i éH Aantrekken topspelers soms noodzaak maar niet het beste systeem" NDR voorstander van kwartet-weddenschap HHHT lMt£|; ,ii Ar Coach Rode Ster ,niet deskundig' INTER MILAN WIL GRENZEN OPEN Op Duindigt weer hordenren Sparta speurde naar spits in Engeland H. A. C. van Riemsdijk, president-directeur Philips Oud-HFC'er oordeelt: ,,Twee scheidsrechters effectieve speeltijd en een strafbank99 Staat ons straks een koude douche te wachten? DINSDAG 13 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 10 giiuiiiHiuumniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiinntwmmuuiuniiiiiiutiiiiuiiiimiiiiiuiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiniiiiiiniiiiiiiiniiiniiiiiNiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiuininiiiumuiimiiiiiiiiiB (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Tot de eregasten van de receptie, die PSV zondag avond in hotel Cocagne in Eindho ven werd aangeboden, behoorde ook jhr. H. A. C. van Riemsdijk, de president-directeur van het Philips- concern. De 64-jarige heer Van Riemsdijk is vrijwel altijd op de eretribune van het PSV-stadion te vinden en leeft als niet één in de leiding van Philips met de roodwit- ten mee. Van Riemsdijk heeft in de dertiger jaren in het eerste elftal van de (nu) Koninklijke HFC in Haarlem gespeeld en mag zich als terzake kundig noemen. Als over voetbal wordt gesproken. Voetbal, en dan PSV in het bijzonder is altijd een hobby van hem geweest- Hij heeft dan ook een eigen visie over de huidige constellatie in het voetbal gevormd- Zo zegt hij onder meer: „Profvoetbal moet er zijn. Het is uit de huidige sport niet meer weg te denken. Het is dan ook jam mer dat de professionele begelei ding nog niet zodanig is als men graag zou willen. Overal in het be drijfsleven worden cursussen gege ven, cursussen op het gebied van management en development. Waar om ook niet in de voetbalwereld? Het valt toch niet te ontkennen dat een club uit het betaalde voetbal ook een bedrijf op zich is geworden. De manager die aan het hoofd wordt geplaatst, moet wel degelijk een zeer begaafd iemand zijn, die van vele markten thuis is". De heer Van Riemsdijk vervolgt: „Betaald voetbal neemt een zeer be langrijke plaats in de huidige samen leving in. Zelfs in de politiek wordt voetbal als propagandamiddel voor een bepaald land gebruikt. Kijk maar eens naar de wereldkampioen schappen in Duitsland vorig jaar. Daar was het optreden van onder meer Haiti en Zaire een pure propa gandastunt, en werd ook als zodanig gebruikt. Ik vind dat meer mensen hun beroep in de begeleiding van de voetbal sport moesten kunnen vinden." De heer Van Riemsdijk ziet hierbij zelfs een functie en taak van de overheid weggelegd. „Voetbal biedt zoveel ac tieve en passieve recreatie en doet zoveel stof opwaaien dat niemand, ook de regering niet, hier onverschil- de leiding van het bedrijf er een zekere dosis propaganda in zag. Na tuurlijk zijn deze overwegingen niet geheel weg te denken maar het be vorderen van de recreatie van het personeel, zowel passief als actief, is een van de grootste drijfveren ge weest dat het concern de voetbalclub altijd financieel heeft willen steunen. De heer Van Riemsdijk is beslist van mening dat het voetbal altijd popu lair zal blijven. Hij ziet ook de toe- lig onder kan blijven. Het is zelfs niet reëel alles door het bedrijfsleven te laten bekostigen." De leiding van Philips heeft er ech ter nooit spijt van gehad dat het zich met de belangen van de voetballerij heeft ingelaten. De banden tussen het bedrijf (lees personeel) en de directie werden duidelijk versterkt door het feit dat de president-direc teuren, eerst ir. Otten, daarna ir. Frits Philips en ook nu weer diens opvolger zich zo nauw bij het voet- balgebeuren betrokken voelen. Het voetbal bij PSV heeft zich dan ook historisch ontwikkeld en is bepaald niet alleen het gevolg van het feit dat komst van PSV optimistisch tege moet. „Wij zullen ons wat meer met de jongeren bezig gaan houden. Dat wil zeggen, een eigen kweek naar het niveau brengen waarop de topspe lers van thans staan". Het aantrek ken van topspelers is van tijd tot tijd noodzakelijk, maar is volgens Van •Riemsdijk niet het beste systeem om voetbal in een bepaalde plaats leven dig te houden. Sinds de tijd dat Van Riemsdijk zelf op het groene veld rondliep, is er enorm veel veranderd. Helaas niet altijd ten goede," gaat hij verder. Het spel is veel harder geworden, maar ook sneller, en er wordt veel meer dan vroeger direct op de man gespeeld." De heer Van Riemsdijk heeft ook zijn eigen ideeën over de spelregels. Er wordt volgens hem te weinig geëxperimenteerd met de spelregels. Juist door het snellere spel is het vrijwel onmogelijk om de honderd meter van een voetbalveld door de ogen van een man te laten bewaken. Waarom neemt men er niet twee, zoals bij hockey het geval is." Verder zou de heer Van Riemsdijk ook een effectieve speeltijd ingevoerd willen zien, bij voorbeeld twee keer een half uur, in plaats van drie kwartier, maar dan ook werkelijk spel, zoals bijvoorbeeld bij ijshockey de klok wordt stilgezet als er niet gespeeld wordt Om te hard spel tegen te gaan, zou ook de strafbank kunnen worden ingevoerd met straftijden van twee en vijf minuten, ook vol gens het voorbeeld van ijshockey. Het gezwaai met gele kaarten vindt de heer Van Riemsdijk allemaal maar niets. „Dat werkt frustraties en spannin gen, zowel binnen als buiten het veld, in de hand. Een speler die helemaal zijn boekje te buiten gaat zou dan nog altijd een matchpenalty met eventuele gevolgen kunnen krij gen." Het sportieve succes dat PSV heeft behaald schrijft de hoogste baas van Philips toe aan de planning op lange re termijn. Toen de leiding van PSV eenmaal had besloten met het verle nen van steun aan de voétbalclub door te gaan, werd dit als eerste punt aan de orde gesteld. „Men komt steeds weer terug op hetzelfde uit gangspunt op weg gaar succes: lei ding en begeleiding. De planning op langere termijn lag ook opgesloten in het aanstellen van een manager die jarenlang moest aanblijven. PSV Jhr. H. A. C. van Riemsdijk, evenals vorige president-directeuren van Philips, nauw betrokken bij het voetbalgebeuren. vond die in de persoon van Ben van Gelder. Een andere planning op lan gere termijn was de verbouwing van het stadion. De laatste fase, bouw van een nieu- „Dat gezwaai met gele kaarten is allemaal niets" we hoofdtribune, is voorlopig in de ijskast gezet. De heer Van Riemsdij- k: „Het plan ligt gereed. We hebben getracht in de huidige economische situatie een subsidie van de overheid te verkrijgen omdat het een aantal werklozen werk kan geven. Deze po gingen zijn voorlopig mislukt Ook de N.V. is niet bereid grote investe ringen te doen, en zeker niet om prioriteit aan dit soort zaken te ge ven. We zullen op betere tijden moe ten wachten." Tot slot heeft de heer Van Riemsdijk geen enkele moeite met de topsala rissen die momenteel door de top- voetballers worden verdiend. „Ze moeten er ook heel wat voor doen. Het betreft bovendien een korte pe riode van het leven. Na de carrière ontstaat vaak een grote leemte en dan moet men een appeltje voor de dorst overgehouden hebben. Vaak worden er juist door het intense leven in de voetballerij geen plannen voor de toekomst gemaakt De aan sluiting met het bestaan buiten de sport eist vaak een optimale begelei ding en dat is dan ook een geweldig probleem". Motorcrosser Gertie Demoed verongelukt INGOLSTADT - Gerti( Demoed, de Nederlandse kampioen motorcross in de 125 cc klasse, is gisteren bij een auto-ongeluk bij In. golstadt (WDI) om het le ven gekomen. De twintigjarige coureur was op de terugweg uit Joegoslavië, waar hij het afgelopen weekeinde heeft deelgenomen aan de Grote Prijs. Demoed was ook dit seizoen na de eerste wed- strijden leider in de strijd om het nationale kam pioenschap. Olympische bouwvak kers weer aan het wei MONTREAL - Aan de sta king van de bouwvakker^ die betrokken zijn bij de bouw van de Olympisch^ installaties voor de zomer spelen van 1976 in Morij real, lijkt een einde te zijn gekomen. Nadat vorige week donder dag het werk werd neerge legd, maakte de publiciteit schef van het organisatie comité, de heer Raymorv Beauchemin, bekend het werk vandaag zou wor den hervat. Aan de staking werd dooi tweeduizend bouwvakker deelgenomen. Na onder handelingen met de pre| mier van Quebec, Bouras sa, en de minister van i beid, Coumoyer, zei vak^ bondsleider Laberge dat deze staking van drie da gen meer als een waarschu wing moet worden gezien Nemen regering en park ment deze echter niet rieus en blijft het bij het voornemen om d- vakbon den onder ree .ingstoezich te plaats*" dan zou langdurige staking r meer te vermijden zijn. Succes van Supertrio blijft uit (Van onze paardesportmede- werker) DEN HAAG Er zijn drie ronden supertrio op de Neder landse draf- en renbanen achter de rug. Nog net niet genoeg om te kunnen zeggen dat de Totali- sator Nederland al knock-out is gegaan, maar door het teleur stellende verloop rijst de vraag of het zin heeft met de Super- trio door te gaan. De toto-omzet bleef bij de eerste aflevering net onder de ton met een uitbetaling van 1800 gulden voor een goede combinatie. De tweede week ging niet, zoals verwacht, de omzet omhoog, maar omlaag. En ondanks de dubbele trio-uitbetaling van Su pertrio 2 door een dead-heat, waardoor het aantal gelukkigen sterk steeg en ondanks het feit dat er verleden week bijna elke dag een mogelijkheid was om- op een van de banen de wedfor- mulieren in te leveren, zakte de omzet schrikbarend naar rond de zesenzeventig mille. Er kan dan ook gesteld worden dat de Supertrio bij de „grote" spelers niet in trek is. Ze vinden de formulieren te omslachtig om combinaties rond te spelen en een wedformulier van zeven cent ook aan de te dure kant. Een sigarenwinkelier, die de eerste week de ingevulde wed- formulieren door zijn klanten op woensdagmiddag ging inle veren op de baan, kwam er ook snel van terug. Ondanks de tas vol formulieren moest hij entree betalen om op het terrein de biljetten te kunnen inleveren. Kansen gemist Hoewel men bepaald niet op een spelsoort als Super-Trio zat te wachten immers het trio-spel is vijfmaal op een koersdag mo gelijk heeft de Stichting Tota- lisator Nederland kansen gemist om het spel toch populair te maken. Het inleveren van de wed formulieren moet mogelijk zijn op de koersbanen zonder entree te betalen. Een kassa op het wedstrijdterrein binnen het hek met bedieningsmogelijkheid buiten het hek moet tot de mo gelijkheden kunnen behoren. Daarnaast moet men formulie ren kunnen inleveren op dagen dat op de banen geen koersen zijn. Maar bovendien dienen er Kwartet formulieren te zijn waarmee combinaties kunnen worden rondgespeeld, zoals op de nor male witte trioformulieren. Voorts zouden de trio-formulie ren gratis verstrekt moeten wor den. Als dat alles is gebeurd, is het nog de vraag of de Super-trio koersen een lang leven is be schoren. Immers de inkomsten van de supertrio-koersen moe ten voor een deel in de prijzen- pot voor de Supertrio-koersen. Op het ogenblik moet er geld bij, hoewel de koersen erg aan trekkelijk zijn en een grote re clame voor de paardesport. Tot nu toe waren de drie Supertrio- koersen stuk voor stuk toppers en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport komt voor In het fokkerij-nummer 1972 van paardesport in Ren en Draf' stelde de algemeen voor zitter van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport, de heer P. van Binsbergen, al dat hij graag een kwartet-wedden schap zou hebben op de banen. Tijdens een persconferentie in april 1975 bleek dat in de rich ting van het kwartet wel ge dacht was, maar dat de vergun ning van het ministerie te lang op zich zou laten wachten en men daarom maar snel met de Supertrio van start ging. De Stichting Totalisator Nederland heeft steeds aan een Supertrio gedacht en de Stichting Neder landse Draf- en Rensport zag veel meer heil in een kwartet weddenschap. a fc" -M Men verdringt zich niet bepaald voor de loketten van de Supertrio. Weer hordenrennen op Duindigt. Midden: Fieldmaster in actie met Henk van der Kraats. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Woensdagmiddag staat er wederom een horden op het programma van Duindigt. Op papier heeft Henk vani Kraats met de nog ongeslagen Fieldmaster de beste kansen, moeten Sandy met Eddie van Dijk en Patrick, een beste spring met Marianne Ooms ook hoog worden aangesagen. ft De eerste start op Duindigt is om half drie. Onze tips luiden: 1 POLARDACHSPKlJS: Lord Roodnoot, Mai Regina en Mike N dinclant Liberoprijs: Rhodos, Ieaq en Angry Brigade. WORTHY PRIDE: Moneymaker, Myros Buitenzorg en Lucky BEDEVILPRIJS: Nero Buitenzorg, Nonery en Noble Duke. ARKLOW ROCKPRIJS: Lavendel, Flying Dancer en Joeri. SCEPTREPRIJS: Victorious II, Kwik Hanover en Inyala. OLIVIER B-PRIJS: Massel T, Longshot en Leon van Ymuidi ENTERPRISE-PRIJS: Kris Areta, Ida Roodnoot en Karosa H. SANDYPRIJS: Fieldmaster, Sandy en Patrick. URDY Marsprijs: Nina uit Laren, Nico Bloemlust en Mike H. (Van onze sportredactie) Het team stond onder leiding van het ROTTERDAM Elf scouts van de ere- bestuurslid Hans Sonneveld die destijds divisieclub Sparta hebben vorige week ook Jürgen Kristensen en Willy Kreuz voor de tweede maal in Engeland de naar ons land heeft gehaald. De overzee- amateurvelden afgestroopt op zoek naar se missie van Sparta heeft echter geen een talentvolle aanvaller. succes opgeleverd. Er werden althans nog geen mededelingen gedaan over deze unieke jacht van een Nederlandse club op een buitenlandse spitsspeler, waarvan het de bedoeling is dat hij Hans Venne- ker gaat vervangen. Nol Heijerman, Sparta's 34-jarige middenvelder, heeft aangekondigd dat hij nog een jaari eredivisieniveau wil spelen. De clubli ding van Sparta beraadt zich nog Heijerman, wiens contract is opgezej nog voor een seizoen zal worden geco tracteerd. BELGRADO Miljenko Mihic, coach van het Joegoslavi sche Rode Ster Belgrado, die vorig jaar de leiding overnam van Miljan Miljanic, is ontslagen. De zakelijke leiding van Rode Ster maakte dit gisteren na een buitengewone vergadering bekend. Als reden werd opge geven dat Mihic niet deskundig genoeg zou zijn om Rode Ster nog verder te coachen. Onder zijn leiding bereikte het meest succesvolle Joegoslavische voetbalteam de halve finale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars. Het werd hierin uitgeschakeld door het Hongaarse Ferencvaros. In de competitie staat Rode Ster momenteel op de derde plaats en met nog zes wedstrijden te spelen heeft het nog een kleine kans op het kampioenschap. MILAAN Ivanoe Fraizolli, de voorzit ter van Intemazionale Milaan, heeft de Italiaanse voetbalbond voorgesteld de grenzen te openen voor buitenlandse spe lers. Hij heeft zijn idee per brief aan dr. Artemio Franchi, de voorzitter van de „Door het betrekkelijk geringe aanbod Italiaanse bond en van de Europese Voet- zijn de Italiaanse voetballers veel te duur bal Unie, gestuurd. Fraizolli zegt dat het. geworden. De enorme bedragen die de toelaten van buitenlandse spelers in het club.s moeten neertellen, zullen de hele belang van het Italiaanse voetbal is. helft lager zullen komen te liggen, wan neer de clubs ook toestemming zouden krijgen buitenlandse spelers aan te trek ken", stelde de voorzitter van intemazio nale. 1 ADVERTENTIE] Verstandig met aardgas Dus ook met warm water Hopelijk is er in de volgende eeuw nog aardgas, voor het verwarmen van onze huizen, koken en verwarming van water. Onze kansen op een zo lang mogelijk gebruik van aardgas stijgen, als we er nü al verstandig mee omgaan. Hoe? Een voorbeeld: niet te kwistig omgaan met warm water. Geen warm gebruiken als het met koud kan. Niet te lang onder de warme douche. Als we daar nu aan denken, hoeft 't straks onze kinderen niet koud over de rug te lopen Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10