oningin maakt zelf uit en wanneer ze aftreedt Felle kritiek besluit Franse president Arbeidspositie in gezondheidszorg moet verbeteren ftjidoe Sourcunt 'REMIER DEN UYL: Mini's duurder Honderden paspoorten in vlammen ■HflNEENflflM, \NDAG 12 MEI 1975 LEIDSE COURANT •{Van onze parlementaire redactie) •OEN HAAG „Voor het staatshoofd is reen pensioenleeftijd (toorgeschreven. De koningin maakt derhalve zelf uit, of en sij zal aftreden. Zij heeft ongetwijfeld goede redenen a nog niet te doen", aldus minister-president drs. J. den zaterdagmiddag in het VARA-radioprogramma „De Rooie i". Hem werd gevraagd waarom koningin Juliana bij het van de 65-jarige leeftijd op de troon is gebleven, voor een flexibele pensienleeftijd. Kennelijk heeft de eenzelfde progressieve opvatting. Zij heeft dus het recht te bepalen wanneer ze afstand wil doen. Ongetwijfeld speelt dat prinses Beatrix, de troonopvolgster, nog kleine kinderen die aandacht behoeven, terwijl het koningschap een veel vergende functie is. Dat voelt de koningin goed aan. Ik heb er volstrekt geen kijk op of en wanneer zij zal aftreden", aldus drs. Den Uyl, die desgevraagd erkende dat hij volgens het socialistische boekje republikein zou moeten zijn. „Maar het is onzinnig om daarvan in Nederland een punt te maken. Ik ben wel gelukkig met de huidige situatie". In het langdurige vraaggesprek zei de minister-president voorts onder meer dat hij - nu zijn kabinet twee jaar bestaat - geen enkel voornemen heeft het ministersteam te reorganiseren. „Er wordt wel gesproken en geschreven over zwakke plekken maar ik heb die niet kunnen vinden". Hij erkende dat er, ook in socialistische kring, kritiek is op enkele ministers. Maar hij wees erop dat deze in feite kabinetspolitiek voeren. „Met kritiek moet men dan ook bij mij zijn", zei de premier, die voorts opmerkte dat deze twee jaren hem veel voldoening hebben geschonken en dat hij in 1977 als zijn kabinet moet aftreden opnieuw als premier beschikbaar is als men dat wenst Over de spelverruwing op de voetbalvelden zei de heer Den Uyl dat hij er de voorkeur aan geeft dat de K.N.V.B. hiertegen zelf optreedt boven een justitieel optreden. Hij erkende dat men binnen de krijtlijnen niet mag toestaan wat er buiten als mishandeling en dergelijke wordt beschouwd en daar strafbaar is. Anderzijds is het moeilijk opzet te bewijzen tijdens het voetbalspel. „Overigens geloof ik wel dat de agressie op de sportvelden is toegenomen, maar niet erger dan elders". Vrijwilliger iolkenstein rij gelaten HAAG (ANP) De Heer Bolkenstein, die op 29 maart Bangladesj werd gearres- I wegens het in bezit heb- van radiozendapparatuur •r daarvoor een vergun- te hebben, is zaterdag in i vrijgelaten. Morgen hij aan op Schiphol, heer Bolkenstein is in Ban- ij werkzaam als medewer- m de Stichting Nederland- Ie Vrijwilligers. Het ministerie van buitenlandse >aken heeft via de ambassadeur èn later via een zaakgelastigde epij de autoriteiten van Bangla desj bemiddeld voor de vrijla- liing van Bolkenstein. Volgens ïiet ministerie verkeert de vrij williger in uitstekende conditie. jClubhuis LMHC •officieel in iebruik jDegstgeest Toen in novem ber 1937 burgemeester Gerre- jrink van Oegstgeest het nieu we clubgebouw van LMHC of ficieel geopend had was hij de jerste die kosteloos een war- me douche nam! Zaterdagmid- dag was het Burgemeester van J tysinga die met de opening vu» een prachtig modem on- i dakomen in de voetsporen trad van een van zijn voorgan-- gen. Zij het echter met een beduidend verschil: alle aan- Iwezigen kregen een koude douche. Juist op het moment dat de jeugdige hockeyleden de Oegstgeester en de LHMC vlag hesen als teken van inten se voorafgaande samenwerk ing tussen gemeente en sport- dub openden de hemelsluizen zich wagenwijd. Na wat bekomen te zijn van de stortbui werd binnen het woord gevoerd door Burge meester van Eysinga. „Ik vind het interieur prachtig, maar aan de buitenkant moet ik nog even wennen", aldus spreker. Natuurlijk werd de nieuwe aanwinst uitvoerig in ogen schouw genomen. Het nieuwe gebouw was intens vol met belangstellenden en oud- LMHC-leden waaronder mevr. Gardeniers en de oud minister van defensie de heer koster. De prachtige bar was bijzon der in trek vanwege een „gra tis tap". Geboren uit spaarzin eh de medewerking van het gemeentebestuur van Oegst geest kan LMM HC trots zijn op hetgeen totstandgekomen is. Afschaffen viering bevrijding (van onze correspondent) PARIJS. De beslissing van president Giscard d'Estaing om de viering van de over winning in de tweede werel doorlog al te schaffen en te vervangen door een herden king van de geboorte van de Europese Gemeenschap heeft in Frankrijk een ware storm ontketend. Zoals te verwachten was heb ben de oudstrijders-organisa ties fel en hartstochtelijk ge protesteerd. Maar ook van po litieke zijde is hevig verzet ge rezen tegen de beslissing van de president, zowel van links als van rechts. Met name de communistische partij heeft de gelegenheid aangegrepen om een nieuw offensief tegen de regering te ontketenen. De ze partij verklaarde niet te zullen rusten voor de beslis sing van Giscard ongedaan ge maakt is. Oud-premier Debré is even eens in verzet gekomen. Van Gaullistische kant is nu voor gesteld een soort „Memorial day" in te stellen. Van ver schillende zijden wordt de pre sident verweten zijn beslissing genomen te hebben zonder het parlement te informeren. Giscard had de diverse rege ringen van de Europese ge meenschap voorgesteld de feestdag ter herdenking van het einde van de Tweede We reldoorlog af te schaffen en in de plaats daarvan de stichting van de Europese gemeenschap te vieren. De weigering van Nederland om daarop in te gaan, wordt in Frankrijk offi cieus nogal zonderling ge noemd, omdat Nederland zijn bevrijding van de Duitse be zetting „met typische Holland se zuinigheid" viert en daar maar om de vijf jaar een offi ciële feestdag aan wijdt Parkschool winnaar schoolkorfbaltoer- Van onze correspondent SASSENHEIM De Park school heeft dit jaar weer de wisselbeker gewonnen bij het school korfbal toernooi op de velden de TOP. In totaal zes basisscholen uit Sassenheim en Voorhout namen deel aan het toernooi. De volledige uitslag is: Poule 1: 1. Parkschool 1, 2. Openbare lagere school 1; poule 2: 1. Boerhaveschool 1, 2. Park school 2;poule 3A: Rl. Park school 3, 2. Boerhaveschool 2; poule A: 1. Antoniusschool 3, 2 't Kompas 2; poule 3B: An ton tiusschool 4, 2 Openbare lagere school 3;~ poule 4B: 1. De Springplank 5, 2. 't Kom pas 3. Riebcek 25 jaar organist in Meerburgkerk Van o e correspondent ZOETERWOUDE Gisteren was het op de kop af 25 jaar geleden dat de heer H. Rie- beek voor hét eerst achter het orgel in de Meerburgkerk ging zitten. Ter gelegenheid daar van werd hij door pastoor Schlatmann gisteren in het zonnetje gezet Hij ontving een evenlop met inhoud. In augus tus viert de heer Riebeek zijn vijftig jarig jublieum als orga nist HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK AAN DEN RIJN De enquête, die de Hazerswouds/- Koudekerkse afdeling van het Wit Gele Kruis en de Koude- kerkse afdeling van het Groene Kruis hebben gehouden onder de leden, wijst uit dat de ruime meerderheid van de leden vóór de oprichting van een nieuwe (gezamenlijke) vereniging is. AMSTERDAM Met ingang van vandaag zijn de personen auto's van de merken Mini, Austin en Morris duurder ge worden als gevolg van de geste gen produktie- en loonkosten. De Allegro 1100 kost nu 8995 gulden, de Mini 850 gaat 6950 gulden kosten, de Marina 1,3 Coupé de Luxe 9550 gulden en de Austin Maxi 12.695 gulden. Tarieven sporthal omhoog Van onze correspondent WASSENAARDe tarieven van de sporthal zullen moeten worden verhoogd van 3.60 tot 34.80 per uur voor de plaatselijke verenigingen, clubs en particulieren wordt het tarief 46,- per uur. Niet plaatselijke verenigingen be talen daarbij nog een toeslag van 12.70 per uur. Wanneer de commissie finan ciën en de raad met dit voor stel van B en W akkoord kun nen gaan zullen de tarieven met ingang van 1 augustus worden verhoogd. De commis sie vergadert morgen om vijf uur. 's Avonds is er een verga dering van de commissie on derwijs. Zij zal het voorstel van B en W de schoolbegelei ding bij het basisonderwijs toe te vertrouwen aan het Jeugd Adviesbureau en de twee in gemeentedienst zijnde logope disten bespreken. Busongeluk Bij een busonge luk in de centraal Mexicaanse staat Hidalgo zijn zondag zeker 18 mensen om het leven geko men en 15 gewond geraakt HAZERSWOUDE De speel tuinvereniging De Rode Wip in de Hazerswoudse wijk Rhynen- burch opent op zaterdag 24 mei om 11.00 uur officieel de poor ten. Dit betekent overigens niet dat de kinderen tot die datum moe ten wachten om hun speelzucht te kunnen botvieren, want nu alle speeltuigen vrijwel zjn ge plaatst kunnen ze er nu al te recht. Illllllllllltlllllllllllllllllllll] iiiiimiiiiiiimimiiiiiimiii Ketchup- moord HAAMSTEDE (ANP) - De .jnoordbrigade" van de Haamsteedse politie rukte gisteren tevergeefs uit na een melding van een va kantieganger die grote bloedvlekken had gevon den bij zijn vakantiewo ning. Toen de politie de proef op de som nam, bleek dat de bloedvlekken bestonden uit tomatenketchup. De kapot te fles en de veroorzakers van de consternatie waren snel gevonden. Vanwege hui» zeer jeugdige leeftijd liet de politie het bij de straf die hun moeder ze al had opgelegd. PARAMARIBO Honderden Surinamers zullen hun voorgenomen vertrek naar Ne derland moeten uitstellen of zonder pas poort naar Amsterdam afreizen. Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een van de gebouwen van het bureau hurgelijke stand en bevolkingsregis ter volledig verwoest. In het bureau waren onder meer afdelingen gevestigd van het bureau dienstplichtzaken, de immigratie dienst, de paspoortenafdeling en het bureau voor registratie van persoonsgegevens. In het houten gebouw bevonden zich naar schatting 1000 tot 1500 paspoorten die dezer dagen zouden worden uitgereikt. De totale paspoortenvoorraad wordt be waard op het kabinet van de gouverneur van Suriname dat vlak bij het verbrande gebouw is gevestigd. Bij de brand zijn ook alle aanvragen een nieuw paspoort verloren gegaan. Dit aantal wordt op enkele honderden geschat. Minister Van der Stoel is gisteren, na een vierdaags bezoek aan Egypte, op Schiphol aangekomen, waar hij werd afgehaald door zijn vrouw. Voor zijn vertrek naar Amsterdam zei hij in Cairo dat zijn bezoek er toe bijgedragen had dat een aantal misverstanden uit de weg was geruimd. ABVA op ,,Dag der verpleging" Er valt nog heel wat te verbete ren aan de arbeidspositie van werkers in de gezondheidszorg. Aldus de sector gezondheids zorg van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) die de werkers heeft opgeroepen zich vanddag, de „Dag der verple ging" te bezinnen op hun werk gelegenheid. In het rapport van de commissie Arbeidspositie vrouwen en meisjes van het ministerie van sociale zaken staan alleen al voor verpleegkundigen 27 aan bevelingen ter verbetering van hun arbeidspositie. Een dergelijk rapport zou vol gens de ABVA ook kunnen wor den opgesteld voor andere groe pen personeel in dé gezond heidszorg: huishoudelijk-, keu ken-, paramedisch- en admini stratief personeel. De werkers in de gezondheids zorg hebben volgens de ABVA teveel hun eigen positie ver waarloosd. Dat is ondermeer te wijten aan het feit dat er maar liefst 70 belangenverenigingen bestaan die allemaal nogal „vaag" zijn. Van enige bunde ling is nauwelijks sprake hoewel alle werknemers in de gezond heidszorg dezelfde belangen hebben, aldus de ABVA. Theorie van inkomensbeleid MET HET UITBRENGEN VAN EEN NOTA over het inkomensbe leid heeft de regering-Den Uyl een belofte uit haar program vervuld. Maar zowel de „Keerpunt"-vrienden als tegenstanders van het linkse progressieve plan kunnen zich gezamenlijk verenigen met de conclusie, dat de nota-Boersma niet meer dan een theorie voor een beter inkomensbeleid schetst Om waar te maken wat deze theorie beoogt, zijn diverse maatrege len nodig die op wettelijke grondslag genomen moetan worden. Zeker voor een paar onderdelen moet in twijfel worden getrokken of het parlement in meerderheid gretig (of met lange tanden?) zal toehappen. We veronderstellen dat de realisering van een nieuw inkomensbeleid een belangrijke rol gaat spelen bij de eerstvolgende parlementaire verkiezingen. TEGEN DIE TLJD, HOOPT DEN UYL. dat het onderdeel vermo- gensaanwasdeling wettelijk gerealiseerd zal zijn. Maar ook op dit punt staat nog niets vast Niet alleen KV.P.-fractievoorzitter An dnessen stelt zich op het standpunt dat belangrijke details duidelij ker moeten worden, vóór het C.D.A. bereid is zijn zegen aan de VAD. te geven. Een van die details is zeker de vraag welke bestemming de uit de vermogensaanwasdeling te reserveren kapitalen krijgt en wie over die bestemming gaat beslissen. Het is bepaald niet alleen de V.V.D., die vindt dat de nota-Boersmate veel invloed aan de vakbeweging toekent Dit punt zal zeker in verband gebracht moeten worden met een andere cruciale kwestie: moet de structuur van de vakbeweging niet drastisch herzien worden, wanneer straks zoals ook de nota inkomensbeleid wil alle werknemers en op de een of andere manier ook de zelfstandigen ondergebracht gaan worden bij collectieve arbeidsregelingen? Terecht rept ook voorzichtig de regeringsnota hierover. ZEKER ZOLANG DE VAKBEWEGING en een deel van het Nederlandse politiek bestel meer interesse heeft voor de afstand tussen minimum- en maximuminkomens en minder voor de manier waarop die inkomens worden verkregen, is onze instemming met de strekking van de nota-inkomensbeleid een voorwaardelijke. Temeer omdat het kabinet-Den Uyl in geen enkel opzicht iets laat blijken van een voornemen om als het tot een beter inkomensbe leid zou komen in Nederland ook de uitbreiding van collectieve voorzieningen meer kritisch te gaan benaderen. Intussen mag niet onvermeld blijven, dat minister Boersma erkent dat inkomenstoenadering iets anders is dan inkomensgelijkheid. Ook in een sociaal rechtvaardiger bestel zal de één op goede gronden een beter inkomen kunnen verdienen dan een ander, omdat hij bereid is zich meer in te spannen. Complimenteus EEN WEEK GELEDEN LANCEERDE een Amerikaans weekblad de vriendelijkheid, dat de Nederlandse soldaat in de N.A.V.O. opvalt door de meest uitgebreide verzameling van slechte eigen schappen. Ook de Nederlandse legerleiding maakt zich wel eens bezorgd over de ontwikkelingen binnen de nationale strijdmacht, met name over de neiging van bepaalde kanten om van dienstplich tigen een soort van vakbeweging te maken, maar deze critici handhaven het onderscheid tussen hoofd- en bijzaken beter dan de weinig-complimenteuze Amerikaanse beoordelaars. Volgens hun methode kan een Nederlands tijdschrift wel de stelling poneren, dat binnen de Atlantische gemeenschap de laatste tien jaar de slechtste politici bij de Amerikanen te vinden zijn. Zelfs zonder Nixon is het bewijs van die stelling niet zo moeilijk. Want al doet met name minister Kissinger na het échrc in Cambodja en Vietnam net alsof het manoeuvreren van Washington uiteinde lijk toch een bijdrage tot wereldvrede en internationale ontspan ning is geweest, de gewone burger denkt dan dat hij op die manier zeker nog wel een paar peultjes lust. WAT DE NEDERLANDSE SOLDAAT momenteel precies waard is, kan niet bewezen worden; noch in positieve noch in negatieve zin. Dat de Nederlandse strijdmacht uiterlijk allesbehalve een model-leger is. kan beaamd worden. Maar ook model-legers hebben soms gefaald op het moment van mobilisatie of gewapend Ingrij pen. Op zodanige momenten dat het bewijs geleverd kan worden, zit niemand te wachten; hopenlijk ook de Amerikaanse critici niet Blijft dus de plicht om zo goed mogelijk te zorgen dat onze strijdmacht in deugdelijke staat paraat kan zijn op het moment dat er onverhoopt wel een bewijs geleverd zou moeten worden. Dat kost geld, moeite en een goede dosis discipline, omdat anders gewerkt wordt aan iets wat op het kritieke moment een fictie zou blijken te zijn. Daarom sluiten we niet uit dat, als de mentaliteit van sommigen straks die van velen zou blijken te zijn, de voorkeur aan een klein beroepsleger gegeven moet worden. We hebben trouwens de indruk, dat de Amerikanen ook met dit probleem zitten. OOK DAT IS WEER geen wonder. Want van een flink stuk Europese problematiek is het zaad uit de V.S. komen overwaaien. Ook wat de mentaliteit van de jongere generatie betreft. DE BILT Gistermiddag drong van het westen uit een front ons land binnen, waarbij op de meeste plaatsen wat regen viel. Achter het front ruimde de wind naar noordwest en er kwamen flinke opklaringen voor, wat resulteerde in een vrij aanzienlijke nachtelijke afkoe ling. Dicht bij het aardopper vlak daalde de temperatuur hier en daar tot bij het vries punt Vanmorgen kwam er. voor een naderende rug van hoge druk nog slechts hier en daar een buitje voor, maar dit druksysteem luidt geen langdu rige weerverbetering in. Over de Britse Eilanden komt name lijk een nieuw front naderbij, dat morgen dicht bij ons land zal komen te liggen, waarmee de regenkansen weer toenemen. Vooruitzichten voor woensdag: Vrij zonnig, overwegend droog en iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 15. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. clfl. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5