Geen nieuwe wegen nodig voor ontsluiting van 's-Gravenwoude PAUS SPOORT CHRISTENEN AAN OPTIMIST TE BLIJVEN NIEUW RAPPORT VANDAAG VERSCHENEN Missiewerken verdeelden 57 min. dollar ENGELSE THEOLOGEN IN GEWEER TEGEN DUIVELUITDRIJVINGEN Mgr. Jansen viert 70-ste verjaardag in Rotterdam DONDERDAG 22 MEI 1975 LEIDSE COURANT 7 PAGINA 11 Meer aandacht voor milieuzorg schil tussen open en gesloten landschappen. De inrichting van de recreatiegebieden dient zoveel mogelijk aan te sluiten bij de bestaan de structuur van het landschap. Grootschalige gebieden komen alleen in aan merking voor het inrichten van extensieve recreatieve voorzieningen, zoals pick-nick- plaatsjes en rij- en wandel voorzieningen. Wensen Toepassing van deze uitgangspunten heeft geleid tot een aantal wensen ten aanzien van 's-Gravenwoude. Zo zal de recreatieve ont wikkeling van het duingebied tussen Den Haag en Katwijk aan zee moeten worden beperkt tot de aanleg van ruiter- en wandel paden. Vrijwel het hele gebied van 's Gravenwoude wordt beïnvloed door hoge stedelijke bebou wing. Slechts ten noorden en ten oosten van waar cultuur- of natuurhistorische waarden in het geding komen, dient de aanpassing geheel achterwege te worden gelaten. Bo vendien gaat het rapport ervan uit de aan wezige natuurlijke en landschappelijke ge gevenheden zo goed mogelijk te benutten. Ook het ontwikkelen van een zo gevarieerd mogelijk patroon mag niet uit het oog worden verloren. Het initiatief tot instelling van de commissie 's-Gravenwoude stamt uit 1966 en was af komstig van Gedeputeerde Staten. De com missie kreeg tot taak G.S. te adviseren over de recreatieve ontwikkeling van het recrea tielandschap 's Gravenwoude. Tot het totale recreatielandschap behoren de gebieden Duivenvoorde Vlietland, Oostdui nen van Wassenaar, Noord Aa, Roeleveen, Delftse Hout en het stadslandschap van Rijswijk. Deze gebieden hebben een totale oppervlakte van 10.700 ha. Hiervan is 4500 ha. bestemd voor potentieel recreatiegebied. Uit de nota blijkt dat in bepaalde gevallen het aanleggen van stortplaatsen voor vaste afvalstoffen een bijdrage kan leveren voor het scheppen van geaccidenteerde terrei nen. Wel moet er dan een strenge controle worden uitgeoefend op de aard van de stoffen die worden gestort. Ten aanzien van de glastuinbouw blijkt uit het rapport dat sommige bestaande glastuinbouw bedrijven moeten verdwijnen voor de aanleg van recreatie terreinen. Uitgangspunten bij de openlucht recreatie in het landschap zijn in het rapport: het be houd van natuurwetenschappelijk waarde volle terreinen, het behouden van aanwezige begroeiingen, het inpassen van cultuur- en natuurhistorische elementen, door middel van een dicht opgaande beplanting het terug dringen van hoge stedelijke randbebouwing het behouden van het karakteristieke ver- de centrale agglomeratie is een betrekkelijk smalle zóne aanwezig waar deze invloed niet merkbaar is. Deze nog vrije ruimte moet bij de inrichting van het recreatielandschap zo veel mogelijk open blijven. Verder moet men bij de inrichting van het recreatieland schap uitgaan van de bestaande kavel situa tie. Het recreatieve autoverkeer is ook in de toekomst hoofdzakelijk aangewezen op de bestaande wegverbindingen. De extra beno digde wegcapaciteit moet steeds worden beoordeeld op eventuele nadelige effecten voor het leefmilieu. Wel ligt het in de bedoeling van de commissie om uit de bestaande wegen een speciale recreatierou te samen te stellen. Wel is het mogelijk om prioriteit te verlenen aan de uitgroei voor het wegennet van het langzame verkeer. Ten aanzien van de bescherming van het milieu vindt de commissie het onder meer DEN HAAG - Voor de aanleg van het recreatie- plan 's Gravenwoude worden geen nieuwe we gen aangelegd. Uit de be staande wegen kan een recreatieroute worden samengesteld. Ook aan de milieuzorg dient nog meer waarde te worden gehecht in het belang van dit recreatieplan. De totale kosten voor 's Gra venwoude, de jaarlijkse lasten en het beheer, ver gen bijna 4 miljoen gul den. Dit zijn enkele pun ten uit het vandaag ver schenen rapport, dat is opgesteld door de com missie recreatieland schap 's Gravenwoude. In deze commissie heb ben zitting vertegen woordigers van de ge meenten Den Haag, Rijs wijk, Voorburg, Wasse naar, Zoetermeer, Zoeter- woude, Nootdorp, Pijnac- ker en Delft. Verder heb ben in de commissie zit ting vertegenwoordigers van het ministerie voor CRM, van rijkswater staat en van de rijkspla nologische dienst. Deze laatste leden hebben een adviserende taak in de commissie. De nota inzake een re creatieplan voor de rand stad is opgesteld aan de hand van richtlijnen die door het ministerie van CRM over de projectont- -4 wikkeling op het gebied van de openlucht recrea tie zijn gepubliceerd. De noodzaak van de nota is volgens de samenstellers in de allereerste plaats ingege ven door de toenemende vrije tijd waarover de bevolking gaat beschikken. De vraag naar openluchtrecreatievoorzieningen is een gevolg van deze toename van de vrije tijd. Hoewel bij de ontwikkeling van de open- i luchtrecreatie het accent moet worden ge- W legd op de gebieden in of nabij de steden moet ook ruime aandacht worden geschon ken aan de zogenaamde buitenstedelijke re creatieve voorzieningen. De gebieden op korte afstand van de woongebieden hebben een functie in de dagrecreatie. De gebieden op grotere afstand zijn van belang voor de weekend en vakantie recreatie. Bij het opstellen van het rapport 's Graven woude is men er van uit gegaan dat de al bestaande recreatievoorzieningen zoveel mogelijk, worden aangepast aan het zich wijzigende behoeftepatroon. Op plaatsen belangrijk, dat er aandacht wordt besteed aan het behoud van de rust en stilte, de beperking van de verkeers- en vervoersrela- ties, een goede kwaliteit van het oppervlak tewater en de bescherming van de natuurge bieden door een toepassing van de geeigen- de wetten. Eisen die aan de recreatieroute worden ge steld zijn: de route mag geen functie krijgen in het woon- werk verkeer, de route behoeft niet alle deelgebieden te verbinden en de route moet uit landschappelijk oogpunt een aantrekkelijke zijn. In het rapport wordt nog opgemerkt dat een handhaving van Ypenburg als militair vlieg veld, in de onmiddellijke omgeving van een dicht bevolkte agglomeratie een onverant woorde zaak is. Reden temeer voor de com missie om te stellen dat het vliegveld dient te worden betrokken bij het plan Delftse Hout Onder de titel „Verheugt u in de Heer" heeft paus Paulus een „vermaning" gepubli ceerd, waarin hij alle gelovi gen aanspoort om .zonder de werkelijkheid uit het oog te verliezen" de christelijke ge meenschappen in de hele we reld te maken tot „haarden van optimisme". De christenen moeten in de mensen en in de gebeurtenis sen telkens de goede kanten proberen te ontdekken. De kracht voor deze positieve Kouding tegenover mensen en dingen en de vreugde, die onafscheidelijk verbonden is met een broederlijk delen, vindt de christen in de viering van de eucharistie. Paus Paulus noemt drie wegen om licht in de duisternis te brengen: internationale solida riteit, opvoeding tot natuurlij ke blijheid als voorwaarde voor de christelijke vreugde en overwinning van de „ver moeide neerslachtigheid" in ei gen hart, door bezinning op het heilsplan van God en de blijde boodschap. Al de ellende van de wereld is misschien niet groter dan in vroeger tijden, aldus de paus, maar pers, radio en televisie brengt haar in elk huis. De mensen worden er door over donderd. En vaak schijnt er geen menselijke oplossing mo gelijk te zijn. De paus noemt het dan een eerste plicht der christenen om overal het lij den te verlichten, en om naar voorbeeld van Christus iede reen vreugde te bereiden. Bijzondere aandacht wijdt de paus aan de jeugd. Het is le vensvoorwaarde voor de kerk. dat in ieder moment van de geschiedenis de opgroeiende generatie ergens de hoop van de voorgaande generatie weer opneemt, de hoop der kerk, namelijk om zonder onderbre king de genade Gods door te geven. Er is alle reden de christelijke jeugd vertrouwen te schenken. Zij zal tegenover de kerk niet tekort schieten, wanneer al dus de pauselijke brief er maar genoeg ouderen zijn, die in staat zijn de jongeren te begrijpen, lief te hebben, te leiden en hun een toekomst open te breken, waarin de jon geren getrouw de blijvende waarheid wordt doorgegeven. De huidige wereldcrisis, ge kenmerkt door veel verwar ring onder de jongeren, ver raadt naar de mening van de paus een „seniele, anachronis tische trek, het gezicht van een zakelijke, hedonistische en materialistische samenleving, die nog steeds probeert zich voor de drager der toekomst uit te geven. KERK EN WERELD in haar uitwassen, van bepaal de betekenis. De jongere gene ratie wacht op iets anders. Zij is plotseling beroofd van alle beschermende tradities, bitter teleurgesteld door de innerlij ke holheid en geestelijke leeg te van valse nieuwigheden, Atheistische ideologieën en be paalde gevaarlijke mystiekeri- ge leringen. Zij is aan zichzelf overgelaten. De paus spreekt dan de hoop en de verwach ting uit, dat de jongeren de duurzame en onverbrekelijke nieuwheid van het in Christus geopenbaarde mysterie van God opnieuw ontdekken. De bisschop van de Kerk van Engeland van het bisdom St Albans heeft zijn priesters verboden nog langer duiveluitdrijvingen in de praktijk te brengen. Robert Runcie is de eerste leider van de anglicaanse kerk die zich zo duidelijk uitgesproken heeft tegen het uitdrijven van boze geesten. Hij zei: "We hebben geen speciale gebeden of religieuze handelingen nodig om de geestjes die mogelijk rondwaren onder controle te houden." Dr. Runcie is een van de 65 vooraanstaande Engelse theologen en andere academici die een open brief hebben gezonden aan kerkelijke leiders waarin ze er bij hen op aandringen duiveluitban- ningspraktijken niet officieel te erkennen, omdat dat een terugkeer zou betekenen naar het geloof in boze geesten zoals dat eeuwen geleden gebruikelijk was. Duiveluitbanning is een controversieel onderwerp geworden sinds een man in Yorkshire vorig jaar oktober zijn vrouw doodranselde nadat hij een duiveluitdrijving van zeven uur had ondergaan. Mgr. M. A. Jansen, de eerste bisschop van Rotterdam, wordt 29 augustus 70 jaar. Op zondag 31 augustus wordt deze verjaardag in Rotterdam gevierd met een heilige mis in de kathedraal van Rotterdam. Op verzoek van mgr. Simonis zal vicaris Braun, die binnenkort in dienst treedt bij de KRO, de predikatie verzorgen. Na de dienst is er in de pastorie gelegenheid om mgr. Jansen geluk te wensen. De oud-bisschop, die het bisdom Rotterdam van 1956 tot 1971 geleid heeft, is sinds zijn emeritaat woonachtig in Amsterdam. Het afscheid van vicaris Braun en van de algemeen secretaris pater Wierts van het bisdom, waarbij ook vicaris Van den Ende zich wil aansluiten zal in het najaar accent worden gegeven. De Pauselijke Missiewerken hebben voor 1975 een bedrag van 48 miljoen dollar ter beschikking gesteld voor algemene hulpverle ning aan de bisdommen in de missielanden. De Pauselijke Missie werken van Nederland hebben door hun bijdrage van ruim 6.250.000 gulden hiervan ongeveer zes en een half procent voor hun rekening genomen. De cijfers zijn bekend gemaakt in de algemene vergadering van het topberaad der Pauselijke Missiewerken in Rome. Van de tachtig landen, waar Pauselijke Missiewerken gevestigd zijn, waren er 67 aanwezig. Nederland was vertegenwoordigd door PMW directëur, rector Jos J. Schoenmakers. Het St. Petrus Liefdewerk, dat subsidieert in de kosten van de priesteropleiding in de missielanden, stelde voor 1975 een bedrag van negen miljoen dollar beschikbaar. In totaal kon vier miljoen dollar meer aan subsidies uitgegeven worden, de algemene subsi diering veroonde een stijging van 45 naar 48 miljoen, het St. Petrus Liefdewerk van acht naar negen miljoen. De algemene vergadering heeft uitvoerig gediscussieerd over de nieuwe statuten van de Pauselijke Missiewerken, die het bisschop pelijke en het pauselijke karakter van deze werken willlèn coördi neren. Uitvoerig werd ook een discussie gewijd aan een nauwere samenwerking tussen de plaatselijke missiewerken en de bisdom men in de missielanden. Korte metten Het provinciaal kapittel der missionarissen van het Heilig Hart (HLS.C.) heeft zijn provin ciaal, pater M. Joosten voor een tweede periode benoemd. Tot bestuursleden van de pro vincie werden gekozen de pa ters G. Oltheten, H. Gijsberts en C. Braun, tot 1 juli vicaris van het bisdom Rotterdam en daarna hoofd van de gods dienstige uitzendingen van de K.R.O. Kardinaal Alfrink zal in okto ber een bezoek brengen aan Barcelona naar aanleiding van de publikatie van zijn boek over de vrede. De uitge verij van de benedictijner ab dij van Montserrat verzorgt deze publikatie voor Catalo- nie. Een en ander is medege deeld door de sectie Barcelo na van Pax Christi. De 138 diocesane katholieke bladen in de Verenigde Staten draaien met een gemiddeld verlies van dertienduizend dol lar per blad per jaar. Vorig jaar moesten de diocesane kassen in totaalvier en een half miljoen gulden bijpassen De bisschop van Rotterdam heeft J. v.d. Stap wegens eme ritaat eervol ontslag verleend als rector in huize "Room- om de tekorten te dekken. De burgh" te Leiden. Zijn opvol tekorten worden groter on danks het feit, dat het aantal abonnees na een tijdelijke da ling weer flink toeneemt en ook de advertenties meer in komsten opleveren. De tekor ten worden veroorzaakt door de te grote stijging van de distributie- en produktiekos- ten. ger werd pater H. J. Hageman s.c.j. In verband met een be noeming elders werd aan pa ter H. 't Hoen o.fan. cap. eer vol ontslag verleend als pas toor in parochie H. Micahël en Clemens te Rotterdam, waar als pastor-teamleider werd benoemd pater J. Snijders o.f an. cap.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11