£eidóe (Bomo/nt Mayaguez' met arde actie van armiers bevrijd het kan vriezen of dooien Stormloop op opknap-premieg is zinloos Regeling voor illegale gastarbeiders soepeler Arrestatie na moord op transporteur bedrijfskantines iekteverwekkend Bonn vreest actie met mosterdgas Donderdag 15 mei 1975,65e jaargang no. 20118 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Twente-Den Haag De bekerfinale in Rotterdam tussen FC Twente en FC Den Haag in samenvatting op Ned. I om 23.15 uur. Voordien om 20.21 uur. Alle dertien goed en om 23.00 uur Als je maar geluk kig bent ZONNIGE PERIODEN Perioden met zon, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost en in het binnenland middagtempera turen tot circa 20 graden, aan de kust bij wind van zee rond 15 graden. Morgen zon: 4.46-20.28 Schev. hoogw.: 6.05-18.33 Maan: 9.36-0.16 Laagw.: 1.58-14.19 SHINGTON De meerderheid van het erikaans Congres heeft zijn instemming ügd met de harde koers die president d heeft gevolgd om het Amerikaans chtschip Mayaguez uit Cambodjaanse den te bevrijden. Met een felle actie overden Amerikaanse mariniers van- ht het schip en bevrijdden de beman- veertig Amerikanen en vijf Thai- lers. Tegelijkertijd bombardeerden mkaanse vliegtuigen een militair vlieg- op het Cambodjaanse vasteland en rden mariniers hevige gevechten op het ndje Koh Tang waar het schip voor er lag. Vermoed werd dat de bemanning het eilandje was getransporteerd. De itaire actie geschiedde op rechtstreeks el van president Ford, nadat diploma- overleg om het schip vrij te krijgen mislukt. Een opgeluchte president zei vanmorgen, vijf uren nadat hij de richt tot de actie had gegeven, dat de riniers zich voorbereidden op de aftocht missie was met succes voltooid, aldus half twaalf vannacht landden 130 Ame- anse mariniers met helikopters op het idje Koh Tang dichtbij de Mayaguez. schip bleek inmiddels verlaten. Kort op volgden nog honderd mariniers die eilandje afzochten naar de bemanning rbij hevige gevechten ontstonden met i bod jan en. Een Amerikaanse marinier gedood, drie helikopters zijn neerge- ten. Inmiddels voer een Cambodjaans rschip met een witte vlag in top naar pedobootjager Wilson. Aan boord van chip bevonden zich de bemanningsle- De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger pleegt in zijn werkkamer 'in de westelijke vleugel van het Witte Huis telefonisch overleg, nadat president Ford de kopstukken in het Congres had ingelicht over de situatie in Cambodja. den van de Mayaguez. Cambodja had eerder aangeboden de Mayaguez uit te wijzen, maar dat aanbod kwam te laat. Vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip Coral Sea bombardeerden intussen het vliegveld Ream bij de Cambodjaanse havenstad Kom- pong. Aan de actie van de mariniers was gisteren een luchtaanval van de Amerikanen op Cambodjaanse oorlogsschepen voorafge gaan. Drie kanonneerboten werden tot zin ken gebracht en vier beschadigd. President Ford had tot de luchtaanvallen opdracht gegeven nadat was gebleken dat bemanning sleden van de Mayaguez met een kanonneer boot naar het vasteland werden overge bracht. Terwijl de actie aan de gang was meldde radio Cambodja dat het schip en de beman ning zou worden vrijgelaten. De Cambodjaanse minister van voorlichting Hou Nim zei dat Cambodja niet voornemens was de Mayaguez vast te houden en ook niet provocerend wilde optreden. "Wij zullen dit schip vrijgeven maar wij zullen de Ameri kaanse imperialisten niet toestaan onze ter ritoriale wateren te schenden, aldus de be windsman. Cambodja had, aldus minister Hou Min, alleen willen weten waarom het schip in de Cambodjaanse wateren was verschenen. Hou Min verklaarde dat het Cambodjaanse volk niet voornemens was vijandelijkheden te beginnen met welke na tie dan ook, aangezien het weet hiertoe de mogelijkheden en middelen te ontberen." De Mayaguez is vanmorgen door ecu Ameri kaans oorlogsschip op sleeptouw genomen daar het veel tijd zou kosten om het schip op stoom te brengen. Ook zijn vanmorgen de 1100 extra mariniers die Amerika naar Thailand had gestuurd, vertrokken van de Amerikaanse basis in dit land. ■■■■Mi Record Er zijn dit voor jaar maar liefst 106 lammeren ge boren in de Rhe den se schaape kudde. Volgens de 16-jarige schaapherder Dick Nieumijer. die het er erg druk mee heeft gehad, was dat een record-ge boortegolf. Het lot beslist (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij praktisch alle ge meentehuizen in Nederland was het vanmorgen een grote drukte van men sen die probeerden als de eerste een formulier te bemachtigen voor de aan vraag van subsidie voor het opknappen van het eigen huis. Bij het Haagse stadhuis stonden vannacht al de eerste mensen te wachten, terwijl er de gehe le ochtend een laqge rij van honderden wachtenden voor de deur stond. De grote drukte is een gevolg van de zeer verwarde informatie, die het minis terie van Volkshuisvesting heeft ver spreid over de regeling voor de verde ling van de tachtig miljoen, die het rijk 't_iX.il Staatssecretaris Schaefer voor het opknappen van de eigen hui zen beschikbaar stelt Pas gisteravond maakte staatssecretaris Schaefer in een interpellatiedebat in de Tweede Kamer, aangevraagd door DS'70 goed duidelijk dat een stormloop op de formulieren zinloos is,omdat de uitreikende ge meentebesturen deze onbeperkt kunnen fotocopiëren. Tot 28 mei kan men nu de formulieren inleveren bij de provinciale directies van Volkshuisvesting, waarna tussen al le inzenders geloot zal worden. Van het „wie het eerst komt het eerst maalt"- principe is de staatssecretaris dus op de valreep door de dreigende chaos afge stapt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiimn (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Met de arrestatie van een echtpaar uit het Gelderse Duiven hoopt de politie een nieuw spoor te hebben gevonden naar de oplossing van de moord op de 46-jarige transporteur Gerrit Bouw uit Nijkerk. De heer Bouw werd 10 april op de rijksweg onder Ede doodgeschoten door de dieven van een met drank geladen vrachtauto van zijn bedrijf, die hij na een achtervolging had weten klem te rijden. Bij het echtpaar in Duiven trof de politie grote hoeveelheden koffie aan, verrekijkers en sterke drank. Hier werden regelmatig van diefstal afkomsti ge goederen opgeslagen. De politie die de boerderij al enige tijd op het oog had, had gehoopt enkele medeplichtigen op heterdaad te kunnen betrappen. Niemand liet zich echter zien. De politie is inmiddels met een intensief verhoor van het echtpaar begonnen. Men verwacht op zeer korte termijn nog meer arrestaties te kunnen verrichten. (Van een onzer verslaggevers) icht Bedrijfskantines zijn ziekteverwekkend. Het zijn over algemeen geen plaatsen waar bij het verstrekken van voedsel ezondheid voorop staat. werd gisteren door diverse sprekers gezegd op een bijeenkomst artsen en voedingsdeskundigen, die hun bezorgdheid uitspra- over het aanbod in bedrijfskantines. Gesteld werd dat bedrijf- hier een taak hebben. Men vond het inconsequent, dat een ■ijfsarts zich wel intensef bezighoudt met de eventuele gevaren industriële produkten en processen, maar de risico's van te te vette hapjes links zou laten liggen, kantines worden door bedrijven gesubsidieerd. Een merkwaar situatie: gehaktballen, frikandellen en patat worden ver onder costprijs aangeboden. Allemaal risicofactoren voor het hartin- t, gesubsidieerd door het bedrijf zelf. Familie Kojak De mannelijke le den van de familie LaPointe in Ver non (Conn. Vs) hebben, wat Ko jak en Yul Bryner ook hebben, een kaal hoofd. Een paar dagen gele den ging een van de Lapointes naar de kapper om zijn haar te laten knip pen en kwam vol komen kaal terug. Reden voor de anderen om het zelfde te doen. BONN (Reuter) In West-Duitsland rijn maatregelen genomen tegen een mogelijke terreuractie met mosterdgas, zo is in het parlement in Bonn meegedeeld. Alle ziekenhuizen, artsen en apothekers zijn gewaarschuwd dat rij voorbereid moeten rijn op de behandeling van mogelijke slachtoffers. Staatssecretaris Hermann Schmidt van het ministerie van defensie heeft dit in de Bondsdag meegedeeld. Twee weken geleden is het gifgas uit een legerdepot gestolen. Het is nog afkomstig uit de tweede wereldoorlog. De oppositie heeft de vrees geuit, dat het gas gestolen is door linkse extremisten die het misschien zullen gebruiken om de regering te dwingen vier anarchistische leiders vrij te laten, wier proces volgende week begint. Schmidt zei dat van de dieven elk spoor ontbreekt tot nog toe. Het gifgas is weggenomen uit een opslagplaats in Munster op 27 april. MANCIPATIE bfovervallen door vrouwen ste- in vijf jaar met 300% Vermoedelijke dader moord Eindhoven aangehouden EINDHOVEN - De gemeentepo litie van Eindhoven heeft giste-, ren de 24-jarige J.M. uit Eind hoven aangehouden op verden king van moord op de 44-jarige F. v.d. Bersselaar. De verdachte, die niet heeft be kend, is op de avond van de moord in enkele cafés gezien in gezelschap van het slachtoffer. Vermoed wordt dat zij na het laatste cafébezoek samen naar huis gelopen zijn. Het slachtoffer was volgens de politie beroofd van een porte feuille met enige honderden gul dens. Noch de portefeuille, noch het moordwapen zijn terugge vonden. De politie zegt voldoen de aanwijzingen te hebben om de verdachte in arrest te hou den. CAO-akkoord Hoogovens IJMUIDEN Hoogovens en de betrokken vakbonden hebben gisteren een akkoord bereikt over het cao-voorstel 1975, dat de bonden ter goedkeuring aan hun leden zullen voorleggen. Het voorstel houdt een stijging van ongeveer 18 procent van de totale loonkosten in dit jaar in. De cao gaat in op 1 januari 1975. Volgens het voorstel zullen de toeslagen van de Machtigings wet volledig in het salaris wor den verwerkt. Voorts komt een verhoging per 1 januari van 1,75 procent, een procentuele prijs compensatie per 1 juli en eind december een verhoging van de vakantietoeslag met 0,4 procent. Bende pleegt roof in museum MILAAN (AP) - Een gemas kerde en gewapende bende heeft zich met geweld toegang verschaft tot het museum van moderne kunst in Milaan en is er vandoor gegaan met 33 schil derijen van „grote waarde", al dus heeft de politie donderdag bekend gemaakt. Ander tarief in bioscopen voor bejaarden AMSTERDAM (ANP) Met in gang van 31 juli zal de reductie- regeling voor bejaarden in alle Nederlandse bioscopen worden gewijzigd. Tot nu toe betaalt men 75 cent minder dan de laagste rang en kan dan overal plaatsnemen, op maandag, dinsdag en woensdag. De gereduceerde prijs zal vanaf eind juli niet meer aan de prijs van de laagste rang, maar aan die van de hoogste rang worden gebonden. Bejaarden zullen op dezelfde drie dagen dan een prijs gaan betalen die gelijk is aan de helft van de duurste rang. DEN HAAG (ANP) In de reguleringsregeling voor illegale buitenlandse werknemers zijn be langrijke wijzigingen aangebracht. De opvallendste hiervan zijn: - de peildatum (het uiterste tijdstip van binnen komst in Nederland) is verschoven van 1 novem ber 1973 tot 1 november 1974, - er hoeft geen werkgeversverklaring meer te worden getoond en het is niet nodig aan te tonen, dat de werkgever loonbelasting en sociale premies heeft afgedragen, - de werkloze buitenlandse werknemer, die illegaal binnenkwam, heeft zes maanden de tijd ander werk te zoeken. Gastarbeiders die van de regeling gebruik willen maken dienen zich voor I november a.s. bij de vreemdelingendienst van de politie te melden. Werklozen onder hen zullen zich bij het arbeidsbu reau moeten melden. Voorlopig krijgt men dan werkloosheids-uitkering, maar binnen zes maan den zal men passend werk moeten hebben gevon- Volgens minister Boersma gaat het om eèn eenma lige maatregel. Er kan volgens hem niet gesproken worden van een generaal pardon. Er zullen gastar beiders zijn die niet onder de regering vallen Nederland moeten verlaten. Controle op kledinginvoer DEN HAAG (ANP) Mi nister Lubbers van econo mische zaken heeft alle in voer van bovenkleding uit landen buiten de EEG aan een invoervergunning ge bonden om het de overheid mogelijk te maken scherpe re controle uit te oefenen op in te voeren kleding uit met name de lagelonen landen. Robert Schuman-prijs De Ro bert Schuman-prijsvan de Hamburgse stichting FVS is dit jaar toegekend aan de vice-pre sident van de Europese Ge meenschap, Sir Christopher Soames. Illllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rensenbrink géén Oranje (Van onze sportredactie) ZEIST Rob Rensenbrink valt hoogstwaarschijnlijk af als spe ler van het Nederlandse voetba lelftal dat zaterdagmiddag tegen West-Duitsland uitkomt. De linksbuiten van Anderlecht speelt vanavond met zijn club voor de Belgische beker en moet volgende week ook ver scheidene duels voor zijn Belgi sche werkgever uitkomen. Van daar dat Anderlecht zijn linker spits heeft verzocht af te schrij ven voor de wedstrijd in Frank fort van zaterdag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bokswedstrijd op Duitse tv DEN HAAG (ANP) De Westduitse televisie zal in de nacht van vrijdag op zaterdag een rechtstreeks verslag uitzenden van de bokswedstrijd om het we reldkampioenschap in het zwaargewicht boksen tus sen titelhouder Mohammed Ali en Rob Lyle, die in Las Vegas wordt gehouden. De uitzending begint 3.20 uur. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èèn nieuwe kwartaalabonnee. Zwembad Op het terrein van het Witte Huis in Washington is het werk begonnen aan een nieuw buitenbad voor president Ford ter waarde van 52.400 dol lar. Het zwembad moet tegen 1 juli klaar zijn. adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam:., adres:.. wöonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1