Krakers kregen 'n urgentieverklaring na valse informatie Bonaventura op de 8ste plaats in Rome „IL MEDICO OLANDESE" FIJNE VOORSTELLING VAN STUDENTEN TOONEEL Leiderdorpse raad schoorvoetend achter opzet nieuw winkelcentrum Voorschotense ambtenaren drukken eigen plannetjes door Sleutel uit handen van burgemeestersvrouw Gehandicapten gaan onderhoud Leiderdorps park verzorgen LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MEI Toch vastbesloten te blijven Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „We zijn van plan te blijven", verklaarden vanmorgen Riek en Cok Hofland die onlangs een bovenverdie ping hebben gekraakt in de Bronkhorst- straat. Riek Hofland-van Tongeren: „We woonden met negen mensen in een huis aan de Molenstraat". Opa sliep beneden op de bank, mijn man, onze dochter en ik sliepen op een kamer van twee bij vier meter en mijn moeder lag met vier ande re kinderen in één kamer. Dat kon zo niet langer. Bij Bureau Huis vesting aan de Hooigracht hebben we een urgentieverklaring gevraagd en ge kregen voor een bovenverdieping aan de Bronkhorststraat Maar die urgentiever klaring hebben ze inmiddels weer inge trokken". Cok: „We moeten voor morgen twaalf uur ons huis uit zijn, maar we blijven zitten". De lezing van Bureau Huisvesting, de afde ling Voorlichting van het Stadhuis: „De familie Hofland heeft indertijd op grond van valse informatie een urgentieverkla ring gekregen. Tot voor een maand had zij een woning in Kouderkerk aan den Rijn die zij echter heeft opgegeven om dat ze terug wilde naar Leiden. Het echtpaar is ingetrokken bij hun ouders. Zij verklaarden beiden Leidenaars te zijn. In werkelijkheid is hij een Koude- kerker en zij woonde sinds 1970 in Kou dekerk. Wat de woning betreft: die moet zo snel mogelijk leegkomen, want het is een wisselwoning voor de renovatie". Het echtpaar Hofland in het kraakpand aan de Bronk horststraat, dat het voor morgenmiddag 12 uur moet verlaten. Van onze sportredactie LEID EN/ROME Het team van Bonaventura, dat gisteren zondag uit Italië terugkeerde (alleen masseur God dijn en Hans Rooden arriveren vandaag) is officieus als achtste op het wert kampioenschap schoolbasketbalgeëindigd. De technische commi van de Internationale Schoolsport Federatie (ISF) overweegt n lijk de diskwalificatie van de Chinese volksrepubliek wegens niet opkomen om politieke redenen bij de wedstrijd tegen Ia met als inzet de bezetting van de zevende plaats, die de Israj nu middels een reglementaire 20—0 zege bezetten. De commissie, die bij monde van rijn Griekse en Oostenri gedelegeerden Bonaventura al heeft laten weten dat het wat betreft achtste is (China wordt vijftiende en laatste), wacht op een uitspraak van de „topleiding". LDWS won ook van arbiters en profs (Van onze sportredactie) LEIDEN LDWS heeft de zaal voetbalwedstrijd die door de COVS was georganiseerd ter af sluiting van het voetbalseizoen op het nippertje met 54 ge wonnen. De ruggegraat van het scheidsrech tersteam werd ge vormd door WLm Rijsbergen, Bertje Jansen en Arie van Sta veren en dankzij de inbreng van dit professionale „Leidse" drie tal gastspelers had LDWS de grootste moeite om het duel winnend af te sluiten. Wim Rijsbergen ontpopte zich in drie gevallen als de secure aangever voor Bertje Jansen en voetballende referee Wim Blom. Na de openingsgoal van Bert Jansen, ontstaan na een flitsen de aanval met Rijsbergen kwam LDWS pas na 18 minuten bij, doordat Cees de Roode een pe nalty kalm benutte. Nogmaals namen de scheidsrechters een voorsprong, toen Wim Rijsber gen langs Wim Visser glipte en Wim Blom, die verrassend sterk voor de dag kwam, op maat bediende. Na de hervatting kreeg Cees de Roode het plotse ling op rijn heupen en dat bete kende binnen vijf minuten drie goals, waardoor LDWS een 4—3-voorsprong kon nemen. Bert Jansen scoorde in de tus sentijd nogmaals tegen. Wim Blom maakte weer gelijk, waar na LDWS in de slotfase door Henk Spies de zege greep. Al met al een leuk zaalvoetbal avondje, dat in de VTL-kantine een even genoeglijk vervolg kreeg. Rijsbergen, Jansen en Van Staveren tenslotte nog: „We zouden het best vaker willen doen, als het maar mocht van de baas". Mevrouw Vis, de echtegenote van de burgemeester, opende gisteren de onlangs gerenoveerde woningen aan de Anna Paulownastraat door de sleutel van het huis aan de eerste bewoonster, mevrouw Hamaker, te overhandigen (zie foto). Bij de opening waren ook de heer Seisveld, voorzitter van de woningbouwvereniging „Ons belang", en aannemer Togni (midden op foto) aanwezig. De kosten van deze renovatie bedroegen ongeveer 31.000 gulden, aanzienlijk minder dan de renovatiekosten van de woningen aan de Hoogen- dorpstraat, die ongeveer 50.000 gulden bedragen. (Van onze kunstredaktie) LEIDEN Het Leidsch Stu denten Tooneel bracht gister avond in de toneelzaal van sociëteit Minerva de première van Carlo Goldoni's blijspel „n Medico Olandese". Regis seur Guido Jonckers, acteur bij de Haagse Comedle, heeft er een fijne voorstelling van gemaakt, waarin met name Pamela Teves in baar spel als Marianne uitblonk. „II Medico Olandese" speelt in Leiden rond de arts/filosoof Planjer (Boerhaave stond voor zijn type model), die vermaard is om zijn genezingskunst en daardoor patiënten krijgt uit alle Windstreken. Eén daarvan is de vermogende Poolse ban kier Gudenov, die lijdt aan hypochondrie, een ingebeelde ziekte, die volgens Planjer het beste met een verliefdheid kan worden bestreden. Gudenov wordt inderdaad verliefd, op het nichtje van Planjer, Ma rianne. Hij blijkt echter niet de enige kandidaat voor een huwelijk met haar, maar na wat verwikkelingen komt alles op rijn pootjes terecht In mijn voorbespreking ben ik al uit voerig op het stuk en de schrijver ingegaan en heb ik ook al mijn verbazing uitge sproken over de des-interesse die er bij de Nederlandse to neelgezelschappen voor dit stuk bestaat, gisteravond bleek dat er best het een en ander met Goldoni's tekst te doen valt Zoals gezegd, Guido Jonckers maakte een aantrekkelijk pro- dukt, dat getuigde van veel fantasie en vindingrijkheid, maar dat helaas af en toe een te sterke dosis effect mee kreeg. Of dat werd gedaan om te kort schietende talenten van de spelers te camoufleren is me niet helemaal duidelijk, in elk geval betekende het voor mij een zwakke (wel de enige) plek in de voorstelling. De drie „madammes" waren echt een beetje mislukt precieus, Wil lem Koning als de markies net iets te luidruchtig. Die irritatie kende ik wat minder bij de drie „monsieurs". Daartegenover staat goed spel van Xandra van Rhee en Ro land de Ligny, als ook van Regisseur Guido Jonckers Robert-Jan de Graaf. Nicolaas Schaper was als Gudenov wat te opgewekt om zwaarmoedig te rijn. Resumerend, een lek ker avondje toneel, dat ik iede reen kan aanraden (op 15 en 16 mei rijn er op Minerva we derom voorstelingen) en waar in boven alles ontspannen werd gespeeld. Ton van Brussel Gastland Italië versloeg zond avond in de finale Joegosl met ruim verschil, 8&—70 daarmee grepen de Joegt net als vorig jaar naast de titeL Ergens geen wonder wantl Italianen brachten in feite 4 nationale ploeg in het y plaats van het vereiste team al gingen de Zuidsl wat dat betreft ook niet vrij uit De meisjesfinale werd nen door Joegoslavië, 7554i gen Zweden, dat verrass sterk voor de dag kwam bij de jongens behaalden Scandinaviërs een derde pla door een 70—60 zege op j zwak spelende Turkije. Griel land werd vijfde. De audiëntie bij de paus g voor de Nederlandse teams door. Het gebeuren was na lijk verzet van Hemelvaarts» naar woensdag 7 mei, de I waarop Bonaventura mo aantreden voor de belangd ontmoeting tegen Israël (62—1 Meisjeskampioen „Hugo Groot" ging niet, omdat hel de avonduren tegen Oosten» de tweede plaats in de po moest vaststellen, hetgeen lui UVS oefent (Van onze sportredactie) LEIDEN UVS speelt avond om half zeven in Sci dam een oefenwedstrijd te de profs van SW, de ploeg LFC-trainer Leo Halkes het gend seizoen onder zijn ho (van onze correspondent) LEIDERDORP Het feit dat een redelijk alternatief niet aanwezig is, was gisteravond uiteindelijk voor de fracties van WD en PvdA beslissend om toch maar in te stemmen met de voorgelegde „nota uitgangspun ten winkelhof'. Het ging niet van harte (daarvoor weken de uitgangspunten te veel af van de resultaten van een eerder ETI-onderzoek en was de opzet van de nota te zwak) hoewel ook deze fracties blij waren dat er nu eindelijk een punt kan worden gezet achter een al acht jaar slepende kwestie. De nu door de raad overgenomen uitgangspunten zullen worden verwerkt in een globaal bestemmingsplan. Als daarna alles naar wens van B en W verloopt kan dan in de loop van 1976 worden begonnen met de bouw in Winkelhof. In dit uitbreidingsplan komt een winkelcentrum, een kan toorgebouw, 318 premie-woningen en mogelijk ook het nieuwe raadhuis van de gemeente. Serieuze kandidaat voor het fungeren als „binder" in het winkelcentrum blijkt Albert Hein (AHOLD) te rijn. Het winkeldeel van het plan vormde gisteravond in de raad hèt onderwerp van bespreking. Kritiek was er van de zijde van de WD en PvdA omdat er in het voorstel van B en W weinig meer was terug te vinden van de eerder door raad overgenomen adviezen van het Economisch Technologisch Instituut (ETI). Het ETI voerde vorig jaar op verzoek van de gemeente een onderzoek uit naar de winkelbehoefte in Leider dorp. Daaruit bleek dat, gezien de te verwachten bevolkings groei, volstaan kon worden met een winkelcentrum, met daarin een (zelfbedienings)warenhuis, van maxi maal 11.000 m2. Het winkelcentrum zou een zuiver plaatselijk karakter moeten krijgen. Met name PvdA- fractievoorzitter J. Bezemer noemde de in de nota genoemde oplossing, een winkelcentrum van 17.000 m2 (11.000 m2 echt winkelcentrum, 3.000 m2 meubeltoon zaal en nog eens 3.000 m2 aan de hoofdwinkel te koppelen uitbreiding) volstrekt onaanvaardbaar. Ver woede pogingen van wethouder J. Reugebrink om Bezemer te overtuigen dat er hier echt maar sprake is van een winkelcentrum van 11.000 m2 bleken dat hem niet te doen. De nu in de nota geformuleerde uitgangspunten rijn het resultaat van zeer lang, keihard onderhandelen door de gemeente met de Hilversumse projectontwik kelaar Joh. Matser B.V. Deze verwierf de gronden in Winkelhof in 1967 voor de realisering van een winkel centrum. Het daarbij gesloten contract leverde Matser niet alleen alle grond op. maar eigenlijk ook de macht om zelf te beslissen wat er gebouwd zou worden. Een contract dat door alle raadsleden in tal van toonaarden werd betreurd, maar waaraan door de gemeente bijna niets te doen is. In het winkeldeel komt een zelfbedie ningswarenhuis met een oppervlakte van 4.800 m2. Hiervan moet 1.800 m2 worden bestemd voor de ver koop van voedingsprodukten. Rondom deze zogenaam de „binder" is er dan plaats voor zo'n veertig tot vijftig kleinere winkels. De aard van het bedrijf dat in de grote centrale winkel zal worden gevestigd had grote belangstelling van de raad. Geen cash-and-carry, geen eilandwinkel, geen maxis meende de raad. Een toezegging die wet houder Reugebrink daarop deed. „Een warenhuis waarin de klant persoonlijke service krijgt en waarin toevallig bij de hoofduitgang centraal wordt afgere kend", zo formuleerde Reugebrink het karakter van het bedrijf dat als „binder" zal fungeren. Namen wilde de wethouder (nog) niet noemen van mogelijke kandi daten. Albert Hein (Ahold) heeft echter tot dusver als enige vastgelegd een positieve belangstelling te hebben voor de beschikbare ruimte. Er zou dan een aangepaste winkel van het type Miro in komen. Op vragen uit vrijwel alle fracties deed Reugebrink namens B en W de toezegging dat het college de belangen van de plaatselijke middenstand bij de bezet ting van het winkelcentrum op de juiste wijze zal verdedigen. De van Matser afgedwongen concessie dat de bezetting van de winkels alleen in overeenstemming kan gebeuren met B en W vormt daarvoor naar de mening van Reugebrink een goed garantie. Van onze correspondent LEIDERDORP - Het onder houd van de beplanting in De Bloemerd zal - voorshands ze ker voor een periode van één jaar - worden uitgevoerd door 15 gehandicapten onder lei ding van een werkmeester in het kader van de Dienst Socia le Werkvoorziening. De raad, die hiertoe gisteravond be sloot, zal een krediet van 25.000 gulden ter beschikkin- g stellen voor de aanleg van een schaft- en materieelkeet in het sport- en recreatiepark. Een krediet (van 15.000 gul den) stelde de raad ook be schikbaar voor het opstellen van een restauratie- en aan passingsplan voor het pand „Bruggestraat 1". Het pand krijgt, nadat de detailhandels school er uit zal zijn, een cul turele bestemming. De Leiderdorpse raad besloot tijdens de ruim vier uur du rende vergadering ook subsi dies te verstrekken aan negen plaatselijke sportverenigingen. Ook trok de raad 20.000 gul den extra uit voor vijftig extra tribune-plaatsen in de nieuwe sportzaal „Op dreef'. De toe schouwersaccommodatie kan dan honderd toeschouwers bergen. Joy-riders rijden zich ziekenhuis in Van een onzer verslaggevers Voorschoten - De 17-jarige H.CM. en de 19-jarige F.W.R. hebben zondag Voorschoten op stelten gezet. Met een auto be stuurd door F., die geen rijbe wijs bezit, reden zij over de Leidseweg en beschadigden vier auto's. Elven daarna reden zij frontaal tegen een lantaarnpaal. Beide jongens werden daarbij zwaar gewond en rijn overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Zoeterwoude-RIJndiJk Aad Berk was afgelopen weekeinde 25 jaar in dienst bij warme bak ker J. J. Tijssen aan de Hoge Rijndijk. Ter gelegenheid daar van werd hem een feestje aan geboden, waarop ook tal van cliënten cadeaus aanboden. Daaruit bleek wel hoe gezien figuur Aad Berk is in en om de Hoge Rijndijk. Valkenburgse raad op de band Van een onzer verslaggevers VALKENBURG - De raadsver gaderingen zullen, wanneer de raad er vanavond mee akkoord gaat, voortaan opgenomen wor den op de band. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 2.320,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een opna me-installatie. Voorts zal de raad zich moeten uitspreken over het niet toeken nen van subsidie aan de stich ting Centrum Milieubeheer Zuid-Holland en aan de centrale van Katholieke Militaire tehui zen. Wel willen B en W een subsidie verlenen van 87,- aan de stichting Telefonische Hulp dienst, een subsidie van 75,- aan de vereniging Het Neder landse Blindenwezen en 10,- aan de Nederlandse Stichting Geluidshinder. Leiderdorpse raad verwerpt voorstel bouw binnenmanege LEIDERDORP „Haast werk", „zeer onvolledig" en „rammelend" zo kwalificeer den gisteravond de fractie voorzitters van WD en PvdA, C.H.E. Brainich en J. Beze mer, het voorstel van b. en w. voor de bouw van een binnen manege. Over dit plan van het college, waarbij de gemeente alleen al in de stichtingskosten een sub sidie verleent van ongeveer 500.000 gulden, had de com missie financiën rich in het geheel nog niet uitgesproken en de commissie onderwijs nog maar ten delen. Beide raadsleden waren van mening dat b. en w. mede daarom de bouw van de manege maar van de agenda moest worden aangevoerd. Ondanks hevig aandringen van het college, er zou haast rijn omdat mogelijk er een kans zou rijn (burgemeester M. A. van der Have: „Ik weet niet hoe groot die kans is") op extra rijkssubsidie in het ka der van de wet aanvullende werken, bleek de raad niet te vermurwen. Het college dient met een compleet voorstel te komen, waarin ook de exploi- tatieopzet is opgenomen, voor dat de raad er zijn goedkeu ring aan wil hechten. Bovendien moet dan eerst ad vies worden gevraagd van ge noemde commissies alvorens de raad bereid blijktzich in een volgende vergadering over de mogelijke bouw van een binnenmanege bezig te hou den. Alleen DS'70'er J. Nie- vaart bleek vertrouwen te heb ben in het college. Hij vond dat de vijf ton maar snel be steed moesten worden aan de nieuwe manege. Raadsleden boos Van onze correspondent Voorschoten De Voorschotense raadscommissie voor de genu te-financiën had gisteravond ernstige kritiek op de werkzaamhe van de dienst openbare werken. In het kader van de extra uitkei in verband met de werkgelegenheid krijgt Voorschoten 98.01 Hiervoor kunnen een aantal investeringen gedaan worden v» projekten die „planklaar" rijn. De commissie kwam ongeveer dezelfde bezwaren als reeds geuit werden in de commissie openb werken van vorige week, alleen waren zij kritischer en gin rechtstreeks tegen het beleid van de dienst openbare werken. Drs. Meerhoek (CDA): „Er is door de commissie financiën vtf jaar een lijstje samengesteld van de gewenste prioriteiten, lijstje is niet gebruikt Thans komt de dienst openbare werken een eigen lijstje zoals verkeersdrempels en rioleringvernieuwini de Donklaan, asfaltering van voet- en fietspaden, korijnenverni wen in een complex gemeente-woningen. De gemeenteraad echter de prioriteiten stellen en niet de dienst openbare werki Zowel Mr. Goosens (PPV) als Mr. Koetser (WD) waren de heer Meershoek volledig eens. Er liggen zoveel projekten wachten in dezelfde kapitaalgrootte als de voorgestelden, het bl gewoon dat de dienst openbare werken alleen bereid is de ei# plannetjes klaar te maken en de door raadsleden aangedraj prioriteiten naast zich neer legt Wethouder Oosterbaan (WD) was het volkomen eens met sprekers. Hun mening stond niet ver af van rijn eigen men Wil echter de gemeente Voorschoten in aanmerking komen de extra uitkering dan moeten het plannen rijn die gereed op papier en die werkelijk extra uitgevoerd worden. De comrnis leden waren zeer huiverig om de voorstellen te steunen en vroe een voorbehoud voor hun stembepaling. Mr. Goosens (PPV) sp over één partijtje paniekvoetbal van openbare werken. „Elen subalterne ambtenaren probeert de gemeenteraad voor te schrij wat er moet getjeuren." De heer Iestra (PCC) vroeg zich overigens af of "het wel moge l is om kozijnen in een woningcomplex te laten vernieuv gelden bestemd voor de algemene dienst. Wethouder Oosterb beloofde een en ander binnen het college van b. en w. te bespre) drong ook aan op een spoedig beleidsplan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4