lOARES WEER BU Kabinetsberaad L,aos en Amerika ekenen akkoord fieidóeSouwmt Westen wenst hervatting van oliedialoog NieuwvandeRPS! itandpunt niet volstrekt trijdig met PvdA-fractie NCBO VREEST BUITENSPEL POSITIE VAN VAKBONDEN Rijkspostspaarbank ENSDAG 28 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 socialistische leider Mario Sodres bij zijn M (keer uit Parijs in Lissabon, waar hij op- aan het kabinetsberaad zou deelnemen. LISSABON, (AFP/Rtr.) De so cialistische ministers en staatsse cretarissen hebben vandaag „bij wijze van uitzondering" deelgeno men aan het kabinetsberaad over de situatie in Angola. Zij schortten daarmee hun boycot op, „gezien de ernst van de toestand in het Afri kaanse gebied". Angola kampt on dermeer met het probleem dat al lerlei gewapende groepen ongecon troleerd kunnen optreden. Toch lijkt het deelnemen van de socialisten aan het kabinetsberaad door andere rede nen te zijn ingegeven. Gisteren hebben dex strijdkrachten ernstige kritiek op de socialis ten geuit wegens hun boycot, en gedreigd buiten de partijen om het volk te gaan mobiliseren. De socialisten verwachten ook een nieuw gesprek met de militaire leiders, om over hun toekomstige deelneming aan de regering te kunnen beslissen. Gisteravond behaalden de socialisten ook een overwinning, toen de persraad vaststel de dat de communistische typografen, die de sluiting van het socialistische dagblad Republica hebben afgedwongen, de perswet hebben overtreden. De publicatie van een communistische Republica onder een nieu we hoofdredacteur werd illegaal genoemd. De regering heeft vorige week de publicatie van Republica stopgezet, in afwachting van een uitspraak van de persraad. De hoop op .hervatting van de oorspronkelijke Republica is nu gegroeid, hoewel de kwestie ook nog aan de rechter kan worden voorgelegd. Vandaag wordt in Lissabon een door de communisten georganiseerde massabetoging gehouden, ter gelegenheid van de aankomst van acht schepen van de NAVO. Prinses Beatrix en prins Claus brengen momenteel een driedaags bezoek aan de provincie Groningen. Gisteren stond onder andere een bezoek aan het cultuurcentrum de Oosterpoort op het programma. Bij aankomst bood een verlegen achtjarige leerlinge van de Adm. de Ruyterschool voor schipperskinderen prinses Beatrix bloemen aan. Rechts burgemeester H. C. Buiter van Groningen. edeling over keus F-16 1974 voor tuinbouw slecht jaar I»EN HAAG— Niet alleen oor de landbouw, maar ook voor de tuinbouw is 1974 een slecht jaar ge- eest Dit beeft minister Van der Stee (Landbouw Visserij) meegedeeld tan de Eerste Kamer-com missie voor landbouw, [n alle agrarische bedrijf- 'itypen lag vorig jaar het jemiddelde netto arbeidsin- comen van de ondernemer tanmerkelijk lager dan in ,973. In de glastuinbouw zakte dat met 61 procent van 30.500 naar 11.800 gul den! Bij de bloemenkwe- kers zakte het arbeidsinko men met 27 procent van 28.600 naar 20.900 gulden, (QJfn de champignonkwekers gingen 111 procent achter ruit, van 12.420 naar 1400 gulden. De „grote" land- w bouwers in het zuidwesten jzagen hun inkomen met 61 procent dalen van 41.500 naar 16.000 gulden en de veetelers met 15 procent: van 24.400 naar 20.800 gul- den: (Van onze parlementaire redac tie) Dén Haag „Ik vind de keus voor de F-16 niet van een zoda nige aard, dat ik volstrekt in strijd kom met het standpunt van de PvdA-fractie". Dit beeft minister Vredeling van Defen sie gistermiddag gezegd in een toelichting op het kabinetsbe sluit om het Amerikaanse toe stel te kiezen als opvolger van de Starfighter. De heer Vredeling zei, dat hij namens het gehele kabinet de PvdA-resolutie over de vlieg tuigvervanging naast zich had gelegd. In die resolutie werd gesproken over een eenvoudiger toestel, dat alleen grondsteun zou mogen verlenen en geen nuclaire taken zou mogen krij gen. De F-16 is behalve voor grondsteun ook voor nucleaire taken en voor het bevechten van een beperkt luchtoverwicht ge schikt Minister Vredeling meent echter, dat de keus nog steeds niet in strijd is met de resolutie, „zij het dan binnen hele smalle marges" Hij verweet de PvdA-fractie, dat men pas veel te laat op de prop pen is gekomen met het werke lijke meningsverschil: het be perkte luchtoverwicht De mi nister voegde eraan toe „of schoon PvdA- defensie-specia list Dankert wist dat bij de keu ze uit de beschikbare toestellen, geen - goedkopere - toestellen gekozen zouden kunnen worden, zonder de Denen en Noren daardoor in verlegenheid te brengen". De PvdA-fractie neemt de mi nister zijn beschuldigingen ten aanzien van hun specialist Dan kert hoogst kwalijk. Volgens de PvdA werd al in april van het vorige jaar gewezen op de goed kopere oplossing (bijvoorbeeld het Engelse Jaguar-toestel). Ook de WD is niet enthousiast over de F-16-beslissing. Men meent, dat de regering besluit tot de aanschaf van te weinig toestel len. Vredeling's positie POLITIEK VEEL BELANGRIJKER dan de verwikkelingen rond het aftreden van staatssecretaris Glastra van Loon is het conflict dat dreigt tussen minister Vredeling en zijn eigen politieke vrien den, de Partij van de Arbeid. Naarmate de dag nadert, waarop de Kamer met de behandeling van de nota over de vervanging van de Starfighter moet beginnen, lijkt de kloof tussen minister en meerderheid van de PvdA te groeien. Het is dan ook maar de vraag of een echte politieke crisis vermeden zal kunnen worden. Veelbetekenend is dat praatgrage premier Den Uyl tot nog toe niet veel gezegd heeft en de kwestie alleen aansnijdt wanneer hij voor de televisie-camera daartoe min of meer wordt gedwongen. Wel wat erg nadrukkelijk neemt onze minister-president dan de allure aan van iemand van het Simplistisch Verbond. ER ZITTEN AAN DIT CONFLICT nog een paar interessante kanten. In de eerste plaats maakt minister Vredeling de indruk iemand te zijn die beslist niet aan zijn ministerszetel zit vastge kleefd, omdat hij het op Defensie zo'n leuke of interessante baan vindt In tegendeel, Vredeling spreekt de waarheid, als hij verklaart dat het bijna noodlottig is nu als socialist die portefeuille te moeten beheren. Tot nog toe hebben pacifisten en marxisten altijd kunnen storm lopen op iemand, met wie ze zich in elk geval niet politiek verwant voelden. Dat is nu anders. Men moet zich eens indenken hoe de situatie zou zijn, als de minister van Defensie nu van KVP- of ARP -huize zou zijn geweest! In de tweede plaats kan Vredeling vrijwel zeker op een Kamer meerderheid rekenen, zodat hij aan intrekken van zijn nota niet behoeft te denken en hoogstens door internationale verwikkelingen uit zijn politiek-netelige positie bevrijd kan worden. De vraag is zelfs, of Vredeling graag op dit laatste speculeert; hij is er eenvoudig de man niet naar. DAN WORDT DUS HET HELE SPEL dat Jinks" en de PvdA in het bijzonder, zich op zo'n manier tegen de minister en zijn F-16 keert, dat Vredeling nog ruimte ziet om te kunnen blijven zitten. Waarschijnlijk vreest premier Den Uyl dat dit een kwestie van millimeteren gaat worden, want met name in de PvdA-fractie is de stemming de laatste tijd niet vriendelijker geworden. De stoere taal van Vredeling in de N.A.V.O. heeft daaraan weinig kunnen veranderen. Wat de gevolgen van een eventueel aftreden van Vredeling zullen zijn, valt niet zo snel te overzien. Per slot van rekening gaat het ook hier om een stuk kabinetsbeleid. Interpretaties Gustav Husak (ederland 'roogt ingzaam op AGENINGEN (ANP) „Het ondwaterpeil in Nederland is de afgelopen honderd jaar et enkele tientallen centime- rs tot, op sommige plaatsen, 'n halve meter gedaald. Ne- irland valt langzaam droog. Is het zo doorgaat, zal aan de adbonw grote schade worden egebracht." t zei gisteren prof. dr. ir. W. n der Molen, hoogleraar aan Landbouwhogeschool in Wa ningen. Hij meende, dat een integreerd waterbeheer in ons id dringend geboden is. De przaken van het dalende ondwaterpeil noemde hij de ooglegging van poldergebie- het afgraven van venen, ibeplanting en de drinkwater- >orziening. Volgens de hoogle- ir ondervindt de landbouw op •schillende plaatsen al grote hade. AMSTERDAM Dat de overheid veel aandacht besteedt aan de inspraak van haar personeel via personeelsorganen is een goede saak. Maar die ontwikkeling van medezeggenschap zal wel moeten geschieden via de erkende vakbeweging". Dat zei gisteren de heer W. Wieringa, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) op de jaarverga dering van deze bond in Amsterdam. Hij stelde weinig waardering te hebben voor de pogingen die door bepaalde gemeenten en van bepaalde politieke zijde worden ondernomen om het overheidsper soneel zoveel inspraak te geven, dat daardoor de vakbeweging buitenspel wordt gezet „Overleg moet uitsluitend worden gevoerd met de daarvoor in aanmerking komende vakbeweging", aldus de heer Wieringa. Ook zei hij dat de NCBO alles zal doen om te verhinderen dat het inkomen en de pensioenvoorziening van overheidspersoneel tot inzet wordt gemaakt van het inkomensbeleid in Nederland. „Het lijkt, dat net als met de spreiding van rijksdiensten, politieke doeleinden eenzijdig worden toegepast op het overheidspersoneel, omdat die groep nu eenmaal zo makkelijk te pakken is". Gustav Husak benoemd tot president PRAAG (AFP-Reuter) Het centrale Comité van de Tsje- choslowaakse communistische partij heeft het federale parle ment aanbevolen Gustav Hu sak, de secretaris-generaal van de partij, tot president van Ts- jecho-Slowakije te kiezen. Husak wordt de opvolger van de 79-jarige Ludvik Svoboda die naar een mededeling van het centrale comité door zijn ziekte niet in staat is zijn plichten als staatshoofd te vervullen. De 62-jarige Husak blijft secre taris-generaal van de Tsjechos- lowaakse communistische par- 1 tij. IENTIANE (AFP) Ameri- aanse en Laotiaanse functiona- »sen hebben gisteren in Vien- ane (Laos) een overeenkomst an acht punten bereikt voor en ordelijke beëndiging van de merikaanse aanwezigheid in ■aos. tudentenleiders hebben ge- Ireigd de Amerikanen te doden ils de overeenkomst wordt ver roken. )e overeenkomst werd bereid loor de Amerikaanse zaakgelas- |de Christian Chapman en de minister van economische zaken van de communistische Pathet Lao, Soth Petrasy in aanwezig heid van studentenleiders. De Verenigde Staten zullen al hun hulpprogramma's in Laos beëndigen en het personeel dat in het kader van die program ma's in Laos werkte zal uiterlijk 30 juni het land hebben verla ten. De studenten zullen de be zetting opheffen van het kan toor van de Amerikaanse hulp organisatie, waar zij sedert vori ge week woensdag twee Ameri kaanse mariniers en een techni cus hebben gegijzeld. Toen Chapman en nog twee Amerikaanse functionarissen na de onderhandelingen vertrok ken, riepen studenten: "Wij zul len jullie gezichten onthouden eri als je je niet aan de overeen komst houdt, zullen wij jullie doden". Inmidels verlieten gisteren nog meer Amerikanen Laos. De mecsten hebben het land al ver laten. PARIJS (ANP Achttien Wes terse geïndustrialiseerde landen hebben gisteren in Parijs te ken nen gegeven bereid te zijn om het gesprek met de olieprodu centen en de derde wereld te hervatten. Minister Van der Stoel zei na afloop „ik kan met genoegen constateren dat er een oprechte wil aanwezig is om te komen tot een energiedialoog". De ministers bespraken behalve de hervatting van de energiedia loog met de producenten en de derde wereld, die n april dit jaar werd afgebroken, ook een schema voor de verdeling van de olie in tijd van crisis, de mogelijkheden om het verbruik van de energie te beperken en het in ontwikkeling brengen van andere energiebronnen. Minister Van der Stoel noemde als een belangrijk punt van de bijeenkomst van dinsdag dat de achttien Westerse landen niet uit zijn op een confrontatie, maar op samenwerking. Op de vergadering deed de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henri Kissin ger, een voorstel om de bespre kingen met de olieproducenten te hervatten. De kwestie van de grondstoffen, waarover men in april op de conferentie in Parijs tussen vertegenwoordigers van de geïndustrialiseerde consu- mentenlanden, de producenten en de derde wereld geen over eenstemming bereikt, zou nu on dergebracht kunnen worden in werkgroepen. Nederland heeft daarnaast nog bereikt dat er een speciale ver melding kwam in het slotcom muniqué. Alle ministers waren het er namelijk over eens dat het internationale energie-agent schap onmiddellijk een onder zoek moet gaan instellen naar de mogelijkheden voor een uit gebreide samenwerking op het gebied van kernenergie. President Gerald Ford van de VS heeft vannacht bekend ge maakt dat het tarief op in de Verenigde Staten ingevoerde olie opnieuw met een dollar zal worden verhoogd. In een landelijk door radio en televisie uitgezonden toespraak zei Ford dat het Congres niets had ondernomen op het gebied van de energiewetgeving en hij maakte bekend dat het nieuwe tarief met ingang van 1 juni van kracht zal worden. 20 mei t/m 8 juni LET OP. Donderdag van 10.00 uur tot 22.00 uur. GRATIS toegang w voor iedereen. 10.00 uur tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donder dagavond tot 22.00 uur. AAN TWEEËRLEI SOORT KRITIEK staat het plan voor vermo- gensaanwasdeling in de regeringsnota over inkomensbeleid bloot. Sommigen moeten helemaal niets van vermogensaanwasdeling hebben, hetzij omdat ze in principe er niets van moeten hebben, hetzij omdat ze er economisch een groot bezwaar voor de ontwikke ling van het bedrijfsleven in zien. Anderen voelen wel voor een vermogensaanwasdeling, maar dan alleen, als het uitgangspunt anders is dan nu wordt voorgesteld. Zo accepteert de voorzitter van het Nederlands Katholiek Onderne mers Verbond, de heer W. Perquin, de V.A.D. alleen als een middel om in de toekomst de loonkostenstijging af te remmen. Hij is het dus eens met de aanvankelijke bezwaren van minister Lubbers, maar gaat nog een stapje verder. Weer een heel andere mening vertolken kopstukken van vakbonden waar het momenteel in het bedrijfsleven niet zo best gaat; de voorzitters van de bouwbonden van N.V.V. en N. K.V. bijvoorbeeld, voelen niets voor een vermogensaanwasdeling, waarbij de profijten grotendeels ten goede komen aan de werknemers in bepaalde bedrijven of bedrijfstakken. Hoe zij zouden redeneren als het in de „bouw" momenteel goed ging, vertelt de geschiedenis niet; maar voor het ogenblik vrezen zij dat de bouwvakkers van de voorgestel de V.A.D. weinig beter zullen worden. AAN INTERPRETATIES EN VOORWAARDEN dus geen gebrek. Het vreemde is dat consequent doorredenerend de critici eigenlijk allemaal uitkomen bij de conclusie dat het beter zou zijn zoveel mogelijk aan te sturen op een geleide loon- en inkomenspoli tiek welke niet inflatoir werkt, met daarop dan wat maatregelen voor winstdeling in de bedrijfssectoren welke tot de uitschieters behoren. Maar dit als uitgangspunt stellen, stuit dan weer op bezwaren zowel van de werkgever als van de vakbeweging. Want die hebben beiden' zij het om uiteenlopende redenen bezwaren tegen een centrale loon- (en prijs)politiek aan den lijve ondervonden. We vrezen daarom, dat de nota-Boersma nog heel wat kinderziekten moet overwinnen, vóór ze in staat is een krachtig wetsontwerp af te leveren. Waarbij het griezelige is, dat de specialisten die aan het ziekbed van de kleine staan, in hun diagnose sterk uiteenlopen. DIE SPECIALISTEN zouden elkaar soms het liefst voor de Medische Tuchtraad dagvaarden; zo oneens zijn zij het over wat „welzijn" eigenlijk betekent paardeposito met 8%% rente Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% [~Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk- voor aankoop eigen huis Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank Amsterdam. I itspaarbank Amsterdam. HC/ftI uw nationale spaarinstelling ebips i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13