deTijd essola Felle reacties op ontslag van onderminister 1 -8 3 Grof onrecht in bijstandswet Burgers krijgen informatie door recht op overheid d0ENE Den Uyl toonde in Suriname zijn slechte smaak Moord op overspelige echtgenoten mag niet meer Waterpolitie wil ook alcoholartikel VANREEUWIJK het heerlijkste toetje, één brok gezondheid (.DONDERDAG 29 MEI 1975 LEIDSE COURANT Al De afgetreden staatssecretaris Glastra van Loon en 0*66 fractievoorzitter Terlouw tijdens de persconferentie gisteren waarop een toelichting werd gegeven op het ontslag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Glastra van Loon heeft al begin maart van dit jaar tegen minister Van Agt (Justitie) gedreigd te zullen aftreden. Hij heeft toen drie voorwaarden gesteld voor zijn aanblijven als staats secretaris van Justitie, welke voorwaarden een snel wegwerken van de achterstand in de tenuitvoerleg ging van de strafvonnissen betroffen. De afgetreden staatssecretaris heeft dit gistermiddag op een pers conferentie meegedeeld. Zoals bekend is heeft mr. Glastra van Loon in de nacht van dinsdag op woensdag zijn ontslag als staatssecretaris aangeboden, omdat een conflict met minister Van Agt onoplosbaar bleek. De Tweede Kamer zal dinsdag debat wijden aan een brief de minister-president met daarbij de ontslagaanvrage de staatssecretaris en van minister Van Agt conflict met de staatssecretaris. Minister Van Agt schrijft in die brief dat hij „onoverkomelijke bezwaren" had tegen de inhoud „enige geruchtmakende vraaggesprekken" die staatsse cretaris Glastra van Loon had gegeven. „Ik heb mij genoopt gezien aan mr. Glastra van Loon mee te delen dat hierdoor mijn vertrouwen in hem als staatssecretaris is gebroken". Fractievoorzitter Terlouw van neemt het minister Van Agt bijzonder kwalijk dat deze m een vroeg stadium over leg met enige KVP-partijgeno ten heeft gevoerd, maar niet met de minister-president en met hem als politiek leider van de partij waartoe Glastra van Loon behoort. Ook acht hij het onbegrijpelijk dat minister Van Agt het ver trouwen in zijn staatssecretaris opzegt zonder met de man te hebben gesproken. 'In progressieve kring bestaat het vermoeden dat Van Agt de progressieven heeft willen uit proberen en dat hij daarvoor eerst steun zocht bij de KVP- Kamerleden Weyters, Van Schaik en Peynenburg. De progressieven in de Tweede Kamer zijn nu bijzonder verbol gen over Van Agt. Volgens P.v.- d.A.-fractievoorzitter Van Thijn heeft minister Van Agt geen enkele moeite gedaan het bin- nenbrandje op Justitie te blus sen, maar heeft hij het vuur aangewakkerd tot een uitslaan de brand die de politieke ver houdingen tussen de progressie ven en christen-democraten heeft aangetast. Met deze privé polarisatie tegen zijn staatsse cretaris toont Van Agt zich klei ner dan we hadden verwacht, aldus Van Thijn. Bas de Gaay Fortman, fractie voorzitter van de PPR, noemt brief .Van Agt door diens „kleinheid" in feite de grote verliezer in dit conflict Juist een zaak die hij slechts als een persoonlijk con flict zag, had Van Agt zelf moe ten oplossen. De sfeer op Justi tie is grondiger bedorven dan ooit, aldus Bas de Gaay Fort- Volgens de WD-fractie is het volkomen terecht dat Glastra van Loon moest aftreden. On juist is het volgens de WD dat de minister-president heeft ge probeerd dat aftreden te vertra gen. Voor de tijd dat dit kabinet nog zit, kan de benoeming van een nieuwe staatssecretaris het beste achterwege blijven, aldus de WD. De WD eist dat pre mier Den Uyl als mede-verant woordelijke voor de aanstelling en het ontslag van de staatsse cretaris volgende week ook aan wezig zal zijn in de Kamer. De KVP-Kamerfractie vindt dat de progressieven, en met name P.v.d.A.-fractievoorzitter Van Thijn, ten onrechte het staats rechtelijke conflict tussen de minister en zijn staatssecretaris hebben laten uitgroeien tot een grote politieke kwestie. De Coornhertliga geeft als com mentaar, de val van Glastra van Loon zeer te betreuren. „Wij vrezen het ergste voor onze par lementaire democratie, nu falen de democraten gedekt worden ten koste van democratisch inte gere figuren." Het landelijk comité van gevan genisbewaarders is „woedend en verbijsterd" over het ontslag. Het stelt de confessionele partij en en minister Van Agt verant woordelijk voor deze gang van zaken en betreurt het dat dezen het belang van het bewakend personeel niet beter hebben be hartigd. Elsevier noemt de F 16 een bom onder het kabinet-Den Uyl en signaleert een vertrouwenscrisis in de PvdA. Het blad laat prominente Neder landers uitvoerig aan het woord over de twee weken geleden ge houden enquête over het gods geloof onder het Nederlandse volk. Het ontwerp tot wijziging van de opiumwet noemt het blad een acceptabel werkstuk. Den Uyl daarentegen heeft „zijn slechte smaak en gemis aan hy giëne getoond door in onderkle- ding in een Surinaams zwem bad te springen". Het omslagartikel gaat over een avondje-Sinatra, 5000.- per minuut". Een interview tenslotte met de scheidende chirurg G. Boersma wiens hartewens een speciale opleiding voor pastorale zorg in de ziekenhuizen blijkt te zijn. Daar mag je wonderen van ver wachten. Natuurlijk zullen er mensen wanhopig en radeloos sterven, altijd. Maar door een goede pastorale zorg kunnen zo veel patiënten geholpen worden. anderen. En daardoor door de afstraling i tiënt". i zo'n pa- De Haagse Post neemt afscheid van Suriname. „De serviliteit te genover Hollanders die ons vroeger het schaamrood naar de kaken joeg, is verdwenen. Ze lieten je nederig voorgaan, en als je weigerde, ontstond ver warring. Nu laten ze je soms expres wat wachten. Vorig jaar met de wereldkampioenschap pen waren de Surinamers vóór Brazilië en tegen Holland ge lukkig maar". Over de affaire Glastra van Loon: „Iemand die per ongeluk 0) eens heeft overgegeven, moet dat weer opeten en bovendien de spetters likken van de schoe nen van de minister om te leren hoe christelijke verdraagzaam heid, naastenliefde en verge vingsgezindheid er in de politiek uit zien. Nou, de weerzin die dat opwekt komt eens, maar dan bij een betere gelegenheid; onweer staanbaar naar boven". Voorts een uit het buitenland overgenomen vraaggesprek met de Amerikaanse Defensieminis ter Schlesinger. „Een van de lessen uit Vietnam is dat het noodzakelijk is het hart van je tegenstander te treffen. Vernie tig liever zijn militaire macht dan eindeloos verwikkeld te ra ken in hulpverlenende militaire operaties". De Tijd over de troebelen bin nen het kabinet: „Wanneer je je elke dag vertwijfeld moet afvra gen of het kabinet er nog wel is, kun je de mooie gedachten over een langdurige regeerpe riode na 1977 van progressieven en christen-democraten inder daad maar beter even vergeten. Het kabinet-Den Uyl is wat dat betreft tot nu toe het kabinet van de gemiste kansen". Het omslagartikel is een vraag gesprek met Bas de Gaay Fort man. „Niets zou het CDA beter uit komen dan dat de PPR nu zou afhaken". Overigens is het volgens hem aan het eind van deze kabinetsperiode wel afgelo pen met de samenwerking van progressieven en christen-demo craten. Hij ergert zich aan het CDA, meent dat de christen-democra ten rechts zullen uitkomen, en noemt een combinatie van pro gressieven met een CDA, inclu sief de CH, onaanvaardbaar. Een verhaal tenslotte over de losse handen van Frank Sina tra. OE NIEUWE UNIE Ook in de Nieuwe Linie een interview met Bas de Gaay Fortman. „De PPR heeft een alternatief voor kapitalisme ei staatssocialisme. Hier kan de PPR typisch een voorhoede functie vervullen. De zie dit ook als prioriteit nummer één. Het gaat erom de economische macht te regelen op basis van delegatie van macht en verant woordingsplicht, zowel binnen de onderneming als in de natio nale economie". Over de zaak Glastra van Loon schrijft het blad: „Het meest verfrissende in de hele zaak is, dat gevangenbewaarders en en kele topmensen van het gevan geniswezen zich achter hem hebben geschaard. Als zj actie gaan voeren, kan Den Uyl de zaak niet afdoen, als een ruzie tussen twee heren. Het gaat om de macht. Is die in handen van de gekozen volksvertegenwoor digers of in handen van anonie me ambtenaren die niet ter ver antwoording kunnen worden ge roepen? Zo'n vraag is een kabi netscrisis waard". Vrij Nederland portretteert mr. A. Mulder, de machtigste man van Justitie om wie de affaire Glastra van Loon eigenlijk draait. Zelf zegt hij: „De eigen verantwoordelijkheid voor het loyale handelen acht ik in de verhouding tussen ambtenaar en bewindsman en ook tussen ambtenaren onderling nog altijd een belangrijk uitgangpunt. Zijn macht: „Er wordt zelf ge zegd dat hij een greep heeft op de benoemingen van strafrecht- mensert op universiteiten. En dat zou betekenen dat hij het pad baant voor mensen wier opvattingen over het strafrecht als nuttig instrument in zijn richting komen". Ook in het blad de vraag hoe groot de greep is die het kabinet op de economie kan en wil heb ben. „Den Uyl mag dan wel aankon digen dat economische groei verandert in beheerste groei, hij zal voor een werkelijke beheer sing toch de medewerking van het apparaat moeten hebben. Oud-minister Nelissen consta teert niet ten onrechte: over heidsvertegenwoordigers schrik ken kennelijk terug voor de risi co's, verbonden aan strategische beslissingen", De Groene Amsterdammer heeft een groot artikel over de deur naar de Arabische wereld „die vast zit". Ook een artikel met de constate ring dat universiteiten eveneens hun gastarbeiders hebben. „We tenschappelijke medewerkers die bij een universiteit of een onderzoeksinstituut in een tijde lijk dienstverband zijn aange steld, verkeren in een weinig florissante positie, waarvan wil lekeur en onzekerheid met de onbelangrijkste aspecten zijn". Het dubbel artikel analyseert de vraag waarom EG en socialisme niet samen kunnen gaan. „Bij een kleine amateurclub lukt het misschien nog, met genoeg me destanders. Maar in de profsec tor waar economische belangen groepen de dienst uitmaken ligt dat anders. Daar staat het win stoogmerk centraal, niet de goe de socialie bedoelingen die er achter een volkstuintjescomplex kunnen steken". Hervormd Nederland heeft Bas de Gaay Fortman eveneens be reid gevonden tot een vraagge sprek. „Eens zullen de confes sionelen moeten kiezen tussen CHU-WD en de progressieven. Als de groep die bij het CDA de kaartenbak in handen heeft bij CHU en WD terecht komt, zullen de anderen aansluiting zoeken bij de progressieven. De onrust in mijn partij over de onduidelijke verhoudingen van nu begrijp ik, maar de dag van de waarheid moet wel komen, zo is het nu eenmaal gestructu reerd". Ook een vraaggesprek in het blad met bisschop Bluyssen". Jonge mensen zijn, veel meer dan wij vroeger, geloof ik, ge voelig voor de sociale dimensies van het evengelie. Het tragische is dat zij de kerk niet meer zien als een bruikbare weg om die doelstellingen van het evengelie te realiseren. Daarom is het nou er op of er onder voor de kerk. Die moet het teken van Jezus zijn, maar de jongeren zoeken Jezus juist buiten haar". (Van een onzer verslaggevers) kende inrichting worden opge- AMSTERDAM Wie door om- nomen. Niet alleen lopen zij het standigheden genoodzaakt is risico minder goed te worden verzorging in een bejaardente- verzorgd, maar financieel wor- huis te vragen valt onder het den zij, omdat zij nu op de harde regime van de algemene bijstandswet zijn aangewezen, bijstandswet, waarbij een mini- geru£neerd. mumuitkering volgt nadat men Een merkwaardige paradox zijn gehele bezit (op een klein vond dr. Idenbrug het, dat de eigen vermogen na) heeft moe- publieke opinie scherp reageert ten verteren- Wie daarentegen op de kleine verschillen in de op grond van de noodzaak van bijstandsuitkeringen tussen na- verdergaande verzorging in een burige gemeenten, terwijl de verpleegtehuis wordt opgeno- grove, veel meer tegen het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Iedere burger krijgt het recht op informatie door de overheid. Dit begin sel is vastgelegd in de wet „openbaarheid van bestuur", die minister-president Den Uyl in ontwerp bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Als dit ontwerp tot wet wordt verheven, heeft de centrale overheid de Biesheuvel rapport aan de regering heeft - de goede betrekkingen van Nederland met uitgebracht. Volgens premier Den Uyl gaat het hier om een uitzonderlijk belangrijke zaak, die voor de democratisering van grote betekenis is en tot vergaande veranderingen kan leiden. Het gaat hier om spreiding van de bestuur lijke informatie. Alle gegevens die een rol andere landen worden geschaad, - de economische en financiële belangen van de Staat of andere publiekrechtelijke licha men in het geding zijn. plicht de burgers te informeren en is niet spelen in het prows van beleidsvorming de beslotenheid maar de openheid uitgangs punt bij het bestuur. Het wetsontwerp heeft langer op zich laten wachten dan aanvankelijk werd verwacht Minister-president Den Uyl zei in een toe lichting dat het „een zware bevalling" is geweest. Er hebben wel twintig versies van het wetsontwerp gecirculeerd. Het ontwerp is voor een belangrijk deel afgestemd op het werk van de commissie „heroriëntering overheidsvoorlichting", die in 1970 onder voorzitterschap van mr. B. W. worden toegankelijk voor de burger en zijn - de persoonlijke levenssfeer wordt aange- niet meer exclusief ter beschikking van de tast overheid. Met die kennis beschikt de burger over de mogelijkheden om zelfstandiger aan het proces van de beleidsvoorbereiding deel te nemen en daarop invloed te kunnen uitoefenen. Informatie zal niet worden gegeven als bij voorbeeld: - de eenheid van de Kroon (staatshoofd en ministers) in gevaar komt de veiligheid van de staat zou worden geschaad. Een groot probleem is of de nieuwe wetge ving tezijnertijd niet tot nieuwe vormen van geheimzinnigdoenerij zal leiden, omdat be paalde ambtenaren bijvoorbeeld een zaak liever nog niet in de openbaarheid wei Dit probleem is zeker niet denkbeeldig. Pre mier Den Uyl hecht grote betekenis aan de positie van de hoofden der ministeriële voor lichtingsdiensten, die de openbaarheid van het bestuur met kracht moeten bevorderen. LISSABON (Reuter) In Portugal is een oude wet ingetrok- ker, waaronder mannen en vrouwen hun overspelige echtgeno ten, en hun minnaars, vrijwel ongestraft mochten vermoorden. Dat "recht" gold ook tegenover verleiders van dochters onder de huwbare leeftijd. Op deze moorden stond maximaal een half jaar verbanning uit de woonplaats. In een verklaring van het ministerie van Justitie wordt deze oude wet een "ontsporing" genoemd, die in feite neerkwam op het recht op moord. Uit de verklaring blijkt niet welke straffen voortaan op deze misdrijven zullen staan. WEMELDINGE (ANP) De Rijkspolitie te water zit te springen op een soortgelijke wet als artikel 26, waarmee dronken automobilisten kunnen worden aangehouden, aldus adjudant J. Bout, commandant van de Rijkspolitie te water in Wemeldinge. De Rijkspolitie te water komt tegenwoordig hoe langer hoe meer dronken schippers tegen, zowel beroepsschippers als eigenaars van pleziervaartuigen. Op het ogenblik kan zij verbaal opmaken op grond van artikel 3 van het vaarreglement. Daarin staat, dat een schipper in staat moet zijn zijn schip behoorlijk te besturen. De rechter kan dan slechts een lichte straf opleggen. De kans is groot dat er binnenkort in Rotter dam beschilderde trams zullen rijden, in de geest van de „flower power". Het op deze manier decoreren van een openbaar vervoer middel is een idee van wethouder Mentink, op gedaan tijdens een be zoek aan Hamburg, waar beschilderde trams (foto) al een tijdje deel uitmaken van het straatbeeld. Loonstop beste oplossing" DEN HAAG (ANP) - Geduren de minstens een jaar zou er in Nederland een algemene loon stop van kracht moeten zijn. Tot deze conclusie komt dr. B. de Vries, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Eras musuniversiteit in Rotterdam in zijn proefschrift waarop hij volgende week wil promoveren. rechtsgevoel indruisende on rechtvaardigheden goeddeels onbekend zijn of met een ge duldig begrip worden geaccep teerd. Gepleit werd door het congres voor onmiddellijke versterking van het Gemeentefonds door de overheid met 100 miljoen gul den, voor uitbreiding van het apparaat van de sociale dienst en, op wie als gevolg van de toenemende werkloosheid steeds meer een beroep wordt gedaan. Aangedrongen werd op een'betere subsidieregeling voor de gezinsverzorging, waardoor het aantal verzoeken om bij stand uitzondering in plaats van regel zou worden. Ook zou de C% f\rrf 11 1 kring van de verplicht verzeker- Zi\j /c klachten <*en krachtens de ziekenfonds wet moeten worden uitgebreid men, krijgt alles betaald door de a.w.b.x. en kan zijn vermo gen tot 100.000 zelf behouden. Op deze, zoals het het zelf noemde grove onrechtvaardig heid in de bijstandswet wees de directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dr. Ph. Idenburg, gisteren bij de aan vang van het driedaags congres in Amsterdam van Divosa, de vereniging van directeuren van overheidsorganen voor sociale arbeid. Dr. Idenburg signaleerde dezelf de onrechtvaardigheid jegens hen die door gebrek aan ruimte in een niet door de a.w.bz er- tegen artsen gegrond verklaard (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Hoeveel van de vele miljoenen medische ver- richtingen hi Nederland jaar lijks tot klachten leiden is niet bekend. Per jaar komen enkele honderden klachten uiteinde lijk terecht bij een rechtspre kend college en daarvan wordt ongeveer 20% gegrond ver klaard. Dit zegt de secretaris van de Kon. Ned. Maatschappij tot be vordering van de geneeskunst, mr. W. v.d. Mijn. De klachten zijn over het algemeen niet af komstig van een bepaald type patiënt of gericht tegen een be paald soort artsen. Veel klach ten komen voort uit onvoldoen de inzicht in de mogelijkheden en onmogelijkheden van het me disch handelen. Opvallend noemt mr. Van der Mijn het. dat nogal eens klach ten worden geuit zonder dat ze eerst met de betrokken arts zelf zijn besproken. "Een mondige patiënt moet zijn mond eerst open doen tegenover de dokter zelf, al zal niet iedere dokter het zijn patiënt op dit punt makke lijk maken". tot de aow- en aww-trekkenden. Zeer veel thuiswonende bejaar den moeten nu, uitsluitend we gens de hoge kosten var vrijwillige verzekering, een be roep doen op de bijstand. Ge pleit werd tenslotte voor af schaffing of tenminste sterke vereenvoudiging van de belas tingheffing op bijstandsuitkerin gen. Chirurgische schaar geliefd EINDHOVEN (ANP) - Uit het Eindhovens Diaconessenhuis verdwijnen jaarlijks ongeveer 400 chirurgische scharen. Dit schrijft P. Meijlfc, verpleegkun dig directeur van dit ziekenhuis in het intern informatieblad. Desgevraagd voegde hij er aan toe, dat het verdwijnen van ope- ratiescharen zijns inziens een landelijk verschijnsel is. De oor zaak moet gezocht worden in de vele gebruiksmogelijkheden van scharen. Chirurgische scharen variëren in prijs van vijf tot 25 gulden. De laatste jaren worden in de Nederlandse ziekenhuizen steeds meer chirurgische scha ren gebruikt, omdat voor elke ingreep, hoe eenvoudig ook, een aparte steriele set wordt ge bruikt Daarin bevinden zich vrijwel altijd scharen Uw beste wonen begint bij Rotterdam. Binnenwegplein. 010-141800 Amsierdam, Stadhouderskade 3. 020-160491 Hilversum. Leeuwenstraal 46/47. 02150- 14S6S Tilburg. Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo. Konlnglruieplein 46. 077- 16616 De Tijdgeest Nederlands grootste wonlng- Inrlchters-kombinatle. Keus uit meer dan 3000 meubel- en woningteKtielkombinetle». ECHT LEDER Berisping voor Westduitse generaal BONN De inspecteur-gene raal van het Westduitse leger, generaal Horst Hildebrandt. heeft een indirecte berisping van de minister van Defensie, George Leber, gekregen voor zijn aanwezigheid op het po dium bij een parade in Madrid ter herdenking van het aan de macht komen van Franco. De officiële woordvoerder van Lebers ministerie verklaarde dat de generaal de parade niet had mogen bijwonen, als de mi nister tevoren had geweten van de uitnodiging. Generaal Hildebrandt bracht een routinebezoek aan Spanje, toen hij naar zijn zeggen de uitnodiging kreeg maandag jL de parade van de Spaanse strijdkrachten bij te wonen. Zijn onverwachte aanwezigheid op het podium werd aanleiding tot felle kritiek van leden van de regerende socialistische par tij en van de vakbeweging. t ADVERTENTIE] Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7