Hoe Lentelied haar jonge soldaat redde Pulchri's Voorjaar is symbool voor een herlevingsgetij Juniorhoek Paulus de Boskabouter De Kraakvogels Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan ZATERDAG 24 MEI 1975 LEIDSE COURANT Een jonge soldaat was nog maar pas getrouwd, toen hij voor zijn koning ten strijde moest trek ken tegen de vijand die het land binnenviel. Hij was uit vrije wil soldaat geworden, want hij hield van koning en vaderland. Hij hield ook van paardrijden en schermen, van vechten met zwaard en lans. Maar nu hij afscheid moest nemen van zijn jonge vrouw die Lentelied heet te, betreurde hij het, soldaat te zijn. Was hij maar boer zoals zijn vader, of handelaar zoals zijn vriend. Dan kon hij overdag met Lentelied werken en 's - avonds met haar thuis zijn en luisteren naar haar stem: als zij zong smolt zijn hart. „Ik geef je een haarlok van me mee", troostte Lentelied haar soldaat Maar hij zei: ,Jk zal wel graag je haarlok meedragen en er 's avonds zacht met mijn vin ger over strijken. Maar ik wou dat ik je allerliefste stem kon meenemen.Diepbedroefd vertrok de soldaat en met be traande ogen keek zijn vrouw hem na. Hij reed met het leger de vijand tegemoet en vocht met grote dapperheid. Grenzeloos was zijn moed, want hij dacht: „Hoe eerder de indringers ver dreven zijn, des te eerder ben ik weer thuis". De moedige sol daat viel óp bij de koning, die hem tot zijn vertrouweling maakte en zijn plannen met hem besprak. De moedige sol daat viel óók op bij de vijanden en zij probeerden hem te doden. Maar telkens ontkwam hij als door een wonder ongedeerd, zo dat de tegenstanders bang wer den en gingen geloven dat de dappere soldaat door tover kracht onkwetsbaar was ge maakt. Zij kregen van hun aan voerder opdracht, de onkwets bare met list gevangen te ne- Op een nacht, terwijl de jonge soldaat samen met een oude makker de wacht hield, kwam op een vleug van de wind, heel zacht een liefelijke stem aan- en zijn hart smolt Als in een droom verliet de jonge soldaat zijn post. En ook de oude kon aan die zoete stem geen weerstand bieden. Zij lie pen als slaapwandelaars in de richting vanwaar het gezang lokte. Maar dichterbij gekomen, ontwaakte de jonge soldaat uit die droom: nu hoorde hij de stem pas duidelijk, dit was niét de stem van zijn Lentelied. Maar te laat!! Hij was in een hinderlaag gelopen, een onbe kend meisje zong, terwijl vijan delijke krijgers hem grepen en met zijn oude kameraad in een kerker sloten. Natuurlijk mocht hij niet ge dood worden- Niet alleen zou dat onmogelijk zijn omdat hij immers onkwetsbaar was zoals zijn vijanden geloofden maar hij kende de geheime plannen van de koning en die moest hij onthullen. Dag-in dag- uit werd de jonge soldaat onder vraagd, maar hij verraadde de koning niet Ook de oude mak ker zweeg, hij wist werkelijk niets. Nu werd een volgende list door de vijandelijke aanvoerder be dacht Hij stuurde een geheime boodschapper naar de stad, waar Lentelied eenzaam treurde om haar man die streed in de oorlog. De boodschapper zei te gen haar: „Je man is gevangen genomen en zal ter dood ge bracht worden, als hij de plan nen van de koning niet aan ons wil verraden. Ik neem je mee, dan kun je hem zelf dwingen zijn mond open te doen". Hiervan schrok Lentelied zó, dat ze op slag haar stem ver loor; ze werd stom en kon geen woord meer uitbrengen. Maar zij boog voor de boodschapper, maakte zich gereed en reisde met hem mee door het land. Op zijn woorden knikte zij .ja" en „nee" of trok de schouders op en dat betekent „ik weet het niet". De geheime boodschapper dacht: Zwijgen is hier zeker een beleefde gewoonte. Heel goed, zo heb ik geen last van vrouwe praat". Zij vermeden de vech tende legers en kwamen in het gebied waar de jonge soldaat in de kerker gevangen zaL Lente lied werd er voor de tralies ge bracht en zag daarachter haar geliefde man met een oude strijdmakker. Zij legde even de ene hand op haar keel en de andere over haar lippen. De jon ge soldaat begreep dat zij haar stem niet zou laten horen. Hij dacht: zij wil niet praten; en zij wil mij ook duidelijk maken dat ik de plannen van de koning niet mag verraden. Maar hij dacht niét: zij kan niet praten. Hierna keek Lentelied hem lief devol aan, stak drie vingers om hoog en draaide een hand drie maal om. Ten slotte wees zij op een rond spiegeltje dat in het hart van een bloem op haar jak was geborduurd. Toen vertrok *ij. „Wat betekent dat allemaal?" vroeg de jonge soldaat verward aan zijn makker. „Aha", zei de oude, „ik heb veel rondgekeken en veel gehoord in mijn lange leven". Hij dacht: je vrouw heeft haar stem verloren en nu praat ze in gebarentaal. Maar om zijn jonge vriend te sparen, verzweeg hij dat. „Wel", zei hij, „drie vingers omhoog, dat bete kent wij met ons drieën. De hand die vijf vingers heeft, is driemaal omgedraaid, dat bete kent drie maal vijf is vijftien. Het ronde spiegeltje betekent de volle maan Zij heeft dus ge zegd: Wij drieën zullen op de vijftiende van de maand, als de maan rond en vol is als mijn spiegeltje, ontkomen". Toen op de vijftiende van de maand een volle maan aan de hemel stond, ving Lentelied het maanlicht in haar spiegeltje en verblindde er de drie bewakers van de kerker mee. Zij nam hun sleutels af, griste hun donkerzij den, bijna onzichtbaar makende mantels weg, opende de kerker en viel haar man in de armen. Op hetzelfde ogenblik kreeg ze haar stem terug! „Kom mee", fluisterde ze en sloeg zichzelf en de twee mannen die donkerzij den mantels om. Zij slopen weg, maar moesten nog door zeven poorten gaan om op vrije voeten te komen. Bij elke poort zong Lentelied zacht maar zó betove rend, dat de poortwachters dro mend luisterden en de vluchte lingen niet zagen ontsnappen. Langs verre omwegen bereikten de jonge soldaat met Lentelied en de oude makker tenslotte zijn stad en zijn huis. Intussen was de aanvoerder van de vijan den door de geheimzinnige vlucht in verwarring geraakt Hij verloor zijn zekerheid, de soldaten gehoorzaamden niet meer, zij werden verslagen en trokken af. Thuis merkte de jonge soldaat dat het land van zijn vader die boer was, door plunderende soldaten was ver woest. En dat de winkel van zijn vriend de handelaar door de vijand was leeggeroofd. Zodat het maar weer duidelijk bleek, dat oorlog verschrikkelijk is, of je nu vrijwillig soldaat bent of niet An Mac Gillavry Het wekelijkse spel vraagt ditmaal wel wat voorbereiding. Je moet eerst proberen een bezemsteel te pakken te krijgen die je aan de onderkant schuin afsnijdt. Dan een stukje triplex dat je zo moet zagen als je op de tekening ziet. Het plankje met een of twee schroeven stevig aan de bezemsteel vastmaken. De ronding in het plankje moet zo groot zijn dat de voorwerpen waarmee je gaat spelen erin passen. Die voorwerpen kunnen zijn flinke keisteentjes of damstenen (wat wel erg mooi is maar je mag ze natuurlijk niet zoek laten raken) of iets anders dat lekker glijdt. Zorg ervoor dat je de stenen uit elkaar kunt houden want je speelt met een vriendje of vriendinnetje. Op straat maak je met krijt een speelveld zoals je op de tekening ziet. Zet de cijfers in hokjes van 20 bij 20 centimeter. Ga dan achter een lijn staan, die drie meter van het speelveld af is. Om de beurt schuif je een steen naar voren en wie het eerst vijftig punten heeft, is winnaar. De steen moet helemaal in het vakje liggen, dus niet op de lijn. Je moet proberen de steen van de tegenstander die in een vak met een hoog cijfer is gekomen, er met je eigen steen uit te wippen naar een lager vakje of helemaal buiten het speelveld. Je zult er veel plezier mee hebben. Als je later boeken voor oudere mensen gaat lezen en je krijgt er een in handen uit de Arabische landen zul je lezen over de enorm grote vogel Rock waaraan Sindbad de Zeeman zich had vastgebonden. Dat had hij per ongeluk gedaan want Sindbad dacht dat hij aan een boom vastzat omdat die grote vogel zo ver boven hem uitstak dat hij niet eens had gemerkt dat er nog meer was dan poten Hoe men aan dat verhaal is gekomen? Op het eiland Madagaskar leefde heel vroeger een struisvogel die drie meter groot was en vierhonderd kilo woog. Later heeft men grote eieren van dat geweldige beest gevonden en men neemt aan dat zo het verhaal van de reuzevogel Rock is ontstaan. De Voorjaarstentoonstelling 1975 van Pulchri Studio is een bewonderenswaardige exposi tie van de vernieuwde aan dacht die iets in zich heeft van 'n renaissance, van een nieuw getij, waarin de scha duwbeelden en de onzekere schemertoestanden veroor zaakt door het oorlogsgeweld en leed aan het wijken zijn. Het moet de bezoeker van de ze drie zalen omvattende ten toonstelling wel opvallen dat nagenoeg alle hedendaagse kunstenaars de mens open en onbevangen tegemoet treden met een rechtstreekse verbeel ding van het onderwerp óf met zulk een interpretatie dat bijna ledereen het schilderij, de ets of het plastiek, zien dus. in zich opnemen en verwer ken kan. Het lijkt er op dat het „Kunst voor allen" uit de voor-oorlog- se jaren nu toch eindelijk be waarheid gaat worden. En dat de verantwoordelijke mensen van de Jacob Hartogprijzen er ook zo over denken, wordt al dra duidelijk wanneer men hun toekenningen bekijkt: de schilderprijs voor die merk waardige blanke topgevel van Henri van Nes uit Dordrecht en zo'n simpele fiets, geëtst door Jan van Spronsen, kreeg de grafiekprijs (een nauwlet tender voor-stelling is nauwe lijks denkbaar) en bij de zwart marmeren kop van Jules Ver- meire staat het kaartje: prijs voor de beeldhouwkunst En dan denken we hier meteen aan de gestileerde architec tuur beelden van de twintiger jaren die men toen zo „mo dem" vond. We geloven dat dit begrip „modem" gaat afzwak ken omdat men toch een v-- Jules Vermeire, Kop van zwart marmer. ideaal prefereert en dat uitge drukt wil zien in vormen en kleuren. Zeg 99 procent van deze col lectie wijst in die positieve richting en zelfs de weinige abstracten die er hangen, zijn afgeleid van een vaste beeld vorm: Hierck o.a. en Bleyen- berg die nog eens in een prachtig blauw uitkomt Daar is ook weer die brede, wijde blik op de wereld terug: de Place de la Nation door Henk de Vos getekend b.v. en als er bloemen neergezet zijn. laat ze dan ook schitterend bloeien zoals Miep de Leeuwe met haar gladiolen deed. Alles mag weer gezien worden in zijn eigen gedaante met de bijbehorende „sfeer". Een oud buiten, zoals de Voorde van Rijswijk, schilderde Lies Was in de zachte tedere aquarel- trant van de vorige eeuw en in dat markante afgebrande Palais de Danse zag Bob Lens in de avondschemering de ver trouwde horizontale lijnen van het semi-klassieke geval. De kunstenaar kiest wat hem trekt, wat tot zijn eigen wezen behoort of er mee verwant is. En het is gelukkig dat hij zich hoe langer hoe meer bevrijd acht van de waan-dwang die voorschreef hoe men „in" moet zijn om niet voor antiek en afgedaan ter zijde gezet te worden. Albert de Deken In de Galerie en de Tuinzaal van Pulchri hangen de doeken van Albert de Deken, een neo- impressionistische Vlaming die duidelijk de mentaliteit van de Antwerpse school be zit: de zelfbewuste, kortdadige, rotsharde streek waaraan niets meer veranderd kan wor den en waarin ieder deeltje permanent aansluit. Alleen in het portret moet wat zorgvul diger te werk worden gegaan, vanwege de nodige gelijkenis, maar bij de landschappen en stadsgezichten overheerst de impressie in de meest poly chrome sectoren. „Uit het gan se hart gegrepen" De Voorjaars-expositie duurt tot de 8ste juni, Albert de De ken blijft tm. de 5de van die maand. J. V. door1 JEAN DULIEU M-81 De compagnie kraakvogels was volkomen in verwarring ge raakt. Gillend stoven ze het huisje van Gregorius uit en juist toen Paulus zich verbaasd afvroeg wie deze complete nederlaag bewerkt had, kwamen er achtereenvolgens acht mollen uit de grond opdui ken. Ze droegen allemaal wur- menprikkers en keken geweldig trots. 'Ha ha ha,' zei Mol, 'had ik niet iemand horen zeggen dat ik een verwaande rakker was?' 'We hebben ons vergist,' riep Salomo dadelijk. 'Nogal wel zo tamelijk, min of meer.' voegde Oehoeboeroe er beschaamd aan toe. 'Jullie zijn reusachtig geweest,' verklaarde Paulus. 'En jullie hebt Gregorius een grote dienst bewezen!'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18