Chaos na bruisend feestvreugde PSV legde basis voor jaren internationaal voetbal AZ woedend over onzekerheid van de nacompetitie RWDM wil óók Ralf Edström mmm wmmmm (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De Belgische club RWD Molenbeek heeft vlak voor de wedstrijd PSV—FC Den Haag belangstelling ge toond voor PSV-spits Ralf Edström, die nog een contract heeft van één jaar bij de Eindhovense club. Manager Ben van Gelder weigerde com mentaar. Hij zei wel: „Volgende week zul len we alles op een rijtje zetten. De con tracten van Van Kraaij, Krijgh, Schmidt Hansen en Nordqvist lopen af en over Ralf Edström gaan we onderhandelen. We zijn echter niet van plan om hem zo maar te laten gaan". En dan de triomftocht door de stad. Kees Rijvers, altijd een man die het liefst op de achtergrond blijft, heeft de remmen losgegooid en zelfs een frivole hoge hoed opgezet en een bloem op de revers gestoken. De man die PSV smeedde tot een eenheid die gaandeweg onwankelbaar werd. ging natuurlijk op de schouders van zijn spelers, v.l.n.r. Willy v.d. Kerkhof. Rijvers. Willy van der Kuijlen, Nordqvist en Gerrie Deijkers. Eindhoven - De knallende kur ken, die gisteren tegen vijf uur j in de feestelijke kleedkamer van PSV in het rond vlogen, vormden het passende begin van een grert- I zeloos champagnefeest, waaraan trainer Kees Rijvers zich ont- trok. Hij voelde weinig voor deze uitbundige en hem onwennige heksenketel, maar begreep ook wel dat voetbalminnend Eindho ven de opgekropte emoties na I twaalf jaar wachten kwijt wilde. Er moest feest gevierd worden om het behalen van het vijfde landskampioenschap van PSV, dat gisteren na de alweer gemak kelijk veroverde triomf van 3-1 op FC Den Haag geschiedenis werd. Kees Rijvers bleef in het grootste moment uit zijn nu zeven jaar durende trainerscarrière nog rus- tiger dan normaal, kennelijk om toch enkele zaken op een rijtje te zetten. "Met dit landskampioen schap is de basis gelegd voor meerdere jaren goed - en interna tionaal - topvoetbal in Eindho ven". Nog ernstiger ging hij ver- der: "In deze misschien wel wat kras overkomende uitspraak ge loof ik heilig. Er breekt in Neder land een nieuw voetbaltijdperk aan. PSV veroverde het vorig sei zoen de beker en de landstitel van Inu kwam in mijn programme- ringsschema voor als een logische voortzetting van de stijgende lijn in dit elftal. Wanneer het volgen de seizoen de druk ontbreekt om met deze spelers voor de eerste keer landskampioen te moeten worden, krijgt PSV het waar schijnlijk gemakkelijker. Al zeg ik hiermee niet, dat ons voetbal al volmaakt is. PSV zal beslist nog zelfbepalender moeten opere ren. Wij spelen nog veel te kram pachtig. Wij dicteren nog te wei nig het spel en het blijft voor ons moeilijk de tegenstander onze wil J op te leggen. Dat moet verande ren. Maar deze aanpassing komt hopelijk vanzelf. Het voetbal van Ajax in zijn grote tijd moet dan op den duur ook voor PSV haal- PSV kampioen. Dat is voor een Brabander, en zeker voor een Eindhovenaar. reden genoeg om meteen een caranvals- stemming te kweken. Het traditionele boerenpetje wordt dan alleen vervangen door het roodwitte hoofddeksel, de vlaggen worden geheven, men haakt in, slaat de armen om eikaars schouders en dan is het hossen geblazen. Heel Eindhoven één deinende massa „Want er is geen club in Hollsnd die PSV kan verslaan...." baar zijn. Temeer, daar de gemid delde leeftijd van de spelers net goed is. Het zal echter wel een kunst worden om ze, als groep, bij elkaar te houden. Maar dat probleem kennen we in Neder-| land al enige tijd". Daarna dook Rijvers - een Bra bander van origine - meegesleurd door doelman Jan van Beveren, ook onder in de luidruchtige massa, die wachtte op de gran dioze rijtoer door de stad Eind hoven. De ruim twintigduizend wild-enthousiaste supporters - al le kaarten waren al weken uit verkocht - beleefden het hoogte punt van de dag, waarop al van af ver voor twee uur was ge wacht. Toen scheidsrechter Keizer voor hen eindelijk het beginsignaal gaf, bleef de onzekerheid maar kort bestaan. Want net als tegen Ajax en FC Amsterdam moest ook de zich serieus voorbereiden de defensie van FC Den Haag snel capituleren. De minst ner veuze PSV-aanvaller, Harry Lub- se, had in de achtste minuut het geluk, dat centrum-verdediger Si mon van Vliet twijfelde. Daar waar hij Lubse moeiteloos kon aanpakken, verzaakte hij zijn plicht en toen hem vervolgens geen andere mogelijkheid meer overbleef was het te laat. Althans, dat bleek want de bal werd uit de voorzet door Willy van der Kerkhof hard ingeschoten: 1-0. Maar de zwakke Keizer was toch iets ontgaan: de bal werd voorge trokken van achter de achterlijn. Dat nam Aad Mansveld, de aan voerder van het soms knap aan vallend spelende FC Den Haag, de scheidsrechter niet eens het ergste kwalijk. Veel erger vond de Hagenaar wat vijf minuten voor de rust gebeurde. Geduren de twintig minuten was PSV enigszins in het defensief ge drukt, toen de buitenspel staande Willy van der Kuylen tot verbij stering van FC Den Haag, alle medewerking van Keizer kreeg om door te spelen, terwijl het verschil toch zeker een meter of twee bedroeg. De te emotionele Mansveld dreigde het incident op te blazen door met de grensrech ter in discussie te gaan. Maar zonder resultaat natuurlijk en Keizer vond het toen zinloos als nog advies te vragen. Nerveuzer Door deze scheidsrechterlijke „blunders"kreeg PSV het pretti ge gevoel de buit al binnen te hebben. De blijde stemming op het veld was ernaar. Om een catastrofe, die belangrijk kon zijn voor de bekerfinale van aan staande donderdag tegen FC Twente, te ontlopen, werden door FC Den Haag in de rust doeltreffende tegenmaatregelen genomen. Zij misten hun uitwerking niet. Een licht, massaal ingezet offen sief maakte PSV al bang. De steeds nerveuzer wordende spe lers liepen elkaar tenslotte haast Het kampioenschap gloort. Willy van de Kerkhof klimt in de lucht na zijn doelpunt dat PSV's aanloop is voor de definitieve eerste plaats in deze wisselvallige maar daar om zo spannende competitie. omver en van het nemen van initiatief was beslist geen sprake meer. Rijvers: "Die periode be doel ik, wanneer ik zeg: PSV moet zelfbepalender worden. Het was hetzelfde euvel als vorige week tegen FC Amsterdam. PSV stort dan in elkaar. Deze vaak voorkomende inzinking moet het nieuwe seizoen persé weggewerkt worden". Hoe belangrijk dit na deel kan zijn bleek ook gisteren. Het de tweede helft met zichzelf overhoop liggende PSV werd ze- SSEEBBUR (Van onze sportredactie) ALKMAAR Bij AZ '67 is men nogal gepikeerd over de onzekerheid die bestaat over het al of niet doorgaan van de nacompetitie. AZ '67 is al weken bezig aan de voorbereiding op die nacompetitie die volgens de oorspronkelijke opzet een plaats in het UEFA-cuptoernooi moet opleveren. Nu Feyenoord al zeker is van deelneming aan dat Europese toernooi hangt het van de verrichtingen van FC Twente in nationale en Europa Cupfinale af hoe de zaak zich verder ontwikkelt. Als FC Twente de KNVB-beker wint is er geen vuiltje aan de lucht, want dan speelt de nacompetitie zich normaal af. Zo niet dan kunnen de Twentenaren via UEFA-cupwinst deelneming aan dat toernooi voor volgend seizoen afdwingen, waarmee de nacompetitie overbodig is. AZ '67 is vandaag vooruitlopend op de ontwikkeling rond de omstre den nacompetitie afgereisd naar Italië waar de Alkmaarders een trainingskamp beleggen. AZ meent dat de KNVB de nacompetitie niet zo maar onder tafel kan schuiven. Voorzitter Ligthart: „Dit is volko men onaanvaardbaar. Het hele jaar is er voor gespeeld en alles is erop afgestemd. Er is duidelijk gesteld dat er om een UEFA-plaats (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Duizenden doldrieste, waan zinnig geworden PSV-supporters hebben gis teravond van de gelegenheid gebruik ge maakt hun kampioensteam persoonlijk geluk te wensen. Een uur voordat de deuren van het Grand Hotel de Cocagne open gingen, alwaar in de bovenzaal een nooit zo druk bezochte receptie plaats vond, stond een mensenmenigte reeds voor het gebouw opge steld. Onmiddellijk na de grootse huldiging op het stadhuis van Eindhoven waren de duizenden naar dit hotel getrokken. Nog voordat de spelers, hun dames, het be- stuu van de vereniging en een aantal genodig den het uitgebreide koude buffet dat door dit horecabedrijf werd aangeboden, hadden kun nen gebruiken, konden de enkele tientallen suppoosten de menigte niet meer houden. Door een golvende zee werden de deuren van Cocagne geforceerd en met grof geweld werd de aanstormende supportershorde op de trap pen tot staan gebracht. Wat zich hier afspeel de tartte alle beschrijvingen. Huilende kinde ren, hysterisch gillende vrouwen en meisjes én mannen die slaags met elkaar raakten. Het geheel liep volkomen uit de hand. Binnen wachtten om ongeveer acht uur de spelers op hun aanhang". „We hadden dit nooit durven verwachten"., zei de voorzitter van PSV, de heer drs. J. Groeneveld, nadat de eerste stroom van mensen de grote zaal was binnen gevallen. Een ander woord kunnen wij niet bedenken. Letterlijk en figuurlijk viel de menigte binnen. Meteen was van de orde en rust die hier even voor acht nog had geheerst, niets meer ov«. De spelers, die zich allen ordelijk op een rij hadden opgesteld werden overspoeld en na enkele minuten was de chaos compleet De ceremoniemeester remo- niemeester van deze avond, Zijne Dorstlustige Hoogheid Prins Carnaval Akkwanillis d'urste, moest voortdurend de mensen tot voorzichtig heid aansporen en zei onder meer: „Wanneer u wilt dat PSV de Europa-cup I haalt moet u ervoor zorgen dat de ploeg niet in haar geheel door de ruiten naar buiten wordt geduwd". De hoge gasten, de burgemeester van Eindho ven, de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en enkele wethouders van de lichtstad die aan een aparte tafel hadden plaats genomen werden zelfs onder de voet gelopen. Terwijl de menigte opdrong, de deu ren van het gebouw werden hermetisch geslo ten, begon het feest: In de wintertuin van het gebouw begon een boerenkapel alle mogelijke meezingers ten beste te geven. Maar het gloed nieuwe lied van Harry Lubse en zijn PSV-le- gioen „PSV, de kampioen" klonk telkens over al bovenuit. De PSV-ers met aan het hoofd de kersverse international Adrie van Kraay hadden er bijzonder veel plezier in. Van Kraay die hoog op de stoel staande zelf de maat aangaf, werd een roodwitte hoed op het hoofd gedrukt en dat verhoogde nog de feest stemming. Telkens wanneer de suppoosten het waagden de deur op een kier te zetten werden zij begroet door een gillende menigte, die zo aandrong dat zelfs de deuren het begaven. ventien minuten voor het einde wakker geschud door een "spet ter van veertig meter" van Rob Ouwehand. Het schot was zo hard, dat Van Beveren zich nog moest afzetten, toen de bal al in het net lag: 2-1. Zucht Minuten lang hing er een angsti ge stilte in het volgepakte sta dion. Het spelpatroon van PSV had weinig allure meer en er kon ineens nog heel veel gebeuren. Maar deze onzekerheid duurde, gelukkig voor PSV, niet lang. Net toen het meer dan zijn spor tieve plicht vervullende FC Den Haag zich opmaakte om weer in de aanval te gaan, struikelde Pe- razic over zijn eigen slordigheid. In de achterste lijn staande ver loor hij totaal onnodig de bal aan Lubse, die snel René van der Kerkhof in stelling bracht. Doel man Thie, enkele keren formida bel op dreef, kon dit schot niet meer stoppen en het stadion met twintigduizend toeschouwers slaakte een zucht van opluchting: 3-1 vóór en nog twaalf minuten van het landskampioenschap af was te doen voor PSV. Welke verwachting uitkwam en de eindelijk kampioen geworden PSV'ers konden op de schouders van de supporters over het veld worden gedragen- Eindhoven juichte. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 8 Willyv.d. Kerkhof 1-0, 41 Van der Kuylen 2-0, 73 Ouwehand 2-1, 77 René v.d. Kerk hof 3-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 20.000 (uitver kocht) PSV: Van Beveren; Krijgh, Nordqvist, Van Kraay, Deykers; Willy v.d. Kerkhof, Quaars, Van der Kuylen; René v.d. Kerkhof, Lubse (Kemper), Edström (Strik). FC Den Haag: Thie; Ouwehand, Mansveld, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Jol (De Caluwé); De Geer (Van Hijkoop), Van Leeu wen, Bres. Geen sprekers in de nacompetitie zou worden gespeeld. Ze maken zich zo belachelijk. Sparta heeft zich ook geplaatst en samen zullen we nagaan of er geen gerechtelijke stappen mQeten worden ondernomen. We lijden bij het niet doorgaan van die nacompetitie schade en die zullen we zeker claimen. Joop Brand vindt het belachelijk dat Nederland slechts twee plaatsen in het UEFA-cuptoernooi inneemt. „Vorig jaar won Feyenoord het toernooi, dit jaar maakt FC Twente een goede kans. PSV en Amster dam hebben ook behoorlijk gesDeeld. We hebben meer plaatsen zo langzamerhand wel verdiend" Snel werd het duidelijk dat in deze verwar ring spreken niet mogelijk was. Enkelen, waaronder de voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, de heer Hogewo- ning, en Ajax-voorzitter Jaap van Praag had den te kennen gegeven iets tegen de kampioe nen te willen zeggen. Maar zij werden zelfs niet tot het verhoog toegelaten. Het zou ondoenlijk zijn geweest en zelfs de sterkste •luidspreker zou het geluid van de samenge stroomde supporters niet hebben kunnen overstemmen. Geen sprekers derhalve in het feestgedruis. Om ongeveer negen uur hadden de nog hon derden wachtenden voor de deur van het hotel een tweede ingang gevonden Dit maakte het feest nog completer. Nu werd in allerijl, men had het zo lang mogelijk willen verhinde ren, de sterke macht van de politie ingeroe pen. Met loeiende sirenes kwamen vier sur veillancewagens naar Cocagne. Maar ook door de dienaren van Hermandad kon de menigte niet gestopt worden. Het werd eerst wat rustiger, toen de ceremoniemeester helaas bekend maakte dat het zo niet verder kon gaan en dat de spelers en trainer Kees Rijvers zich temidden van de mensen in de zalen zouden begeven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er slechts in twee grote zalen feest zou worden gevierd. In allerijl werden ook de andere zalen van het gigantische ge bouw voor de enthousiaste menigte in gereed heid gebracht. De spelers, Ben van Gelder (PSV-manager) Kees Rijvers en alle PSV-be- stuursleden waren volkomen beduusd van hetgeen hier gebeurde. „Ongelooflijk", zei Harry Lubse, een van de spelers die in het middelpunt van de belangstelling stond, ook vanwege het feit dat hij als solist is opgetre den bij het tot standkomen van het PSV-kam- pioenslied. Een plaat die grif werd uitgedeeld en waarop natuurlijk de spelers de handteke ning moesten plaatsen. Juist dit vragen om handtekeningen bracht nieuwe onvoorziene toestanden teweeg. Tientallen supporters ver drongen zich om een en dezelfde speler, die dan weer door suppoosten en bestuursleden moest worden ontzet. Carnaval Terwijl in Cocagne het feitelijke PSV-feest plaats vond was er over de hele stad een sfeer van een verlaat carnaval losgebroken. Vanaf het laatste fluitsignaal van de scheids rechter hadden de tapkranen in de diverse horecabedrijven gelopen. En ondanks de druilerige regen die over Eindhoven neerviel, kwam de meute om ongeveer half zeven op gang. Hossende en trekkende mensenmassa's maak ten het uitgaanscentrum van Eindhoven Stratumeind waar een vijftigtal café's huis- aanhuis zijn gevestigd, voor automobilisten en andere voertuigen ontoegankelijk. In de cafe's was het geweldig druk en het bier kon niet aangesleept worden. Het was duidelijk dat Eindhoven, na een afwachtende houding aan genomen te hebben, alle banden had los gegooid. Voorzitter Groeneveld drukte het zeer kernachtig uit toen hij zei: „Nu moet er nog maar eens iemand vertellen dat PSV geen eigen supportersschare heeft".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13