Roemenië, verre vriend (tnafr r-v-' Parijs: walm van prille lentelucht J? - de Donaudelta wordt voomame- nog de kost verdiend met de -prij. Hier één van de vele vissers er in hun kleine bootjes op gekken om paling en karper te gen. In de grote zijarmen van de iau, die zich door de delta slinge- wordt ook steur gevangen. De jaudelta zou men kunnen vergelij- met onze Biesbosch, maar dan 20^ vele malen groter. Er zijn twee Blreservaten van elk 25000 ha h (ai fsioenië heeft de laatste Jaren veel aan jariteit gewonnen in onze landen, «lijk van het IJzeren Gordijn. Er zijn c redenen voor aan te wijzen. Aller- politiek gezien, is het land een P°trsligger" in het oostblok. Het doet 1 'allemaal precies wat het Kremlin 't, het durft keihard „neen" te binnen het Warschaupact, en het best om zo vriendelijk mogelijke met het Westen te onderhou- Die betrekkingen heeft het ook met land. Een paar voorbeelden: In 1967 culturele overeenkomst tussen inië en ons land getekend. In okto- 1972 organiseerden wij in Boekarest itoonstelling van zeventiende-eeuw- derkunst. Het Roemeens Bulandra kwam in dat jaar naar ons land. 1973 vonden wederzijdse bezoeken Is van zanggroepen. Roemeense fol- stische gezelschappen kwamen hier- loet In 1973 organiseerden wij een docu- ialre tentoonstelling: „Bouwnijver- jonin Nederland" in Roemenië. Wij kre- ï-3lier tentoonstellingen van Roemeense ikunst Tijdens het staatsbezoek van agin en prins wordt in Boekarest een a'flfcen toons tel ling gehouden. - 561K 1972 is er aan de Universiteit van arest een leerstoel in de Nederlandse In Nederland worden colleges letter- 3f>€fe gegeven aan de Universiteiten van 'zoterdam en Groningen. kader van de culturele overeen- vinden voorts uitwisselingen van hoogleraren tussen beide lan- lats. ilspolitiek gezien zijn er eveneens 6 betrekkingen. Het handelsverkeer Fin Nederland en Roemenië heeft in de le jaren een snelle groei doorgemaakt irland voerde in 1972 voor 90,4 miljoen Tiein in uit Roemenië, tegenover een irwer van 75,7 miljoen naar dat land. In De komende week, om precies te zijn van dinsdag 13 mei tot en met 16 mei, zullen Hare Majes teit koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard een staats bezoek brengen aan de socialistische re publiek Roemenië, op uitnodiging van de president van dat land, Ceausescu. Het is daarmee de eerste maal in de ge schiedenis van ons Vorstenhuis dat een staatsbezoek aan Roemenië wordt ge bracht. Het is tevens een beantwoording van het bezoek dat president Ceausescu en zijn echtgenote van 10 tot 13 april 1973 aan Nederland hebben gebracht En, om het in offfcie- le Haagse termen te zeggen: „Het staats bezoek kan worden beschouwd als een verder benadrukken van de toenemende banden tussen de beide landen, zowel in de economische, de culturele als in de algemeen vriend schappelijke sfeer, onder meer tot uit drukking komend in de uitwisseling van bezoeken van be windslieden over en weer alsook door po- litieke contacten op werkniveau tussen de beide Ministeries van Buitenlandse Zaken". Het wordt een be zoek zoals zoveel staatsbezoeken, met een overladen agen da. Even hierheen, even nog dat zien, uitgebreid tafelen, gasten ontvangen en wat al niet Dat wat koningin en prins gaan zien van de schoonheden van Roemenië, is uniek in de wereld. Onze verslaggever Gerard Croné maak te de reis die onze koningin en prins volgende weck ma ken, iets eerder. Van hem de volgende re portage. In de landstreek Moldavië ligt een reeks kloosters waarvan de kapellen wereldberoemd zijn geworden omdat op de buitenmuren fresco's geschilderd zijn. De schilderingen waren bedoeld om het ongeletterde volk in de late middeleeuwen via deze plaatjesbijbel te stichten en te leren. De schilderingen worden daarom ook wel de Bijbel der Armen genoemd. De grootste confectiefabriek van Roemenië staat in Boekarest. Koningin Juliana zal aan deze fabriek een bezoek brengen en er een modeshow meemaken. De folkore neemt een ruime plaats in in de harten van de Roemenen. Op het platteland wordt ook nog de oude klederdracht gedragen. Overal in het land worden op feestdagen - en die zijn er veel - de traditionele idansen uitgevoerd. 1973 waren deze cijfers reeds gestegen tot respectievelijk 132,8 miljoen en 116,4 mil joen terwijl in 1974 respectievelijk voor 205 miljoen gulden werd ingevoerd en voor 182,5 miljoen uitgevoerd. Een tweede reden dat Roemenië zo goed aangeschreven staat in het Westen, is zeker dat het zo'n goed vakantieland is. Een land dat vooral de laatste jaren alles heeft gedaan om het toerisme goed aan te pak ken, dat wil zeggen correct, aangepast aan de mogelijkheden van het land. Niet hon derdduizenden vakantiegangers samen proppen op een verhoudingsgewijs klein stukje grond, maar gespreid. Formule: maak het de gasten zo gezellig mogelijk, laat ze vrij, en bedien ze zoals het behoort Voor dat laatste is perfect getraind perso neel nodig. Van hotelmanagers tot kelners. Ze worden daarvoor speciaal opgeleid in een school in Boekarest, waar men met de meest moderne middelen, talenpraktica en videoapparatuur, hen „klaarstoomt" tot perfecte gastheren. Nu is Roemenië een land dat de toerist ook werkelijk wat te bieden heeft Bergen, strand, een uniek deltagebied, kunstschat ten. Koningin Juliana zal bij haar komende staatsbezoek vooral aandacht besteden aan die cultuurschatten en aan de Donaudelta. Om even de reis van koningin en prins wat nader te bekijken: dinsdag 13 mei komen zij aan op het vliegveld van Boekarest, Otopeni. Daar staat een erewacht, die, ten antwoord op de groet van Hare Majesteit uit volle borst en als één man de groet beantwoordt 's Middags wordt een krans gelegd bij het nationaal monument 's Woensdags volgt een bezoek aan een nieuwe woonwijk van Boekarest en aan de grootste confectiefabriek van Roemenië, de Confex. 's Middags bezoekt de koningin een soort Openluchtmuseum, vergelijkbaar met het onze bij Arnhem. Daar zijn bouw werken uit alle streken van Roemenië bij elkaar gebracht, huizen, molens, primitieve machines. De bezoeker kijkt er zijn ogen uit Eendeels omdat er zoveel te genieten valt op folkloristisch gebied, anderzijds omdat men verbaasd staat dat nog maar zo kort geleden zulke primitieve behuizin gen en werktuigen daar nog heel gewoon waren. De prins is die dag zakelijk bezig. Hij bezoekt een industrieel bedrijf. De dag. daarop, donderdag, gaat de reis van Boekarest naar het zo'n 500 kilometer noordelijker gelegen Suceava in de land streek Moldavië, een van de prachtigste streken van Roemenië, een lieflijk heuvel land. Vanuit Suceava wordt een bezoek gebracht aan drie kloosters, die van Suce- vita, Moldavita en Voronets. 's Avonds woont het koninklijk paar een folkloristi sche avond bij. Vrijdags gaat de reis per vliegtuig naar de havenstad Tulcea, van waar uit een boot tocht van enkele uren gemaakt wordt door de Donaudelta, een van de grootste natuur reservaten van Europa, waar zeker prins Bernhard zijn hart kan ophalen, gezien zijn activiteiten voor het World Wildlife Fund. Dm nog even op de kloosters terug te komen die de koningin gaat bezoeken. In het Moldavische gebied ligt een keten van kleine kloosters met kapellen waarvan de buitenmuren voorzien zijn van fresco's. Schilderingen die heiligen voorstellen, maar bijvoorbeeld ook de val van Constan- tinopel. De kloosters zijn voor het merendeel ge sticht tijdens de regering van Stefan de Grote, rond 1500. De kloosters zijn voor het merendeel ge sticht tijdens de regering van Stefan de Grote, rond 1500. Deze schilderingen moesten de ongeletter de gelovigen die zich binnen de omwalling van de kloosters rond de kapel verzamel den tot stichting en lering dienen. Een plaatjesbijbel, de bijbel der armen. Armen had Roemenië in die duistere maar soms heroïeke middeleeuwen waar op Roe meens grondgebied de strijd tegen de Tur ken werd uitgevochten. Een van de armste gebieden was wel de~Donaudelta, waar slechts vissers een bestaan vonden. Nu is datzelfde gebied één natuurreservaat met twee vogelreservaten van 25.000 hectaren. De Donaudelta is een waar trefpunt van trekvogels, maar ook broeden er zeldzame vogels als de pelikanen. Meer dan driehon derd vogelsoorten komen er voor. Daar naast zeldzame zoogdieren zoals lynxen en hamsters. Men kan de Donaudelta slechts per boot bezoeken. Vanuit de stad Tulcea gaan tochten de Roemeense Biesbos in. Veel Nederlandse toeristen hebben door het bezoeken van de Moldavische kloosters of Donaudelta of de wat luchthartige stad Boekarest een band gekregen met dat ver re land. Het komend staatsbezoek zal de banden van ons land met Roemenië nog nauwer aanhalen. Het is goed te weten daar een verre vriend te hebben. GERARD CRONE t verkeer van Parijs, druk, snel en efficiènt, als de opstoppingen en de walm worden vergeten. (Van onze correspondent Walter Schwarz) PARIJS Ook in de Franse hoofdstad is het lente. Tafels en stoelen zijn door de talloze res tauranthouders buiten gezet en vormen nu gezellige terrasjes, waar velen, ongeacht de hoge prijzen, de automobielen langs voelen sulzen die alles op de tafeltjes met hun benzinedamp besmeuren. Door het lenteweer zijn grote aantallen Parijze- naars de stad uitgetrokken om zondagsavonds voor een over volle westelijke autoroute te zorgen als zij terugkeren van een weekeinde in Normandië. Bij mij in de nauwe straat, inge klemd tussen hoge flats, is ie mand elke morgen om vijf mi nuten over zes zo vriendelijk om zijn oude, schorre Citroën te starten en mij, voor hij vertrekt, gedurende vijf minuten met zijn pruttelende, warmdraaiende motor lastig te vallen. Daarna is het twintig minuten rustig, tot dat de vuilnisophalers komen. Zij zijn vrolijk, ze zijn zwart en ze verknoeien weinig tijd. Bin nen een tijdsbestek van tien mi nuten wordt elke vuilnisemmer in de buurt van zijn plaats ge licht en op het trottoir gekwakt, elke keer met het geluid van een explosie. Het is weer vijf minu ten rustig, en ik ben juist weer doende rustig in slaap te vallen, als de vuilniswagen aan komt rijden. Elke bak wordt mecha nisch geledigd: opgetild, ge keerd, geschud tot alle leven eruit is, en vervolgens weer op de stoep gekletterd. De vracht wagen dreunt weg en het spit suur is daar. Al gauw staan er rijen auto's te wachten tot de stoplichten van kleur verschieten, en bij mij op de etage vermengen zich de uit laatgassen met de geur van kof fie en croissants. Het verkeer en de torenflats de grootste teleur stellingen die de meeste toeris ten te verwerken krijgen als zij na een aantal jaren Parijs terug zien. Parijs wordt nog meer dan andere steden, zoals bijv. Lon den, geteisterd door het ver schijnsel auto (ofschoon ook Ro me het er te kwaad mee heeft). De stad Parijs kan daar zelf niets aan doen. Het komt voor namelijk door haar charmes: Parijs is om in te leven en niet, zoals Londen, een stad om in te werken. Maar het Franse ver- effi- is niet i Din- keer, ongewoon snel ciènt, produceert ook meer uit laatgassen, vooral tussen de „paren" verkeerslichten, waar fel geaccelereerd wordt en de auto's dikke walmen achterlaten en rubberstrepen op het weg dek. „Parijs - het is voorbij", zegt een vriend. „Tien jaar geleden was het nog allemaal anders. Toen pakte ik mijn wagentje, reed ermee naar mijn werk en keer- de er 's avonds mee naj Moet je nu eens kijken, ei eens meer ruimte om ei ky-Toy te parkeren. Ik metro kunnen nemen, maar dat is in de ochtendspits bijna on mogelijk". Torenflats De overleden president Pompi dou is de man die het meest is aangekeken op de torenflats. Hij gebruikte het argument dat Parijs in haar ontwikkeling tot een moderne stad niet gedwars boomd mocht en mag worden. De huidige president Giscard d'Estaing heeft aan de bouw van die torens een halt toegeroe pen. Maar het gekke van die torens is, dat het aangezicht van Parijs slechts door twee van die torens geschonden is: een bij Montparnasse en de andere bij La Défense, die het zicht vanaf de Tuilerieèn en het Louvre op de Are de Triomphe verknoeit. Die twee enorme betoncomple- xen frustreren de voetgangers. Maar zodra je in je auto stapt wordt alles anders. Het is 's nachts nog altijd mogelijk om vanaf de grote boulevards door het centrum van de stad te rij den, langs de Champs Elysées, de Seine over en een kwartier daarna een bioscoopje in het Quartier Latin te pikken. Het verkeer is zowel 's nachts als overdag erg snel, er wordt uitstekend gereden en al die stukken wegaanleg onder- en bovengronds, hoewel ze veel mogelijkheden langs de rivier verpest hebben, zijn fraaie staaltjes van techniek. Parkeren gaat ook nog wel - als je van gokken houdt of, nog beter, een CD-plaatje of een buitenlands nummerbord hebt. De vrouwe lijke parkeerwachters lijken el ke minuut van de dag bezig met het uitschrijven van bonnen, maar niemand kan het iets sche len. Het is dezelfde onverschilligheid voor geld die de café's, en ter rassen dag in dag uit doet vol stromen, waar voor koffie en één croissant zes frahc 3,50) in het laatje verdwijnt Buitenlanders zijn betrekkelijk veilig achter hun nummerbord, omdat zelfs binnen de EEG de solidariteit tussen parkeerwach ters nog niet zo groot is dat zij hun eigen opsporingsdienst heb ben opgezet. Al ben ik bang dat dit toch nog eens zal gebeuren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17