basketballers namen op grootse ij ze afscheid van de B-poule Feyenoord houdt vast aan vraagprijs voor Schoenmaker: zes ton NOC vergadering Schaatsenri j dsters nemen raadsman in de arm contra KNSB CRM wil inzicht inzake spelverruwing, doping en overbelasting jeugdtraining )NDERDAG 22 MEI 1975 LEIDSE C0URAN1 PAGINA 15 HAGEN Het Nederlands basketbalteam heeft op grootse wijze het Europees B-kampioenschap in het VVestduitse Hagen besloten. In een van Nederlandse zijde voortreffelijk gespeelde wedstrijd werd het zo sterk geachte Griekenland, dat in dit toernooi nog ongeslagen was, van het veld gespeeld: 83-68. Voor de Grieken maakte het overigens weinig uit, omdat zij dinsdag reeds de titel pakten. Roemenië eindigde weliswaar ook op negen punten, maar verloor van Griekenland en moet daardoor genoegen nemen met een tweede plaats. Nederland eindigde door de ne- derlaag tegen Polen als vierde, maar kan zo spelend als gister avond straks in Joegoslavië een gooi doen naar de zevende plaats, die dan recht zou geven om zonder B-strijd over twee jaar weer aan de A-groep deel te nemen. Zowel aanvallend als verdedigend speelde Nederland knap, waartegen de Grieken eenvoudig niet waren opgewas sen. Tegen alle verwachting in wer den de Grieken geconfronteerd met een achterstand van 8-2, even later leek de Griekse ploeg terug te komen, maar na 16-16 halverwege de eerste helft liep Nederland toch weer uit. Het verschil liep zelfs even op tot elf punten, maar vlak voor het rust- signaal scoorde Diagoulos nog tegen. 38-29. De loting voor de A-poule in Joegoslavië gaf het volgende re sultaat: SPLIT: Joegoslavië, Italië, Tur kije, Nederland; RIJEKA: Spanje, Griekenland, Roemenië, Bulgarije; KARLOVAC: Rusland, Israël, Tsjecho-Slowakije, Polen. Definitief Nederland leek kort na rust de zaak definitief te beslissen, toen na twee minuten het ver schil al was opgelopen tot vijf tien punten: 44-29. Griekenland, aangemoedigd door zo'n 1500 in Duitsland werkende landgeno ten, gaf echter de moed nog niet op. De Nederlandse voorsprong werd snel kleiner. Na zevene- neenhalve minuut was het ver schil nog maar vier punten (50- 46) en Nederland balanceerde op de rand van de afgrond. Toen kwam echter Cees Aker boom (later uitgeroepen tot be ste speler van het toernooi) die veel minder schoot dan dinsdag- i (later uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi) kijkt toe bij een actie van Hugo avond, maar een groot aantal in het verrassend gewonnen duel tegen Griekenland. 1 schoten van de Grieken schitte rend afblokte, los en in een mum van tijd was de marge van vijftien punten hersteld: 65-50 na twaalf minuten. Griekenland had toen niet meer de kracht nog eens terug te komen en Nederland kon pro bleemloos de wedstrijd uit spe len. Via 75-58 vier minuten voor tijd werd het uiteindelijk 83-68. Het was een waardig slot van de Oranjeploeg, die met uitzon dering van de partij tegen de Roemenen een geweldig toer nooi heeft gespeeld. Topscorers Nederland: Dekker 8, Boot 4, Sik- king 8. Harrewijn 8. Pluim 6, Van Vliet 9, Akerboom 16, Cramer 6, Van Helfteren 14 en Kip 4. Griekenland: Goumas 22. Rastopou- los 4, Coroneos 9, Giatzpolou 16, Kastrinakis 4, Diacoulas 13. Griekenland, Roemenië, Polen en Nederland hebben zich geplaatst voor het kampioenschap in de A-groep, dat volgende maand in Joe goslavië wordt gehouden. Uitslagen: Polen-Hongarije 114-89 (48-39) Roemenië-Frankrijk 91-83 (53- 43). Eindstand 1. Griekenland 2. Roemenië 3. Polen Nederland 5. Hongarije 6. Frankrijk 5 4 1 9 384-373 5 4 1 9 421-378 5 3 2 8 466-458 5 3 2 8 409-397 5 1 4 6 365-405 5 0 5 5 399-433 ASSENAAR - Uitsla- li Duindigt gisteren meloprtjs 2040 m: 1. Mai Re gin a ienburg) 1.23.1. 2. Mike Nar- 3. Liberto. 1.70 pl. 1,50 3,- 5,80 kopp. 8,10 70.80. tethprijs (ren) 1900 m( 1. Gipsy (A. Tranor) 2.04.7, 2. Poseidon, 3,50 pl. 1,30 1,60 1,30 kopp. 1,50 pl. 1,40 3,90 4,10 kopp. trio 423,50. houtprljs 2040 m: 1. Lotje lie (S. Hartman) l.f" h, 3. Martha R. pl. 4,70 2,80 2,20 kopp. 3.1, 2. Mar- 4,- pl. 1,50 4,80 2,10 kopp. 25,- 128.60. fdelndeprljs 2120 m: 1 Kwik ver (M. de Lange) 1.21.5, 2. Is- n. 3. Kitty H. 2.20 pl. 1.30 2.- 2.40 kopp. 9.40. ten Boschprijs 1600 m: 1. Kid O (W. Strooper) 1.18.8, 2. Judy inzorg. 3 Juweline J. i. 47.90 pl 4.60 3,40 1,40 kopp. 0 trio 2.108.60. imiliaanprijs (ren) 2000 m: 1. cellina (A. McGarrity) 2.10.6, 2. iny Star, 3. Blachy. 4,10 pl. 1,80 1,90 1,50 kopp. «teynprijs 2120 m: 1. Lassie Pools) 1.21.6, 2. Maarten D, 3. 12,10 pl. 2,70 2,- 2,50 kopp. 55,70 138,80. Idljkprijs 2040 m: 1. Madjau du (M. C. Vergay) 1.23.8, 2. Norman ota, 3. Nina Spencer. 1 22,90 pl. 3,40 2,80 2,60 kopp. 0. lisatoromzet 311.544,-. ndstitels_ - Magdeburg Etienne pest Dosza V HAAG FC Magdeburg, Etienne en Dosza Ujpest zijn eren voetbalkampioen ge-' den van achtereenvolgens t Duitsland, Frankrijk en tgarije. iktas veroverde de Turkse er. land heeft een olympisch ilificatieduel tegen Joegosla- met 3—0 gewonnen. Zwitser- behaalde zijn eerste winst oep zes van het Europees ïpioenschap door Ierland 10 te verslaan. De stand u: 1. Ierland 5—5; 2. Rusland 1; Turkije 44; 4. Zwitser- 14-3. [eland speelde in het kader het Britse kampioenschap tegen Wales. De stand is 1. otland 2—3; 2. Wales 2—2; 3. ;eland 2—2; 4. Nrd. Ierland [7C neemt afscheid van lans v.d. Nolk N HAAG RVC neemt rgenavond afscheid van trai- Fians v.d. Nolk van Gogh jarenlang de Rijswijkse club ft gediend. In de kantine van t wordt v.d. Nolk uitgeluid taf 20.00 uur. Van der Nolk zijn diensten bij de Rijswij- s blijven bewijzen in de m van adviseur van de elftal- imissie. DEN HAAG Het is FC Den Haag al weer ernst om Lex Schoenmaker van Feyenoord over te nemen. Dit mag o.a. blijken uit een recente vraag van manager Eddy Hartmann aan zijn Rotterdamse colle ga Guus Brox voor welke prijs de vreemd genoeg nog steeds Haagse Lex hetende spits van de stadion club eventueel te koop is. Het antwoord daarop viel tegen: 600.000 is namelijk hetzelfde bedrag dat tijdens eerdere besprekingen dit jaar ook werd ge noemd. De anders niet snel optimistisch zijnde manager Eddy Hartmann zegt ditmaal goede hoop te heb ben op een transactie. Het re cente bekersucces van de club, met het daaruit voortvloeiende Europacupvoetbal als konse- kwentie, stelt FC Den Haag in staat te veronderstellen dat de situatie in de Residentie nu gun. stiger dan ooit is om te probe- het elftal te versterken. Daarbij lonkt de club vooral het bedrijfsleven, dat maar eens wat moet doen. »n advertentie in de Haagse dagbladen doet de actief wor dende Stichting Betaald Voetbal Den Haag vandaag onder meer beroep op nog onbekende sponsors om zich te melden. De ernst waarmee FC Den Haag de zaak verder aanpakt komt ook in een opmerking van Schoenmaker tot uitdrukking: „De heer Hartmann heeft me in het recente contact gezegd dat iet nu keihard willen aan pakken". Rollen De zaak Schoenmaker ging weer aan het rollen toen Eddy Hartmann de oud-contractspe ler van ADO op Eerste Pink sterdag meedeelde dat de be langstelling om hem te kopen nog steeds bijzonder groot is. Dinsdagmorgen vroeg FC Den Haag om de vraagprijs aan Feyenoord. Manager Eddy Hart mann zegt de zes ton niet hele maal te begrijpen. Feyenoord stelt hem zelden in het eerste elftal op en handhaaft toch dit forse bedrag. Niettemin laat FC Den Haag zich door dit standpunt niet ont moedigen. Hartmann: „Met dit eerste con tact wilde ik me in de allereer ste plaats alvast oriënteren zo dat ik, wanneer er iets gaat gebeuren waarvoor ik een be paald vermoeden heb, volledig van de situatie op de hoogte Meer kan Eddy Hartmann niet loslaten. Hem ontbreken nog de concrete cijfers om zaken te doen. Kaper op kust Een belangrijke kaper op de kust is RWD Molenbeek. Hoewel de eerste contacten eind maart al werden gelegd kwam daarna de klad in de transactie. Sommige spelers van de ploeg zeiden namelijk liever een ande re Nederlander, de veel gebles seerde Wytze Veenstra voorlo pig te prefereren. Voorshands schijnt de technische staf van RWDM zich daarbij aan te slui ten. Manager Guus Brox ont kent dat de Belgische club daar na nog over Schoenmaker heeft gepraat maar Lex ontkent dat „Feyenoord houdt aan die zes ton vast en dat is veel te hoog voor RWDM". Schoenmaker wil ilch er nu persé niet bij neerleggen. In die drie jaar dat hij nu voor de stadionclub speelt was de er gernis hem te groot om weer een kans te laten schieten. Via een dreigement („Ik ben bij Feyenoord al dat geharrewar beu, desnoods stop ik met voet ballen") heeft hij proberen dui delijk te maken dat een vertrek hem nu hoog zit. Van hem mag de bom desnoods barsten. „Ik ga in elk geval weg. Dat staat vast. Wat heb ik er aan om weer om de tuin geleid te worden". De ex-Hagenaar heeft eens te meer genoeg van deze ondank bare opdracht omdat Feyenoord ook aan zijn salaris heeft zitten knabbelen. Zijn inkomen wordt niet meer beheerst door zeker heid maar is grotendeels samen gesteld uit wedstrijdpremies. Tot slot nog een aanwijzing van de gretigheid waarmee Schoen maker afwacht. „Het gaat me niet in de allereerste plaats om het geld. Wanneer ik bijvoor beeld minder kan verdienen dan het aanbod van RWDM waar borgt, dan kies ik toch voor Den Haag. Ik voetbal het liefste, maar dat mag geen geheim meer zijn, in mijn geboortes tad". HANS DE BRUYN Lex Schoenmaker mag bij Feyenoord weg voor zes ton. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vier schaatsenrijdsters die te kennen hebben gegeven niet meer onder coach Gerard Maarse te willen opgenomen in de kernploeg hebben van de KNSB een brief ontvangen waarin ze wordt gevraagd of ze zich via gewestelijke training willen voorbereiden op kampioenschap pen en of ze bij eventuele plaatsing in de kernploeg onder Maarse, willen werken. De betrokken rijdsters, Tighelaar, Westenbroek, Borckink en Van der Lende zijn hierover verontwaardigd en overwegen een raadsman in te schakelen. Zij bestrijden namelijk de mogelijkheid dat de KNSB hen uitsluit van de nationale kampioenschappen. Burgemeester Jean Orapeau van Montreal (rechts) liet zich optimistisch uit over de kansen de spelen volgend jaar In zijn stad doorgang te doen vinden. DEN HAAG Evenals de andere „koepels" had het Nederlands Olym pisch Comité een brief ontvangen van het ministerie van CRM met het verzoek enige vragen te beantwoor den met betrekking tot spelverru- wing, doping en overbelasting bij de training van (zeer) jeugdige sport beoefenaars. Het CRM wenst kenne lijk een overzicht te hebben wat op deze gebieden wel of niet aan de hand is. Het verzoek nam het NOC gisteravond op de jaarlijkse leden vergadering in het Promenadehotel te Den Haag uiteraard aan maar het was onmogelijk een gedegen stuk te ontwerpen voor de datum die CRM heeft gesteld: 1 juli van dit jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiiiniiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiniuniiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiuiiiiiiimiiii Kees Kerdel, de voorzitter van het NOC, somde de vragen op: 1. welke rol speelt topsport in uw organisatie en wat is de plaats ten opzichte van wedstrijd- en recreatiesport; 2. worden de genoemde verschijnselen ook in uw organisatie gesignaleerd; 3. wat doet u eraan. Ga daar maar eens aan staan binnen een maand. Kerdel: „Deze materie is zo veelomvat tend dat het bestuur van het NOC geen kans ziet in dat korte tijdsbestek een doorwrocht stuk te creëren. Er is echter al een studiecom missie van de Nederlandse Sport Federatie, waarin o.m. chef de mission Bram Leeuwen hoek zitting heeft Er werd besloten dat het NOC zich, met medewerking van de drieen twintig aangesloten bonden, zal beperken tot het eigen terrein, de Olympische topsport In dit verband merkte de heer Meuleman, voorzitter van de KNVB op, dat hij volgende week dinsdag met minister Van Agt over deze materie een onderhoud zal hebben, waarbij hij wel degelijk onderscheid zal maken tussen amateur- en profvoetbaL Er is al meer gebleken dat de overheid in de* genoemde materie inzicht wil hebben. Binnen een zo korte termijn kan natuurlijk onmogelijk over dit veelomvattende terrein gerapporteerd worden door de koepels (NOC, NKS, NCSU, Ned. Culturele Sportbond, NSF), die alleen de brief ontvangen bleken te hebben. Dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de NSF en als „gast" aanwezig evenals Jan Nieuwenhuyzen Kruseman namens CRM; oud-directeur van het NOC, Jan Cottaar, en het in Rome wonende en toevallig in de buurt zijnde erelid dr. J. Linthorst Homan zou CRM erop wijzen dat er hard aan de materie wordt gewerkt maar dat het een arbeid van maanden zal zijn. Somber Kees Kerdel, net teruggekeerd van een bijeen komst van Nationale Olympische Bonden in Rome, roerde even de Spelen van Montreal aan. „Er heerste daar een zeer sombere stem ming ten aanzien van Montreal. Ook de Ca* <*- dese afgevaardigden waren niet optimistisch Men is reeds ver op het bouwschema achter en iedere verdere storing kan desastreus zijn." De agendapunten vergden niet veel tijd. De Van Tuyllbeker voor de bond wier lid of leden in de afgelopen periode van april tot april de beste sportprestaties hadden geleverd, werd voor de twaalfde keer uitgereikt aan de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond die de Kon. Ned. Zwembond na rijp beraad van het NOC-be- stuur met een neuslengte „versloeg". De begro ting 1976 werd goedgekeurd en de contributie bleef gehandhaafd op 100,- per bond. Johan van der Haar, hoofd van de afd. Maat schappelijke Begeleiding van de NSF, gaf in IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII Ondanks Canadees optimisme veel bedenkingen IOC LAUSANNE Ondanks het feit dat burgemeester Jean Drapeau van Mont real zich gisteren optimistisch heeft uitge laten over de kansen op doorgaan van de Olympische spelen in zijn stad hebben enige afgevaardigden zich kritisch opge steld. Howel de toelichting van Canadese zijde vandaag zou worden gegeven op het congres van het IOC in Lausanne is de delegatie uit Montreal gevraagd ook van daag nog aanwezig te blijven bij de bouwactiviteiten om dan gedetailleerd rapport uit te brengen. Lake Placid en Moskou hebben inmiddels al wel rapport uitgebracht over hun vorderingen bij de organisatie van de spelen van 1980. zijn uiteenzetting over de begeleiding van Olympische kandidaten de afgevaardigden van de bonden de raad: „Maak meer gebruik van de mogelijkheden, er kan veel meer dan men denkt." Hij kon uit de praktijk putten met voorbeelden van sportlieden die gesteund kon den worden door toelagen, schenkingen, lenin gen, loondervingsregeling, militaire dienst, overleg met werkgevers inzake aan training aangepaste werktijdep e.d. „Maar," waarschuw de hij, „we kunnen geen Sinterklaas spelen, ons budget is beperkt Niettemin dienen de bonden, tot wier competentie de maatschappelijke bege leiding allereerst behoort, attent te zijn want er is gebleken dat niet van alle mogelijkheden gebruik wordt gemaakt" En dat zijn woorden die de Olympische Bonden •net de Spelen in het vooruitzicht ter harte dienen te nemen. HERMAN VAN BERGEM Rik van Linden (links) als ritwinnaar en Francisco Galdos (lelderstruldra- ger) ondergaan de huldiging na de etappe van gisteren. POGINGEN VAN. GEBROEDERS DEN HERTOG GEEN SUCCES BARI Vluchtpogingen van de gebroeders Den Hertog hebben gisteren geen resultaat gehad In de Ronde van Italië. Zowel Nid; als Fedor den Hertog trachtten met soli tot succes te geraken, maar werden voortijdig ingelo pen. Ritwinnaar werd Rik van Linden, die de massaspurt won. Uitslag: 1. Van Linden 224 km in 6.23.46; 2. Sercu; 3. Basso; 4. De Vlaeminck. 5. Bitossi; 6. Borgonini; 7. Salm, 8. Bazzan; 9. Elorriaga; 10. Paolini. Algemeen klassement: 1. Galdoa 29 39 58; 2. op 23 sec. Bataglin; 3. op 1.32 Lasa; op 1.53 Lasa; 5. Fabbri; 6. op 1.55 Bitosai; 7. Baronchelli; 8. Gimondi; 9. Bertoglio; 10. Conti; 30. F. den Hertog 29.46.03; 68. N. den Hertog 30.04.07 Tadeui Mytnik won de tijdrit van gisteren in de Vrede&kocrs. Szur- kowski blijft leider.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15