Rabobank Actie Israël over erens Libanon £eidóe6oo%ct/rit f&yS2 oud eigen huis krediet-plan'fijner-huis' DS'70 KAMERLID HAALT BAKZEIL Bonden proberen oppositie en regering te verzoenen affaire proloog BOYCOT TWEEDE DAG LEERPLICHT :vp ;Br In Suriname: Onwaarschijnlijke fouten oorzaak explosie fabriek in Flixborough krediet-plan'fijner-huis' DINSDAG 13 MEI 1975 LEIDSE COURANT EINDHOVEN (ANP) Toneel werkgroep „Proloog" uit Eind hoven en het Tweede-Kamerlid voor DS'70 mevr. Van Veenen daal—Van Meggelen zijn overeengekomen de gerechtelijke pro cedure, die Proloog tegen het Kamerlid had aangespannen, te beëindigen. Mevr. Van Veenendaal erkent, dat feiten, die zij had gesteld in een publikatle, onhoudbaar zijn gebleken, be treurt de publikatie, en heeft zich bereid verklaard de kosten In december vorig jaar werden in een krant uitlatingen van mevr. Van Veenendaal meegedeeld over Proloog. Daarin werd onder meer vermeld, dat de toneelwerkgroep een rode mantelor ganisatie is en zich schuldig maakt aan diefstal, afluisteren, spionage en fraude. Proloog spande korte gedingen aan tegen de krant en zijn zegsvrouwe. In deze procedures werd Proloog in het gelijk gesteld. Proloog spande daarop een procedure aan tegen mevr. Van Veenendaal onder meer om de door de toneelwerkgroep geleden schade vergoed te krijgen. Het bestuur van Proloog heeft met het thans bereikte akkoord ingestemd. BpIROET, (Ap) Israëlische troepen hebben steren invallen gedaan in drie Libanese grens- orpen en vijf mensen, onder wie een vrouw, ontvoerd, die ervan verdacht werden Arabische uerrillastrijders te zijn. Een woordvoerder van et Israëlische opperbevel verklaarde dat de vijf Jlen worden verhoord. Ie woordvoerder van het opperbevel verklaarde at de „anti-terroristische operatie" in Libanon oor zonsopgang begonnen was en tot 's ochtends roeg duurde Een van de ontvoerden, aldus de woordvoerder, was een arts. De namen van de „van terrorisme verdachte personen" werden evenwel niet bekend gemaakt. In berichten uit Beiroet werd gemeld dat de Israëliër dr. Ahmad Murad, een lid van het politburo van de Libanese communistische partij, hadden ontvoerd. Het Israëlische opperbevel verklaarde dat haar troepen invallen hadden gedaan in de dorpen Bintjbail, Ait-el-Shaab en Yarin, ongeveer 4 km. van de grens op Libanees grondgebied. Het was de eerste officieel toegegeven Israëlische inval in de afgelopen vier maanden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UTRECHT (ANP) Het „Landelijk actiecomité twee dagen"- wil dat de 16-jarigen de tweede dag leerplicht gaan boycotten. Dat werd gisteren in Utrecht door het comité betoogd op een protestmanifestatie tegen deze tweede dag waaraan' 200 tot 300 werkende jongeren deelnamen. Het comité noemt deze tweede dag waardeloos mits er aan een aantal voorwaarden wordt voldaan o.a.: de twee dagen school moeten worden doorbetaald ^en werkgevers moeten worden verplicht 16-jarigen in dienst te nemen. Achtergrond van de protesten zijn de ervaringen met de invoering van de tweede dag leerplicht voor 15-jarigen. Deze jongeren zijn slechts drie dagen per week beschikbaar, 'hetgeen voor werkgevers niet zo aantrekkelijk bleek te zijn. Simon een kandidaat mor partijraad SFOORT (ANP) De KVP-kringbestuur- W. Simon ziet af van een 1 datuur voor de partijraad de KVP. Dit bleek gister- vond tijdens een bijeenkomst de kring Utrecht van de 'in Amersfoort, ïjdens de vergadering werd kritiek geleverd op de uitlatingen van de heer Simon, i een groot aantal aanhan- an ex-KVP-voorzitter De de partij verlaten als de ijraad op 20 juni niet kiest een nieuwe koers. De heer Simon zag voor hen geen ander atief dan het creeeren van nieuwe partij, een open aj links van het mid- Volgens kringbestuurder het niet uitgesloten, t de partijraad zich achter de De Zeeuw zou opstel- llllllllllillllllllllllllllllllllll Met oen gezicht, waarop enige af- te lezen staat, kijkt Prins Claus in een put in ongezui verd afvalwater naar boven wordt gepompt. De eerste fase van de afvalwa terzuiveringsin stallatie in de gemeente Weesp. die gis termiddag door Prins Claus offi cieel in gebruik werd gesteld. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Weinig kans bp gratie ;Voor ,,drie reda" UlSERSLAUTERN (DPA) 'oor de wegens oorlogsmisda- - 'en in Breda, in het Italiaanse Gatta en in Spandau-Berlijn ge vangen zittende Duitsers bestaat °P het ogenblik nauwelijks vooruitzicht op een begenadi- tfing. [■Dit staat in een verklaring die de Westduitse staatssecretaris van algemene zaken, Marie Sch- i 'ei. te Kaiserslautern heeft uit- i gegeven. Volgens haar zijn alle l Westduitse initiatieven ten gun- sto van deze gevangenen tot dusver mislukt. De binnenlandse politieke situa tie in Nederland schijnt zich tegen een vrijlating van de „drie van Breda", Aus der Fünten, Kot&lla en Fischer te verzetten, hoewel de Nederlandse regering to beginsel positief zou staan ton aanzien van een oplossing van deze kwestie. Carina (9). Christiaan (7) en Miranda Patricia (3) van Eysden zijn, zoals g bij hun moeder. Ze waren sedert zaterdagmorgen vermist en bleken tot de buurt te hebben gezeten. PARAMARIBO De Surinaamse premier Arron en oppositielei der Lachmon hebben vandaag een eerste gesprek gehad met het bestuur van de vakcentrales om de mogelijkheden tot een verzoe ning over de toekomst van Suriname na te gaan. De vier Suri naamse vakcentrales hebben deze bemiddelingspoging onderno men daar zij graag regering en oppositie aan één tafel willen voordat vrijdag het topoverleg tussen Nederland en Suriname eind deze week in Paramaribo van start gaat Met de opmerking: „Ik ga ervan uit dat wij tot overeenstemming komen" is een optimistische minister de Gaay Fortman van binnenlandse zaken gisteravond van Schiphol naar Suriname ver trokken. Bij zijn vertrek noemde hij de kwestie van de ontwikke lingshulp en die van het verkeer van personen tussen Nederland en Suriname de grootste problemen, waarvoor tot dusverre nog geen overeenstemming met Suriname is bereikt Geconfronteerd met uit Suriname afkomstige berichten over acties die het Suri naamse Comité nationale onafhankelijkheid van plan is uit te voeren, zei de bewindsman dat hij niet gerust was over de toestand in de Surinaamse hoofdstad. Het comité nationale onafhankelijkheid dat o.m. wordt gesteund door de oppositiepartij VHP wil vrijdag de dagelijkse markt in Paramaribo stop zetten. Op maandag zou dan een grote demonstra tie van Hindostanen volgen. Hyacintente lers willen weer teeltbeperking LISSE (ANP) Van de Neder landse telers van hyacintebol- len is 87 procent van mening, dat er voor hun product weer een teeltbeperking moet komen. Deze regeling was verdwenen omdat het Europese Gerechts hof de regeling in strijd achtte met de EEG-be palingen. De voorzitter van de vereniging „De Hyacint" zei dit maandag avond tijdens een in Lisse ge houden vergadering. Hij ver weet de regering „dat men aan de ontoelaatbare toestand geen einde maakt". De vereniging wil de prijzen voor doorgedraaide bollen voor het volgend jaar met tien procent verlagen en voor *77 met de helft Uit onder zoekingen is gebleken, dat de export van hyacinten nauwe lijks nog kan toenemen. Dreigen VOORUITLOPEND OP de voor juni vastgestelde vergadering van de KVP-partijraad maakt een groepje kaderleden zich bang, dat de meerderheid zich daar zal uitspreken tegen de lijn die de inmiddels afgetreden dr. De Zeeuw zijn voorzitterschap kostte: snelle omvorming van de KVP, desnoods zonder op het tot stand komen van het CDA te wachten, tot een "open volkspartij". Spreekt de partijraadsmeerderheid zich hierover niet uit, dan loopt aldus deze met dr. De Zeeuw*s ideeën sympathiserende groep de KVP het risico dat de ontevredenen uit de partij stappen en een nieuwe partij gaan oprichten. Zowel reeds gedeserteerde KVP'ers als ontevredenen uit andere partijen zouden daarin wel kom geheten kunnen worden. DIT GELUID HEBBEN WE meer gehoord; het is een dreigement dat meestal niet een bewijs is, van de overtuiging zelf sterk te staan. Wij trekken sterk in twijfel of het opinie-onderzoek dat zou uitwijzen, dat bijna de helft van de KVP-stemmers De Zeeuw-aan hangers zijn, op betrouwbare informaties berust. Bovendien is het door de ontevreden KVP-kaderleden gelanceerde begrip "links van het midden" als basis waarop de open christen democratische volkspartij zou moeten gaan staan, zo rekbaar als kauwgom. Bedoelen ze met "links van het midden" alleen maar links, of tussen het midden en links in? Is "christen-democratisch" dan een begrip met wezenlijke inhoud? HET VOORNEMEN OM, als de partijraad van de KVP weigert zich te bekeren tot de visie van dr. De Zeeuw en de manier waarop hij die op het kritieke moment wilde realiseren, een nieuwe partij te stichten, is het minst aantrekkelijke in het dreigement Wat voor partij moet dat dan worden? Een met-zo-linkse PPR, een modern soort werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid, een nieuwe editie van D'66? Het politieke beeld in Nederland zal op die manier alleen maar nog verwarrender worden. Trouwens in het algemeen wordt het in Nederland moeilijk binnen een politieke partij oppositie te voeren. Wie niet snel zijn zin krijgt stapt eruit en richt een nieuwe partij op. Eén op de tien dat die een klein kansje maakt tijdelijk te slagen. Symfonie-orkesten Een hoorzitting van de vaste Tweede Kamer-commissie voor CRM heeft vorige week duidelijk gemaakt dat het de minister van CRM ernst is met de herstructurering van de gesubsidieerde symfonieor kesten, en dat hij er vaart achter wil zetten ook. Minister van Doorn bleek niet bereid te zijn het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland op te nemen in de subsidieregeling die de salarissen van de musici volgens een bepaald schema door de rijksoverheid garandeert Zolang het overleg over de herstructurering gaande is - gesproken werd van een jaar of twee - wil de minister volgens de huidige voorlopige regeling met de provincie en enkele gemeenten het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland op de been houden, maar daarna dient het zijn plaats te vinden in het regionale muziekcen trum van waaruit ook het Haagse en het Rotterdamse orkest waarschijnlijk zullen moeten opereren en samenwerken. Hieruit mag men opmaken dat de minister niet zal accepteren dat Rotterdam op de aangekondigde wijze gaat dwarsliggen. Volhardt men in die houding, dan loopt de Maasstad het risico zijn orkest helemaal zelf te moeten onderhouden. Vrijwel zeker is dat de minister er ook niet over denkt zijn fiat te geven aan de salarisver hoging van de Rotterdamse orkestmusici waarop de gemeente nu al voorschotten betaalt Terecht heeft de Haagse wethouder Vink gezegd dat met gemeentelijke voorschotten niets te forceren valt. Zou de minister Rotterdam zijn zin geven, dan staat niet alleen het Haagse orkest in de rij! De minister zou dan beter zijn hele subsidiesysteem over boord kunnen zetten. Hierbij moeten wij wel aantekenen dat zowel het Rotterdamse als het Haagse orkest anders zullen moeten gaan denken over begelei dingen van uitvoeringen van amateurkoren waar geen van beide ensembles veel voor voelen. Den Haag zal er in elk geval op blijven staan dat het Residentie-Orkest ten minste vier grote kooruitvoerin gen buiten de series van het orkest moet begeleiden. Dat is echter niet genoeg want dan moet het Gewestelijk Orkest nog zo'n tien tot vijftien keer bijspringen, en ook elders in de provincie heeft dit met de ondergang bedreigde orkest handenvol werk. Dat werk zal dan van uit het regionale muziekcentrum geregeld moeten worden en daar zullen de hoog te paard zittende symfonieorkesten in deze agglomeratie dan wel rekening mee moeten houden, gesteld dat het Gewestelijk Orkest onverhoopt verdwijnen zou. Weeroverzicht Vooruitzichten voor donderdag Plaatselijk een bui, ook opklarin gen en geleidelijk hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent „Interimnota inkomensbeleid ondergeschikt partij politiek" UTRECHT „Oneven wichtig, onvoldoende, on dergeschikt aan partijpoli tieke voorkeuren en daar door onwaarachtig en on geloofwaardig". Aldus de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel in een eer ste commentaar op de inte rimnota inkomensbeleid. De NCHP heeft wel waar dering voor de voorzichtige manier waarop de proble matiek ter discussie wordt gesteld. Ze kan zich ander zijds echter moeilijk voor stellen, dat de beleidsindi- caties die nu worden gege ven aanvaardbaar zijn voor volgende mogelijk minder links georiënteerde regerin gen. Volgens Dr. W. Drees, frac tievoorzitter in de Tweede Kamer van DS'70 is de re geringsnota een „duidelijk voorbeeld van de passivi teit van minister Boersma van sociale zaken ten aan zien van de inflatie". Alles wordt verwezen naar een volgende nota of naar over leg met betrokkenen. Een enigszins duidelijk beeld komt niet naar voren aldus Dr. Drees. LONDEN De explosie van 2 juni 1974 in het Anglo-Neder- 1 and se chemische bedrijf Nypro te Flixborough in het Engelse graafschap Lincolnshire, waar door 28 personen gedood wer den, was het gevolg van een samenloop van onwaarschijnlij ke vergissingen. De ontploffing werd veroorzaakt door een breuk in een voorlopig geplaat ste buis, waarvan men gebruik had gemaakt om langs een go- barsten reservoir te komen. Zo luidt het vonnis van het vier ledige tribunaal dat een open baar onderzoek van zes maan den heeft ingesteld naar aanlei ding van dit drama, waarin niet alleen heel de fabriek vernield, maar ook ernstige schade toege bracht werd aan bijna 2.000 an dere eigendommen. 150 mensen liepen verwondingen op. Het rapport van het tribunaal stelt talrijke personeelsleden van Ny pro verantwoordelijk voor de ramp. In de fabriek van Flixborough, die voor 55 procent eigendom was van de Nederlandse en voor de rest van de Britse staatsmij nen, kon jaarlijks ongeveer 70.000 ton ruw materiaal gepro duceerd worden voor de fabri cage van nylon en andere kunst vezels. Het scheikundige pro- dukt dat tot ontploffing kwam, was cyclohexaan, een zeer ex plosieve stof. Volgens het officiële rapport, dat steunt op 171 getuigenissen, werd voor men de voorlopige buis aanbracht, geen speciale studie gemaakt van het pro bleem. Men dacht er zelfs niet over na hoe ze ondersteund moest worden. Er werden geen veiligheidsproeven gedaan. Nie mand hield rekening met de of ficiële Britse voorschriften. Be slissingen van technische aard werden genomen door onbe voegde personen, want de fa briek zat toevallig zonder be drijf singenieur. Als huiseigenaar word je nu verrast met een bijdrage van de overheid in de onderhoudskosten van je woning: een subsidie van 50% (maximaal 3.000,-). Dit is een goed bericht, maar die andere 50% moet er ook komen! Een goede raad: stap binnen bij de dichtstbijzijnde Rabobank en vraag naar het Wij adviseren u deskundig, helpen u snel, want snelheid is geboden. Immers, de overheid zegt "wie 't eerst komt, wie 't eerst maalt". - van f2.500.- tot f 15.000.- - af te lossen in 4 tot 8 jaar. geld en goede raad Hogere garanties oliekredieten DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. van der Stee van land bouw en visserij heeft de olle- kredietgaranties voor glastuin bouw en visserij verhoogd met 10 gulden per ton (tuinbouw) of per duizend liter (visserij). Voor de tuinbouw wordt de ga rantie voor zware stookolie, ge leverd tussen 30 september 1974 en 1 januari 1975, 50 gulden per ton., voor deze oliesoort gele verd tussen 31 december 1974 en 1 juli 1975 60 gulden per ton. Voor halfzware olie, gasolie en lichte stookolie worden de be dragen resp. 5 en 6 cent per liter. De kredietgarantie voor zware olie en gasolie voor de visserij, is met terugwerkende kracht tot 1 januari op 60 gulden per dui zend liter gebracht Kamer tegen reorganisatie BB (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer Is tegen een door het rijk georganiseerde dienst bescher ming bevolking. Dat is gisteren gebleken bij de behandeling van de nota over de civiele verdediging en de hulp bij ram pen gedurende een vergadering van de Tweede Kamercommis sie die zich daarmee bezig- Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) die verant woordelijk is voor deze nota zegde de commissie toe, dat hij nog eens zou bekijken of de BB in de toekomst gemeentelijk georganiseerd kan blijven. De in de nota voorgestelde regionali satie van de brandweer zal geen inbreuk betekenen op de eigen indentiteit en het vrijwillige ka rakter van de verschillende korpsen, zo stelde de minister met name de KVP gerust.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9