Arabische kritiek gg akkoord EEG-Israël MET PINKSTEREN REKENEN OP EEN BEHOORLIJKE DRUKTE AMRO-bank weigert boycot Zuid-Afrika Pittige start bij China's „derde man" in Frankrijk als vorst ontvangen Grote Gnork. Gratis van Je Amro Bank. MJCOA?l£'?l£ EEG gaat wijnpias wegwerken Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: Eigen briefpapier,daar zal uw bovenbuurman van staan te kijken. H-jti veoMeniK. w netteen een vueSEïJKE neJceL mhouvf Hf> ww nu ocaeoeoe en %iHf!rfiS'£^£J<£££is:r^eE'SOr>^o^'=F>rsoeriLUk: Cf)rv 5DINSDAG 13 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 'Z In de haven van Leningrad zijn voor het eest sedert de Tweede Wereldoorlog twee Amerikaanse oorlogsbodems binnengelopen. Onder het belangstellend oog van een Russische marineman meert de ..Leahy" af aan de kade. Tegelijkertijd hebben twee Russische torpedo- bootjagers ligplaats gevonden in de Amerikaanse stad Boston. De uitwisseling van de beleefdheidsbezoeken waarin de ontspanning tot uitdrukking moet komen. Is georganiseerd ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van het einde van de oorlog. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Wanneer de weergoden meewerken kan het met de Pinksterda gen behoorlijk druk worden in ons land, aldus het Nationaal Bureau voor Toeris me in Den Haag. Afgewacht moet wor den of het record van Pinksteren 1972 gebroken zal worden; toen brachten 800.000 buitenlanders een bezoek aan ons land. Zowel voor 1973 als voor 1974 was dit aantal 700.000. Rijkspolitie en ANWB zeggen dat, zoals ook in voorafgaande jaren het geval is geweest, het Puik sterweekeinde wat be treft de verkeersdrukte het topweekeinde van het jaar kan worden. Maar uiteinde lijk zal het weer, de bloeiende bloesem, de bloemen en de bomen van grote in vloed zijn op de drukte op de wegen, zo voegen zij hieraan toe. Amsterdam. Noordwijk en het eiland Te xel zijn nagenoeg volgeboekt, terwijl de provincie Zeeland, Den Haag, Zandvoort en Bergen goed bezet zullen zijn. Buiten de vele buitenlanders, waaronder een groot aantal Duitsers, zullen ook veel Nederlandse recreanten dit weekeinde buiten hun eigen woonplaats doorbren gen, aldus ANWB en Rijkspolitie. Op grond van de eerder genoemde facto ren die nu het komende pinksterweek einde het verkeersbeeld kunnen'beinvloe-, den geven de Rijkspolitie en ANWB de volgende prognose: Vrijdag 16 mei kan, over de gehele dag verspreid, de ver keersdrukte groter zijn door diegenen die een extra vrije dag hebben genomen. Dit zal in de middag tot gevolg kunnen heb ben dat de vrijdagavondspits vroeger zal aanvangen en langer zal voortduren. Op diverse plaatsen kan hierdoor filevor ming ontstaan. De vroege ochtenduren van zaterdag 17 mei zullen worden be heerst door de buitenlanders die samen met onze landgenoten hun recreatiebe stemmingen opzoeken en vooral in het centrum van het land voor een flinke drukte op de wegen zorgen. Deze drukte zal zich waarschijnlijk rond, het midda guur meer verplaatsen naar de wegen die naar de kust leiden. Goed strandweer zal dit verkeersbeeld uiteraard nog verster ken. Hierdoor kan langdurige filevor ming voorkomen. Voor Eerste Pinksterdag worden weinig verkeersmoeilijkheden verwacht De mo gelijkheid wordt echter niet uitgesloten, dat bij mooi weer plaatselijk wel ver keersdrukte voor kan komen door de dagrecreatie. Maandag 19 mei kan de drukste dag van het hele weekeinde worden. In de ochten duren kan de verkeersdrukte toenemen door dagrecreatie en bezoekers van aller lei evenementen. Het verkeersbeeld wordt ook op deze Tweede Pinksterdag weer sterk beïnvloed door de weersom standigheden. Bij slecht weer verdwijnen de mensen vroeg uit de bossen en van de stranden, terwijl men bij mooi weer het verblijf zo lang mogelijk zal rekken. Zij die een grote afstand naar huis moe ten afleggen zullen al in de middaguren terugreizen. Dit zal het eerste merkbaar zijn op de wegen vanaf de Randstad richting Duitsland en op de route vanaf de Friese meren in de richting Noord- Holland. In de late middag en de avonduren wor den op de doorgaande wegen van Neder land zeker stremmingen verwacht aange zien iedereen zich dan weer naar de thuishaven begeeft RUSSF.L De Arabische wereld is helemaal niet i spreken over het handelsakkoord dat Israël en de EG zondag plechtig hebben ondertekend in een isteeltje in Oudergem (Brussel), eigendom van de lelgische regering en plaats waar diezelfde regering ich pleegt terug te trekken als er zeer moeilijke slissingen moeten worden genomen. Arabische reacties zijn dan gevolgen zal hebben voor de jk niet uitgebleven: de Arabi- :he ambassadeurs in de EEG- inden hebben gisteren geza- •nlijk bij de Arabische liga ingedrongen op stopzetting in de dialoog met de EEG-lan- jn. Arabische politici en jour nalisten in Brussel voorspelden gistermiddag dat de economi- che vrijage tussen de EEG en sraël onvermijdelijk politieke Voor nieuwe spaarders die al eigen briefpapier nebben, g] Europees-Arabische betrekkin gen. Over de Franse rol bij het tot stand komen van het han delsverdrag tussen de EEG en Israël werd nog opgemerkt, dat Parijs slechts met tegenzin heeft meegewerkt en verlangt dat de Arabische landen minstens een gelijke behandeling krijgen van de EEG als Israël heeft onder vonden. Bovendien heeft Parijs CDU: Kohf kandidaat kanseliér BONN (DPA) De CDU wil met haar partijvoorzitter Hel mut Kohl (45) als kandidaat voor het bondskanselierschap de verkiezingen van 1976 in gaan. Het partijbestuur sprak zich gisteren met algemene stemmen uit voor een kandida tuur van Kohl. Ook Gerhard Stoltenberg, die zelf ook gold als kanshebber voor de kandi datuur, stemde voor Kohl. Kohl is premier van Rijnland-Palts. Secretaris-generaal Tandler van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, wees erop dat in zijn partij nog steeds de „wijd verbreide mening" heerst dat Frans Josef Strauss de kandi daat voor het bondskanselier schap zou moeten zijn. erop aangedrongen dat de Ara bische wereld volledig wordt geinformeerd over alle punten van het thans afgesloten han delsverdrag tussen de Euro- markt landen en Israël. Het nieuwe handelsverdrag tus sen de EEG en Israël bepaalt dat de Euromarktlanden over twee jaar geen invoerrechten meer heffen op Israëlische in dustriële produkten en dat Is raëlische landbouwprodukten, tarief reducties krijgen tussen de 60 en 80 procent Israël heeft van de gemeenschap 15 jaar de tijd gekregen om zich in te Stel len en aan te passen, aan de te verwachten concurrentie van Europese produkten op de Is raëlische markt. Bovendien gaan Israël en de EEG ook op technologisch gebied samenwer ken en gegevens uitwisselen. De Israëlische vice-premier en minister van buitenlandse zaken Yigal Allon, die het verdrag met de EEG ondertekende, heeft in middels twee uitspraken gedaan die niet in goede aarde zijn ge vallen bij de EEG-partners en ook scherpe kritiek hebben geoogst bij de Arabieren in Brussel. Op de eerste plaats prees Allon in Brussel openlijk de moed van de EEG-landen die zich niet hadden laten verleiden tot discriminatie van Israël door één der partners (hij bedoelde Frankrijk dat sterk pro-Ara bisch is) en in de tweede plaats onderstreepte Allon dat het han delsverdrag het bewijs heeft ge leverd, dat de Arabische poging om Israël in Europa te isoleren volkomen mislukt is. Van EEG- zijde wordt tegenover iedereen die het maar horen wil te ver staan gegeven, dat het akkoord met Israël helemaal niets aparts is en geheel past in de handel spolitiek van de gemeenschap tegenover de landen aan de Middellandsche Zee. Behalve met Israël, zo wordt opgemerkt van EEG-zijde, staan ook han delsakkoorden te wachten met Algerije, Tunesië en Marokko. Teng Hsiao-plng. gazetten tussen de Franse regering aan haar gasten aanbood. niiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuim Vandalisme In de de Franse re gering aan haar gasten aanbood. In de toeristische stoomtrein die tij dens de vakantiepe riode zich dagelijk se ritjes rijdt tussen Tilburg en het Bel gische Turnhout hebben vandalen danig huisgehou den. Zittingen en rugleuningen van een aantal antieke coupé werden vol komen vernield. Illllllllllllllllllllllllllllllllll 1STERDAM (ANP) De AMRO-bank ligert Zuid-Afrika economisch te boy- Itcn. De beslissing tot een boycot ligt m op de weg van het bevoegde gezag en liet op die van de bestuurders van een irticuliere onderneming". Aldus dr. J. M. van den Brink in een brief aan afdeling Financiën van de Wereld- lad van Kerken in Genève. In augustus orig jaar had het centraal comité van t Wereldraad de financiële afdeling igedragen om de „European American tanking Corporation" te verzoeken geen eningen meer te verstrekken aan Zuid- tfrika vanwege de daar aanwezige ras endiscriminatie. In januari bracht de Wereldraad dit verzoek over aan de AM RO-bank, een van de zes aandeelhouders van deze bank. De AMRO-bank wijst erop dat de Neder landse regering zich in de V.N. in 1972 en eind vorig jaar heeft uitgesproken voor een dialoog met Zuid-Afrika. De bank voegt hieraan toe: „Een economisch boycot tegen Zuid-Afrika werd nimmer door het daartoe bevoegde orgaan van de Verenigde Naties (de Veiligheidsraad) uitgevaardigd. Wel bestaat een verbod tot levering van militaire goederen." Ook constateert de bank dat de regering eind 1974 duidelijk heeft gemaakt geen princi pieel bezwaar te hebben tegen de deelna me van Estel in een Zuidafrikaans staal- projekt Verder stelt de AMRO-barik vast dat de Nederlandse overheid, die de apartheidspolitiek verwerpelijk vindt, bij deelname in een Zuidafrikaanse onderne ming een sociaal beleid verlangt, waarbij niet wordt gediscrimineerd. Dr. Van den Brink herinnert eraan dat de AMRO- bank slechts tot deelneming in een Zuida frikaanse bank bereid is, „indien een dergelijke instelling onder meer in staat en bereid zou zijn het beginsel van „equal pay for equal work" in praktijk te bren gen en er naar zou streven aan alle medewerkers gelijke promotiekansen te •bieden". De bank vraagt zich af of deze „meer praktische wijze" van verzet tegen rassendiscriminatie „niet getuigt van meer wijsheid dan het standpunt van hen die, bij slagen van hun streven, Zuid- Afrika in een economisch en geestelijk isolement zouden brengen". De bank wijst er ook nog op, dat de meningen sterk uiteen lopen hoe het in ternationale verkeer invloed kan en mag uitoefenen om de discriminatie te"beeind- igen. „Ook over het tempo waarin een ontwikkeling ten goede sociologisch mo gelijk is zonder grote schade, met name aan de gediscrimineerden, toe te brengen, wordt door deskundigen verschillend geoordeeld." Een pittige start bij het V.W.O. heeft de eerste dag van de centrale schriftelijke eindexamens van het alge meen voortgezet en van het lager en beroepsonderwijs ge kenmerkt. Vrij lastig, maar toch goed beantwoordend aan het ni veau, was de opdracht Neder lands die de V.W.O.-kandida- ten gistermorgen voorgescho teld kregen. Zij moesten van het 1900 woorden tellende arti kel „Lof van het conservatis me" van J. H. Heldring in „Liberaal Reveil" van april 1974 een samenvatting geven van maximaal 500 woorden. Veel leerlingen zullen daar de nodige moeite mee hebben ge had, vooral vanwege de vele citaten in de tekst Maar die tekst was overigens helder. En de opdracht vroeg terecht om een systematisch inzicht en het kunnen werken met onder scheidingen. Heel wat pittiger was voor de V.W.O.-ers het Frans; „echt te moeilijk" volgens een heel kie ne leerling. De kandidaten kregen vijf beschouwende tek sten onder ogen die over het algemeen van hoog niveau wa ren. De eerste tekst uit „Le Monde" behandelde het pro bleem van het werken aan de lopende band. De probleem stelling was duidelijk, maar het taalgebruik vrij moeilijk, vooral aan het eind. Eveneens uit „Le Monde" was de tweede tekst, die de positie van Poin- caré aan het qinde van de eerste wereldoorlog behandel de. Deze tekst zal zeker moei lijkheden hebben opgeleverd aan die leerlingen, die geen geschiedenis in hun pakket hadden. Het antwoord op vraag 11 was niet exact uit de tekst te halen. De formulering van vraag 16 „Poincaré sem- ble avoir été arrété de fair quelque chose" leverde zeer curieus Frans op, dat echter geen moeilijkheden opleverde voor een juiste beantwoording. Helder, met uitzondering mis schien van de eerste alinea, was de derde tekst, ontleend aan Francois de Closets „Le Bonheur en plus". Maar vraag 27 vroeg synoniemen die niet functioneel waren. Is dat wel acceptabel? De verhouding van de franstalige Belgische literatuur tot de Franse was het onderwerp van de vierde tekst, genomen uit het tijd-, schrift „Le Francais dans le monde". Een duidelijke tekst in niet te moeilijk woordge bruik. Ook de vragen waren duidelijk. De vijfde tekst uit „Le Nouvel Observateur" ging over de functie van allerlei festivals. De tekst was van een moeilijk taalniveau met vooral in de tweede en derde alinea zeer ingewikkelde lange zin nen. Op vraag 49 na, die niet erg duidelijk was geformu leerd, waren de vragen goed. MAVO Goed te doen waren de op drachten Nederlands voor MAVO 4 en 3. De kandidaten moesten een tekst verklaren over „probleem met werklo zen", respectievelijk „de zo mertijd". Enkele van de vra gen waren wellicht wat merk waardig door hun vaagheid. Maar over het algemeen was de opdracht redelijk. Dat was ook het geval met de beide opdrachten Nederlands voor de kandidaten van het lager technisch onderwijs (T- stroom). Zij kregen „Speur tocht naar een half miljoen" en Simon Carmiggelt's „De Laatste keer" te verklaren. De vragen benaderden het T-ni- veau goed. De kandidaten van het lager huishoud- en nijverheidson derwijs kregen in de ochten duren een goede Engelse tekst met goede vragen te verwer ken. In de middaguren kwam Nederlands aan bod: een pitti ge tekst, maar redelijk tot goe de vragen. Toekomst van Britse Chrysler door staking in gevaar LONDEN De toekomst van de Amerikaanse Chryslerauto- moblelfabrieken in Groot-Brtt- tannië verkeert opnieuw ln ge vaar. Ondanks een oproep van premier Wilson en een voorstel van de Chrysler-dlrectle om het personeel een ruime mate van medezeggenschap te geven, blij ven in de motorenfabriek van Coventry 4000 arbeiden in wil de staking. Na enkele dagen sal hun aantal stijgen tot 6000. Verleden jaar leed Chrysler- Groot-Brittannië een verlies van 18 miljoen pond (ruim 100 min gulden). De stakers eisen een onmiddellijke loonsverhoging van 8 pond 45.-) In de week. Tegen begin juli willen ze 15 pond in de week meer en dit ondanks het feit, dat hun huidi ge loon overeenkomst pas eind juni verstrijkt Het Amerikaan se bedrijf dat enkele jaren gele den de Britse automobiel firma Rootes overnam en sindsdien geplaagd wordt door talrijke loonconflicten, zegt dat het zich momenteel geen nieuwe loons verhogingen kan veroorloven. (Van onze correspondent Jan Dimmen) PARIJS De „derde man" van de Chinese volksrepubliek Teng Hsiao-ping is aan het hoofd van een delegatie van twaalf perso nen, waar onder de minster van buitenlandse zaken, in Parijs aangekomen, waar hij praktisch met het eerbetoon voor staats hoofden onthaald werd. Hsiao-ping is vice-eerste minister, vice- voorzitter van de Chinese communistische partij, en opperbevel hebber van de strijdkrachten en wordt algemeen als opvolger van Tsjoe En-lal gezien. Hij Is de eerste hooggeplaatste Chinese regeringsfunctionaris die een officieel bezoek aan een westers land brengt Zijn verblijf in Frankrijk zal een week duren en hij zal daar tweemaal een onderhoud met president Giscard d'Estaing hebben. Bij zijn aankomst verklaarde Teng. die in Frankrijk verbleef, dat hij een onvergetelijke herinnering aan Frankrijk bewaard had. Het bezoek van de Chinese vice-premier staat in het teken van de Chinees-Russische controverse en de rol die Peking in deze controverse in de rivaliteit tussen de beide supermogendheden door Europa zou willen zien spelen. Voor Peking is Frankrijk het aangewezen land om in de groep van industriemogendheden een leidende rol te vervullen en door aan deze wens uitdrukking te geven onderschrijven de Chinezen de internationale doctrine van wijlen generaal De Gaulle. China wenst een verenigd en sterk Europa dat onafhankelijk is van Moskou en Washington. Teng Hsiao-ping zal president Giscard ongetwijfeld er op wijzen dat de ontspanning tussen oost en west op een illusie berust en dat het expansionisme van Moskou dè reële bedreiging vormt voor Europa en ook voor Azië en momenteel gevaarlijker is dan het Amerikaanse imperialisme. Hij zal de Franse president zeker ook waarschuwen voor het gevaar dat volgens zijn regering schuilt in de Europese veiligheidsconferentie die Moskou sterk propageert Parijs bereid is mede te werken. MPLA vreest invasie in Cabinda - LISSABON (Rtr) Een groot 1 leger bereidt zich voor vanuit Zaire een inval te doen in de olierijke Portugese enclave Ca binda, zo heeft de leider van het Marxistische volksfront voor de bevrijding van Angola (MPLA), dr. Agostinho Neto, verklaard in een vraaggesprek met het in Lissabon verschij nende dagblad „Diario de Noti- cias". Volgens dr. Neto trekt ook het van Zaire uit opererende natio nale front voor de bevrijding van Angola (FNLA) troepen sa-j men in het zuiden van Cabinda, nabij de grens met Zaire. De MPLA-leider waarschuwde dat er in Angola een algemeen con flict dreigt De twee concurrerende vrij heidsbewegingen vormen samen met de nationale unie voor de totale bevrijding van Angola (UNITA) een overgangsregering met de Portugese autoriteiten, in afwachting van de onafhan kelijkheid van Angola in no vember a.s. BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft besloten dat in de periode van 12 mei tot 5 juli overtollige wijn in de gemeenschap tot alcohol verwerkt kan worden. De wijn wordt gedestilleerd tot alcohol om de grote overschotten weg te werken. Oorspronkelijk was deze operatie gepland voor de periode van 7 juni tot 31 juli. Ze is nu vervroegd. Tot destillatie van wijn werd beslo ten nadat tussen Frankrijk en Italië een „wij noorlog" was uitgebroken. En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook gewoon f 5,- op uw rekening zetten, of een gekke grote Spaar- Gnork geven. Maar dat briefpapier, dat is natuurlijk wel het aardigste. Vooral ook omdat er keuze is uit 6 verschillende mogelijkheden. Iedereen die vóór 7 juni a.s, gegevens gedrukt met daarbij een spaarrekening opent bij passende enveloppen, de Amro Bank, kan z'n eigen U betaalt er weliswaar briefpapier bestellen. f 10,- voor, maar de Amro 100 Velletjes met op 't stort ook meteen f 5,- op uw briefhoofd uw persoonlijke nieuwe spaarrekening. J.J. Hornman Julianaplantsoen 223 Zutphen Tel. 070-42 7130 en atLHVElEH OVI OKHOC*- Noo/r i-,FT 2£,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7