PROJEKT '75 WIL KINDEREN jVRIJ SPELLETJES LATEN DOEN Boy Edgar's eigen sound" met Gerrie van De Sissies TOEWIJZING STUDENTEN KAMER INZET KORT GEDING Fel verzet tegen Zoeterwoude als groeikern" Plaatselijke krant van groot belang voor informatie over het gemeentelijk gebeuren Prestatieloop Boskoop ISfoONDERDAG 29 MEI 1975 LEIDSE COURANT De verhouding tu§sen overheid en burgerij 1 in Leiden -I. m feldkamp Marktonderzoek BV, bureau voor sociaal wetenschappe lijk onderzoek in Amsterdam, heeft onlangs in Leiden een onder- bifóek verricht naar de verhouding tussen gemeentelijke overheid »b^n burgerij. Het onderzoek had tot doel informatie aan te dragen ip basis waarvan suggesties gedaan kunnen worden voor beleids- ju naatregelen, welke met name kunnen leiden tot een verkleining e i»an de afstand burgerij-overheid. ai Jen groepje top-ambtenaren van Leiden heeft nu onder voorzitter- oil chap van wethouder Van Dam (financien) een rapport samenge- a< teld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen, die zijn eformuleerd na bestudering van het Veldkamp-onderzoek. Het is bedoeling, dat de groep binnenkort een nota richt tot het college e«ran burgemeester en wethouders, waarin enkele aanbevelingen at lader zullen worden uitgewerkt Vervolgens zal het college op basis ig liervan maatregelen kunnen overwegen, die leiden tot de gewenste rerkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. )e komende dagen zullen wij de conclusie en beleidsaanbevelingen ai ran de groep topambtenaren hoofdstuksgewijs behandelen. Van- zijlaag: PERS EN PUBLICITEIT. Leidse topambtenaren: Van een onzer verslag gevers Leiden De plaatselij ke dagbladen zijn van groot belang voor de in formatie over het ge meentelijk gebeuren. Tot deze conclusie is een groepje topambtenaren van de gemeente gekomen na bestudering van de uit komsten van een onlangs in Leiden gehouden onder zoek naar de verhouding tussen overheid en burge rij. Op grond van deze conclusie doet de groep topambtenaren de volgende aanbevelingen: de nieuwsvoorziening via de plaatselijke dagbladen en huis-aan-huis bladen blijft noodzakelijk; de gemeentelijke medede lingen (via advertenties) moe ten overzichtelijker en beter worden gepresenteerd; de gemeente moet eveneens aandacht schenken aan de wijkblaadjes die veel gelezen worden; het bureau voorlichting van de gemeente dient advies uit te brengen over het „kopen" van ruimte, eventueel gekop peld aan het subsidiëren van wijkperiodieken; Een andere conclusie van de topambtenaren: het is gewenst dat de burgerij beter bekend raakt met de aard en de func tie van de intermediaire ka ders. Om dat te bereiken dienen b. en w.. volgens de groep to pambtenaren, de intermediai re kaders te wijzen op het belang van het uitbrengen van publicaties over hun activitei ten. Aanbevolen wordt voorts een onderzoek naar het effect van de wijkkrantjes. In het alge meen dient, volgens de groep, meer onderzoek te worden verricht naar het effect van de toegepaste voorlichtingstech nieken en -media. Ze beveelt daarom het plaatsen van een post op de begroting voor al gemene onderzoeksdoeleinden aan. B. en w. zouden de afde ling financiën moeten verzoe ken hiermee rekening te hou den bij de opstelling van de begroting voor 1976. In onze editie van morgen: INFORMATIE EN VOOR LICHTING. Het materiaal verschaffen wij Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse school- m jeugd heeft de afgelopen maan- lejden weer het (bijna) vergeten tystraatspel ontdekt. Dat is Vöoral danken aan een activiteit van üj Projekt '75, een manifestatie- d bundeling tijdens de afgblopen eeuwfeestviering der Leidse uni versiteit Zo'n manifestatie was het Kinderspelen-project dat enkele maanden op de vrije woensdagmiddagen op school- jleinen en in buurthuizen de kinderen aan het spelen zette en in de eeuwfeestweek uitlopers had op het Stadhuisplein en in het Van der Werfpark. Er werd 'a aan kringspelen gedaan, aan es- tafette en er waren ook "conti- nu-spelletjes", zoals steltlopen, 'A tollen, touwtje springen; alle- e maal gezellige bezigheden die je 8 ui je eentje kunt doen zonder I /riding. "Het heeft bijzonder leuk ge- draaid", vindt Jacqueline Ma- hieu, een van de organisatoren ■^van het project 'In dat Van der «Werfpark, bijvoorbeeld, liep de organisatie helemaal in het hon- «derd, omdat iedereen de geest Pfkreeg en z'n eigen gang ging, ^met de ouders erbij. Kijk, zo rimóet het juist gaan. Zo moet het »®ook verder gaan. Aanvankelijk lag het in onze bedoeling op de scholen door te gaan met de 1 spelletjes en de ouders meer erbij te betrekken. Maar de va kanties naderen, dus dat wordt niet te doen. Daarom hebben we nu het plan opgevat, bijvoor- beeld in het Van der Werfpark (ik noem maar op woensdag middagen, het kan ook een an dere dag zijn) de zaak aan de kinderen en de ouders over te laten. Wij kunnen ze het mate riaal verschaffen, zoals hoepels, rakken, stelten, of blikken met touwtjes eraan, hoewel je ook zelf van conservenblikken wel speeltuig kunt maken om op te Slopen" H1 Projekt '75 wacht graag van cu rt ders en kinderen of van onder wijzend personeel reacties af. Wie mee wil doen, of geïnteres seerd is in spelen op scholen kan bellen of schrijven aan Jac- 3 queline Mahieu, Utrechtse Veer 14, teL 25894, of aan Projekt '75, Levendaal 150 (3 hoog), tel. '146907. "We kunnen dan peilen 8 hoe groot de deelname aan dat vrije spelen kan zijn", aldus Jacqueüne; "er zijn geen kosten aan verbonden, t zou al heel zot zijn om kinderen die willen spe len te laten betalen." Het ter gelegenheid van het project ver vaardigde Kinderspelenboek met vele tientallen spelen en spelletjes heeft inmiddels lande lijke bekendheid gekregen. Het r enige tijd in een handel seditie 6,95) verkrijgbaar. Vlootschouw zeeverkenners in de Zijl Warmond De admiraliteit 4 van Scouting Nederland organi seert op zaterdag 7 juni een vlootschouw in De Zijl rondom bet Boterhuiseiland. Het betreft hier dertien zeever- kennersgroepen bestaande uit meisjes en jongens in de leeftijd van 11 tot 20 jaar uit het gebied dat wordt begrensd door de plaatsen Wassenaar, Voorscho ten, Alphen aan den Rijn, Hille- gom en Noordwijk. De 600 jongens en meisjes wil len zich op die dag aan provin ciale en gemeentelijke functio narissen en andere genodigden presenteren. Na de vlootschouw zal nog een tocht worden ge maakt naar het eiland Kogjes- polder in de Kagerplassen waar de groepen regelmatig kampe ren. De vlootschouw zal tevens een afsluiting zijn van de vie ring van het 25-jarig jubileufn van de Stichting zeeverkenners centrum Kagerplassen. Boy Edgar met ziin Sissie. Zaterdagavond in de „Vol verwachting klopt ons hart-show Leiden Dokter Boy Edgar heeft een drukke huisart senpraktijk in de Amsterdamse Bijlmermeer. Hij woont er niet, maar werkt er des te liever. „Als ik ooit opnieuw zou kunnen beginnen, zou ik weer een „Bijlmer" huisarts willen zijn, temidden van mensen die op de een of andere manier met een nieuw leven bezig zijn, mensen die vaak geestelijk met zichzelf en anderen in de knoop liggen. Ik houd me bezig met kwalen die voor een groot deel psychisch zijn. Als ik in Parijs zit zal ik niet nalaten een patiënt te bellen die op dat moment in een crisis verkeert. Daar laat ik m'n muziek voor in de steek. Ik houd van mensen die van voren af aan moeten beginnen, met alle plezierige en moeilijke consequenties van dien". Dat is zo'n beetje Boy Edgar, een boy van een Boy op z'n 60ste. Vader was een Schot „en m'n moeder een Indisch meisje, meer Polynesisch, dacht ik". Hij is 60 jaar, maar leeft er niet naar, omdat hij ook een man van muziek is met een Europese vermaardheid: Boy Edgar's Big Band. „Ja, dat is verleden tijd, al staat op al die affiches nog die big band. In 1970 ben ik, toen ik met Nina Simone een laatste concert gaf, een beetje daarvan teruggekomen. Het is nu Boy Edgar Sound geworden, met dingen die duidelijk des big bands zijn in wisselende kleine bezettingen: 4 trombo nes, 2 saxen, trompet, een ritmesectie en een zangeres. Economisch (met die kwaliteiten van topartiesten) is een big band niet meer om mee te werken; zo'n avond kost je aan orkestleden al 7000 gulden". Incidenteel gaat dokter Edgar in de toekomst nog wel wat aan big band en platen maken doen. Dit jaar kreeg hij van CRM subsidie voor een beperkt aantal big bandconcerten. In zijn nabijheid is steeds Gerrie van der Klei te vinden. Gerrie maakt samen met zus Dorien als De Sissies de laatste tijd nogal furore, zeker in het buitenland: „we zijn vooral veel in Duitsland, ook in Brussel, Zwitserland en Parijs en soms in Neder land", vertelt Gerrie. Boy valt haar bij: „Gerrie is een zangeres, ze maakte theater en ze is met de Sissies en mij begonnen. Maar Gerrie wil nu niet meer alleen onderdeel zijn, maar een eigen muzikaal leven gaan leiden. Van 11 tot 24 juni geeft ze een eigen one-wo- man-show in München en van De Sissies komt binnen kort „Het beste van De Sissies" op de plaat, met een grootste presentatie in Amsterdam". Boy Edgar maakt deze zomer ook een plaat: „Music was his mistress", eqn suite, posthuum opgedragen aan de grote Duke Ellington, waarin Gerrie ook zingt, een „multi faced Gerrie-plaat", Gerrie in al haar vocale kwaliteiten, van operette tot Ellington en eieen comoo- sities van Boy. Als Boy Edgar zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal medewerking verleent aan de „Vol verwachting klopt ons hart-show" zal hij een nieuw stuk speelgoed meenemen: een synthesizer, een boeiend apparaat, dat een hele sectie violen in het orkest tevoorschijn haalt. „Ik heb heb affiniteit met die Nederlandse Hart'patien- tenvereniging, die zich bezighoudt met de revalidatie van hartpatiënten. Ik blijf het een schandaal vinden, dat men (Vaak zijn dat artsen) iemand die een keer een hartinfarct heeft gehad gewoon „patiënt" laat blijven. Zo kweek je panieksituaties. Je moet die mensen juist zien te „ontzieken". Het zijn mensen met een groter risico, maar méék hen niet ziek zolang ze zich goed voelen." In Edgars Bijlmerse spreekkamer hangt een plakkaat: „Laat u niet gek maken door de Hartstichting, als u bang bent kom dan eens praten". „Maar goed", eindigt Boy, „zaterdag ben ik in Leiden en dan breng ik mee Frank Rosselino (die in het orkest van Sten Kenton heeft gezeten), Slide Hampton, John Inglish en Frans Slembroek, trombones, Gijs Hendriks, bariton-tenor, Ferdinand Povel, fluit-tenor, Leo Goud- riaan, trompet, Jack L^yton, drums, en Gerrie van der Klei, vocals. Aan piano Boy zelf, arrangeur bij uitstek. TON PIETENS Den Haag/Leiden Pleegde de Stichting Leidse Studentenhuis vesting een onrechtmatige daad, door het zgn. vrije cooptatie-sys- teem (de bewoners kiezen een nieuwe bewoner) af te schaffen? Deze vraag werd gisteren in een kort geding voorgelegd aan mr. B. Tronk, vice president van de rechtbank in Den Haag. De Stichting Leidse Studenten huisvesting beheert in Leiden een groot aantal woningen, waarin studenten zijn onderge bracht. Na de afschaffing van het vrije systeem werd het toe wijzingssysteem ingevoerd. Dat betekent dat de stichting de be woners aanwijst Het kort geding is aangespan nen door zeventien studenten die wonen in het pand Papen- gracht 11. Namens hen betoogde mr. W. A. Hoyng, dat de studen ten bezwaren hebben tegen het toewijzingssysteem. Zij geven de voorkeur aan vrije keus van medebewoners, omdat hierdoor een hecht groepsverband kan ontstaan dat een optimaal huise lijk leven mogelijk maakt Zij achten dit belangrijk voor de nieuwe huisgenoot ook al om dat hierdoor vereenzamen en het ontstaan van spanningen wordt tegengegaan. Beide par tijen moeten bij elkaar passen, zeggen de studenten. Anders is het in nieuwe studen tenflats. Als daar een student huisvesting krijgt door het toe wijzingssysteem, zal dit minder moeilijkheden met deze bewo ners opleveren, omdat men in een flat gemakkelijker een eigen leven kan leiden. Namens de stichting betoogde deurwaarder Th. J. van der Hei den, dat in huurcontracten geen melding gemaakt wordt van het recht op Coöptatie. Slechts in een enkel geval hebben studen ten voor leegstaande kamers be woners mogen zoeken, zei hij. De stichting behoudt zich echter het recht voor zelf te bepalen aan wie studentenkamers zullen worden verhuurd. Hij vroeg de president de vorderingen van de studenten af te wijzen. Uitspraak 4 juni. Kritiek op cijfers in provinciaal rapport Van onze correspondent Zoeterwoude De cijfers die de PPD hanteert in het concept-stu dierapport „Eventuele nieuwe bouwlokaties voor Zuid-Holland" werden gisteravond scherp bekritiseerd op de voorlichtings- en discussiebijeenkomst welke in „Ons Huis" werd gehouden. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van de streekcommissie van de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening. Ondanks de niet geringe concurrentie van Europa Cup-voetbal op de tv. waren 70 mensen aanwezig. In het rapport wordt o.m. gesteld dat de gemiddelde woningbezet ting (thans 3,35) in 1990 zal zijn gedaald tot 2,22. Dr. H. Udo de Haas van de werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit noemde dit cijfer „absurd". Het ligt volgens hem zeker 0,25 hoger, wat van grote invloed is op de woningbehoefte in de toekomst Prognoses van de P.P.D. zijn dan weinig steekhoudend. Zoeterwoudes wethouder W. Maan stelde dat de motivering beslist onvoldoende is. Woningbouw plegen terwille van de werkeloos- heidsbestrijding is een verkeerd uitgangspunt. De reële behoefte mag uitsluitend gelden. Maan wees op het gevaar van leegstand van woningen wanneer in de toekomst de sterk dalende geboortef- cijfers van invloed gaan worden op de woningmarkt. Dat cijfers steeds achterhaald worden blijkt volgens Maan o.m. in Den Haag. Aanvankelijk werd de nieuwe woningbehoefte voor 2000 geraamd op 100.000. Dat cijfer is inmiddels gedaald tot 20.000. De nabijheid van Groot-Zoetermeer maakt een omvangrijke uitgroei van Zoeter woude misplaatst De bouw zou het begin vormen van een verdere aantasting van het open gebied. Betere mogelijkheden zijn er in de richting Alphen, tussen de Rijn en de spoorlijn en in Leiderdorp. Ook de voorkeur van de heer Stikkelorum, voorzitter van de Leidse Federatie van Woningbouwverenigingen, ging uit naar Leiderdorp nadat hij eerst de bouwmogelijkheden binnen de grenzen van de Sleutelstad op een rijtje had gezet. De optelsom gaf het getal van 10.715 te zien. Daarmede is Leiden in 1985 vol. Dan geniet bouw in Leiderdorp de voorkeur. Deze gemeente heeft zich in het verleden positief opgesteld t.o.v. de Leidse woningzoekenden. De verbindingen zijn gunstig. Dit in tegenstelling tot Zoeterwoude waar de Hoge Rijndijk reeds nu een probleem vormt. De argumen ten om deze plaats te maken tot groeigemeente zijn volgens de heer Stikkelorum niet hard genoeg. De heer Jongejan van de N.S. ging nader in op de voorzieningen bij het openbaar vervoer. Bij bouw in de Grote Polder zou de spoorlijn Leiden-Alphen in aanmerking komen. Deze is nu reeds maximaal bezet. Spoorverdubbeling is noodzakelijk om tot 'n kwartierdienst te komen. Een kostbare investering die onvoldoende rendement zal bieden, omdat een deel van de wijk te ver van de spoorlijn komt en het industriegebied aan de andere zijde nauwe lijks aanbod geeft. Bebouwing van de polder Kerk en Zanen te Alphen zou uit dit oogpunt zinniger zijn of evt Hazerswoude. Het opnemen van Zoeterwoude in een voorstadnet van tram of bus is ook niet zonder problemen. Met name waar het gaat om de verbinding met Den Haag. Ook de Kamer van Koophandel vindt het niet verstandig een woonwijk zo dicht te projekteren bij 150 h.a. industriegebied. Deze instantie maakt alle mogelijke voorbehoud bij de gehanteerde cijfers en acht het onjuist dat alternatieve bouwlokaties zijn afgevallen omdat zij niet voldeden aan het uitgangspunt dat er 6 10.000 woningen gebouwd moesten kunnen worden. Is dit wel juist? Alles afwegend zegt de K.V.K. „beslist niet in Zoeterwoude". Van een onzer ver- da-prestatieloop ge- zich vanaf één uur slaggevers houden. melden in het Con- Er kan gelopen wor- cordiagebouw aan de BOSKOOP Aan- den over 3 en 6 kilo- AP van Neslaan. staande zaterdag 31 meter en de start is De kosten zijn 2.50 en mei wordt in Bos- om twee uur. voor de jeugd tot 16 koop weer de Flori- Liefhebbers kunnen jaar 1,-. 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5