Kerk van Mindszenty in Hongarije verleden tijd Nota gezondheidszorg ongeschonden door Tweede Kamer ^Hulshof* l ^iwonen ssr Eerste casino's kunnen voorjaar 1976 draaien NS wil ook meedoen aan bejaardenpas Amnestie in Sow jet- Unie en Joegoslavië Prof. dr. M. Frenkel: Artsen schrijven te makkelijk medicijnen voor Ondanks zware kritiek op beleid VRIJDAG 9 MEI 1975 LEIDSE COURANT - PAGINA "7 Den Haag: Spui (vrij parkeren achterzijde) Leiden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Winkelcentrum 'Leidsenhage' A Winkelcentrum 'In de Boogaard' Den Haag - Rijswijk - Leiderr^Ceidschendam - Rotterdam Eindhoven - Zwolle - Meppel BOEDAPEST (Kathpress) Het heeft lange tijd geduurd, „voordat men van kerkelijke zijde het socialisme niet meer gelijk stelde met het atheïsme, en voor dat men van de andere kant de kerk niet meer met het kapitalistische clericalis- me identificeerde." Aldus bisschop dr. Jozsef Cserhati van Pees, secretaris van de Hongaarse bisschoppenconferentie, in een kritische beschouwing van de situa tie der r.k. kerk in zijn land. Hij publi ceerde deze beschouwing in het theolo gisch tijdschrift „Vigilia" ter gelegen heid van de 30ste verjaardag van het einde van de oorlog en van de tiende verjaardag van de afsluiting van het tweede Vatikaanse concilie. Bisschop Cserhati, die volgens het Oos tenrijkse katholieke persbureau Kath press het volledige vertrouwen van het Vatikaan geniet, beschrijft in zijn artikel de grote veranderingen welke zich in zijn land en vooral ook binnen de r.k. kerk van Hongarije hebben voltrokken. Hij geeft daarin als zijn mening, dat de kerk ook in een socialistische maatschappij de mensen, de maatschappij en het land grote diensten kan bewijzen. Daarvoor is het echter wel noodzakelijk, - zo schrijft hij - dat de kerk zich open stelt voor de geest, de bedoelingen en de hervormin gen van het tweede Vatikaanse concilie. Met zijn beschouwing, waarin ook de kritiek niet ontbreekt, heeft de bisschop grote belangstelling getrokken, ook bui ten kerkelijke kring. Bisschop Cserhati geeft als zijn mening, dat de geestelijke situatie der kerk in Hongarije reeds vóór 1945 in vele opzich ten problematisch is geweest. Veel ont wikkelingen, welke over het algemeen aan de politieke gebeurtenissen na 1945 worden toegeschreven, hebben haar wor tels volgens de bisschop reeds in de voorliggende decennia. Uitvoerig be schrijft bisschop Cserhati de sfeer van wederzijds wantrouwen tussen kerk en staat in de eerste jaren na de oorlog. Deze tijd stond in het teken van de vernietiging Van „het historische en poli tieke raam van de kerk als instituut". Er waren vele jaren voor nodig voordat men elkaar anders kon gaan zien en „voordat wij katholieken in het socialisme een belangrijke periode in de maatschappelij ke ontwkkeling van onze tijd konden zien" en „voordat van de andere kant de Hongaarse volksstaat in staat was in de kerk een partner te zien voor de socialis tische opbouw". Op basis van dat nieuwe kerkbeeld, zoals dat ook door het Vatikaans concilie be vestigd werd, is men geleidelijk aan geko men tot „een geleidelijke erkenning van de juiste taak van de kerk en van wat daaruit aan handelingen resulteert." Dat wil zeggen, aldus bisschop Cserhati, „be wuste solidariteit met het volk" en „mobi lisering van de godsdienstig-zedelijke kracht bij de opbouw van de samenle ving." Bisschop Cserhati constateert, dat er een voortdurende verbetering is waar te ne men in de wederzijdse 'betrekkingen, maar hij constateert evenzeer dat in de praktijk nog lang niet alles koek en ei is. Bij alle verzekeringen van hogerhand over godsdienstvrijheid enz. blijkt, dat op de lagere niveaus met deze godsdienst vrijheid de hand wordt gelicht. De bis schop spreekt hier van „bestuurlijke mis bruiken", waardoor de gelovige katholie ken zich terecht gediscrimineerd voelen. De bisschop wijst met name op de discri minatie op het gebied van het onderwijs. Het is voor gelovige katholieken veel en veel moeilijker om hun kinderen te laten studeren dan voor de andere bevolkings groepen. De bisschop geeft nog andere voorbeelden van discriminatie. Hij voegt eraan toe, dat er wel wat aan gedaan is ter verbetering, maar „nog niet voldoen de." Van de kant van de staat, zo vervolgt bisschop Cserhati, is herhaaldelijk ver klaard, dat de aanwezige tegenstelling tussen de Marxistisch-Leninistische en de godsdienstige wereldbeschouwingen niet te overbruggen is. Maar - aldus Cserhati - ook de eerbiediging en analysering der „waarden van de godsdienstige wereldbe schouwing behoren tot de realiteit van de socialistische democratie." Al kunnen beide ideologieën niet tot overeenstem ming komen, dat wil volgens de bisschop niet zeggen, dat zij elkaar moeten vernie tigen. Integendeel hun vertegenwoordi gers kunnen in wederzijds respect en in het belang van grote gemeenschappelijke doelen zich verenigen in gemeenschappe lijk handelen. Bisschop Cserhati wijst erop, dat de Hongaarse staat de afgelo pen dertig jaar de kerk in toenemende mate zijn vertrouwen en erkenning ge schonken heeft. Wanneer thans de kerk op basis van de jongste overeenkomsten (tussen regering en het Vatikaan) „aan- sparaak maakt op nog groter vertrou wen", dan doet zij dat met het oog op het feit, dat „wij eerlijk hebben meege werkt aan de opbouw van het socialisme, dat wij eerlijk achter die opbouw staan en dat wij eerlijk geïnteresseerd zijn in de dialoog in kerkelijke zin." Deze eerlij ke gezindheid is volgens bisschop Cser hati in het buitenland vaak niet terecht betwijfeld en uitgelegd alsof de kerk van Hongarije „slechts een eenzijdig gehoor zamende, zich onderwerpende kerk is, die haar vrijheid en de belangen der kerk heeft opgegeven." Aan het slot van zijn uitvoerige beschou wing spreekt de Hongaarse bisschop als zijn verwachting uit, dat het wederzijds begrip verder zal groeien en de gods dienstige mens steeds meer erkenning vinden zal. Hij voegt er echter aan toe: „Degenen, die nuchter denken, weten, dat men het marxisme niet dopen kan en aan echte Marxisten is het niet onbekend, dat men het christendom niet Marxistisch kan maken. Slechts, een vreedzame "coë xistentie kan de toekomst en de vrede veilig stellen. „Voorwaarde voor de vreedzame coëxistentie is volgens bis schop Cserhati wel, dat de kerk van Hongarije zich steeds meer open stelt voor het tweede Vatikaanse concilie en zich daarmee overeenkomstig hervormt. Maar ook daaraan mankeert in Honga rije nog wel het een en ander. Tegenover een conciliaire kerk stelt het Marxisme zich anders op dan tegenover de kerk van vóór het concilie, zo besluit bisschop Cserhati. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad voor de Casinospelen verwacht, dat volgend voorjaar de eerste casi no's in Nederland kunnen gaan draaien. Om streeks oktober hoopt hij de ministers van economische zaken en van justitie te kunnen adviseren over de plaatsen, waar de casino's gevestigd zouden moeten worden en over de rechtspersoon, die de exploitatie zou moeten verzorgen. De raad kan thans, nu zowel voor de gemeen ten als voor de exploitatie de aanmeldingster mijn is gesloten, definitief aan het werk gaan. Er hebben zich 26 gemeenten aangemeld als vestigingsplaats en 36 personen of instellingen, die de exploitatie zouden willen verzorgen. Tot die gemeenten behoren Den Haag (Schevenin- gen). Wassenaar en Leiden. Er valt nog niet bij benadering te zeggen, welke gemeenten zullen worden uitgekozen. De voor zitter van de raad, die is ingesteld om de ministers van advies te dienen en om in de toekomst toezicht te houden op de gang van zaken, mr. F.J. van Thiel zei ons slechts: „Het worden er meer dan één, maar minder dan tien". Het criterium zal zijn, dat een casino binnen een bepaald inwonersareaal moet liggen en dat het bestaande toeristische aantrekkelijk heden moet handhaven of bevorderen. Voorts moeten de casino's redelijk over het land wor den verspreid en niet te dicht bij elkaar komen. Voor de kansen van Scheveningen is interes sant, dat Noordwijk nadrukkelijk heeft ver klaard, geen prijs te stellen op een casino. UTRECHT Een woordvoerder van de NS heeft woensdagmid dag verklaard, dat de spoorwegen best bereid zijn het landelijk bejaardenpaspoort „Pas-65" ook in te voeren voor treinreizigers. Dit in tegenstelling tot mededelingen van overheidszijde, dat de NS niet mee zou doen aan de nieuwe regeling, omdat zij al een eigen voorziening voor bejaarden hebben. Volgens de woordvoerder berust deze mededeling op een misver stand. „Bij het overleg tussen het ministerie van CRM en het openbaar vervoer zijn zowel door het stadsvervoer, het streek vervoer en de NS bedragen becijferd, die nodig zouden zijn om de uit de kortingen voortvloeiende ontvangstenderving te compenseren. Doordat het door het ministerie van CRM ter beschikking gestelde bedrag ontoereikend was, is noodgedwon gen besloten de nieuwe vervoersfaciliteiten voorlopig te beper ken tot het stads- en streekvervoer", aldus de NS. Speciale politie eenheid tegen terroristen in West-Duitsland BONN (AP) De regering in Bonn heeft woensdag bekend gemaakt dat zij een nieuwe fe derale politieafdeling in het le ven zal roepen om de strijd tegen terroristen te centralise ren. Het nieuwe departement dat be kend zal staan onder de letter „T" (terrorisme) krijgt een be zetting van 181 man. Het hoofd kwartier komt in Bad Godes-- berg, een stadje nabij Bonn. Verder zal de Westduitse bin nenlandse veiligheidsdienst wor den uitgebreid om nauwer toe zicht te houden op ondergrond se anarchistische groeperingen in het land. De nieuwe maatre gelen gaan de regering per jaar ongeveer 9,2 miljoen mark kos ten, aldus minister van binnen landse zaken Werner Maihofer. Zware schade door windhoos GELDERMALSEN/HEUSDEN Windhozen in Geldermalsen en het Brabantse Heusden heb ben woensdag ernstige schade aangericht. In Geldermalsen betrof het vijf tig woningen, schuren en andere gebouwen. In zes straten sloe gen pannen van de daken, sneu velden ruiten, sloegen deuren open en waaiden daken van schuren. Een auto werd door de wind opgepakt en dertig meter verder tegen een andere auto aangegooid. In Heusden moest de scheepswerf van Verolme het ontgelden. Een zeer groot deel van het dak waaide van de ma- chineloods af, de rest werd zwaar beschadigd. De schade wordt geraamd op een half mil joen gulden. In beide steden de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Sinds woensdagmid dag zijn 13 Perzische studenten op het Bin nenhof in hongersta king. Zij protesteerden hiermee tegen wat zij noemen het vermoor den van zeven Perzen eind april door de ge heime politie van de Sjah. Volgens de Perzi sche autoriteiten wer den de mannen neerge schoten tijdens een vluchtpoging. De de monstranten zijn van plan hun aktie vol te houden tot morgenmid dag 2 uur. MOSKOU/BELGRADO (AP) De Sowjet-Unie heeft woensdag ter viering van de dertigste ver jaardag van de militaire over winning op nazi-Duitsland een gedeeltelijke amnestie afgekon digd. Aangezien de Sowjet-Unie het bestaan van politieke gevange nen in eigen land niet erkend maakte het persbureau Tass niet bekend of de amnestie ook voor deze categorie zal gelden. Wel zei het persbureau dat de amnestie niet geldt voor „men sen die zich aan bijzonder ge vaarlijke misdrijven tegen de staat hebben schuldig gemaakt" en evenmin voor „hen die wor den beschouwd als bijzonder ge-' vaarlijke recidivisten". Vrijgelaten zullen worden: alle invalide oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog, ongeacht de opgelegde strafmaat, alle oud-strijders van 80 jaar en ou der, vrouwelijke oud-strijders en mensen „die gedurende dé oorlog medailles of onderschei dingen hebben gekregen voor onzelfzuchtig werk". Ook in Joegoslavië is gisteren een amnestieregeling afgevaar digd die geldt voor 527 gevange nen. Van hen zullen er 105 wor den vrijgelaten en de overige 422 krijgen kortere gevangenis straffen. ZEIST „Medische studenten zouden eigenlijk verplicht een veertiendaagse stage als pa tiënt in een ziekenhuis moeten doorbrengen, om ook eens de andere kant te leren kennen. Artsen schrijven soms te mak kelijk en te slordig geneesmid delen met nare bijwerkingen voor. Ik geef het u ook te doen de order op te volgen voortaan zoutloos te eten". Dit zei de Rotterdamse hoogle- r in de interne geneeskunde prof. dr. M. Frenkel woensdag op het congres van de Algemene Farmaceutische Studentenver eniging te Zeist. Prof. Frenkel vond verder dat patiënten die- i te worden voorgelicht over die bijwerkingen. Een voor le ken begrijpelijke bijsluiter bij medicijnen leek hem daartoe ge schikt. Het nut ervan zou onder meer zijn dat de bijwerkingen merken, hierover tijdig met hun arts kunnen over leggen. De medische socioloog dr. C.W. Aakster maakte zich er tijdens het congres boos over dat de farmaceutische industrie in de reclame voor haar producten gebruik maakt van verleiding stechnieken. Gebleken is dat ook artsen worden beïnvloed door de reclame. Hun voor- schrijfgedrag blijkt niet ge grond te zijn op puur weten schappelijke overwegingen. Hij meende dat het in de gezond heidszorg niet alleen mag gaan om het voorschrijven van pillen en tabletten. Hij wees er op dat is gebleken dat iedere Nederlan der maandelijks tien tot twintig tabletten slikt, waarvan onge veer de helft kalmerende midde len. Zuidafrikaan Bram Fischer overleden KAAPSTAD (AP) Bram Fi scher, de voormalige leider van de verboden Zuidafrikaanse Communistische partij, is giste ren op 67-jarige leeftijd in Bloemfontein overleden. Dit is in Kaapstad bekend gemaakt door de directeur voor het ge vangeniswezen. Fischer kreeg in 1966 levenslang wegens samenzwering tot een gewapende staatsgreep en sabo tagedaden. Eind vorig jaar werd bekend dat hij leed aan een fatale vorm van kanker. Aanvankelijk verzette de rege ring zich hardnekkig tegen de smeekbede van Fischer's fami lieleden om hem vrij te laten. Begin dit jaar werd de commu nistische voorman overgebracht naar het huis van zijn broer te Bloemfontein. veronderstelling van de hand dat hij door het streven naar vier ziekenhuisbedden per 1000 inwoners een "ziekenhuisbestor mer" zou zijn. "Het is niet de bedoeling stormenderhand over te gaan tot beddenverminde ring". Hij verklaarde dat de 4 pro mille-norm moet worden gezien als een landelijk gemiddelde, waarvan per gebied kan worden afgeweken. In navolging van de Kamer liet de bewindsman geen spaan heel van de waarschuwing van de ambtenarenbond ABVA, dat de beddenvermindering het aantal werklozen in de sektor van de gezondheidszorg met 50.000 zal verhogen. Staatssecretaris Hen driks wees erop, dat de bedden vermindering geleidelijk zal ver lopen en dat door een verschui ving van de zorg naar buiten de ziekenhuizen geen personeel werkloos hoeft te worden. De staatssecretaris was er bo vendien nogal kwaad over dat de ABVA de diskussie in de sfeer van de werkgelegenheid had getrokken. „Het gaat in de eerste plaats om een maximale gezondheidszorg en niet om de werkgelegenheid" De heer Hendriks ontkende dat er plannen bestaan om kleinere ziekenhuizen te sluiten. Volgens hem is er alleen maar advies gevraagd over de minimum- en maxim umopvang van zieken huizen. Hij kon zich dan ook verenigen met een motie van de KVP tegen het opheffen van kleine ziekenhuizen. Over deze en nog zes andere moties zal aanstaande dinsdag worden ge stemd. Echte "gevaarlijke" mo ties zitten hier niet bij. ADVERTENTIE] Kamerbreed wollen berbertapijt. Hoogwaardige kwaliteit. En vanzelf weer stukken voordeliger bij Hulshoff/Wonen. 390 cm breed. Keyzer Carpet. Adviesprijs fabrikant f 298.- per meter. Bij Hulshoff/Wonen incl. legkosten198." p. Vakkundig gelegd. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid is er, ondanks de zware kritiek op zijn beleid, in geslaagd zijn nota over de gezondheidszorg ongeschonden door de Tweede Kamer te loodsen. Aan het slot van het debat - dat tot grote ergernis van kamervoorzitter Vondeling abnormaal veel tijd in beslag nam - beloofde hij nu met grote snelheid te beginnen aan het opstellen van wettelij ke regelingen. Het verwijt van met name de linkse frakties dat er sprake is van een onaanvaardbaar grote achterstand in de wetgeving werd door de staatssecretaris van tafel geveegd. Hij gaf wel toe dat zijn ambtenarenappa- raar aan de krappe kant is, maar nu kortgeleden een staf bureau beleidsontwikkeling en een adviesgroep zijn opgericht meende hij het wel te kunnen rooien. Hij weersprak in de verdediging van zijn beleid ook vele andere verwijten uit de volksvertegen woordiging. Hij sprak onder meer tegen dat de nota teveel accent legt op bezuiniging. „Het is geen bezuinigingsnota. Het belang van de patiënt staat cen traal". Ook wees de heer Hendriks de De ravage die een windhoos in Heusden overliet van de machinehal van de scheepswerf van Verolme.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7