3400 Ijzervreters in Groenoordhal Een antwoord op vele vragen over Leiden MOET U EKNS KIJKEN TAPIJT-PROFIJT", „Kent u ze nog., die Leienaars": UITGAAN Garage Poot VRIJDAG 9 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Deze week in de Leidse bioscopen LEIDEN Deze week zijn er twee films geprolongeerd in de Leidse bioscopen. „Keetje Tip pel", de nieuwste productie van regisseur Paul Verhoeven is voor de tiende week te zien in Lido. Camera prolongeert voor Sergio Leoni's „Once upon a time in the west". In Studio draait „Some like it hot", een van de bekendste films van regisseur Billy Wil der. Marilyn Monroe, Tony Curtis en Jack Lemmon spe len de hoofdrollen. „In het zondige klooster gaan de rok jes omhoog" is de veelbeloven de titel van de film die deze week in het Rex-theater wordt vertoond. Luxor Een Russells verfilming van de nu al legendarische rock opera „Tommy", geesteskind van popgTootheid Pete Tows- hend, die deze week in Luxor te zien is is in wezen geba seerd op een oeroud Holly- wood-beginsel. Neem een paar Herren die het publiek aan spreken, schiet er wat aardige plaatjes omheen, en voor waar: de kassabei zal rinke len. Het enige nieuwe aan „Tommy" is dat ditmaal geen filmsterren, maar idolen uit de popwereld als publiektrek- ker opdraven, en dat de plaat jes daarbij aangepast, dus min of meer „alternatief", zijn. Het aantreden van popsterren in de voornaamste rollen heeft tot gevolg, dat er van acteren slechts zelden sprake is. En dat is ook bij de musical-opzet die de film heeft meegekregen duidelijke handicap. Wan neer er af en toe mensen ver schijnen die de acteerkunst wel meester zijn - Oliver Ree, Jack Nicholson vooral ook - blijkt onmiddellijk hoe aardig .Tommy" had kunnen worden ils er meer gebruik was ge maakt van dergelijke vakbe kwame lieden. Een tweede manco van de film dat Russell het maken van 1 eai lekker plaatje rond de ster t vjn het bekende liedje cen- heeft gesteld en niet het ;sen van de liedjes in zijn film. Wat de kijker zo voorge schoteld krijgt is een nogal slaafs volgen van wat door Townsend als een muziekstuk een verhaaltje en niet als kant-en-klaar filmscript is vervaardigd. Jammer, want het verhaal over het jongetje Tommy, dat zijn echte, onver wacht uit de oorlog terugke rende vader door zijn stiefva- ■der de hersens ziet inslaan, ■van schrik doof, blind en stom 1 wordt, als hij volwassen wordt, geneest en dan korte tijd leider wordt van een pseu- do-religieuze secte waarbij de 1 flipperback centraal staat, had 6 wellicht best een goed scena- K rio kunnen opleveren, j Dat is niet gebeurd. Het resul- Uat is een eigenlijk nogal sta- ■tische film. Russell heeft welis- waar niet op een paar massale ■scènes en trucages meer of minder gekeken, maar daar mee heeft hij hooguit de enke le scènes leven kunnen inbla zen, niet de film als geheel. De 'popminnaars kunnen zich er mogelijk best mee vermaken, voor de niet speciaal in pop geïnteresseerde kijker is „Tommy" een wat verbrok keld, stereotiep werkstuk ge worden. De hoogstandjes in het camerawerk kunnen daar oók niets aan verhelpen. MILO Trianon In de allernieuwste Nederland se speelfilm „Rufus", die in Trianon draait, ziet Nederland er zo'n beetje uit als een gok- kèrsparadijs. De debuutfilm van regisseur Samuel Mete ring begint met de medede ling, dat Nederland een van de ^weinige landen in West-Euro- I pa is, waar het gokken niet is toegestaan. Vandaar, zegt het s commentaar, dat er hier zo veel beroepsgokkers zijn. Een van die beroepsverdieners aan het duivelse kaartspel is Ru fus, in de figuur van Rijk de Gooijer. Rijk speelt de vol- J maakte Einzelg&nger, de man die het in zijn eentje rooit te •i midden van de Nederlandse j maffia en zijn ondermaatse aanhang. Wanneer zijn winst de gokbazen niet meer in de kaart speelt, wordt hij een uit gestotene die nergens aan bod komt. De wraak die j bedenkt is helemaal in de kant van zijn onconventionele leven: hij diept een oud dinnetje op, dat voor hem hand- en. spandiensten moet gaan verrichten in een van de grootste gokclubs in den lan de. Ze proberen hun grote te genstrever een behoorlijke bom duiten afhandig te ma- I ken. Van onze kunstredaktie LEIDEN Tijdens een informele bijeenkomst in zijn werkkamer op het stadhuis, heeft burgemeester Vis woensdag het eerste exemplaar aangeboden gekregen van het boekje „Kent u ze nog.. die Leienaars". Het is samengesteld door Ingrid Moerman, Rudi Ekkart en Ruud Spruit verschenen in de gelijknamige reeks van de Europese Bibliotheek en vanaf vandaag in de boekhandel tegen de prijs van 22,90 in een uitstekend verzorgde, gebonden uitgave verkrijgbaar. Het boekje bevat zo'n honderd foto's met bijbehoren de teksten en behandelt een aantal belangrijke aspecten van het leven in Leiden in de periode tussen 1880 en 1940. Leiden is een stad om van te houden, zegt de inleiding,"... hier stroomt het leven voort en klatert in de stad, dat Leiden goed bewaart wat heel haar muur omvat. Verander niet het beeld der parel aan de Rijn. Gij burgers, ziet scherp toe wat uw bestuurders zijn. Steeds moet uw achtbare raad, o Leiden, voor u waken en trouw behartigen het welzijn uwer zaken". Dat dit advies door de Leidse burgerij en bestuurders maar matig is opgevolgd en dat het beeld van de parel aan de Rijn wel degelijk is veranderd, is een ieder bekend. Wat dat betreft is het lezen en bekijken van dit materiaal voor een geboren en getogen Leienaar als ik een pijnlijke zaak, maar gelukkig hier en daar ook nog een feest der herkenning. Een nog niet gedempt Levendaal en een Duizenddraad- steeg, waar alle huizen nog overeind staan en waarvan je je inderdaad nog herinnert hoe vrouwen en kinderen daar vroeger bij mooi weer het meubilair naar nuiten sleepten en er een centje bij verdienden door worteltjes te schrappen voor de veiling en de groenteman, staan tegenover het nog redelijk herkenbare gebouw van de Rembrandt-H. B. S. ,het Van Der Werfpark en de Plantage. Een tijd waarin de eerste fietsen op de weg kwamen en de daardoor ontstane „verkeersdrukte" de gemeente noodzaakte borden te plaatsen met het opschrift: „Voertuigen met mechanische kracht stapvoets rijden". Een tijd waarin de lichtfabriek werd gebowd. Leiden aan de Rijnsburgersingel een eigen melkinrichting kreeg, als ook een eigen ijsclub, een tennisvereniging, een cricket- en voetbalvereniging en een muziekgezelschap. Er kwam een Leidsche vereniging van Fabrieks arbeiders en de S. D. A. P. en de A. J. C. werden opgericht en hielden bijeenkomsten, waarop de „Stem des Volks" zong en de jongeren voorlazen uit het werk van Henriëtte Roland Holst-Van Der Schalk, die toen net een periode van sociale bewustwoording doormaakte en op haar manier ijverde voor een verzachting van het lot van de arbeidersklasse. Die bijeenkomsten vielen overigens niet bij alle Leidenaars in goede aarde; er waren ordeverstoringen en er werden leuzen geroepen als „Weg met de socialen, leve de koningin". Wie wil weten wat een „Groenmaakavondje" is, of een „pisjas" of een „Jan-kak- makkelijk" of wie Zotte Koen, Stomme Bartus Koos van de postkar, David Kiek, Hiltien Jannetje Zitman, Frangoise Le Poole en natuurlijk ook wie Goeie Mie was, krijgt in „Kent u ze nog" een antwoord Kortom eigenlijk een boek dat iedere Leidenaar in huis zou moeten hebben (de prijs is inderdaad wat aan de hoge kant),al was het alleen maar om zichzelf beter te leren kennen. TON VAN BRUSSEL Dertigjarig bestaan van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers LEIDEN In de Groenoordhal wordt morgen een mammoet-reünie gehouden van Nederlandse oorlogsslachtoffers waarbij tevens tal van vete ranen te gast zijn uit de geallieerde landen. In totaal verwacht men een slordige 3400 Neder landse oud-strijders en zo'n 200 buitenlanders, onder wie vele „V.I.P's". Aanleiding voor deze ontmoeting is het 30-jarig bestaan van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. De reünie wordt 's morgens bezocht door Konin gin Juliana en Prins Bernhard en aan het einde van de middag door Prinses Beatrix en haar gemaal. Tot de buitenlandse genodigden behoort een tiental ambassadeurs onder wie ambassa deur Obermayer van West-Duitsland en de Russi sche ambassadeur Romanov. De oud-strijders die speciaal uit het buitenland moeten overkomen worden ondergebracht in ho tel Huis ter Duin in Noordwijk. Hedenavond zijn zij aanwezig bij een kranslegging in Valkenburg. Het programma morgen omvat een lunch en een diner, een optreden van de liedjeszangers Saskia en Serge. Daarnaast worden tal van toespraken gehouden. Prinses Beatrix en Prins Claus die rond vijf uur arriveren voeren gesprekken met in totaal zo'n 45 leden van de Nederlandse Bond van Oorlogsslachtoffers. Woning De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers is opgericht op 10 mei 1945 met het doel hulp te verlenen aan minder valide oud-ge- dienden. De organisatie houdt zich bezig met financiële en medische problemen van zijn leden maar ook met meer praktische moeilijkheden als bijvoorbeeld het vinden van een aangepaste wo ning. Overigens dekt het begrip „oorlogsslachtoffers" niet de hele lading van de B.N.M.O. Ook echtge noten en weduwen van oud-strijders en in de oorlog gesneuvelden zijn bij de bond aangesloten evenals ex-militairen die in vredestijd gewond zijn geraakt. In de Groenoordhal zijn morgen zelfs meer vrouwen dan mannen aanwezig. Koksschool De voorbereiding van de reünie heeft twee jaar geduurd. Vooral de organisatie van lunch en diner vergde nogal wat inspanning. Met de berei ding zijn 150 soldaten belast van de koksschool in de Doelenkazerne, die daarbij worden geassis teerd door 50 militaire hofmeesters in spe uit Den Bosch. Mevrouw majoor A. H. de Weert van de koksschool: „Voor de lunchpakketten hebben we kilometers puntbroodjes nodig en ruim 3500 krentenbollen. Dertig soldaten beginnen morgen om 7 uur te smeren. Het beleg bestaat uit 80 kilo ham en 70 kilo kaas. Natuurlijk krijgen de mensen ook wat te drinken bij de broodmaaltijd, er wordt een klein zwembadje van 3000 liter koffie gezet. Maar dit alles is nog niets vergele ken bij het diner dat morgen wordt bereid. Daarbij schakelen we 250 man in. Het wordt klaargemaakt in de Doelenkazerne, de Groe noordhal en de Alexanderkazerne in Den Haag. Benodigdheden: 2160 eieren, 300 kilo fricandeau, 900 liter erwten met wortelen, 800 liter appelmoes en 1600 kilo aardappelen. De etenswaren worden in dubbelwandige geïsoleerde gamellen door „drietonners" naar de Groenoordhal gebracht Daar wordt het eten verdeeld over dertig tafels van zo'n zestig meter lengte. Overigens is ook rekening gehouden met gasten die op dieet staan. Een van de aanwezigen mag zelfs alleen calcium- loos voedsel hebben. Dat betekent dat we voor die gast speciaal eten koken in gedestilleerd water". Van de Nederlandse gasten die morgen de reünie met een bezoek vereren kunnen nog worden genoemd K.V.P.-fractie-voorzitter in de Tweede Kamer Andriessen, de heer Beuker van de R.K.- P.N. en de Leidse wethouders Van Aken en Verboom. Bloembollenraad Niet aanwezig zijn de sovjet-held Alexei Mare- syev en de Engelse oorlogsheld Douglas Baader, groupcaptain van de R.A.F., die op het laatste moment hebben afgezegd. Dit tot grote teleurstel ling van de bloembollenraad in Hillegom die besloten had ter gelegenheid van hun komst naar Nederland twee nieuwe tulpenvariëteiten naar hen te vernoemen. Voor Baader zal nu squadron- leader L. G. Johnson en voor Maresyev de kolonel-generaal prof. dr. Lomov aanwezig zijn bij de korte plechtigheid waarmee de vernoe ming vanmiddag in Huis ter Duin in Noordwijk gepaard gaat HENK v.d. POST i De autowrakken langs de Haagweg Ergernis over wrakkenstapel Haagwegbrug Het WD-gemeenteraadslid F. J. Kuijpers wil dat b. en w. maatregelen nemen tegen de autosloper bij de Haagwegbrug die daar de bermen gebruikt om zijn handel op te slaan. De sloper oefent er zijn beroep al geruime tijd uit maar vooral de laatste weken nemen zijn activiteiten een hoge vlucht met als gevolg dat er een voor het oog zeer storende puinhoop van wrak ken is ontstaan. De heer Kuijpers heeft het college nu gevraagd of men het met hem eens is dat de wrakkenstapel het landschap ontsiert, bovendien een gevaar oplevert voor het wegverkeer en de voet gangers en .daarnaast „een nauwelijks verheffende entree vormt tot de gemeente Leiden". Onder redactie van Jantje van Leyde. tel. 071-22244'tst.17. De heer Heijmans kreeg vele handen te schudden Onderscheiding Lakenhal" wordt op dinsag 13 mei om 20.15 uur een lezing gegeven door de dames M. L. Bomhoff-van Rhijn en J. H. Leemans over het leven van Emilie C. Knappert, die in Lei den leefde en werkte van 1882 tot 1915. De heer J. Heijmans kreeg woensdag een koninklijke on derscheiding in zilver opgespeld door burgemeester Vis. De heer Heijmans is 40 jaar in dienst van de overheid. Hij heeft 32 V~JI0,rU~l jaar gediend bij de marine. De (JllCyiJcil laatste 8 Jaar werkt hij bij de De Leidse Universitaire Sport Leidse Womngsbchting. De 58- Vereniging (LUSV) organiseert jarige heer Heijmans werd toe- morgen, evenals verleden jaar gesproken door de voorzitster een volleybaltoernooi. Aan dit van de Leidse Woningstichting toernooi nemen deel: DAC uit mevrouw AL Af. J. Noordman. Alphen, SIGI en Ariston (Delft), In de Zuiderkerk was na het Vios Amersfoort, Sportclub officiële gedeelte een gezellige Lisse, Novo '73 uit Noordwijk. bijeenkomst waarop vele vrien- ^SS uit Utrecht, Velo (Waterin den en bekenden de heer Heij- £en)- KVC Katwijk, Sport- mans (links op de foto) en zijn c,ub Oegstgeest, Skc en LUSV vrouw de hand schudden. Leiden. De wedstrijden be ginnen om 9.30 uur en worden alle gehouden in de Universitai re Sporthal aan de Wassenaar- Rijn en Vliet Bejaardencentrum „Rijn en Vliet" viert vandaag zijn 12,5-ja rig bestaan. Vanmorgen kwamen bestuur, bewoners van het ver zorgingshuis en de flats en het personeel bij elkaar om met koffie en gebak dit heuglijke feit te herdenken. Degenen, die vanaf de opening van het cen trum, in november 1962 in „Rijn en Vliet" wonen ontvingen uit handen van de directrice, me vrouw Van Buel een boeket bloemen. De voorzitter van de bewonerscommissie, de heer Ammerlaan bood het bestuur een dia-projector aan. Het per soneel schonk het centrum twee bloembakken voor de eetzaal. Vanavond wordt de bewoners een feestavond aangeboden. De artisten-combinatie „Kontakt" zal optreden met onder andere Willy Franse, het goochel-duo John en Yvonne en het operette duo „De Romando's". Botsing Gistermiddag zijn twee auto's op de hoek Churchillaan-Haag- weg tegen elkaar gereden. Een 39-jarige Fransman, rijdend op de Churchillaan, verleende geen voorrang aan een 22-jarige Leidse militair die op de Haag- wegreed. Beide auto's zijn total- loss (zie foto) De bestuurders liepen enkele inwendige kneu zingen en bloedingen op. Milieuweek In „Het Breehuys" aan de Bree- straat wordt van zaterdag 24 mei tot en met zaterdag 31 mei een zogenaamde milieuweek ge houden. De bedoeling is volgens de organisatoren de mensen te informeren over zaken die met het milieu te maken hebben. Het programma ziet er als volgt Sleept. uit: Zaterdag 24 mei wordt een excursie gemaakt naar een Bio- 845 uur- Woensdag 28 mei logisch-dynamische boerderij in 'smiddags „Milieubibliotheek", Nieuwe Wetering. Vertrek per een s^3nd met boeken over het fiets vanuit „het Breehuys" om milieu. Om 20.00 uur toneel met De twee auto's die total-loss moesten worden wegge- Lezing Ih het stedelijk „de seweg 74. Toegang gratis. [ADVERTENTIE j „TAPIJT-PROFIJT" heeft weer wat „BONAPARTE" WOLLEN KLASSIEK TAPIJT op 390 cm breedte. De kleur is fraise en de naam is „CITADEL". Dit bijna onverwoestbare tapijt wordt overal verkocht voor 319,—. Voor de vlugqe kopersBIJ ONS SLECHTS 159.— en ook nog GRATIS LEGGEN. KOM MAAR EENS KIJKEN Oosterdwarsstraat 7, Leiden. dia's en muziek. Donderdag 29 mei: Milieubibliotheek met in formatie over milieubewust huishouden en 's avonds om 8 uur film over de Biologisch-dy- namische verbouwingsmethode. Vrijdag 30 mei: Milieubiblio theek en om 17.30 uur een biolo- gisch-dynamische maaltijd om 20.00 ur toneel en informatie over het Repelsteel winkeltje. Zaterdag 31 mei: Om 13.00 uur vanaf ,Het Breehuys" vertrek naar Heempark per fiets. Contactmiddag Morgen om 14.00 uur organise ren de samenwerkende blinden- bonden weer een contact mid dag in de zaal van de speeltuin vereniging „Zuiderkwartier" aan de Anjelierstraat. Het ge bouw is te bereiken met de bus lijnen 13-14-40-41-42 en 46, halte Petruskerk. in en' rond Leiden Vrijdag 9 mal Microtheater, Vestestraat 40 - Toneel. "Stil. niet over praten", impical van Imperium: aanvang 20.30 uur Stadsgehoorzaal. Breestraat - Cabaret Hothouse. Rapenburg - Muziek door trio Paul Ruys, Hans van Rossum en Peter Ypma; aanvang 22 00 uur. Zaterdag 10 mal Stadsgehoorzaal. Breestraat - Cabaret Microtheater. Vestestraat - Toneel "Stil. niet over praten", impical van Imperium; aanvang 20.30 uur. Antonius Clubhuis. Mare - - Toneel "Schoenen tegen de wand" door toneelvereniging "Tot ieders genoe gen"; aanvang 20.00 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen- straat - Film voor kinderen; aanvang 14.30 uur. Zondag 11 mei Leids Poppentheater. Middelweg 19c - poppenkast voor kinderen; aan vang 14.30 uur. Lokhorstkerk. Pieterskerkgracht Concert door het Nederlands Stu denten Kamerkoor; aanvang 19.30 Exposities Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. Ma t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 als titel: „CircuMpolar 'Community" met antieke kajaks e.a. Stedelijk Mueeum „De Lakenhal": Oudo Singel 28-32, tel. 44044. Ma t/m za 10-17 uur. zondag's van 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6: „Poppen van Oran je". Een representatieve keuze uit het poppen-bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen na 1950 aan haar werden aangeboden uit Neder land en het buitenland. Atelier „de Scherf": Nassaulaan 41. Oegstgeost, tel. 50220. Ma t/m za 9-18 uur. zondag's gesloten. Ans v.d. Hel- de-Kort met een tentoonstelling van eigen werk. nl. glasbulgen. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Dorp- straat 38. Warmond, tel. 01711-3501. alle dagen van 19-22 uur en boven dien za en zo van 12-17 uur. Van 15/4 tot 15/5: Judith Rigter, Eugéne Bodi- fée en Gerard Vogelaar met tekenin gen en etsen. Kees Overdevest met keramiek. Galerie v.d. Vliet: Botermarkt 3. ter 22806. Di t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur. Tot 15/5: Feike Cnoeseus met schilderijen en Ab Steenvoorden met kleurtekeningen. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugstoeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Burgerlijke stand Overleden: R. H. de Jong, geb. 8 okt. 1954. zn.. M. J. Stevens, geb. 11 jan. 1954, zoon, H. Stoffels, geb. 5 sept. 1907, man, F. F. G. Valois, geb. 26 juli 1915, man, S. Honsbeek, geb. 24 juli 1909, man, D. L. de Bruijn. geb. 13 juné 1916. echtgen. v. C. de Jong. M. A. Geers. geb. 21 april 1886. geh. gew. m. G. L. de Bruin, J. P. van der Maarel. geb. 25 maart 1907. man.. J. Harteveit, geb. 14 aug. 1881. geh. gew. m. P. Kluivers. A. G. M. Kerk- kamp, geb. 13 feb. 1899, man, A. A. J. de Wit. geb. 8 april 1975. zoon. Gehuwd: F. G. W. Jansen en F M P. J. Langver. P van der Plas en P. E. F L. A. Wijsman. R. J. Milward en H. C. C. M. Strik. Inbraak Bij Modehuis Lampe aan de Breestraat is deze week ingebro ken. De inbrekers kwamen bin nen nadat zij met geweld een raam op de bovenverdieping hadden opengeschoven. Uit het magazijn werden 34 s'uede-nap- pa bontjassen en 50 imitatiele ren jassen gestolen. De jassen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 25.000 gulden. Austin Allegro Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). Valkenburg (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718- 16947 Leiden (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 66907 iVJI Mini - Austin - Morris - MG LOJ Triumph - Rover - Land-Rover- Range Rover.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3