HALVE EEUW FRISSE DUIK IN POELMEER Allerlei(ds) Dropmuisjes markeerden inbrekerspad Beethovencyclus morgen van start MEB blijft in Oegstgeest Hearing in Voorhout over de Bollenstad Marselis (KVP) opvolger Nellien de Ruiter DONDERDAG 22 MEI 1975 LÉÏDSE COURANT 'PAGINA l van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Het is aan staande zondag precies vijftig jaar geleden dat Oegstgeeste- naren voor het eerst een duik ..mochten" nemen in het mili taire zwembad „De Poel" in de Haarlemmertrekvaart. Hier mee was tevens de vereniging „Poelmeer", die aanstaande zaterdag met een groot aantal feestelijkheden dit gouden ju bileum herdenkt, opgericht Aanvankelijk was het zwem bad de „Poel" ingericht voor in Oegstgeest gelegerde mili tairen tijdens de eerste werel doorlog. Rond 1920 raakte het bad meer en meer in onbruik. „We mochten het als „bur gers" gaan gebruiken op voor waarde dat we het zouden op knappen", vertelt de heer Van Ingen Schenau, secretaris van de vereniging. „Bovendien moesten de militairen gratis toegang hebben". Vaste klanten Als enig zwembad in de wijde omtrek kreeg „Poelmeer" al gauw een aantal „vaste klan tjes". „We begonnen die eerste jaren met zo'n achthonderd le den. Thans zijn dit er al twee duizend". In 1933 kon een ge heel opgeknapt zwembad „Poelmeer" in gebruik worden genomen- Het wel en wee van zwemin richtingen is de huidige secre taris niet vreemd. Zijn groot vader exploiteerde het eerste zvfembad in Leiden aan het Galgewater en zijn vader was mede-oprichter van „Poel meer". Vele veranderingen heeft de heer Van Ingen Sche nau meegemaakt „In het be gin. eingelijk tot rond 1950, De oprichters en de badmeesters van het vernieuwde „Poelmeer" in 1933. Tweede van links de heer Van Ingen Schenau, de vader van de huidi ge secretaris van de zwemvereniging, derde van links de heer H. van Ingen Schenau, de groot vader van de secre taris, vierde van links de heer Tim mermans. de eerste voorzitter van de vereniging en vier de. vijf en zesde van rechts de heren Leget. Costo en Van der Blom. kon je alleen maar zwemmen als het mooi weer was. Van verwarmd water had toen nog niemand gehoord". Ook het zwemgedrag is aardig veran derd". „Toen ik als kleine jon gen in Poelmeer kwam was er nog een groot hek tussen het zwembad. Dit werd een uur per week weggehaald als er gemengd zwemmen voor echt paren was. Overigens had de badmeester er zo'n handje van het hek elk jaar een beetje meer te laten zakken". Met de toenemende waterver ontreiniging in de jaren zestig kreeg „Poelmeer" steeds meer te kampen. Nadat het bad eni ge weken per jaar gesloten was wegens de onaanvaardba re kwaliteit van het water, werd het in 1966 definitief ge sloten. „Maar de leden lieten ons niet in de steek. Toen in 1969 ons nieuwe bad in de O verveerpolder geopend werd, Wie niet meer terug kwam was de heer Leget, die vanaf de oprichting badmeester in „Poelmeer is geweest". Hoe veel Oegstgeestenaren zullen niet onder zijn kritisch oog de eerste pogingen de zwemkunst meester te worden, gedaan hebben. Vlak voor de opening van het nieuwe bad werd de heer Leget gepensioneerd. Met het oog op de voor de komende vijftig jaar: „We hopen dat het overdekt bad dat we op ons verlanglijst je hebben staan er spoedig zal komen. De plannen liggen er al. De financiering moet nog rondkomen", aldus de heer Van Ingen Schenau. Het eerste overdekte bad in Oegstgeest krijgt een plaatsje bij de fiet senstalling naast het openbad. Het zal een lengte hebben van vijfentwintig meter. NOORDWTJK Een drietal Noordwijkse jongelui hadden tijdens een avondje uit kennisgemaakt met een paar meisjes, waarn. besloten in het appartement van hun nieuwe vriendinnen „feestje" te gaan bouwen. Daarbij was een drankje nodig en twee van de knapen, een 17-jarige schoonmaker en een even oude inpakker begaven zich daartoe naar het Vuurtorenplein, waar zij een winkelruit insloegen. Uit de zaak haalden zij een krat bier, een transisterradio en snoepgoed weg, terwijl en passant ook de kassa nog leeggehaald werd. Op weg naar de kamer van dem de waar de derde man van het trio hen opwachtte, zagen zij een surveillerende politiewagen, waarop de inpakker de benen nam. De beide anderen sjouwden de krat naar boven en het festijn werd ingezet. De vreugde echter van korte duur. Op de melding van de inbraak toog politiepatrouille op onderzoek uit Het bleek niet moeilijk het spoor van de daders te volgen, want bij de gestolen snoep bevonden zich dropmuisjes en deze waren door de jeugdige daders onderweg verloren. Zoals de steentjes in het sprookje van Klein Duimpje, markeerden de muisjes het pad, dat de inbrekers hadden gevolgd, en daardoor was het voor de politiemannen vrij eenvoudig de verblijfplaats van de daders op te sporen. Reeds bij het „eerste rondje" stapten er twee agenten binnen en was het uit met de pret. De schoonmaker en de bijrijder werden ter plaatse aangehou den en in de cel gezet. Bij een door de recherche ingesteld onderzoek kon ook de ge vluchte jongeman worden gearresteerd. Een bekentenis was over bodig, want tijdens het feest had in de kamer een cassetterecorder aangestaan en daarop was onder meer een gesprek over de herkomst van het bier vastgelegd. Het bandje registreerde boven dien de binnenkomst van de politie. Uit hun verhoor bleek dat zij eerder op de avond reeds bier en frisdrank hadden weggenomen uit de opslagplaats van een hotel. Ook verklaarden de jongelui, alle bekenden van de politic, met nog een paar vriendjes debet te zijn aan diefstallen uit geparkeerde Duitse touringcars, waarbij een filmcamera en cassettebandjes werden ontvreemd. Van onze correspondente Voorhout In het restaurant Boerhaave in Voorhout wordt vanavond een hearing gehouden voor de z.g. Bollenstad, een plaats die mogelijk komt tussen Sassenheim en Voorhout. De hearing gaat uit van provinciale commissie, waarvan o.a. de Voorhoutse archi tect Jos Warmenhoven lid is. Tijdens de hearing zullen o.a. een inleiding houden burgemeester G. A. Stolwijk van Voorhout, de heer D. v.d. Bosch, lid van de Provinciale Raad Ruimtelijke Ordening en de heer D. Algera uiiNoordwijk, lid van de streekcom- missie Bollenstreek. Dorpsraad Stompwijk Van onze correspondent STOMPWIJK Onder voorzit terschap van wethouder H. Bun- nik komt de Dorpsraad Stomp wijk vanavond in openbare ver gadering bijeen in het café van de heer J. van Geylswijk. Op de agenda staan bepaald geen za ken waarover veel onenigheid zal zijn, zodat de zaak wel snel beklonken kan zijn. Aanvang van de vergadering is om 20.00 Op maandag 26 en donderdag 29 mei komen ambtenaren van het secretarie naar Stompwijk. In het dorpshuis kan men dan tussen 15 en 16 uur terecht voor het aanvragen van een nieuw of de verlenging van een bestaand paspoort Ook kan men een keus doen uit de vele soorten visvergunningen die ons land kent Luciferactie in Warmond WARMOND In Warmond zul len de leden van St Matthias vanvond door het dorp trekken, dit maal niet om muziek ten gehore te brengen maar zij zul len trachten iedere inwoner voor een heel jaar van lucifers te voorzien. Er zijn ruim 2000 pakken in voorraad die voor 1,- per pak aan de man moe ten worden gebracht De luci fers zijn voorts te bestellen op de adressen: Dorpsstraat 16, Postdam 4 en Bernhardstraat 12 te Warmond. Bataven-duo loopt 800 m. binnen 2 min. Van onze atlefjekmedewerkster Leiden Wybo Lelieveld en Koen Gijsberts van de atletiek vereniging De Bataven hebben, tijdens de gisteravond door De .Bataven en Holland georgani seerde in stuifwed strijden, de 800m binnen de twee minuten gelopen. In een spannende race gaven de twee jeugdintematio- nals (17 en 18 jaar) elkaar niet veel toe. Wybo Lelieveld eindig de in 1.59.- min., 0,2 sec voor Koen Gijsberts. Voor de heren werd er een unie- knummer gelopen: 5000m kop- pelkoers, (twee lopers welke om- beurten een ronde) De Bataven kwam aan de start met 4 ploe gen en het Wassenaarse W.A.C. met drie. De overwinning ging naar Arie van Tol en Clements van Rooden van de Bataven in 13.34 min. Tweede werd met koppel C. Mooyman en J. v. Velzen (Bat) in 13.57.7 min. der de G. Brugman en T. Druyven (Bat) in 14.04 min. Hink-«tap-prong I. K. Riemens I33m. 200ti> herai I. vA Kro«t ■isjM i. a deCro Jongens 1. D. v.d. V^^er (Hol.) 116 R. Eveleena (Hol 12.0 J. V.d. Kro«t ijes B. I. M. v.d. Aanleg van persleiding Zoeterwoude aanbesteed Van onze correspondent ZOETERWOUDE Binnen enkele weken zal een begin worden gemaakt met de aan leg van de rioolwater-perslei ding van de Rijndijk naar het Dorp. Het werk is na onder handse aanbesteding opgedra gen aan de Fa. Fronik te Wil- nis. In het industriegebied de Grote Polder is men nu bezig met de bouw van een persge maal. De persleiding voert van hier "door de Grote Polder langs het tracé van de (toe komstige?) Burgemeester Smeetsweg via een zinker in de Noordbuurtsevaart naar de Jan Albert de Gravenlaan. Hier komt de aansluiting tot stand met de hoofdriolering en gaat het afvalwater naar het persgemaal in de Loethe waar aan momenteel de laatste hand wordt gelegd. Vanuit het persgemaal wordt het rioolwa ter naar de zuiveringsinstalla tie in Leiden aan de Voorscho- terweg gepompt. Ook deze lei ding is grotendeels gereed en wacht nog op de passage van de Vliet. Daarna zal het geheel effectief kunnen worden en zal de kwa liteit van het Zoeterwoude op pervlaktewater belangrijk ver beterd worden. Lozingen op het boezemwater zoals deze nu vooral voorkomen rond de Korte Miening zullen dan ver vallen en daarmede stankover last waarmede, in het bijzon der op warme dagen, een deel van de bevolking wordt gecon fronteerd. In Stadsgehoorzaal: Leiden In de krant van afgelopen zaterdag ver scheen reeds een uitgebreid artikel over de Beethoven- cyclus die door K&O Leiden georganiseerd wordt. In aansluiting daarop wil ik graag wat dieper ingaan op het eerste concert, dat van morgenavond in de Stadsgehoorzaal. De uitvoerenden zijn het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart en als solist in het vioolconcert is Maurits Bosman uitgenodigd. Het programma valt in drie onderdelen uiteen. Het concert wordt geopend met de „Wellingtons Sieg" (oder die Schlacht bei Vittoria). Op een kopie van deze „Krijgssymfonie" schreef Beethoven: „Op Wellingtons overwinning bij Vittoria 1813, gecomponeerd voor de heer Mülzl,MaLzls naam is tot op heden onverbre kelijk verbonden met zijn uitvinding: de metronoom. Een nieuwe uitvinding, de panharmonika, wilde hij in Engeland voor het eerst bekend maken en hij zou daarom, samen met zijn vriend Beethoven een reis naar dat land gaan maken. Toen dat echter door allerlei omstandigheden niet door kon gaan, vroeg Beethoven de partituur terug en werkte hem om voor orkest De eerste opvoering op 4 december 1813 werd een geweldig 6ucces en overschaduwde de zevende symfonie, die gelijktijdig in première ging, volkomen. Kwalitatief gezien behoort de Wellingtons Sieg tot een van de mindere werken van Beethoven, maar het is zeer realistisch sprektakelstuk, dat ook nu zijn effelct niet missen zal. Hierna volgt het vioolconcert in D-groot Opus 61 van 1806. De eerste uitvoering werd een fiasco, vooral omdat de violist Franz Clement zjn partij slechts enkele dagen voor het concert in handen kreeg en het daardoor vrijwel van blad moest spelen. De kritici konkludeerden er dan ook uit dat zelfs de grote Beethoven blijkbaar zjn zwakke momenten kende. Thans weten wij dat zijn vioolconcert tot de absolute toppers in dit genre gerekend moet worden. Tenslotte, vermoedelijk na de pauze, wordt de zesde symfonie, de „Pastorale" uitgevoerd. Bij de première op 22 december 1808 werd het werk aangekondigd als: „Eine Symfonie unter den Titel: Erinnerung an das Landleben". In het onderschrift voegt Beethoven hie raan toe: „Meer uitdrukking van een gevoel dan een schildering". In deze verklanking van de atmosfeer van het platteland herkennen we Beethoven als hartstochte lijk wandelaar en natuurvriend, die 's zomer vaak Wenen verliet om zijn toevlucht te zoeken op het land en daar ongestoord te werken. De vijf delen van deze symfonie hebben alle een programmatische titel: „Vro lijke gevoelens, opgewekt bij de aankomst op het land".; „Bij de beek"; „Vrolijke bijeenkomst van de boeren"; „Onweer, storm"; en „Bij, dankbaar gevoel na de storm". Een voortreffelijk werk! Hopelijk zullen, ondanks de festiviteiten rond het vierde eewfeest van de universiteit, veel mensen van deze gelegenheid gebruik maken en dit eerste concért, dat die moeite zeker waard is, bezoeken. Kees Buurman Van onze correspondent VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten willen trachten om reeds in de meivergadering van de gemeenteraad te voorzien in de opvolging van wethouder mevrouw Ir. N. C. de Ruiter. De CDA-fractie zal als kandidaat voordragen de heer L. L. Marselis, die tijdens de vorige raadsperiode zitting had voor de KVP. Verwacht wordt dat mevrouw De Ruiter volgende maand eveneens zal beanken als lid van de gemeenteraad. Ze heeft nu alleen ontslag gevraagd als wethouder, daarmede komt ze tegemoet aan de voorwaarde dat een nieuwe wethouder alleen gekozen kan worden indien de gemeenteraad compleet is. Het loco-burgejm eesterschap van mevrouw De Ruiter zal waar schijnlijk overgaan naar de WD-wethouder N. Oosterbaan, lid van de grootste fractie binnen de gemeenteraad. iiiiiinniimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif OEGSTGEEST „Dat het Marine Elektronisch Bedrijf in zijn geheel naar Den Helder wordt overgeplaatst, hetgeen destijds in publikaties werd gesuggereerd, is onjuist Het grote nieuws van het afgelopen jaar is dat er een fusie is aangekondigd tussen de dienst Verificatie Wassenaar en het MEB. Verificatie zal in de toekomst zijn intrek nemen op het terrein van de Marine Bedrijven aan de Haarlemmerstraatweg. Slechts een deel van de bezetting van het MEB, men denkt aan zo'n 150 tot 200 functies, zal naar Den Helder verhuizen. Daartoe wordt op het terrein van de Elektronische Werkplaatsen te Den Helder ruimte gemaakt o.a. met de bouw van een kantoorgebouw van twee lagen. De fusie moet in 1980 of daaromtrent zijn beslag gekregen hebben. Wie en wat er overgaat is thans nog niet bekend, maar overplaatsing zal geschieden op vrijwillige basis. Het personeel krijgt volledig in spraak. Dit werd medegedeeld door de directeur van het MEB, KTZ (E) H. A. Rijks tijdens een kort overzicht van het wel en wee van de Marinebedrijven bij de opening van een zeer geslaagde gepensio neerdendag. Onder, redactie van Jantje van Leyde. tel. 071-22244 Vormsel Monseigneur Kramer dient op zondag 25 mei het H. Vormsel toe aan de kinderen van de zesde klas van de Hartebrug- schooL De viering die in de Hartebrugkerk wordt gehouden wordt begeleid door de jonge rengroep de „Overbrugging" met medewerking van het Jeugdkoor onder leiding van Karei van Engelen. Aanvang 10.45 uur. proces-verbaal opgemaakt Hij was van tevoren enkele keren gewaarschuwd dat hij zonder papieren geen eethuis mocht ex ploiteren. meester Van Aken en de wet houders Waal, Verboom en Oos terman. Deze worden vergezeld door enkele ambtenaren. Werkbezoek Fiasco Inval De politie heeft dinsdag een in val gedaan in een Turks-Marok kaans eethuis aan de Nieuwe Beestenmarkt In totaal werden 01 flessen drank in beslag geno men. Tegen de eigenaar, die geen drankvergunning had, is In het kader van het Monumen tenjaar 1975 zal een afvaardi ging van de Tweede Kamerkom missies voor C.R.M en V. en R.O. morgen een werkbezoek aan Leiden brengen. Dit bezoek is een onderdeel van een twee daagse trip, die de kamerleden langs enkele steden (w.o. Gouda, Nijmegen en Amsterdam) ma ken om daar de renovatie- en restauratieproblemen in ogen schouw te nemen. Het gezelschap zal worden ont vangen en rondgeleid door een viertal leden van het college van b. en w., te weten loco-burge- De kinderspeelmiddag voor Lei den Noord is gisteren niet door gegaan. Er hadden zich maar 10 kinderen opgegeven bij de geza menlijke clubhuizen, een reden voor de organisatoren om het festijn af te gelasten. Afwezig den in het Praethuys is duide lijk geworden dat niet alle aan. wezigen de begrippen waarmee zij werden geconfronteerd, be grepen. Daarom organiseert de stichting „Gesprekscentrum Lei den" wederom een cursus waar in deze begrippen wat duidelij ker worden uitgelegd door Theo Roest die reeds jaren een studie maakt van de esoterische wijs-' begeerte. De cursus wordt gege ven op maandag 26 mei, 2, 16, 23 en 30 juni en 7 juli in het Praethuys. Alle avonden begin nen om 20.00 uur. De heer Droog, doorstromings-, ambtenaar, houdt de komende vijf weken geen spreekuur we- TJlLrPnhfll gens vakantie en andere werk- zaamheden. Praethuys Tijdens de gespreksavonden die de afgelopen^ weken zijn gehou- De vereniging van belangstel lenden in de Lakenhal organi seert op dinsdag 27 mei haar jaarlijkse algemene ledenverga dering in het stedelijk museum „De Lakenhal". Op de agenda staat onder meer een bestuurs verkiezing. Mevrou w J.M. Oort- Graadt van Roggen, mevrouw E. den Haan-Groen en mr. H.ACBrandenhorst zijn aan de beurt omaf te treden. Zij zijn allen herkiesbaar. Aanvang 16.30 uur. Wandeltocht Het instituut voor Natuurbe schermingseducatie en de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, afdeling Leiden, organiseren zondag 25 mei een wandeling in het bos van het ,JIuis" in Warmond. De wandeltocht begint om 10.30 uur. Het .JJuis" is te bereiken via buslijn 50 van de N.Z.H. Uitstappen in Warmond bij hal- Brandts Buyskade Burgemeester en wethouders staan toe dat in het voormalig servicestation aan de Brandts Buyskade een keukenbedrijf an nex snackbar wordt gevestigd. Ze hebben zich bereid verklaard de gemeenteraad voor te stellen dat de heer C.H. v.d. Meer 200 vierkante meter grond aan de Brandts Buyskade in erfpacht krijgt Aan de N.V. Esso zal worden meegedeeld dat het voorterrein moet worden inge zaaid en de brandstoftanks on bruikbaar moeten worden ge maakt Tevens wordt aan Esso medegedeeld dat als het noodza kelijk mocht zijn deze tanks als.- nog te verwijderen voor 1 ja nuari 1985, dit op kosten van Esso zal geschieden. Fietstocht-tip voor zaterdagl Valkenburg Omdat zater dag a.s. de Landelijke Fiets dag wordt gehouden heeft de Verkeerswerkgroep Valken burg aan de Rijn/Katwijk een aantrekkelijke fietsroute uit gestippeld voor de inwoners van Valkenburg, Oegstgeest, Katwijk en Wassenaar. De route is ongeveer 25 km lang en kenmerkt zich door enkele zeer fraaie en min of meer rustige stukken natuur. Inwoners van bovengenoemde! plaatsen kunnen beginnenQ waar zij willen en wanneer. I route verloopt alsvolgt: Pontje Valkenburg Rhijn-I hofweg Het Haagsche H Schouw richting Wassenaar H Oostdorperweg richting Wassenaarsche Slag „pad destoelen" volgen richting Katwijk bromfietsvrije) rou te door de duinen naar Kat wijk aan zee Parklaan Boslaan Cantineweg - oversteken bij Hertenkamp - fietspad door Molenwijk - door Molenwijk naar Kat wijkpontje Valkenburg. Auto moet veer laten Ter gelegenheid van de Lande lijke fietsdag merkt de Ver-I keerswerkgroep op: „We moe-1| ten allemaal eens goed bij o zelf nagaan of we de fiets niet II wat vaker kunnen gaan ge-1[ bruiken. Dat zou voor allen II beter zijn. Gezonder; minder II lawaai; minder luchtverontrei-1 niging; minder, veelal dodelij-| ke, ongelukken; geen energie-1| verspilling; minder wegen i dig, zodat er nog iets van c landschap over kan blijven. II Ons welzijn staat op het spel. Er moet dan ook meer dacht komen voor het fietsver- keer. En meer geld, want zijn meer fietspaden nodig, waarbij de fietser niet me hoeft om te rijden, zoals i vaak het geval is. Vooral vo het fietsen tussen werk en huis moeten zo mogelijke korte routes worden aangelegd. Het autoverkeer zal een veer moe ten laten. Want het massale autoverkeer is de grote woester van stad, land, grond stoffen, lucht en gezondheid. Om van de doden en gewon den maar niet te spreken. Zo lang het autoverkeer niet wordt terugedrongen blijven we onplezierig fietsen, ook op aparte fietspaden..." Nieuwe fietspaden De Verkeerswerkgroep heeft brieven geschreven aan de Ra den van omliggende gemeen ten om een korte fietsverbin- ding te krijgen met Leiden en Wassenaar; naar Leiden via een verbinding aan het eind van de Wassenaarse weg der de Rijksweg door. Voor deze verbinding zal de mede werking van Oegstgeest nodig zijn. Naar Wassenaar wordt een fietspad voorgesteld langs de Wassenaarse Watering Vooral de verbinding met Lei den wordt als erg gewenst be schouwd voor zowel het woon- werk, als het rekreatiefietsver- keer tussen Leiden en de kust streek. Fiets mee in de treln-aktie Omstreeks half juni organi seert de Aktie Strohalm een landelijke aktie om te berei ken dat er weer fietsen i genomen kunnen worden in de trein. Voorgesteld wordt speciale coupés voor te ir ken, waar men zelf zijn fiets in kan rijden. Op die manier kan iedereen dan gemakkelijk de een of andere stad in of de natuur, op een milieuvriende lijke manier. Slechte fietssituatie Op 7 juni wordt in een groot aantal steden een demonstra tieve fietstocht gehouden der het motto AUTO RIJ DEN? ga nou gauw FIET SEN! Deze tochten worden georganiseerd door de ENWB., de Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond. Met deze tochten wil men de aandacht vestigen op de slechte fietssi tuatie in Nederland. Fietstocht Leiden De Verkeerswerkgroep vestigt tenslotte de aandacht op de fietstocht, die in Leiden van start gaat, zaterdag aanstaan de. Leiden is een van dé 34 landelijke vertrekpunten op deze Landelijke Fietsdag. De start is bij het VW kantoor op het Stationsplein, tussen 9.00 en 13.00 uur. Voor 2,50 krijgt men een routebeschrij ving. Tot 16 jaar voor 1,50.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4