'tidóQ- (Souxcmt ar egering wil grotere greep op de inkomens Nieuw Frans aanbod bij keuze Mirage v.d.wiel Verscherpte >ewaking ij ^estduitse rnbassade Diplomaten in Saigon moeten zich melden Gevangenen in Italië dreigen rechter te doden )ppositie Suriname waarschuwt voor acties Haagse pater zegent huwelijk Christina in DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdae 10 mei 1915,65e jaargang no. 20114 De tijd De tijd stond even stil: 10 mei 1940. op Ned. II om 21.10 uur. Om 22.20 uur selectie uit Farce Majeure. Ned. I om 21.55 uur De wereld in oorlog. Zondag Ned. I om 20.20 uur „Jennie", over de moeder van Churchill. Ned. II „Het nieuwe paradijs". Plaatselijk een bui Perioden met zon, maar in de middag plaatselijk enkele buien. In de ochtend hier en daar mist Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Maxima van 14 graden aan zee tot 19 graden in het binnen land. Zondag: zon: 04.54—20.20; maan.: 04.49-20.52 Hoogwater Schev.: 3.10, 15.30; maandag: zon: 04.52—20.22; maan: 05.28—21.54 Hoog water Schev.: 03.43, 16.03. parlementaire redactie) !N HAAG De regering wil de inkomensverschil- verkleinen, maar rij vindt niet, dat de inkomens theel gelijk moeten worden. Een verhouding van 1 5 met het minimumloon als basis acht zij toelaat- r. Het kabinet meent voorts, dat in de toekomst loonsverhogingen die voorshands zeer klein Hen zijn omdat het ons land niet goed gaat in bedrijfstakken ongeveer gelijk moeten zijn om te irbomen, dat de inkomens via gedifferentieerde itijgingen opnieuw uit elkaar worden gedreven, /el zij dit via overleg hoopt te bereiken, wil de :r machtsinstrumenten om te kunnen in- ijpen. shands zal zij zich echter beperken tot het jaar- aangeven van de grenzen, waarbinnen de loons- erhogingen zich kunnen bewegen. De ondernemingen, door een beperkte loonstijging extra winst kunnen ken, worden aangepakt via de veelbesproken ver- igensaanwasdeling. Dit alles valt te lezen in de gisteren gepubliceerde nota inkomensbeleid, die een nieuwe maatschappelijke koers wil uitzetten, maar anderzijds nog vele vragen openlaat. De regering ziet de nota dan ook in de eerste plaats als een discussiestuk en zal pas later details invullen. Voorop wordt gesteld, dat er wel inkomensverschillen mogen zijn, maar die verschillen mogen alleen hun oorzaak vinden in de inspanningen, waarmee het inko men wordt verworven of in de offers, waarmee de inkomensverwerving gepaard gaat. Te denken valt hier aan arbeidsduur, ongunstige werkuren, onaangename arbeid (stank, lawaai, vuil), grote lichamelijke of gees telijke inspanning, lengte van het produktieve leven, verantwoordelijkheid en risico-aanvaarding, inkomens verschillen, die niet zijn verdiend maar in de schoot zijn geworpen, worden onaanvaardbaar genoemd. De vakbeweging heeft verschillend gereageerd op de nota. Terwijl het NW waardering heeft voor deze aanzet tot een brede discussie, noemt het CNV de nota geen aanzet tot een werkelijk inkomensbeleid. Het NKV vindt de nota weinig concreet, en waar de regering wel concreet wordt, concentreert zij zich wel heel erg op de cao-werknemers. De VAD wordt meer gezien als een loonpolitiek instrument dan als een duidelijke stap naar spreiding van vermogen en macht Het streven van de regering naar opheffing van maat schappelijke ongelijkwaardigheid wordt gewaardeerd. De werkgevers noemen met name de vermogensaan- wasdeling een lastenverzwaring voor de bedrijven, een soort „super vennootschapsbelasting". De PvdA beoordeelt de nota over het algemeen posi tief. vooral de invoering van de VAD. De nota opent volgens KVP-voorzitter Andriessen uitzicht op een evenwichtig beleid, als de maatschappelijke discussie zonder polarisatie kan verlopen. Ook de VAD wordt door de KVP in beginsel aanvaard, terwijl de laagste inkomens terecht veel aandacht krijgen. Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De vertegén- oordigingen van de Bondsre- ibliek in ons land staan sinds ;ele dagen onder verscherpte raking. De ambassade in i Haag, de consulaten in Êterdam en Rotterdam en de lenties van de ambassadeur Mde beide consuls zijn in ver bind met eventuele terreurac- n leden van de Baader- Meinhofgroep met extra veilig heidsmaatregelen omringd, maatregelen bestaan onder er uit extra patrouilleren in omgeving van de gebouwen het posteren van agenten ir de deur. Voor het ambas sadegebouw in Den Haag staat pantserwagen, evenals voor beide consulaatsgebouwen. )ok binnen deze gebouwen zijn riligheidsmaatregelen getrof- t de Laotiaanse hoofdstad Vientiane dragen studenten anti-Amerikaan- SAIGON (AP) De nieuwe revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft de bewe gingsvrijheid beperkt van bui tenlanders die zich nog in het land bevinden, ook diplomaten en employes van de Verenigde Naties. Zij werden gewaar schuwd zich binnen 15 dagen te laten registreren of anders ge straft te worden. Dergelijke re gels gelden ook in Oosteuropese landen. In het buurland Laos werd uit welingelichte kring vernomen dat vijf pro-westerse ministers zijn afgetreden onder steeds sterker wordende druk van stu denten en arbeidersbewegingen, waardoor het rechtse element vrijwel geheel uit de wankele coalitie is verdwenen. Deze ont wikkeling die zich minder dan een maand na de val van Zuid- Vietnam en Cambodja voordoet wijst in de richting van een nieuwe machtsovername door communisten in een ander deel van Indo-China. geleger. Venetië. Op de ach- tergrond het eiland San Giorgio. zorgt voor een zonnige kijk... 'n Bril alleen, zomaar gekocht, met alleen maar het doel om beter te zien, is natuurlijk nuttig. Maar uw gezicht wil meer. Uw gezicht wil een bril die past. Die korrespondeert met uw ogen, uw haar, uw kin, uw. Zo'n bril zorgt voor een zonnige kijk op 't leven. Zo'n bril vindt u bij v.d. Wiek v.d. Wiel weel er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Britten neigen meer naar EG LONDEN (AP) - Uit een opi- nieonderzoek dat gisteren door de London Evening Standard werd gepubliceerd blijkt dat de EG-gedachte in Engeland veld Volgens dit onderzoek wil 60 procent van de ondervraagden in de EEG blijven, 29 procent wil eruit en 11 procent heeft (nog) geen mening. Half april waren deze cijfers respectieve lijk 56. 28 en 16. Groot Brittannië gaat op 5 juni naar de stembus, voor een spe ciaal EG-referendum. ROME (Rtr-ÜPD Een linkse guerrillagroep heeft gedreigd een rechter te doden, terwijl drie gewapende gevangenen gisteravond een zorgvuldig beraamde opstand uitvoerden in de gevangenis in de Ita liaanse stad Viterbo. Iemand die zei namens de „gewapende proletarische eenheden" te spreken liet het persbureau Ansa weten dat de rechter, Giuseppe di Gennaro, zou worden gedood als aan hun eisen niet werd voldaan. De rechter werd drie dagen gele den ontvoerd. Het dreigement kwam onge veer twee uur nadat drie ge vangenen een bom hadden la ten ontploffen in de strafafde- ling van de gevangenis. Zij' schoten twee cipiers neer en hielden een derde als gijzelaar. De gewonde cipiers zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is kritiek. Intus sen heeft de politie de cellen blokken waar de opstandige gevangenen zitten omsingeld. Drie prominente advocaten zijn naar Viterbo vertrokken om met de opstandelingen te praten. Wat hun eisen zijn was vannacht nog niet bekend. Later werd in een telefooncel een foto van de ontvoerde rechter gevonden, alsmede een brief aan zijn vrouw. Er was voorts een geluidsbandje bij, waarin de rechter met een van emotie trillende stem de anto-' riteiten verzoekt kalm te blij ven en „te doen wat zij kun- ARAMARIBO (ANP) De grootste oppositiepartij in Suriname (vooruitstrevende hervormingspartij) heeft voor de tweede binnen tien dagen gewaarschuwd voor acties tijdens het lopoverleg, volgende week in Paramaribo, tussen de regeringen i Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Den Uyl Arron zal duidelijk worden gemaakt dat in Suriname meer nsen leven dan tot nu toe zijn betrokken bij de onafhankelijk- fidsplannen, aldus dr. L. Mungra, waarnemend fractieleider van VHP in de Surinaamse staten. Iverigens verwacht men in Suriname niet dat de VHP al bij de ankomst van premier Den Uyl in Suriname actie zal voeren. De Nederlandse regeringsleider komt namelijk aan omstreeks midder- lacht op het vliegveld Zanderij. ledestanders van de regering Arron zijn inmiddels begonnen veral in de stad spandoeken op te hangen met verwijzingen naar komende onafhankelijkheid en het daaraan voorafgaande top- verleg. f ADVERTENTIE1 airconditioning nooit bedompt, benauwd, te koud of te warm. r£fJC dealer u op verzoek meer VOORN en KONING Benelu.weo 2 Bodegraven, tel.r 01726 396C Henry Blake, schrij ver van de eerste woordenlost voor de toe in zijn boerderij in Wales Blake. een 49-jarige Britse boer. vrienden In hun ei gen taal toe te spre ken Zijn paarde- woordenlijst is opge- Jongetje niet gewond bij val van vijf meter DEN HAAG Een klein scheurtje in de bovenlip is de enige noemenswaar dige verwonding die de anderhalf jaar oude Ro bert Braun opliep, toen hij uit het raam, op de eerste etage van zijn ou derlijk huis aan de Thor- beckelaan in Den Haag, in de tuin viel. Hoewel het raam met dwarsspijlen was bevei ligd, kon het jongetje zich toch door de spijlen wrin gen, waarna het een val van zeker vijf meter maakte. Zijn ouders wa ren niet thuis, wel zijn grootmoeder, die hem di rect naar het Juliana-kin- derziekenhuis bracht. Daar werd enkel een scheurtje in de bovenlip geconstateerd. Na behan deling mocht Robert weer naar huis. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgische premier Leo Tinde- mans heeft gisteravond gezegd dat hij zo spoe dig mogelijk kontakt zal opnemen met de Neder landse regering, omdat zijn bezoek aan de Fran se president nieuwe, belangrijke elementen aan het vliegtuigdossier inzake de opvolging van de Starfighter heeft toegevoegd. De Belgische regeringsleider was gisteren te gast bij de Franse president en behalve over de internationale toestand en de mogelijke politieke eenwording van Europa, werd natuurlijk de opvolger van de Starfighter als voornaamste punt besproken. Naar we van Belgische regeringszijde verne men, heeft president Giscard de Belgen enkele zeer lucratieve aanbiedingen gedaan en eveneens voor Nederland grote voordelen in het vooruitzicht gesteld, als beide landen met de Mirage in zee willen gaan. in plaats van met de Ameri kaanse F-16 van General Dynamics. Premier Tindemans zei na zijn bezoek aan Giscard dat hij getracht heeft bij de problematiek rond de opvolging van de Starfighter steeds objectief te zijn en te blijven. Hij noemde de kwestie politiek erg moeilijk. Hij doelde daarbij kennelijk niet alleen op de meerderheid in het Belgische kabinet die sterk pro-Mirage is, maar ook op de verhouding met Frankrijk, die bij een keuze door België van de Ameri kaanse F-16 wel eens tot minder gunstige complicaties zou kunnen leiden. De Nederlandse regering zal binnen enkele weken haar keuze aan het parlement bekend maken, zo heeft premier Den Uyl gisteren meegedeeld. De optietermijn op de F-16 verloopt op 15 mei. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraad potjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-letterlan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape adres: woonplaats: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Pater B. Bot s.j. "it Den Haag zal samen met ziJo hervormde collega dr. J. van der Werf uit Utrecht het Kerkelijk huwelijk inzegenen van prinses Christina en Jorge Guillermo, op 28 juni in de Utrechtse Domkerk. Pater Bot is assistent van de provinciaal overste van de Ne derlandse jezuieten en coordina tor van de zes Jezuïetencolleges in Nederland. Hij deed in 1931 zijn intrede bij de Jezuieten, studeerde in Amsterdam Ro maanse talen en werd in 1945 priester gewijd. In 1946 en 1947 was hij in Frankrijk en werd daarna benoemd tot leraar Frans aan het Canisius-college in Nijmegen. In 1949 werd pater Bernhard Bot rector van het internaat „Katwijk de Breul" in Zeist en in 1956 rector van het Ignatius-college in Amsterdam. Tot haar dood stond pater Bot de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard zuf Lippe Bis- terfeld bij. Dominee Van der Werf is sinds 1960 predikant in Utrecht, eerst voor het jeugdwerk, later voor het city-pastoraat Domkerk. Hij is voorzitter van kerkmuziek van de Nederlands Hervormde Kerk en heeft enke le boeken geschreven. De oecumenische huwelijksinze gening op 28 juni zal beginnen om twaalf uur, zo deelde de rijksvoorlichtingsdienst van morgen mee. Jongetje (2) in Leimuiden verongelukt Van een onzer verslaggevers LEIMUIDEN Op de Herenweg in Leimuiden heeft donderdag een ernstig ongeluk plaatsgehad, waarbij de tweejarige Robbie Hoogenboom zwaar werd ge wond en even later in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden over leed. Robbie was die dag met zijn 10- jarig broertje eerder opgestaan dan zijn ouders. Terwijl zijn broertje buiten de omheining aan het vliegeren was, liep Robbie door het hek de weg op. Een eerste auto kon hem nog net ont wijken, een tweede auto bestuurd door een 42-jarige man uit Aals- Ongercgeldheden Een aantal overvallers, waarschijnlijk rechtse extremisten, heeft in de Baskische provincie Vizcaya vernielingen aangericht bij twee boekwinkels, een privé club en een villa. De schade wordt ge schat op meer dan 10 miljoen peseta's - 180.000 dollar. De boekwinkels die voornamelijk baskische literatuur in de etala ge hadden, werden platgebrand.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1