Leerlingen in gezondheidszorg vroegen dringend de aandacht Leiden krijgt tweede thvoor buitenlanders ZWAK VOORLICHTINGSBELEID WEKT WREVEL VAN UNIVERSITEITSRAAD Kappers vielen in de prijzen DINSDAG 13 MF !375 LEIDSE COURANT International House aan het Rapenburg Van een onzer verslaggevers Leiden - Het ziet er naar uit, dat over een klein Jaar het aloude voormalige Prytaneum (Rapenburg 6) een gezellig te huis is voor buitenlandse le den van de Leidse academi sche gemeenschap. In het na jaar hoopt men een Internatio nal House te kunnen openen, waarbinnen enkele honderden buitenlanders (die zich in Lei den specialiseren, voor een proefschrift werken of (en dat zijn de meesten) in Leiden ver blijven in het kader van inter nationale uitwisselingen of binnen projectgroepen) zich helemaal thuis kunnen voelen. Prytaneum 6 wordt voor hun een „tweede thuis". Dat is het ideaal van een grote groep van gastvrouwen, echtgenotes van hoogleraren, die actief al een kleine twee jaar bezig zijn ge weest om dit International House voor te bereiden. Buitenlandse leden van de Leidse civitas (de vele studen ten nog niet eens meegere kend; ofschoon die na de ope ning van het House even har telijk welkom zijn), hebben het niet gemakkelijk in Leiden. Ze zijn „onderdak", door het toe doen b.v. van de in *64 begon nen International Neighbour Group. Ook de enkele jaren later opgezette professionele sociale begeleiding (Internatio nal Centre) behartigde vele be langen. Een geweldige vooruit gang. Maar onverminderd bleef men de behoefte gevoe len aan een ontmoetingscen trum, waar die buitenlanders bijeen kunnen komen om te ontspannen, spelletjes te doen. fijn rustig te kunnen lezen in een boek, in contact te komen met Nederlanders. Buitenlandse academici moe ten buiten hun studie om ook nog kunnen „leven'". In andere landen zijn dergelijke centra al bekend. In Leiden komt straks (als de 50.000 gulden voor de inrichting bijeen zijn) een eerste gezelligheidscentra lisatie voor buitenlandse aca demici in ons land. Ook het International Centre zal in het Prytaneum worden gevestigd: praktische zaken, ontspanning en recreatie komen er in één hand. Een heel gebouw staat ter beschikking. De fancy fair tijdens het Open Huis op 23 mei moet een onderstreping worden van het verlangen van zeer velen, die de buitenlandse Wie diep in de zak wil tasten kan terecht op de bankreke ning van International House, nr. 56 63 15 254, ABN te Lei den, of op postgiro nr. 33 416 JJ3 t.n.v. Stichting Internatio nal House, Leiden. Voor vijfde keer in Zoeterwoude Op Dag van de Verpleging Ruim 200 zieken en invaliden bij triduum Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude - Vanmorgen is in de Christus Dienaarkerk het 47-ste Eucharistisch Zie- kentriduum voor Leiden en wijde omgeving begonnen. Ruim 200 zieken en invaliden bezetten weer drie dagen de gastvrije Zoeterwoudse kerk, waarin het triduum nu al weer vijf jaar een onderdak vindt Het eerste lustrum dus. Na tientallen jaren Herensingel- kerk, nu alweer vijf jaar de "buitenlucht", en het bevalt de deelnemende triduumgangers uitstekend. Ongeveer 19 automobilisten hebben zich opgegeven om de zieken van dienst te kunnen zijn met vervoer naar en van de kerk. Dat betekent dat hun auto's gemiddeld twee keer de rit moeten maken." Dat is wel eens moeilijker geweest", al dus de heer M. M. Ran cure t die het vervoersprobleem te verwerken heeft: "vroeger viel het triduum in juni en dan waren al veel mensen met va kantie zodat soms een bereid willige autobezitter drie of meer ritten moest maken. We kunnen het nu wel redden, dacht ik". Gisteravond waren de bedden al gespreid, na een laatste in spectie door comitéleden. De schooljeugd had weer voor een fijne entourage in de kerk gezorgd, o.a. een enorme pa pieren "bloemrijke" bal, een presentje voor de gasten die in Zoeterwoude weer drie dagen een "uitje" beleven dat hen er weer geestelijk en lichamelijk een stuk bovenop helpt Van een onzer verslaggevers Leiden Gisteren beleefden we de (jaarlijkse) dag van de Ver pleging, jaren geleden ingesteld om de "buitenwereld" bekend te maken met het functioneren in de gezondheidszorg van o.a. de verpleegkundigen. Dit jaar werd deze dag uitgeroepen tot "de dag van de leerlingenraden". De leerlingenraad is een instelling, door middel waarvan de leerlin- i gen in de gezondheidszorg hun Istem kunnen laten klinken. De leerlingenraad houdt o.m. con tact met de opleiding, met de directie van zieken- en verpleeg- I huizen. De belangenbehartiging I heeft een vorm gevonden in een I stichting, die thans een jaar of vier draait en door begeleiding en instructie van leerlingenra den de positie van de gezond- j heidszorg binnen de muren van I het ziekenhuis, de inrichting of j het verpleegtehuis tracht te ver beteren. Iln Leiden en directe omgeving zijn de leerlingenraden van het Academisch Ziekenhuis en het Diaconessenhuis actief bezig. I Gisteren hadden zij een stand ingericht in het gebouw Nieuw e- I roord, waar huisvesting en op- j leiding van verpleegkundig per- soneel geconcentreerd zijn. Het I AZL.telt globaal 300 leerlingen i en het Diaconessenhuis 132. Maar in Leiden en directe omge- I ving gaat het zeker om 1000 leerlingen die in materieel èn I geestelijk opzicht een rugge- steun nodig hebben. Cokkie j Bos, voorzitter van de leerlin genraad van het AZL en werk zaam op de Kinderkliniek, ver telt daarover. "We willen eigenlijk (en wie wil dat niet?) het beste dat bereik baar is, het optimale. De meest wenselijke integratie van de theorie met de praktijk, het in tensiveren van informatie ta.v. het beroep in zijn totaliteit We willen ook de leerlingen motive ren om reeds gedurende hun leerlingentijd hun toekomstige beroep bewust uit te oefenen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllir i Ons beleid is ook gericht op een zo goed mogelijke communica tie tussen directie, opleiding, af delingshoofden, gediplomeer den, leerlingen en andefe disci plines. En dan willen we een optimale patiëntenzorg". Cokkie vindt het eigenlijk een moeilijke zaak: directies van zie kenhuizen of verpleeginrichtin gen denken wel eens aan "op ruien" tegen allerhande wantoe standen als ze over leerlingra den horen. De directie van het Diaconessenhuis staat evenwel zeer positief tegenover deze "vakbeweging". Ook binnen het AZL schijnt men het nut van de leerlingenraad te gaan inzien, vindt Cokkie Bos. Het is niet alleen een stukje democratise ring, waarvoor de raden staan, maar ook wil men meer beteke nen voor de mens "voor wie men bezig is", de patiënt Cokkie vindt, dat nog te kleine groepen actief bezig zijn met het werk voor een zich ontplooiende leerling: "Er gaat veel vrije tijd inzitten voor de "dagelijkse wer kers". Iedereen moet kunnen meedenken in het grote appa raat van de gezondheidszorg. Daarom vind ik het b.v., absurd, dat de psychiatrie van Ende geest nog geen leerlingenraad kent Het effect is nog niet opti maal". Wat het diaconessenhuis betreft kan dat ook nauwelijks, want de leerlingenraad daar draait pas sinds maart van dit jaar. Cokkie hakt al met het bijltje van de leerlingenraad binnen het AZL sinds een kleine drie jaar," en we hebben toch al vrij veel re sultaat geboekt Zo wordt er gewerkt aan een nieuw beoorde lingssysteem en op drie afdelin gen is teamverpleging inge voerd. Dit zal in de toekomst tot alle afdelingen worden uitge breid. Zo kun je de patient per soonlijk tegemoet treden en krijg je een beter contact". Het thema van de Dag van de Verpleging luidde gisteren: "Wij 364 dagen voor u. u een dag voor ons". In een stand in Nieu- weroord werd een en ander dui delijk gemaakt, een groot aantal geinteresseerden nam ervan kennis. De avond was inge ruimd voor een groot feest, waaraan enkele honderden deel- Met een bijna professioneel aan doend cabaret (maar hoe kan dat ook anders, als je Prank Sanders van "Tekstpierement" 1 als regisseur hebt) werd in de "Kuip" van Nieuweroord voor j een zeer groot publiek "Sand erover" gegooid. Zeven meisjes en jongens die in tomeloze vaart zeer bekwaam en talentvol (ze moesten een toernee kunnen i maken) rake teksten en snedige vondsten binnen het "ruige klooster Nieuweroord" op de planken zetten. Na afloop een niet minder ruig bal, met de muziek erbij van The Silvertone Steal Orchestra. Van onze rechtbank verslaggever LEIDEN - De Rech telijke Macht is in Leiden begonnen met het aanpakken van de vele sloopac- tiviteiten waarmee verscheidene bewo ners zich in de stad bezig plegen te hou den. Gisteren werd door kantonrechter mr. Van Dijke vonnis ge veld over autosloper K. die was betrapt bij I het lozen van onder I meer banden resten en autostoelen in de berm van de Kasteel- j hof. K. ontkende glashard en stelde - dat hij juist die rom mel aan het oprui men was. Enkele ge tuigen verklaarden onafhankelijk van el kaar, dat K. de rom mel echter uit de au- Kantonrech ter pakt auto-sloper aan to van de Leidse aut overnietiging in de berm deponeerde en mr. Van Dijke zag voldoende aanleiding om K. derhalve te veroordelen: 200,- boete waarvan 140,- voorwaarde lijk. Daar bleef het echter niet bij. K. moest ook nog terecht staan voor het feit, dat hij een collega had laten rijden in een bijzon der krakkemikkig ve- hikel. Daarvoor i kreeg hij als eigenaar 50.- opgelegd. Ook zijn collega kreeg dit bedrag opgelegd, maar daar werd nog eens een waslijst aan toegevoegd. Hij reed namelijk om kwart voor twee 's morgens op de Lange Gracht zonder verlichting en zonder rijbewijs. Bo vendien had hij bij aanhouding een valse naam opgegeven. Dat alles kwam hem te staan op een totaal aan boetes van 250.- opgebouwd uit de volgende be dragen: 50,- voor de gebreken aan de auto 60,- voor het ontbreken van ver lichting 100,- voor i het ontbreken van J het rijbewijs en 40,- i voor de valse naam. I I De Bond van Nederlandse Ama teur Fotografen Verenigingen houdt ter gelegenheid van het „jaar van de vrouw" een foto wedstrijd. Er mogen uitsluitend foto's worden ingeleverd over j vrouwen die door een man of J een vrouw zijn gemaakt Inlich- tingen bij de Leidse Amateur Fotografen Vereniging de heer Era dus, telefoon 49631. Van een onzer ver slaggevers Leiden - Wethouder Waal volgt burge meester Vis op ais hoofdingeland in de Verenigde Vergade ring van het Hoog heemraadschap Rijn land. Tijdens de verkiezing van een nieuwe ver tegenwoordiger van de gemeente Leiden, gisteravond door de gemeenteraad, wer den op Waal 24 van de 34 stemmen uitge bracht. Plaatsvervan ger is geworden het WD-gemeenteraad- slid Kuijers met 23 stemmen. Wethouder Waal nieuwe hoofd ingeland van Rijnland De wethouders heb ben met de burge meester zelf geen overleg gepleegd over hun voorstel hem door wethouder Waal te vervangen. De burgemeester be vestigde dat gister avond in antwoord op vragen van CDA- fractie-leider Dries- sen. Volgens het CDA is Vis als hoofd ingeland te verkiezen boven Waal omdat de eerste het gemeente belang zonder enige partij-politieke res trictie vertegenwoor- digt Motief van de Wethouders om Waal j als hoofdingeland voor te stellen lag in de overweging dat hij als wethouder van I ruimtelijke ordening 1 het meest betrokken j isbij de activiteiten van Rijnland. Drukte in Nieuweroord bij de stand van de leerlingenra den. Op de foto van links naar rechts: Wim Mirmee (Kat wijk 2e pr.), Gert Jan van Zuilen (Kat wijk 1e prijs wissel beker) en Gé Peters (Voorhout, 3e pr.) herenvak. Zittend: Jan Stouten (Ere prijs. Wassenaar) W. Huismans v.d. Linden (Nieuw Ven nep 3e prijs), mevr. Poirot (Noordwijk wisselbeker 1e prijs), mevr. Van Berkel Schouten (Roelofarendsveen 2e prijs) en Henk Stouten (Wasse naar, ereprijs). cuus" dat het College van Bestuur (CvB) voor het gebrekkig functioneren van de dienst aanvoerde, te weten het personeelstekort "Van de vijf plaatsen waar men bij de dienst recht op heeft zijn er maar 2,6 in gebruik. Terwijl er elders op het bureau van de universiteit plaatsen over zijn presteert het CvB het om uitgerekend iemand van de dienst pers en voorlich ting aan een andere afdeling uit te lenen", zo luidde de kritiek. Met name Van Rij wilde het universitaire weekblad Acta et Agenda loskoppelen van de dienst voorlichting en onder brengen in een stichting waar door de redactionele onafhankelijkheid ook meer ge waarborgd zou kunnen worden. Dit werd bestreden door het CvB en het hoofd van de voorlichtingsdienst (tevens hoofdredacteur van Acta) Hans Reinhardt, die vond dat vein volstrekte onafhankelijkheid allang spra ke was. Van Rij vond echter, dat echte onafhankelijk heid inhoudt, dat niet degene over wie het meest geschreven wordt (het college van bestuur) ook no- geens zo'n grote greep op het geheel heeft. Het argu ment, dat het tot dusver altijd goed was gegaan wees Van Rij van de hand. "Dat kan ook moeilijk anders bij de huidige opzet, zo meende hij, "maar als Acta eens een wat actiever blad wordt, dat meer doet dan alleen maar stukken integraal overnemen, dan is de huidige structuur volstrekt ontoereikend". Verder dan kritiek kwam men gisteren echter niet Bij het in stemming brengen van wijzigingsvoorstellen ingediend door Van Rij op het voorstel van het CvB staakten de stemmen en de universiteitsraad kan dan volgens het reglement van orde pas in een volgende vergade ring tot besluitvorming overgaan. Arjen Broekhuizen (Van onze universitaire medewerker) LEIDEN Het voorlichtingsbeleid van de LeJdse universiteit is en blijft een zorgenkindje. Een ver waarloosd kindje wel te verstaan, want men probeer! al jaren hier en daar wat te verbeteren, maar noe menswaardige resultaten bleven tot nog toe uit. Ook gisteren kwam men in de universiteitsraad, waar het pers- en voorlichtingsbeleid aan de orde kwam, niet verder dan hier en daar wat flinke kritiek soms aangevuld met wat suggesties, die dan vervolgens weer j fel bestreden werden. Bezwaren kwamen vooral van de studenten Tjeerd van Rij en Jan Hoekema, van wie de laatste verbonden is aan het vrij kleurloze universi taire mededelingenblad "Acta et Agenda", dat iedere week aan de leden van de universitaire gemeenschap wordt toegezonden. Beide studenten hekelden het "ex- Van onze correspondent OEGSTGEEST Gisterenavond had in het de diplomauitreiking plaats aan de dames- en die het afgelopen seizoen hebben deelgenomen aan de avonden van de technische ontwikkelingsclubs (T.O.C.). Aan nen die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt reikte de voorzitter, de heer KL Perdaan bovendien de ereprijs van uit. Deze bestond uit een platenbon en werd aangeboden aan de heren Jan en Henk Stouten uit Wassenaar voor collegialiteit, medewerking en totale inzet. In het damesvak ging de naar Riet Poirot uit Noordwijk en de tweede en derde prijs resp. naar Elma van Berkel-Schouten uit Roelofarendsveen en Wil Huismans-v.d. Linden uit Nieuw Vennep. Gert Jan van Zuilen uit Katwijk ontving eveneens een wisselbeker in het herenvak, terwijl Wim Minnee uit Katwijk a.d. Rijn en Gé Peters uit Voorhout de tweede en derde prijs in ontvangst mochten nemen. De bekers werden uitgereikt door de oud-trainer, de heer Kruizenga uit Amsterdam. Namens de deelnemers in het damesvak bedankte mevr. Poirot uit Noordwijk de trainer de heer Janssen uit Schijndel en zijn echtgenote. Een dank die vergezeld ging van geschenken. Ook oud-voorzitter, Ernest Langezaal, namens het herenvak naar voren tredende, hield een gloedvolle speech aan het adres van trainer Bolenius uit Tilburg. Deze ontving een ets van de Lode- wijkskerk als geschenk. De heer P. Smit uit Noordwijk won de slagzinwedstrijd met "Wacht niet tot morgen, laat NU uw haar verzorgen". Hij kreeg een fraai bloemstukje op een zgn. sigaren- plank. Tot slot werden de heer en mevrouw Hogervorst van het verenigingsgebouw uitvoerig in het zonnetje gezet. Diploma's wer den uitgereikt aan 11 deelnemers(sters) in het dames- en 20 deelnemers(sters) in het herenvak. PAGINA 5 Slechte opkomst bij universitaire verkiezingen (Van onze universitaire mede werker) LEIDEN De universitaire verkiezingen, die de afgelopen weken in Leiden zijn gehou den, hebben een lagere op komst te zien gegeven dan vo rig jaar. Was het resultaat vo rig jaar al teleurstellend (49,6%), thans maakte slechts 41,5% van de stemgerechtig den van hun recht gebruik. Over het algemeen bleef men in elke faculteit wel boven de wettelijk vereiste 35% opkom st In twee faculteiten slaagde men bij het technisch en admi nistratief personeel (TAP) er niet in dit percentage te berei ken, maar door een beter re sultaat in andere faciliteiten kwam men uiteindelijk toch nog op 36,8% (tegen 46,8% vo rig jaar). Ook bij de studenten en het wetenschappelijk perso neel maakte men minder van het stemrecht gebruik. Bij de studenten leverde 40,8% hun stembiljet in (tegen 46,3%) en bij het wetenschappelijk per soneel 51,3% (was 63,1%). De leden van de universitaire gemeenschap stemden voor een nieuwe universiteitsraad, het hoogste bestuurscollege van de universiteit en voor nieuwe studentenvertegen woordigers in de faculteitsra den. In de universiteitsraad .blijven de verhoudingen vol gens de eerste tellingen onge wijzigd: 3 vertegenwoordigers van de Centrum Groepering Leiden en 11 van de Progres sieve Partij. De rest van de 33 zetels wordt bezet door onaf- h ankelijken. „Christus Koning" krijgt vier lokalen meer Van onze correspondent HAZERSWOUDE De rooms- katholieke mavo „Christus Ko ning" in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch zal worden uitge breid met vier lokalen. Tevens zal er een interne ver bouwing van het reeds bestaan de bouwwerk plaatsvinden, waardoor op de benedenverdie ping aula en dienstruimten zul len ontstaan en de specifieke onderwijsruimten alle daarbo ven zullen worden onderge bracht. Intussen heeft de aanbe steding van deze uitbreiding plaatsgevonden. Laagste in schrijver voor dit werk was het Hazerswoudse bouwbedrijf J. J. Boers, dat het werk wil klaren tegen een prijs van 144.462 (exclusief BTW). Leidse raad tegen afbraak tuinderswoning (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De meerderheid van de Leidse gemeenteraad vindt dat de in strijd met de voorschriften opgetrokken wo ning van de heer M. Laken aan de Vlietweg 64a, voorlopig niet moet worden afgebroken. Met 18 stemmen voor en 17 tegen heeft de raad gister avond een motie aangenomen waarin staat dat afbraak dient te worden uitgesteld tot het moment van uitvoering van een nieuw vast te stellen be stemmingsplan voor het ge bied waarin de woning ligt Dat kan nog jaren duren. De definitieve beslissing om het pand al dan niet te verwijde ren ligt in handen van b. en w. Vijf van hen lieten gister avond weten vóór afbraak te zijn. Alleen wethouder Ver boom zei tegen te zijn. De WD-fractie was eveneens in haar geheel tegen. Voor het overige liep de scheidslijn door de verschillende fracties heen. Als motief om de woning voor lopig te gedogen werd door de initiatiefnemer van de motie WD-fractlieleider Elzenga aangevoerd „dat de zaak al zo lang slepende is en dat zich geen nieuwe argumenten heb ben aangediend om nu opeens tot hardhandig ingrijpen over te gaan". Wethouder Verboom zei zich te laten leiden door de overweging dat verwijdering van de woning de heer Laken zeer ernstig zou belemmeren in diens bedrijfsuitoefening. Daarnaast wees de wethouder op de huiselijke omstandighe den van de heer Laken. Het PvdA-raadslid Duivesteijn zei te menen dat afbraak van deze woning noodzakelijker- wijs als consequentie zou heb ben de afbraak van de tiental len nabijgelegen tuinhuisjes die door een broer van de betrokkene eveneens in strijd met de voorschriften zijn op getrokken. Die consequentie acht hij met het oog op de gebruikers van de tuinhuisjes niet aanvaardbaar. Wethouder Waal legde de pre- cendentwerking anders uit. Hij wees erop dat „Laken voor hij ging bouwen, ervan op de hoogte was dat hij daardoor in strijd met de voorschriften zou handelen" en zei te vrezen dat gedogen van de woning ande ren in Leiden ertoe zal verlei den dezelfde strategie te vol gen. De conslusie van Duives teijn dat afbraak van het huis tevens tot afbraak van de tuin huisjes zou nopen, deelde de wethouder niet Daarbij bracht hij naar voren dat de gebruikers van deze huisjes niet willens en wetens de voor schriften genegeerd hebben. In de gisteravond aanvaarde motie wordt overigens wel ge steld dat aan uitstel van de afbraak nog nadere voorwaar den dienen te worden gesteld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5