Ailerlei(ds) Problematiek militaire oorlogsslachtoffers ;aat ook Defensie zeer ter harte" ïHonderden :in touw BUURTHUIS „MORSCHWIJCK" OPEN VOOR „DE HELE MORS" Buitenlands tweetal vlak voor aanstormende trein weggesleurd Staatssecretaris Stemerdink: lANDAG 12 MEI 1975 LEIDSE COURANT - PAGINA"? LEIDEN Staatssecretaris Wim Meijer heeft,zaterdagmiddag de officiële opening verricht van het buurthuis „Morschwijck" aan de Topaaslaan. Hij deed dat door een plaquette te onthullen van Prof. H. Oort en Mej. E. Knappert die in de vorige eeuw de oprichters waren van het „Sperwergebouw" aan de Langestraat, een als voorloper van het nieuwe onderkomen in het Morskwartier aan te duiden gebouw. De staatssecretaris kreeg een door warme buurtbakker Ahsmann naar een plattegrond van het buurthuis gebakken taart cadeau. Daarna nam hij in gezelschap van onder anderen burgemeester Vink en wethouder Tesselaar in alle hoeken en gaten van het gebouw een kijkje. Hij bezocht de jeugddisco en de redactie-kamer, zag kinderen kleien, liet zijn oog gaan over de bar en warmde zich aan het knetterende haardvuur. Majorette-meisjes uit de Mors voerden hun hooggeroemde show uit en een groot aantal kinderen zette de samenkomst extra Ter afronding van de opening houdt „Morschwijck" deze week een feestweek. Gedurende die week is er evenals zaterdag, toen ruim 1000 man het buurthuis bezocht, elke avond „open huis" voor alle Morsbewoners. Daarnaast is georganiseerd: hedenavond: majorette-uitvoering en klaverjas-drive morgenavond: majorette-uitvoering en tafeltennis-wedstrijden woensdag: een feestmiddag voor de kinderen, waarvoor kaarten dienen te worden afgehaald vandaag en morgen van 14 tot 17 uur. Verder in de avonduren gelegenheid tot ondermeer bloem schikken, emailleren en pottenbakken, donderdagavond: vanaf 20 uur disco voor tieners vrijdagavond: een uitvoering door het toneel-gezelschap TOP van Jan Blasers blijspel Een Huis Vol Herrie, voor 65-plussers zaterdagmorgen: vanaf 10 uur 's ochtends poppenkast voor kinderen van 4 tot 7. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met gevaar voor eigen leven heeft een onbekend gebleven automobilist gistermid dag op de spoorwegovergang bij „De Vink" in Voorschoten een 28-jarige Belgische en haar Amerikaanse vriend van een zekere dood gered. De onverschrokken passant sleurde de twee ge lieven vlak voor een aanstormende trein uit hun auto, die door motorpech midden op de spoor baan was blijven stil staan. De wagen werd aan flarden gereten. De koelbloedige waaghals heeft het buitenlandse tweetal na de geslaagde actie geluk gewenst en is vervolgens op zijn dooie akkertje doorgereden. Naspeuringen van de Leidse politie konden zijn identiteit niet aan het licht brengen. Leiden. Net iets te laat bemerkte de bestuurster, die midden op de weg reed, dat de alarm-installa tie van de overgang in werking was getreden. Ze remde en kwam midden op de spoorrails tot stilstand. Ze schakelde in de achteruit-versnel ling, keek over haar schouder - en toen sloeg de motor af. De trein was in zicht. Zowel de lieftallige Belgische als de Amerikaan raakten verlamd van schrik en bleven stokstijf zitten. De treinbestuurder overzag de situatie en drukte - naar later zou blijken niet meer op tijd - uit alle macht op de rem. Op dat moment greep de anonieme redder in door de portieren van de auto open te rukken en de twee inzittenden op hardhandige wijze tot hun positieven te brengen. De wagen van het tweetal is total-loss. Het treinverkeer liep een vertraging op van 13 minu ten. iden „Attentie, bij de centrale zijn de :dicijnen voor de heer Veldhuizen gebracht; kunt ze daar afhalen". Een van de laatste :dedelingen die zaterdagavond 10 mei luide ir de Groenoordhal schalden. Een nogal parti- iliere boodschap, maar tekenend voor de aard de grootste bijeenkomst die bijna 4000 iensen die dag in haar ban had gehouden: Oorlogsslachtoffers, verenigd in de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BN- 1*10), die met een congres het zesde lustrum van die bond vierden. Dertig jaar geleden eindigde voor deze mannen (en vrouwen) veel leed, maar dit leed kreeg vaak een nieuwe vorm in een bevrijd Europa: invalide en minder valide men sen zullen tot hun dood de wrange gevolgen van een vijfjarige oorlog blijven ondervinden. Daar om kunnen congressen als deze niet louter zon nig zijn, daarom horen er verpleegsters en ver zorgers bij, rolstoelen, krukken, ondersteunende handen en medicijnen. iMaar je zag wel trotse gezich ten, zaterdag in de Groenoord- feal, die eensdeels congresruimte »n voor het overige eetzaal was (eworden: koningin Juliana en >rins Bemhard (de koninklijke :hermheer van de bond) en 's middags prinses Beatrix en prins Claus (die ongedwongen een hapje bleven mee-eten) wa ren in hun midden. En er waren afgevaardigden van de wereld federatie van oorlogsslachtof fers uit tal van landen: Russen, Engelsen, Amerikanen, vele am bassadeurs, die alle de veilig heidsmaatregelen tot een maxi mum deden opvoeren. Politie functionarissen die een zucht van verlichting slaakten toen het eenmaal 8 uur 's avonds was geweest Vergeten ie» De Koningin en de Prins kwamen per helicopter. Zij legerden verwelkomd door burgemeester Vis. "'LEIDEN De leden van de Bond van Nederlandse Militaire ^Oorlogsslachtoffers hebben zich naar eigen zeggen opperbest m) vermaakt tijdens de zaterdag, gehouden mammoet-reünie. Veel bondsleden waren al vóór zonsopgang vertrokken om op tijd in de Groenoordhal aanwezig te zijn en vooral om het konin- 'iklijk echtpaar te zien, dat ook al vroeg uit de veren was om 3(f> het officiële gedeelte van de reünie bij te wonen. <j» Omstreeks half elf kwamen zij per wentelwiek aan. En dat si»allemaal onder het toeziend oog van zo'n tweehonderd politiea- °j genten die met karabijnen en overvalwagens vijanden van het Koninklijk Huis van het Groenoordterrein afhielden. Deze of «gene moest zijn koffertje weieens open maken. niHet Nederlandse Rode Kruis had het erg druk: met 20 man Mjmoest ongeveer 4000 man op de been worden gehouden. Volgens J**een van de Rode Kruishelpers was het aantal bezoekers dat de medicijnen was vergeten ontstellend groot. Verder zijn nog .enkele mensen flauwgevallen en is een man naar het ziekenhuis ■vervoerd. Compensatiedagen. Om de maaltijden te verzorgen waren zo'n driehonderd dienst- >f4 plichtige soldaten onder de „pollepels en pannen" geroepen. De d* soldaten deden het graag want ze krijgen straks twee compensa- (0)^ tiedagen. Het personeel van de Groenoordhal was ook aanwezig. 6.# Het had duidelijk instructies gekregen over wat het moest doen in geval van calamiteiten. Verder liep door de Groenoordhal nog een veertigtal controleurs van de B.N.M.O. Zij zorgden 1 ervoor dat niemand over het verkeerde pad liep of op de verkeerde stoel ging zitten. r's Middags kwamen Prinses Beatrix en Prins Claus onder 'begeleiding van „motormuizen" naar de Groenoordhal. Ónder hun aanwezigheid werd een ode gebracht aan enkele van de vele helpers. Deze waren maar moeilijk te onderscheiden als gevolg van de sigaretttenrook in het gebouw. De helpers kregen allemaal tulpen wat, volgens de spreker, de verbondenheid van de mens met de natuur uitdrukt. Daarna werd gezellig met ^vierduizend man gedineerd. Het eten werd op lichtsignalen aangevoerd: bij rood licht werd tomatensoep op tafel gezet. Bij ide ene tafel weliswaar wat later dan bij de ander, want de ie skaten hadden het niet altijd even snel door. Een van de ^aanwezigen verklaarde tijdens het eten van de soep: „Er zat VJ maar één bal in de hele pot". Dat viel hem klaarblijkelijk wel een beetje tegen. Verzadigd toog iedereen huiswaarts. De mannen met een nieuwe stropdas en de vrouwen met een nieuwe sjaal die hadden zij cadeau gekregen van de B.N.M.O.. Aan het einde van de )0 feestdag verklaarde een oorlogsinvalide: „Zo'n dag roept toch uk herinneringen bij je op. De herinnering die bij mij opkwam iot is dat we met bijna lege handen moesten vechten tegen de gjn Duitsers en dat wekt nog steeds wrevel op". Bij de bond is men dit alweer vergeten: de Westduitse vlag wapperde fier tussen de geallieerde vlaggen". In de dertig jaren sinds 1945 en ook in Indonesië en Korea zijn de oorlogsslachtoffers een groep geworden die niet alleen uit dunt, maar ook vergeten dreigt te gaan worden. Ze kunnen zich nog enigszins gelukkig prijzen, dat er een BNMO bestaat die niet aflaat op te komen voor hun belangen. Wensen en drin gende verlangens werden op het lustrumcongres meer dan eens geformuleerd, o.a. door de pre sident van de bond, de heer W. Ch. J. M van Lanschot in zijn indrukwekkende lustrumrede: „Jarenlang hebben we moeten constateren, dat onze maat schappij niet op gehandicapten is ingesteld. Nu mogen we ge lukkig vaststellen dat een verbe tering van de situatie op gang komt", aldus de heer Van Lan schot, die verder zei, dat de bond heeft besloten, op korte termijn te beginnen met de uit breiding van het B.N.M.O.-oord in Doom, teneinde echtparen en individuele invaliden, die niet langer in hun eigen huisvesting kunnen voorzien, aldaar op te vangen. Ook is besloten tot het instellen van revalidatie-cursussen in Doorn: „Ons ideaal zal daarbij Aan de zestig meter lange tafels lieten de leden van de bond het hen door dienstplichtige militairen voorgezette goed smaken. zijn om - op basis van de daar op te stellen volledige medische rapporten - een regelmatige bij stelling van de invaliditeitspen sioenen te bereiken. De ervarin gen die wij hierbij zullen op doen zullen van belang zijn voor de volksgezondheid in Neder land", zo zei de NBMO-presi- dent. Maatregelen Staatssecretaris van Defensie Stemerdink kon op het congres prettige geluiden laten horen. Hij zegde toe, dat zal worden nagegaan of de organisatie en de bezetting van de Militaire Sociale Dienst nog zijn bere kend op de eisen die moeten worden gesteld voor de begelei ding en sociale verzorging van de militaire oorlogsslachtoffers, „Mocht dit niet het geval zijn", aldus de staatssecretaris, „dan zullen de nodige maatregelen tot verbetering worden getroffen". Verder zal de totstandkoming van een wettelijke regeling, op grond waarvan ook de pensioe nen van de „oude wetters" (de genen die in de jaren 47-49 geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid te kiezen voor de nieuwe pensioenwet van aug. '47) zullen worden berekend op basis van het zg. minimum dag loon uit de sociale verzekerings wetgeving, ook worden bevor derd. De alg. penningmeester van de bond, mr. dr. W. K. J. van Om men Kloeke, kreeg door de staatssecretaris de onderschei ding van Officier in de Orde van Oranje Nassau (bij bevorde ring) opgespeld. Prins Bernhard stelde zijn vriend en oud-krijgs makker Van Lanschot in het bezit van een schilderij, me vrouw Van Lanschot voorstel lend, waarin de president alle NBMO-vrouwen, die vaak veel Veel muziek De middag werd opgeluisterd met tal van toespraken, veel muziek (o.a. door de Baker Street Jazz Band en Saskia en Serge) en met het vernieuwen van oude vriendschappen. Zoals de heer Van Lanschot zei: „30 jaar ouder worden is geen kunst, 30 jaar jong blijven - en dat in deze omstandigheden - is veel moeilijker". De Russische ambassadeur A. I. Romanov (geen familie van de laatste czaar) keek zijn ogen uit, hij genoot van alles; hij was een van de weinige hoogwaardig heidsbekleders die de hele dag meemaakten. Leiden krijgt Alphens perron LEIDEN Het Leidse station zal waarschijnlijk in het voor jaar van 1976 uitgebreid zijn met een perron voor treinen uit Alphen. Deze uitbreiding staat in verband met de toekomstige aanleg van een Schiphol spoor lijn. Om het werk, dat in opdracht van Artican wordt uitgevoerd door de NBM, te verwezenlijken zullen de bestaande perrons van het busstation op 28 mei buiten bedrijf worden gesteld. Half ju ni zal een heel nieuw bussenem- placement met elf betegelde perrons gereed zijn. Het bussen- station komt iets zuidelijker van het huidige station te liggen. Voor de aanleg van het nieuwe perron is namelijk een werk-( strook van ongeveer dertien me ter breed nodig. Gedurende de werkzaamheden aan het nieuwe busstation zul len de bussen van en naar Lei den tijdelijk andere opstelplaat sen krijgen toegewezen. Bioscopen LUXOR, Stationsweg 19, tel. 21239 „Tommy". 14 jaar. dagelijks 14.30, 19.00 en 21.30 uur. zo. 14.00, 16.30. 19.00 en 21.30 uur. CAMERA. Hogewoerd 49. tel. 24919 „Onze upon a time In the west". 14 jaar. geprolongeerd, dagelijks 20.00 uur; kindermatinee .Asterix en Cleo patra". vr. za. en wo.: 14.30 uur. zo.: 14.00 en 16.15 uur: nachtvoorstelling „Pat Garrett and Billy the Kid". 18 jaar. vr. en za. 23.30 uur. LI DO. Steenstraat 39. tel. 24130 „Kee tje Tippel". 18 jaar. dagelijks 14.30, 19.00 en 21.15 uur. za ook om 16.45 STUDIO. Steenstraat 39. tel. 33210 ..Some rike it hot". 14 jaar. dagelijks 1430. 19.00 en 21.15 uur. zo. ook om 16.45 uur. TRIANON. Breestraat 31. tel. 23875 „Rufus". dagelijks 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo. ook om 16.30 uur REX. Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 „In het zondige klooster gaan de rokjes omhoog". 10 |aar. dagelijks 14.30. 19.00en 21.15 uur. zo. ook om 16.30 uur; kindermatinee; „Lekker op avontuur met Donald, Pluto en Mic key". za.. zo. en wo. 14.30 uur; nacht-' voorstelling „Love, Swedish style", 18 jaar. vr. en za. 23.30 uur. Exposities Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. Ma t 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 als titel „Circumpolar Community" met antieke kajaks e.a. Stedetijk Museum „De Lakenhal": Oude Singel 28-32. tel. 44044 Ma t/m r. zondag's van 13-17 u 10-17 u Van 5/5 t< je". Een representatieve k poppen-bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen na 1950 aan haar werden aangeboden uit Neder- it buitc Atelier „de Scherf": Nassaulaan 41. OegstgeesL tel. 50220. Ma t/m za 9-18 uur. zondag's gesloten. Ans v.d. Hel- de-Kort met een tentoonstelling van eigen werk. nl. alasbuigen. Galerie t Hoekje bij de Pomp: Dorp straat 38, Warmond, tel. 01711-3501. alle dagen van 19-22 uur en boven dien za en zo van 12-17 uur Van 15/4 tot 15/5: Judith Rigter. Eugéne Bodi- fée en Gerard Vogelaar met tekenin gen en etsen. Kees Overdevest met keramiek. Galerie v.d. Vliet: Botermarkt 3. tel". 22806. Oi t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur. Tot 15/5: Feike Cnosseus met schilderijen en Ab Steenvoorden met kleurtekeningen. Oorlogshulp Velen hebben duizenden men sen in oorlogstijd geholpen o.a. door hen aan een onderduik adres te helpen of hen zelf in huis op te nemen. Vele anderen hebben geholpen in het verzet door aan stakingen deel te ne men en andere verzetsactivitei ten. Dat deze mensen nu ge roemd en geëerd worden vinden wij prachtig, maar. men hoort nooit eens iets over diege nen die duizenden mensen van de hongerdood gered hebben en dat terwijl dat toch ook onze eigen landgenoten zijn. Wij heb ben persoonlijk ondervonden dat toen er zo lang en zo veel honger werd geleden, men zelfs drie tot vier maal per week aardappelen, groente en brood kon halen bij de buitenmensen o.a. in Sassenheim, Lisse en Hil- legom. Ons gezin bestond uit zeven personen, ikzelf kon niet veel doen, daar ik steeds moest onderduiken, maar dankzij deze mensen leven wij gelukkig alle maal nog. Wij blijven hen dank baar! Mevr. S. C. v.d. Kraan-Koriems- cak Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Sterrekimde De Leidse Weer- en Sterrekun- dige kring vergadert morgen voor het eerst in de collegezaal van de Sterrewacht. Dr. A Fok ker zal spreken over het nut en het doel van de sterrekunde. Tevens zal aan de leden het programma van de lezingen in het seizoen van 1975/1967 wor den gepresenteerd. De vergade ring begint morgen om kwart over zeven. Jeugd Leiden heeft sinds kort weer een afdeling van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond. De ze jeugdorganisatie werd in de oorlogsjaren opgericht. Zij hield zich toen bezig met verzet tegen de Nazi's. Thans speelt zij een rol in de strijd voor de belangen van de jeugd. Zo werden door de ANJV vele solidariteitsacties ge voerd met het Vietnamese, Indo nesische en Chileense volk. Het verbond organiseerde in vele steden demonstratieve jeugd loon-manifestaties. Tevens staat het pal 'voor de verhoging van de wedden voor dienstplicht- gen. Enige tjd geleden trad de Leidse afdeling al naar buiten door medewerking te verlenen aan de acte tegen de werkloos heid, die gevoerd werd door het Leids Aküekomitee tegen de werkloosheid. Samen met de Surinaamse Studenten Unie en de Antilliaanse groep KOND A hieid de Leidse afdeling van het ANJV een eenh eidsm anifesta te tegen rascisme. Volgende week zaterdag organi seert de afdeling een grote feest avond in het Leidse Volkshuis. Er zal een optreden van de pop groep „Brother Hood Limited" zijn. Het feest staat in het teken van de strijd tegen de jeugd werkloosheid. Kaarten voor de feestavond, die om acht uur be gint, zijn te krijgen aan de zaal. LUS V-toernooi LEIDEN De studentenvolley balvereniging LUSV organiseer de het afgelopen weekend een toernooi in de Universitaire Sporthal. Naast regionale teams namen ook ploegen uit Utrecht, Delft, Amersfoort en Waterin gen deel. De prijzen vielen niet ver van huis. In de eerste klasse heren, die wat mager uit\iel door het weg blijven van DAC en Ariston, bleken uiteindelijk Gemini/K 6 en LUSV 2 sterker dan Sigi, en verder volkomen tegen elkaar opgewassen. Omdat LUSV Sigi echter een setwinst had toege staan ging Gemini/K uiteinde lijk met de eer strijken. In de eersfe klasse dames bleek ook bet team, dat Gemini/K had afgevaardigd het sterkste. Zo wel KVC ris Novo, die resp. als tweede en derde eindigden, kon den tegen de Vporschotense meisjes niet tot setwinst komen. In de tweede klasse heren eind igde Lisse 6 als eerste, gevolgd door LUSV 3. De tweede klasse dames gaf een zegevierend Sp Cl Oegstgeest te zien, terwijl LUSV 5 en LUSV 4 de daarop volgende plaatsen voor zich opeiste. Zijl/LGB Het dameswaterpoloteam zijn de ZIJL/LGB, dat vorig seizoen promoveerde naar de eerste klasse is goed begonnen in deze landelijk een na hoogste afde ling van de KNZB. De dames wonnen in Den Bosch vrij ge makkelijk met 5-1 van Fortuna. In het eerste speldeel ging het nog gelijk op, maar vanaf het tweede partje liep de ZIJL/LGB steeds verder uit. Ans van der Geest was met 3 doelpunten goed op schot en voor de reste rende twee treffers zorgde Ria Onderwater-Koolhaas. Een draaiorgel zorgde voor wat een vrolijke noot Ook voor de maag was gezorgd: buiten draaide een speenvarken aan het spit Een ijscoman comple teerde het geheel. Torbecke Markt Een kijkje op de Oudhollandse markt, die zaterdag in clubhuis „De Tamboerijn" werd gehouden. byslijper en een beeldhouwer. Ook de kinderen konden profi teren van deze attracties. Zij mochten veelal zelf halfedelste nen slijpen en potten bakken. Voor de wat oudere mensen was het bijzonder interessant om het oude weefgetouw en spinnewiel nog eens te zien. Een beeldhou wer maakte aan de hand van een foto een hond uit gassteen. Een gezellige drukte was het zaterdag in het clubhuis „de Tamboerijn" aan de Valerius- straat. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het club huis werd een markt gehouden met oude ambachten, zo waren er een pottenbakker, een hob- De juridische faculteiten van Gent en Leiden hebben een Tor- becke-college ingesteld. Dit col lege wordt in Gent gegeven door een Leids docent en in Leiden door een Gents docent Het eerst wordt op 20 mei in Leiden tijdens de viering van het eeuw feest van de Leidse universiteit gegeven door prof. dr. M Stor- me, hoogleraar in het proces recht in Gent De samenwerking tussen de bei de juridische faculteiten omvat ook colleges, die jaarlijks in het kader van het cultureel akkoord van de BENELUX in Leiden en in Gent worden gegeven door respectievelijk Gentse en Leidse docenten. Voorts maken de stu denten jaarlijks een excursie en worden leden van de weten schappelijke staven uitgewis seld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3