0owia/nt ASSENRELLEN NA RANDEN IN SURINAME ljuni: gordels vast! 0ntwikkelingshulp knelpunt in Suriname Van Agt in conflict met onderminister lichels naar aa| OUT Canjels wil weg bij MVV Dag uit duurder dan ooit Vrouw overleden na trekken van gebit BERAAD KISSINGER- GROMIKO GEëINDIGD Toerist mag maar 35.000 lire meenemen t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur J W. C. Leune Woensdag 21 mei 1975, 65e jaargang no. 20122 (excl BTW) 0.42 per Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2.69: kwartaal 34,76; jaar 135.15 - losse nummers 50 cent Het wolvenjong Film „Het wolvenjong" over in bos gevonden, verwilderd kind vanavond op Ned H om 20.55. Op Ned. I om 18.00 uur UEFA- cupwedstrijd FC TwenteBo- russia. Om 20.40 uur Adjudant Josse, spel over militair die bui ten het leger moeilijk zijn draai vindt. Zonnige perioden Zonnige perioden en overwe gend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest Max. temp. van 12 graden in het noorden tot 17 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 4.37-20.37. Maan: 17.33-2.52, Schev. hoogw. 0.05- 12.40. Laagw. 8.03-20.43. va^RAMARIBO Na een grote brand in het cen- m van Paramaribo zijn gisteravond laat rassen- len gemeld in de straten van de Surinaamse öfdstad. Ruiten van Hindostaanse winkeliers wer- ingegooid. De politie werd in staat van paraat- d gebracht Rond negen uur Surinaamse tijd brak In een van de hoofdstraten van de stad, de itermolenstraat een brand uit die naar de politie jmoedt, is aangestoken. Waar de brand precies gon is niet geheel duidelijk. Sommige berichten eken van het begin van brand in het pension tshley, andere meldingen zijn dat het vuur ont- nd in een leegstaande woning naast het gebouw in de Surinaamse Waterleiding. Het pension Lash- en de aangrenzende apotheek, ook van de heer hley werden volledig in de as gelegd. De brand -vg daarna via de daken over op andere panden de Watermolenstraat In totaal werden zes panden luiledig verwoest twee kregen ernstige brandschade twee anderen zware waterschade. ,r brandweer die pas na twintig minuten arriveerde, rd aanvankelijk ernstig belemmerd door nieuws- z5 rig publiek. De politie sommeerde de mensen de urt te verlaten, hetgeen echter pas lukte nadat er cêle malen in de lucht was geschoten. Hysterische >uwen liepen huilend door de straten en konden t moeite door omstanders worden opgevangen. imiddellijk na de brandmelding werd het overleg V* sen premier Arron en premier Den Uyl geschorst beide bewindslieden begaven zich toen naar de .and. Het Surinaamse kabinet kwam in spoedberaad een om de situatie te bespreken. Premier Arron t weten „zeer ontdaan" te zijn door de brand. „De I rinaamse regering laat zich echter niet afschrikken ar dit soort acties en branden. De Surinaamse jering zal de geëigende maatregelen treffen," aldus imier Arron. Zes huizen stonden binnen korte tijd in brand. Het vuur was zo hevig dat de brandweer er nauwelijks bij kon komen. rc ic ,p RAMARIBO Het topoverleg tus- gen over de ontwikkelingshulp blijkt de van de ontwikkelingshulp ongebonden er in het overleg nauwelijks enige voor- knelpunten die hoofdzakelijk betrek- Suriname en Nederland is vanmor- Nederlandse eis te zijn dat een deel van was. uitgang te bespeuren. king hadden op de tarieven. Minister hervat na de schorsing van gister- de ontwikkelingshulp die Nederland De luchtvaartbesprekingen, waaraan Westerterp stelde dat de huidige tarie- >nd toen een hevige brand het een- aan Suriname wil geven in Nederland Ook met betrekking tot de toelatingsre- wordt deelgenomen door minister Wes- ven zo laag mogelijk waren. Dit werd van Paramaribo teisterde. besteed moet worden. Tot nu toe was geling van Surinamers naar Nederland terterp, werden gisterenavond ook ver- door zijn Surinaamse collega, mr. E. grote struikelblok bij de besprekin- het zo dat Suriname bij het besteden en de regeling van de grenskwesties is daagd. Bij dit overleg rezen een aantal Bruma, bestreden. Glastra van Loon. Top Justitie in opspraak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van Agt (Justitie) heeft zijn staats secretaris, mr. J. F. Glastra van Loon, gevraagd af te treden. De staatssecretaris denkt er echter niet aan vrijwillig te vertrekken. Het geschil aan de top van het ministerie van Justitie zal aan minister-president Den Uyl worden voorge legd, wanneer deze in ons land is teruggekeerd van het overleg in Suriname. De verwachting is dat de kwestie in der minne zal worden geregeld en mr. Glastra van Loon als staatssecretaris zal aanblijven. Hij moet dan wel excuses aanbieden voor de openlijke kritiek die hij heeft geuit op de secretaris-generaal van het ministerie, mr. Mulder. Aanleiding tot het verzoek van de minister aan zijn staatsse cretaris om af te treden is de kritiek van mr. Glastra van Loon op de secretaris-generaal. In een vraaggesprek met een weekblad had de staatssecretaris zijn bezorgdheid geuit over de trage gang van zaken bij de modernisering van het gevangeniswezen. Daarbij had hij ook gezegd dat hij nog al eens overhoop lag met secretaris-generaal Mulder, die te veel een machtspositie op het ministerie zou innemen en de staatssecretaris onvoldoende op de hoogte zou houden. Vol gens het vraaggesprek zou minister Van Agt nog al eens als scheidsrechter in conflicten tussen mr. Glastra en mr. Mulder moeten bemiddelen. Het vraaggesprek gaf dr. R. Kruisinga, fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, volop stof voor schriftelijke vragen, waarbij op het aftreden van de staatssecretaris werd aangedrongen. Het was de bedoeling dat deze schriftelijke vragen donderdagmorgen in de Tweede Kamer mondeling zouden worden beantwoord. Verwacht wordt dat deze mon delinge beantwoording zal worden uitgesteld tot volgende week, omdat eerst minister-president Den Uyl zich met deze zaak moet bezighouden. Dr. Kruisinga heeft laten weten „begrip" te hebben voor dit uitstel. Dit is echter uitgesteld tot volgende week donderdag. (Van onze sportredactie) ICELONA Over het feit, dat Rinus Michels celona zal verlaten, bestaat sinds vanmorgen twijfel meer. Voorzitter Montal bevestigde de Nederlandse trainer het volgend jaar niet onder contract zal staan en Wil Michels, zijn v, die vanmorgen de telefoon opnam, zei ook de kogel eindelijk door de kerk was. „Maar weten nog niet naar welke vereniging we de nieuwe club waren in West-Duitsland de est wilde speculaties. Via de radio werd ver- ar d, dat Schalke 04 zijn volgende opdrachtge werd. Maar een bevestiging hiervan kon niet moet meer bos komen in Neder- worden verkregen. Eerder had Schalke '04 in West-Duitsland willen stunten met het aantrekken van Marinho, de blonde verdediger van het Brazi liaans elftal. Deze koop ging echter op het laatste moment niet door. Rinus Michels had Barcelona verzocht zo snel mogelijk een beslissing te nemen. Het punt waar over werd getwist was of het jaarsalaris 320.000,- of ruim vier ton zou bedragen. Barcelona wilde met een beslissing wachten tot zekerheid was verkregen over een plaats in het UEFA-cuptoer- nooi Zekerheid daarover heeft de club echter pas na aanstaande zondag, wanneer Barcelona zijn laatste competitie-wedstrijd speelt. De regel. De uitzonderingen. En nog een paar tips. Zie pagina 11 Bangladesj wil vrijwilligers kwijt DEN HAAG (ANP) De sUch- ting Nederlandse Vrijwilligers heeft uit Bangladesj bericht ge kregen, dat weer twee Neder-, landse vrijwilligers het land moeten verlaten. Het zijn de teamleider van de S.N.V., de heer K. Holleman, en de heer J. de Gier. Zij moeten binnen 14 dagen vertrekken. Zoals bekend kwam tien dagen geleden de vrijwilliger de heer Bolkenstein uit Bangladesj in Nederland aan. Hij was wegens vermeende spionage-activiteiten het land uitgezet. (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT Een nieuwe trainerscrisis in het betaalde voetbal is ontstaan door de ont slagaanvrage van Leo Canjels gisteren bij het bestuur van MVV heeft ingediend. Canjels werkte twee jaar bij de Maastrichtse vereniging en zijn contract zou nog een jaar voort duren. Canjels werd enige tijd geleden een verkeerd aankoop beleid verweten, terwijl ook en kele spelers met de trainer over hoop lagen. Voor het bestuur kwam het verzoek van Canjals toch nog als een grote verras sing. Prinses Beatrix en prins Claus zullen aanwezig zijn bij het offi ciële afscheid dat de minister van CRM op dinsdag 3 juni zal aanbieden aan de scheidende hoofddirecteur van het Rijks museum dr. A.F.E. van Schen- del. ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens werkzaamheden aan het nieuwe Ashram-college aan het Marsdiep is gistermor gen omstreeks 11 uur een 38- jarige Rotterdammer vrij ern stig gewond geraakt. Door on deskundig gebruik van een „schiethamer" kwam een spij ker in zijn buik die via zijn rug het lichaam weer verliet Het slachtoffer werd overge bracht naar het Academisch' Ziekenhuis te Leiden. DEN HAAG Wie deze zomer met z'n gezin een dagje uit wil naar een van de vele vaderland se pretparken, moet weer meer geld op zak steken dan een jaar geleden. De meeste recrea tieoorden hebben hun toegang sprijzen verhoogd, sommige zelfs met 25 tot 40 procent Soms moet ook meer worden betaald voor speciale extra at tracties. En wie tijdens zo'n uit je wat wil eten of drinken, is daarvoor ook vaak meer geld kwijt dan vorig seizoen. Dit concludeert het consumen tenmaandblad Koopkracht na de prijzen en bijkomende kos ten van de bekendste Neder landse recreatiegelegenheden op een rijtje te hebben gezet Een doorsneegezin kost zo'n dagje uit dit jaar alles bij elkaar gauw 100 gulden. Tijdens atlethie- kwedstrljden van middelbare sch- wNk JEmw olieren in de Ame rikaanse stad Des Mi Moines. deed. plotseling een niet verwachte deelnemer mee: een poedel. Hij liep weliswaar de I 220-yard uit maar werd daarna door de organisatoren buiten het stadion gezet. lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een tandtechnisch instituut in Rotterdam heeft gisteren een 27-jarige vrouw uit Meppel een fatale narcose gehad. In het Dijkzlgt-ziekenhuis is zij gisteravond overleden, nadat een medisch team van tien man tevergeefs had geprobeerd de vrouw weer bij kennis te brengen. Mevrouw G. M. Gerrits-van Delden was naar het instituut aan de Claes de Vrieselaan in de Maasstad gekomen om er in één dag haar tanden en kiezen te laten trekken en te laten vervangen door een kunstgebit. Daarbij werd volledige narcose toegepast, waarbij een bepaalde vloeistof werd ingespoten. Toen de vrouw niet meer leek bij te komen, liet de (gedeeltelijk medisch geschoolde) staf van het instituut haar naar het Dijkzigt-ziekennuis vervoeren. Vandaag heeft de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust sectie verricht Voorlopig heeft het instituut, in afwachting van de uitslag van het onderzoek, zijn werkzaamheden gestaakt WENEN (UPI-Reuter-DPA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, en zijn Russische ambt genoot AndreJ Gromiko hebben gisteren twee dagen van be sprekingen over grote wereld vraagstukken beëindigd. Zij hebben meegedeeld dat zij el kaar in de nabije toekomst op nieuw zullen ontmoeten. In een communiqué wordt ver klaard dat beide landen vastbe sloten zijn „voort te gaan op de weg naar verbetering en ontwik keling van de betrekkingen tus sen de V.S. en de S.U.". Het communiqué spreekt van her vatting van de conferentie van Genéve over het Midden-Oosten zonder in bijzonderheden te tre den. (Van een onzer verslaggevers) DÉN HAAG Nederlandse toeristen naar Italië kunnen ernstig gedupeerd worden door nieuwe deviezenvoorschriften in Italië. Men kan in grote moeilijkheden komen wanneer men het land binnenkomt of verlaat met meer dan 35.000 lires (in Italiaanse munt) op zak. De douane is zelfs gerechtigd het bedrag in lires dat men meer bij zich heeft in beslag te nemen. De Nederlandse ambassade in Rome waarschuwt dan ook de toerist, omdat blijkt dat velen hier niets vanaf weten en de Italiaanse douane ook niet waarschuwt. Aangeraden wordt met niet meer dan 35.000 lires (ruim 140 gulden), naar Italië te gaan. De rest van het Nederlands geld kan later' in Italië worden gewisseld. Vraag bij het wisselen wel steeds een bonnetje, aldus de raad van het ministerie van buitenlandse zaken en wissel het overtollige Italiaanse geld weer om, voordat men het land verlaat

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1