Niki Lauda had de este mecaniciens in „banden strijd" „Nieuwe" volleybalploeg genoeg aan week trainen JUDOPLOEG GEEN BRONS Geen volkslied voor Cecotto Zwemploeg bleef onder de maat Voor kanogeneratie Marijt tijd tekort Smaakmakerop Hockenheim Geplaatst voor Europees kampioenschap Roeiploeg succesvol Zilver voor karateka's Johnny Cecotto was de grote smaakmaker op het Hockenheimcir- cuit. Aan het eind was er wel een vlag voor hem, geen volkslied. HOCKENHEIM Hoewel er geen enke le winnaar van eigen bodem te bejube len viel, zijn de 120.000 bezoekers van het Hockenheimcircuit gisteren na afloop van de Grote Prijs van Duitsland voor motorcoureurs toch tevreden huis waarts gekeerd. Volop spanning in alle zes de wedstrijden met als grote „smaak maker", de in Duitsland debuterende, 19-jarige Johnny Cecotto uit Venezuela. Op zijn Yamaha leverde Cecotto in de 350 cc klasse tot aan de laatste ronde een wiel-aan-wiel-strijd met wereldkampioen Walter Villa. De Italiaan had zich na een uitermate slechte start (56ste) in een dolle achtervolgingsjacht naar voren gewron gen en na tien van de negentien ronden de leiding van Cecotto overgenomen. Bij een alles-of-nietspoging ging Cecotto een kilometer voor de finish onderuit. Een ongelukje, waarbij hij ongedeerd bleef. De Venezolaanse coureur stelde zich schadeloos met een overtuigende over winning in de 350 cc klasse. Het duel met wereldkampioen Agostini was reeds in de derde ronde beslist, toen de Italiaanse vedette met motorpech te kampen kreeg. Problemen waren er daarna voor de organisatoren, want het volkslied van Venezuela bleek niet voorhanden, zodat de nationale vlag bij de ceremonieproto- collaire zonder „begeleidingsmuziek" werd gehesen. Het Nederlandse duo Ton van Heugten- Dick Steenbergen heeft zijn leiderspositie in de tweede ronde om het Europees kampioenschap in de zijspanklasse ver sterkt door gisteren in het Zweedse Vis- sefjarda te winnen. Ton van Heugten won de eerste manche en eindigde in de tweede als derde. In Casale Monferrata is gisteren de twee de wedstrijd van de reeks om het wereld kampioenschap motorcross in de 500 cc klasse gehouden. Gerrit Wolsink eindigde in de eerste manche als tweede en in de tweede manche als vijfde. In de stand voor het wereldkampioenschap bezet hij nu met 38 punten de tweede plaats achter de Fin Mikkola (52 pnt). in mini wezerijnen ring tegen ighting Mack I HAAG Ben Zwezerij- de Nederlandse kampioen het zwaarweltergewlcht, zal p maandag 26 mei in de hoofd- rtij van internationale prof- tswedstrijden in de Edenhal f Amsterdam zijn titel verde- o tegen Fighting Mack, s de eerste keer dat Zweze- i de titel, die hij vorig jar er in Rotterdam veroverde k.o. op Joop Verbon, ver- STERDAM Zaterdag zijn Amsterdam tijdens de jaar- ^rgadering van de Nederlandse 'jridgebond de ploegen bekend Emaakt die zullen uitkomen op e Europese kampioenschappen 12 tot en met 26 juli in [righton (Eng.). Het zijn: ?n: SintRebattu, Krins Besouw en Van Aarst Jeijer. HoogenkampBlitz- Akkerman—De Kater en ingVan der Helm. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Van onze correspndent) EINDHOVEN Nederland heeft zich gekwalificeerd voor het eindtoernool om de Europese titel volleybal. Nadat vrij dagavond in de goed gevulde sporthal van tlden Spanje met 3-0 werd versla gen, volgde zaterdagavond een tweede Nederlandse overwinning. Nu moest Finland er met 3-1 aan geloven. Ook in deze wedstrijd doorstond de .nieuwe ploeg" van trainer/coach Ben Krysic, de vuurdoop goed. Het team, waarin met dwang een aantal oudgedienden hun her- optreden deden, heeft nauwelijks een week met elkaar getraind. Dat nog niet helemaal op elkaar ingespeeld zijn, bleek ook zaterdagavond, toen er diverse misverstanden, vooral in het achterveld, er oorzaak van waren, dat Nederland de Het blok van Oranje was telkens even te laat ter plaatse. De routine van spelers als Constandse, Warns, Willemstein, Veld huis en John Groen, alsmede het op nieuw goede optreden van de boomlange Arnhemmer Eric van Dijk, zou het echter toch gaan halen. Naarmate de wedstrijd vorderde, zagen de Nederlanders elkaar steeds beter staan. In tegenstelling tot de wedstrijd tegen Spanje, maakte Krysic deze keer wel gebruik van enkele wissels. „Ik had ver trouwen in het resultaat. Ik had na de eerste set al door dat deze ploeg te pakken was, zodat ik wat kon experimen teren". Zo werd Van Dijk enkele keren ingewis seld voor Pim Uyterschout en kwam Peter van Velzen, Loek Willemstein enke le keren vervangen. Ook Van der Velden, de in België spelende international van Turnhout, kreeg een keer een kans. Krysic had een set nodig om de taktiek van de Finnen te doorzien. Daarna was het Nederland dat de wedstrijd dicteer de. In de tweede set liep Oranje zelfs tot 10-0 uit, dit voornamelijk door voor treffelijk werk van Frank Constandse. Uiteindelijk won Nederland deze set met 15-3. De Finnen geraakten gedemorali seerd. Alleen aanvoerder Palonen en hoofdaanvaller Pakkali reikten nog tot de hoogten van hun tegenstanders. Alle anderen kwamen steeds meer in de ban van de goed draaiende Nederlandse ploeg. Speciaal Groen ontpopte zich weer als de uitblinker bij uitstek. Zowel aan het net als in het achterveld deed hij fraaie dingen. De derde set won Neder land met 15-10 en toen was de vierde set (15-4) nog slechts een formaliteit. Ook het damesteam van Nederland plaat ste zich zaterdagmiddag voor de eindron de. De ploeg van trainer/coach Johan van Doorn overwon Zwitserland met 3-0. Ook de Zwitserse dames boden alleen in de eerste set tegenstand. Nederland in de basisopstelling met Francis Murphy, He- lene Kat, Willemien Smulders, Valentina van der Klift, Annelies Visser, en Lidy Schut nam na deze opening, die uiteinde- Jan Wams: routinier die Trd eewonnen bf' het Nederlandse volleybal- heft helemaal m handen en verwezen de »„orri Zwitserse tegenstanders naar een figu- net eindtoernool van rantenrol door via setstanden van 15-0 en Europese titelstrijd hielp 15-2 binnen het uur de strijd te beslissen, halen. IM ini. irdwljk De Nederlandse B-ploeg is er, even- vorig jaar, niet in geslaagd van België te nen. Met 159 tegen 154 punten bleven de '|gen in het gloednieuwe „Bollenbad" in Noord- ijk aan de goede kant van de medaille. De !j?en verbeterden drie nationale records, waar 'lette Crabbe met twee persoonlijke (400 meter Welslag en 200 meter schoolslag) en in de 4 100 meter vrije slag estafette een bijzonder ^°°t aandeel had. »ldL ^^dcrlandse B-ploeg, in feite de reserves van A-ploeg, bleef onder de verwachtingen. Bonds- tch Sitters: „Een reserveploeg kun je het niet "~ien. De reserves zitten in de jeugdploegen. Die behoorlijk vooruit. In deze ploeg zit gedeelte- ik jeugd, gedeeltelijk A-mensen, gedeeltelijk ook mensen die nog wel willen wedstrijdzwem- 'n. maar niet meer op het hoogste niveau". 'Iters doelde daarbij vooral op Gerard Gielen, qua prestaties niet meer in aanmerking komt voor de A-ploeg, maar toch voor dergelijke ont moetingen een zeer bruikbare kracht is. De men sen die reeds behoren tot de A-ploeg Kriger, Bakker en Hond o.a. kwamen echter toch duidelijk tekort. Trainer Dries Peute trachtte dit te vergoelijken: „Het is pas het begin van het seizoen. Bovendien was het erg koud, wat niet aantrekkeliijk is. De meesten trainen pas enkele dagen buiten, nog niet eens een week". Van de dertig nummers won België er achttien, Nederland twaalf, zowel bij de dames als de heren was het gelijk verdeeld: België negen, Nederland zes. De beslissing van deze smi-interland viel pas in het laatste nummer. Bij de start van de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames leidde België met 153 tegen 152 punten. Voor de eerste maal heerste er in deze twee dagen wat sfeer in het kille bad. Tot de laatste slag was niet te zien wie zou zegevieren. België won en zette met een nieuw nationaal estafetterecord (4.09,3) tevens de kroon op de triomf. gisteren in sporthal Margriet te Schiedam zijn nationale sabelti- tel geprolongeerd. In de finale won het opper machtige VWB met niet minder dan 9—0 van Zaal Adam Bela uit Utrecht met de schermers Jan van Baal, Kees Haertlein, Harry van de Heuvel en Sampi- mon. La Barrière uit Delft (Ed dy Ham, Rob Ligteringen, Rob van Leeuwen, Verwoord) eindig de als derde na een overwinning van 9—2 op Zaal Kardolus (Benthuizen), bestaande uit Leo van Daalen, Oscar Kardolus, Bert van de Berg en Marcel van der Flier. GENT Op de roeibaan vari Gent hebben de Nederlandse roeiers en roeisters een groot aantal overwinningen behaald bij de dit weekeinde gehouden internationale wedstrijden. De Nederlandse dames wonnen alle elitenummers, Njord de dubbel-vier, Triton-DDS de dub- bel-twee en Njord-roeister Stee- fels dq skif. Bij de heren was de strijd in de twee-zonder stuurman een complete Neder landse aangelegenheid. Een van de ploegen die te sterk was voor de „generatie van Marijt". De Westduitsers Bohr, Tepe, Van Eeden en Hoffman zegevierden in de K IV-finale. Amsterdam Voor de nieuwe bondscoach Theo Marijt moes ten de internationale kanowed strijden dit weekeinde op de Bosbaan in Amsterdam een eer ste indicatie zijn van de moge lijkheden, die de nieuwe kano- generatie heeft. Afgaande op de klinische cijfers waren de pres taties niet zo hoopgevend. Slechts incidenteel waren er een paar topklasse ring en weg gelegd. zoals voor Tjeerd Tilke- ma, die verrassend tweede werd op de K I, 1000 meter, en voor de KIV-pIoeg heren en dames, die beiden op de 500 meter derde werden. De overige Nederlanders hielden zich in de achterhoede op. Er staan de ambitieuze Martijt nog heel wat hindernissen te wachten in zijn race om interna tionale erkenning van zijn ploeg. De trainer nam in novem ber van het vorige jaar de lei ding van de kano-elite op zich na een periode, waarin de bond binnen twee maanden even zo vele oefenmeesters (Runeman en Cornelissen) de revue liet passeren. Hij startte met- een vrijwel nieuwe en vooral jeugdi ge ploeg in vergelijking met de équipe, die in Mexico (augustus) om de wereldtitels had gestre den. Marijt moest het in Am sterdam doen zonder zijn ko ningskoppel Arend Bloem/Lo Jacobs. Bloem had deze week bij het op een auto laden van zijn kano een ernstige oogbles sure opgelopen, waardoor hij enige weken niet mag varen. Voor de wereldkampioenschap pen in Belgrado (31/7-3/8) wil Marijt de topkanoërs eventueel in Zuid-Europa (vanwege de be tere weersomstandigheden) de conditionele achterstand laten inhalen. In tegenstelling tot onder meer Karei Muys, Marijts voorganger en nu coach van de Westduit sers en George Cooper, de En gelse trainer, die Belgrado slechts als tussenstation zien voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, is voor de Nederlandse coach de Joegosla vische stad wel degelijk het eindstation. Verder wil hij voor lopig niet kijken. De ploeg die uiteindelijk daar naartoe zal afreizen zal waar schijnlijk hoofdzakelijk steunen op Bloem en Jacobs. Achter hen werkte de Friese student Tilke- ma zich op als een toekomstig talent gezien zijn prestatie op de 1000 meter en de vele trainings faciliteiten, die hij tijdens zijn studie heeft. Het veelbelovende koppel Van de Doe/Van Es kon gisteren nog geen enkele belofte inlossen. Waarschijnlijk is ook voor hen de tijd nog te kort geweest Niki Lauda als eerste afgevlagd in Monaco. Hij had de beste mecaniciens. de leiding in handen laten van overwinning ook aan de om standigheid dat de Ferrari per- de Zweed fect üep" had Lauda HP r Spoedig Toch was de voorsprong van weer achterhaald *iS^der aJ Lauda op de a,s tweede aanko- niciëns ziin rfo k meca- mende wereldkampioen Emer- 'achte Lauda nafff ter Were,d". son Fittipaldi gering, twee en de 75 ronrt*m l0up< toen hij een halve seconde. Maar de W-W. lentopname de Grote Prijs Monaco, waarin ongelukken leven. Emerson lipaldi en Carlos ce (8) heelhuids weg naar de li- Niet om te ze- Oostenrijker vond dat niet ver ontrustend. „Ik kon Fittipaldi gemakkelijk dichterbij laten komen. De finish was nabij, er kon me weinig meer gebeuren". dfONACO Twintig jaar na de herwinning van de Fransman haurice Trintigant heeft een "hraricoureur de race om de hote Prijs van Monaco gewon- Sm. Ditmaal was de Oostenrij ker Niki Lauda succesvoL De 10)6-jarige coureur, die ook de hste trainingstijd had ge naakt behaalde voor de derde haal in zijn carrière een zege h een Grote Prijs. Vorig jaar erd Lauda eerste in de races Iet Spanje en Nederland. orflet werd in Monaco een „ban- enwedstrijd". Door de hevige egenval voor de start reden alle chttien deelnemers met specia- i regenbanden. Maar tussen de ZjOe en 29e ronde reden de con curs successievelijk naar de n andere banden om de irielen van hun wagens te laten ggen daar het circuit inmid- els geheel droog geworden as. Ook Lauda, die al meteen leiding had genomen, besloot de 24e ronde de banden van jn Ferrari te laten wisselen, ijn mecaniciëns handelden in xordtijd: 30 seconden. Voor w orte tijd moest de Oostenrijker ic LYON De Nederlandse judoploeg is op de laatste dag van de Europese kampioenschappen te Lyon in de landenwed- strijd juist buiten de prijzen gevallen- Het vijftal Van den Brand, Hoen, Weber, Bosman en Adelaar verloor in de strijd om de bronzen me daille met 23 van Po len, dat hiermee met Joe goslavië (21 tegen Oost- Duitsland, twee partijen onbeslist) derde werd. De gouden medaille was, zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, voor de ploeg van Rusland, die in de finale Frankrijk de baas bleef: 2—2, in judo- punten 20—10, bij één partij onbeslist. Nederland versloeg in zijn eer ste wedstrijd Roemenië (2—2, 1510). De overwinningen kwa men op naam van Peter Weber (middengewicht), die Stirbu op beslissing versloeg, en zwaarge wicht Peter Adelaar met een ippon-zege (houdgreep) op Co- drea. Tegen Rusland kwam ver volgens de maximale nederlaag op het scorebord: verlies in alle vijf de gewichtsklassen met een vol punt: 05 (judopunten 0—50). Toch werkte de 18-jarige debutant Theo Hoen in het haif- middengewicht een verfrissende partij af tegen de sterke Nevzo- rov, voor hij na bijna twee mi nuten door een armklem ver loor. Halfzwaargewicht Jan Bosman leek zelfs te gaan win nen van Moezajev, maar de Bel gische scheidsrechter Cornelis sen weigerde voor de snel be reikte beenworp-overname van de Amsterdammer de arm te heffen ten teken van ippon en hield het op waza ari. Dertig seconden later kreeg Bosman voor dezelfde techniek zelfs al leen maar een aantekening van technisch voordeel. Gedemorali seerd belandde ook Bosman even later in een armklem. Nederland versloeg in de eerste wedstrijd van de herkansing Turkije met 4—0 (een partij on beslist), alvorens te verliezen van Polen. In de medailleverde- ling van Lyon is de Sovjêt Unie eerste met vier keer goud, vijf keer zilver en twee keer brons. Oost-Duitsland is tweede met 2-0-4, Nederland vijfde met een keer brons. Slechts negen coureurs reden de race uit Acht rijders waren be trokken geraakt bij niet al te ernstige aanrijdingen in ver schillende ronden, waardoor hun wagens onklaar waren ge raakt In de achtste ronde vatte de Pamelli van de Amerikaan Mario Andretti plotseling vlam, maar hij wist op tijd de pits te bereiken. In het klassement om het we reldkampioenschap na vijf ra ces behield Emerson Fittipaldi de leiding met een totaal van 21 punten. Uitslag: 1. Niki Lauda (Oost) met Ferrari, de 245,850 km. in 2 uur. 1 minuut en 21,31 seconden (gemiddel de snelheid 121,532 km/u). 2. Emer son Fittipaldi (Bra.) McLaren 2.01.24.09. 3 Carlos Pace (Bra.) Brab ham 2.01.39,12. 4. Ronnie Peterson (Zwe.) Lotus-JPS 2.01.59.76. 5. Pa trick Depailler (Fra.) Tyrrell 2.02.02,17. Snelste ronde: Depailler 1.28.67 (gemiddelde snelheid 133.087 km/u). OOSTENDE De Nederlandse karateka's William Millerson uit Hilversum en John Ree berg uit Rotterdam hebben tijdens de Europese kampioenschappen te Oostende (België) een zilveren medaille gewonnen. Uitslagen: Lichtgewicht: 1. Packy (Fra), 2. Voss (W-Dld). Middengewicht: 1 Higgins (Gbr), 2. Millerson (Ned.). Zwaargewicht 1Godrington (Gbr), 2. Reeberg (Ned.). Alle categorieën: 1. Abdirauin (Fra), 2. Johansson (Wal.). De Nederlandse ploeg is in de landenwedstrijd van de Europe se kampioenchappen karate in Oostende zaterdag in de eerste ronde uitgeschakeld door Bel gië. Aangezien de Belgen de groep niet wonnen, kwam Nederland niet in de herkansing. In de finale won Frankrijk van Zwit serland. Het brons was voor Schotland en West-Duitsland. Wapenbroeders sabelkampioen SCHIEDAM De equipe van de Vrije Wapenbroeders uit Den Haag, bestaande uit Bernd Bro- dard, Ron Buisman, Jan Dijks man en Hans Sauerbier heeft

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17