NAC hield traditie in ere Haarlem liet na 1-0 kansen liggen Knobel doet beroep op voetbaljeugd FEYENOORD DACHT NIET AAN AFSCHEIDSCADEAU NOCH TITEL NAC won een keer (Van onze sportredactie) BREDA Van de negen laatste gespeelde duels tus sen NAC en Haarlem heb ben de Bredanaars sinds het seizoen 6970 slechts een gewonnen. Dat was in de competitie 7071 toen NAC thuis met 20 zege vierde. De conduitestaat ziet er als volgt uit: 69-70 NAC—Haarlem 1—1 2-1 70-71 NAC—Haarlem 2—0 HaarlemNAC 22 72-73 NAC—Haarlem 1-1 HaarlemNAC 31 73-74 NAC—Haarlem 0—3 Haarlem—NAC 3—1 74-75 Haarlem—NAC 1—1 NACHaarlem 31 a Barry Hughes verbergt het. hoofd in de handen. Het is gebeurd. Haarlem speelt volgend jaar in de eerste divisie. Spelers van NAC drommen samen na het laatste fluitsignaal: het is weer gelukt. De eredivisie is volgend seizoen weer NAC rijk. BREDA De onmiddellijk na het beginsignaal van Charles Corver op één van de volgepakte tribunes ontploffende confettibom onderstreepte eens te meer de grote dosis vertrouwen van de Bredase aanhang in het bloedeigen NAC. De entourage was perfect voor een hernieuwd gevecht om lijfsbehoud van de ploeg die er een benauwende traditie van schijnt te maken in het laatste thuisduel van de competitie de clubkas te spekken middels een uitpuilende stadion én zich zeker te stellen. Een carnavaleske koperkapel had de stemming er al lekker ingebracht en een ieder die NAC een warm hart toedroeg aanschouwde optimistisch de openingsminuten van het duel dat sensatie, spanning en emotie moest brengen. Die hoog opge schroefde verwachtingen kre gen evenwel een geduchte knauw, want niet alleen ope reerde Haarlem aanzienlijk be ter dan de Bredase formatie; tot overmaat van ramp dreigde de als een feestelijke gebeurtenis i beschouwde middag een bijzon- ider onprettig verloop te krijgen. Hadat Corver de aftrap had moeten laten overnemen(ï) om dat de nerveus gestemde Breda naars wat al te gretig waren ingelopen, kreeg iedere recht geaarde bredase supporter de schok van zijn leven. Haarlem incasseerde een zeer prille bekroning van zijn zijn iets betere spel en prompt zag alles en iedereen die zwart-geel toegenegen was het uiterst som ber in. De gedurende de wur gend spannende slotfase van de competitie naar een hoofdrol toegegroeide Budisci voelde zich na vier minuten genoodzaakt de op links doorgebroken Sadek tegen het gras te kwakken, waarvoor Corver een vrije trap toekende. André Wetzel ver plichtte de vijftien busladingen aanhangers ten zeerste aan zich door de bal uit de door Dries Bo'szhard genomen vrije trap langs de niet reagerende doel man Jan de Jong te koppen. Op dat moment moet Barry Hughes, de evenzeer verguisde als bewonderde trainer van Haarlem, bevangen zijn geraakt door een warm gevoel, want de Haarlemse supporters op de tri bune scandeerden zijn naam in een triomfantelijk spreekkoor. Haarlem leek op het bekende fluweel te zitten. De ploeg van Hughes, met Sa- dek als tactisch vondstje in de spits opererend tegenover de aanvankelijk hard ingrijpende Budisic, legde wat meer vernuft in zijn acties, waartegenover NAC weinig constructiefs kon stellen. De Bredanaars zochten hun heil in hoge voorzetten richting Doelman Rob Boersma, die deze moeiteloos verwerkte, en vervol gens in voortdurend mislukken de een-tweetjes. Het duel, waar in voor beide teams zoveel op het spel stond, had zich inmid dels ontwikkeld op een tamelijk harde wijze. Corver moest her haaldelijk spelers middels vrije trappen tot de orde roepen en het wekte dan ook geen verba zing dat de tegentreffer van het furieus aanvallende NAC dan ook door een overtreding werd voorafgegaan. Nadat Haarlem unieke mogelijkheden had laten liggen om NAC al in een vroeg stadium te slachtofferen, door dat Sadek en Wetzel kort na elkaar niet in staat waren geble- Pike Mukic mocht dit moment tweemaal beleven. Hij benutte twee strafworpen onberispelijk Hughes: Ik ben eredivisietrainer (Van onze sportredactie) BREDA „Ik ben een ere divisietrainer en ik behoor een eredivisieploeg te heb ben", verklaarde Barry Hughes na afloop van het duel tegen NAC. „Na negen jaar in de hoogste afdeling is het iets geheel nieuws voor me te moeten degra deren. Maar we gaan weer- bouwen. Hoewel dat moei lijk zal worden, want om de ploeg bij elkaar te houden is er geld nodig." Verschei dene spelers van Haarlem hebben als reactie op een lager aangeboden contract te kennen gegeven te willen vertrekken of te stoppen. Wetzel: „Ik heb geen zin om in de eerste divisie te voet ballen." Huyg: „Als ik geen beter contract krijg stop ik met voetballen." ken in vrije positie langs de goed uitkomende doelman De Jong te mikken, zag scheids rechter Corver na een klein half uur in een overtredingvan Jo- han Derksen ten opzichte van de beste Bredanaar, Martin Vreijsen, aanleiding de bal op de stip te leggen. De tot dat moment nauwelijks opvallende Pike Mujkic, die aan contract verlening bij NAC de wens ver bond van een ton handgeld, kreeg zodoende de mogelijkheid uit te groeien tot de redder van NAC. Zijn onberispelijke inzet vanaf elf meter was voor Rob Boersma niet te keren: 1—1. „Dat was geen strafschdp", oor deelde BarryHughes later op opvallend deemoedige toon. „Die Vreijsen kreeg alleen maar een duwtje, bleef in balbezit, maar liet zich keurig vallen. Dat was nooit een strafschop". Corver stelde daarentegen: „die speler van NAC werd van ach teren aangevallen. Daarvoor had ik al eerder in de wedstrijd gefloten. Dat hij in balbezit bleef doet niets ter zake". De protesten van Haarlemse zijde werden niet gehonoreerd en Mujkic'treffer bleek de stimu lans te zijn die NAC nodig had en fungeerde als morele knock down voor Haarlem. Verdwenen „We hadden na die 1-0 kansen om meer te scoren", stelde Bar ry Hughes na afloop somber vast. „Als je dan zo'n tegendoel punt krijgt, terwijl je zelf de mogelijkheden niet hebt benut breekt er iets". Het spel van Haarlem getuigde ervan. Ver dwenen was de overtuiging die het spel van de Noordlanders een half uur had gekenmerkt. Tot overmaat van ramp voor de ploeg van Hughes en tot dolle vreugde van de plotseling weer enthousiast geworden Bredase aanhang ontstond tien minuten later een tweede Bredase tref fer. Wetzel jongleerde te lang met de bal, Dierickx ontfutselde hem het leer op een niet geheel oibare wijze, waarvoor Corver evenwel niet floot, en de via Mjkic bij Vreijsen terecht geko men bal werd door laatstge noemde hard en laag langs Boersma geknald. 2-1. Dat brak het moreel van Haarlem nog Deze psychische dreun zijn de spelers van Hughes, die kort tevoren de falende De Kip al had vervangen door Pot, niet meer teboven gekomen. „Corver floot voor elke overtre ding", riep Hughes later uit „Waarom laat hij dan, toen Wet zel werd neergelegd, doorspe len? Daardoor viel dat doel punt". De voorsprong en de op dat moment in theorie zeker gestel de plaats in de eredivisie gaf NAC vleugels en bezorgde het toeschouwerslegioen gevoel van opperste vreugde. Elke Bredase actie na de hervatting werd on dersteund met verwachtingsvol gejuich dat Haarlem nog verder in de put moet hebben gedrukt De equipe van Hughes, die stil letjes op een bankje langs het veld zat, moest aanvallen, maar kon het nauwelijks meer op brengen. Pas na ruim een kwar tier kreeg doelman De Jong zijn eerste klus op te knappen. NAC heerste. En nadat Mukic uit vrije positie naast had gescho ten was het in de drieëntwintig ste minuut voor Haarlem volle dig gedaan. Een onbegrijpelijke reflexreactie deed Pieter Huyg zijn hand tegen de bal brengen binnen de beruchte lijnen. Met een gebaar van „Ik kan niet anders" wees Corver naar de stip, waarna Mujkic het vonnis voltrok: 3-1. „Ik weet niet hoe het ging", verklaarde later een diep ongelukkige Huyg. „Ik had niet de controle over wat ik deed. Ik voelde me ontzéttend lullig". Hoe zeer verscheidene Haarlem mers, onder wie de op rehabili tatie beluste Huyg, na deze klap' nog probeerden het tij te doen keren, NAC stond en bleef in gewonnen positie. De tonelen die zich na afloop op het terrein afspeelden wekten de indruk alsof de Bredanaars juist de landstitel hadden veroverd. Net als een jaar eerder had NAC het vege lijf gered. De koperkapel was niet voor niets gehuurd- FRANK WERKMAN kic (strafschop) 1-1; 40. Vreijse 68. Mujkic (strafschop) 3-1. Scheidsrechter: Corver; Toewtwa wers: 22.000. NAC: De Jong; Krijnen; Cruy .«n Budisic, Bron; Diericksx, Bo w meester. Smits; Vreijsen, Mujkic, Brouwers; HAARLEM: Boersma; Wentink, Fransz, Huyg, Derksen (Marij); Wet zel, Peijs, v.d. Berg; De Kip (Pot). Sadek. Boszhard. ENSCHEDE Feyenoord kon tegen FC Twente geen enkele keer de indruk wekken, dat het de vertrekkende trainer Wiel Coerver, die verklaarde moge lijk nog eind deze week naar Indonesië te zullen afreizen, een waardig afscheidscadeau wilde aanbieden. Ook was het aan het spel van de Rotterdam mers niet te merken, dat zij streden voor hun laatste, theo retische, kans op het landskam pioenschap. Dat zij tenslotte niet met een nederlaag uit het Diekmanstadion moesten ver trekken, dankten zij nog aan Twente's middenvelder Van der Vail, die Kristensen in staat stelde om alsnog 1—1 op bet scorebord te brengen. Een Feyenoord in deze vorm kon toch geen aanspraak maken op de titel. Er werden defensief grote fouten gemaakt en in aan vallend opzicht waren de ver richtingen van de Rotterdam mers nog armzaliger. Zij kregen alles bijeen een tiental goede kansen, maar wisten er geen raad mee. Daar kwam nog bij dat invaller-doelman Ardesch Gross had in verband met zijn vingerblessure een rustdag ge kregen. evenals Thijssen en Pahlplatz in een blakende vorm stak en keer op keer uit stekend redde. Het was zijn laatste wedstrijd voor de En- schedese vereniging, die hem geen nieuw contract heeft aan-' geboden. Met Kreuz op de plaats van Jansen in de middenlinie, kreeg Feyenoord in de eerste elf mi nuten drie aantrekkelijke moge lijkheden. Everse strandde ech ter op Ardesch, Ressel kon toen Van Hanegem een fout van Drost afstrafte, ongehinderd aanleggen maar trof de paal en Schoenmaker zag zijn inzet eindigen op de vuisten van de Twentse doelman. Pas zestien minuten voor de rust werd FC Twente voor het eerst gevaar lijk, met een kopbal van Zuide- ma, die twee minuten na zijn actie een hoekschop op links nam en de bal naar de eerste paal zond. Daar gingen Jeuring en Treytel gelijktijdig de lucht in en de Enschedese aanvalslei der hinderde de doelman daar bij zodanig dat deze zelf de bal over de lijn sloeg: 1—0. Met de hand Na de rust zette Kohn Bruggink in voor Granen terwijl bij de bezoekers Vos de plaats van Van Hanegem innam. Feye noord, meer gemotiveerd dan de eerste helft, startte fel en al na vier minuten had Rijsbergen, nadat Overweg een foutieve pass had afgeleverd, de bal voor het inglijden. Ardesch zat er echter goed tussen. Drie minu ten later moest hij toch capitule-, ren. Schoenmaker en Ressel' brachten De Jong in stelling, die glijdend de roos trof. Hij had hierbij echter de bal met de hand aangeraakt, waarna de lang niet altijd zeker leidende Hoppenbrouwer op advies van grensrechter Loeffen de treffer annuleerde. Toen De Jong in de 56e minuut terecht een vrije trap tegen kreeg, was hij blijkbaar nog zo ontstemd over zijn afgekeurde doelpunt, dat hij de bal weg trapte voor welke daad hij werd opgeschreven. Na nog een dubbele wisseling (Achterberg voor De Vries en Van der Lin den voor Ressel) ging Feye noord behoorlijk wat pressie uitoefenen, maar De Jong en Van der Linden strandden op Ardesch en Kreuz kopte in vrije positie naast. De gelijkmaker kwam toch nog tot stand toen Van der Vall zes minuten voor het einde te zacht terugspeelde op zijn doelman. Kristensen kreeg de vrije ruimte en profiteerde hiervan dank baar: 1—1. In de slotfase kreeg Achterberg de gele kaart na een onbeheerste charge tegen Ever- Scoreverloop: 31. Zuidema 10, 84. Kristensen 11. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 12.000. FC Twente: Ardesch; Van lerssel, Drost, De Vries (Achterberg). Ora- nen (Bruggink); Overweg, Van der Vall, Miïhren, Bos, Jeuring, Zuide- Van Hanegem (Vos). Kreuz; Ressel (Van der Linden), Schoenmaker. Kristensen. DEN HAAG Niels Overweg (FC Twente) is opgenomen in de selectiegroep voor het Neder lands elftal, dat op 17 mei in Frankfurt tegen West-Duitsland zal spelen. Teruggekeerd in de troep is René van de Kerkhof, maar Vosmaer, die op Koninginnedag tegen België meespeelde, Bl er in Frankfurt niet bij zijn. De selectie van bondscoach George Knobel voor de wedstrijd tegen West-Duitsland: Doel: Schrijvers (Ajax) en Jongbloed (FC Amster dam); Achter: Krol en Suurbier (Ajax), Rijsbergen en Everse (Feyenoord); Overweg (FC Twente) en Van Kraay (PSV); Midden: Van Hanegem (Feye noord), Thijssen (Twente), Peters (NEC) en Amtz (Go Ahead Eagles); Voor: Zuidema (Twente), Kist (AZ '67), Rensenbrink (Anderlecht), Van der Kuy- fen en René van de Kerkhof (beiden PSV). Duitse selectie Bondscoach Helmut Schön heeft gisteren zijn selectie van zestien spelers bekend gemaakt voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Nederland. Er zijn twee debutanten in de groep: Uwe Klle- mann en Eivh Beer, beiden van Hertha BSC. Zes spelers van de ploeg die vorig jaar in München wereldkampioen werd, zijn in de selectie opgeno men. Gerd Müller, Grabowski en Overath, die hun internationale loopbaan hebben beëindigd, Hoe ness die niet in vorm is en de geblesseerde Breit- ner, ontbreken. De zestien spelers zijn: doel: Sepp Maier (Bayern München) en Wolfgang Kleff (Borussia Mönchengladbach), Verdediging: Franz Beckenbauer, George Schwarzenbeck (bei den Bayern München), Berti Vogts, Rainer Bonhof (beiden Borussia Mönchengladbach), Uwe Klie- mann (Hertha BSC), Karl-Heinz Körbel (Eintracht Frankfurt) en Bernd Cullman (1 FC Köln); Mid denveld en aanval: Herbert Wimmer (Borussia Mönchengladbach), Günther Netzer (Real Madrid), Manfred Ritschel (Kickers Offenbach), Erich Beer (Hertha BSO, Bernd Hölzenbein (Eintracht Frank furt), Wolfgang Seel en Dieter Herzog (beide For- tuna Düsseldorf). Tegen J.Slavië Veertien dagen later, in de uitwedstrijd tegen Joegoslavië, zal Knobel geen beroep kunnen doen op de drie Ajacieden en op o.a. Thijssen en Zuidema. Daar staat tegenover dat Neeskens en Cruijff weer beschikbaar zijn. Behalve Bobby Vosmaer (AZ '67), die in Antwer pen debuteerde, heeft de bondscoach vijf „nieuwe" spelers in zijn groep opgenomen: Schellekens, de doelman van NEC, Van Rijnsoever van AZ, Meut- stege van Sparta, Wickel van Excelsior en Jansen van Amsterdam. De groep van Joegoslavië bestaat uit: Doel: Jongbloed en Schellekens (NEC); Achter: Rijsbergen, Everse, Overweg, Van Rijnsoever (AZ *67) en Wickel (Excelsior); Midden: Van Hane gem. Peters, Vosmaer (AZ '67), Arntz, Neeskens (Barcelona) en Meutstege (Sparta); Voor: Kist, ■Cruijff (Barcelona), René van de Kerkhof en Jansen (FC Amsterdam). Willem de Vries heeft na een zes tienjarige carrière als (semi-)prof afscheid genomen van het betaal de voetbal. De bijna 33-jarlge voor stopper van FC Twente, die nog opgenomen werd in de selectie van veertig spelers voor het we reldkampioenschap in West-Duits- lantl. heeft de wens te kennen gegeven terug te willen keren naar de rijen der amateurs. Voor het begin van het treffen met Feye noord werd hij gehuldigd door het bestuur van FC Twente, dat hem nog een passend cadeau zal aan bieden, zijn medespelers die hem een video-recorder offreerden en de vriendenkring van FC Twente, die De Vries een fiets aanbood, waarop hij een ererondje reed (fo to). De Twentse voorstopper, ge tooid met de aanvoerdersband, verliet twintig minuten voor het einde onder een daverend applaus van de 12.000 toeschouwers het veld. Nieuw tijdperk Sinds de invoering van de eredivisie in het sei zoen 1956-1957 is de ke ten van kampioenschap pen die Ajax en Feye noord behaalden slechts zelden verbroken. Ajax werd in het eerste eredi visieseizoen kampioen, daarna volgden DOS en Sparta. In 1962-1963 kwam de titel bij PSV terecht en het jaar daar op bij DWS. Sedertdien verdeelden "de grote twee" de hoogste eer en de lucratiefste vertegen woordiging in het Euro pees voetbal, het toer nooi om Europa Cup 1. Aan die lange reeks van successen, die de eento nigheid van het vader landse betaalde voetbal onderstreepte, heeft PSV, twaalf jaar na de eerste titel en tien jaar na de onbetwiste hege monie van Ajax en Feyenoord, een eind ge maakt. De titel van de Eindhovenaars is tot stand gekomen na eind elijk een seizoen waarin- de beslissing niet ruim schoots voortijdig vast stond, zoals in voorgaan de competities. PSV komt de titel zeker toe. Het maakte van de 'gro te twee', ook al waren zij ditmaal niet zó groot, de grote drie de rest bleef toch weer bij die drie te ver achter maar versloeg boven dien Feyenoord twee maal en boekte tegen Ajax een gelijkspel en een overwinning. Het zou te ver gaan PSV de titel toe te dichten bij de gratie van het falen van Ajax en Feyenoord, wel ke laatste vooral het grote succes heeft laten schieten door verdeeld heid in eigen rijen en het ontbreken van de vaste wil een succesvol seizoen te ontketenen. Dat had o.m. de neder laag op eigen grond te gen FC Amsterdam tot gevolg. In de afgelopen, met verrassende uitsla gen bezaaide, competitie toonde PSV zich toch de ploeg met de meest con stante vorm maar bo venal het team dat vast besloten de kans greep toen deze zich voordeed. Inzet, eenheid, talent, enthousiasme en de knappe leiding van trai ner Kees Rijvers, ge schraagd door een ge ruisloos maar tevens feilloos werkend be stuur, waren de bases waarop PSV het succes kon bouwen. Zeer waar schijnlijk is in het Ne derlandse betaalde voet bal een nieuw tijdperk ingetreden want het ziet ernaar uit dat ook in de naaste toekomst de dienst niet zal worden uitgemaakt door twee ploegen maar dat er zich zeker een derde bij heeft gevoegd: PSV, de triom fator in een competitie die dan wel niet het summum aan groots voetbal heeft gebracht maar wel een grote spanning die men te lang heeft moeten ontbe ren. Jeugd Wat een herhaling van de finale van het wereld kampioenschap had moeten worden, wordt op 17 mei in Frankfurt een wedstrijd die zowel George Knobel als zijn Duitse collega Schön aangrijpt om te experi menteren. Schön is met zijn selectie nog het minst ver gegaan. Hij kan zich ook minded veroorloven dan Knobel die tenslotte met "de tweede ploeg ter we reld" komt. In elk geval geeft Knobel er blijk van te durven en ernaar te streven vervangers achter de hand te heb ben. Onbegrijpelijk is echter dat hij blijft vast houden aan Schrijvers en Jongbloed die toch waarlijk geen groot sei zoen achter de rug heb ben. Weliswaar heeft hij Schellekens geselecteerd voor het duel met Joego slavië maar er zijn meer jongeren op te sommen die een kans verdienen. Met spelers als Everse, Thijssen, Peters, Arntz, Kist, Zuidema, Van Rijnsóever, Wickel, Meutstege, Jansen laat Knobel echter de jeugd bepaald wel prevaleren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15