Weer voetbalfeest in Eindhoven ZAAK SCHOENMAKER MUURVAST Doelman Pijper muur waarop reputatie Kruize sneuvelde Trainer Gosens: „Succes van de eenheid Verdiende titel voor tactisch Amsterdam (van onze sportredactie) DEN HAAG De zaak Lex Schoenma ker zit muurvast FC Den Haag kan met veel pijn en moeite vier ton als vergoe dingssom voor de ex-ADO-er op tafel brengen en Feyenoord, dat eerst zes ton vroeg, blijft steken op een vraagprijs van viereneenhalve ton. Een onoverbrugbaar verschil? Zo op het oog misschien niet maar de affaire ligt gecompliceerder dan de buitenwacht vermoedt. FC Den Haag moet al diep in de geldtas tasten om aan de vier ton te komen. Voorlopig ziet het er naar uit dat het bestuur betaald voet bal deze vergoedingssom als limiet heeft gesteld, gezien de leeftijd van Schoenma ker (28 jaar). Via een advertentiecampagne in de Haag se dagbladen vroeg de stichting Bevorde ring Betaald Voetbal anderhalve week geleden om steun aan de Haagse bevol king en het bedrijfsleven. Secretaris Fred van Hal: „Ik heb veel reacties vanuit de particuliere sector ontvangen. Maar de steun van het bedrijfsleven viel enigszins tegen. Ik zie een transactie met Schoen maker voor FC Den Haag dan ook som ber in." Ook manager Eddie Hartmann vindt het „gat" van vijftigduizend gulden vrij groot „Er is de laatste weken erg veel werk verzet maar ik heb er geen idee van of het verschil nog te overbruggen is. Ik geloof van niet wanneer er geen wending ten goede komt." FC Den Haag, dat zaterdag in Middel burg een oefenwedstrijd tegen het Zeeuwse amateurelftal met 4—2 verloor (de Haagse doelpunten waren van Mans veld en Ouwehand) is door FC Twente benaderd over de vraagprijs voor Tscheu-la Ling. Hartmann: „Het was een puur informeel verzoek van manager De- faix. Hij wilde weten hoe de zaak Ling bij de club lag en verklaarde dat FC Twente alleen belangstelling voor hem bleef hebben, wanneer Zuidema mocht vertrekken en dat is nog lang niet zeker." Feyenoord doet verwoede pogingen ver sterkingen aan te trekken. Vorige week zouden manager Brox en Fred Blanke- myer, lid van de beleidsgroep betaald voetbal zelfs een bezoek hebben gebracht aan Zuid-Afrika, om zich daar nader te oriënteren. Feyenoord lijkt te azen op twee jonge spelers uit Pretoria, maar wil geen enkel commentaar geven op de reis van het duo Brox—Blankemyer. Gerard Kerkum: „Deze zaak is nog zo pril, dat ik er niets over wil zeggen. Pas in een. later stadium kunnen we eventueel wat mededelingen doen. Helaas zijn er al veel te veel geruchten die nergens op slaan. Het lijkt me beter voorlopig maar te zwijgen". Trainer Rinus Gosens van Eindhoven werd op de schouders genomen, nadat hij zijn ploeg naar de ere divisie had geholpen. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Onmiddellijk na het laatste fluit signaal van scheidsrechter Leo van der Kroft brak er gisteravond in de stad Eindhoven, voor de tweede keer binnen enkele weken, een voetbalfeest los. Werd eerst gezongen en feest gevierd om landskampioenschap van PSV, thans stond de tweede betaalde club, eerste divisievertegenwoor diger Eindhoven, in het teken van de belangstel ling. In een goed gespeelde wedstrijd werd FC Groningen met 41 duidelijk teruggewezen. De promotie naar de eredivisie was bereikt. Trainer Rinus Gosens ging op de schouders en de spelers maakten een triomfantelijke tocht langs de overbezette tri bunes. Ruim 18.000 toeschou wers waren voor dit duel naar het sportpark Aalsterweg ge komen. Velen getooid in de kleuren van de vereniging, blauw en wit, en velen ook uitgerust met toeters en vlag gen. Alle hoopten zij dat deze avond de tijd van weleer, de competitiewedstrijden tussen Eindhoven en PSV, terug zou den keren. Achttien jaar lang heeft de Lichtstad op de derby moeten wachten. Enkele keren was Eindhoven dicht bij pro motie. Jaren achtereen maakte de club een dieptepunt. Trainer Rinus Gosens bleek, na de vreugde van de eerste minuten, weer heel snel met beide benen op de grond te kunnen staan. „Laten we niet overdrijven. Natuurlijk ben ik blij met het behaalde succes, maar we blij ven relativeren. Wanneer de ploeg zoals die thans is samen gesteld eredivisievoetbal moet gaan spelen, dan ziet het er natuurlijk donker voor de club uit In de eerste divisie kan het elftal, in huidige samenstel ling, goed meekomen. Maar wanneer straks tegenstanders van formaat komen opdagen, wanneer een Feyenoord, Ajax. en PSV de rechtstreekse riva len in de competitie worden, dan zal het wel erg moeilijk worden, laat staan onmogelijk. Wij zullen derhalve eens met de baas gaan praten. We zul len de mogelijkheden met het bestuur gaan bespreken en waar dit mogelijk is aanvullin gen doen. Let wel, binnen de beperkte middelen die we heb ben. We hebben niet veel geld. Onze hoop is op het bedrijfsle ven en de overheid gevestigd. Het is bekend dat er een dezer dagen in de Eindhovense ge meenteraad een voorstel tot het verlenen van subsidie zal worden gedaan. Wordt dit aan genomen, dan speelt natuur lijk ook de grootte van het bedrag een voorname roL Ri nus Gosens heeft inderdaad aangetoond dat er met dege lijk materiaal, zonder toppers, maar wel met heel veel erva ring, zie bijvoorbeeld Hendrik Schalks, Willy Senders en Miel Pijs, eer valt te behalen. Het team van Eindhoven is een eenheid. Dat bleek ook gister avond in de wedstrijd tegen Groningen. De eerste vijf mi nuten stond er een bijzonder Doelman Jan Willem Pijper (met zonneklep) ondergaat de vreugde van het behalen van de titel met volle teugen. Links Nico Spits. DEN HAAG Jan Wil lem Pijper torende hoog boven iedereen uit, let terlijk en figuurlijk. Want niet alleen na, maar vooral tijdens het titanengevecht HCK- Z—Amsterdam vestigde de bijna twee meter lan ge Pijper nadrukkelijk de aandacht op zich. Te midden van het feestge woel rond de spelers van Amsterdam, dat na de 0—0 tegen Klein Zwitserland de landsti tel binnenhaalde, stond Jan Willem Pijper. In de ene hand een immens grote bos in cellofaan verpakte bloemen, in de andere een glas cham pagne. Van links en rechts werd hij gefelici teerd met zijn indruk wekkende optreden, waarbij hem opmerkin gen als „Je was de ster van het veld" en „Jij I hebt de titel gered" werdén toegevoegd. Nippend aan zijn gelagje nam Jan Willem Pijper de hulde blijken in ontvangst „Dat doet je toch wel goed", vertelde hij nadat hij de nog steeds aanwe zige drukte op het veld van het gisteren met ruim tweeduizend bezoekers volgestroomde Klein Zwitserland achter zich had gelaten. „Maar om mij nou meteen tot de ster van de wedstrijd uit te roepen vind ik een beetje overdreven", voeg de de content ogende Amster damse doelman er bescheiden aan toe". Die bescheidenheid sierde Jan Willem Pijper, maar de aan zijn adres gerichte complimen ten waren volkomen terecht, i Want de daden van de blond i gekuifde doelman vooral in de i eerste helft, veroorzaakten be wondering van publiek, gene- genheid van teamgenoten en ontmoediging bij de tegenstan ders. Hij fungeerde persoon lijk als muur waarop Ties Kruize de pogingen om zijn reputatie als strafcornerspe cialist nieuw leven in te blazen zag uiteen spatten. En doordat Jan Willem Pijper in enige an dere gevallen uitstekend werd geassisteerd door zijn verdedi ging, kon het soms wanhopig aahvallende HCKZ bij het laatste signaal van de strak, maar goed fluitende scheids rechters teleurgesteld vaststel len dat de tweede plaats in de eindrangschikking het hoogst haalbare was gebleken in het eerste seizoen van de Haagse fusieclub. nerveus Eindhoven op het veld. Hierdoor konden de be zoekers zelfs tot over de mid denhelft van de Eindhovena- ren opdringen. Daardoor ont stonden echter de mogelijkhe den tot counters, en die bleken zeer gevaarlijk te zijn. Snelle spitsen als Lambert Kreekels en Hans Bleijenberg doken tel kens voor de veste van doel man Huberts op, en het was aan zijn doortastend optreden te danken, dat er niet meteen De uitgangspositie van Am sterdam, dat speciaal voor de laatste twee competieduels de in Engeland werkzame Frans Spits had laten overkomen, was gunstig. „We hoefden hier tenslotte maar gelijk te spelen", zei Jan Willem Pijper na afloop. „HCKZ moest va banque spe len. En dat hebben ze gedaan. Maar toen het in de eerste helft niet was gelukt en het na de pauze nief meer zo goed liep werden de Haagse aanval len chaotischer en gejaagder. We hadden toen meer greep op het middenveld en dan win je de wedstrijd, o£ je speelt in de openingsfase een treffer viel. Eindhoven, dat geen man dekking, maar ruimtedekking toepaste, kon zich na een kwartier uit de greep van de noorderlingen losmaken. Toch kwam het goed weg toen in de vijftiende minuut Jensen een schot door de lat zag gekeerd. Eindhoven werd steeds ster ker, en het werd duidelijk dat het niet kon uitblijven of de grote aanhang kon gaan jui chen. Het gebeurde toch nog gelijk zoals wij wilden". HCKZ had in de eerste helft inderdaad een aanzienlijk overwicht De Hagenaars, bij wie overigens al in de tweede minuut doelman Derek Doyer reddend moest optreden om Paul Lunter ervan te weerhou den Amsterdam toen al in fei te aan de titel te helpen, trachtten in hoog tempo de defensie van de tegenstander te ontregelen. Maar onder aan voering van de geroutineerde Nico Spits kon Amsterdam zijn bastion intact houden. HCKZ kreeg niet minder dan vijf strafcorners toegewezen, maar kon er mede dankzij vrij onverwachts. In de 33ste minuut verloor Eimers op het middenveld de bal. Snel speel de middenvelder Chris Brui nen de bal naar Hans Bleijen berg, die vanaf een afstand van twintig meter direct uit haalde en de bal verdween achter de onthutste Huberts, hoog in de touwen (1—0). Volharding Meteen na deze openingstref fraai reageren van doelman Pijper niet één van verzil veren. Amsterdam loerde op de counter vanuit een ver sterkt middenveld, waarbij de in Koeala Loempoer tot -vol waardig international uitge groeide Jan Boerma veelal een levensgevaarlijk aandeel had. Ondanks de voortdurende aanvalsactiviteiten van HCKZ maakte Amsterdam indruk door koelbloedig en vakkun dig te blijven opereren. Als geheel functioneerde het hoofdstedelijke team ook in die fase beter dan het op een treffer jagende team van Ab van Grimbergen. fer, waarvoor zelfs de burge meester van Eindhoven, mr. Van der Lee, van zijn zitplaats opveerde, viel FC Groningen terug. Het team dat met vol harding voor de laatste kans had gevochten, zag het niet meer zitten. Eindhoven daar entegen putte moed en kracht uit dit doelpunt Toen dan ook een minuut voor het einde van de eerste helft een schot van Bleijenberg door Huberts maar half werd gekeerd, gaf ,4e hebt in deze wedstrijd kunnen vaststellen dat Am sterdam meer een eenheid is", oordeelde Jan Willem Pijper (27) die voor het tweede sei zoen bij de landskampioenen speelt na eerder bij HIC en Groninger Studenten te heb ben geacteerd. „Bij HCKZ draait het om een paar sterren, zoals de gebroe ders Kruize en Steens, maar wij treden meer als ploeg op, ondanks het feit dat wij ook een paar internationals heb ben. Dat is onze grote kracht". Jan Willem Pijper heeft met uitzondering van de eerste vijf Kreekels een hakje naar Pijs, die in het leegstaande doel kon tikken (2—0). Met de wetenschap dat de be slissing nu wel was gevallen, opende Eindhoven in de twee de helft veel rustiger. Aanvan kelijk speelden beide partijen ver beneden nun Kunnen, maar na een kwartier nam de thuisclub het initiatief in han den. Er ontstonden enkele vreemde en gevaarlijke situa ties voor het doel van Gronin gen. Uit een voorzet van Schalks, die door Bleijenberg werd ver lengd, schoot Jacobs in de 16de minuut 3—0 achter de Groninger doelman. De rest van de wedstrijd was nog slechts een formaliteit. Heel even dreigde er een grimmige stemming binnen de lijnen te ontstaan, maar Van der Kroft hield de leiding stevig in han den. Vijf minuten voor het einde slaagde Groningen erin de eer te redden, toen Eimers raak kopte, maar een minuut later vergrootte Eindhoven de kloof weer tot drie punten. Een voorzet van Schalks werd door Kreekels meteen op de slof genomen en waarschijn lijk heeft Huberts de suizende bal niet gezien. Eindhoven gaat naast NEC uit Nijmegen in de eredivisie spelen. Met 10 punten uit 6 wedstrijden en een doelgemiddelde van 16 foals voor en 5 tegen is de indhovense club inderdaad de sterkste in de nacompetitie gebleken. Scoreverloop: 35 Bleyenberg 1—0, 44 Pijs 2—0, 64 Jacobs 3—0, 84 Karsten Jensen 3—1, 89 Senders 4—1. Scheidsrechter: Van der Kroft Toeschouwers: 20.000. minuten van de tweede helft, waarin Amsterdam overigens zeer agressief van start was gegaan in een poging een ver rassingstreffer te forceren, weinig meer te doen gekregen. Nog eenmaal moest hij bij de zesde en laatste strafcomer van Ties Kruize in actie ko men om even later bij een afstandsschot van dezelfde speler opnieuw een redding te verrichten. Maar daarna ver schenen de Hagenaars steeds sporadischer in zijn buurt. Naarmate de speeltijd vorder de, werden de acties van HCKZ wanhopiger, w.arbij voornamelijk de lange pass PEC deed er niets aan ARNHEM Van de beide pe riodekampioenen, die al in een eerder stadium in de promo tierace moesten afhaken, bleek Vitesse nog de meeste inspiratie te kunnen opbren gen. De Arnhemmers konden hun laatste nacompetitieduel met een onbedreigde zege op PEC (6—0) afsluiten. De motivatie was bij PEC/- Zwolle ver te zoeken. Omdat de Zwolse verdediging het re gelmatig liet afweten, kreeg Vitesse een reeks kansen waarvan slechts een beschei den aantal werd verzilverd. Scoreverloop: 2 Hulshoff 1—0, 4 Bursac 2—0, 8 Bursac 3—0, 37 Bursac 4—0, 73 Veens tra (eigen doel) 5—0, 80 Hulshoff 60. Scheidsrechter: Van Ge- mert Toeschouwers: 1200. Eindstand Eindhoven 6 5 0 1 10 16—5 FC Groningen 6 3 0 3 6 10-9 Vitesse 6 2 0 4 4 12—13 PEC/Zwolle 6 2 0 4 4 3-14 Eindhoven: Berendonk: Schalks, Kooiman, Bloemers, Bruinen; Pijs, Kreekels, Brands; Senders, Bleij enberg, Jacobs. FC Groningen: Huberts; Scheper (Oosterwold), Cornelis, Karsten Jensen, Meclik (Timmermans); Van der Heiden, Bloemberg, Hoven- kamp; Gritter, Eimers, Bjarne, werd gehanteerd, die veelal reeds halverwege de Amster damse speelhelft smoorde. Met Thierry voor Borstlap, die kort na het begin van het duel een identieke situatie als die waarin hij vorige week tegen Kampong scoorde, niet uit buitte, moest HCKZ de doel kansen zelfs aan zijn tegen stander laten. Amsterdam for ceerde zelfs in totaal vijf straf corners, maar ook Nico Spits kon in deze gevallen niet tot succes komen. Ook individuele acties van Boerma, die overi gens evenals Frans Spits en Wouter Kan in dq slotfase nog voor vijf minuten werd uitgesloten, leverden geen tref fer meer op, maar wel de voor HCKZ ontluisterende erva ring, dat in. de tweede helft nauwelijks meer aanvaardba re aanvallen werden opgezet Daarom verdiende Amster dam de titel, die voor de club gisteren de tweede was. Want eerder hadden de dames van Amsterdam (zege 3—2 op Were Di) ook het landskampioen schap in de wacht gesleept. „Dat wordt natuurlijk een reusachtig feest", riep Ivo Jor- ritsma die als bewaker had gefungeerd van Ties Kruize. En daar hoeft, hockeyers ken-1 nende, niet aan te worden get wijfeld. En ook bij die festiviteiten zul len de reddingen van Jan Wil lem Pijper nog veelvuldig wor den gememoreerd. De activi teiten van de Amsterdamse doelman, die pas op latere leeftijd in het vaderlands top- hockey belandde, zullen ook de vorige week benoemde bondscoach Wim van Heumen niet zijn ontgaan. De beste spelers van het moment wor den gekozen, zei deze bij zijn installatie en Pijper mag in de vorm van gisteren zeker tot de beste doelverdedigers van ons land worden gerekend. „Ach", relativeerde deze, „ik speelde vandaag lekker, fijn weertje, veel publiek, maar ik heb na tuurlijk geen enkele interna tionale ervaring". Aan welk manco natuurlijk altijd iets kan worden gedaan. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13