C.N.V. wil meewerken aan maatschappelijk akkoord 27Mhz-band op slot voor amateurs Controle op gebruik autogordel moeilijk Ziekenfondsen moeten frauderende irtsen uitsluiten Benzineverbruik neemt weer toe Kabinetsbeleid weinig trefzeker Duitsland gaat gifgas vernietigen Aardbevingen in Europa en Turkije Premie voor inlevering zendapparatuur JINSDAG 27 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter Jan Lanser van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft zich vanmorgen bereid verklaard mee te werken aan de tot stand koming van een maatschappe lijk akkoord. Dit zou een overeen stemming voor langere termijn moe ten zijn over de plaats, de funktie en de bijdrage van de onderneming in de samenleving van morgen. Hij noemde als op te lossen problemen de verdeling van werkgelegenheid, zeg genschap, inkomen en bezit en de vraagstukken van grondstoffen, inter nationale arbeidsverdeling en milieu. Een suggestie voor het afsluiten van zo'n akkoord is enkele maanden gele den gedaan door werkgeversvoorzitter Van Veen. Volgens Lanser zal daarbij de bedoe ling voorop moeten staan om de maat schappij zo in te richten, dat alle groeperingen goed tot hun recht kun nen komen. „We zullen gezamenlijk moeten streven naar een werkelijk menswaardig bestaan voor iedereen". Lanser sprak deze bereidheid uit bij de opening van de algemene vergade ring van het C.N.V. In zijn rede zei hij ook onder meer, dat nog meer maatregelen moeten worden getroffen om de werkgelegenheid te bevorderen. Als een mogelijke maatregel noemde hij vervanging van investeringsaftrek en vervroegde afschrijving door loon kostensubsidies en gerichte investe ringsubsidies voor zwakke sectoren, regio's en groepen. Ook noemde hij sterke coördinatie binnen een bepaal de bedrijfstak van de investeringen en vergroting van de mogelijkheid tot nieuwe initiatieven, die niet door één individueel bedrijf genomen kunnen worden. Verlaging van het bedrag aan investeringen, waarvoor premie van de overheid wordt verkregen ten be hoeve van kleinere ondernemingen stond ook op zijn verlanglijst, evenals subsidieregelingen voor de verplaat sing van particuliere bedrijven naar zwakke regio's. Tenslotte noemde hij ook verruiming van de werkgelegen heid door het uitbreiden van alterna tieve energiebronnen zoals installaties voor zonne- en windenergie, maar ook vóór fundamenteel onderzoek naar nieuwe energiebronnen. Vervroegde pensionering kan ook een bijdrage zijn tot bestrijding van de werkloosheid en Lanser wilde dit punt dan ook stellig bestuderen. Maar het moet worden afgewogen tegenover an dere verlangens en wenselijkheden en omdat er slechts een zeer beperkte ruimte is voor uitbreiding van de col lectieve sector wilde hij geen verwach tingen wekken. De CNV-voorzitter zei ook, dat de stijging van de arbeidskosten zo goed mogelijk in de hand moet worden CNV-voorzitter Lanser gehouden, maar daarbij behoort wel een duidelijk inkomensbeleid. Eerder in zijn rede had Lanser zich uitvoerig beziggehouden met de eco nomische orde. Hij zei, dat zowel bij particulier ondernemerschap als bij ondernemerschap van de staat de macht in handen is van weinigen. Het gaat er, hoe dan ook, dus om de juiste zeggenschapstructuur te kiezen, waar bij men het beste kan uitgaan van het bestaande systeem. Naar de mening van het CNV moet de zeggenschap van de raad van commissarissen en van de ondernemingsraad beide wor den versterkt. De ondernemingsraad |g! moet ervoor ijveren dat de helft van H| de leden van de raad van commissa rissen door de werknemers worden gekozen, zodat zij ook op dat vlak invloed kunnen uitoefenen. Algemeen secretaris A. Hordijk zei in een terugblik over enkele verbondsja- ren, dat de positie van de vakbewe ging eerder is verzwakt dan versterkt door maatschappij-opvattingen, die door sommigen worden verkondigd. Er is maatschappij-kritiek, zo zei hij, die het doet voorkomen alsof in ons maatschappelijk bestel nauwelijks iets ten goede veranderd is. „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat vele maat schappij-hervormers zich daardoor degraderen tot narren der revolutie." Gezond verstand moet doorslag geven DEN HAAG (ANP) Nu het dragen van de autogordel met ingang van 1 juni verplicht wordt, venvacht Veilig Verkeer Nederland, dat zich in het komende jaar wederom een daling in het aantal verkeersdoden zal voor doen. Ook ten aanzien van de verkeersveilig heid heeft het gebruik van de veiligheidsgor del positief gewerkt en de organisatie heeft de indruk dat een hoog percentage weggebrui kers nu al het belang heeft ingezien van het gebruik van de gordel. Het dragen ervan is volgens Veilig Verkeer Nederland toegenomen. Er is natuurlijk altijd een categorie, die alleen gevoelig blijkt te zijn voor het optreden van de politie, aldus Veilig Verkeer Nederland. Een moeilijke factor in het geheel is de moeilijk uit te voeren controle. WN rekent echter op zoveel gezond verstand, dat het gebruik van gordels niet zal afhangen van het optreden van de politie. Een aan het begin vah de compagne gehouden onderzoek heeft uitgewezen dat 65 pet van het publiek achter de regeringsmaatre gel staat. Ook de ANWB juicht de maatregel toe. Door vele niet-gordelgebruikers is vaak verkondigd^ dat ongelukken kunnen gebeuren, waarbij een gordel in plaats van veiligheid juist gevaar oplevert. Dit is volgens de ANWB juist. Maar vast staat, dat de kans op een gunstig effect veel groter is dan de kans op een ongunstig effect. Dat geldt ook voor ongevallen waarbij de auto te water of in brand raakt Zoals bekend is als gevolg van een uitspraak van de Bossche kantonrechter onzekerheid ont staan over de juridische basis van de draag plicht van zowel bromfiershelm als autogordel. De minister van Verkeer en Waterstaat is al gevraagd hierover zo spoedig mogelijk uit spraak te doen. De politie heeft laten weten overtreders te zullen blijven bekeuren, totdat de uitspraak van de kantonrechter eventueel wordt bevestigd door een vonnis van de Hoge Raad. DEN HAAG (ANP) Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ligt het benzinever bruik nu boven het niveau van het vorige jaar. In maart j.1. werd in ons land 355 mil joen liter benzine verbruikt tegen 321 miljoen lieter in maart van het vorige jaar. Hierbij dient te worden aan getekend, dat het benzinever bruik in ons land een jaar eerder ongeveer vijftien pro cent was gedaald mede als gevolg van de gestegen benzi neprijs. Het verbruik van gas- en die selolie lag in maart jJ. met 601 miljoen liter ongeveer op het zelfde peil als een jaar eerder, toen 587 miljoen litér werd verbruikt. Een sterke daling geeft het verbruik van nafta (grondstof van de chemische industrie) te zien: het verbruik van nafta is ongeveer gehalveerd. Het be droeg in maart 285 miljoen liter tegen 527 miljoen liter in maart van het vorig jaar. Het totale verbruik van olie- produkten was in maart j.l. 1,6 miljard kg tegen 1,86 miljard in maart van het vorig jaar. De export is teruggelopen van 3,5 naar 3,1 miljard kg. Bouwbond NKV 2 JTRECHT (ANP) De zieken- ,e' ndsen moeten zich afvragen tij medewerkers, die niet in vk pas willen lopen, nog wel - en handhaven. Het aanbod artsen wordt langzamer hand ruim genoeg om de vraag ""hder ogen te zien of frauderen- medewerkers niet moeten 59«rden uitgesloten. Niets ver- ksüicht de ziekenfondsen artsen, zich niet aan de regels hou- ^n, nog langer als medewerker - handhaven. voorzitter van de federatie vJn doqr verzekerden en mede- :rkers bestuurde ziekenfond- Ïaader-Meinhof- noces weer Uitgesteld rUTTGART (DPA) Het pro- jigs tegen de vier Westduitse dearchisten van de Baader- 2 einhofgroep zal niet op 30 mei aar op 5 juni in Stuttgart- L( ammhefn beginnen, et gerechtshof noemde als re en voor dit tweede uitstel dat :/*>g geen beslissing is genomen j'yer de kwestie van de uitslui- m de verdedigers Klaus t/ijroissant, Kurt Groenewold en k< hristian Stroebele. 21 mei werd het proces al ikele uren na het begin tot 30 25j)ei verdaagd op verzoek van de let lenbare aanklager. Deze ver- ee hilt namelijk met de recht- 26pnk van mening over de uitleg n eeni speciale wet, op grond larvan advocaten van een oces kunnen worden uitgeslo- n wegens ontoelaatbare steun n n hun cliënt Deze maatregel m as getroffen ten aanzien van drie advocaten die door An- :as Baader waren gekozen. portvissers Rebben nieuw s (ïaandblad 2 en Haag De 400.000 sport- rs, die sinds 4 januari van Ï5|t jaar verenigd zijn in de ederlandse Vereniging van» >ortvissersfederaties, hebben in eigen maandblad gekregen: lengelsport". et eerste nummer, dat deze iand van de persen rolde, iet het beste verwachten voor toekomst. Naast enkele inte- ssante artikelen wordt de mo- iijkheid geboden kritiek te le tten op schrijvers om zodoen- ien gezonde discussie te kun- aangaan. Derlei materiaal wordt bespro- m, gelukkig nu eens met ver- eldmg van prijzen. De sport- isser met een eigen stukje rónd van 90 bij 50 centimeter rijgt een goede tip om zelf zijn brmen te kweken. waarschuwing tot slot: de suwe visvergunning gaat pas juni in. Wie dus van plan is Kerdag zijn hengel uit te ïoien moet wel zijn visdocu- lenten van het afgelopen sei- Joen '74-'75 kunnen tonen. sen (VMZ), de arts H. Speleers, zei dit vandaag in Utrecht op de algemene vergadering van de federatie. Hij is er van overtuigd, dat de „verschrijvingen" een zaak van enkelingen waren en zijn. Maar ondanks de negatieve publiciteit is de positie van de medicus nog alpjd sterk, omdat het specifie ke karakter van zijn beroep hem een monopoliepositie ver schaft. De artsenstand is boven dien goed georganiseerd. De enige instantie die tegenspel kan bieden is het ziekenfonds. De ziekenfondsen als verdedi gers van consumentenbelangen proberen dat volgens de heer Speleers ook, maar ze moeten daarbij rekening houden met de werkelijkheid. Het beleid van de fondsen moet erop zijn gericht, alles te vermij den wat het wederzijds vertrou wen en de vrijwilligheid zou kunnen schaden. Maar, aldus de VMZ-voorzitter, „niet tot elke prijs". Hij voegde hieraan toe, dat afdoende conjrole in de praktijk onmogelijk is. De be strijding van fraude zal volgens de heer Speleers. dan ook haar basis moeten vinden in de men taliteit van de medewerkers zelf: „Wie maatschappelijk zo'n hoge positie inneemt, behoort er ook hoge ethische normen op na te houden". De heer Speleers verklaarde verder, dat de overheid haast zal moeten maken met het in concrete maatregelen omzetten van de structuurnota gezond heidszorg, als zij tenminste nog richting wil kunnen geven aan de ontwikkelingen. Hij constateerde, dat er onder de nieuwe generatie artsen een duidelijke voorkeur voor sa menwerkingsverbanden bestaat, evenals een voorkeur voor een dienstverband boven een prfve- praktijk waarvoor ze zich diep in de schulden moeten steken. Van deze jonge artsen komen er op het ogenblik ongeveer 200 niet aan de slag door gebrek aan mogelijkheden. De heer Speleers betoogde, dat de zie kenfondsen hen niet in de kou mogen laten staan, maar hen moeten helpen bij het vinden en aangaan van dienstverbanden. BONN (AP) In Duitsland zal een oven worden gebouwd voor de verbranding van de gifgasgranaten, die na twee wereldoorlogen nog altijd op oefenterreinen begraven liggen, aldus heeft de regering bekendgemaakt. Verder zoeken de autoriteiten nog steeds naar twee bussen Engels mosterdgas, die sinds 16 mei op een oefenterrein van het Duitse leger worden vermist. Het is nog steeds niet duidelijk of de bussen zijn gestolen of dat zij vermist worden als gevolg van een telfout. Sinds de vermissing van de twee bussen vrezen de autoriteiten een gasaanval van terroristen, die daarmede willen protesteren tegen het proces in Stuttgart tegen de leiders van de Baader- Meinhof-groep. De nieuwe oven, waarin de nog resterende Duitse gasgranaten zullen worden verbrand, zal 1,5 miljoen Mark kosten. Het zal overigens wel enige jaren duren voordat al het gifgas is opgeruimd omdat er tonnen gifgas liggen opgeslagen. Rust en onrust Twee momentopnamen uit dat te genstrijdige Amsterdam, waar men in de ene straat getuige kan zijn van een rustig tafereeltje, terwijl in de andere de onrust hoogtij viert. Op de Prinsengracht parkeerde het Londense echtpaar Johnson zijn campingbus keurig .bij een par- keermeter om te genieten van een kopje afternoon-tea. terwijl de ac tiegroep „De pijp" wederom de Ferdinand Bolstraat met autowrak ken blokkeerde hetgeen tot flin ke opstoppingen leidde om te betogen voor een autovrij maken van deze drukke straat. UTRECHT (ANP) De manier waarop dit kabinet de werk loosheid in de bouw en b.v. de inkomensverdeling aanpakt, is symptomatisch voor het weinig trefzekere beleid van de rege ring Den Uyl. Dat zei voorzitter L. Brouwer van de bouw- en houtbond NKV gisteren op de jaarlijkse bondsraads vergade ring van zijn organisatie in Ut- Na aanvankelijk de werkloos heid in de bouw te hebben on derschat kwam de regering vo rig jaar alsnog met een aantal ingrijpende maatregelen over de brug die echter bij elkaar nog onvoldoende waren om een wer kelijke verbetering van beteke nis in de bouw te brengen. Later kon er toch nog een extra "in jectie" van een miljard af (de bouwbonden hadden 2,5 miljard gevraagd), een bedrag dat vol gens Brouwer nog altijd ver be neden de maat is. „De regering maakt nog steeds de indruk er niet van overtuigd te zijn, dat schoksgewijze zeer grote werkloosheid voor de bouwnijverheid langzamerhand onaanvaardbaar wordt en moet worden verzacht met ingrijpen de maatregelen op korte ter mijn", zei Brouwer. Ook een eventuele afbouw op middellan ge termijn van het produktie-ap- paraat van de bouwnijverheid is geen geldig motief voor het la ten voortbestaan van de huidige noodsituatie. Kritiek had hij ook op de inko mensnota, met name op het punt van de vermogensaanwas- deling. "Het zou niet verbazing wekkend zijn als de werkne mers in de arbeidsintensieve bouwnijverheid er aanzienlijk slechter afkomen dan werkne mers in andere bedrijfstakken", zo zei hij. De weinig florerende of kleine bedrijven vallen zo al buiten de vermogensaanwasde- ling en in de grotere wordt de spoeling dunner naarmate er meer mensen in de onderne ming werken. BEIROET/MADRID (ReuterUPI) Het zuidwesten van Europa en Turkije zijn gisteren opgeschrikt door aardbevingen die in verschillende steden paniek veroorzaakten maar voorzover nu bekend is geen slachtoffers maakten of schade van betekenis toebrachten. De eerste aardbeving had klaarblijkelijk haar epicentrum in de Atlantische Oceaan, want zij werd gevoeld in Ljoebljana in Joego slavië. Spanje en Portugal. Door het schudden van de Oceaanbo dem ter hoogte van het Iberische schiereiland werden eilandbewo ners de straat opgedreven, bevreesd als zij waren voor het risico van een springvloed. Twee uur later maakte het observatorium van Ksara in Libanon melding van een hevige aardbeving in het oosten van Turkije, waar men het een en ander van aardbevingen afweet. Een medewerker van het observatorium situeerde het epicentrum van deze aardbe ving op 850 kilometer van Ksara. Haar intensiteit van 7 graden op de ongelimiteerde RichterschaaKrerdeling duidt erop dat als het epicentrum in bewoond gebied lag, enorme schade moest zijn aangericht. Professor Markus Baath, hoofd van het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala in Zweden, verklaarde dat hij het epicentrum van de Atlantische beving plaatste in hetzelfde gebied als dat van de aardbeving van 1755 die in Portugal duizenden mensenlevens eiste en grote schade veroorzaakte, ook op de Noordafrikaanse kust. De aardbeving veroorzaakte paniek in Las Palmas op de Canari- sche eilanden, waar mensen uit hun huizen renden. De kracht van de aardbeving was teveel voor de seismograaf in een krantege bouw. Hij begaf het. Ook in Lissabon liepen mensen de straat op en schokken werden gevoeld in o.a. Oporto in het noocden. DEN HAAG (ANP) Voor zendamateurs, die gebruik maken van de 27 Mhz-band, onder hen beter bekend als burgerband, komt er per 1 juli toch een definitief einde aan hun hobby. Op die dag wordt een wijziging van de telegraaf- en telefoonwet 1904 van kracht, waardoor het in bezit hebben van zg. radiotelefonen (zoals walkie- talkie) strafbaar wordt gesteld, tenzij men in het bezit is van een machtiging. Deze wijziging, die door het parlement reeds is aanvaard, heeft destijds nogal wat stof doen op waaien in de kringen van enkele verenigingen, wier leden door middel van genoemde frequentie met elkaar in verbinding plegen te staan. Voor de thans illegale gebruikers van de 27 Mhz- band zal echter een mogelijkheid worden ge creëerd hun hobby op legale wijze te beoefenen door het instellen van een aspirantenmachtiging (een zg. d-machtiging), die na een eenvoudig exa men in radiotechniek kan worden verkregen. Voor dit legale gebruik zal een aantal kanalen op de 2-meterband (144 Mhz) beschikbaar worden ge steld. Het behalen van deze machtiging moet geschieden binnen twee jaar (met eventuele verlen ging van een jaar). Binnen drie jaar dus moet de illegale hobbyist van thans examen doen om in het bezit te komen van de d-machtiging die als een opstapje kan worden beschouwd voor de bestaande c-machtiging. hiaalt men het examen voor het verkrijgen van de d-machtiging niet dan moet men zonder pardon zijn hobby staken. De wetswijzinging was volgens de overheid nood zakelijk omdat de regels omtrent het in bezit hebben van de diverse vormen van radiozendappa- ratuur niet eensluidend waren, waardoor het bv. onmogelijk was doeltreffend op te treden tegen het illegale gebruik van radiotelefonen, voorname lijk opererend in de 27 Mhz-band (11 meter). Het enorm toegenomen gebruik van appatuur op deze band veroorzaakt de laatste jaren grote overlast bij het publiek door storing in de radio- en tv-ontvangst, bij het gebruik van grammofoons, bandrecorders e.d. Ook wordt het legale verkeer waarvoor de 11-meter-band bestemd is, n.l. zake lijk verkeer over korte afstand, in ernstige mate belemmerd. Aangezien de bezitter van dit soort apparatuur met ingang van 1 juli a.s. strafbaar is, bestaat voor hem de mogelijkheid hiervan vóór die datum afstand te doen door inlevering op één van de ruim 300 postkantoren, die bij eerder gehouden landelijke acties, zoals bij het verstrekken van deel 3 van het kentekenbewijs het geval was, waren ingeschakeld. Bij inlevering zal door de PTT een ontvangstbewijs worden afgegeven. Voor iedere ingeleverde zend-ontvanger zal door het rijk een premie worden uitgekeerd, welke ongeveer 30 pet zal bedragen van de catalogusprijs van de appara tuur per 1 januari 1975, met een maximum van 350,- pier apparaat. Deze premie zal nog dit jaar worden uitbetaald. De zendamateurs zijn allerminst gelukkig met de nu genomen beslissing. Zij hadden liever gezien dat gebruik van de 27 Mhz-band was gelegaliseerd en dat een in te voeren d-machtiging in hun eigen machtigingsbeleid was ingevoegd. Uitvoerheffing suikerhoudende produkten afgeschaft LUXEMBURG (ANP) De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft beslo ten de uitvoerheffing op pro dukten waarin suiker verwerkt Is, af te schaffen. Dit betekent dat suikerhoudende produkten met onmiddellijke ingang weer vrij uit de gemeenschap kunnen worden uitgevoerd. Voor Nederland is dat van bete kenis, omdat ons land een nogal grote produktie aan geconden seerde melk heeft De exportbe lasting op suikerhoudende pro dukten werd ingesteld toen er zich een groot suikertekort op de wereldmarkt voordeed. De Europese Gemeenschap trachtte toen door het leggen van heffingen op de export zo veel mogelijk suiker binnen haar grenzen te houden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7