Oranje had slechts een uur nodig voor winst op Spanje Peter Adelaar redde gezicht van judoploeg Cnetemann loorkruiste ilannen van ïddie Merckx Sterk bezet internationaal jeugdtoernooi in Zoetermeer TOTO EN LOTTO Noteer bij de radio 1ATERDAG 10 MEI 1975 r LEIDSE COURANT/. PAGINA 9 Een smash van Frank Constandse. (Van onze sportcorre- sondent) EINDHOVEN - Ben Krysic. de Poolse trai ner-coach van het Ne derlandse volleybalteam was gisteravond na afloop van de kwalifica tiewedstrijd voor het Europees kampioen schap, tegen Spanje, een tevreden mens. Zonder veel moeite, uitstekend spelend en gebruikma kend van de geboden kansen had Nederland Spanje in ongeveer 1 Iuur tijd naar een neder laag van 3-0 gespeeld. Spanje heeft in feite alleen in y de eerste set die tegenstand ig geboden die van de Zuideuro- peanen werd gevreesd. Daar- rj na had de Nederlandse ploeg, ij met reuzen als Frank Con- standse en Erik van Dyk het ,r Spaanse spel door. Een eenzij- Is dig aanvallend Spanje, dat het ,n van een lage pass en een korte je stick moest hebben. Deze tak- ,n tiek leed echter telkens schip- t_ breuk en werd door de uitste- ,n kende Erik van Dyk, vaak met [j. assistentie van Johnny Groen of Harry Veldhuis goed afge- N blokt. Ben Krysic zei na afloop: „Ik ""►geloof de basisopstelling voor de Nederlandse ploeg gevon den te hebben. Ik heb met opzet geen enkele keer gewis seld. Ik heb m'n spelers voort durend geobserveerd en bui- i ten enkele misverstanden in- het achterveld heeft iedereen goed voldaan." Deze basisop stelling van de Nederlandse ploeg bestond uit Jan Warns, Frank Constandse, Harry Veldhuis, Erik van Dyk, Johny Groen en Loek Willemstein. Gelijk In de eerste set ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Het blok Veldhuis - Willemstein en de boomlange Erik van Dyk toonden echter toen reeds dat Nederland deze avond niet met zich zou laten spotten. Het korte spel van de Span jaarden had van tijd tot tijd toch succes. Harde smashes juist voor en achter de drie meterlijn werden afgewisseld met harde klappen in het ach terveld. Hier stond echter de uitstekende Johnny Groen. Di verse vrijwel onmogelijke bal len werden nog door hem ver werkt. De inzet van d Oranje- ploeg was duidelijk voldoende. De Spanjaarden, die in Her nandez een goed spelverdeler hadden, die zijn mannen bo vendien tot grootse acties aan zette, bleven tot 9-8 bij. Toen liep Nederland uit en won ui teindelijk met 15-10. In de tweede set waren de eerste punten voor de Span jaarden. Het werd zelfs 3-0 voordat scheidsrechter Ravan- ne uit Frankrijk, geassisteerd door de Belgische arbiter Van Welden, de opslag aan Neder land kon geven. Met enkele taktische ballen van Erik van Dyk, een smash van Groen en een geweldige slag van Con standse kwam Nederland ge lijk. Heel even liep de motor in het Nederlandse kamp ver keerd. De Spanjaarden kwa men opnieuw voor en liepen uit tot 7-4. Een time-out aange vraagd door Krysic bracht de ommekeer. Nederland nam het heft weer in handen en vooral Johnny Groen groeide naar een grootse vorm. Enkele Alleen in tweede set problemen voor volleybalploeg wissels aan Spaanse zijde kon den ook niet verhinderen dat Oranje deze set weer met 15-10 won. In totaal had deze set slechts 23 minuten geduurd. Formaliteit De derde set was voor Neder land een formaliteit. De gas ten waren het geloof in eigen mogelijkheden volledig kwijt geraakt en bovendien geraak te Nederland steeds beter op elkaar ingespeeld. Het was reeds 7-0 voordat Spanje erin slaagde een tegenpunt te ma ken. Opnieuw gebruikte de Spaanse coach Buchel alle be schikbare time-outs en een vijftal wissels maar hij kon niet verhinderen dat Neder land in 17 minuten tijd met 15-4 won. Vanavond speelt Nedrland in dezelfde hal in Uden tegen Finland. Finland, dat in Parijs met een 10de plaats genoegen moest nemen, maar dat don derdag aangenaam verraste door Spanje een nederlaag van 3-1 te bezorgen. Ook de Nederlandse damesploeg komt vanmiddag in het veld met Zwitserland als tegenstander. Winnen de dames deze wed strijd dan komen zij in de finalepoule tegenover Rus land, Bulgarije en de winnaar van Spanje-Roemenië te staan. Wordt de Nederlandse heren- ploeg winnaar van dit tour- nooi dan komen in Joegosla vië, Tsjechoslawakije, Roeme nië en de winnaar van het in België te spelen tournooi tus sen de Belgen, Westduitsers en de Luxemburgers aan de an dere kant van het net te staan. Lyon De Nederlandse judop loeg heeft zich op de tweede dag van de Europese Kam pioenschappen enigszins kun nen herstellen. Vooral dankzij uitstekend werk van de zwaar gewicht Peter Adelaar die in de afdeling alle categoriën door drong tot de laatste vier. Ook Wil Peters, de enige judoka die het op de eerste dag goed deed, kwam weer verrassend voor de dag en haalde eveneens bijna de laatste vier. Lichtgewicht Harry van den Brand 'nam' de eerste ronde door een overwinning met houd greep op de Turk Yanar en bleef in de tweede ronde even eens overeind door een overwin ning met verwurging op de Li banees Saab. In de derde ronde stuitte hij echter op de Rus Plauri, die winnaar werd op be slissing. Daar de Rus echter groepswinnaar werd, plaatste Van den Brand zich voor de herkansing, maar was daarin niet opgewassen tegen de Pool Aakrin, die op beslissing zege vierde. De tweede man in deze categorie Jan van Hees ont moette in de eerste ronde de Belg Sneyers, die met armklem won en daarmee was uitgescha keld. Eliminatie In het halfmidden plaatste Theo Hoen zich via beslissing tegen de Zwitser Massard voor de tweede ronde. Hierin kwam hij te staan tegen de Fransman Gautier die zegevierde met Wa- zar door een yoko-garuma, het geen de eliminatie van onze landgenoot betekende. Peter Adelaar zette in de voor ronde de Oostenrijker Wallas opzij, won daarna in de eerste ronde gemakkelijk van de Zweed Besander met een houd greep, triomfeerde in de derde ronde op beslissing over de Fransman Ryckhoff. Ook de vierde ronde leverde de Neder landse reus weinig moielijkhe- den op. De Belg Smets werd uitgeschakeld op ippon door so- lo-makkikommi. doch de Rus Onajvili was te sterk en zege vierde met ippon door ushiro- goshi. Adelaar bereikte echter de herkansing aangezien Onasj- vili groepswinnaar werd. Hij veroverde de derde plaats op beslissing tegen de Tsjech No- Peter Adelaar kwam weer verras send voor de dag. Wunderink niet in Monte Carlo MONTE CARLO De Neder landse autocoureur Rolf Wun derink heeft zich tijdens de training niet weten te plaatsen bij de achttien rijders, die ge rechtigd zijn morgen deel te nemen aan de Grote Prijs van Monte Carlo. Hij kwam met zijn Ensign tot een rondetijd van 1 minuut en 31,60 seconden, terwijl de Aus traliër Alan Jones zich met een tijd van 1.29.12 als achttiende kwalificeerde. De snelste tijd werd gemaakt door Niki Lauda in een Shadow met 1.26.40. Naast Lauda zal ook de Brit Tom Pryce in de voorste lijn starten. Hij maakte een ronde van 1.27.25. Johnny Groen behoorde tot één van de betere spelers Winnaar van derde etappe tUYERES Ger Knetemann heeft zijn goede vorm gedemon- eerd door met voorsprong de derde etappe van de Ronde van "rbmandië op zijn naam te schrijven en daardoor het leiderstricot S' grijpen. De Amsterdammer heeft het ditmaal niet op een "tdspurt laten aankomen. Vijfentwintig kilometer voor de finish, de beklimming van de Staumauer bij Rossens was hij uit het jfloton gevlucht en slaagde erin, ondanks een poging van de A ritser Fuchs en nog vier renners, de voorsprong te behouden zelfs uit te bouwen tot bijna anderhalve minuut. uitermate levendige ^ppe geweest die reeds na 83 ometer een kleine ontknoping -'g toen Paolini het contact ^rloor met het zeer fel rijdende loton en toen reeds zijn lei- rspositie verspeelde. De Ita- n werd op bijna twee minu- gefietst, en kon daarvan nog terugwinnen in de slotfase, premiesprints in Moutier en eiburg, die in overwinningen 'digden voor resp. Sercu en rckx hadden de Belgische reldkampioen een goed uit- ht gegeven op de ritzege de armee ook voor de leiding in algemeen klassement. Maar etemann doorkruiste de plan- i van de Belg door in het ht van de laatste bergsprint, hij won voor Fuchs, Conati Seznec. weg te springen en S te blijven. Merckx maakte ar de misstap door meer op stalgenoot van Knetemann, °P Zoetemelk, te letten en in de laatste kilometers de- vergissing niet meer goedma- 1 Na zijn triomf m de Amstel Idrace vierde Knetemann in uyeres zijn tweede grote Naming. uitslag is: 1. Ger Knetemann l> 190 km. in 5.18.44 ;2.Eddy (Bel) op 1.23; 3. Joop Zoete- (Ned) op 1.24. 4 Walter Gode- (Bel) ;5. Lucie van Impe (Bel) Mneen klassement: 1. Knete- .14.57.27; 2. Mei Spanje Algem. "ff 141 hrü pü »'W (Ita) op 1.39; 4 Godefroot 5, Baronchelli (Ita);6. Riccomi, [Zoetemelk op 1.42; 8.Talbourdet °P 1.46; 9. Salm (Zwi) op 1.47; ""L op 1.48. f Fuchs (Zw BILBAO De 17e etappe van de Ronde van Spanje is gewon nen door de Australiër Don Al lan Hij legde de 123 kilometer van Durango naar Bilbao af in drie uur en 15 minuten. Tweede werd de Italiaan Marino Basso en derde de Spanjaard Taraa- mes. De Spanjaard Perurena blijft leider in het algemeen klassement. De uitslae is: 1. Don Allan (Aus) 123 km. in 3.15; 2.Marino Basso (Ital) z.t-; 3. Augustin Tamames (Spa) z.t. ;4.Domingo Perurena (Spa) z.t 5. Roger Rosiers (Bel) zt; Algemeen klassement: 1. Domingo Perurena (Spa) 78.55.31; 2. Miguel Maria Lnsa (Spa) 78.56.28; 3. Agustin Tamames (Spa) 78.56.51; 4. Luis Ocana (Spa) 78.57.40; 5 Hennie Kuiper (Ned) 78.58.21. Duinkerken SAINT AMAND - Gerard Via- nen heeft slechts zeventien mi nuten, na de 2e plaats in de 3e etappe gereden in het leiderss hirt van de Vierdaagse van Duinkerken. Freddy Maertens won gistermiddag de individue le tijdrit over 12,8 kilometer en ontnam daarmee Vianen zijn eerste plaats. Danguillaume, die achter Maertens als tweede eindigde in de tijdrit, passeerde met Schuiten (derde) ook Via nen in het klassement. De uitslag van de tijdrit te Saint Amand les Eaux is: 1. Maertens (Bel) 12.7 kilometer in 16 minuten en 17 Knetemann, zegevierend over de finish. seconden, 2.Danguillaume (Fra) 16 25. 3. Schuiten (Ned) 16 28, 4. Pij nen (Ned) 16.37; 5. Agostinho (Por) 16 39 Algemeen klassement 1.Maertens 13 uur 58 minuten en 13 seconden. 2. Danguillaume 13.58 22, 3 Schuiten 13.58.39, 4 Vianen 13.58.40, 5. Pijnen 13.58.50, Vredeskoers MAAGDENBURG Hans Joa chim Hartnick, de Oostduitse kampioen op de weg, heeft de eerste etappe gewonnen van Berlijn Praag Warschau. Hartnick was na de rit over 167 kilometer van Oost-Berlijn naar Maagdenburg de snelste sprinter uit een kopgroep van elf renners, die een voorsprong van zes en een halve minuut had veroverd. Gerrie St. Nico- laas was als negentiende de be ste Nederlander. Hartnick bezet ook de eerste plaats in het alge meen klassment voor de Tsjech Moravec en de Pool Szurkows- ki, die de Vrdeskoers al drie keer heeft gewonnen De uitslag 1. Hartnick (Odl). 3 uur 47 miuntcn en 10 seconden. 2. Mora vec (Tsj) 3.47.10, 3. Szurkowski (Pol) 3.47.10, 4. Bartonicek (Tsj) 3.47.10, 5 Pikoes. (Rus) Noord-HoJland (Van onze sportredactie) DEN HELDER Het blijft wat de spanning en sensatie betreft, sukkelen geblazen in de Ronde van Noord-Holland. Net als donderdag in de openingsetap pe ging het er gisteren op de tweede dag met Martin Venix weer tam aan toe. Geen van de 64 gestarte renners was tot 30 km voor de finish serieus be reid (of bijmachte?) voor een beetje spanning te zorgen. Een tweetal begeleiders van een van de sponsors na afloop van de koers; „Dit had meer met een motorrace te maken dan met een wielerkoers met al die flitslichten en sirenes." Alleen Martin Venix vond in een mislukte ontsnapping bij Onderdijk, met op dat moment nog 60 km koers voor de boeg, de inspiratie om het 40 KM la ter, bij Callantsoog, nog eens te proberen. Met Marhieu Dohmen bouwde de Soka-Flandriarijder een voorsprong op. die op de finishlijn niet meer dan een banddikte op Dohmen en 24 se conden op het peloton, bedroeg. Pelotonwinner werd Van Ger- wen. Peter van der Kruis, die als 49 ste indezelfde tijd als Van Gerwen binnenkwam, blijft lei der van de roze tui, inde laatste etappe, die morgen van Den Helder naar Zaandam leidt. De uitslag van de tweede etappe is: 1 Martin Venix (Zevenbergsehoek) 4.12,52; 2. Mathieu Domen (Bom) z.t.; 3 Hans Koot (Eindhoven) 4.13.15; 4. sing (Amstelveen); 5. Jan Huisjes (Kloostei Het klassement luidt: 1. P< der Kruijs (Helmond) 7.23,41; 2 Adrie van Houwelingen (Heesseltl 7 23,46; 3. Ger van Gerwen (Olland 7.24,26; 4. Ules Bruessing (Amsterl veen) 7.24,26; 5. Andre Geven (Schijndel) 7.24,31. (Van onze medewerker) ZOETERMEER Op het sport complex Van Tuyll in Zoeter meer strijden de sterkste Euro pese jeugdvoetballers in de leef tijdsgroep van 14-16 jaar in mini Europa-cup wedstrijden. De ver eniging DSO heeft de organisa tie van dit enorm sterk bezette jeugdtournooi, dat op Hemel vaartsdag van start is gegaan en eerst vanmiddag wordt besloten met finalewedstrijden. Aan het toumooi nemen deel: Ajax, An- derlecht, Bayern München, Feyenoord, Montaigu, Nantes, Paris St.-Germain, Tel Aviv en het Zoetermeerse DSO. Niet minder dan 78 medewerkers werken ach ter de schermen om het tournooi te doen slagen. Een enorm kostbaar toernooi, al is volgens jeugdsecretaris Bas Snijders het geld geen hinderpaal geweest. „Twaalf grote firma's hebben ons via een donateurschap steun gegeven om dit spektakel, nu al voor het tweede jaar, op touw te zetten. Daarnaast hebben we een enorme medewerking van de gemeente. Het onderdak van de vele buitenlandse spelers is hier in Zoetermeer soepel opge lost. De jongens slapen in het Erasmus College. Daar zijn lokalen ingericht als slaapzalen, managerskamers, en een zie kenzaal en een eetzaal. We hebben in de keuken een echte kok die voor de jon gens hét beste van het beste kan bereiden en de jongens uit Israël een hele andere maaltijd kan voordraaien dan de spelers van Anderlecht. Twaalf meisjes van onze afdeling handbal verzorgen de bediening in het Erasmus college". Belangstelling Op Hemelvaartsdag ging het toernooi, dat op twee velden wordt gespeeld, van start voor 2000 toeschouwers en ook gisteren was er een zeer behoorlijke belangstelling. Secretaris Bas Snijders: „DSO is een vereniging met 1100 leden. Het gaat ons hier lekker voor de wind. Op 27 mei zijn er op ons veld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de voetbalvereniging AJAX twee wedstrijden. FC Den Haag speelt tegen Ajax en Barcelona komt in het veld tegen Anderlecht. Het is voor onze vereniging hier in Zoetermeer fijn werken met volle medewerking van de gemeente. Mede daardoor komen ook het volgend jaar onze mini Europa-cup-wed strijden weer terug". Finale De wedstrijden werden in twee poules gespeeld. In de finale poule komen van daag uit de teams van Anderlecht, Feye noord, Tel Aviv en Eintracht Frankfurt. De uitslagen waren: Poule A: Andèrech- t—Bayern München 1-0, Feyenoord- Nantes 3-1, Montaigu—Anderlecht 0-3, Bayern München—Feyenoord 0-1, Nante- s—Montaigu 1-0, Montaigu—Bayern Mün chen 0-1, Anderlecht—Nantes 2-0, Montai gu—Feyenoord 1-4, Bayern München- Nantes 3-0 en AnderlechtFeyenoord 2-0. Poule B: Ajax—Eintracht F. 0-2, Tel Aviv—Paris 0-0, DSO—Ajax 0-2, Ein tracht—Tel Aviv 0-0, DSO—Paris 0-4, DSO—Tel Aviv 0-3, Ajax—Paris 2-0, DSOEintracht F 0-4, Tel Aviv Ajax 1-0 en EintrachtParis 3-0. ARTHUR VAN RIJSWIJK Lotto no. 18 Aantal deelnemers 1.000.164 Inleg 3.896.439,- Prijzenbedrag 1.850.808,- le prijs: 2 winnaars, dig elk bruto 447 767,- ontvangen. 2e prijs: 7 winnaars, die elk bruto 26.440,- ontvangen 3e prijs: 485 winnaars, die elk 572,- ontvangen. 4e prijs: 14359 winnaars, die elk 27,- ontvangen. 5e prijs: 12833 winnaars, die elk 27,- ontvangen. Op grond van artikel 18 van het lottoreglement, wordt het bedrag voor de 4e en 5e prijs tezamen gevoegd en gelijkelijk verdeeld over de winnaars van de 4e en 5e priis. Toto no. 18 Aantal deelnemers 240.562. Inleg 672.704.- Prijzenbedrag 319.534. Ie prijs: 43 winnaars, die elk bruto 2.972,- ontvangen. 2e prijs: 1.127 winnaars, die elk 70,- ontvangen 3e prijs: 10.470 winnaars, die elk 10,- ontvangen. Sensationele tijd 300 m. ROSTOCK In Rostock heeft een 15-jarige atleet. Hans-Jörg Kuntze voor een sensationele tijd gezorgd op de 300 meter. Hij legde deze winnend af in 8.19.9 minuten. In Lissabon wonnen de Oostduitse Sprinters Bombach en Weise de 100 meter in 10,2 seconden. Bombach triomfeerde ook od de 200 meter in 20,8 seconden. De Italiaan Mario de Forto sprong in Milaan 2.20 meter hoog, hetgeen een nieuw Italiaans record betekende. Eredivisie 0 FC Amsterdam-Roda JC 0 FC Twente-Feyenoord O Telstar-Go Ahead Eagles Wageningen-FC Utrecht 0 NAC-Haarlem Excelsior-AZ'67 SpartaDe Graafschap 0 MW-Ajax PSV-FC Den Haag Eerste divisie FC VW-SC Cambuur 0 Volendam-NEC SW-Willem II SC Amersfoor-FC Groningen 0 PEC/Zwolle-Vitesse Veendam-Fortuna SC FC Dordrecht-FC Vlaardingen FC Den Bosch-Heracles Heerenveen-Eindhoven. De wedstrijden aangeduid met komen voor op uw totoformulier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9