Naderend iaf scheid van Bremner prikkelt Leeds er 1+ it Bkt Ling wordt niet geruild voor Schoenmaker IjSf nervaren Hans Langerijs reselijk trotse leider Feyenoord liet vraagprijs zakken BAYERN ONTVANGT PREMIE 30 MILLE ülympia 's ronde van Nederland Vierde ritprijs De Vlaeminck DINSDAG 27 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wellicht ook tot vreugde van FC Den Haag zelf gaat een „ruil" Lex Schoenmake- rTscheu-la Ling definitief niet door. Dit is manager Eddie Hart- mann, die gisteravond weer met Feyenoord heeft onderhandeld, wel duidelijk geworden. „De naam Ling is niet meer ter sprake gekomen". Deze toch nog onverwachte ontwikkeling wil niet zeggen dat ook de komst van Schoenmaker naar Den Haag van de baan is. Deze transactie wordt nog terdege be sproken. Feyenoord blijkt bereid iets van de eerder op zes ton bepaalde vraagprijs te laten vallen maar deze geste is nog lang niet voldoende om een transactie voor FC Den Haag haalbaar te maken. Manager Eddie Hartmann: „Niettemin blijft het overleg nog open en het is best mogelijk dat er binnenkort wellicht toch nog een oplossing gevonden wordt. Maar voorlopig blijft Schoenmaker te duur". Dat is Dick van der Wulp niet meer. De C-spe- ler van FC Den Haag heeft voor een jaar bijgetekend. Ook André van Maren, een voetballer uit de regionale jeugd van ADO, heeft zijn handtekening onder een contract gezet. Geert Meijer, spitsspeler van FC Amster dam, is tot nog toe de enige aankoop die manager Hans Kraay van Ajax zich heeft veroorloofd. Met zijn overgang naar de club in De Meer is een bedrag van 640.000 gulden gemoeid. De vraagprijs van Dé Stoop, de voorzitter van de Lieverdjes-ver eniging, bedroeg oorspronkelijk 780.000 gulden. De ironie wil, dat Meijer zijn marktwaarde aanzienlijk opschroefde door in de uitwed strijd tegen Ajax twee doelpunten te sco ren, waarmee de ontluistering van de voor malige Europacuphouder in competitiever band wetd ingeluid. Overigens dreigt Stoop nog een markante speler te verlie zen, Gerard van der Lem, die zijn zinnen op de Belgische vereniging Beerschot heeft gezet. Voor een bedrag van 325.000 gulden mag hij weg. De aldus vrij gekomen gelden zullen door Amsterdam voornamelijk be steed worden om een flink deel van de fusieschulden in te lossen. Tegenover de komst van Meijer bij Ajax staat het met aan zekerheid grenzende vertrek van het wispelturige talent Johnny Rep. Ofschoon Klaas Molenaar, voorzitter van AZ'67, de waarde van de rechterspits Kortelings op niet meer dan een zak zand schatte, schijnt de eerste divisievereniging Valencia bereid fors in de buidel te tasten. Rep vertoeft momenteel in Spanje, samen met zijn zaakwaarnemer Donald Speel man, een Amsterdams zakenman, die des tijds ook een bemiddelende functie had in de overgang van Arie Haan naar Ander- lecht. Gisteravond verspreide geruchten als zou Jan Boskamp, ooit voor Feyenoord uitko mend, naar Aiax overeaan. werden door manager Kraay categorisch ontkend. Ook de jacht op de in de interlandontmoe ting West-Duitsland—Nederland excelle rende middenvelder Jantje Peters van NEC, is volgens Kraay tijdelijk gestaakt Peters kwam aan het begin van het vorig seizoen rond met de Meerclub, maar na een medische inspectie besloot het bestuur, toen door dokter John Rolink geadviseerd, van de transactie af te zien. In de maalstroom van geruchten duikt ook de naam van Jan Mulder op. Hij zou op Ajax zijn uitgekeken en weer terug willen naar de Brusselse vereniging Anderlecht ■o in k< In de hal van het vliegveld stond ie gisteren te kijk: de Europa Cup voor landskampioenen. Bezitter Bayern München had dit kleinood meege bracht in de hoop deze woensdag weer een jaar mee naar huis te kunnen f T - 4 y JllOO w ch 1 wèêm Europa Cup 1 aan vierde lustrum toe mg&rmr- w. Franz Beckenbauer. kon er gisteren in Parijs best om la chen dat zijn colle ga Meyer ook zijn vrouw had meege nomen. Dit privilege had het clubbestuur voor één keer toe gestaan. Achttien .1 in het belangrijkste ;rnooi, dat de Europese 'oetbalwereld kent, le- 'erde de eindstrijd recht- :ks een winnaar op. 'orig jaar, bij de negen- iende finale Bayern [iinchenAtletico Ma id in Brussel werd ihter geen beslissing irkregen. De Spanjaar- :n waanden zich al be ltter van de Cup toen zij de verlenging scoor- ;n. Maar vlak voor het ;rstrijken van de extra maakten de Duitsers gelijk. Drie dagen later, weer in Brussel, stormde Bayern München over de Spanjaarden heen (40) en werd de Europa Cup I voor de eerste maal binnen de Duitse grenzen gebracht. Woensdag is voor de twintigste maal de Cup de inzet van een langdurige strijd die de voetbal fans een heel seizoen in span ning houdt: Bayern München (weer) tegen Leeds United, in Parijs. Het Britse voetbal heeft een „kick" nodig, de image moet opgepoetst worden sinds Celtic in 1967 en Manchester United in 1968 de trofee veroverden. Leeds United zal daarvoor moe K in 1968 won Leeds United de Jaarbeursstedenbeker. Triomfantelijk daaromheen v.l.n.r. Terry Hibbith, Gary Sprake, Peter Lorimer en Billy Bremner. PARIJS In het kamp van Bayern München, de houder van de Europese beker, schuift men de rol van favoriet maar al te graag af. De Duitsers zijn na hun mislukte seizoen in de Bundesli- ga overigens uitstekend gemotiveerd om in de Parijs finale weer eens ouderwets uit te halen. Aanvoerder Franz Beckenbauer: "Een toernooi om de Europacup zonder Bayern is toch ondenkbaar. Daarom moeten we winnen en dat zal ook gebeuren". Zelfs Uli Hoeness, vorig jaar in de beide finales tegen Atletico Madrid de grote motor van het Bayern-team, maar dit seizoen buitengewoon slapjes acterend, heeft er zin in. „Dit is een prachtige kans om alles goed te maken", aldus de blonde middenvelder/aanvaller. Bayern is maandagavond aangekomen in Parijs. Clubvoorzitter Neeudecker deelde bij wijze van mentale doping mee dat elke speler een premie van 30.000 gulden zal krijgen als de Europacup voor de tweede keer in successie wordt gewonnen. Uit het elftal dat vorig jaar in Brussel in tweede instantie Atletico Madrid aftroefde (11, 40) zijn de verdedigers Breitner en Hansen verdwenen. Luchtdoop voor spelers Lazio (Van onze correspondent ROME Met schrik in het hart hebben de bestuursle den van de Romeinse ere divisie club Lazio de ca priolen van twee eerste elf tal-spelers afgewacht Massini en Rececconi heb ben namelijk het parachu tespringen als hobby geko zen en dit weekeinde maak ten zij in de omgeving van Pisa hun eerste sprong. De beide Italiaanse topvoetbal- Iers hadden dove oren voor de smeekbeden en de be dekte verboden van hun bestuursleden. Trainer en bestuur vinden namelijk de .risico's van gebroken be-1 nen te groot. De enige concessie van de beide nieuwbakken sprin gers was, dat ze pas na de beëindiging van de compe titie zouden springen. Dat is inmiddels gebeurd. Zon der ongelukken. Vlak na hun veilige landing van een hoogte van 600 meter, lie ten de beide voetballende parachutisten aan bestuur en supporters weten dat ze hun luchtdoop heelhuids hadden overleefd. ten zorgen en tevens voorkomen dat in het gigantische toernooi een „Duitse periode" kan aan breken. De folianten die in de kantoren van de UEFA worden bewaard, tonen een merkwaardige ont wikkeling in dé strijd om Euro pa's eerste Cup. Sinds de Fran se journalist Gabriel Hanot twintig jaar geleden zijn idee naar voren bracht om de lands kampioenen te laten strijden voor een Europese beker een schot in de roos is de geschie denis van de Cup te verdelen in parten waarin bepaalde landen een overheersende positie inna- De eerste vijf Europa Cups gin gen naar Real Madrid, daarna volgde tweemaal Benfica en brak een driedelige Italiaanse zegereeks aan (AC Milan en In- ter Milan tweemaal) voordat Real nogmaals succes had. Het was de laatste keer. Celtic en Manchester volgden in de rij, AC Milan doorbrak de Britse hegemonie die tweè seizoenen had geduurd en toen eiste Ne derland (Feyenoord en driemaal Ajax) zijn plaats op in de reeks van perioden. Eenmaal slechts heeft tot nu toe een Duitse ploeg de finale be reikt, Eintracht Frankfurt, dat in 1960 een ongenadige afstraf fing kreeg van Real Madrid (73), de doelpuntrijkste eind strijd in de geschiedenis die woensdag zijn twintigste jaar afsluit In de running Dettmar Cramer, de tussentijds door Bayern München aange trokken coach, zal ook die schande moeten uitwissen. Hem hangt een onnoemelijk zware taak boven het hoofd. De scha de uitvlakken, het veroveren van de Cup continueren, zijn spelers zo opdraaien dat zij in geheel andere vorm en met to taal andere gevoelens dan in de competitie de eindstrijd tege moet treden. Het competitiesei zoen heeft immers geen al te overdadige successes opgele verd. In de laatst gespeelde wedstrijd, tegen Rot Weiss Es sen, freewheelde Bayern al (22 doelpunten van Roth). Voordeel voor Bayern kan zijn dat de ploeg nog volop in de running In Engeland is de competitie al voorbij, de grootste zorg van coach Jimmy Armfield van Leeds United. Hij is al weken bezig om te trachten zijn spelers het ritme te laten behouden. Zijn hoop is gevestigd op spe lers als Billy Bremner en maan dag echter geblesseerd geraakte John Giles, die aan het eind van hun carrière staan en deze wil len besluiten met een ereronde in het Pare des Princes. Er be hoeft niet aan te worden getwij feld dat de rest van de ploeg daaraan zal meewerken. De gro te kracht van Leeds is immers de collectiviteit, het met en voor elkaar werken aan een resul taat Onvermoeibaar, tomeloos zal Leeds United trachten dit doel te bereiken tegen de meer geacheveerd spelende Duitsers. De helft van Leeds United vormt een reeds jaren bestaand „raam" waaromheen de ploeg is gebouwd. Hunter, Madeley, Lo rimer, Bremner, Giles behoren tot de in het verleden door Don Revie, thans coach van het En gelse team dat recent voor een sensatie zorgde door Schotland met 51 te verslaan, geknede spelers. Nog steeds drukt Revie een stempel op de ploeg omdat hij Leeds „maakte". De slimme, diplomatieke Jimmy Armfield maakt er maar al te graag ge bruik van. Daarom ook heeft hij een voor Leeds ongebruikelijke weg bewandeld. Gisterochtend riep hij na de training zijn spelers bijeen, wees de elf aan die de basisop stelling vormen maar verbood hen daaraan ook maar enige ruchtbaarheid te geven. Arm field week daarmee af van de werkwijze van menige Britse coach, die de tegenwoordig alom gebruikelijke geheimzin nigheid omtrent hun ploeg niet zozeer in acht namen. Jimmy Armfield wil de Cup. Hij vindt één Jaarbeursstedenbeker, in 1968 behaald op Ferencvaros, wel wat weinig. HERMAN VAN BERGEM Co Hoogendoorn (rechts) heeft het al gezien. De etappetriomf staat vast en dat verheugt hem. Arie van Houwelingen doet nog wat hij kan om in de laatste meters niet teleur te stellen. Maar zijn tweede plaats is onvermijdelijk. Van onze speciale verslaggever) LADEL „Wij van Caballero adden al wel een tijdje contact 40het hem gehad. Maar omdat we gebonden aan een maxi- ium-aantal van 20 renners, was eigenlijk geen plaats voor öoiem. Want we hadden al 18 ren ners onder contract en per 1 [September en 1 oktober zouden 4|part van Est en Stroosnijder bij golns komen. Tenslotte hebben we ooiet voor elkaar gekregen dat troosnijder per 1 januari van 8(yolgend jaar voor Caballero BOfaat rijden, zodat Hans Lange- 20fijs per 19 maart, onmiddellijk de ronde van Zuid-Holland, 2$ij ons kon komen". iballero-baas Van den Ende zal er geen Sfcijt van hebben dat hij Hans Langerijs 5teeft ingelijfd. Sinds gisteren is de Volen- 2(ammer de trotse, maar tegelijkertijd <<|erschrikkelijk onervaren leider van de 7 Igemene rangschikking van Olympia's 5 onde van Nederland. „In eerste instantie jn we alleen maar op zijn body afge- lan. Die is gewoon fantastisch. Toen we :ns met hem zijn gaan praten, werd het £3ns al snel duidelijk dat hij behalve zijn Jtletische lichaam ook een zeer sterke ikracht heeft. Daarom hebben we hem genomen, ook al wist hij niets van fietsen", vulde Van den Ende aan. Hans Langerijs zelf is de eerste om toe te geven dat hij ook nu nog een „broekje" is, dat nog alles van wielrennen moet leren. „Toen ik vorig jaar besloot het schaatsen te verwisselen voor het fietsen, wist ik helemaal niet wat er in de wieler- wereld te doen is en dat weet ik nu eigenlijk nog niet. Wat ik wel weet is dat ik zo hoog mogelijk wil komen. Nu ben ik nog een nieuwkomer die wil proberen zoveel mogelijk te leren", vertelde de stralende Hans Langerijs gisteren in het wielergekke Bladel, waar duizenden toe schouwers het einde van een uitermate boeiende etappe wilden meebeleven. Heel ontspannen zat hij daar, wars van alle drukdoenerij, maar tegelijkertijd vast be sloten zich in de komende dagen op het uiterste in te spannen om het kostelijke Oranje Tricot om zijn stoere Westfriese schouders te houden. Diezelfde vastbeslo tenheid en wilskracht etaleerde hij bij de start van dit wielerseizoen. „Omdat ik nog niet in een sponsorploeg was opgeno men, ben ik met opzet heel vroeg met de training begonnen, waarbij ik natuur lijk wel het vóordeel had dat ik door het schaatsen een heel goede ondergrond had." Zijn pogingen bij een gesponsorde formatie onderdak te vinden, slaagden en intussen bouwt de hoogblonde Noordhol landse krullebol, gedreven door een hevi ge ambitie, verder aan zijn ontwikkeling r. Gisteren moest die ambitie overigens enigszins getemperd worden. Caballero-manager Ge Peters: „Hans had zelf een plan opgesteld om met zijn ploegmaten Gerrit Brokelman en Michel Jacobs direkt na de start te demarreren. Ik heb ze dat maar uit het hoofd gepraat, want zo iets zou nooit hebben kunnen slagen, omdat dan het hele veld zou hebben gereageerd. Hans Langerijs toon de zelf later aan, dat de woorden van Peters niet aan dovemans-oren gericht waren geweest. „Ik ben niet uit Ulestra- ten vertrokken met het idee de trui te pakken", zei de 22-jarige coureur uit Blokker, die zich later toch in het fel-be- geerde leiderstricot hees, vooral ook door het formidabele rijden van krachtpatser Jacobs. Hij was het die vanaf de eerste minuut in de slag zat. Toen zich bij de beklimming van de venijnige Snijders- berg een kopgroep formeerde, meldde de jonge Limburger zich al meteen aan het' front. Omdat zich in die groep ook de hoog in het klassement prijkende Amstel- coureur Arie Hassink bevond, beperkte Jacobs zich met het oog op de Langerijs- belangen tot verdedigen. Desondanks lie pen de vluchters tot maximaal 50 secon den uit Opgelucht Met name de Jan van Erp-renners, die In de eerste ontsnapping niet vertegen woordigd waren, haalden opgelucht adem toen de acht vluchters werden ingerekend. Maar lang duurde de rust in het peloton niet. Dat leidde, met de wind op kop, tot een slijtageslag in de achter ste gelederen. Maar ook aan het front vielen rake klap pen. In Valkenswaard (94 km) sloegen Gevers en Van der Kruys (Van Erp), Hassink, Ter Harmsel, Pirard en 'Mohl- man (Amstel), Langerijs (Caballero), Ha vik (Ketting), de Fransman Behue en de Belg Van de Veken op hol. Later meldde ook Ruckert zich in de voorste lijn. Dat lokte in het peloton een felle tegen-aktie uit, met name van Ja cobs. Ondanks verdedigende aktie van de Van Erps, die immers Lubberding voorop wis ten, zorgde Jacobs er daarna voor dat er een bruggehoofd naar de rijders werd geslagen, waarvan Langerijs, Hassink, Ter Harmsel, Hoogendoorn, Brokelman, Van der Kruys, Franken (Batavus), Maas (Soka), Van Trigt (Michelin), De Russen Domojilkin en Kraskov en Van der Groe- zen (van Zantvoort) profiteerden. In Eer- sel werd deze groep nog uitgebreid met o.a. witte trui drager Gevers en leider Ruckert, maar op dat moment had Mi chel Jacobs al de weg bereid voor de vruchtbare ontsnapping die tenslotte een volledige Noordhollandse triomf oplever de: Hoogendoorn ritwinnaar en Hans Langerijs leider in het klassement met Ruckert op 44, Lefevre op 49 en de in de laatste kilometers naar de vijfde plaats solerende Ad Gevers op 137 sec. HARRY BRINK Ronde- cijfers De uitslag: 1. Co Hoogendoorn (SSF) 3.13.14 (met bon. 3.12.59), 2. Arie van Houwelingen (Ams) z.L (3.13.04), 3. Michel Jacobs (Cab) z.t. (3.13.09), 4. Hans Lan gerijs (Cab) z.t., 5. André Ge vers (Erp) 3.14.11, 6. Piet Maas (SSF) 3.14.32, 7. Petr Domosjil- kiru (Tsj) z.t, 8. Rhett van Trigt (Bel) z.t Algemeen klassement: 1. Hans Langerijs (Cab) 16.53.18. 2. Jan Ruckert (AMS) 16.54.02. 3. Pa trick Lefèvre (Bel) 16.54.07, 4 André Gevers (Erp) 16.55.35. 5. Ane Hassink (Ams) 16.55.52. 6. Tonny Huijzen (Bat) 16.55.57. 7. Henk Lubberding (Erp) z.t 8 Frits Pirard (Ams) 16.56.20| 9. Albert Scheffer (Ket) 16.56.56, 10. Frits Schuer (Ket) z.t Puntenklassement: 1. Van Kat wijk (SSF) 59 pnt., 2. Gevers (Erp) 57 pnt, 3. Van de Veken (Bel) 53 pnt., 4. Gijsemans (Bel) 49 pnt., 5. Pirard (Ams) 49 pnt TIVOLI Roger de Vlaeminck heeft gisteren zijn vierde etap pezege geboekt in de ronde van Italië. De 27-jarige Belg flitste in Tivoli als eerste over de meet na een rit van 176 kilometer vanuit Frosinone. De Vlaeminck won de sprint van een kopgroep van vijftien renners, die enkele kilometers voor de finish aan de aandacht van het peloton was ontsnapt. De tiende etappe stond in het teken van de aanvallen van de Italianen Battaglin en Baron- chelli op de leiderspositie van Francisco Galdos. Battaglin slaagde er evenwel niet in zich van de Spanjaard te ontdoen. Galdos, die onlangs de ronde van Romandië won, maakte in de beslissende fase ook deel uit van de kopgroep en blijft in de algemene rangschikking 23 se conden voor. De uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Bel.) 4 uur 48 minuten 34 seconden, 2. Borgogni (Ita) z.t, 3. Gimondi (Ita.) z.L, 4. Miguel Maria Lasa (Spa) z.t, 5. Battaglin (Ita) z.t., 6. Conti (Tta) z.t, 7. Crepaldi (Ita) z.t, 8. Bertoglio (Ita) z.t., 9. Salm (Zwi.) z.t, 10. Paniz- za (Ita) z.t Het algemeen klassement na de tien de etappe is: 1. Galdos (Spa) 59 uur 59 minuten 28 seconden, 2. Battaglin (Ita) op 23 sec., 3. Bertoglio (Ita) op 1.24. 4. Conti (Ita) op 1.55, 5. Lasa (Spa) op 3.07, 6. Baronchelli (Ita) op 3.30, 7. Gimondi (Ita) z.t, 8. Riccomi (Ita) op 3.47. 9. Perletto (Ita) op 3.49. 10. Panizza (Ita) op 3.52. BOURNEMOUTH Tsjechos- lowaakse renners hebben giste ren de eerste slag geslagen in de Ronde van Groot-Brittannië voor amateurs. Vladimir Von- dracek en Zdenek Bartonicek legden in de 151 kilometer lan ge rit van Brighton naar Bour nemouth beslag op de eerste en tweede plaats. Gaby Minneboo was bij de grote zes. De Nederlander, die zijn sporen meer heeft verdiend ach ter de motor, eindigde in de etappe als vierde en staat in het Roger de Vlaeminck. klassement nu vijfde met een achterstand van 28 seconden op de leider. Peter Goedde, die als zevende over de streep kwam, is nu tiende. De groep van zes ontsnapte al na 32 kilometer en had op een gegeven moment een voor sprong van ruim drie minuten. De uitslag is: 1. Vondracéck (Tsj.) 3 uur 20 minuten 33 seconden, 2. Bar- toniceck (Tsj.) 3.20.37, 3. Matusiak (Pol.) z.t, 4. Minneboo (Ned.) z.t., 5. Filipsson (Zwe) z.t., 6. Edwards (G. Br.) z.t 7. Goedde (Ned.) 3.22.45, 8. Griffiths (G.-Br.) z.t. 9. Neol (VS) z.t, 10. Matousek (Tsj.) z.t Het algemeen klassement: 1. Vondra- cek (Tsj.) 3 uur 24 minuten 32 secon den. 2. Filipsson (Zwe) 3.24.51, 3. Griffiths (G.-Br.) 3.24.54. 4. Bartoni cek (Tsj.) 3.24.56, 5. Minneboo (Ned.) 3.25.00, 6. Matusiak (Pol.) 3.25.14. 7. Edwards (G.-Br.) 3.26.59, 8 Heffer- nan (G.-Br.) z.t. 9. Kowalski (Pol.) 3.27.03,10. Goedde (Ned.) 3.27.04 De klassering van de overige Neder landers in de eerste etappe is: 27. Roemerman 3.22.45. 51. Buckx z-L, 61 Mutsaars z.t, 64. De Wilde 3.28.40. Algemeen klassment: 19. Roerman 3.27.08. 28. Mutsaars 3.27.10, 42. Buckx 3.27.15, 64. De Wilde 3.33.06.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13