Gemeente verontwaardigd over boze brief van Van Dam SCHOOLMAKKERS ONTMOETEN ELKAAR WEER IN HAESWYK PVS AKKOORD MET INNAME - PRUZEN VAN TULPEN AKKOORD OVER VERDELING SPORTVELDEN IN NOORDWIJK SetdócSotiACUt Huisvestingsbeleid bejaarden richten op spreiding en laagbouw LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1 LEIDEN Het gemeentebe stuur van Leiden acht zich niet verantwoordelijk voor eventuele verwarring en onrust die bij de huurders van vooroorlogse wo ningwetwoningen zou kunnen ontstaan. Dat heeft het staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) la ten weten in antwoord op zijn brief aan het gemeentebestuur, waarvan wij gisteren melding maakten. In deze brief verwijt Van Dam het gemeentebestuur te laat adviezen te hebben uitge bracht over de gewenste huur verhoging van vooroorlogse wo ningwetwoningen per 1 juli a.s. Voorts verwijt de staatssecreta ris het gemeentebestuur dat te gen de afspraak in huurverho gingen zijn aangezegd, die niet zijn instemming hebben. Op een persconferentie ten stad- huize wezen de verantwoordelij ke wethouders Waal (ruimtelijke ordening) en Verboom (volks huisvesting) gisteren de verwij ten van de staatssecretaris radi- kaal van de hand. Volgens de gemeente ligt de schuld in de eerste plaats bij de Stichting Centrale Boekhouding van een vijftal woningbouwverenigin gen, die volkomen in strijd met de uitdrukkelijk gegeven voor schriften is overgegaan tot het aanzeggen van de nieuwe huren die op 1 juli zouden moeten gaan gelden. De gemeente had zich in een briet op 7 april tot de woningbouwverenigingen ge wend met het verzoek binnen een week met gemotiveerde voorstellen over huurverhogin gen te komen. Daarbij wees zij de woningbouwverenigingen er nogmaals op, dat overeenkom stig de wens van de staatssecre taris die ook nog eens was weer gegeven in een brief van de Federatie van woningbouwver enigingen, moest worden ge wacht met het verzenden van circulaires totdat de aanwijzin gen van de staatssecretaris bin nen waren. De gemeente schuift nu alle schuld op de heer Lepe laar van de Centrale Boekhou ding, die in strijd met deze voor schriften toch de huurders van een vijftal woningbouwvereni gingen heeft aangeschreven. Na dat de gemeente hiervan op de hoogte kwam heeft zij ijlings een brief op hoge poten naar deze woningbouwverenigingen gestuurd. (Het gaat hier om "Ons Doel, Tuinstadwijk, Eens gezindheid, De Eendracht en Werkmanswoningen). Daarin stelt de gemeente onder meer, dat zij met dit eigenmachtig op treden de procedure die de ge- meente met de staatssecretaris is overeengekomen ernstig heb ben doorkruist. Zij vraagt de woningbouwverenigingen dan ook dringend de aanzeggingen van huurverhogingen, voorzover die minder dan 8% zijn, alsnog in te trekken in afwachting van richtlijnen van het ministerie. In deze brief geeft de gemeente verder uiting aan haar vrees dat Van Dam de voorstellen van de woningbouwverenigingen en het gemeentelijk advies inzake de huurverhogingen niet zal vol gen: "Door reeds aanzeggingen te doen, heeft u de indruk ge wekt de staatssecretaris voor een voldongen feit te willen plaatsen, hetgeen de overlegsi tuatie aanzienlijk heeft verslech terd," zo stelt de gemeente in deze brief. Overigens is het ge meentebestuur des te meer over de beschuldigingen en verwijten van Van Dam ontstemd en ver baasd, nu onlangs de naaste ad viseur van de staatssecretaris, mr. Samson in Leiden op be zoek is geweest om over een en ander te spreken en toen de hele zaak uitvoerig voorgeschoteld heeft gekregen. Van de zijde der Federatie van Woningbouwver enigingen vernamen wij dat de gemeente eind februari, bijna drie maanden na het gesprek van staatssecretaris Van Dam met de wethouders Waal en Ver boom, via de federatie de afzon derlijke woningbouwverenigin gen had verzocht voor 8 maart met huurvoorstellen te komen. Aan dat verzoek voldeden al leen "Ons Doel" en „Tuinstads- wijk" tijdig. Inplaats de andere woningbouwverenigingen te ma nen spoed te maken en de bin nengekomen voorstellen door te sturen naar Van Dam met een opmerking in de trant van "sor ry, maar meer gegevens hebben wij nog niet binnen'V wachtte de gemeente tot eind mei eindelijk de gegevens van alle woning bouwverenigingen binnen wa ren. Met als gevolg dat Van Dam ze pas begin mei, naar zijn mening te laat, op zijn bureau kreeg. Het bestuur van de Stichting Centrale Boekhouding Woning- bouwvérenigingen vindt het niet fair van de gemeente dat ze nu de zwarte piet in handen speelt van zijn administrateur, de heer Lepelaar. "Hij moest wel reke ning houden met de door de woningbouwverenigingen opge geven percentages. Anders kon hij de huurverhogingen per 1 juli a.s. niet op tijd boekhoud- technisch verwerken". Bont DE LEIDSE WETHOUDER VERBOOM maakt het wel borj Nadat wij in het bezit waren gekomen van de boze brief va) staatssecretaris Van Dam aan het Leids gemeentebestuir probeerden wij contact met wethouder Verboom op te nemi om commentaar te vragen. Dat lukte pas tegen acht ui^ gisteravond. Toen echter weigerde de wethouder tegenover e verslaggever van onze krant het commentaar te geven. onder het motto van: „Ik heb vanmiddag al tekst en gegeven aan andere persrpensen. Dan had u daarbij i aanwezig moeten zijn". Niettemin elders op deze pagina t het verweer van het gemeentebestuur op de brief van Vj)i Dam. Dit dank zij de medewerking van een free lance-m werker. f< Het is overigens wel opmerkelijk dat het gemeentebestuur pa na onze publicatie van gisteren een verweerschrift heeï opgesteld. Terwijl het toch de brief van Van Dam al zo'n I dagen in zijn bezit had. RCL verslaat Volendam in de verlenging Van onze sportredactie LEIDEN Slechts een hand jevol toeschouwers was er ge tuige van hoe RCL en Volen dam gisteravond zorgden voor de meest Interessante wed strijd van het Zilveren Molen- toernooi tot nu toe. Na een aantrekkelijk duel besloten de ploegen tot een deling, 33, waarna RCL in de verlenging tenslotte verrassend aan het langste eind trok en zodoende beslaglegde op de derde plaats. De sportieve strijd kreeg een verrassende ontknoping, want na een rustige eerste helft waarin beide ploegen twee goede kansen misten, brak het inmiddels bekend geworden „Volendam-kwartiertje" aan. Soepel liep de oranje machine over RCL heen, dat binnen de korstmogelijke keren onthutst tegen een 3—0 achterstand aankeek. In alle drie de geval len was het Klaas Schilder die geweldig hard uithaalde. Wie echter dacht, dat RCL het verder zou laten afweten kwam bedrogen uit, want de Leiderdorpers profiteerden eerst via Leo Holl van het laconieke optreden van Volen dam en twee minuen later middels een misverstand tus sen de goalie en Jaap Schok ker, 3—2. Uiteraard gooiden de rood-witten er toen nog een schepje op en bij Volendam brak er paniek uit Dat leidde in de veertigste minuut tot de gelijkmaker toen Leo van de Berg de bal bij een enorme doelworsteling over de lijn kopte en zelfs bijna tot 4—3 omdat Bas Ederveen wederom een fout van Volendam zou gaan afstraffen, maar net iets te hoog richtte. De verlenging moest uitkomst brengen. RCL, duidelijk in de winning mood zette nog eenmaal sterk aan en kon, een minuut voor tijd, de zege binnenhalen. Opnieuw een fout van de Volendammer- doelman stelde Holl in staat vernietigend uit te halen. Een uitstekende wedstrijd met een verrassende ontknoping. Jam mer was, dat Cees Veerman wat ongelukkig in botsing kwam met RCL-doelman Van der Zwan en met een lichte hersenschudding naar het AZL moest worden vervoerd. Proeftuin wil samenwerken met laboratorium Van een onzer verslaggevers Lisse Tijdens een morgen te houden algemene ledenver gadering zal het bestuur van de vereniging Proeftuin voor de Bloembollencultuur Lisse haar leden vragen goedkeu ring te hechten aan een toe komstig samenwerkingsver band met het eveneens in Lis- segestationeerde Laborato rium voor Bloembollenonder- zoek. Tot nu werkten beide organisaties, ondanks hun raakvlakken bij het bloembol- lenonderzoek, op eigen houtje. Als argument voor deze sa menwerkingsvorm stelt het be stuur van de proeftuin dat de onderzoeken van beide instan ties vaak afgestemd zijn op het zoeken naar een oplossing van dezelfde problemen. Bo vendien liggen de proefvelden van beide instellingen op het zelfde terrein. Ook zouden door dè samenevoeging de be schikbare mankracht en mid delen beter kunnen worden benut. Zowel van de zijde van de rijksoverheid als van de Bloembollenraad is inmiddels de toezegging verkregen dat bij de samenvoeging de voor beide instellingen afzonderlijk beschikbare middelen zullen worden gesommeerd en ter be schikking van het Laborato rium voor Bloembollenonder- zoek komen. De positie van het personeel van de proeftuin komt niet in gevaar. Illlllllllll! Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Burgemees ter Van Eysinga verricht mor gen de officiële opening van de nieuwe serviceflat „Haeswyk" aan de President Kennedylaan. In december hebben de eerste bewoners hun intrede in de achtenzestig appartementen tel lende flat gedaan. Thans is meer dan de helft van de appar tementen, die tussen de ton en de drieënhalve ton kosten, ver kocht. In de appartementen dienen de bewoners zichzelf te bedruipen. Zij hebben ieder een eigen keu ken. Er is ook geen winkel in de flat aanwezig. „De bewoners hebben dan alle gelegenheid zelf hun inkopen in Oegstgeest te doen", aldus mevrouw A. Karre- man, die samen met haar de serviceflat beheert. Voor be woners die hulp nodig hebben is er een bejaardenhelpster in de flat beschikbaar. „Veel bewo ners hebben bovendien de hulp uit hun oude huis meegeno- Scepter Wel is er in de flat een centrale keuken, waar de heer Karreman de scepter zwaait Tegen een zacht prijsje krijgen de bewo ners, indien zij dat wensen een heerlijk maal voorgeschoteld. Tot zolang er nog geen .klusjes man" in de flat is aangetrokken, wil de heer Karreman er ook af en toe nog wel eens met hamer en nijptang op uittrekken om de „kinderziekten" van de flat te Het echtpaar is in december naar „Haeswyk" gekomen. De heer Karreman heeft nadat hij vele jaren had gevaren als kok bij Krasnapolsky in Amsterdam gewerkt Mevrouw Karreman is het vak van beheerster volko men vreemd, maar ze heeft zich spoedig aangepast „Ik vind het heerlijk om met mensen om te gaan". De heer en mevr. Karremans voor „hun" Haeswyk". Beveiliging Ze houdt ook een oogje in het zeil: „Als ik iemand een paar dagen niet heb gezien, ga ik kijken hoe het ermee staat Meestal blijkt de persoon in kwestie het zo druk te hebben met het ontvangen van visite dat hij de deur niet eens uit komt Je weet echter nooit". In de appartementen is op ver schillende plaatsen een beveili gingsinstallatie ingebouwd. Wanneer een bewoner hulp no dig heeft kan hij hier mee alarm slaan bij het echtpaar Karreman. „We zijn dan ten al len tijde verplicht om te gaan kijken". Niet alleen bejaarden vestigen zich in .Haeswyk". „We hebben hier een paar echtparen van rond de vijftig, die liever gebor gen zitten, voor er al te veel gebreken komen." Het is vooral de veiligheid die ouderen doet besluiten zich te vestigen in een serviceflat als „Haeswyk". „De bewoners ko men vaak uit grote huizen, die nog al eens doelwit van inbre kers zijn", aldus mevrouw Kar reman. De gezelligheid die het echtpaar Karreman in de flat nastreven begint langzamerhand vorm te krijgen. Over een paar weken wordt een bewonersvereniging opgericht. „Vooral na de eerste bewonersbijeenkomst in de re creatiezaal merk je dat de bewo ners contact met elkaar blijven zoeken." Veel bewoners van „Haeswyk" komen uit Leiden of directe om geving. ,Het is zelfs zo sterk dat op de eerste bijeenkomst enkele bewoners ontdekten dat zij bij elkaar op school hadden geze ten." (Liesbeth Voeels (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN het huisvestingsbeleid van de bejaarden moet gericht blijven op spreiding en laagbouw. Dat is althans de mening van de adviescommissie voor het huisvestingsbeleid zoals zij die giste ren nog eens heeft geformuleerd. De commissie filosofeerde giste ren over het bejaardenvraagstuk toegespitst op de huisvestingspro blematiek. Volgens mevrouw Nienes, voormalig directrice van het bejaarden centrum Rijn en Vliet, moet in het gemeentelijk beleid de nadruk liggen op de huisvesting van bejaarden in aangepaste woningen in hun eigen wijk. Ze zag niets in de bouw van een aantal bejaardenflats of verzorgingscentra voor bejaarden. „We moeten juist in tegenstelling tot wat we in het verleden gedaan hebben de nadruk gaan léggen op zelfstandige wooneenheden voor bejaarden en minder op de bouw van verzorgingscentra, „zo meende zij. Overigens vond mevrouw Hienes het wel wenselijk, dat deze zelfstandige wooneenhden wel worden voorzien van een goed servicepakket, omdat dit de bereidheid van de bejaarden om van een voor hen te grote woning naar een kleinere zou kunnen bevorderen. Met name dacht zij hier aan de hofjes. Verder deed zij de suggestie die bejaardenwoningen in Leiden, die in het verleden als eerste gereed zijn gekomen ook open te stellen voor echtparen boven de 55 jaar in plaats van boven de 65, wat thans het geval is. „Op deze leeftijd is men eerder bereid de woningen waar nodig nog wat aan te passen, een bereidheid die taant naar mate men ouder wordt", aldus mevrouw Nienes. Volgens CRM-ambtenaar van de gemeente Leiden, de heer Lavaleye, bestaat er nog steeds een grote behoefte aan bejaardencentra. Hoewel ook hij de wens naar zelfstandige wooneenheden met service onder schreef, vroeg hij toch ook aandacht voor de bejaarden (verzor- gings) centra voor zolang de extra murale zorg (dienstverlening buiten bepaalde centra) nog achter blijft Bollenstreek Ook volgend jaar de inna- meprijzen van de tulpen weer op 432? Daar is een grote kans op. De uitslag in het bestuur van de vereniging "De Tulp" liet geen enkel vraagteken overeind: 7—1, de commissie Bijstand Bloembollen was het met deze zienswijze volkomen eens en het PVS de innameprijzen van tulpen voor 1976 op 4—3—2 te stellen. Het bestuur van het Produktschap maakte er gisteren, tijdens de in Den Haag gehou den openbare vergadering, geen woord over vuil. Als er elders geen spaken in het wiel worden gestoken, is dit punt dus afgerond. De Commissie van Bijstand volgde ook de adviezen van de vereniging De Narcis om de overnameprijzen voor levering oogst 1976 ongewijzigd te laten, al bracht men er een kleine wijziging in aan. Verder was men ook akkoord met het advies van de ver. De Hyacinth om de innameprijzen voor hyacinten in 1976 iets te verlagen. Dit dient echter meer als een schot voor de boeg. Men wil uitbreidingen van het areaal voorkomen, omdat er geen enkele reden is om méér hyacinten te gaan telen. De exportcijfers laten er geen twijfel aan bestaan: de markt voor hyacinten is niet op uitbreidingen berekend. Om de kwekers met de neus op de feiten te drukken, heeft men al aangekondigd de prijzen voor 1977 op ongeveer 50% van de huidige te stellen. Voor 1976 acht men een sterke verlaging nog niet nodig, omdat dan de leverbare van de geholde en gesneden bollen van 1974 en 1975 nog niet aan de markt zullen komen. Van belang was verder het besluit om de Tulpenstengelaaltjesregeling om te bou wen. De bestaande verordening is verval len, maar daarvoor kwam in de plaats een nieuwe regeling met betrekking tot de financiering van de ziektebestrijding in bloembollen. De gelden, die nog in het financieringsfonds Bestrijding Ditylenchus dipsaci aanwezig zijn, worden overgehe veld naar het nieuwe fonds, waardoor in het vervolg niet alleen de door het tulpen- stengelaaltje aangetaste partijen bloembol len kunnen worden ingenomen, maar bijv. ook geelzieke hyacinten. De aan de kwe kers uit te betalen bedragen zullen worden geput uit de opbrengst van heffingen. Deze nieuwe regeling zal reeds gelden- voor bloembollen uit oogst 1975. (Van onze correspondent) NOORDWIJK De gemeente raad van Noordwijk is gister avond akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om de voetbalvereniging Noordwijk, de afdeling handbal van MSV en de korfbalvereniging Fluks te concentreren op het gemeen telijk sportpark aan de Van Panhuysstraat Voor de Noord- wijkse Hockey Club wordt een nieuw sportcomplex ingericht in het gebied Hogeweg-Achterweg. Tegen dit laatste tekenden al leen de fracties van de WD en Gemeentebelang protest aan. De Noordwijkse raad kantte zich gisteravond voorts tegen plannen Katwijkse sportvelden aan te leggen op Noordwijks grondgebied. De raad vond dat onaanvaardbaar. De plannen zijn afkomstig van de provincie. De WD-fractie tenslotte bood gisteravond min of meer haar excuus aan aan de CDA-fractie, omdat ze tegen de afspraken in tijdens een vorige raads vergadering een pleidooi had gevoerd om Noordwijk aan te melden als kandidaat-gemeente voor de vestiging van een 'casi no. WD-fractievoorzitter Kor- bee las gisteravond een verkla ring voor, waarin hij wees op de goede verstandhouding met de CDA. Hij gaf ruiterlijk toe, dat zijn fractie in dit geval over de schreef was gegaan. Leidse gehandicapte wint Noorse jj prijs t LEIDSCHENDAM - Mevroh J. M. van der Tuin-BrouvJ wonend in Leiden en regelmal' bezoekster van de soos voor handicapten die maandelijks] het Dienstencentrum Duivt voorde wordt gehouden, hei een prijs van 1000 gulden geki. gen van,een noorse Verenig* tot Rheumatiekbestrijding v<^ de meest treffende bijdr^ over haar ziekte. Het Norsk Revmatiker Forbui (de Noorse pendant van de lu derlandse Vereniging) is na Tweede Wereldoorlog gestii) door een zee-officier, Edgar ne, die zelf in ernstige mi door rheuma was gehandica) De heer stene was zeer akti op het gebied van medisch-ai ciale zorg en deed, als een Noo, se Max Tailleur, met een enong doorzettingsvermogen erg véa voor rheuma-patiënten die vj, gens hem te passief waren. A, kreeg voor zijn werk veel ondfrï scheidingen en na zijn dood, vijf jaar geleden, werd ter zijrt) herinnering de EDGAR-STENIr PRIJS ingesteld. De prijs v»\ duizend gulden zou om de vi g jaar worden toegekend aan vit het best de eigen ervaring k|] verwoorden. t Mevrouw Van der Tuin gaf, zaterdag 31 mei met een Leidi welfare-werkster pervliegtul j naar Helsinki, ze zal daar ei week verblijven en de prijs ka ontvangst nemen. In het stuk) dat mevrouw Van der Tui schreef verteltzij op eenvoudi/y maar treffende wijze in driehor derd woorden haar ervaringt. sinds zij, nu 24 jaar geleder rheuma kreeg. Zij begreep i spoedig dat klagen niet zou hi pen en dat er veel zou moetf veranderen maar dat zij zid vooral zou moeten aanpassA* aan de gezonde mensen ol haar heen.Zij bouwde e« nieuw levenspatroon "waar vet pijn, 'stil verdriet en later edi rolstoel bij hoorden". Zij zegt f' hebben ervaren dat door de gen invaliditeit weg te cijferei en veel belangstelling te tonert voor andere dingen, "ook vo4t de mensen om je heen", je f daardoor kan verheffen bova je ziek zijn. Daardoor zegt 2r kracht te hebben ontvangen oj een ander, die niet meer verds kan in het leven, de hand 17 reiken "al is het dan een rhef ma-hand". Finale Zilveren Molentoemooi Van onze sportredactie LEIDEN Donderdagavc zal de finale van het Zilvert Molentoemooi gespeeld wordei De strijd gaat tussen Quicl Boys, dat reeds viermaal de be ker won, en de Leidse tweedef klasser Lugdunum. Direct ns? afloop van de wedstrijd zal de. Molen worden uitgereikt. Hef duel op het LFC-terrein begi om 20.00 uur. Dr. Van Noort herbenoemd tot deken van Leiden» - i, dr. AfJ LEIDEN/ROTTERDAM bisschop van Rotterdam, J. Simonis, heeft deken dr. G. A. van Noort OSC voor def* periode van drie jaar herbed noemd tot deken van het dekeJ'31 naat Leiden. Deken van Noort^1 is bij de verkiezing in het deke-^1 naat met een zeer grote meer-., derheid van stemmen gekozen.";6. Aan pater J. A. A. M. WiertsT1 MHM werd op de meest eervolle 6 wijze onts'ag verleend als alge- 1 meen sekretaris van het bisdom. ie,( Hij werd benoemd tot pastoor [6J van de H. Bamabasparochie te Haastrecht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4