Land- en tuinbouw laatste twee jaar niet kostendekkend Inkomen boer en tuinder valt niet te vergelijken met dat van loontrekkende LEI-CUFERS BEVESTIGEN: Wel of geen overschotten bij zuivel? TOMATENPRIJZEN HANDHAVEN ZICH GOED RECORDPRUS VOOR SNIJGROEN BIJ VEILINGEN GOEDE PRIJZEN, MAAR KWEKERS HAPPEN NIET MAANDAG 12 MEI 1975 (Van een onzer redac teuren) DEN HAAG Dat het niet goed gaat met de land- en tuinbouw is be kend, maar hoe slecht het gaat blijkt uit het zojuist verschenen Landbouw-Economisch bericht van het Land bouw-Economisch Insti tuut De cijfers over de laatste twee jaren ver tonen een sterk dalende tendens. Uit het over zicht van de ontwikke lingen in de landbouw jaren 1973/74 en 1974/75 blijkt overduidelijk, dat de demonstraties van boeren en tuinders niet zomaar zijn gehouden: de landbouw is de laat ste jaren lang niet kos tendekkend. De voor 1974/75 verwachte-be drijfsresultaten blijven sterk achter bij de uitkomsten van het voorafgaande jaar, toen men ook al te kampen had met een tekort van vijfhon derd miljoen gulden. De oor zaak ligt volgens het rapport deze keer niet bij de prijsstij gingen van de aangekochte goederen en diensten, die men voor het uitoefenen van land en tuinbouw nodig heeft Een van die goederen, het veevoer, daalde zelfs nog met één pro cent in prijs. De druk op het inkomen van land- en tuin bouw kwam nu meer van de kant van de lage opbrengsten van de produkten. Gemiddeld daalden die met viereneenhalf procent ten opzichte van vorig jaar. In de intensieve veehou derij kelderde de prijzen zelfs met tien tot twintig procent Ongunstiger Tegenover deze inkomstenda ling stond een aanmerkelijke stijging van het benodigde be drag om in het levensonder houd te kunnen voorzien. Dat was nu een bedrag van zes miljard gulden. Slechts zeven enzestig procent kon worden gedekt door wat de produkten opleverden, hetgeen aanmer kelijk ongunstiger is dan in 1973/74, toen de landbouw nog voor negentig procent kosten dekkend was. Voor vrijwel alle bedrijfsty- pen waren de uitkomsten la ger dan vorig jaar. De groot ste achteruitgang vertoonden echter de grotere gemengde bedrijven met veel intensieve veehouderij. De arbeidsop- brengst van de ondernemer daalde op die bedrijven nota bene met tachtig procent, het geen het jaarinkomen op zes duizend gulden bracht. Voor volgend jaar moet waarschuwt het LEI in de landbouw op een verdergaan de kostenstijging worden gere kend. Gedeeltelijk kan die worden opgevangen door prijsverhoging van de produk ten, die men door middel van marktordening in de hand kan houden. In hoeverre er sprake is van een verbetering van de rentabiliteit is echter sterk afhankelijk van de - nog niet te voorziene - ontwikke ling van de opbrengst voor de vrije produkten. Tuinbouw In de tuinbouwsector waren de bed rij fsuitkomsten over 1974 ook ongunstig. Sterke prijsstijgingen van grondstof fen en diensten (24 procent, de energie werd zelfs vijftig pro cent duurder) en lagere op brengsten op de glasgroenten- bedrijven deden de opbrengst voor de ondernemer met ruim zestig procent dalen tot 11.800 gulden. Voor bloementelers was de daling echter minder sterk. In de bloembollen was er nauwelijks iets te verdienen en op de champignonbedrij- ven was zelfs sprake van een negatief resultaat Overigens zijn de productie cijfers in de land- en tuin bouw met vier procent geste gen. Er is ook in 1974 weer sprake geweest van een toena me van de uitvoer. De Invoer steeg echter nog sterker. In het LEI-rapport wordt voorts ook ingegaan op de re cente ontwikkelingen in de agrarische structuur en op de inkomensopbouw en de bete kenis daarvan voor de be- drij f sfinanciering. Het LEI plaatst de slechte eco nomische resultaten van de agrarische sector tegen de achtergrond van de algemeen economische en landbouwpoli tieke ontwikkelingen. Het sig naleert onder meer de dem pende invloed van het gemeen schappelijk markt- en prijsbe leid op de prijsontwikkeling van de voedingsmiddelen. Ook de spanningen die het gemeenschappelijk landbouw beleid ondervindt van de sterk uiteenlopende inflatie in de lidstaten van de Economische Gemeenschap krijgen de aan dacht Bedrijfsrisico's Verder bespreekt het rapport de opeenstapeling van be drijfsrisico's die de land- en tuinbouw in het afgelopen jaar heeft ervaren en de nadruk die mede hierdoor is komen te liggen op de beperkte moge lijkheden van het landbouw- prijsbeleid om een redelijke inkomenspositie voor de agra rische bevolkingsgroep te ver wezenlijken. IR. C.S. KNOTTNERUS OVER LEI-QJFERS 99 Van een onzer redacteu ren DEN HAAG - „Men moet duidelijk een an dere bril opzetten als men de arbeidsinkom sten van boer en tuin der wil vergelijken met het inkomen van een doorsnee loon- en salari- strekkende". Dit is de mening van ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouw schap, die hij heeft ge geven als een commen taar op de inkomenscij- fers van het Landbouw- Economisch Instituut, die dezer dagen bekend zijn gemaakt. „Het LEI geeft bijvoorbeeld voor de weidebedrijven ook aan of er een netto-overschot of een nettotekort is per hecta re. Om dit te berekenen wor den de arbeidskosten van de boer omgerekend op cao-basis. Tevens wordt aangenomen dat de ondernemer 3100 uren per jaar op het bedrijf werkt On danks de al gunstige veronder stelling, dat de Brusselse prijs- besluiten volledig doorwerken naar de boer stelt het LEI vast dat de boer op het doorsnee- we id ebedrijf van 25 ha nog tienduizend gulden tekort komt om het cao-loon te halen. Bij een arbeidsinkomen van 40.000 gulden zou hij zijn ar beidsuren op dezelfde wijze betaald krijgen als de werkne mer, die op cao-basis werkt", aldus de heer Knottnerus, die aanneemt, dat velen in Neder land zullen zeggen, dat dat nog niet zo'n slecht inkomen is. Arbeid hoeveel arbeid er nodig is om dit resultaat te bereiken en hoeveel aan sociale premies er nog van dit bedrag moeten worden betaald. Ook wordt vergeten dat boer of tuinder van zijn inkomen eerst inves teringsuitgaven moet doen om zijn arbeidsplaats veilig te stel len. Natuurlijk moet hij ook belasting betalen, zelfs nog over de investeringen. Wat er dan nog van zijn inkomen overblijft is volgens Ir. Knott nerus niet voldoende om nog iemand in loondienst te ne- „Ik heb nog steeds de Indruk, dat velen in ons land dit verge ten. Dat zou nog zo erg niet zijn als hieronder niet behoef den te worden gerekend dege nen, die verantwoordelijk zijn voor het beleid. Ik heb even wel de indruk, dat zowel parle ment als regering dingen ver gelijken, die niet te vergelijken zijn". Ir. C. S. Knottnerus RIJSWIJK - Of er op langere termijn gezien sprake is van structurele overschotten aan melk en zuivelprodukten valt te betwijfelen. Deze opvatting ls neergelegd in een nota van de produktenadviescommis- sies van het produktschap voor zuivel. De nota is een reactie op de „balans van het gemeenschappelijk landbouw- beleid" van de Europese com- missie. Bij melk en zuivelpro- dukten, zo menen de produkt- schapscommissies, hebben de veranderingen in het verschil tussen vraag en aanbod zich in feite voltrokken rond de nullijn, met schommelingen in de orde van grootte van luttele procenten van de totale jaar- produktie. Van structurele overschotten kan dan toch niet gesproken worden. In het pro- duktschapsbestuur, zo bleek tijdens de discussies zitten le den die de uitspraak van de produktencommissies toch wel wat erg kategorisch vinden. Het maakt ook nogal verschil, zo meende men, of men uit gaat van de situatie in de EEG of de situatie in de wereld. In het bestuur betwijfelde men of de Europese commissie het wel bij het juiste eind heeft als ze zegt dat prijspolitieke maat regelen kunnen leiden tot een vermindering van de produk- tie. Uitvoerig werd gesproken over het overschotprobleem bij magere-melkpoeder. De voorraden van dit produkt in de gemeenschap lopen op met 15.000 tot 20.000 ton per week. Zijn er nu wel of geen overschotten bij de zuivel. De heer W. H. M. J. Bergh deed onder r suggestie, verwerking van ma gere melkpoeder in varkens- en pluimveevoer weer moge lijk te maken. Ondanks de rommelige week voor de han- 1, is er een goede vraag naar tomaten. Dit ook in de prijzen tot uitdrukking geko- m. Er wordt gemiddeld 16,05 per 6 kg. or de A-sortering betaald (vorig jaar was dit 8,34). De eerste warme-lucht tomaten zijn inmiddels aangevoerd. Nu het iets war- weer wordt, is het belangrijk dat het plukken kort bijgehouden wordt, om te gro te kleurverschillen te voorkomen. De prijzen van de aubergines variëren van 1,90 tot 2,70 per kg. Bij deze teelt is het erg belangrijk dat de vruchten niet te jong geoogst worden, omdat ze anders snel rim pelig zijn. Er wordt bij deze teelt concurrentie onder vonden van Kenia en Zuid-Afrika, die in hoofdzaak naar Engeland exporteren. De Can arische Eilanden leverden dit seizoen 15% meer aubergines dan vorig jaar. Italië exporteert in beperkte mate aubergines naar West-Duitsland. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen is in eigen land een re clame-campagne voor dit gewas begonnen. Door middel van recepten worden de consu- De prijzen voor de tomaten handha ven zich goed. menten op de hoogte gebracht van de moge lijkheden die er met deze vruchten zijn. Komkommers De komkommerprijzen liggen nog steeds hoger dan vorig jaar. Het zal de komende tijd belangrijk zijn om goed naar kwaliteit te sorteren. Vooral de kwaliteit van de kom kommers speelt een belangrijke rol bij de prijsvorming en concurrentie. Er is bij deze teelt een nieuwe ziekte gesignaleerd, name lijk de Bleke-vruchtenziekte. De vruchten worden bleek van kleur, blijven kleiner en zijn aan het ondereind meestal iets verdikt. Overige gewassen De paprika noteerde prijzen van ƒ2,50 tot 3,00 per kg (groen) en liggen op hetzelfde niveau als vorig jaar. De sperciebonen wor den nog steeds goed betaald namelijk van ƒ4,50 tot ƒ7,00 per kg. Een ander gewas waar goede prijzen voor betaald worden zijn de pepers namelijk voor de groene van 10,70 tot 12,30 per kg en voor de rode 15,70 per kg. Bij de sla zal er weinig verandering in de prijzen optreden. Er wor den op het ogenblik alweer kroten aange voerd waarvoor prijzen van 53 tot 59 cent per bos betaald worden. De peulen variëren in prijs van 10,50 tot 11,90 per kg. Dezogenaamde "moederweek" heeft een grote aanvoer van snijbloemen teweeg ge bracht waarbij de prijzen van bepaalde produkten hoog werden opgeschroefd. Door deze ontwikkeling werden er dagomzetre cords gebroken. Uitschieter in prijsnotering was vooral het snijgroen prijzen welke nog nooit eerder waren voorgekomen. De extra verenigingen tot boven ƒ5.- per bos en de langgetopte veren tot boven 4,50 per bos. De aanvoer van dubbele violieren breidde sterk uit. Deze uitbreiding zal na de "moederweek" voort duren. De prijzen zijn uiteraard goed met noteringen voor de betere kwaliteiten tot boven 6.- per bos. De zwaardere amaryllis stelen noteerden tot boven 1,20 per kelk. De gemiddelde prijs lag rond 0,50 per kelk. Het prijsherstel van de anjers heeft plaats gevonden met gemiddelde prijzen tussen 0,35 en 0,45 per stuk. De betere kwaliteiten reikten tot boven 0,70 per stuk. Bij de trosanjers in het prijsbeeld niet veel anders, ook hier hoge gemiddelde prijzen met uitschieters van 7.- per bos. De trosanjer ging zelfs boven ƒ8.- per bos. Ook bij de jaarrondchrysanten was er een grote aanvoer waar te nemen met goede noteringen. De spidersoorten tussen 4.- eh 5. waarbij de bonny-jeansoorten niet ver bij achter bleven. De aanvoer van geplozen was op sommige dagen ten opzich te van de voorafgaande week verviervou digd, al was het prijsverschil gezien de meeraanvoer niet groot De gemiddelde prijs van de anthuriums viel andermaal tegen in deze week vóór moederdag (gemiddeld 1,50) tot 2.- per stuk). Hetzelfde kan gezegd worden van de irissen. De aanvoer was natuurlijk groot maar vooral het sorti ment "Ideaal" kon niet tot tevredenheid stemmen. De aanvoer van freesia's was groot waarbij de mindere kwaliteiten duur werden betaald. In de eerstkomende weken zal de aanvoer van freesia's afnemen. Bij de gerbera's werden ook hoge gemiddelde prijzen bereikt met uitschieters tot ver bo ven 1.- per stuk. Na het grotendeels mislukken van de zoge naamd vroeg gepote gladiolen komt de aan voer geleidelijk op gang met noteringen van bijvoorbeeld het sortiment "Friendship" tot ƒ7.- per bos. De witte leliekelken kwamen in de eerste dagen tot een gemiddelde van 0,50 per kelkmaar daarna zijn ze sterk gedaald. De Uchida's gingen incidenteel tot boven 3,50 per tak. Het merendeel van de Rubrumtakken zijn nogal slap waardoor mede de prijs wordt beinvloed. De prijzen van de perkplanten zijn gedaald. ,Jk zit nu ruim dertig jaar in de bloembol- lenhandel, ik heb al veel ervaren en alle ups en downs in dit wonderlijke vak aan den lijve ondervonden. Wat er vandaag is ge beurd heb ik echter nog nooit meegemaakt Dt had een flinke vraaglijst van goede broei- tulpen, maar welke kweker ik ook benader de, ik kreeg van allemaal nul op het rekest. Toch kon ik goede prijzen bieden: voor twaalven van Apeldoorn 7,50, voor Golden Apeldoorn 8,-, voor Prominence zelfs 9.25 en voor alledaags soort als Listige Witwe nog 7,- per 100. Nu ls er veel vraag en kunnen bevredigende prijzen worden ge boden en toch kom ik straks op mijn kan toor met een aantal koopbriefjes die op de vingers van één hand zijn te tellen. Zo kras heb ik het nog nooit beleefd". Het was een teleurgestelde vertegenwoordi ger van de bloembollenveiling „West-Fries land" die deze klacht uitte. Hij was inder daad niet de eerste de beste, heeft veel relaties, maar kon toch niet tot zaken ko- Waarom happen de kwekers niet gretig toe als ze goede prijzen kunnen maken? De enige verklaring die men kan geven is dat men het gewas niet vertrouwt, hoewel men hier onmiddellijk aan toe kan voegen dat de stand van de tulpen op vele plaatsen bijzonder meevalt. Verwacht men soms nog hogere prijzen? Voorlopig zullen de expor teurs er weinig trek in hebben om nog dieper in de buidel te tasten, want per slot van rekening voelen ze er niet veel voor om uitsluitend in de weer te zijn tot meerdere eer en glorie van des kwekers bankrekenin gen- Dat er uit het buitenland veel meer vraag is gekomen dan men enkele maanden gele den voor mogelijk hield, staat ook als een paal boven water. Voor de bolbloemen zijn namelijk meer dan uitstekende prijzen ge maakt. Dat zal de liefhebberij om de komen de winter op wat grotere schaal te gaan broeien, stellig aanmoedigen. Met de irissen loopt het momenteel lang niet slecht als men heel wat bollen van de culti- var Ideal heeft aan te bieden. Voor de maten 10-9-8 betaalt men momenteel resp. 5.- en 3,- per 100 en als men zulke prijzen kan maken, behoeft men niet op een sigaartje meer of minder te kijken. Met een massasoort als Prof. Blaauw loopt het ech ter minder naar wens. Aan 5,- 4,- en 3,- per 100 voor de maten 10-9-8 heeft men de handen vol. In de hyacintensector is het uitgesproken stil, maar met de narcissen gaat het uitge sproken slecht. Voor Carlton moet men van hoge huize komen als men meer weet te maken dan 0,65 per kilo. Voor Golden Harvest vródgt men 0,90 per kilo, maar of er voor die prijs transacties van enige importantie tot stand komen, mag men met recht betwijfelen. Nieuwtje Een opmerkelijk nieuwtje uit de bollensecto- r: de bloembollenveiling „West-Friesland" te Bovenkarspel en de HBG te Lisse, zullen hun leden voorstellen een fusie aan te gaan. Het Efficiencybureau Bosboom Hegener te Amsterdam heeft beide veilingen doorge licht en is tot de conclusie gekomen dat een algehele fusie aanbeveling verdient Beide veilingen kenden al een beperkte vorm van samenwerking. Op dinsdag 10 juni zullen beide veilingverenigingen afzonderlijk in vergadering bijeen komen. HBG en „West-Friesland" hebben naar schatting 50% van de bloembollenmarkt in handen. Een fusie zou uiteraard door de grote concurrent Hobaho uit Lisse (een be sloten NV, waarvan de aandelen in handen van slechts enkele personen zijn) met Argu sogen worden bekeken.... REGELING VOOR INVOER VAN SNIJBLOEMEN Den Haag - Minister A. van der Stee acht een heffing bij invoer van snijbloemen uit alle derde landen (zoals het landbouwschap die wenst als de eeg-marktprijs beneden een minimumprijs ligt) onaanvaardbaar. Hij ziet daar zelfs monopolistische tendenzen in. De minister van landbouw en visserij maakte dit standpunt duide lijk tijdens een bespreking met het landbouwschap. De minister wil wel samen met het landbouwschap onderzoeken of binnen een te ontwerpen derde-landenbeleid voor de sierteelt andere instru menten mogelijk zijn. Met het oog op dreigende handelsverstorin gen pleitte hij voor een voorzichtig beleid. BEZWAREN TEGEN MAATREGELEN VAN REGERING Den Haag - 4.600 bezwaarschriften zijn ingediend wat betreft de vorig najaar getroffen regeringsmaatrege len inzake de verbetering van de inkomenspositie in de land- en tuinbouw. Aldus heeft minister Van der Stee van landbouw de tweede kamer in een brief meegedeeld. De regeringsmaatregelen werden noodzakelijk gevonden in ver band met de slechte oogst in bepaalde delen van het land als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden in de tweede helft van 1974. Onlangs vroeg het tweede-kamerlid Ter Woorst (KVP) in een kamervergadering, wanneer minister Van der Stee het beloofde overzicht met de evaluatie van de maatregelen aan de Tweede Kamer zou doen toekomen. De bewindsman deelde mee, dat hij er naar streeft het overwicht nog voor het begin van de zomerva kantie van de Kamer aan het einde van juni toe te zenden. Het wachten is nog op de afhandeling van de bezwaarschriften en op gegevens van het landbouw-economisch instituut inzake de bedrijf- suitkomsten over het jaar. Heus. Goede, smaakvolle en kwalitatieve mode kan gewoon voordelig zijn. Vandaar onze „Top-Tien-Prijzen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7