fop over Suriname iiislukt: jaar later >nafhankeli j klieid Portugese socialisten boycotten kabinet we maken het goed met 'n bloemetje Studie Defensie: opheffing Ypenburg SCHEVENINGS SCHIP WINT HARINGRACE GRAPPERHAUS KANDIDAAT BURGEMEESTER DEN HAAG VN-troepenmacht blijft in Golan Meer arrestaties moordzaak Ede Geen extra PTl'-service op zaterdag trm CcidócSomant I Donderdag 22 mei 1915.65e Jaargang no. ZOlt Geld te geef „Geld te geef", een blijspel over een amateur-valsemunter, van avond op Ned. II om 21.35 uur. Om 20.20 uur op deze zender de eerste van een reeks herhalin gen van „De wrekers". Op Ned. I om 20.35 uur de derde aflevering van „Klaverweide". In FC Avondrood om 19.05 uur wordt een boekje open gedaan over de scheidsrechters. meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige noordwes telijke wind. Min. temp. om streeks 5 graden, max. temp. circa 13 graden. Morgen zon: 4.3620.38 Maan: 18.51-03.21 Schev. hoogw: 1.07—13.37 laagw: 9.01-21.38 nm (Van een onzerverslaggevers) Ypenburg Minister Vredeling van Defensie heeft een plan van de gewestraad Den Haag in studie genomen om het vliegveld Ypenburg op te heffen en de grond te bestemmen voor recrea tieve doeleinden en eventueel ook voor woning bouw. Het bestuur van het gewest heeft dit van de minister vernomen. Op het vliegveld Ypenburg zijn thans onder meer nog gevestigd een afdeling van Avio-Diepen, een luchtmachtdeta chement voor onderhoud van militaire vliegtuigen en een slipschool. Het vliegveld heeft tevens nog een Navo-bestem- ming. Dit laatste maakt de studie van het ministerie van Defensie extra moeilijk, omdat Nederland over de opheffing ervan in dit verband niet alleen kan beslissen. Men verwacht, dat de studie over een eventuele opheffing van Ypenburg als vliegveld nog geruime tijd kan duren. )EN HAAG (ANP) De zaterdagse PTT- cretaris Van Huiten van verkeer en water- de beperkingen voor de zaterdag op te prvice op postkantoren wordt niet ver- staat gegeven antwoord op schriftelijke heffen. uimd. Dit betekent, dat slechts een aan- vragen van het Tweede-Kamerlid Van der De bewindsman deelde mee, dat enkele al kantoren geopend zal zijn en dat de Lek (PSP). grootwinkelbedrijven van PTT toestem- ervice beperkt blijft ,tot zegelverkoop, ming kregen op zaterdag het postagent- joedzaken en afhandeling van niet-spoe- schap in hun zaak geopend te houden en eisende zaken tegen extra-betaling. Het is volgens de bewindsman uit een alle posthandelingen te verrichten, zonder ldus blijkt uit het gisteren .door staatsse- oogpunt van personeelsbeleid ongewenst extra-betaling. LISSABON (UPI) De twee socialistische ministers in de Portu gese regering hebben gisteren besloten de coalitie te boycotten uit protest tegen de sluiting van de krant Republica, een van de laatste Portugese kranten die niet door de communisten werd beheerst De ministers Soares en Zenha (justitie) hebben onderling afgesproken geen kabinetsbijeenkomsten meer bij te wonen, tot het geschil over de krant is opgelost. De twee ministers van een andere coalitiepartij, de Volksdemocrati- sche PPD, zouden de kabinetsbijeenkomsten „voorlopig" nog bijwo nen, maar ook in die partij maakt men zich zorgen om de toekomst Slechts twee partijen stemmen in met de huidige gang van zaken, de communistische partij en de Portugese democratische beweging. In welingelichte kringen in Lissabon wordt gemeld dat de militaire revolutionaire raad, het hoogste beleidsorgaan in het land, bijeen is geroepen ter bespreking van de mogelijkheid om alle partijen te verbieden. De gedelegeerden zouden echter bijzonder terughou dend staan tegenover een dergelijke ingreep in de situatie. Een dergelijk verbod zou ook gelden voor de communistische partij, maar éhkele van haar aanhangers zouden dan als onafhankelijke leden in de regering kunnen blijven. De socialistische partij heeft haar aanhangers uit het hele land opgeroepen vandaag naar Lissabon te komen voor de massademon stratie. Vandaag verblijft de Portugese minister van buitenlandse zaken Erneste Melo Antunes in Den Haag, waar hij besprekingen voert met minister Van der Stoel. branden die in de nacht van dinsdag op woensdag één van de hoofdstraten van Paramaribo teisterden hebben een enorme ge veroorzaakt. Aan de linkerkant van de straat werden zes huizen platgebrand. Rechts is duidelijk te zien hoe de noverliggende huizen aan de ramp ternauwernood zijn ontsnapt. wmwi iMARIBO De topconferentie over lafhankelijkheid van Suriname is mis- Nederland en Suriname hebben geen ■nstemming bereikt over de twee be- rijkste punten ten aanzien van de Suri- onafhankelijkheid: .de hoogte van Jederlandse bijdrage van de ontwikke- de toelatingsregeling. Op 25 en zullen nieuwe besprekingen in Den worden gehouden. Gezien de hardnek- irmee Suriname en Nederland louden aan hun standpunten lijkt het irschijnlijk dat ook in juni een voor partijen bevredigend resultaat zal bereikt. Het is dan ook te verwach- dat de onafhankelijkheid van Suriname, Igesteld op 26 november, een jaar zal rden verschoven. In die tussentijd zou I ook een nationaal Surinaams kabinet rden samengesteld waaraan zal worden Ogenomen door de huidige oppositiepar- de Hondoestaanse VHP van Lachmon. Den Uyl heeft gisteren aan het slot de besprekingen toegegeven dat de Suri naamse regering niet instemt met de drie miljard gulden die Nederland aan ontwikke lingshulp wil geven na de onafhankelijkheid. De Nederlandse premier stelde nadrukkelijk dat dit bedrag de uiteindelijke beslissing is waartoe de Nederlandse regering is geko- De Surinaamse premier Arron zei dat Suri name vasthoudt aan het vorig jaar mei door de voorbereidende Koninkrijkscommissie vastgestelde ontwikkelingsbijdrage van zes miljard gulden. Volgens premier Arron is de door Nederland geboden hulp van drie mil jard gulden geen substantiële bijdrage aan de ontwikkelingsplannen van Suriname. De Nederlandse en Surinaamse regering zijn wel overeengekomen dat een gemengde commissie bestaande uit zes man jaarlijks de door Suriname ingediende plannen zal bekijken en toetsen aan de door Nederland gestelde voorwaarden dat het geld vooral ten goede moet komen aan de verbetering van de levensstandaard van de brede laag van de bevolking Voorts zal de Nederlandse hulp de economische weerbaarheid van Su riname moeten vergroten en de werkgele genheid moeten opvoeren. Suriname verzet zich echter tegen het Ne derlands voorstel dat een deel van de beno digde goederen in Nederland wordt aange schaft. Het tweede grote twistpunt blijft het vrije personenverkeer tussen beide landen. Door de chaotische toestanden tijdens de laatste, dagen zijn de delegaties nauwelijks aan besprekingen over dit punt toegenomen. In verband met de branden die in de afgelopen dagen in Paramaribo hebben gewoed heeft de politie negen personen aan gehouden. Van vier zou thans vaststaan dat zj de hand hebben gehad in enkele van deze branden. De vijf anderen zijn voor verhoor opgebracht omdat tegen hen ernstige ver denkingen bestaan. Ongeveer tachtig man schappen van de Troepenmacht in Surina me bewaken thans het paleis van de gouver neur. Normaal gebeurt dit door drie solda ten. SCHEVENINGEN - De Sch 54 „Francisca" van rederij W. van der Zwan en Zonen met schip per Jaap Pronk is vanmorgen kort na elf uur de haven van Scheveningen binnengelopen met tegen de tachtig kantjes „nieuwe haring" aan boord en is daarmee winnaar geworden van de landelijke haringrace. Hoewel eerst werd gedacht dat de Sch 108 „De Onderneming" van rederij Cornelis Vrolijk uit IJmuiden met schipper Jaap Bal als eerste zou aankomen, bleek het schip vannacht twee uur lang op een verkeerde koers te hebben gezeten. Het schip, met 1500 emmertjes haring aan boord, liep om half één vanmid dag de Scheveningse haven bin- In IJmuiden worden tegen de avond de KW 81 „Hendrika Jo hanna" van rederij Kennemer- land met schipper Barend van Russum verwacht met tachtig kantjes nieuwe haring aan boord. U! aama het bergafwaarts ging tot (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot degenen die genoemd worden als kandidaten voor het burge meesterschap van Den Haag behoort nu ook dr. Grapperhaus. De KVP heeft haar oud-staatssecretaris van Financiën voor gedragen als opvolger van mr. Marijnen. De heer Grapperhaus zelf aarzelt nog om in te gaan op de uitnodiging van zijn partij. Dr. F. H. M. Grapperhaus is 47 jaar. Na vier jaar staatssecretaris te zijn geweest in het kabinet-De Jong en nadat er nog even sprake was van een ministerspost in een volgend kabinet is de heer Grap perhaus niet meer in de politiek actief geweest. Hij kreeg een topfunctie in de bankwereld (bij Mees en Hope), maar nam daar enige tijd geleden ontslag we gens onenigheid met zijn collega's over de koers, die zijn bank zou moeten kie zen. Kort daarna werd hij voorgedragen als hoogleraar in Rotterdam, maar deze benoeming is niet doorgegaan. Grapper haus heeft zich als bewindsman geken merkt als een belangrijk belastingdes kundige. NEW YORK (Rtr) Syrië en Israël hebben erin toegestemd dut het waarnexnerskorps van de V.N. (UNDOF) zes maanden langer in de hoogvlakte van Golan blijft, dus tot eind no vember, zo is gisteren van we lingelichte kringen in New York vernomen. Eerder was aangenomen dat Sy rië bereid was het mandaat tot slechts eind juli te verlengen, tot het tijdstip waarop de V.N.- macht tussen de Israëlische en Egyptische troepen in de Sina'i afloopt. Driekwart van de Amerikaanse senatoren heeft een brief gete kend waarin president Ford wordt gewaarschuwd dat het onthouden van militaire hulp aan Israël de kansen op het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten in gevaar kan brengen. Dit hebben senaats kringen bekendgemaakt. Naar verluidt is de brief be doeld als een uiting van steun aan Israël na de toenemende bezorgdheid dat de regering weigert Israël nieuwe wapens te leveren om druk uit te oefenen. Vorige week onthulde de rege ring dat ze een wapen-overeen- ten. Bij nieuwe gevechten tussen le den van de Palestijnse verzets beweging en aanhangers van de Libanese falanx-partij, een rechtse beweging, zijn gisteren in de voorsteden van Beiroet zeker negen doden en 30 gewon den gevallen. Intussen raadpleegt president Soeleiman Frandjieh politieke leiders om de regeringscrisis op te lossen die vorige week ont stond door het aftreden van pre mier Rasjid Al-Solh. DORDRECHT (ANP) In verband met het onderzoek naar de moord op de 40-jarige Nijkerkse expediteur G. Bouw zijn vanmor gen vroeg in Dordrecht nog vier arrestaties verricht, twee echtpa ren. Er zijn nu in totaal zeven mensen in arrest. Het viertal wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij vrachtauto- diefstallen. In verband met de stand van het onderzoek wil de politie geen verdere mededelingen doen. De heer Bouw werd doodgeschoten toen hij één van zijn vrachtwa gens, die was gestolen, achtervolgde en in Ede wist klem te rijden. Kamerlid Fievez (KVP) burgemeester Loon op Zand (Van een onzer verslaggevers) Den Haag. Het K.V.P.-Tweede Kamerlid de heer F. A. A. M. Fievez is per 16 juni benoemd tot burgemeester van het Noordbrabantse Loon op Zand. De 55-jarige heer Fievez is sinds 1965 lid van de tweede Kamer, waar hij voor de K.V.P.-fractie o.m. ambtenarenza ken behandelt Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1