Golden Boy Italiaans voetbal: ,,Ik stop" Nieuwe leider in Vredeskoers Quebec wil zelfs afzien van organiseren Olympische Spelen BASKETBALLERS OP DREMPEL FINALEPOULE Finale Europa Cup II met invallers" Felle kritiek van Netzer op Nees- kens Failliet IJ.H.C. blijft bestaan MAATSCHAPPELIJKE RUST IS HOOFDZAAK Uitslagen Hilversum Roel Wiersma geen praeses VVCS meer Enorme blunder Duitse coach WOENSDAG 14 MEI 1975 léSdse courant MACHTSGREEP Rivera mislukte (Van onze correspondent) MILAAN Gianni Rivera stopt met voetballen. Een van Italië's meest bewonderde voetballers, een man die een hekel heeft aan gokspelen piaar gek is op kaarten heeft zijn pokerspelletje met de voorzitter van AC Milan ver loren. Nog geen twee weken geleden kondigde de binnenkort 32-ja- rige „Golden Boy" van het Ita- J Uaanse voetbal zijn staats greep aan. Hij zou met behulp van superrijke vrienden en fi nanciers de hele voetbalclub Milan opkopen en voorzitter Albino Butichi de laan uitwer ken. Rivera had tien dagen de sup porters achter zich maar ken nelijk niet de hoge heren in het bestuur van Milan, die eer gisteravond hun volledige ver trouwen uitspraken in voorzit ter Buticchi en Rivera lieten 'vallen. Sinds 1960 speelt Rivera in AC-Milan. Hij heeft daar onge kende triomfen gevierd en liet al twee weken geleden weten dat hij het nooit over zijn hart zal kunnen verkrijgen in een ander team te voetballen. Dus werd het alles of niets: of voorzitter Buticchi eruit, of Ri vera. Voorlopig ziet het er naar uit, dat Rivera de groot ste nederlaag in zijn voetbal- Gianni Rivera heeft de strijd niet kunnen winnen. loopbaan heeft geleden en dat hij na zondag de laatste competitiedag in Italië shirt en schoenen kan opbergen, niet eens mot- en vetvrij, om dat, zoals Rivera zelf zei, „het is nu helemaal uit" Voetzoeker Enige weken geleden ontplofte de eerste voetzoeker. Buticchi liet in een kranteninterview weten dat Milan eigenlijk best zonder Rivera zou kunnen. „Wij ruilen hem tegen Sala, topspeler van Torino" zei hij. Rivera las dat en ontstak in woede. Na ruim vijftien glorie rijke jaren bij Milan had hij uitgerekend van zijn aanvan kelijke vriend Buticchi anders verwacht Rivera trok zich terug, ver scheen niet op de trainingen en werd dientengevolge om disciplinaire redenen door trainer Giagnoni uit het team gelaten. Alle protesten van col legaspelers en supporters hiel- Buticchi verontschuldigde zich later voor het interview maar bleef erbij, dat AC-Milan nu al rekening moet houden met een toekomst zonder Rivera. Vlak daarna begon de strijd om de macht Rivera was het eerst aan zet: „Als Milan me zomaar wil verkopen dan koop ik Milan op" Buticchi stelde op zijn beurt de vertrouwenskwestie, zei be reid te zijn te verdwijnen maar kreeg het bestuur in Mi lan achter zich. Rivera (31) trok op hetzelfde moment de consequenties en vertelde de verzamelde pers en het vaderland, dat hij het Italiaanse voetbal zou verla ten. .Geen andere club, geen trainersfunctie geen bonds- functie. Eddy Merckx BESLISSINGSDUEL DAMESVOETBAL DEN HAAG Het dameselftal van GDS speelt donderdag 15 mei op het terrein van De Post duiven te Loosduinen een beslis singswedstrijd tegen de dames van Hoek van Holland. Het kampioenschap van groep A staat op het spel. Aanvang 19.15 PRAAG De Rus Valery Lik- hatsjov heeft gisteren de vierde etappe in de wielerwedstrijd Berlijn - Praag - Warschau (Vredeskoers) gewonnen. Rys- zard Szurkowski (Polen) nam de gele trui over van de Oost duitser Hans-Joachim Hartnick. Na de vierde etappe ziet de top van het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Szurkowski (Polen) 15 uur 36 minuten 44 seconden, 2. Mora- vec (Tsj) 15.36.50, 3. Hartnick (O-Dld) z.t., 4. Gusjatnikow (Rusl) 15.37.23, 5. Pikoes (Rusl). 15.37.30, 6. Bartonicek (Tsj) 15.37.35. Het ploegenkjassement wordt aangevoerd door Rusland (46.51.50), voor Oost Duitsland (46.58.27) en Tsjechoslowakije (46.58.39). Nederland staat veer tiende met 47.22.06. Wereldkampioen Eddy Merckx won gisteravond een wedstrijd over 70 kilometer in de straten van Kopenhagen. De uitslag: 1. Eddy Merckx (Belg) 1.29.30, 2. Dietrich Thu- rau (W-Dld) 1.29.34, 3. Frans Verbeeck (Belg) z.t., 4. Roy Schuiten (Ned) z.t. 4. Leif Mor- tensen (Den) z.t., 6. Ole Ritter (Den) z.t., 7. Leo Duyndam (Ned) z.t. De Nederlandse amateur Peter van der Kruys heeft gisteren in Booirschot (België) een wegwed strijd over 120 kilometer gewon nen. Hij legde de afstand af in 2 uur en 54 minuten. In de eindsprint versloeg hij zijn land genoot Adrie van Houwelingen. (Van onze sportredactie) >EN HAAG IJshockeyclub >en Haag is failliet verklaard. )it blijkt uit een korte medede- ing in de staatscourant van fgelopen maandag. 'ailliet, maar beslist nog niet ipgeheven zoals geconcludeerd noet worden uit de woorden an bestuurslid Dick de Blank. J)e vereniging bestaat nog fteeds en zal ook blijven be- laan. Overigens wist ik van dat ele faillissement niets af. Ik eet ook niet wie de schuldei- irs zijn, misschien de gemeen te, misschien de belastingen. Ik heb geen idee. We hebben twee leuke jaren gehad. Als we vorig Jaar met IJ.H.C. door waren 'gegaan, hadden we nu aan de top gestaan. Het belangrijkste is .dat ik mijn gram heb gehaald "voor alles wat er op „De Uithof' is gebeurd." Secretaris Joop van Rijswijk van de Nederlandse IJshockey Bond: „De vereniging is vorig jaar al geliquideerd. Ten aan zien van ons heeft men in ieder geval aan zijn financiële ver plichtingen voldaan. En omdat de vereniging is opgehouden te bestaan, is IJ.H.C. ook niet meer op de ledenlijst opgenomen." Dick de Blank: „Dat kan niet, ik ben nog steeds vice-voorzitter en statutair bestaan we nog steeds. De vereniging kan alleen opgeheven worden door het bij eenroepen van de ledenvergade ring en dat is niet gebeurd en zal ook niet gebeuren. Al verkla ren ze ons nog een keer failliet omdat de baten niet voldoende zijn, wij blijven bestaan." Hilversum De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden koersen luiden: Welkom van Aduard-prijs: 2000 m.: 1. Nimrod (W. Velis) 2.46.3 1.23.2, 2. Linde du Bois, 3. Myra Glorie. Winn. 2,20 pl. 1,70, 3,-, 1,80 kopp. 10.80 trio 72,-. Wanda Scott-prijs le afd., 2000 m.: 1. Nanneke Hanover (J. R. de Boer) 2.50.2 1.25.1, 2. Nok, 3. Mogamo. Winn. 4,- pl. 1,80, 2,20, 2,90, kopp. 22,90. Xoli-prijs le afd., 2000 m.: 1. Leanne Fortuna (P. Smit) 2.45.5 1.22.8, 2. Lady Terraise, 3. Axville. Winn. 3,40 pl. 1,70, 1,30, 1,80 kopp. 6,-, trio 120,80. Wanda Scott-prijs 2e afd., 2000 m.: 1. Mae West (W. van Buytene) 2.50.8 1.25.4, 2. Notre Vainqueur, 3. Mari- nus G. Winn. 4,40, pl. 1,60, 2,20. 4,80 kopp. 6,80. Gfote Prijs der merries 2020 m.: 1. Ironie (J. van Dooyeweerd) 2.46.5, 1.21.4, 2. Lenie Bloemlust, 3. Kermita B. Winn. 3,20 pl. 1,50, 4,30 4,10 kopp. 85.70 trio 797,10. Xylandrla G-Prijs 2000 m.: 1. Tairos T (J. Hon 2.42.9 1.21.5 2. Limbus Hanover, 3. Igor M. Winn. 3,- pL 2,10, 2,40, 5,90, kopp. 12,50. Zora-prijs 2000 m.: Life Pigh H (R Pools) 2.41.2 1.20.6, 2. Juweline J, 3. Myrly Terraise. Winn. 4,90, pl. 1,50, 1,20, 1,30 kopp. 7,00 trio 45,40. XenJa G-prijs 2440 m.: 1. Kanona (H. Hamming) 3.25.- 1.24.-, 2. S. Ivar, 3. Jarvis. Winn. 3,40 pl. 1,60, 2,10, 2,00 kopp. 7,30. Xoli-prijs 2000 m.: 1. Luit van Toog- wijk (F. Bosscha) 2.42.3, 1.21.2, 2. Margonda, 3. Llargita Itenska. Winn. 7,80 pl. 2,30, 2,80, 1,60 kopp. 58,70 trio 914,60. Xnthus-prijs 2440 m.: 1. Monty van Hovi (G. Gommans) 3.31.4 1.25.9 2. Lord Carlos, 3. Jetstream. Winn. 4,- (stal) pl. 1,90, 1,80, 2.80 kopp. 30,10. Totalisatoromzet 398.797.- Van Gerven (links) die destijds een knap vervanger was van Jan van Beveren (rechts). Van Gerven (PSV) wil naar Feyenoord, Björn Nordqvist terug naar Zweden. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN André van Gerven, de reservedoelman van PSV die vooral furore maakte in het begin van het seizoen 1974-1975 toen hij Jan van Beveren verving, wil naar Feyenoord. Een dezer dagen zal hij een onderhoud hebben met Guus Brox, de manager van de Rotterdamse club. Van Gerven: „Ik heb geen zin om weer achter Jan van Beveren te moeten staan en op de reservebank te moeten zitten". Waregem, uit de hoogste Belgische divisie, heeft ook belangstelling voor Van Gerven. De pogingen van PSV om Björn Nordqvist te behouden, zijn op niets uitgelopen. Nordqvist heeft in zijn vaderland een goede betrekking aangenomen en gaat voor de Zweedse tweede divisieclub Gothenburg spelen. Eindhoven Roel Wiersma heeft aangekondigd te zullen iftreden als voorzitter van de WCS, de Vereniging van Contract Spelers. De ex-international en achterspeler van Eindhoven en PSV was sinds 1966 praeses van deze vereniging. Het voorzitter schap van de VVCS vraagt steeds meer tijd en die kan Wiersma niet meer opbrengen. Bovendien wordt het ook steeds ingewikkelder door problemen van juridische, sociale en contractuele aard die zich wekelijks voordoen Wiersma: „Ek voel me niet meer happy op die plaats maar mijn besluit heeft niets te maken met de zaterdag genomen beslissing van WCS, FBO en WON ten aanzien van de contractbemiddeling". Dat het Wiersma ernst is met zijn voornemen, blijkt onder meer uit het feit dat hij deze week een bestuursfunctie heeft aanvaard in de Eindhovense sportraad. IÜEBEC Premier Robert Bourassa van uebec heeft gisteren verklaard dat hij be- eid is af te zien van de organisatie van de 'lympische Spelen 1976 als dat nodig is om e maatschappelijke rust in zijn provincie herstellen. De maatschappelijke orde gaat voot alles, oor alle evenementen, hoe belangrijk zij ok mogen zijn", zo zei hij, en voegde er' aan toe dat zijn regering bereid is om op dit punt alle verantwoordelijkheid te dragen. De premier zei dit in antwoord op vragen over wetsvoorstellen die verleden week vrij dag werden ingediend en die ten doel heb ben orde te scheppen in de bouwindustrie van de provincie. bezig zijn de Olympische accommodaties in Montreal aan te leggen en Louis Laberge, de voorzitter van het vakverbond van Que bec, heeft gewaarschuwd dat de Spelen geen doorgang kunnen vinden als de voorstellen van de regering worden aangenomen. De tweeduizend bouwvakkers, die vorige week donderdag in staking gingen en giste ren het werk zouden hervatten, zijn niet verschenen. De staking duurt voort. iiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii IAGEN Het Nederlandse iketbalteam heeft zich gister- Jjvond vrijwel zeker geplaatst de finalepoule van het om het Europese mpioenschap in het West- luitse Hagen. Nederland won Tide tot de laatste plaats bezet- Ischelandhalle met 88—70 i West Duitsland, dat door ft verlies en de nederlaag van indag tegen Roemenië is uit- keld. i Westduitse bondscoach Ez- (ilian heeft daarmee de wrange ichten geplukt van het feit tjat hij eerst tegen de sterke teenstanders wilde spelen. Hij |ad daartoe de mogelijkheid Tndat het gastland traditiege- keuze van indeling en strijdschema heeft, e vreugde bij de Nederlandse (>elers over de voor het grijpen* plaatsing werd niet ge teld door coach Bill Sheridan, pij zijn twintig punten beter i de Westduitsers, maar wij '>en erg slecht gespeeld. Wij jbben gemakkelijke kansen la- p liggen en daarom ben ik erg /reden". «rpunt pderland begon bijzonder ner- L Er werd vooral onder het 1 veel gemist. Dat stelde de fillers in staat een voorsprong te bouwen van 50. Twee ffers van Pieter van Tuyll tekenden een keerpunt in de rijd. Binnen vijf minuten Nederland met 12—9 en gaf die voorsprong niet Tuit handen. basisopstelling (Sikking, Van et, Akerboom, Cramer en Kees Akerboom speelde grandioos Van Tuyll) was inmiddels al vol komen uit elkaar gerukt omdat Sheridan meer snelheid in de verdediging wilde brengen. Langzaam breidde Nederland de voorsprong uit. Bij de rust was het verschil al tien punten: 42-32. De grote vraag was toen wie de langste adem zou'hebben. Aan vankelijk leek het erop dat het West Duitsland zou zijn. Na ze- veneneenhalve minuut was het verschil, nog maar vier punten (54—50), maar toen maakte Ez- gulian de fout van zijn leven. Hij haalde zijn beste man van dat moment, Holger Geschwind- Grandioos Aan Nederlandse zijde speelde Kees Akerboom een grandioze tweede helft. Hij plaatste elf van de dertien pogingen feilloos door de Duitse basket terwijl hij in het eerste deel acht keer had gemist. De enige, die iets tegen het Nederlandse overwicht kon uitrichten, was Jochen Pollex. Hij kwam tot achttien punten. Norbert Thimm. die nog voor Real Madrid heeft gespeeld, had geen schijn van kans tegen de knap verdedigende Toon van Helfteren. Rustig spelend, kon Nederland de voorsprong handhaven. De marge van tien punten bleef: 9080. De Oranjeploeg kan zich in alle rust gaan voorbereiden op het treffen met de Roemenen op vrijdag. Dan zal beslist wor den wie in Hagen poule-winnaar gaat worden, want Zwitserland en Marokko zullen naar alle waarschijnlijkheid geen werke lijk obstakel vormen. Overige uitslagen B-groep: Roe- menië-Zwitserland 85—68, Wale- sMarokko 5265; Groep A: Hongarije—Frankrijk 66—52, HongarijeOostenrijk 76—68, Algerije—Oostenrijk 63—119; Groep C: Zweden—IJsland 10959, GriekenlandLuxem burg 8366, Polen—Albanië 98—88. Stand groep B: 1. Nederland 2 2 0 4 214 129 2. Roemenië 2 2 0 4'169 -127 3. Zwitserland 2 1 1 3 154 154 4. Marokko 2 0 2 2 134 - 148 5. W. Duitsland 2 0 2 2 139 164 6. Wales 2 0 2 2 111 - 199 IIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllll Plechtige herdenking Avery Brundage Lord Killanin, de opvolger van Avery Brundage als presi dent van het Inter nationaal Olym pisch Comité en Willi Daume, vice- voorzitter van het IOC, behoorden tot de aanwezigen bij de herdenkings plechtigheid die in Garmisch Partenkir- chen werd gehou den voor de vorige week donderdag overleden Brunda ge. die 87 jaar werd. Een treurmu ziek blazende Oos tenrijkse kapel ging vooraf aan de stoet. De baar was bedekt met de Olympische vlag. Achter de baar de geestelijke die de dienst leidde, prinses Marianne Reuss, de weduwe van Brundage met rechts haar broer, prins Reuss. Het stoffelijk over schot van Avery Brundage werd ver volgens overgevlo gen naar Chicago waar op 19 mei de 'crematie plaats zal hebben. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll. BAZEL Dinamo Kiev, van avond tegenstander van Fe- rencvaros in de finale van het toernooi om de Europa Cup II in Bazel, zal moeten spelen zonder de twee spitsspelers Veremejev en Blochin. Veremejev, die tegen PSV twee gele kaarten kreeg en het veld moest verlaten, is uite raard geschorst. De snelle Oleg Blochin, topscorer in de Russische competitie vorig sei zoen, hep in de wedstrijd te gen Ararat Erevan vier dagen geleden een verwonding aan het been op. Volgens coach Valery Lobanovski is het ui terst onwaarschijnlijk dat Blo chin kan spelen. Bij Ferencvaros ontbreekt Laszlo Balint, die zevenen twintig maal voor het nationa le team uitkwam. Hij werd in de wedstrijd tegen Rode Ster uit het veld gestuurd, wat hem eveneens een schorsing van de UEFA opleverde. Vleugelspe ler Pusztai sukkelt met een blessure van de voet. Als de ontmoeting vanavond onbe slist eindigt, komen de teams vrijdag opnieuw tegen elkaar uit Vermoedelijke opstellingen van de ploegen in de finale Europa Cup II te Bazel, die op de tv aanvang 20.10 uur rechtstreeks wordt uitgezonden. Dinamo Kiev Roedakov Tros j kin Fomenko Matvienjo Resjko Moentjan Konkov Kolotov Onitsjenko Boerjak Samosjin Wisselspelers: Damin, Koesnetsov, Svetsjenko. Davidson O (Schotland) Magyar Mate Pusztai (of Szabo) Mucha Nylasi (of Unhaus) Juhasz Megyesi Rab Nyilasi Martos Geczi Ferencvaros Wisselspelers: Domjan, Takac, Ebedii. BONN De Duitse voetbal ler Günther Netzer van Real Madrid heeft geen goed woord' meer over voor zijn Neder landse collega's van Barcelo na, Johan Cruyff en Johan Neeskens. In een telefoonge sprek deelde hij mee dat hij wegens een gebroken sleutel been niet aan de interland Duitsland—Nederland van aanstaande zaterdag kan deel nemen, „omdat Neeskens als een paard heeft getrapt". De wedstrijd tussen Real en Barcelona van afgelopen zon dag, waarin dit incident voor viel, was volgens Netzer gedu rende de eerste dertig minuten volkomen normaal en goed verlopen. „Plotseling ontwik kelde Barcelona echter een ac tiviteit alsof het nog kampioen kon worden, hoewel het der tien punten op Real achter staat", zei Netzer. Hij zag Neesxens op zich afstormen en hoewel hij hoog opsprong om een botsing te vermijden „trapte Neeskens mij als een paard. Ik stortte neer met het geweld van een Stuka, de ver tikaal duikende bommenwer pers van nazi-Duitsland, en viel precies op mijn schouder. Het deed zo'n pijn, dat de schouder 's nachts onder nar- cosegezet moest worden". Hoe het tot dit incident kon komen, is voor Netzer een raadsel. „Ik heb tegen Johan Neeskens al wel twintig keer gespeeld, maar zo idioot als ditmaal heb ik hem nog nooit meegemaakt. Ook Johan Cruyff had het precies zo op zijn heupen en ik ben niet de enige van Real die gewond werd", zo besloot Netzer zijn relaas. Neeskens trapte als eeh paard, aldus Netzer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11