iForum Academicum: een handvol losse gedachten Leiden wil algemeen ontwikkelingsplan Vleermuis won het Massakansspel Internationale fancy-fair Verenigingen markt: succes kTERDAG 24 MEI 1975 LEIDSE COURANT Leiden „Koopt u nou maar een prent van de Pieterskerk, 10 dadelijk bij de uitgang. Dan blijft dit schitterende gebouw jehouden en krijgt u tevens meer het gevoel iets mee naar luis te hebben genomen van deze middag". 38 Het „forum academicum", gistermiddag in genoemd Godshuis ^gehouden en met deze woorden door voorzitter Herman van «I Run afgesloten, was er een als alle andere. In die zin dat het niet één of meerdere tot ontwikkeling gebrachte redeneringen [•afdroeg, maar een aantal losse gedachten-flarden. Van Run ondernam ook geen pogingen om de naar voren gebrachte overwegingen aan elkaar te toetsen en tot een synthese te IV brengen. De intellectuele oogst bleef dus beperkt tot een aantal J» kanttekeningen bij de twee in discussie gebrachte stellingen. Daarvan ging de eerste over de relatie tussen ideologie en wetenschapsbeoefening. 10 Jdeologieloze wetenschapsbeoefening", aldus deze voomame- lijk op een essay van de Leidse prof. Roorda gebaseerde «stelling, „is een illusie; door ideologie beheerste wetenschaps- beoefening is een ramp. De universiteit dient in de maatschap pij een bron van onrust te zijn, op het gevaar af dat ze daarbij ontregeld raakt." Ex-D'66 parlementariër mevrouw Anneke Goudsmit (die in het irum optrad als maatschappijvertegenwoordiger evenals 'outer Gortzak van de Wiardi Beckmanstichting, dr. A. Pannenborg van Philips en Commissaris van de Koningin mr. Geertsema) ging in op de „onrust-functie" var is". teit. Voorzitter Van Run had haar duidelijk gemaakt dat naar de bedoeling van de auteurs het voor tweeërlei uitleg vatbare voornaamwoordje „ze" in het laatste deel van de stelling verwijst naar „de universiteit" en dat zat haar dwars. „Taak de universiteit is", aldus mevrouw Goudsmit, „een creatief soort onrust teweeg te brengen in en ten behoeve van de maatschappij. De universiteit moet bron van onrust zijn voor de maatschappij en niet voor zichzelf zoals momenteel veelal het geval is. Aan de onrust op de universiteit als gevolg van de ideologische ruzies heeft de maatschappij niets. Dat inner lijk rommelen binnen de universiteit wordt de samenleving moe. Wat deze nodig heeft is creatief bevrucht té worden door v de universiteit En als daarbij in de maatschappij ontregel ings- a verschijnselen optreden - zij is sterk genoeg om die aan te kunnen". Mr. Geertsema onderstreepte - en geen van de sprekers vocht 5 dat aan - dat „ideologieloze wetenschapsbeoefening onmogelijk „Maar wat voor dewetenschaps-beoefenaar wel mogelijk noodzakelijk is", zo voegde hij daaraan toe, „is aan te geven vanuit wélke ideologie hij te werk gaat. De werkelijkheid wordt steeds door de bril van een bepaalde ideologie gezien. De wetenschapsbeoefenaar moet duidelijk maken welke bril bij op heeft en de wetenschappelijk docent moet zijn studenten duidelijk maken dat zij uit een aantal brillen kunnen kiezen. de hoogleraar perse niet mag is als een opticien bepalen welke bril de studenten het beste past." Dr. Pannenborg, lid van de raad van bestuur van Philips bracht in het gestelde over de onrust-functie van de universiteit nuancering aan, dat volgens hem hoog en minder hoog geleerde heren geen onrust mogen zaaien op terreinen die buiten hun vakgebied liggen. Een hoogleraar in de Perzische litteratuur, aldus de strekking van zijn betoog, dient zich in zijn kwaliteit van professor te onthouden van uitspraken in het openbaar over pakweg kernreactoren. Doet hij dat toch dan suggereert hij vanwege zijn status de kundig heid die hij niet heeft. De tweede stelling hield een voorstel in tot herstructurering i het wetenschappelijk onderwijs. Zodanig dat dit uiteenvalt enerzijds een beperkt aantal algemeen wetenschappelijke opleidingen met onbeperkte mogelijkheid tot deelnamedaaraan anderzijds een groot aantal op de uitoefening van gespecia- - liseerde functies gerichte opleidingen die indien noodzakelij- I kwel aan een numerus fixus zouden moeten worden onderwor- I pen. Volgens prof Philipsen die hierover een essay heeft F geschreven, een nadere uitwerking van de herstructurerings wet zoals die een week geleden in de Tweede Kamer is aangenomen. Dr. Pannenborg en mr. Goudsmit zeiden ervoor le voelen. Mr. Geertsema zag het spookbeeld opdoemen-van de corporatieve maatschappij waarbij van boven af wordt bepaald wie in welk hokje thuis hoort. Dit vanwege de beperkte toegankelijkheid tot de specialisten-opleidingen. Dr. Pannenborg gaf een verklaring voor de grote weerstand binnen het universitaire wereldje tegen een dergelijke herstruc turering. „De grotere openheid die de universiteit daardoor krijgen", zo meende hij,tast het status-beeld van de academicus aan. De status van de academicus eist dat hij niet één kamer met de H.T.S.-er zit. En het dreigt bij realisering n de herstructurering." W.S. lud-studenten 'P de oude toer eiden Op de laatste dag an de eeuwfeestviering der eidse universiteit was offi- ?en grote plaats inge ruimd voor de oud-gedienden an de hogeschool. Zo ontving Augustinus" haar reünisten rp een royale wijze en in so- ieteit Minerva werden de tod-alumni vergast op een roots diner chantant. Het 'erden uren waarop men zich litstekend kon vermaken, o.a. met de film voor de tribu- aalsdag (15 februari 1975) .Onder handbereik" en tijdens iet diner-dansant bracht een {roep van oude bekenden een Programma van liedjes ten ge hore uit de jaren tussen 1945 en 1960. ïevaarlijke medi cijnen gestolen Oegstgeest Uit een tuinhuis je langs de Rijnsburgerweg in Oegstgeest zijn in de nacht van donderdag op vrijdag onder meer medica menten gestolen, die bij on deskundig gebruik levensge vaarlijk zijn. Het gaat om enkele tientallen bruinge- spikkelde tabletjes digogixe, die een uitwerking hebben op het hart, en om marcou- mar, witte pilletjes, die in wendige bloedingen kunnen veroorzaken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er zal gewerkt moeten gaan worden aan een algemeen ontwikkelingsplan voor Leiden. Dit was de con clusie van zowel de leden van de vaste Tweede Kamercom missies van CRM en Ruimte lijke Ordening die gisteren in Leiden waren, als van het Leids gemeentebestuur. Het algemeen ontwikkelingsplan zou moeten worden uitge voerd door een stuurgroep, waarin rijk, provincie en ge meente vertegenwoordigd zijn. De Tweede Kamerleden, tien ambtenaren en staatssecreta ris Schaefer waren naar Lei den gekomen, om in het kader van het Monumentenjaar 1975 de mogelijkheden voor reno vatie en restauratie van de stad te bekijken. Leiden was de laatste stad, die het gezel schap aan heeft gedaan. Don derdag en gisteren bezocht het o.m. Amsterdam, Nijmegen en Gouda. „Tot nog toe is het vaak zo dat de verschillende plannen naast elkaar staan. Een wegenplan houdt geen rekening met het woningbouwplan, een recrea tieplan niet met een wegen plan en ga zo maar door", aldus wethouder Van Aken. Een groot voorbeeld voor Lei den is Helmond, waar al zo'n tien jaar met een algemeen ontwikkelingsplan waarin met alle facetten van standsver nieuwing rekening is gehou den, wordt gewerkt Een voordeel van een stuur groep is dat gebruik kan wor den gemaakt van alle mogelij ke uitkeringen en subsidies. „In het verleden zijn we nog wel eens bijzondere uitkerin gen misgelopen, zoals een uit- Kamerleden in de Haver- en Gortbuurt. Vierde van rechts staatssecretaris Schaefer. kering voor een onderzoek in de binnenstad. Dat werd ver oorzaakt door een verstoring van de prioriteiten", aldus wethouder Waal nadat hij en zijn collega's de bezoekers hadden rondgeleid. „Zo'n stuurgroep kan de prioriteiten bijstellen en bij gemeente, rijk en provincie halen wat er te De tocht van de Tweede Ka merleden voerde van de Ha ver- en Gortbuurt naar de Nieuwe Rijn, waar de te res taureren wal muren zijn. Daar na naar de Hooglandse Kerk en het Van der Heidecomplex. Als smaakvol „toetje" kregen de gasten blik over Leiden vanaf de ringmuur van „de Burcht" voorgeschoteld. Kick Stokhuizen met de winnaars van het Massa kansspel: links Marco Broeken uit Leiderdorp, rechts Carlo Beenakker uit Leiden. Gek doen tijdens het Meeuwfeest in de Kaiserstraat. Leiden De finale van het Massakansspel in de Pieterskerk trok gisteravond een matige be langstelling. Het spel had trouwens de afgelopen dagen op een laag pitje gestaan. Tal van univer sitaire instituten meldden een groot bezoekers aantal, maar weinig „spelers". Het Fysiologisch Lab b.v. kreeg 600 tot 700 bezoekers, maar slechts 15 mensen deden mee aan het spel. Het Rijksherbarium 500 bezoekers ca. 5 massakans- spelers. Het LOI trok tot vrijdagmiddag 12 uur 2 mensen die massakansdeelnemers waren. Op het Hoogheemraadschap van Rijnland ontving men tijdens twee avonden 15 bezoekers, van wie er 6 de vragen van het spel beantwoordden. Niettemin wist de computer gisteravond te vertel len, dat er ruim 3500 Massakansspel-inzendingen binnen waren gekomen. De Pieterskerk mag dan wel gered zijn, maar een verheffende aanblik bood het voormalige kerkgebouw gisteravond niet. De Sissies waren er en Lucifer (nadat 400 jaar getracht was de duivel te weren), toneelim provisaties werden gepleegd door Marjan Berk en Luc Bral. De presentatie was in handen van Kick Stokhuizen. Het is net als met een kwaal: je moet er mee zien te leren leven. De Pieterskerk dreunde bijna weg onder het elektronisch geweld van zoetige muziek, bekertjes bier stonden op de geluidsbo xen. Geweld, dat ieders mond snoerde. Drs. Herman van Run zat glimlachend in de kerk voogdenbank naast prof. Rörsch, terwijl tonelen uit het begin van de Franse revolutie zich her haalden: Sweet Memories (uit de tijden van „toen" door de Sissies „Ja, als ik in mijn klamboe lig te dromen...". De gewelven hebben in de 4 eeuwen van hun bestaan wel andere klanken samengevat, maar de Pieterskerk is door de omstandigheden van de ladder gevallen. De Sissies zijn wel goed, maar dan in een doffe kelder met bierwalmen. We keken nog even naar „Van Rum" en vroegen ons af, waar men ergens (in een van de zijkapellen) bier tapte. De „kwis" had verder weinig om het lijf. Van de 20 finalisten bleven tenslotte twee heren over die om de eerste prijs streden via allerlei meer of minder spitsvondige vragen. Deze resterende kandidaten werden eerst murw gebeukt door de tonen van „Lucifer", lekker hard. De Pieters kerk, een dreunhol. In andere afgedankte kerken vestigt men een tapijtenhandel. We weten niet, wat het minste lot is. Zo vordert onze cultuur: „de techniek staat nergens voor", zei Kick. Het mooiste van de hele avond vonden we de vleer muis, die in het licht van de lampen zijn vaste rondjes fladderde. Regen en kilte maakten het „Meeuwfeest" (door sommige betrokkenenvertaald als „me eeuw feest") er niet wanner op. Het was vrij druk op het gereserveerde gedeelte van de Kaiser straat en het Rapenburg. Met de consumpties liep het wel, maar de gezelligheid was in het spoor van de afgelopen eeuwfeestweek blijven liggen. Een week is snel voorbij, maar een feestweek kan wel lang duren. Ton Pieters Leiden Bijzonder succesvc was gisteren de„International Fair" in het voormalige Pryt- haneum aan het Rapenburg 6, dat in het najaar van dit jaar ingericht zal zijn als Interna tional House voor alle buiten landers die iets met de Leidse universiteit te doen hebben. Het werd een zeer druk be zochte kermis, die Europa „cum annexis" omvatte. Vele honderden bezochten de geva rieerde stands. Op de cour kon men Hollandse haring veror beren evenals Thaise soep. De- internationale .kermis" kenmerkte zich door een grote inzet, ze was zo internationaal mogelijk, met een geheel au tochtone entourage van ver schillende nationaliteiten. Elk land had z'n eigen hoek, eigen produkten die te koop waren voor de gekste lage prijzen, „fancy"-toestanden zogezegd evenals de hapjes die werden verstrekt Het was Europa „cum anne xis": Nederland, Israël, Italië, Duitsland, Latijns-Amerika, Scandinavië, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Bel gië, Frankrijk enfin alle lan den die maar zo'n beetje denk baar zijn. Wat dat betreft gaat het International House een goede toekomst tegemoet: een ontmoetingsplaats voor iedere buitenlander die iets met de Leidse universiteit te maken heeft Er kwamen gisteren ve le honderden een kijkje nemen en men profiteerde van de cu linaire informatie bij de va nouds bekende wijn- en eet- landen. Er was een Spaanse loterij, Mexicaans houtsnij werk, en de Israëlische Jaffa's lagen opgetast tegenover de Zuidafrikaanse handwerk kleedjes in de hoek waar werd verzocht niet te roken: nie rook nie (in Zuid-Afrika „waar een schitterend klimaat heer st"). Deze Schotse band trok veel bekijks op de Interna tional Fair. Deken van de Bollenstreek geïnstalleerd NOORD WIJKERHO UT De kapel van 'Leeuwenhorst' was gisteravond geheel ge vuld met pastores, leden van service- en stuurgroepen, en andere genodigden uit het dekenaat Bollenstreek, i.v.m. de installatie van pastoor T. B. M. Schoonebeek door bis schop dr. A. J. Simonis en het afscheid van deken Ter- vooren. Voor de installatieplechtig heid, die door deken Ter- vooren werd geopend, wa ren leden van service- èn stuurgroepen ingeschakeld die de bijbel en pastores die brood en wijn aanboden, waarna deken Tervooren erop wees dat er 14 paro chies waren die aan z'n op volger waren toevertrouwd, waarvan een afvaardiging de opbrengst van de collecte (bestemd voor twee tehuizen van gehandicapten) over droeg als symbool van de christenen die op plaatselijk vlak Christus' ideaal gestalte geven. Na voorlezing van de benoemingsbrief vroeg de bisscop of deken Schoone beek bereid was zijn functie op zich te nemen, wat deze uitvoerig bevestigde. Hierna Bisschop Simonis (midden) leidde de plechtigheid. Links de nieuwe deken," rechts deken Tervooren. werd hij door de bisschop als geïnstalleerd verklaard als deken van het dekenaat Bollenstreek, waarbij hij be sloot met 'Moge Gods Geest u begeleiden, u inzicht en wijsheid geven, bij het ver vullen van uw taak". Hierna zei deken Tervooren zijn functie -in vol vertrouwen over te dragen. Bisschop Si monis zei in een korte toe spraak dat er bij een plech tigheid als deze vergelijkin gen tussen vroeger en nu naar voren komen. Vroeger was de deken meer gezags drager en thans vertrou- wensfiguur voor de paro chianen, wat hij een verbete ring noemde. Hij vroeg de ken Schoonebeek alle colle ga's en parochianen voor te gaan in geloof. Dankwoor den sprak de bisschop aan het adres van de afgetreden deken Tervooren, die 6 jaar vruchtbare arbeid in het de kenaat verrichtte. Deken Schoonebeek Was voor zijn komst vanaf november '67 pastoor van de Gerardus Majella-parochie van Den Haag. Behalve als deken zal hij ook assisteren in de St Jozef-parochie te Noordwij- kerhout. De afgetreden de ken Tervooren, die reeds part-time rector was aan de 'Sancta Maria', gaat deze functie nu full-time uitoefe- Leiden Op het Pieterskerkplein was het gisteravond een drukte van jewelste, rond de dubbeldeks-bus van de Leidse Courant. De finalisten van het Massakansspel werden hier om de twintig minuten opgeroepen: 20 in totaal. Midden tussen de kraampjes van de Verenigingsmarkt stond een bus, waarin de deelnemers aan het spel hun kaarten konden werpen. In de dubbeldekker werd door de organisatoren bedisseld, aan de hand van zwaar wegend criteria, wie de finale zou bereiken. De jongste was een Oegstgeestse zesde klasser, de 12-jarige Kees Jan v.d. Kloet. Op de markt stonden talrijke kramen van sportverenigingen en belangenverenigingen: roeien met Asopos, de vereniging tegen kindermishandeling, (een bierbar), de Leidse Avondvier daagse (9 t/m 12 juni), Njord (waar je ook kunt roeien), de nieuwe Sociale Gids (overzicht van de Leidse sociale en culturele instellingen), Diogenes restaureert (in het Monumen tenjaar), de Atletiekvereniging Leiden, de afdeling Rijn-Delf land van het Kon. Ned. Korfbal Verbond, Terre des Hommmes (kinderen in nood) een bierbar, massa boeken van de Openbare Bibliotheek - want lezen doen ze allemaal - de Leidse Chr. Kampeer Vereniging LCKV, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, het spel voor denkhoofden Go, uit China en Japan, de stichting Paardrijden Gehandicapten en een stand van de werkgemeenschap De Ratel (25 jaar in het Leidse Volkshuis) die helpt bij o.a. vakantieplannen, culturele activiteiten en voorjaars- en herfsttochten. De muziek van De Burcht kwam in het oranje de sfeer verhogen, ondanks de koude omstandig heden. Afgestudeerden schonken 4 ton voor behoud Pieterskerk LEIDEN De afgestudeerden van de 400-jarige Leidse uni versiteit hebben gisteren 400.000 geschonken voor het behoud van de Pieterskerk. De voorzitter van de raad, mr. P. Heering, overhandigde dit feestgeschenk aan burgemees ter dr. A. J. Vis in zijn functie van voorzitter van de Stichting Pieterskerk. 200.000 gulden is door de afge studeerden individueel bijeen gebracht Het resterende be drag is opgebracht uit de mid delen van het Leidsch Univer siteitsfonds. Naar de heer Heering meedeelde zal het de finitieve bedrag groter zijn, mogelijk 500.000 gulden dank zij een aantal toezeggingen. In dezelfde bijeenkomst bood het Leidsch Universiteitsfonds bij monde van de voorzitter van de commissie van uitvoe ring prof. dr. P. J. Gaillard de rector-magnificus van de uni versiteit prof. dr. A. E. Cohen het tweede deel van het Al bum Scholasticum aan. Goeie Ouwe Tijd Revue: geprolongeerd Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na twee geslaagde voorstellingen van de Goeie Ouwe Tijd Revue, heeft de organisatie hiervan besloten tot een derde uitvoering. Deze zal morgenavond plaatsheb ben in de Burcht Aanvang 20.00 uur. Niet alleen de overweldigende belangstelling voor de revue heeft bijgedragen tot dit be sluit, maar ook het feit dat door fouten van administratie ve aard te veel toegangsbewij zen zijn verspreid. Hierdoor hebben tot nu toe vele mensen teleurgesteld huiswaarts moe ten keren. Waarvoor de orga nisatoren hun excuses aanbie- Om de stroom bezoekers voor deze laatste uitvoering op zon dagavond te reguleren, wor den degenen die nog kaarten bezitten voor de afgelopen voorstellingen verzocht om ui terlijk half acht aan de Burchtzaal aanwezig te zijn. De zaal gaat om 7 uur open. Er zal zeer beperkte mogelijk heid zijn voor niet-kaart bezit ters om de revue bij te wonen. Voorzitter Leidsch universiteitsfonds 2x onderscheiden LEIDEN - In het Academiege bouw van de Leidse universi teit heeft tijdens een buiten gewone vergadering de raad van het Leidsch Universiteits fonds gisteren afscheid geno men van voorzitter mr. P. Heering die met ingang van 1 juli aftreedt. De heer Heering, die advise, rend lid van de raad blijft, werd toegesproken door zijn opvolger, mr. P. Plantenga, die meedeelde dat de raad had besloten de heer Heering we gens zijn bijzondee verdienst en voor het Leidsch Universi teitsfonds te benoemen tot ere lid. De verdiensten van de heer Heering voor de Leidse universiteit waren voor het universiteitsbestuur aanleiding de universiteitspenning in zil ver toe te kennen. Fusie Leidse ziekenfondsen in de maak Van een onzer verslaggevers Leiden - De besturen van he Algemeen Ziekenfonds voor Leiden en Omstreken „Boer- haave" en het algemeen zie kenfonds „Leids Onderling Ziekenfonds" zijn besprekin gen begonnen om te komen tot een fusie. Er wordt naar gestreefd deze fusie per 1 januari 1976 te realiseren. Het nieuwe zieken fonds. dat ontstaat zal dan plm. 100.000 verzekerden tel len. Het personeel en de va korganisaties zijn van de plan nen op de hoogte gesteld. De rechtspositie van het personeel van beide ziekenfondsen zal door een fusie niet worden aangetast, aldus de besturen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3