BECKENBAUER HEKELDE HET ENGELSE VOETBAL Ressel naar Anderlecht De grote coup in ronde van mislukte Nederland ARDESCH WIL GEEN RESERVE MEER ZIJN BH GO AHEAD Hoog bezoek Giro beheerst door De Vlaeminck én eentonigheid Lattek naar Borassia H WOENSDAG 28 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 - (Van ome sportredactie) PARIJS Het Franse sportdagblad l'Equi- pe welks redacteur Gabriel Hanot in 1955 het toernooi om de Europa Cup I uitvond, heeft ter gelegenheid van de twintigste editie, een aantal spelers uitgenodigd van teams die sinds 1955 de Cup hebben ver overd. Op de lijst van illustere Invité's wie verzocht is de finale vanavond in het Pare des Prin ces bij te wonen prijken ook de namen Cruyff, Keizer en Van Hanegem. Voorts kregen een uitnodiging: Di Stefano, Gento, Puskas, Kopa en Munoz (trainer van Real Madrid dat zes keer de Europacup 1 won), Eusebio van Benfica, Mazzola en Facchetti van Inter Milaan, Rivera van A.C. Milaan, Bobby Charlton van Manchester United, en McNeil van Celtic, de speler die in de finale tegen Feyenoord trachtte met een handsbal te voorkomen dat Kindvall het doelpunt maakte waardoor Feyenoord de cup ver overde. Het is de bedoeling dat deze spelers voor de finale aan het publiek worden voor gesteld. Ook de dag voor de finale oefende Gerd Muller nog op zuiver schieten. De spits van Bayern heeft dit seizoen weinig van zich laten horen. Het moet raar lopen wanneer dat ook het geval is in de eindstrijd tegen Leeds. Scheidsrechter is erg ervaren (Van onze sportredactie) PARIJS De scheidsrechter die de eer geniet deze vierde lustrumfinale te leiden is de Fransman Michel Kitabdjian, geassis teerd door zijn landgenoten Robert Heliez en Rene Vigliani. Het is de eerste eindstrijd in het Europees toernooi die Kitabdjian zal leiden. De 45-jarige, in Nice geboren waar hij ook voetbalde scheidsrechter is niettemin geen onbekende in de internationale wereld van fluitisten. Hij leidde reeds 156 interna tionale wedstrijden, waaronder 19 tussen landenploegen, 7 in de voorronde van het toernooi om de wereldtitel, 3 tijdens de Olympische spelen in Mexico en 3 in het Europees kampioenschap voor landenteams. PSV vooral zal Kitabdjian niet vergeten zijn, want hij leidde in 1971 Real Madrid—PSV voor Europacup 2 in de onophoudelijk stro mende regen. Pool Lato of Vreyssen van NAC opvolger (Van onze sport correspondent) ROTTERDAM De 29-jarige Peter Ressel van Feyenoord vertrekt definitief naar Anderlecht. In Brussel kwam manager Guus Brox gistermiddag tot volledige overeenstemming met de Belgische club, die een bedrag van 4 ton moest neertellen om Ressel die tot zijn 32ste jaar een contract aangeboden heeft gekregen, in te kunnen lijven. Feyenoord betaalde drie jaar geleden Lierse S.K. circa 6 ton voor Ressel. PARIJS In druilerig Parijs repten spelers van Bayem München zich na de training in het stadion Jean-Bouin naar de kleedkamer. Een fijne motregen had de shirts doorweekt .en de klompen aarde het stadion Jean Bouin bleek een bijna even slechte grasmat te bezitten als het Pare des Princes kleefden onder de voetbalschoenen. Met een nors gezicht klaagde aanvoerder Franz Beckenbauer: „Als de regen, doorzet, spelen we in een modderpoel. En dat tegen Leeds United". Want Franz Beckenbauer heeft het niet begrepen op de Engel sen. Hij legde uit waarom. „Die lui draven maar door en kege len iedereen omver. Alle Engel se ploegen spelen te hard". Dat was beslist tegen het zere been van een Engelse verslaggever die zich ijlings tot iemand had gewend die voor een vertaling kon zorgen. De Brit diepte een krant op uit zijn regenjas en vroeg met een zuurzoet lachje of hij dit en hij sloeg met de vlakke hand op een artikel nog maar eens aan Herr Bec kenbauer wilde voorlezen. Het was een artikeltje waarin Billy Bremner, de aanvoerder van Leeds, de vloer aanveegde met Bayern München in het alge meen en met Beckenbauer in het bijzonder. Bremner bleek op de video-recorder de halve fina le van Bayem München tegen St. Etienne uitgebreid te hebben bekeken en was tot de conclusie gekomen dat Bayern München een rauw optreden kon worden verweten en dat St. Etienne al leen was gewipt om dat het teveel respect had gehad voor de grote namen van spelers van Bayern, die in de finale om het wereldkampioenschap waren uitgekomen, onder wie Franz Beckenbauer. „Beckenbauer js een voetballer die tijd en ruimte moet hebben en die zal hij van ons niet krijgen", zo had Brem ner verklaard. Daar keek de al^mliar regen van zijn gezicht vegende „Kaiser" van op. Toen zei hij: „Dat kan Leeds nog wel eens opbreken. Die lui vallen als dollemannen aan en dat is juist wat wij nodig hebben. Want on ze grote kracht is dé counter en daarvoor zal Leeds ons de kans wel moeten geven want het kan gewoon niet anders voetballen". Nors Dat was Beckenbauer dus nog even kwjt geraakt Hij stapte de kleedkamer binnen, nog even nors kijkend. Zowel voor Beckenbauer als voor Bayern München zou bet een zegen zjn als het bezit van de Europacup gecontinueerd zou worden. De club viert dit jaar het 75-ja- rig bestaan en de tweede Euro pacup in successie zou een wel kom verjaarsgeschenk zijn en wellicht de big bosses doen be sluiten de premie wat te verho gen. Winst in de finale zou ook Hoeness niet versmaden. Want er gan sterke geruchten dat hij bij Real Madrid hoog genoteerd staat en een glanzende prestatie kan zijn waarde verhogen, afge zien van de transfersom die het niet zo met aards slijk verwende Bayern München eveneens wel gevallig zal zijn. In het Engelse kamp is het opti misme evenzeer groot, ondanks het feit dat verdediger Gordon Mc Queen niet mag spelen om dat hij geschorst is en veteraan John Giles (met zijn 33 jaar de oudste bij de finalisten) met een Bayern München Maier Dürnberger Schwarzenbeck Beckenbauer Anders- son Roth Zobel Hoeness Kapellmann Muller Wunder Scheidsrechter Kitabdjian (Frankrijk) Lorimer Jordan Clarke Madeley Giles (of Eddy Gray) Bremner Frank Gray Hunter Yorath Reaney Stewart Leeds United Finale-weg (Van onze sportredactie) PARLJS om de herinnering op te frissen, de weg die Bayern München en Leeds United moesten afleggen om deze finale te bereiken: Bayern München tegen Magdeburg 3-2 en 2-1, Bayern München—Ararat Erevan 2-0 en 0-1, Bayern München—St Etienne 0-0 en 2-0 en van Leeds United: Leeds United—Zurich 4-1 en 1-2, Leeds United—Ujpest Dozsa 2-1 en 3-0, L^eds Uniteïl—Anderlecht 34) en 1-0, Leeds United—Barcelona 2-1 en 1-1. Even opgeruimd als de spelers van Bayem, die maandag al in Parijs arriveerden, stapten gisteren (van Iink6 naar rechts) Johnny Giles, Terry Yorath en Michael Bates als eersten van Leeds United uit het vliegtuig. Het optimisme is bij hen even groot als bij de tegenpartij. Den de muren mocht hebben, ook is uitverkoren voor deze 20ste editie. Het streelt de eigenwaarde van de Parijzenaars, dat een van hen, Gabriel Hanot, het toernooi heeft „uitgevonden", dat zo*n succes werd dat er een Europa- Overspelen op vrijdag (Van onze sportredactie) Parijs Indien de finale, ook na een verlenging van twee keer vijftien minuten geen beslissing heeft opgeleverd, zal vrijdag avond 30 mei, eveneens om 20.15 uur, in het Pare des Princes nogmaals worden gespeeld. Als opvolger voor Ressel is de Pools Lato uitblinker op het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland in het ge ding. Manager Guus Brox heeft tezamen met de nieuwe trainer van Feyenoord het- afgelopen weekeinde een bezoek aan Po len gebracht. De mogelijkheid om Lato naar Nederland te la ten komen is te uit en te na bekeken. Een andere kandidaat vervanger is Vreyssen van NAC. De stadionclub heeft uit voerige besprekingen met hem en vertegenwoordigers van de Bredase club gevoerd maar voorlopig blijft het gesprek ste ken op de vraagprijs, die te hoog zou zijn. Ling is zoals we gisteren reeds berichtten afge vallen voor deze post bij Feye noord. Johnny Rep heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract dat hem bindt aan de Spaanse eerste divisieclub Va lencia. Hoewel de vroegere rech terspits van Ajax in de Spaanse havenstad breeduit poseerde met de pas getekende papieren in de hand, is nog niet zeker wat er precies instaat. Zo wil Valen cia Rep inlijven voor vier jaar, terwijl de Zaankanter het zelf lichte keelontsteking te bed ligt Eigenwaarde Parijs wint zich over de finale zelf nauwelijks op. Men vindt het veel mooier dat de stad, die in 1956 de eerste eindstrijd bin- cup 2 en een UEFA-cup op volg de. En allerlei andere sporten zich ook stortten in Europese competities. Het briljante idee van Hanot zal in Parijs nimmer vergeten worden, want vanoch tend werd in Hotel Ambassador aan de boulevard Haussmann, waar in 1955 tot het instellen van het toernooi werd besloten, een plaquette onthuld die de herinnering aan de geboorte van het Europacup toernooi voor altijd levendig zal houden. HERMAN VAN BERGEM op drie jaar wil houden. Ge vraagd of hij mee wil helpen de interne moeilijkheden, die er bij Valencia bestaan, op te lossen, volstond Rep met het antwoord, dat hij alleen naar Spanje is gekomen om zo goed mogelijk te voetballen en dat hij zich nergens einders mee wil be moeien. Bij Valencia maakte Rep kennis met vier van zijn nieuwe ploeggenoten: Del Sol, Claramunt, Keita en Jara. Deze laatste twee zijn niet in het bezit van de Spaanse nationaliteit, zo dat Valencia met inbegrip van Rep nu over drie buitenlanders beschikt, van wie er maar twee mogen worden opgesteld. Vol gens de clubleiding zal dat in het nieuwe seizoen geen proble men opleveren, omdat Keita en Jara al twee jaar in Spanje verblijven en dus de Spaanse voetbalnationaliteit zullen krij gen. Eerste divisieclub Heerenveen heeft een opvolger voor aan F.C. Groningen overgedane doelman Azing Griever. Het is de 25-jarige Hiddo Reys, tweede doelman van NEC, die vroeger voor FC Vlaardingen heeft ge speeld. Reys sloot een tweejarig contract. (Van onze sportredactie) DEVENTER De 31-jarige reserve-doelman van F.C. Twente, Henny Ardescb zal volgend seizoen het doel van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles verdedigen. Manager Peter Step- han en Ardesch kwamen gistermiddag tot overeenstemming over een voorlopig een jaar durend contract. „Ik zal", zei Ardesch, „Mijn uiterste best doen een plaats in het eerste elftal te verwerven. Natuurlijk maakt de trainer uit wie straks de beste is, maar ik hoop toch tussen de palen te staan". Het is begrijpelijk dat Henny Ardesch zijn voetballoopbaan graag wil afsluiten met een carrière in de eredivisie. Bij FC Den Haag vierde Ardesch destijds een merkwaardig jubileum: Hij had 250 maal op de reservebank gezeten Henny Ardesch ziet bij Go Ahead Eagles, voldoende mogelijkheden zijn dagelijkse werkzaamheden hij zit in de meubelbranche te combineren met het voetballen. „Ik ben wel bijna de gehele dag op pad", vertelde Ardesch gistermiddag, „maar mijn uitgangs punt is steeds Enschede. Ik zocht daarom naar een club in de regio, want het is onmogelijk uit Enschede weg te gaan. De rit naar Deventer kost mij hooguit drie kwartier. Dat moet kunnen worden opgebracht Bovendien ben ik met manager Stephan overeen gekomen dat in het eerste jaar de zaak bekeken wordt". NLÏDERDAL „Goed, we heb ben dan wel niet kunnen win nen, maar we hebben tenminste geprobeerd aan te vallen. En dat kunnen de anderen niet zeg gen". Jan Gispen, de ploegbaas van Jan van Erps sponsorformatie, had duidelijk moeite zijn te leurstelling over de mislukte coup in de zesde etappe van Olympia's ronde van Nederland te verbergen. Vanaf Hoender- loo, een slordige 60 km voor de streep in Nijverdal, had Henk Lubberding de best geklasseer de van de Van Erps in het algemeen klassement reële uit zichten gehad op positieverbe tering, maar in bet zicht van de finish liep de uitlooppoging stuk. Een massale eindprint moest de beslissing brengen over de ritze- ge. In het trek- en duwwerk dat de aankomsten in Olympia's spektakelstuk kenmerkt, toonde Etienne van der Helst, geslepen in ontelbare Belgische kermis- koersen, zich veruit de rapste. Al vele meters voor de streep wierp hij zijn handen zegevie rend omhoog. Dat Matthieu Dohmen de tweede plaats voor zich opeiste, kon de droeve gela tenheid van het Van Erp-kamp niet doorbreken. De pogingen om de klassering in het alge meen klassement te verbeteren waren immers de mist ingegaan. Heerste er bij de Van Erps een verre van opgewekte sfeer, de Caballero's verkeerden in een ware feeststemming. Hans Lan- gerijs was immers de lachende derde na de ontwikkelingen van gisteren. Doordat vrijwel de ge hele meute tegelijk over de streep kwam, kon hij zijn leider spositie betrekkelijk gemakke lijk handhaven. Hij dankte dat in de eerste plaats aan eigen capaciteiten, en profiteerde ook dankbaar van het feit dat de belangen van Caballero en Am- stel in de eindfase parallel Van Erp-renners (Lubberding, Van Gerwen, Dohmen en Van der kruys) een voorsprong van an derhalve minuut hadden opge bouwd, begon Amstels eerste plaats in het ploegenklasaement in gevaar te komen. Ploegleider Herman Krott gaf opdracht de jacht op de koplopers te openen. Nog onverwacht snel, op de toe- ristenweg tussen Holten en Nij verdal, werden de vluchters op geslokt. Enerzijds was dat het gevolg van het felle rijden van Hassink C. S. anderzijds van het gebrek aan samenwerking bin nen de kopgroep. „Er waren er zes bij die het tempo drukten", signaleerde Piet van der Kruys, de regisseur van Van Erp, later. „Alleen de Russen Kraskov en Kruglov en mijn ploeggenoten reden echt voluit Daardoor konden we geen serieuze aanval doen op de positie van Lange- rijs. Maar er komen nog vier dagen en Langerijs zal het nog moeilijk genoeg krijgen. Hij moet niet alleen de aanvallen van ons maar ook van Batavus, dat huizenhoog in het klasse ment zit en Amstel pareren". Henk Lubberding uit Voorst had zijn teleurstelling snel ver werkt „Natuurlijk, met zo'n felle wind op kop was het altijd mogelijk geweest een aanval op de trui te doen, maar het is niet gelukt. Er komen nog een paar dagen", en Gerry van Gerwen: „We hadden bijna champagne op tafel gehad, maar het werd tenslotte cola". Ook Tonny Huyzen (Batavus), die juist voor de beklimming van de Holterberg tevergeefs probeerde aan de aandacht van de kopgroep te ontsnappen, be treurde het zeer dat de vlucht poging van de 15 mislukte. „Ei genlijk hadden we Piet Hoek stra erbij moeten hebben. Dat is een goeie in dit soort ontsnap pingen. Maar er zijn nog moge lijkheden genoeg voor mij. Vo rig jaar was ik in Olympia's ronde derde in de tijdrit, dus zit het er in dat ik mijn positie nog wel wat kan verbeteren". Hans Langerijs, de trotse leider in het klassement, vreest de tijdritten evenmin. In de drie daagse van Noord-Holland werd hij in deze specialiteit niet voor niets tweede achter de grote Andre Gevers. Boven dien bewees de manier waarop hij zich gisteren verdedigde, zonneklaar dat de man uit Blokker in grootse vorm ver keert „Ik heb veel op kop gereden, omdat je dan zelf kunt ingrijpen als er iets onverwachts gebeurt Ik ben geen minuut bang ge weest de leiderstrui te verspe len. Ik heb immers steun van Amstel en bovendien zaten mijn maten Verboom, Verwey en Tak in de kopgroep. Dat was onze opzet: bij elke onsnapping min- Met een gebaar van gelukzaligheid steekt Van der Helst zijn armen omhoog, terwjl het peloton hem nog volop op de hielen zit. Een belangrijke triomf uit zijn korte carriè re is een feit. Ronde-cijfers Uitslag: 1. Van der Helst (Bel) 3.31.18 (met bon. 3.31.03): 2. Ma- thieu Dohmen (Erp) z.t. (3.31.08); 3. Ad Prinsen (Mil) z.t. (3.31.13); 4. Pit Maas (SSF) z.t., 5. Thomas Husch- ke (O. Did) z.t; 6. Piet Kuys (Bat) z-L; 7. Harry van Groezen (VZL) Z.L; 8 Bertin (Fra) z.t., 9. Gevers (Erp) z.t.$ 10. Van Helvoirt (Cab) z.t, 11. Hoekstra (Bat) z.t; 12. Moehlman (Ams) z.t.; 13. Domosjil- kin (Rus) z.t; 14. Van Gerwen (ERP) z.t; 15. Fons van Katwijk (SSF) z.t Ruckert (Ams) en Ribbers (MIC), hebben de strijd gestaakt Het algemeen klassement: 1. Lan gerijs (CAB) 20.24.36. 2. Lefevre (Bel) 20.25.25. 3. Gevers (ERP) 20.26.53, 4. Hassink (AMS) 20 27.10. 5. Huijzen (Bat) 20.27.15, 6. Lubber ding (ERP) z-t 7, Pirard (AMS) 20 27.38, 8. Schuer (Ket) 20 28.14, 9. Scheffer (Ket) z.t, 10. Van der Veken (Bel) 20.29 09. Puntenklassement: 1. Gevers 69 punten, 2. Van Katwijk 65, 3. Van Helvoirt 58, 4. Van der Veken 53. 5. Maas 52, 6. Pirard 50. Sprintklassement: 1. Gevers 34 punten, 2. Huijzen 24, 3. Van der Helst 22, 4. Lefevre 14, 5. Albersen 10. Van de doelverdedigers van Go Ahead Eagles, die het afgelopen seizoen deel uitmaakten van het eerste elftal, staat het vrijwel vast dat Henny Spijkerman de Deventer club gaat ve-laten. De Belgische vereniging Waregem heeft een bod op hem gedaan. Indien beide partijen het eens. kunnen worden over het trans ferbedrag, zal de oorspronkelijk uit Zwolle afkomstige doelman, die in het afgelopen seizoen te gen Hongarije voor Jong Oranje uitkwam, naar België verhuizen. GERRIT ZWIERS stens een man meesturen". Heel even kwam Langerijs in gevaar. Dat was tussen Wilp en Deventer. „In het bos lagen Ge vers en ik plotseling op de grond. Maar het was gelukkig niet ernstig. Ik was zo weer terug in de ploeg. Ach, zoiets maak je allemaal wel eens mee. Ik ben al lang blij dat het zo goed is afgelopen". Met Jan Ruckert was dat niet het geval. Al vrij kort na het vertrek in Kerkdriel smakte de Amsterdamse wildebras tegen het asfalt en moest met zware heupblessure de strijd staken. Daarvoor was Joop Ribbers, die last ondervond van eerder opge lopen verwondingen, al uit de ronde verdwenen. Emiel Gijze- mans, in de eerste koele dagen drager van het leiderstricot kwam kort voor de finish even eens ten val. Hoewel hij niet op de voorgeschreven wijze de fi nish passeerde, zal hij vandaag waarschijnlijk toch nog aan de start komen. HARRY BRINK ORV1ETO Met de afzegging van Eddy Merckx tiende en het tweede gedeelte van de zevende 148 kilometer in 3 uur 55 minuten 7 reconden, op 4 s voor de ronde van Italië vertrok ook het deel van de Belgische journalisten. Een veront- delia' waardigde Roger de Vlaeminck toen: „Ik zal ze ning wel eens laten zien dat er naast Merckx nog andere Belgische wielrenners zijn over wie te schrijven valt". Dat De Vlaeminck meende wat hij zei bewees hij gisteren in de elfde etappe van Rome naar Orvieto 148 kilometer, i etappe gewonnen. De Milaanse krant „Corriere 2. Lasa (Spa), 3. Borgognoru (Ita), 4. Gimondi (ita), 5. Van BATH Phil Edwards heeft de tweede etappe merkte na de vierde etappeoverwin- Linden (Bel), 6. Battaglin (Ita). 7. Francioni (Ita). 8. van de ronde van Groot Brittannië gewonnen. Roger dan ook terecht op de de Giro .^rt?g,io ata)- 9 Baronchelli (Ita), 10. Louis Pfenninger Edwards, die ook al de proloog op zijn naam 52™ eSor den Hertog 3.56.00. 81 N,d. den Hertog 4.09.15. brachL reed de 120 kilometer v^i Bournemouth Het algemeen klassement: 1. Galdos (Spa) 65 uur 54 naar Bath ln 3 uur 8 mmuten en 6 seconden. Zijn minuten 39 seconden, 2. Battaglin (Ita) op 23 sec., 3. ploeggenoot, Bill Nickson, legde voor de Pool Jan Bcrtoglio (Ita) op 1 24, 4. Conti (Ita) op 1.55, 5. Lasa (Spa) Trybala beslag op de tweede plaats. Vladimir op 3.07, 6. Baronchelh (Ita)j>p_3.30, 7. Gimondi (Ita) z.t., Vondracek (Tsj) blijft leider in het algemeen klas- wordt beheerst door twee factoren: De Vlaeminck eentonigheid. Ook in de elfde etappe gebeurde nagenoeg niets. Roger de Vlaeminck ging met r seconden voorsprong op het peloton over de streep, gevolgd door de Spanjaard Lasa, i hij zijn vijfde ritzege Italianen Borgognoni en Gimondi. boekte. Al eerder had de Belg de vierde, zesde, Uitslag 3.47, 9. Perletto (Ita) op 3.49, 10. elfde etappe: I. Roger de Vlaeminck (Bel) 43. Fedor den Herog 64.26.20. 81. Nidi den Hertog 65.51.18. i (Ita) Panizza (Ita) op 3.52. Illlllllllllllllllllll MÖNCHENGLADBACH Bo. russla Mönchengladbach heeft UDO Lattek aangetrokken als trainer. Lattek, die dinsdag- avond een tweejarig contract tekende, volgt hiermee Hennes Weisweiler op die naar Barcelo na gaat Udo Lattek, die dit- seizoen als trainer bij Bayern München werd onslagen, behaalde vorig jaar met deze club de Europa Cup I tegen Atletico Madrid. Udo Lattek. die onder contract stond bij ROT Weiss Essen, zal, zo zei voorzitter Naunheim van Rot Weiss, 20.000 gulden moeten betalen om dat ongedaan te ma ken. Dit bedrag zou de club in Lattek hebben geinvesteerd. Udo Lattek's reactie op deze eis: „Ik zal uit eigen zak de afkoop som van 20.000 gulden betalen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15