,,Ik zou alles zo weggeven om goed orgel te kunnen spelen" De Voetbaltoto gaat op vakantie tot 29 juni. Maar de Lotto gaat gewoon door. Elke week. Basketbalteam trof gewillig slachtoffer ADRIAAN DUIJVESTEIN, ZIJN ZAAK EN DE SPORT Westduits honkbalteam naar e.k. in Barcelona GÜNTHER NETZER SLEUTELBEENBREUK WSDAG 13 MEI 1975 LEID SE COURANT PACiya.il HAAG Door sommigen be schimpt, door anderen gefêteerd. En- 'q Iele maanden sportsponsoring heb ben er in ieder geval zorg voor gedra gen dat de naam van Adriaan Duij vestein voor zover dat nog noodzake- m lijk was in sportminnend Den Haag een bekende klank heeft gekregen. Na rijn bemoeienissen met het ijshockey verraste hij de wereld een aantal weken terug met de vrij lakonieke mededeling, dat hij voor de komende drie jaar als sponsor zou optreden voor Jumpers, Hermes en PVC. Een handelwijze van de nu 42-jarige za kenman die door velen argwanend' werd bekeken. Immers, ook in dit - geval zou slechts het eigenbelang pre valeren. Een bewering die bij Adriaan Duijvestein slechts een licht schouderophalen tot gevolg heeft en waarop hij met verontwaardiging in zijn stem laat horen: „Man, waarom zou ik alleen maar voor mezelf uit Adriaan Duijvestein, zelf nog tennisser, geeft blijk van een sportieve inslag. De fiets is slechts een van de middelen om de conditie op peil te houden. zijn. Natuurlijk, mijn zaak heeft er ook voordeel van. Maar men moet eens leren iets dergelijks van de ande re kant te zien. Het is toch fantastisch dat je in staat bent om iets voor de sport te doen. Er zijn mensen die geen hand uitsteken, ik kau het op deze manier dus dan doe ik het ook". Woorden die op een buitenstaander misschien wat overdreven overkomen; zij die hem iets beter kennen weten dat hij het wel meent. Uit alles spreekt zijn verbondenheid met de sport „Zoiets als we met ijshockey gehad hebben maken we nooit meer mee. Maar ik zal niet vergelijken, ik ga met evenveel plezier naar volleybal, hand bal of basketbal kijken. Ik zie mezelf ook niet als iemand die de clubs alleen maar geld geeft en daarmee de zaak als afgedaan beschouwt. Ik leef mee, word enthousiast". Tets dat degenen die Adriaan Duijvestein op de tribune met een wedstrijd bezig zagen zijn en verschillende keren vreesden voor een hartverlamming, slechts kunnen bea men. „De sport heeft iets in mij losge maakt Ik loop ergens snel warm voor. Maar ik stond van mezelf verbaasd dat ik zo enthousiast kon worden". Het is ook vanuit zijn enthousiasme dat Adriaan Duijvestein beslissingen neemt. „In de zakenwereld ben ik dikwijls min of meer voor gek versle ten omdat ik op mijn manier handel de. Bij mij hoeft niet alles op papier te staan. Als ik .met iemand een af spraak heb gemaakt, vertrouw ik erop dat hij zijn woord ook nakomt. Dat doe ik ook. Tuurlijk, het risico dat je je neus stoot zit er altijd in. Maar op de een of andere manier schijn ik dan altijd de juiste mensen te treffen. Het is voor mij onmogelijk om alles eerst zwart op wit te zetten, ik bekijk het, zet de zaken op een rijtje en neem een beslissing. En daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik vind dat als je iets doet, je het ook goed moet doen". En over schakelend: „Van de week zat ik nog zo te denken. Wat zou ik moeten doen als over drie jaar blijkt dat ik met deze clubs stop en zij geen nieuwe sponsor kunnen vinden. De geloof, me zelf kennende, dat ik dan toch weer in de bres zou springen. Het is toch geweldig dat er gesport kan worden, ook op topniveau moet dat mogelijk blijven en daar wil ik altijd mijn steentje aan blijven bijdragen". Iets waartoe Adriaan Duijvestein in staat is doordat hij „in het leven geslaagd is". Hij onmiddellijk relati verend: „Ach, wat heet geslaagd. Ik heb deze zaak met mijn eigen handen opgebouwd, ik zou haar voor geen goud meer kwijt willen. Maar er zijn ook dingen die je nu niet meer kunt doen, waar je eenvoudig niet meer aan toekomst Vroeger heb „Leer sponsoring van de ande re kant zien. Je kunt wat voor de sport doen, doe het dan ook". ik viool gespeeld. Dat kan nu niet meer, je mist de tijd om te studeren". Plotseling emotioneel: „Ik zou dit alles (wijst op de winkel om zich heen) zo weg willen geven als ik echt grandioos orgel kon spelen. Als je zo af en toe die organisten aan het werk hoort, het werk van sommige componisten, mag nifiek.! Maar toch ben ik ook niet slecht gegaan". Waarna het verhaal vofgt van de eer ste moeilijke jaren, hoé hij eigenlijk te vroeg voor zichzelf begon. „Ik had in het leger bij de luchtmacht de sportschool doorlopen. Waarom? Ik wilde later in de sport en ik vond dat ik van alle takken van sport iets af moest weten. Als er nu iemand bin nenkomt en hij vertelt mij iets over judo dan kan ik vanuit mijn eigen ervaring met hem meepraten. Uit dienst gekomen solliciteerde ik bij ver schillende zaken, maar overal vertelde ik dat ik over een tijdje wel weer weg zou gaan om voor mezelf te beginnen. Dat was niet meer dan eerlijk, niet waar? In ieder geval wilde niemand een latere concurrent in dienst nemen en zodoende heb ik de knoop doorge hakt en ben ik maar direct zelf ge start". En in de loop der jaren groeide de zaak tot de huidige omvang en omzet die het Adriaan Duijvestein, ooit voet ballend bij Oosterboys en LENS, mo gelijk maakt zich met sponsoring be zig te houden. „Je weet dat het verant woord is, dat je zaak het kan hebben. Over bedragen praten heeft volgens mij geen zin. De een zal zeggen dat ik voor een koopje uit ben, de ander dat ik dit bedrag nooit uit mijn zaak kan halen. Laten we er daarom maar over zwijgen". Over het effect dat sponsoring voor hem teweeg bracht deed Adriaan Duijvestein de inmiddels al overbe kende uitspraak dat zijn personeels bestand van zes naar veertien steeg. Daarop terugkomend: „Laat ik het zo specialiseren. In de wintermaanden ook je toeleggen op wintersportartike len is een gok, een kwestie van durven destijds heb ik bijvoorbeeld op de zaterdag niet voldoende aan veertien mensen. Maar het heeft geen zin om meer personeel aan te nemen. Je zou elkaar alleen maar in de weg lopen". En over de toegenomen naambekend heid: „Laat ik het zo zeggen. Als ik in een krant de naam Duijvestein zie staan, denk in niet aan mijn eigen achternaam, maar wel aan de naam van de zaak. Zo zal ik nooit aan de kinderen zeggen of ze erop attenderen dat ik weer genoemd ben. Een „be roemde" vader kan hen alleen maar schaden". „De toekomst, ik kijk nooit zover vooruit Eerst heb ik nu deze sporten om me mee bezig te houden. Voor' daarna heb ik wel eens met het idee gespeeld om een sporthal te laten bouwen en daar de Duij veste in- teams" in te laten spelen. En dan denk ik niet aan zo'n duur ding als Overbo- sch, maar gewoon een eenvoudig hal letje. Zoiets zou wel moeten gebeuren met medewerking van de gemeente. Als het zou blijken te kunnen, waarom zou je het dan achterwege laten?" De vierde kop koffie is op. Adriaan Duijvestein laat weten het verhaal niet van tevoren te willen lezen. „Zulke schokkende dingen heb ik niet gezegd. Ook zonder Duijvestein draait de we reld nog wel verder". PAUL HOVTUS GEN - Het Nederlandse he- basketbalteam heeft tijdens eerste optreden in het toer- om het Europese b-kam- enschap in Hagen geen te- lstand ontmoet. Het uiterma- rwakke Wales was een willig chtoffer: 134—59. die uitslag had coach Sher- weinig toe te voegen. „Het |£en aardige training", aldus "Amerikaan. „Het grootste was tijd te vinden om en te laten spelen". Hoe Wales was, bleek al in de minuten. Nederland, ge- met Sikking, Harrewijn, rom, Cramer en Van in de basisopstelling, _>id na ruim twee minuten al 10—0. Dat was mede het 3lg van de problemen die ss had met de mandekking Nederland. de achtste minuut wisselde ridan massaal. In twee fasen senteerde hij een volledig team aan de driehonderd schouwers. Halverwege de ste helft had Nederland het Schil al duidelijk aangetoon- 30—10. Toen even later Ton >t, die voor de wedstrijd was uldigd in verband met zijn interland, en Harry Kip in veld kwamen, had de gehele •g even de sfeer in de fraaie selandhalle van Hagen mo proeven. Rust 64—21. erland moest na de rust iets jeven, ook al omdat de eidsrechters medelijden had met Wales en lang niet elke rtreding affloten. Er waren ruim tien minuten te spelen n Walter Ombre het honderd- punt voor Nederland door hng liet glijden. Wales was idelijk gemaakt, dat het in gen bitter weinig te zoeken ift Scorers Nederland: Van et (33), Cramer (17), Van '^ren (17), Ombre (14), Van y" (12), en Akerboom (12). dezelfde poule B won Zwit- land van Marokko met en Roemenië van West rand met 84—69. C werd gespeeld Zwe- tn~Luxemburg 8341; Pole- ^-Usland 123—71; G rieken d—Albanië 84—57 en in pou- Frankrijk—Schotland HongarijeOostenrijk Sheridan: „Aardige training Spanje in halve finale Davis Cup BARCELONA Het tennis team van Spanje heeft met 32 ge wonnen van Groot-Brittannië en is doorgedrongen tot de hal ve finale van het Davis Cup toernooi waarin het zal moeten spelen tegen Roemenië. Giste ren bracht de laatste partij tus sen de Spanjaard Manuel Oran- tes en Roger Taylor de beslis sing. Orantes won met 6—3, 3—6. 7-5, 6-8, 7-5. René Heffels niet in tennisploeg HILVERSUM - René Heffels is niet opgenomen in de Neder landse jeugdploeg tennis die op 29 en 30 mei een uitwedstrijd tegen Schotland speelt. De bond nam deze beslissing ten opzichte van een van Neder lands sterkste jeugdspelers om dat zij van mening is dat zijn gedrag op de baan niet aan vaardbaar is om hem Nederland te laten vertegenwoordigen. Na selectiewedstrijden werd de volgende ploeg samengesteld: Leonne van den Wildenberg en Ingrid de Jonge, Jan Buise en Frits Don. Toernooi bij Wings DEN HAAG - De Haagse hand balvereniging Wings organiseert tijdens de Pinksterdagen een in ternationaal handbaltoemooi op haar terrein aan de Mozartlaan. NK worstelen in Overbosch DEN HAAG - De Haagse krachtsportvereniging Simso- n/KDO organiseert op zondag 25 mei de Nederlandse kam pioenschappen worstelen Grieks Romeins. De wedstrijden worden gehouden in sporthal Overbosch en beginnen om 11.00 uur. 'LONDEN - West-Duitsland heeft de honkbal wedstrijd tegen Enge land met 130 (na zeven innings) gewonnen. Het was een kwalifi catiewedstrijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap. De Duitse werper Klaus Menzel noteerde een 'no-hit-overwinning. Heiner Koppenhofer en Rainer Radu sloegen een homerun, terwijl Koppenhofer ook nog een 3-honkslag op zijn naam bracht West-Duitsland is ingedeeld in poule A met Nederland en Zweden. Poule B bestaat uit Italië, Spanje en Frankrijk. Het toernooi het Europees kampioenschap begint op 25 juli in Barcelona. Günther Netzer: operatie MADRID. Günther Netzer zal niet met het Duitse elftal tegen Nederland uitkomen op 17 mei in Frankfurt. De middenvelder van Real Madrid was wel door bondscoach Helmut Schön geselecteerd en ook door zijn vereniging vrijgegeven, maar in het duel van zondag tegen FC Barcelona (0-0) liep hij in een botsing met Rife een sleutelbeenbreuk op. Daarbij ontston den complicaties in de linkerschouder, die zo ernstig bleken dat hij vandaag zou worden geopereerd. Hij zal zeker vier weken niet kunnen voetballen. Ajax toch naar Indonesië AMSTERDAM. - De trip van Ajax naar Indonesië gaat door. Hoewel er aanvankelijk nog moeilijkheden dreigden, voornamelijk financiële, zijn deze uit de weg geruimd. De ploeg vertrekt op 30 mei en keert op 14 juni in Amsterdam terug. Er zullen vier wedstrijden worden gespeeld, drie in Djakarta en een in Medan. De eerste ontmoeting is in Djakarta tegen het Engelse Manchester United. De overige drie wedstrijden worden gespeeld tegen Indonesische bondsploegen. Wrexham in Europa Cup II CARDIFF. Wrexham heeft gisteren in Cardiff de voetbalbeker van Wales gewonnen en zich daardoor verzekerd van deelneming aan het toernooi om de Europa Cup II. In de tweede finalewed strijd versloeg Wrexham Cardiff met 3-L De ploeg had de eerste ontmoeting op eigen veld al gewonnen met 2-1. Oblak te duur voor Schalke Gelsenkirchen. - Schalke '04, dat al pogingen deed de Braziliaan Mario Marinho aan te trekken, heeft een poging gewaagd de Joegoslaaf Branco Oblak te contracteren. De onderhandelingen sprongen af op de transfersom die Hajduk Split vroeg, zeven ton. Ook ZCR internationaal polo (van onze zwemmedewerker) DEN HAAG. Nadat de water- polo-afdeling Vein de Zwemclub Residentie het afgelopen week einde een toernooi met buiten landse clubs heeft verwerkt, zal ook de zwemploeg van ZCR op internationaal niveau strijd gaan leveren. Donderdag ver trekken de zwemmers en zwem sters onder leiding van trainer Leo Scholtes naar Harrowgate in Engeland, waar op 2e Pink sterdag wedstrijden worden ge houden. ADVERTENTIE] Als ik zondag win in de Nationale Lotto, vlieg ik naar Spanje en vaar met Sinterklaas mee terug. Zeg even tegen uw agenda of kalender H* dat 29 juni de Int er toto-competitie weer start. Veel succes vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11