ford morgen in Brussel Tanzanïé verwerpt eisen ontvoerders CcidocGomunt Arabische landen verzoend met EG bankoop F 16 garandeert 'ruime werkgelegenheid Broodeters dreigen feilen v industrie te moeten betalen Conflict op istitie ladert oplossing Militairen in Portugal dreigen met afschaffing van politieke partijen iINSDAG 27 MEI 1975 LEIDSE COURANT Levens gijzelaars in gevaar DAR ES SALAAM De regering van Tanzanië heeft de voorwaarden verworpen die gesteld zijn door de groep opstande lingen uit Zaire voor de vrijlating van de door hen ontvoerde en in gijzeling gehouden twee Amerikanen en de Nederlandse Emily van Zinnicq Bergmann. gulden) in contanten willen hebben, alsmede enkele honderden stuks wapens met munitie en de vrijlating van twee medestrij ders, die in Tanzanië gevangen zitten. Hij zei dat in de aan president Nyerere gerichte boodschap met eisen van de ontvoerders gedreigd wordt dat het leven van de gijzelaars gevaar loopt als Tanzanië niet toegeeft De woordvoerder van de Tanzaniaanse regering, Ben Mkapa, zei dat de ontvoerders aan hun eisen een termijn van zestig dagen hebben gesteld, Maar het besluit van de regering in Dar-es-Salaam is, zei hij, "definitief en niet voor verandering vatbaar. Wij wachten nu maar af'. De Amerikaanse ambassadeur in Tanzanië, Carter, verklaarde op een persconferentie dat de ontvoerders hebben duidelijk gemaakt dat als er ook maar iets verkeerd gaat, de levens van de ontvoerde studenten in gevaar verkeren. Consumentenorganisaties DEN HAAG (ANP) „Consumenten dreigen te moeten boeten voor de fouten die grote broodondememingen in bun expansiedrift heb ben gemankt". Aldus Konsumenten Kontakt en Consumentenbond naar aanleiding van de saneringsplannen in de bakkerijsector, die vol gens belde organisaties ertoe lelden, dat bet goedkopere brood zal verdwijnen. I Beide consumentenorganisaties menen, „dat I het afwentelen van de misrekeningen van de I broodproducenten op de broodeters niet te verdedigen is". De gevolgen van de voorgeno men maatregelen zijn desastreus: de consument moet ongeveer vijf jaar lang een tot twee cent extra voor een brood betalen. De voorgestelde verhoging van de minimum-broodprijs leidt tot beperking van de concurrentie. Beide bonden menen, dat de problemen voort komen uit overcapaciteit in de broodindustrie, veroor zaakt door schaalvergroting en onverwachte belangstelling van de consument voor de produkten van de warme bakker. EN HAAG Mi nis ter-pres i- mt Den Uyl probeert alles te >en om vandaag nog een op- tssing te vinden voor het con- Ict tussen minister Van Agt istitie) en diens staatssecreta- Glastra van Loon. De sa- nwerking tussen beide be- ndslieden is vastgelopen en nister Van Agt is maar ui- st moeizaam en onder be dde voorwaarden bereid om ug te komen op zijn eis tot tslag van Glastra van Loon. uister president Den Uyl «ft gisteren langdurig met mi- ster Van Agt en staatssecreta- s Glastra van Loon gesproken. 6 kamerfractie van D'66 heeft de bewindslieden van die s langdurig verga- Uyl probeert het conflict laag of uiterlijk morgen op lossen, omdat donderdag in t Tweede Kamer een serie vra- >n hierover moet worden iantwoord. Lsken In totaal 198 perso- onder wie een aantal kath- ieke priesters, zijn in de Bas- sche provincie Biscaye in ihtenis genomen sinds de regering op 26 april de idtoestand in het gebied ïeft afgekondigd. Gesuiker de amandel Eén van de fraaie ontwer pen uit de zo mercollectie van mode-koningin Mary Quant. Mo del Fiona toont de creatie met de onbegrijpelij ke naam „Gesui kerde amandel", welke uitge voerd is in zwar te crêpe en af gezet met witte en rose ruches. PMS - —v.. :s> - Complete V-1 in Putters- hoek PUTTÏRSHOEK (ANP) In Put. terthoek Is een complete V-1 ge vonden. Het Duit se Vergeltungt- watfe' uM de Tweede Werel doorlog zal doer de explo*levenop ruiming kH# net van de koninklijke landmacht on- achadaHjk ge maakt worden. Het gebied waarin de aan, het eind van de oorlog waarschijnlijk van af de suikerfabriek in Puttershoek ge lanceerde V-1 te recht gekomen is is bestemd voor uitbreiding van de LISSABON, (AP/Rtr.) De Portugese militaire leiders heb ben vannacht kritiek geuit op de socialistische partij van Ma rio Soares voor de bijdrage aan de crisis waarin het land te recht is gekomen. Met name wordt het ontbreken van de socialistische ministers op de jongste kabinetszittingen ge noemd. De Beweging van de Strijdkrachten heeft besloten dat „volksorganisaties" moeten worden opgericht om de band tussen het volk en de Beweging te versterken en zo partij-poli tiek tegen te gaan. Al voor de vergadering had ge neraal Otelo Saraiva de Carval- ho, hoofd van de veiligheids dienst, aangedrongen op over name van de macht door de militairen, volgens hem de enige manier om van de onenigheid tussen de partijen af te komen. Hij keerde zich tegen partijen die „hun stembus-resultaten ge bruiken voor demagogische doe leinden. Voor een werkelijk so cialisme is de sociaal-democra tie van geen enkel belang. De Europese sociaal-democratie is slechts een dekmantel voor het internationale kapitalisme". Over de rechtstreekse contacten met het volk zijn nog geen de tails bekend gemaakt. De mili tairen willen kiezen uit plaatse lijke revolutionaire raden, te vergelijken met de oorspronke lijke Sovjets, en comité's ter verdediging van de revolutie. In Oporto, de tweede stad van Portugal, is de gemeenteraad gisteren vervangen door een mi litaire raad onder een militaire burgemeester. De oude raad was al weken verlamd door de geschillen tussen socialisten, communisten en de centrum linkse PPD. In Dublin hebben de EEG-mi- nisters van buitenlandse zaken niet besloten tot directe finan ciële steun voor Portugal. Wel wil de EEG alles doen om de democratie in Portugal een kans te geven. Nederland was wel voorstander van een duidelijk gebaar, aldus minister Van der Stoel. Er zullen onderhandelin gen komen met een Portugese delegatie. Van onze parlementaire redactie HAAG Minister Vredeling schrijft nu in zijn vandaag :henen nota, die op hoofdpunten gelijk is aan het advies van stuurgroep van Nederland, België, Denemarken en Noorwegen de Starfighter-opvolging, dat de F-16 het beste voldoet aan militaire criteria die in de Navo ten behoeve van Nederland gesteld. minister is overigens niet van plan de nucleaire taak voor luchtmacht in te stellen. Hij wijst er nog op dat alle huidige iljagers deze nucleaire taak kunnen vervullen. In zijn nota van vandaag wijst de minister het Interkerkelijk Vredesberaad, dat een uitstel van twee jaren over de beslis sing van een nieuw gevechtstoe stel had gevraagd, op de onmo gelijkheid van dit uitstel. De minister wil wel met het I.K.V. en met andere instanties blijven denken over alle mogelijkheden, die tot veiligheid en wapenver mindering kunnen leiden. itgaande van de meest waar- ihijnlijke prijs voor de F-16 zal totale vervanging met 102 uks 2.145 miljard gulden be- agen. Daarmee blijft Neder- nd binnen de 2.5 miljard die raamd zijn in defensie-begro- ig voor 1975. Vervanging met anse Mirages zou 2.77 miljard kosten en vervanging met veedse Viggens 2.95 miljard ilden. i ruil voor aanschaf van de 16 zal de Nederlandse vlieg- igindustrie, de mechanische dustrie (Daf, Philips, VMF) en elektronische industrie (HSA, elft e.a.) orders krijgen tot een drag van 2.42 miljard gulden Secordbedrag Op de eerste liling van ae Londense firma itheby in Monte Carlo heeft n Iraanse verzamelaar een re- rd-bedrag van anderhalf mil- rn Franse franken (ongeveer 900.000) betaald voor een onzen paard, dat in de Re- lissance in Florence werd ver- digd. ^ard bij een totale produktie van tweeduizend F-16 toestellen. Het aanbod van de Mirage is iets gunstiger, namelijk 2,48 miljard bij 1100 toestellen. Daar staat tegenover, dat een produktie van tweeduizend F-16 toestellen, vrijwel zeker is, terwijl een ver wachte produktie van 1100 Mi- rages minder haalbaar lijkt. Het compensatievoorstel van de Zweden was niet interessant, vooral als gevolg van het gerin ge aantal van 500 geplande vliegtuigen. De compensatieorders moeten worden gezien in het kader van de co-produktie van F-16 en Mi- rage. Co-produktie van de F-16 schept op korte termijn (8-9 jaar) 3000 nieuwe arbeidsplaat sen. Co-produktie van de Mira ge levert over 12 jaar maar 2600 arbeidsplaatsen op. Hoewel goedkopere vliegtuigen zoals de Jaguar en de Northrop- Tiger door minister Vredeling niet in de keuze zijn betrokken, deelt de minister opnieuw mee dat deze toestellen gezien de taakstelling voor de luchtmacht minder geschikt zijn. Op het Amster damse Water- looplein werd dit treurig ogen de diertje gesig naleerd. Al be staat de woon plaats van dit hondje dan ze venhonderd jaar, de plastic kraag, die hij waarschijnlijk voor zijn eigen bestwil om heeft, verhoogt voor hem beslist niet de feest vreugde. (Van onze correspondent) RUSSEL Duizenden politiemannen en veiligheidsagenten zullen orgen, donderdag en vrijdag in Brussel in de weer zijn om de I regeringsleiders van even zovele NAVO-landen tegen eventuele inslagen te beschermen. e voornaamste deelnemer aan deze NAVO-topconferentie is de i. merikaanse president Ford, die zelf om deze bijeenkomst heeft vvraagd en de grote afwezige is de Franse president Giscard Estaing die echter wel is ingegaan op een uitnodiging van koning Boudewijn van België om samen met hem en president Ford in het koninklijk paleis in Brussel aan een banket deel te nemen. De Fransen hebben hun reden om de NAVO-topconferentie te boycotten. Het zijn de Amerikanen, met name Ford en Kissinger die om de Navo-topconferentie hebben gevraagd in de eerste plaats om het geschonden Amerikaanse prestige in de wereld te herstellen. Parijs ziet geen reden om de Amerikanen daarbij behulpzaam te Een dicht cordon van Portugese paratroopers houdt d® wacht bij de Amerikaanse ambassade in het centrum van Lissabon, terwijl linkse studenten voorbij trekken. „Friesland deportatieoord voor Den Haag?" (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN „Friesland deportatieoord voor Den Haag?". Zo luidde een van de titels voor een opstel waaruit Havo-examenkandidaten die Fries in hun pakket hadden op genomen, gisteren konden kie zen. Het vak Fries was voor de eerste keer opgenomen in het eindexamen. De andere titels voor de opstellen in de thans erkende Friese taal waren „Er staan huizen leeg in onze dor pen" en „Het winkeltje en de supermarkt". Onverstandig en gevaarlijk WANNEER DE NEDERLANDSE Vereniging van Journalisten voelt voor minister Van Doom's suggestie inzake omroepverkiezin gen, is dat haar goed recht, hoewel dit niet wegneemt de vraag of we op die manier een goede weg gaan bewandelen. Maar wanneer dan ook de mogelijkheid wordt geopperd om de Nederlandse burgers in volgorde van voorkeur op drie omroepver enigingen te laten stemmen, wordt een weg geadviseerd welke heel onrechtvaardige consequenties kan hebben. Wij vinden het al niet ideaal dat - volgens de omroepwet Klompé-Vrolijk- iemand van twee omroepverenigingen lid kan zijn en op die manier meebeslist óver de portie zendtijd van twee omroepverenigingen. De gedachte van de N.V.J. leidt tot nog onverstandiger en nog gevaarlijker consequenties. IMMERS OP DIE MANIER kunnen de „omroepkiezers" als mani pulators het spel handig gaan spelen in negatieve zin invloed gaan uitoefenen op de zendtijd van hen niet sympathieke omroepvereni gingen. Als alleen de echte fervente voorstanders van een kleine omroep haar stemmen geven en deze omroep vrijwel geen stemmen in tweede of derde instanties krijgt, is het met haar zendtijd snel gedaan. De kans is bovendien levensgroot, dat de omroepclubs met de grootste scheuten populair program in het pakket hun voorsprong op de duidelijk gerichte omroepverenigingen nog meer gaan vergro ten. Naar aanleiding van de geldende omroepwet hebben we vroeger al eens opgemerkt, dat we dan eerlang in Nederland ook een wetsvoorstel kunnen verwachten welke het mogelijk maakt op meer politieke partijen dan één te stemmen. Dan zou men ook kunnen proberen via gewogen gemiddelden het parlement anders samen te stellen. DE TEGENWERPING: „Dat is heel iets anders" lijkt ons niet afdoende. Want naast een stemlijstje: „1 TROS, 2 AVRO, 3 VPRO" steken politieke mogelijkheden „1 PSP, 2 PPR, 3 PvdA" of „1 GPV, 2 ARP, 3 KVP „dan wel „1 KVP, 2 CHU, 3 WD" niet zo vreemd af. Maar laten we vooropstellen: zowel zulke politieke verkiezingen als omroepverkiezingen - met of zonder meerledige stemprocedures - kunnen we maar beter in de ideeënbus laten zitten. Goede taktiek ALS NIET-DESKUNDIGEN meten we ons geen oordeel aan over de kwaliteiten van de F-16 als opvolger van de Starfighter. Wel vinden we, dat het kabinet-Den Uyl een juiste taktiek volgt wat betreft het kenbaar maken van zijn voorkeur. Want nu laat onze regering zich niet dwingen in de positie van iemand die beslissen moet, nadat de Belgische regering zich door Parijs en de Walen in het hoekje van de Mirage heeft laten dringen. Zodat nu de Belgische regering zelf maar moet zien, hoe ze de „zwarte piet" kwijt raken kan. BOVENDIEN KAN EN MOET het kabinet üch tegen de kritiek in linkse kringen - die van de Partij van de Arbeid in de eerste plaats - verweren met eigen argumenten en niet met een redenering die voor een groot deel zouden berusten op concessies, casu quo solidariteitsbetuigingen, ten opzichte van de collega's in Brussel. Intussen is wel weer eens bevestigd, dat op momenten dat het niet om leven of dood gaat, NAVO, EEG en Benelux niet veel meer waard zijn als vroegere afspraken en bondgenootschappen. Als het even kan, zingt elk vogeltje toch weer alleen zoals het zelf gebekt is. Weeroverzlcht Machinist Mayaguez procedeert San Francisco (Reuter) De tweede machinist van het Ame rikaanse containerschip Maya- guex dat door de Cam bodjan en werd opgebracht maar door Amerikaans militiar optreden ontzet, heeft een procedure aan gespannen tegen de eigenaars en de kapitein, omdat zij de bemanning zouden hebben blootgesteld aan gevaar door te navigeren in gevaarlijk water om de reis te bekorten en een 'buitensporige winst' te maken. De tweede machinist, de 62-jari- ge Albert Minichiello, beweert in zijn eis dat de firma Sea-land Service Inc. en kapitein Charles Miller van tevoren door Ameri kaanse autoriteiten waren ge waarschuwd. DE BILT Het hogedrukgebied dat bij ons een vrij sterke oost circulatie veroorzaakt is nog verder in kracht toegenomen. Het hoofdcentrum ligt tussen IJs land en Schotland met een waarde van 1041 mbar, een se cundair centrum van 1036 mbar trekt langzaam over Zweden naar het zuiden. In deze hogedrukgebieden is het vrijwel onbewolkt Wel is ér nog een brede wolkenzone bo ven Midden-Frankrijk, Zuid- Duitsland, Tsjechoslowakije, de Alpen en de Balkan. Dit hangt samen met een lage drukgebied in de hogere lucht lagen waardoor er ook plaatse lijk buien ontstaan. Zo viel in de Po-vlakte 20-30 mm regen in een etmaal. Overigens is het in het Middel- landse-zeegebied vrij goed weer met maximumtemperaturen van bijna 25 graden in Spanje Beieren eist foto's Hitier en Eva op Mdncben (Reuter) De deelstaat Beieren heeft het eigendom opgeëist over tot nu toe niet gepubliceerde films en foto's van een Adolf Hitler en Eva Braun in hun slaapkamer. De eigenaar, de zakenman Ludwig Kerscher in Mun- chen zegt dat de films en foto's door verborgen ca mera's zonder medeweten van Hitier zijn gemaakt op de Obersalzberg in de Beierse Alpen bij Berchtes- gaden. Volgens hem zijn ze dertig jaar achtergehouden door SS'ers en heeft hij ze losge kregen via Zuid-Amerika. Hij beweert er ai aanbie dingen tot een kwart mil joen dollar uit de Verenig de Staten, Engeland, Fran krijk, Brazilië en Argenti nië op te hebben gehad. Kerscher zei dat hij had vernomen dat Eva Brauns zwager, SS-generaal Otto Hermann Fegelein, bij het nemen van de intieme fo to's betrokken was geweest. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De moeilijkheden die ontstaan wa ren tussen de Arabische landen en de EEG in Brussel naar aanleiding van de sluiting van een omvangrijk handelsakkoord tussen de EG en Is raël zijn opgelost. Egypte heeft de Europese Com missie laten weten, dat de door de Arabische liga gevraagde informatie over het handelsakkoord tussen de gemeenschap en Israël voldoende is en dat er geen fundamentele Arabische belangen door worden geschaad. De EG had kort na het sluiten van het akkoord met Israël aan Egypte nadere bijzonderheden over het handelsakkoord verstrekt De secretaris van de Arabische Liga zal nu op korte termijn beslis sen wanneer de onderhandelingen tussen de Ara bische landen en de EG kunnen beginnen. De Arabische landen willen nauwe economische, fi nanciële en culturele samenwerking met de negen. Van Arabische zijde in Brussel vernemen wij, dat de Arabische landen op zijn minst even gunstige voorwaarden verwachten als Israël heeft gekre gen. Van EG-zijde is al eerder aan de Arabische landen te verstaan gegeven dat Israël geen voor keursbehandeling heeft gekregen en dat het ak koord met de Arabische landen mogelijk nog eind van dit jaar rond kan zijn. tot 30 graden in Griekenland. In de bovengenoemde verdeling van weersystemen komt nog weinig verandering. De rug van hogedruk boven Scandinavië komt nog wat dichterbij waar door bij ons later de wind kan afnemen. Voor morgen wordt echter nog ongeveer het zelfde weer ver wacht als vandaag het geval Vooruitzichten voor donderdag: Droog en vrij zonnig. Weinig verandering in tempera tuur. Vooruitzichten in cijfers vooi donderdag: Aantal uren zon 3 tot 13 Min. temp.: omstreeks 9 graden Max. temp.: omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent onbew. nsenbui FeT Beroepsvervoer tegen eenzijdigheid staatssecretaris Amsterdam (ANP) De voor zitter van de NOB-wegtran- sport, de heer D. Hooykaas, be treurt het dat velen, onder wie staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat zo eenzijdig de nadelige aspecten van het beroepsgoederenver- voer over de weg belichten. De heer Hooykaas zei dit van daag in Amsterdam op het be- roepsvervoercongres van zijn organisatie, nadat hij had opge merkt het bepaald onjuist te vinden de maatschappelijke na delen van het wegvervoer een zijdig voor het voetlicht te bren gen zonder daarbij ook de maat schappelijke voordelen te on derstrepen. Elk deel van de ge meenschap heeft immers voor delige en nadelige kanten voor diezelfde gemeenschap, aldus de voorzitter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9