deTijd essolst] s Al vier doden bij behandeling in tandtechnische instituten MA VO-opgaven redelijk Samenwerking" ehijnoplossing olitieproblemen LSEVIER MOET ESCHULDIGINGEN ROF. ZEEGERS ECTIFICEREN Het gelijk van Glastra van Loon Proces tegen Baader Meinhof week verdaagd het heerlijkste toetje, één brok gezondheid JNDERDAG 22 MEI 1975 igse hoofdcommissaris dr. Peyster: (Van een onzer verslaggevers) N HAAG Gezagsdragers en andere belanghebbenden pogen in de strijd om de politie wederom eens te worden over een issing van het politievraagstuk, die echter slechts een schijnop- ing is. Het toverwoord „samenwerking" moet nu het middel n alle kwalen worden. Aldus de Haagse hoofdcommissaris van tic. dr. C. N. Peijster, in een artikel in het tijdschrift voor olitie. ;ens de hoofdcommissaris zal als die richting wordt gekozen feitelijke oplossing van de problemen opnieuw aan de politie den overgelaten. bestaande onlogische en in te kleine korpsen versnipperde r van de politie maakt, aldus dr. Peijster, een goede aanpak groeiende problemen op het gebied van de ordehandhaving op dat van de bestrijding van de toenemende priminaliteit logelijk. Ofschoon zowel uit uitlating van de ministers van n van Binnenlandse Zaken als uit betogen van Kamerle- dit onderwerp blijkt, dat de noodzaak van ingrijpende agingen algemeen wordt ingezien, wordt daaraan kennelijk geen prioriteit gegeven. „De zorg voor orde en veiligheid wordt land nog steeds ondergeschikt gemaakt aan andere belan- zo stelt dr. Peijster. acht de vorming van regionale politiekorpsen van voldoende ang nog steeds de beste oplossing van de politieproblematiek. ardoor wordt zo goed mogelijk tegemoet gekomen aan de eisen de doelmatigheid stelt, terwijl de afstand van de korpsen tot urgerij zo klein mogelijk wordt gehouden." LEIDSE COURANT De onthulling van het standbeeld van Albert Sch weitzer in Deven ter was gisteren 5 het hoogtepunt van de nationale herdenking van de 100-ste ge boortedag van de wereldberoemde t arts. De onthul- ling werd verricht door zijn kleind ochter, de Zwit- gj-~j serse Christiane s i Eckert (uiterst rechts) De her denking omvatte behalve de ont hulling nog drie evenementen: de officiële introduc tie van de Albert Schweitzer her denkingspostze gel, een dienst in de Grote Kerk van Deventer en STERDAM (ANP - De president van de rechtbank in Amster- i, heeft gisteren na kort geding het weekblad Elseviers' ;azine veroordeeld tot het publiceren van een rectificatie van ite beschuldigingen aan het adres van prof. G. H. Zeegers uit viers moet erkennen dat niet is gebleken dat prof. Zeegers minder eervolle wijze" zijn lidmaatschap van de organisatie ders van het heilig graf" beëindigde dat hij „grote onkosten" 't gemaakt als voorzitter van drie stichtingen met liefdadige einden, en dat hij „in het liefdewerk persoonlijke financiële rdelen" nastreeft. stichting Nederlands Leprafonds, de Prof. Weve stichting, de ïting Carosi en prof. Zeegers hadden bij kort geding het recht it op een uitvoerig weerwoord in het weekblad, naar aanleiding drie artikelen van de redactie over de activiteiten van de itingen en prof. Zeegers. 1 Elsevierbesteedt aandacht ons dagelijks brood. „Twintig broodfabrieken ter sanering aangeboden, 1500 arbeidsplaat sen op de tocht, en de consu ment zal 10 tot 20 cent meer voor zijn dagelijks brood moe ten gaan betalen. Aldus het resultaat van een broodoorlog die jaren duurde, die enkele duizenden warme bakkers het economische leven kostte, die de verliezen van de broodconcerns opjoeg tot tien tallen miljoenen, en waar de kleine, ambachtelijke bakker ten slotte als triomfator uit te voorschijn kwam." Voorts wordt de verplichte auto gordel besproken. „Moedige controle maakt bestraffen vrij wel onmogelijk. Nog meer dan bij de alcohol wet zal de mentali teit van de automobilist het suc ces van deze maatregel moeten gaan bepalen." Het omslagartikel gaat over de macht en onmacht van presi dent Ford. Voorts een gesprek met de Griekse premier Kara- manlis. Staatssecretaris Glastra van Loon heeft volgens het blad ge lijk, maar krijgt het niet. Ook een gesprek met premier Vor- ster van Zuid-Afrika. „Kijk, in wezen komt het erop neer, dat ik niets anders wil dan de be trekkingen tussen Zuid-Afrika en de andere Afrikaanse staten normaliseren. Dat vergt tijd en tact en laat zich door welk land of welke acties dan ook niet dwingen." De Haagse Post geeft een por tret van de „complete" Aantjes. „Tweedeling kan niet. Ik wil het geen godslastering noemen, maar het komt er dicht bij als je accepteert dat je 'met het- evangelie twee kanten uit kunt Dat impliceert ook dat KVP en ARP niet zonder CHU een CDA kunnen oprichten." En: Ik wens het CDA niet tot stand te laten komen op de puinhopen van het kabinet Den Uyl, en ik wens evenmin het kabinet in stand te houden op de puinhopen van het CDA. Het is ethisch onverantwoord die za ken aan elkaar te koppelen." Ook een onthullende reportage over de tax-free smokkel van het Nederlandse leger in Duits land. Volgens Vredeling ging het om 18 miljoen per jaar, maar dat bedrag ligt in werke lijkheid zeker twee keer zo hoog. Majoor Butselaar: „Het was in Duitsland een geweldige handelsmaffia. De goede geleide wapens waren meer V. en D. en Bijenkorven dan militaire instel- Aandacht voorts voor de wan hoop van de Urkse zeevissers. Hans Kraay filosofeert over de vraag: waar bleef Ajax? Uit ei gen belang, uit broodbelang heeft een aantal sportjournalis ten de grote jongens en de zoge naamde grote jongens bij Ajax gekitteld bij het leven. De laat ste vijf, zes jaar heeft dat ver schrikkelijke vormen aangeno men: de journalist bepaalde niét meer wat er in de krant kwam, een aantal spelers maakte dat uit. Vrij Nederland heeft een ont hullend verhaal over een onder zoek van de rijksrecherche in het glazen huis van een hoge justitie-ambtenaar. Voorts in het blad een interview met Wim Ho ra Adema, de motor achter het vrouwenkabinet. „Wat een wer kende vrouw ontbreekt, is een vrouw thuis" en „je kan geen feministe zijn zonder dat je links wordt". Ook een gesprek met nummer drie van de Palestijnse vrij heidsbeweging Abu Lutuf. Een artikel ten slotte met de conclusie dat niet Nederland, maar de generaals van Souhar- to de Indonesische kunstschat ten roven. Het omslagartikel van De Tijd gaat over de vertrekkende boe renleider Mertens. „Ik vind dat de boeren, en zeker de katholie ke boeren, het best af zijn met een sterke KVP. Daarom ben ik ook voorstander van het CDA. Niet omdat ik zo'n politiek dier ben, maar omdat dat voor de boeren en tuinders een goede zaak zou zijn. Van de kant van de PvdA, maar ook van de kant van de WD hebben ze niet veel te verwach ten." t Het blad vraagt zich af of de Russen wel klaar zijn voor een ruimtevlucht met de Amerika nen. „Het is niet uitgesloten dat de Sowjet-Unie nog voor de ge zamenlijke onderneming met de Amerikanen een extra generale repetitie zal ondernemen, al was het alleen maar om ook de laat ste twijfels aan Amerikaanse zijde volledig uit de weg te rui-. Voorts kritische kanttekeningen bij het missiewerk en een groot verhaal over het parapsycholo gische fenomeen Uri Geiler die misschien gewoon een handige jongen is. DE NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie constateert dat de KVP niet kiest en dus aan verdeeldheid ten onder gaat. „Wat kan een nieuwe christen democratische volkspartij meer zijn dan een sterk afgezwakte PPR, bengelend, ja waar er gens? En met de kans dat een progressief front dat door de afgang van D'66 en een behou dende vleugel in de PvdA, toch al niet zo hecht is. eerder ver zwakt door overlopers naar De Zeeuw. Voorts aandacht voor het expe riment met de open school in Leiden. „Van Kemenade heeft al heel wat knuppels in het onderwijshok geworpen, maar open school dreigt een boeme rang te worden. Er zal meer moeten gebeuren dan kansarme groepen nieuwe kansen te ge ven. Want: kansen waarop? Er moet nog meer gebeuren, wil open school niet uitgroeien tot een nieuwe frustratiebron bin nen de kansarme groepen." De Groene Amsterdammer zegt over de ontvangen steun uit het bedrijfsfonds voor de pers: Wij hebben nimmer het plan gehad om met die 330.000 gulden een forse reclamecampagne te star ten. en zo De Groene als een nieuw soort smulpudding aan de man te brengen." Over VAD en vakbeweging schrijft het blad dat Kok gewil lig leentjebuur speelt voor Den Uyl. Over Glastra van Loon: „De openheid die steeds bepleit werd, zou zich ook moeten gaan uitstrekken tot de topambtena ren en in dat geval heeft Glastra van Loon een loffelijk voorbeeld gegeven, dat navol ging verdient. Dan zou er pas echt openheid komen in dit goe-' de land, maar dat is nu juist wat kennelijk niemand wil." Er is geld te verdienen aan andermans gebit (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het overlijden van de 27-jarige mevrouw G.M. Gerrits-van Del den uit Meppel in een tandtechnisch instituut in Rotterdam, dinsdag, bete kent het vierde sterfgeval in zo'n insti tuut in Nederland. Dit heeft de Schie- damse tandarts J.H. Cornelisse, adviseur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, meege deeld. Mevrouw Gerrits kwam niet meer bij uit een volledige narcose die haar was toegediend, om in één keer haar gebit te kunnen trekken. De Maatschappij beschouwt de tandtech nische instituten als een soort beunhaze rij in de tandheelkunde. De opkomst van deze instituten is een gevolg van het gebrek aan tandartsen, maar is aan de andere kant ook ingegeven door commer ciële overwegingen: er is geld te verdie nen aan andermans gebit. Voor het trek ken van een gebit en het aanmeten van een kunstgebit, alles in één dag, rekent men vaak 1000 tot 1500 gulden. In tandtechnische instituten (alleen in Rotterdam zijn er al vier) worden veel werkzaamheden verricht door tandtech-' nici. Officieel mogen deze alleen kunstge bitten repareren en geen ingrepen in de mond verrichten, zelfs geen afdruk voor een kunstgebit maken. Aan de tandtech nische instituten zijn meestal wel een of meer artsen of tandartsen verbonden, maar de meeste ingrepen, ook het trek ken van tanden en kiezen, gebeuren door tandtechnici, aldus de Maatschappij. De Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde voert al jaren strijd tegen de instituten, maar zonder veel resultaat. Dat komt mede doordat de wet op de tandheelkundige inrichtingen dateert van 1955, toen er nog geen instituten waren. De wet eist een "op heterdaad betrap pen", maar door de anonimiteit in de tandtechnische instituten is het erg moei lijk in te grijpen. Patiënten weten meestal niet door wie ze geholpen worden, aldus de heer Cornelisse Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid verklaarde desge vraagd, dat er in de wet inderdaad "een paar gaten" zitten. Het op heterdaad betrappen wordt bemoeilijkt door zware onderbezetting bij de inspecties voor de volksgezondheid. De politie zou ook kun nen ingrijpen, maar omdat het slechts om een overtreding gaat, waarop een maxi mumstraf van 1000 gulden staat, heeft men de indruk dat de (eveneens overbe zette) politie denkt: laat maar. Er staat een nieuwe wet op de uitoefe ning van de geneeskunde op stapel, die volgens de Maatschappij wel enige verbe tering belooft. Het indienen van het ont werp voor deze wet kan echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. Geen verbaal In het sterfgeval van de 27-jarige vrouw uit Meppel was de narcose toegediend door een arts. Volgens de Rotterdamse politie is er daarom in dit geval wat de narcose betreft geen sprake van een overtreding van de medische bevoegd heid. Men ziet voorlopig dan ook geen reden proces verbaal op te maken. Het onderzoek van de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust, die gistermiddag sectie verrichtte op het lijk van de vrouw, is nog niet afgesloten. Dr. Zeldenrust con stateerde, dat een bloeding de dood had veroorzaakt, maar hij weet nog niet waardoor die bloeding is ontstaan. De directeur van de tandheelkundige in richting heeft verklaard, dat de vrouw in kwestie onder narcose is gebracht door een huisarts. Daaraan vooraf gaand zou een andere arts haar hebben onderzocht. Volgens de directeur heeft de vrouw daarbij nagelaten om te ver tellen, dat zij in de wachtkamer, nog voordat ze aan de beurt was voor een behandeling (onder narcose trekken van gebit en aanbrengen van protese), was flauwgevallen. ADVERTENTIE1 Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. Twee broertjes verdronken in vijver AMSTERDAM - Twee Suri naamse jongetjes zijn gister middag in een siervijver tussen flatgebouwen in de Amster damse Bijlmermeer verdron ken. Het waren twee broertjes van zes en vier jaar. Volgens een getuige, een klein meisje, moeten de jongetjes om streeks half vier 's middags te water zijn geraakt. Andreas Baader Ulrike Meinhof De VWO-kandidaten hebben gisteren, na de rust van Pink steren, de examenmarathon hervat met wiskunde 2 en Duits. De Wiskunde-opgaven waren volgens de leerlingen van eeen grote school vrij moeilijk, vol gens hun leraar niet gemakke lijk. De eerste opgave, een stukje stereometrie met een kubus en een boog, zal meni geen wellicht veel hoofdbre kens hebben bezorgd, maar kon met enig rekenwerk toch vrij gemakkelijk worden opge lost. De vragen bij de tweede opgave een verzameling li- e vergelijkingen kon den met behulp van determi- en gemakkelijk worden beantwoord. ,Zeker niet ge makkelijk waren enkele on derwerpen van de derde opga- Al te veel moeilijkheden lever de het Duits niet op. De tek sten waren volgens een leraar van goed niveau en geschre- in een idioom dat een VWO-leerling in zijn mars moet hebben. In totaal waren vier teksten, waarvan de eerste drie genomen waren uit de Frankfurter Allgemeine Seitung: de eerste over de taal problemen in een eventueel verenigd Europa, de tweede over de funktie van het mu seum in ons hedendaagse be staan (dit naar aanleiding van de geweldige toeloop van het romiseh-germanisch museum Keulen in 4 maanden tijd) en de derde en langste over de milieu-vervuiling. De vierde tekst was van Reinhart Baum- gart in het Jahrbuch Fuer Li- teratur. Hij betoogt daarin, dat het genieten van literatuur aan mensen met slechts lagere schoolopleiding nog steeds wordt ontzegd. Om dit te door breken moet men niet de schrijvers omscholen, maar een nieuwe ordening van de maatschappij tot standbren- gen. De vragen hierbij waren van een goed niveau. HAVO De HAVO-kandidaten konden gisterenmorgen kiezen uit een tiental onderwerpen voor hun opstel Nederlands. Bovenaan prijkte „De rol van de vrouw", een nogal voor de handliggend onderwerp dit jaar. De vele citaten die daarin moesten worden verwerkt, waren vol gens een leraar" wat kreterig". Andere titels waren: de twee de woning, recht van het indi vidu of schandaal in de sa menleving? Ja welk boek heeft voor jou werkelijk wat bete kend?; met het einddiploma voor de dichte deur; Veronica is dood, leve Hilversum 3; Ne derland en de West; laten we nog eens praten..-...; Ik zou wel eens willen weten (Jules de Corte). Verder een citaat van Nyhof over de liefde en een citaat van prins Claus met be trekking tot het monumenten- jaar Commentaar van een leraar: aktuele titels, aansluitend bij de kennis van een krantelezer, maar evenals bij het VWO lag de nadruk op onderwerpen die om een betoog vragen. Is dat wel terecht? Zeker niet te hoog van niveau noemde een leraar de HAVO- opgaven voor natuurkunde. Voor de eerste onderdelen van de vraagstukken moet de doorsnee kandidaat zeker een voldoende kunnen halen. Dat moet allereerst het geval zijn geweest bij de eerste opgave, die zich beperkte tot het meest elementaire van het behoud van energie. Opgave 2, over het foto-elektrisch effect, ver eiste in de laatste onderdelen een goed inzicht in de materie. Opgave 3 was een standaard- opgave. Opgave 4, over de magnetische inductie, was zon der twijfel de moeilijkste, vooral de laatste onderdelen daarvan zullen de kandidaten de nodige last hebben bezorgd. MAVO De MAVO-kandidaten moch ten gisteren niet ontevreden zijn. Bij het vak handelskennis waren er voor MAVO-4 vijf en voor MAVO-3 vier zgn. geïnte greerde opgaven, waarin de kennis zowel van boekhouden en bedrijfsrekenen als van het economisch leven worden ge- toetst. Leerlingen en leraar van een grote school waren eenstemmig van oordeel, dat de opgaven redelijk waren, dat de inhoud van alle vragen wel op een of andere manier in de lessen aan de orde is geweest en dat de toegemeten tijd voldoende was. Datzelfde geldt eigenlijk voor natuur- en scheikunde voor het MAVO. De vragen waren over het algemeen van het juiste niveau. Een leraar was blij, dat er bij MAVO-4 einde lijk ook weer eens een leuke opgave bij was over licht en lenzen. De kandidaten van MAVO-3 moesten bij opgave 2 (proef van Torricelli) wel even bedacht zijn op de ongebruike lijke doorsnede van 2 vierkan te centimeter. En opgave 5b (filtratie) zal wel de wenkbrau wen hebben doen fronsen van leerlingen van scholen, waar men niet zo'n uitgebreid prak- ticum heeft. LTO Voor het laatst moesten de kandidaten aantreden van het Lager Technisch Onderwijs en wel voor het vak natuurkunde- mechanica. Het was voor hen zeker niet de gemakkelijkste dag. Het niveau van de opga ven twee verplichte en drie naar keuze uit een aanbod van zes werd door een LTO-le- raar gekenmerkt als „redelijk tot moeilijk". Maar vervelen der was, dat de toegemeten tijd volgens hem amper toerei kend was voor het gros van de kandidaten. STUTTGART (DPA) Het lang voorbereide proces tegen de „harde kern" van de Baade- r—Meinhof-groep is gisteren, zeven uur na de opening, ver daagd tot 30 mei. De uit vijf beroepsrechters bestaande rechtbank onder leiding van de 49-jarige Theodor Pr inzing wil ligde hiermee een verrassend verzoek van de openbare aan klager in. Deze verschilt met de rechtbank speciale wet, op grond advocaten van e®n proces kunnen worden uitgeslo ten wegens ontoelaatbare steun aan hun cliënt. Ten aanzien van drie verdediger die Andreas Baader had uitgekozen, is een dergelijke maatrgel getroffen. Op de eerste dag van het proces bevestigde de rechtbank deze beslissing. Volgens de recht bank betekent deze uitsluiting ook dat het drietal niet mag Jan Carl Raspe optreden voor de drie andere verdachten Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe. Het openbaar ministerie is het hier niet mee eens. De opschroting van het proces heeft ten doel uit te maken wel ke opvatting de juiste is. Het proces dat in een speciaal voor dit geval opgetrokken ge bouw bij de gevangenis Stutt- gart-Stammheim wordt gevoerd, begon direct met schermutselin gen tussen de verdediging en De speciaal ge bouwde rechtzaal waar het proces tegen de „harde kern" van de Baader Meinhof groep wordt ge houden. Op de achtergrond de gevangenis van Stuttgart. Gudrun Ensslin het openbaar ministerie die alle in het voordeel van de aankla ger werden beslist De vier verdachten worden o.a. vijf moorden, 54 gevallen van poging tot moord, talrijke bo maanslagen en roofovervallen ten laste gelegd. Aan het voorle zen van de 354 bladzijde tellen de aanklacht kwam men giste ren echter nog niet toe. De aan geklaagden die aanvankelijk bleek en zwijgend achter kogel vrij glas de gang van zaken volgden, lieten in de middag toch van zich horen. De 13 ver dedigers die hun door de staat zijn toegewezen, maar die zij niet als hun advocaten erken nen, betitelden Ulrike Meinhof en Andreas Baader als „instru menten van het openbaar minis terie". Baader snauwde een van deze juristen toe, dat hij „princi pieel niets te zeggen had". Toen president Prinzing hem terecht wilde wijzen, riep Baader uit: „Wat moeten die potsenmakers hier, houdt toch op met die domme grappen." Het is de bedoeling dat er na de hervatting van het proces in elk geval tot september drie maal per week een zitting wordt gehouden op dinsdag, woens dag en donderdag. Waarnemers rekenen er op dat de rechts zaak, waarvan de kosten met inbegrip van de bouwkosten van de rechtszaal op 15 miljoen gulden worden geraamd, wel r dan een jaar zal duren. ADVERTENTIE] Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap A haal h pak tl DOMO produkl

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7