£eidóe(3ouïafit VS roepen hulp China in om teruggave schip 201.000 Werkloosheid naar record: Heronderzoek Moord in bus; foto's moord John Kennedy dader bij overval gepakt Chaos rond opknap-premie f <*I!asT KÉÜ RECHTER ACHT ZICH ONBEVOEGD IN PROCES TEGEN KALIMIJNEN Kaas-kraak in Oudewater Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Advertenties (excl B T W0.42 per mm. Telefoontjes DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Sly Stone De popgroep Sly and the Fami ly Stone vanavond in Rockcon- cert van de VPRO om 19.15 uur op Ned. II. Op deze zender om 22.05 uur het Koninkrijk der Nederlanden en om 23.05 uur het Simplisties Verbond. Op Ned. I om 20.21 uur Sam, 21.10 uur Springtrofee en om 22.50 uur massale koorzang. Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met van tijd tot tijd wat regen, in hoofdzaak in het west en van het land. Overwegend matige aan de kust matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest Maxima omstreeks 14 graden. Morgen zon: 4.49—20.25, maan 7.15—23.37. Schev. hoogw. 4.5017.15, laagw. 0.37—13.00. Hasj- vangst WMHj Eindelijk vrijheid Da Poolse gezag voerder en acht btfnanningsleden van de Libanese vrachtboot Baab- ija zijn in Ham burg aangehou den onder verden king 2.6 ton hasj isaT De uit Haarlem af komstige W. Bol- kenstein (28) om helst na aankomst op Schiphol zijn moeder. Bolkerv stein werd op 29 naar West-Duits- land te hebben gesmokkeld ter waarde van 26 S* H WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche (FBI) onderzoekt opnieuw foto's van drie armoedig geklede man nen, die na de moord op president John F. Kennedy in 1963 te Dallas tijdelijk door de politie in hechtenis werden maart j.l. in Dacca gearresteerd op verdenking van spionage. Hij is een verwoed zen AMSTERDAM In Amsterdam is gisteren een man gearres teerd die eerst in een volle bus in koelen bloede een moord pleegde en vervolgens een roofoverval probeerde. Bij deze laatste poging werd hij gearresteerd. Het betrof de 24-jarige hasj werd in de Elbe gegooid toen de bemanning merkte dat het schip gevolgd werd. Intussen is al weer anderhal ve ton opgevist. genomen. Volgens welingelichte kringen in Washington geschiedt het onderzoek in opdracht van de commissie-Rockefeller. Deze commissie gaat na of de geheime dienst (CIA) zich aan onwettige activiteit schuldig heeft gemaakt Er is een theorie dat de dood van president Kennedy niet het werk was van één man, Lee Oswald, maar het resultaat van een samenzwe ring. Volgens aanhangers van deze theorie zouden twee van damateur, maar was niet in het bezit van een zendvergunning. Bolkenstein, die als vrijwilliger van de Stichting Ne derlandse Vrijwil- in Suriname geboren H.C.S., die pas 3 maanden in ons land verbleef. Het slachtoffer was de 28-jarige Surinamer August Snow, die tweemaal met een mes in de hals werd gestoken en op slag dood was. De dader maakte van de algehele ontsteltenis gebruik om uit de bus te vluchten. Terwijl een legertje politiemannen naar hem zocht, arresteerden twee wachtmees ters in Amsterdam-oost enkele uren later een man die dat het schip op weg was naar Ne derland. Frank Sturgis, twee mannen die in relatie stonden met de CIA werkte, werd af gelopen zaterdag vrijgelaten. 'iste. Bij zijn fouillering trof men in zijn zak een kaartje /an de bus waarin eerder de moord was gepleegd. Bfr~ ■■M 1*^ H wÊ ff ISHTNGTON De Verenigde Staten hebben de Volksrepubliek China ingeschakeld om Cambodja duidelijk te maken dat de Amerikaanse regering «middellijke teruggave van het koopvaardijschip Mayaguez eist Het schip dat militaire- en gewone nacht vervoerde, werd gisteren in de Golf van Thailand beschoten en opgebracht naar de haven lampong door een kanonneerboot van de Cambod- unc» marine. ■resident Ford heeft deze aktie een daad van pirate- nj genoemd en de onmiddellijke teruggave geëist. Indien Cambodja het schip niet direkt teruggeeft tpllen de gevolgen uitermate ernstig zijn, aldus het Z Witte Huis. Inmiddels stomen het Amerikaanse vlieg- dekschip Coral Sea en verscheidene andere schepen op naar de Golf van Thailand. Over de preciese plaats waar de Mayaguez met zijn 39 bemanningsleden werd aangehouden en de reden voor het optreden van de Cambodjaanse marine bestaat nog onzekerheid. De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, zei dat het schip werd aangehouden op ongeveer 100 kilometer uit de Cam bodjaanse kust en ongeveer 12 kilometer van een rotseilandje waarop zowel Cambodja als Vietnam aanspraak maken. Ook verklaarde hij dat een week geleden een Panamees schip in de Golf van Thailand door Cambodja was geënterd en opgebracht De Panamees kreeg later toestemming zijn reis voort te zetten. Het Amerikaanse Congres heeft kwaad en geschokt gereageerd op de Cambodjaanse actie. John Spark- man, de voorzitter van de commissie voor buitenland se betrekkingen van de Senaat zei, dat indien nodig hij voorstander is voor het gebruik van geweld om het schip terug te krijgen. De republikeinse senator Robert Taft verklaarde dat herovering niet moet worden uitgesloten. Wij kunnen niet toestaan dat zoiets op volle zee gebeurt. Het incident in de Golf van Thailand roepf herinne- Het geroofde containerschip Mayaguez. ringen op aan twee eerdere, inmiddels beruchte inci denten: de beschieting van Amerikaanse oorlogssche pen in de Golf van Tonkin door Noord Vietnamese torpedoboten en het opbrengen van het Amerikaanse spionageschip Pueblo door Noordkoreaanse marine schepen. Na de beschieting in de Golf van Tonkin volgden Amerikaanse bombardementen op de Noordvietna- mese haven Haifong en de massale Amerikaanse troepenzendingen naar Zuid Vietnam. De Pueblo werd op 23 januari 1968 in de Japanse zee geënterd. Er viel één dode op de Pueblo. De overige 82 opvarenden werden na tien maanden gevangenschap Dinsdag 13 mei 1975,65e jaargang no. 20116 in Noord Korea in vrijheid gesteld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren in SL Louis verklaard dat er op het ogenblik in Cambodja gruwelijke dingen gebeuren. De bewindsman noemde de situatie in dat land een tragedie. Kissinger zei dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn om zich te verzetten tegen pressie of de uitbuiting van plaatselijke conflicten. De Amerikaanse verplich tingen aan de bondgenoten in West Europa Canada en Japan blijven 'de hoeksteen van de wereldstabili- teit', aldus Kissinger. Militair verdrinkt bij oefening DEN HAAG (ANP) Tijdens een vaaroefening van 102 ver- kenningsbataljon met gepant serde amfibische personeels- 'oertuigen bij Welsum, gem. Oist, aan de IJssel is de 23-jari- [f dienstplichtig huzaar der eerste klasse C. J. de Sloo uit Rotterdam gistermiddag ver dronken. Het voertuig waarin hij zich sa men met de chauffeur bevond, maakte enige tientallen meters uit de wal water, kantelde en ronk. Voor huzaar De Sloo kwam hulp te laat. De chauf feur van het voertuig kwam met de schrik vrij. Naar de juiste toedracht van het ongeluk stelt de koninklijke marechaussee een onderzoek in. WIJNPLAS heeft de EG besloten, dat de Overtollige wijn tot alcohol kan #orden verwerkt. Een groot deel van de aanleg steiger langs de Mississippi bij flew Orleans (VS) zakte giste ren plotseling en vormde zo een ernstige be dreiging voor een enorme graansilo. Een klein bootje overleefde het geweld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechter bij de Rotterdamse rechtbank vindt dat hij niet bevoegd is een uitspraak te doen in het proces dat een tuinder uit Nieuwerkerk aan de IJssel heeft aangespannen tegen de Franse kalimijnen. Hij heeft gisteren de zaak verwezen naar de Franse rechter en de stichting Relnwater, die het initiatief nam voor deze actie, veroordeeld tot betaling van de proceskosten van ruim 2000 gulden. De Franse kalimijnen, in de Elzas, lozen hun afvalzout in de Rijn en zijn daarmee recht streeks verantwoordelijk voor 26 procent van het zout dat bij ons in de Rijn zit Tuinder G. Bier uit Nieuwerkerk voerde een daardoor geleden schade aan van 10.000 tot 20.000 gul den, plus 40.000 gulden voor een ontzoutingsinstallatie. De raadsman van de Stichting Re in water beriep zich op het verdrag van Brussel, dat zegt dat iemand voor de rechter kan worden geroepen in het land waar hij schade aan brengt. De rechter meende echter, dat het proces thuis hoort waar het zout geloosd wordt: in Frankrijk. De teleurgestelde stichting Reinwater betwijfelt of de Franse rechter de kalimijnen ooit zal veroordelen, omdat de mijnen zich wel houden aan de Franse normen voor lozing. De stichting overweegt in ho ger beroep te gaan. Op 10 juni zal een soortgelijke rechtzaak dienen in Den Haag, omdat twee Westlandse tuinders, uit Wateringen en Honselersdijk, ook de mijnen aangeklaagd hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeentebesturen wor den al dagenlang bestookt met vragen van eigen huis-bezitters over de aanvraagformu lieren voor de opknap-premie van maxi maal drieduizend gulden, die het ministerie van Volkshuisvesting vanaf 15 mei wil geven aan mensen die in hun eigen huis wonen. Overal in het land verwacht men een grote chaos, wanneer aan het eind van deze week de gemeenten de aanvraagformu lieren gaan uitreiken. De huizenbezitters zijn erg gebrand op de formulieren, omdat er „slechts" tachtig mil joen te verdelen is. Dat betekent dat onge veer 27.000 mensen voor drieduizend gulden opknap-subsidie in aanmerking komen. Dat is ongeveer evenveel als er alleen al in de gemeente Den Haag mensen voor de subsi die in aanmerking komen. Op het ministerie van Volkshuisvesting deel de men vanmorgen mee, dat er ruim vol doende formulieren voorhanden zijn. Het gaat er echter om, aldus een woordvoerder, om het ingevulde formulier zo snel mogelijk bij de provinciale directies van het ministe rie te bezorgen, waar men de formulieren in volgorde van binnenkomst afwerkt totdat het bedrag van 80 miljoen is bereikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid is de afgelopen maand weer verder gestegen. Eind april waren ruim 157.000 mannen en 36.000 vrouwen zonder werk. Om een werkelijk beeld van de arbeidsre serve te krijgen moet men hierbij de ruim 6.000 mensen tellen die onder invloed van het seizoen de afgelopen maand weer (tijdelijk) aan het werk zijn gegaan. De „voor het seizoen gecorri geerde" werkloosheid is dan ook tot de recordhoogte van 201.000 gestegen. In de jaren 1965 tot en met 1974 was het normaal dat in de maand april de werkloosheid als gevolg van seizoensinvloeden daalde met gemiddeld 15%. De daling is ditmaal aanmerkelijk kleiner, slechts 3,3% (6.410 arbeidsplaatsen). De werkloosheid onder de bouwvakarbeiders heeft zich minder ongunstig ontwikkeld dan de totale werkloosheid. Met 43.500 werklozen heeft deze beroepsgroep overigens nog altijd het hoogste aantal werklozen. Eind februari waren 3.030 personen met een academische opleiding werkloos, waarvan 2.490 mannen en 540 vrouwen. Onderscheiden naar studierichting waren de belangrijkste groepen: rechten 520, sociologie 340, scheikunde 270 en economie 250. Ten opzichte van februari 1974 is het aantal werkloze academici met ongeveer 600 ofwel 25% toegenomen. Het aantal werknemers met arbeidstijdverkorting is toegenomen van 57.709 medio februari tot 79.634 medio maart. OUDEWATER De afgelopen nacht is van het parkeerterrein van groothandel Verkleij in Oudewater een vrachtwagencombina tie, geladen met 26 ton kaas gestolen. De waarde van de kaas en de vrachtauto bedraagt 250.000 gulden. De politie acht het niet uitgesloten dat de daders al in het buitenland zitten. De kaas was bestemd voor export naar België. Achterberg niet in bekerfinale (Vin o e sportredactie) DEN HAAG Eddy Achter berg is er donderdag in de be kerfinale tegen FC Den Haag niet bij. Vooruitlopend op de straf die de tuchtcommissie van de KNVB morgen zal uit spreken heeft trainer Kohn van FC Twente zijn speler al uit de selectie gehaald. Eddy Achterberg „dankt" zijn ontbreken in het stadion van Feyenoord aan de gele kaart, zondag uitgereikt door scheids rechter Hoppenbrouwer. Klem In riool Bij een ontplof fing in een riooltunnel, dertig meter onder de grond, is in Green Bay (Wisconsin VS) een arbeider omgekomen. Drie col lega's van het slachtoffer zitten ondergronds klem. Er is weinig hoop dat men erin zal slagen hen tijdig te bereiken. Indonesische kerncentrale Een woordvoerder van het atoomreactorcentrum in Ban doeng heeft verklaard dat de eerste Indonesische kerncentra le, welke een vermogen krijgt van 600 megawatt, rond 1983 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Instorting Tenminste zes mensen zijn gisteren om het le ven gekomen, toen een huis in de Italiaanse stad Tarente in stortte. Vijf bewoners van het drie verdiepingen tellende ge bouw brachten er het leven af. Drie van het sprongen uit de ramen toen zij voelden, dat de muren het begaven. 120 ..Ulti- Noticias" in Caracas. Me vrouw Joaquina Amundary is geboren in de provincie Sucre en woont momenteel in Maique- tia, een stad op 25 kilometer van Caracas. Haar oudste kind is 99 jaar. morgen Wereldmissiedag van de kinderen Besprekingen Drs. Den Uyl in Canada OTTAWA (AF) - De Nederland se premier drs. Den Uyl heeft gisteren ln Ottawa een bespre king van anderhalf nor gehou den met de Canadese minister van buitenlandse saken Allan MacEachen. Het belangrijkste onderwerp van gesprek was het noordatlantisch bondgenoot- De bespreking, die een half uur langer duurde dan aanvankelijk was voorzien, was het eerste overleg dat Den Uyl met een Canadese regeringsfunctionaris voerde sinds zijn aankomst za terdagavond voor een informeel bezoek van drie dagen. (ADVERTENTIE J FINALE ZAALVOETBAL- TOERNOOI lussen Leidse bedrijven en universitai re instellingen op woensdag 14 mei a s. in het Universitair Sportcentrum aan de Wassenaarseweg. aanvang: 19.00 uur - 22.30 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1