ariniers ereed voor ngrnpen SPOEDDEBAT OVER OPKNAP-PREMIE Rechtshulp uit Centraal fonds financieren -imerikaans schip nog vast Binnenkort proef met gezinskaart openbaar vervoer Grootse ontvangst na bekersucces van FC Den Haag Uitgifte bejaardenpas voor 1 september (Sowumt Woensdag 14 mei 1975, 65e jaargang no. 20117 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jrt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur: J W. C Leune. dverienties (excl BTW) 0.42 per mm Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2.69; kwartaal 34.76. jaar 135,15 - losse nummers: 50 cent. Cup-voetbal Op Ned. I vanavond om 20.10 uur de finale om Cup II vanuit Bazel tussen Dynamo Kiev en Ferencvaros. Om 22.10 uur kij ken we nadien naar kinderen. Op Ned. II om 20.20 uur een programma gewijd aan Walche ren. En om 22.20 uur Ameri-' kaanse koren in Alleluja. Perioden met zon Perioden met zon. maar ook hier en daar een bui. Vannacht weinig wind en minimum tem peraturen omstreeks 8 graden. Overdag zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid, in de middag aan de kust zeewind. Max. temp. circa 20 graden, maar aan de kust 15 graden, morgen zon: 4.47-20.26, maan: 8.22, Schev. hoogw.: 5.25-17.52 laagw.: 1.12-13.40. ASHINGTON De Verenigde Staten zullen tarschijnlijk met een militaire actie het Ameri- ianse vrachtschip Mayaguez dat maandag door unbodja werd opgebracht, proberen vrij te krij- Nu gebleken is dat langs diplomatieke weg enkel resultaat bereikt kan worden, ligt achtdadig ingrijpen van de Amerikanen het eest voor de hand. Op de Amerikaanse lucht- achtbasis U-Tapao in Thailand zijn al 150 man ers uit bases op de Filippijnen aangekomen met de voorhoede van 1000 mariniers uit inawa. Het vliegdekschip Coral Sea is, om red door twaalf kruisers, onderzeeboten, onder- ebootjagers en andere ondersteuningsschepen ingekomen in het gebied van het eiland Koh vaar de Mayaguez onder Cambodjaanse irinebewaking ligt afgemeerd, anmorgen heeft president Ford twee uur overleg pleegd met de Nationale veiligheidsraad die is mengesteld uit de hoogste burgerlijke en militai- autoriteiten. Ford zou niet ongenegen zijn de imbodjanen een dag respijt te geven. mogelijkheid van een militaire actie werd teravond onderstreept door de Amerikaanse nister van buitenlandse zaken, dr. Kissinger, die :1aarde dat president Ford over de wettelijke oegdheden beschikt om militaire operaties te reien. Hiervoor is de toestemming van het Con- niet vereist, maar Ford zal het Congres wel adplegen alvorens tot militaire actie over te an, aldus Kissinger. Hij herhaalde dat de Ver- igde Staten niet zullen toestaan dat hun schepen internationale wateren worden lastig gevallen, nerikaanse gevechts- en verkenningsvliegtuigen eren nu voortdurend vluchten uit boven de ayaguez. De Amerikaanse luchtmacht heeft bo- het opgebrachte schip een permanente com- andopost ingericht Een van de verkennings- egtuigen een F-4 Phantom werd gisteren met hte wapens beschoten toen zij laag over de ayaguez vloog. middels heeft de regering van Thailand scherp protesteerd tegen de komst van mariniers op de nerikaanse basis U-Tapao. Premier Pramoj ver klaarde dat de mariniers geen poging op Thais grondgebied mogen ondernemen om de Mayaguez terug te krijgen. Indien dit wel gebeurt kunnen we niet langer met de Verenigde Staten bevriend blijven, aldus Promoj. Thailand, dat het Ameri kaanse leger tijdens de strijd in Vietnam facilitei ten heeft verschaft, zoekt op het ogenblik naar wegen om vreedzame betrekkingen met de buur landen te onderhouden. Vrijdag komt een verte genwoordiger van de revolutionaire regering van Zuid Vietnam naar Thailand voor besprekingen. Een aantal jon geren van diver se nationalitei ten verblijft mo menteel in Eind hoven voor eer wedstrijd van De Jonge Onder zoekers. Dit verblijf valt voor Derek Cruickshank (R.) en zijn vriend Michael J. mieson, beiden 18 jaar, samen met het eindexa men aan Rubi- san Academy in Aberdeen Schotland. Bij wijze van uitzon dering bracht le raar William May de eindexame- nopgaven Eindhoven, dat de jongens in het Evoluon de vraagstukken konden uitwer ken. Hier over handigt hij de jongens de op gaven voor Bio logie. Voorstel orde advocaten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ieder die in Nederland met de rechter in aanraking komt of buiten een proces rechtshulp nodig heeft zal in de toekomst aanpsraak moeten kunnen maken op gefinancieerde rechtshulp. Het huidige systeem van kosteloze rechtsbijstand voor onvermogenden moeten worden afgeschaft. Dit is de kern van een voorstel dat een studiecommissie van de Nederlandse orde van advocaten vandaag openbaar heeft gemaakt. Er moet een landelijke organisatie komen die uit een centraal fonds de rechtshulp financieert. Het fonds moet worden gevormd uit overheidsbijdragen, aangevuld met de eigen bijdragen (naar draag kracht) van de rechtzoekenden. Deze laatste kar. in beroep gaan indien hij meent dat van hem een te hoge bijdrage wordt gevraagd. Het nieuwe systeem betekent afschaffing van het huidige onder scheid tussen „arme" en „rijke" rechtzoekenden. Het is de bedoeling dat de op te richten landelijke organisatie ook nieuwe vormen van rechtshulp gaat subsidiëren of organiseren. Men denkt ook aan uitbreiding en verbetering van de rechtshulp. De groep hulpverleners zou bijvoorbeeld kunnen worden uitgebreid met de notarissen. Het is de bedoeling dat er plaatselijke opvang- en verwijscentra komen die rechtzoekenden van advies kunnen dienen en eerst hulp op juridisch gebied verlenen. Het Amerikaanse vliegdekschip Coral Sea dat op weg was naar Australië heeft rechtsomkeert gemaakt en 'is nu onderweg naar de Golf van Thailand. Ook twee onderzeebootjagers hebben koers gezet naar Thailand. eboortegolf het safaripark de Beekse bergen t zich een geboortegolf voor- edaan.... Brfngrid Hoogeveen nationale atletiekploeg Van onze correspondent EN AAN DEN RUN rid Hoogeveen. lid van de jüphense atletiekvereniging '36, is uitgenodigd deel te i aan een jeugdinterland i het Duitse regio-team uit Jordhein. Zij vertegenwoordigt Nederland op het nummer speerwerpen, haar sterkste on derdeel. De interland heeft )laats op het sportcentrum „Pa pendal" op tweede pinksterdag. Peru naast Gulf De Peruaan se regering heeft opdracht gege ven tot onmiddellijke onteige ning van alle installaties van Gulf Oil Corp. In een kort com muniqué beschuldigt het minis terie van voorlichting de maat schappij van „immoreel ge drag." Oudste vrouw De oudste vrouw van latijns-Amerika woont in Venezuela en is 120 jaar, zo berichtte gisteren „Ulti mas Noticias" in Caracas. Me vrouw Joaquina Amundary is geboren in de provincie Sucre en woont momenteel in Maique- tia, een stad op 25 kilometer van Caracas. Haar oudste kind is 99 jaar. Cycloon De Birmaanse Ira- waddy-Delta is twee dagen gele den getroffen door een cycloon die vele doden en gewonden heeft geëist en aanzienlijke schade heeft aangericht. Dit is in Singapore bekendgeworden na het opvangen van radiobe richten uit Birma. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Kamer zou vandaag eet» spoeddebat houden over de subsidieregeling van staatssecrebA ris Schaefer van Volkshuisvesting voor het groot onderhoud van de eigen wo ning. Directe aanleiding hiertoe was een interpellatie van mevr. Van Vee- nendaal-Van Meggelen (DS'70), die de inmiddels al veel bekritiseerde rege- hoogst onge- De stelling „wie het eerst komt, het eerst maalt" is onrechtvaardig voor al degenen die ver van de provincie-hoofd- •stad afwonen (de aanvraagformulieren moeten bij de provinciale directies van Volkshuisvesting worden ingeleverd), die ziek, bejaard of invalide zijn en verder voor allen die om welke reden dan ook niet snel een formulier kunnen afhalen en weer inleveren, aldus mevr. Van Veenendaal. Zoals bekend is er voor de opknappre- mie (maximaal 3.000) slechts 80 mil joen beschikbaar. Mevr. Van Veenen daal vindt het hoogst ongebruikelijk, dat een publiekrechtelijke regeling niet geldt voor een ieder die aan de criteria voldoet, maar slechts zal gelden voor een beperkte groep, die door toevallige factoren het eerst aan bod komt Vele gemeentebesturen worden al da genlang bestookt met vragen van huis eigenaren. Men verwacht een grote chaos als morgen met de uitreiking van de formulieren begonnen wordt. Rotter dam wil door middel van loting toewij zingsformulieren gaan uitreiken. Een niet geheel duidelijke zaak, aangezien immers het ministerie over de uiteinde lijke toewijzing beslist. In het Ar gentijnse poolgebied zijn door Argentijnse en Amerikaanse on derzoekers de fossiele resten aangetroffen van reuzenpin- guins. De fossielen op het Ei land Vicecomodoro marambio meten ruim 1.80 meter. Staking douane Op de Parij- se luchthavens staakte gisteren 75 procent van de douane beambten ter ondersteuning van eisen voor hogere salarissen en kortere werktijden. (Vu e parlementaire redactie) DEN HAAG Voor een aantal Nederlandse gezinnen gaat binnenkort bij wijze van proef de gezinskaart voor het openbaar vervoer van start. Voor 600 gulden zal een heel gezin een jaar lang gebruik kunnen maken van alle vormen van openbaar vervoer, trein, tram, bus, metro en bepaald; veer- en bootverbin dingen. Aan de proef werken ongeveer 7000 gezinnen en alleenstaanden mee. Normaal zullen de kosten van zo'n abonnement 600 gulden voor een gezin bedragert, te betalen in maandelijkse termijnen van 50 gulden, of 420 gulden voor alleenstaanden, 35 gulden per maand. Op basis van de resultaten van deze proef zal worden bekeken of een landelijk algemeen abonnement voor het openbaar vervoer moet worden ingesteld. IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII De Britse filmac teur Richard Burton is hier gezeten in rolstoel in de film „Jackpot" met de Britse actrice Charlotte Rampling (rechts). Links staat Burtons nieuwste vrien din, Amerikaan se actrice Jeanie Bell, die in de film de rol ver vult yan Burtons verpleegster. De opnamen wor den aan de Ri viera gemaakt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De werkloze Britse tuinman, Arthur Povey met dit uit de Mingperiode afkomstige bord. dat hij voor ongeveer 100.000 gulden verkocht heeft aan Christie in Londen. Arthur had het bord al lang in bezit en gebruikte het in de keuken. Het werd bij toeval ontdekt door iemand, die op verzoek van Arthur, naar antieke meubelen kwam kijken. Kooibewoners enthousiast over zwembadplannen Leiden Een handjevol bewoners van de Leidse woonwijk De Kooi heeft gisteravond in het clubhuis De Mirt aan de Lage Rijndijk enthousiast gereageerd op nieuwbouwplannen voor het zwembad De Zijl. H ooe het binnen- en buitenbad er ongeveer gaan uitzien werd getoond aan de hand van een maquette en dia's van baden die Betonwerken B.V. uit Eindhoven elders in den lande heeft gebouwd. Het oude bad is inmiddels zo goed als volledig gesloopt. Betonwerken is reeds met de voorbereidingen voor de nieuwbouw begonnen. Officieel kan pas met het ruim 7 miljoen gulden kostènde project worden gestart wanneer de provincie zijn toestemming heeft gegeven. De gemeenteraad zal waarschijnlijk in zijn vergadering van 26 mei zijn fiat geven. Sportstichtingvoorzit ter Biegstraaten verwacht dat het complex medio volgend jaar kan worden geopend. Een vertegenwoordiger van Betonwerken waar schuwde de Kooibewoners, dat vooral in de beginperiode van de bouw de buurt enige overlast zal ondervinden. Enkele honderden vrachtwagens met bouwmaterialen zullen door de wijk moeten. "Let daarbij goed op uw kinderen". (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het gemeentebestuur van Den Haag houdt rekening' met een Haags bekersucces. Als FC Den Haag er morgenavond in slaagt om in de Rotterdamse Kuip tegen FC Twente (de NOS-televisie brengt om 23.15 een samenvatting van deze wed strijd op Nederland 1) voor de tweede maal in de geschiedenis de Nederlandse voetbalbeker te veroveren, zal de Hagenaars een receptie worden aangeboden. Het gemeentebestuur bereidt een grootse ontvangst voor in de raadszaal aan de Javastraat, waar de spelers, de begeleiders en het bestuur van FC Den Haag, tussen 23.00 uur en 24.00 uur worden verwacht Zaterdag zenden NOS-tv en NOS-radio een rechtstreeks verslag uit van de voetbalinterland West-DuitslandNederland in Frank fort Het radioverslag begint om 16.03 uur op Hilversum 3; de televisie begint de uitzending om 15.55 uur op Nederland 1. DAF gaat korter werken EINDHOVEN (ANP) Voor de periode medio-augustus tot me- dio-oktobcr van dit jaar zal voor 3200 werknemers van DAF-trucks een werktijdver korting van twee dagen per week worden aangevraagd. Het betreft 2000 werknemers van de DA F-fabrieken in Eindhoven en 1200 van de assen- en cabine fabriek van DAF in Oevel (Bel gië). De werktijdverkorting is vol gens DAF noodzakelijk omdat dit jaar de export van vrachtau to's binnen Europa minder gun stig is verlopen dan werd ver wacht. In totaal werken bij DAF-trucks negenduizend werknemers. Nationalisatie in Portugal LISSABON (AF) De Portuge se regering heeft bekendge maakt de nationalisering van bedrijven te zullen voortzetten en dat than* de cement-, de tabak- en de papierindustrie aan de beurt zullen komen. Voorts heeft zij in een poging een eind te maken aan de enor me verschillen die bestaan tus sen inkomsten en maximum voor salarissen vastgesteld en het minimumloon verhoogd met 21 percent Ook zullen alle salarissen van meer dan (omgerekend) 1000 gulden per maand worden be vroren voor de rest van dit jaar. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn hoger zijn dan 6,50 gulden en eenmalig (CRM) vertrouwt erop dat alle gemeenten worden geheven. Het paspoort zal vanaf 1 in staat zijn vóór 1 september aanstaande december aanstaande kunnen worden ge- het bejaardenpaspoort uit te geven. bruikt. De kosten van het paspoort zullen nergens Met de Nederlandse Spoorwegen wordt overleg gevoerd over de mogelijkheid het paspoort niet alleen voor bus en tram, maar ook voor de trein te laten gelden. De NS is van plan het eigen 65 plus-systeem te handhaven. Uitbreiding tot het treinvervoer zou 10 tot 17 miljoen gulden extra kosten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1