Monsterrit Bordeaux- Parijs overleefd zichzelf Fausto Bertoglio sloeg zijn slag Turner Andrianov grote uitblinker Fraai record voor Wijda Mazereeuw Ondanks nederlaag imponeerde „Jojo" Profronde had grote winnaar in Merckx Gaston Rahier grote winnaar in Markelo In Ronde van Italië Pakistan geeft Spelen terug Europese Tennisunie opgericht Kano kampioenschap met hindernissen LEIDSE COURANT PARIJS Het was ei genlijk te gek om waar te zijn. In het holst van de nacht kropen zaterdag in Bordeaux tien renners in het zadel van hun ra cefiets. Bij het licht van autokoplampen reed het kleine groepje naar Pa rijs. En voor die tien cou reurs werd het verkeer op de drukke route natio nale nummers 10 stopge zet en stonden in de nachtelijke uren en 's ochtends duizenden en nog eens duizenden poli tiemannen op kruispun ten van wegen om het groepje behouden naar Parijs te loodsen. De 72ste editie van de klas sieke wegwedstrijd Bor deaux-Parijs moet de Franse schatkist rond een half miljoen gulden hebben gekost. En waarom? Voor wie? Die lan ge en barre nacht was er langs de route wijwei niemand te zien. Het kleine groepje renners, dat warm was ingepakt tegen de bijtende kou en de ijzige wind, joeg als een bijna geruisloze luchtstroom door de dorpjes en de steden, waar slaperige gen darmes haastig hun beschutte plek verlieten om als het dan toch moest, even een arm op te heffen, richting Parijs. Bordeaux-Parijs, de monsterrit, heeft zichzelf overleefd. Hij past niet meer in deze tijd, waarin de mens (die wielrenner) zo an ders is geworden. De organisa toren moeten dit aangevoeld hebben. In een' groteske poging de "derby" voor de ondergang te redden, hadden zij veel geld in de prijzenpot gestopt. 9300 gulden voor de winnaar en (nog altijd) 650 gulden v Herman van Springel had alle reden om breeduit te lachen en zijn armen op de schouders van zijn twee gangmakers De Watcher (links) en Verhaegen te leggen, hij was voor de derde maal in zijn carrière winnaar ge worden van de klassieker Bordeaux-Parijs. 15. Maar Bordeaux-Parijs zou geen nummer 15 kennen. Tien renners, en de meesten nog van bescheiden kwaliteit, haalden tegen 1 uur zaterdagnacht hun rugnummer af in hotel Frantel te Bordeaux, waar het akelig stil was. Wim van Est. de "knoest" uit St Willibrord, held in de Bordeaux-Parijs van we leer, toen die nog een grote koers was, zei onthutst: maar dit is een afgang, ver schrikkelijk, waar zijn toch de Ja, :e. wel 30 renners, waaronder de Belg Frans Verbeeck en Ger- rie Knetemann, hadden tevoren aangekondigd dat ze zouden deelnemen. Tegen kwart voor twee zaterdagnacht wisten de organisatoren wel beter. Ze kon den alvast vijf prijzen in de brandkast terugleggen, onder de 480 beroepsrenners in Europa, lijken er nog slechts weinig "helden" schuil te gaan. Wat schrikt hen zo af? Is het de afstand van 559 km. tussen Bor deaux en Parijs? De 14 uur op de fiets? Die vreselijke eentonig heid in de nacht die maar niet voorbij wil gaan? Of is het een overladen programma van de moderne wielerprofs? Faam Wim van Est, van een andere generatie, zei: „De mannen dur ven zich geen pijn meer te doen, Bordeaux-Parijs gaat dood". En het deed hem zicht baar leed, die goede oude „Wimme", destijds het idool van de natie. Hij fietste tien keer de "derby" en bouwde juist in deze monsterrit een groot deel van zijn faam op. Verbijsterd keek Van Est naar de lege straten waardoor het groepje van tien in het nachte lijk duister denderde. Waar wa ren de bruidsparen gebleven die hun bloemen in het peloton wierpen? Lagen al de mensen, die vroeger in hun nachtkleding bij duizenden langs de weg ston den, nu in bed? Het moest haast wel. Voor Wim van Est uit het Heike, was het een schokkende ervaring. Onderweg mompelde hij: ....En het is zo'n mooie koers, en er is zoveel geld te verdienen....". Het mocht zo zijn. De latere winnaar Herman van Springel (31) kreeg behalve de eerste prijs van 9300 gulden, ook nog een extra premie van zijn fabriek Flandria ter grootte van 3500 gulden, bovendien een aantal lucratieve contracten. Maar zelfs dit kon de profs niet bewegen zich in het avontuur te storten. Bordeaux-Parijs heeft zichzelf overleegd. Toen tenslottenog slechts zes renners met grote onderlinge verschillen de laatste kilometers naar Parijs aflegden en de Belg Roger Rosiers, brakend van el lende en vergezeld van drie an deren, in de bezemwagen was verdwenen, stonden duizenden Franse automobilisten geirri- teerd stil langs de route nationa le numéro 10, opgehouden door 6 fietsers, het was inderdaad te gek om waar te zijn. JEAN NELISSEN Arenzano Fausto Bertoglio (Ita), die zaterdag de dertien kilometer lange bergtijdrit won met 43 seconden voor sprong op Perlletto en daar mee de rose trui overnam van zijn landgenoot Battaglin, heeft gisteren zijn voorsprong van zes seconden in het alge meen klassement van de Ron de van Italië vergroot tot twee minuten. Vooral voor Battaglin, die donderdag verrassend de kop overnam van de Spanjaard Galdos, betekende de vijftien de etappe van II Ciucco naar Arenzano het definitieve einde als kanshebber voor de eind overwinning. Hij eindigde met 9 minuten en 41 seconden ach terstand op winnaar Bitossi. De Ier Sean Kelly heeft giste ren de zevende etappe van de Ronde van Groot Brittannië gewonnen. Hij reed de 159 ki lometer van Southport naar Sheffield in 4 uur 2 minuten en 49 seconden. Roemerman (Ned.) eindigde op de zesde plaats in een tijd van 4.04.13. In het algemeen klassement nam Johansson (Zwe) de eer ste plaats over van de Tsjech Vondracek. Dudley Hayton (G.B.) won de zesde etappe. Hij legde de 122 kilometer van Stoke-on Trent naar Southhampton af in 3 uur, 7 minuten en 30 seconden. Willem Zuurbier overleden ROTTERDAM In de nacht Van zaterdag op zondag is in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rot terdam overleden de oud-jour nalist Willem Zuurbier. Zuurbier, die 87 jaar is gewor den, begon zijn loopbaan als stadsverslaggever bij 'Het Volk' en ging later over naar de spor tjournalistiek. Hij heeft in een aantal sportbonden bestuurs functies bekleed. LAHORE Pakistan heeft zaterdag officieel medegedeeld, dat het de organisatie van de Aziatische Spelen 1978 teruggeeft. De president van het Pakistaans Olympisch Comité, Malik Mairaj Khalid, tevens een van de ministers van Pakistan, heeft dit op een persconferentie gezegd. De kosten van 95 miljoen dollar (ongeveer 235 miljoen gulden) waren een te groot obstakel voor het land. Hij zei dat Pakistan zou verzoeken om het AGF (Asian Games Federation) bijeen te roepen teneinde een oplos sing voor het probleem te vinden en een ander land aan te wijzen. Volgens officiële kringen zou Pakistan reeds China hebben benaderd om de organisatie van de Spelen op zich te nemen. China had zich wel geïnteresseerd getoond, volgens deze krin gen. Indien China echter het verzoek afwees, zouden de Spelen aan Iran worden aangeboden. Iran had de organisatie van de Spelen in 1974 teruggegeven en zou er wel oren naar hebben dit evenement in 1978 op zich te nemen. Pakistan is het tweede land dat de organisatie van de Aziatische Spelen teruggeeft. Singapore was de eerste keus, maar moest ook om financiële redenen weigeren. BERN De elfde Europese kampioenschappen turnen voor heren, die afgelopen weekeinde in Bern werden gehouden, zijn een overweldigend succes ge worden voor Nikolai Andria nov. De 23-jarige Rus, die op de eerste dag de zeskamp won met een totaal van 58.90 punten, veroverde op de tweede dag nog eens vier gouden en een zilveren medaille. Hij zegevier de op de onderdelen: vrije oefe ning, paardspringen, brug en rek. Bij de vrije oefening en op het rek moest Andrianov de eerste plaats delen met de Pool Andr- zej Szajna en de Westduitser Eljerhard Gienger. Andrianov had zich geplaatst voor alle zes de toestelfinales vart gisteren. Bij het paardvoltigeren werd hij tweede. Het enige „schoonheids foutje" van Andrianov was de vijfde plaats bij de ringen. De elfde editie van de Europese titelstrijd werd opnieuw be heerst door Oosteuropese tur ners. Naast Andrianov impo neerden in de Russische drie mansformatie de pas 17-jarige Alexander Detiatin, derde in het klassement van de zeskamp en vertegenwoordigd in vijf finales en de oud-Europese kampioen Viktor Klimenko. De enige Westeuropeaan die zich tussen de turners uit de Oostblokstaten wist te handha ven was de Westduitser Eber- hard Gienger, die in de zeskamp tweede werd met 56,85 punten en op het rek een gedeelde eer ste plaats bereikte. Opvallend was het feit dat de Oostduitse turners in Bern geen rol speel den. Zij waren in de toestelfina les niet vertegenwoordigd. In de tot een turnarena omget overde ijshal van Bern, waar de temperatuur vaak niet boven de tien graden kwam, speelden de Nederlandse deelnemers geen rol van betekenis. Nationaal kampioen Cor Smulders was met een 34e plaats met een to taal van 52,35 punten de beste landgenoot. Hans Gunneman en Daan Ooykaas eindigden als respectievelijk 39e en 46e. Enith Brigitta had een druk weekeinde. Zij kwam liefst Wijda Mazereeuw verbeterde gisteren in het Zuider zeven maal in actie. Hier tijdens de honderd meter parkbad het nationale record op de 200 meter school- rugslag dames. slag door dit record op 2.41.6 te brengen. nze zwemmedewerker) ZIAN/Vitesse en het Y hadden weer waren de tijden dit weekeinde een zwem-mara- thon die zaterdagavond in Am sterdam begon en die gistermid dag om half vijf in het Zuider die werden georganiseerd door parkbad eindigde. Er werden in ZIAN/Vitesse in samenwerking totaal 55 programmanummers met het Y heeft Wijda Maze- afgewerkt. Twee Engelse vereni- reeuw haar Nederlands rekord gingen waren te gast, te weten op de 200 meter schoolslag ver- de Cardiff Swimming Club en beterd. De Noordhollandse de club Ravensbourne uit Lon- bracht haar tijd van 2.42.99 te- den. rug tot 2.41.6. Mede door het niet zo beste het ,Zuiderparkbad en het Sloter- parkbad (Amsterdam) niet al te best. Daarbij komt nog dat de trainingen die nu gevolgd wor den nog niet op het zwemmen van toptijden zijn afgestemd. Enith Brigitha (Y) kwam zeven keer aan de start en tikte zes maal als eerste aan. Alleen op de 200 meter wisselslag moest zij de Engelse Margaret Kelly (Cardiff) voor laten gaan. ROME In aansluiting op de open Italiaanse tenniskam pioenschappen is gisteren in Rome de Europese Tennisunie opgericht. De vertegenwoordi gers van zeventien landen, waaronder Nederland, spraken zich uit voor een betere samen werking tussen de nationale bonden, het meer op elkaar af stemmen van de toernooien en het stimuleren van het jeugd- tennis. Tijdens de oprichtingsvergade ring werd besloten het toernooi om de Koning Gustaafbeker om te bouwen tot een Europees ploegenkampioenschap, waarin 100.000 dollar aan prijzen te ver dienen valt. Van januari tot maart 1976 zullen in twee groe pen (één van acht en één van negen landen) uit- en thuiswed strijden worden gespeeld. De winnaars van beide groepen kwalificeren zich voor de finale. Het bestuur van de Europese Tennisunie, die zijn zetel in Ba zel zal hebben, werd als volgt samengesteld: Voorzitter Paolo Angeli (It.), secretaris generaal: Heinz Grimm (Zwits.). Wereldkampioen Eddy Merckx was oppermachtig in de tweede profronde van Woerden. De Belgische vedet te is hier op weg naar de overwinning. WOERDEN De tweede profronde van Woerden had zich geen grotere winnaar kunnen wensen dan Eddy Merckx. De wereldkampioen domineerde in deze sterk bezette ronde, die pas zeven ronden voor het einde van de honderd kilometer zijn definitieve ontknoping kreeg. Toen sloeg Merckx zijn slag en trok in zijn kielzog Franken, Bal, Priem en Raas mee. In de eindsprint was de Belg onbetwist de sterkste. MARKELO De Belg Gaston Rahier heeft op het circuit De Herikerberg de vijfde wedstrijd in een reeks van 12 ontmoetin gen voor het wereldkampioen schap motorcross 125 cc. ge wonnen. De snelle Suzukirijder won beide manches, die ieder 40 minuten en twee extra ron den duurden. Zijn landgenoot Gilbert de Roover op Ziindapp werd in de eerste manche twee de achter Rahier, maar moest in de tweede manche wegens motorpech voortijdig afbreken. De CZ-coureur Boborovski werd in de eerste manche derde en in de tweede manche tweede achter de als favoriet bestem pelde maar op sommige mo menten minder gelukkige Ne derlander Gerard Rond op Ya maha. Gerard Rond, de fabrieksrijder uit het Gelderse Bennekom, had in de eerste manche aanvanke lijk de beste kansen. Met aan zijn achterwiel de uiteindelijke winnaar Gaston Rahier was hij ontsnapt bij de start. Halverwe ge de eerste ronde maakte hij een fout bij het bespringen van een heuvel, en kwam hierdoor op de derde plaats. Rahier nam de kop over, gevolgd door De Roover. Deze, tweede in het to taalklassement met 67 punten, nam een ronde later de leiding over. Dit was het begin van een spectaculaire strijd tussen de beide Belgen. Tot enkele ronden voor de finish behield De Ro over zijn positie, doch in de eindsprint kon Rahier zijn land genoot nog voorbijkomen. De Belg Andre Malherbe, die in het tussenklassement op een derde plaats achter De Roover en Ra hier stond, is niet aan de start gekomen. Hij had vorige week zijn rechterpols verstuikt en bij de training bleek dat het onmo gelijk was voor hem om te rij den. Ook de tweede manche was voor Gaston Rahier. Al direct bij de start werd het duidelijk dat Rahier zou gaan winnen. De Belg bleek gewend te zijn ge raakt aan de moeilijkheden van het parcours en heeft de leiding niet meer afgestaan. Gerard Rond, die een slechte start had, haalde schitterend op en pas seerde kort voor de finish Bobo rovski, wat hem tenslotte een tweede plaats in het eindklasse ment opleverde. LEEUWARDEN De nationale kampioenschappen kanovaren lange baan zijn bepaald niet zonder hindernissen verlopen. Er deden zich nogal wat moei lijkheden voor bij het ronden van de boeien, omdat in het Van DEN HAAG - Voor de vijfde achtereenvolgende keer heeft Jan van Dooyeweerd de 7-jarige crack Jojo Buitenzorg niet naar een zege kunnen brengen. „Het is alsof de duvel er mee speelt, maar ik mag blijkbaar niet met hem winnen". Dit zei een ont moedigde Jan van Dooyeweerd, die de pupil van de Wassenaar- se miljonair Piet Schoonheim tracht klaar te stomen voor de met 150.000 aan prijzen gedo teerde Grote Prijs der. Lage Landen. Ondanks zijn nederlaag - nu weer tegen de Franse hengst Treize F (Ad. Pools) - imponeer de hij wel. Hij was de enige die in Alkmaar op het laatst nog met een flitsende sprint Treize F bedreigde, maar deze Franse krachtpatser wierp zich op nieuw in het tuig en hield met een tweetal lengten voorsprong stand. Voor Treize F werd een km. tijd genoteerd van 1.19.4 en voor Jojo, die hem 2U meter voorgift had moeten geven een tijd van 1 min. 19 sec. vlak. Hiervan zal zeker nog een an derhalve seconde afgeknabbeld moeten worden om Jan van Dooyeweerd zijn eerste zege I rieten. Onder andere Moneyma ker, die na 4 achtereenvolgende overwinningen bij enkele fouten zo'n achterstand op liep dat hij met Jan van Dooyeweerd totaal de Grote Prijs der Lage Landen kansloos raakte. Peter Koppe- te kunnen laten boeken. - Diezelfde Treize F was een dag later op de Alkmaarse piste weer van de partij in de Grote Voorjaarsprijs. Daar trainer M. Pools nu Jewelprise had geko zen liet hij de besturing van Treize F over aan zijn broer Ruud. Opnieuw bleek Treize F een geweldige matchmaker. In record uitkering de laatste ronde sprintte hij en het trio met de vanuit de achterhoede langs het veld van 13 paarden en bond in de slotfase de strijd aan met Jewelprise, die door een bijzon der profijtelijke start een ruime voorsprong had kunnen opbou wen. De inspanning bleek voor Treize F echter te groot geweest en hij dolf in deze broederstrijd het onderspit. Op Duindigt faalden in het sprintnummer vrijwel alle favo- jan. die in deze koers Le Buiten zorg na 5 maanden van absentie zijn seizoendebuut liet maken en totaal in de „betting" niet werd aangekeken won verras send. Zijn winnend cote bedroeg 105.30. Het koppel dat hij vormde met Mila G bracht de ƒ2.112.20 tot de outsiders behorende Kobalt niet minder dan 25.088.-. Het Super trio in Groningen werd overtuigend gewonnen door de grote favoriet Manza Buitenzorg, die voor de tweede keer een dergelijke koers won. Het Super trio gevormd door Manza Buitenzorg (1), Kolibri (3) en Leos H (7) bracht een uitke ring van 106.20. De inzet op het super trio bedroeg 62.737,-. Harinxmakanaal geen beboeide banen kunnen worden uitgelegd in verband met het scheepvaart verkeer. Vooral de jeugdige ka novaarders hebben daarmee veel moeilijkheden gehad, waar door alle nummers werden ge diskwalificeerd. Ook bij de deel nemers heerste enige onrust, vooral bij de dames. Ans Stor- mink, die door een blessure trai ningsachterstand had opgelo pen, zag zich een ereplaats ont gaan, nadat Nel Broekstra had geweigerd een koppel met haar te vormen. Arend Bloem werd onttroond bij de heren in de Kl-klasse 10.000 meter, even eens door trainingsachterstand ook al te wijten aan blessures. De titel ging nu naar Lo Jacobs. Hij had zware tegenstand van Henk Spoelstra, die in Stuttgart traint bij een wild-watervereni- ging en zich op het woelige wa ter van het Van Harinxmaka naal goed thuisvoelde. Tjabel Ras record 30 km LOCHEM - Tjabel Ras (RWV) heeft gisteren tijdens een inter nationale snelwandelwedstrijd in Lochem het Nederlandse re cord 30 kilometer op zijn naam gebracht. De Rotterdammer leg de de afstand af in 2 uur 27 minuten en 40 seconden. Ras bleef 2 minuten en 20 seconden onder de limiettijd van 2 uur en 40 minuten die door de KNAU was gesteld

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11