„Ook rekening houden met wensen van Judoka's" Voortbestaan van werelddambond door laksheid secretaris bedreigd INTERIM-COACH GIETELINK: gebeuren Lichte hartinfarct KNDB STUURDE BRANDBRIEF NAAR AANGESLOTEN LANDEN VOOR KEES VERHOEF STORTTE WERELD IN LEIDSE COURANT VOORBURG Karei Gietelink, klein van stuk, zei het vlakbij de mat, waarop „zijn" judoploeg zojuist een overwinning (7-3) had behaald op Hon garije: „Persoonlijkheid is niet in lengte uit te drukken". Zo vatte de opvolger van Wim Ruska in eerste instantie het be grip „grootheid" op om zich haastig te verbete ren met: „Denk erom, Wim Ruska blijft voor mij de grootste judoka aller tijden". Gietelink, interim-bondscoach van de judoploeg wilde geen kwaad woord horen over het verleden. „Ik verdiep me niet in zaken, die vooraf zijn gegaan". Zon der het te willen had de kleine judoman wel op het grote euvel gewezen. De judowereld heeft een persoonlijkheid nodig. Karei Gietelink doet zijn uiterste best het te zijn. Terwijl de toeschouwers in sporthal De Vliegermolen (veel te lang moeten) kijken en luiste ren naar een budodemonstratie die gepaard gaat met ondefi nieerbare geluiden, wil de voor lopige bondscoach alleen maar kijken in de toekomst. Een toe komst, en dat is dan wel een drastische wijziging, waarin re kening gehouden zal worden met de judoka's. „Zij zijn het De allereerste partij van de judo-interland, die al succes voor Nederland zou opleveren. Henk Brand (rechts) ver slaat Hibski Pal. belangrijkst We moeten ze al leen weer proberen te motive ren". Het slaat dan ook weer ongewild op de oude situatie, waarin zoveel van de judoka's werd geëist, dat er tenslotte maar een stuk of zes de trai- ningsarbeid nog konden opbren gen. „Er zal in de toekomst re kening worden gehouden met de tijd van de judoka's". Regiotraining Er komt een nieuwe trainings- opzet, waarbij eerst eens wordt gekeken naar de vrije tijd van de geselecteerden. „Regiotrai ning is een nieuw plan, waar mee we bezig zijn". Het komt neer op drie verschillende trai ningsbijeenkomsten op ver schillende plaatsen met het voordeel van minder afstand, dus tijdwinst. Karei Gietelink weigert zich neer te leggen bij de impasse, waarin het Nederlandse judo verkeert „Je moet er natuurlijk wel vanuit gaan, dat Ruska en Geesink fenomenen zijn, die maar eens in de zoveel jaar opstaan. Maar we kunnen uit de impasse komen". De judoleraar uit Amstelveen, zelf al drie jaar trainer van de nationale jeugd- ploeg wijst op het vele talent dat toch nog aanwezig is. „Er zijn zat jongens met capaciteiten. Als die goed begeleid worden, kunnen we straks op Europees niveau, al zal Rusland nog moei lijk achterhaald kunnen wor den, weer aardig bij zijn". Giete link houdt daarbij rekening met het grote aantal dat door studie of andere oorzaken verloren gaat. „Als je weer naar een grote top terug wil, zal je uit de jongeren moeten putten. Ik heb nu een stuk of zevenentwintig adspiranten bijeen. Daar blijven er altijd wel een stuk of vijf van over. Als je maar elk jaar zo blijft bouwen". Bouwen Karei Gietelink wil bouwen. Kan ook niet anders met een seniorenselectie die nog maar uit zes man bestaat. „We moe ten eerst maar eens zien een kernploeg te krijgen. Iedereen krijgt daarvoor een kans". Ook „verstotenen" als Theo Schnei der. „Als die oude jongens weer bij de training willen komen, Met naast de medische begeleider kijkt Karei Gietelink ingespannen naar de prestaties van zijn judoka's. „Zij zijn het belangrijkst. We moeten ze alleen weer proberen te motiveren". zeg ik: graag. Maar we moeten ook vooruit blijven kijken". De interimcoach, die niet onwil lig is Ruska voorgoed te vervan gen (bondsbestuurslid Schilder: „We gaan binnenkort met alles dat deskundig is, dus ook Rus ka, over vervanging praten") gaat voorlopig zijn eigen weg. Zonder zich iets van de publieke opinie aan te trekken. „Je moet weten wat je belangrijker vindt: het publiek of jezelf". Gietelink kijkt om zich heen, naar de overigens lege tribunes, en uit zijn blik blijkt wel waarvoor hij heeft gekozen: zichzelf. Hij heeft er dan ook geen pro bleem van gemaakt, toen het bondsbestuur hem vorigê maand vroeg Ruska te willen vervangen bij de Europese kam pioenschappen. „Je zou kunnen zeggen, dat ik voor de leeuwen' werd geworpen, maar zo heb ik het nooit gezien. Wat had ik tenslotte te verliezen?" Gietelink is wel zoveel perfectionist, dat hij zijn nieuwe taak zo goed mogelijk wilde volbrengen. „Ik heb wel alle leraren gebeld om te weten te komen wat de beste benadering voor iedereen apart was. De een moet bijvoorbeeld wel en de ander niet begeleid worden tijdens de wedstrijd". Haast onnodig voegt hij er nog aan toe: „Ik hou van een indivi duele benadering". Dat dan ten gunste van de sfeer die natuur lijk danig vertroebeld was Gietelink zal er geen woord aan wijden door de problemen met Ruska. „Om het contact zo persoonlijk mogelijk te maken, waren we vroegtijdig bij elkaar en zijn we Scheveningen in ge gaan. Zo krijg je toch een beetje sfeer". Veel sfeer was er overi gens niet in De Vliegermolen, vooral omdat er weinig publiek was, maar ook door het preten tieloze judo van de Hongaarse ploeg, gebaseerd op louter kracht. De techniek vooral Jan Bosman imponeerde won het van de kracht en zelfs Peter Adelaars, de grote man van het moment, kon gemist worden. De overwinning werd met vreugde begroet, maar zonder overdrijving. Karei Gietelink kijkt liever naar de toekomst, die hij rooskleurig tegemoet wenst te zien. „Je kan alles wel afkraken, magr ik vind dat je goedgelovig moet zijn. En niet meer achteruit moet kijken, maar vooruit. Wat kunnen we het beste doen? De judoka's zijn het belangrijkste. Als we ze maar kunnen motiveren". KEES KOOMAN Individuele uitslagen: lichtgewicht: Henk Brand-Hibski Pal 1-0, Joop Koning-Robert Viktor 1-0. Halfmid- dengewicht: Jime Essink-Gabor Aron 1-0, Herman Boersma-Done Geza 1-0. Middengewicht: Peter We- ber-Szabits Imre 0-1, Henk Schrier- Szabo Miklós 1-0. Halfzwaargewicht: Jan Bosman-Sarhegyi Elemer 1-0, Wil Peters-Roman Zoltan 0-1. Zwaar gewicht: Bart Indenberken-Petroszki Mihaly 1-0, Peter van Diepen-Grazer (Van onze sportredactie) VOORBURG De Vliegermolen beleefde zaterdag de primeur van het „eerste echte budogebeuren". In een programma met vele fa cetten van de vecht sporten kon het publiek kennismaken met de minder bekende mus jes" van judo. Op zeer gelijkwaardige basis. Bondsbestuurslid Schil der: „De ene budosport mag niet boven de ande re uitkijken. Alle heb ben ze een plaats in de sectie en dan is het na tuurlijk uitermate be langrijk ze gelijkwaar dig te propageren. Het is goed om eikaars spor ten te leren kennen". Het bestuur van Budo Bond Nederland had die behoefte ingezien en keek vanachter een apart tafeltje goedgemutst toe. Schilder: „We zijn nu rijp voor een budogebeuren. Je hebt het gezien met karate, een nu gesettelde sport. Dat moet ook, zonder dat het ten koste gaat van judo, met de andere afdelingen gebeuren". Eeen bus Belgen was overge komen om Aiki-Do een vere delde zelfverdedigingssport in lange rokken gedemontreerd, te laten zien. Tot ergernis van de kenners begreep het pu bliek er niet veel van en kon af en toe het lachen niet be dwingen. Naarmate de tijd verstreek de bus met Bel gen was niet voor niets zo'n eind gekomen werden de gezichten achter de bestuur stafel langer. Het budogebeu ren, om acht uur begonnen er werd ook nog eens flink veel tijd uitgetrokken om de 62-jarige budoleraar Gé Ko ning uit Amsterdam tot, na Geesink en Opa Schutte derde Nederlander te laten promove ren met zevende dan liep angstwekkend uit Omstreeks middernacht was nog de kara- te-interland bezig, terwijl al toeschouwers de sporthal had den verlaten. Voor hen hoefde het eerste echte budogebeuren niet. In de drielanden karatewed- strijd eindigde Nederland op de tweede plaats achter West- Duitsland en voor Zwitser land. De uitslagen zijn: Neder landWest-Duitsland 23, Ne derlandZwitserland 10, Zwitserland—West-Duitsland 1-2. (Van onze sportredactie) DORDRECHT Voor Kees Verhoef is afgelo pen weekeinde een wereld ingestort. De 24-jari- ge atleet, sportman in hart en nieren hoorde afgelopen weekeinde van de doktoren, dat hij door een hartinfarct is getroffen. Een lichte weliswaar, het betekent wel dat hij nooit meer zware sport mag doen. Nooit meer een mara thon, waarop hij wereld(indoor)recordhouder was maar nog erger ook geen reis hardlopend om de wereld waarvoor alle voorbereidingen al waren getroffen. Op zijn promotietoer door Nederland, gemaakt om bekend heid te geven aan zijn unieke plan, sloeg het noodlot toe. Kees Verhoef strompelde na een slechte nachtrust, een half uur zwetend stilgestaan, omdat een agent hem niet .geloofde en nog eens een stuk of zestig kilometer in de benen het politiebureau van Zwijndrecht binnen met het idee van een inzinking. De dienstdoende agent vertrouwde het niet en schakelde medische assistentie in. Het is zijn geluk geweest. De moeder van Kees Verhoef: „Misschien heeft hij er wel vaker last van gehad. Hij was altijd al een beetje bang voor zijn hart Maar alle vage pijntjes wijtte hij aan de astma, die hij als kind heeft gehad". De atleet werd opgenomen in de hartbewakingsafdeling van een ziekenhuis in Dordrecht waar hij twee dagen later de voor hem afschuwelijke uitslag hoorde. Kees Verhoef heeft steeds gedacht, dat de opname op een vergissing van de artsen berustte. Hij was ook vast van plan de reis om de wereld door te zetten. Totdat de artsen met het ook voor hen ongelooflijke bericht moesten komen. Kees Verhoef, voor wie zestig kilomter per dag een peuleschilletje was, had een zwak hart. Vlak voor zijn grootste stunt volgde Öe laatste waarschuwing. „Kees heeft", zo vertelde zijn moeder, „geluk gehad. Als het thuis was gebeurd, had hij er waarschijnlijk geen erg in gehad". Het zijn troostende woorden voor Kees Verhoef, die voorlopig veertien dagen in het ziekenhuis moet blijven, maar hebben niet die uitwerk ing. Hij is beroofd van zijn grootste ideaal. (Van onze dammedewer- ker) DEN HAAG - Het voort bestaan van de FMJD, de werelddambond, hangt aan een zijden draadje. Die conclusie mag wel worden gesteld naar aan leiding van de brand brief die de secretaris van de Koninklijke Ne derlandse Dam Bond meende te moeten sturen aan alle bij de FMJD aangesloten organisaties. Het was allemaal zo goed geregeld op het congres van de FMJD te Boekelo in 1972. De Franse groot meester Michel Hisard zou het secretariaat waarnemen en de damka- lender voor internationa le toernooien zou tot eind 1976 worden samenge steld. Maar van al die fraai uitgewerkte plan nen is niet veel terecht gekomen. Hisard beantwoordde niet aan de verwachtingen, ergo de Fransman heeft het secretariaat danig verwaarloosd door alle correspondentie vrijwel terzijde te leggen en onbeantwoord te laten. Het was al snel duidelijk dat de benoeming van Hisard als secretaris een falikante mis greep was. Maar ook de damka- lender voor internationale toer nooien werd geweld aangedaan. Het dient te worden gezegd dat de KNDB alle afspraken, ten aanzien van de in Nederland vastgestelde wedstrijden, is na gekomen. Echter andere landen en met name Rusland zijn danig in gebreke gebleven. Van de internationale toernooien, die de USSR zou organiseren in 1973, 1974 en 1975, is geen enkel toer nooi doorgegaan. De Challenge Mondial, het toernooi om de uit dager voor de wereldkampioen aan te wijzen, was aan Italië toegewezen maar is op zeer om streden wijze, zonder de FMJD in de organisatie als zodanig te erkennen, in Tiblissi in Rusland gehouden. Waar het Olympisch toernooi 1976 zal worden ver speeld is nog steeds niet bekend. Oorspronkelijk was Senegal aangewezen maar dit Afrikaan se land blijkt niet in staat om een dergelijke organisatie op zich te nemen. Meer problemen Er zijn evenwel nog veel meer problemen: de Nederlander Philip de Schaap heeft per 1 februari 1975 het secretariaat schap neergelegd, het Europese kampioenschap en het Congres 1975 in mei in Italië zullen geen doorgang vinden. Vooral het bedanken van De Schaap als secretaris mag als een ernstig verlies voor de FMJD worden aangerekend. Zelf zegt hij hierover: "Ik kon het niet meer opbrengen om het secretariaat waar te nemen. Er ging zoveel tijd in zitten dat ik geen privéleven meer had. Door al die activiteiten ben ik over werkt geraakt en daarbij komt ook de teleurstelling die ik heb ten aanzien van de medewerk ing. De Fransman George Post was aangesteld als medesecreta ris maar van zijn hand is geen enkele brief verschenen en hij gaf taal noch teken. Zelf heb ik in de anderhalf jaar, dat ik se cretaris was, 600 brieven de deur uitgestuurd, drie congres sen voorbereid en acht annalen van zo'n vijftig bladzijden laten verschijnen. Mijn activiteiten hebben toch wel enig succes gehad want bij mijn benoeming bestond de FMJD uit dertien aangesloten landen terwijl het aantal momenteel al 21 landen bedraagt en bijvoorbeeld Polen en Mali op het punt staan om toe te treden". De 64-jarige Am sterdammer, die vijf talen vloeiend spreekt, ziet de toe komst niet al te ongunstig voor de FMJD. Hij wil er echter wel voorwaarden aan vaststellen: "Als er een goed bestuur komt met een actieve secretaris dan h^eft de FMJD wel degelijk be staansrecht Financieel is het weliswaar niet al te rooskleurig maar er is weinig geld nodig zodat dit nu niet direct een pro bleem genoemd kan worden. Neen, als er maar meteen doel treffend gehandhaafd gaat wor den dan zie ik het voor de FMJD nog wel zitten". Aftreden De huidige voorzitter van de FMJD, de Italiaan Beppino Riz- zi, heeft inmiddels ook zijn af treden aangekondigd. Daarmee is de weg geopend naar een meer democratisch handelen in de FMJD want het autoritair en vaak eigenzinnig optreden van de Italiaan was voor velen een doorn in het oog. Het is wel duidelijk dat de FMJD zich in een noodsituatie bevindt: er dient een nieuwe voorzitter en secretaris te wor den benoemd; de aansluitingen van de toegetreden landen zijn nog niet bekrachtigd door het congres; er dient een beslissing te worden genomen over de Challenge Mondial 1974, die niet volgens het reglement is ver-* speeld en waarvan de winnaar nog niet kon worden aangewe zen. Echter het congres in Ti blissi in 1974 is door de USSR eigenmachtig geannuleerd ter wijl de voorzitter van de FMJD weigerde om de bijeenkomst van de aangesloten bonden, na afloop van het Suikertoernooi in december 1974 in Amsterdam, een officiële status te geven. Kandidaat Om uit die impasse te geraken heeft het bestuur van de KNDB voorgesteld om na afloop van het KSH-damtoernooi, dat op 8 augustus eindigt, een officieel congres te houden. De KNDB heeft zijn voorzitter, Huib van de Vreugde, candidaat gesteld voor de functie van president van de FMJD. Of dat congres er komt en of Van de Vreugde de nieuwe pre sident wordt moet worden afge wacht want de machtstrijd in deze bond, hoe klein die ook mag zijn, is groter dan men voor mogelijk houdt. Er zijn enige aangesloten landen, die als notoire dwarsliggers funge ren, maar die het voortbestaan van de werelddambond ernstig in gevaar hebben gebracht. Harm Wiersma weet nog steeds niet hoe het kandidaten toernooi in Tiflis is afgelopen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18