Gelijkspel houdt voor rwente nog geen ïnkele garantie in Volkmar Gross speelde slechts bij gratie van Borussia en hotelier SPELERS HEKELEN PALOTAI Compliment [RIJDAG 9 MEI 1975 5 LEIDSE COURANT, PAGINA JJ. r Gross kwam toch in actie. 9 weinig of hij had de wedstrijd vanuit het Huis van Bewaring moeten volgen. DUSSELDORF Het had veel weg van een komedie, maar het was bitte re ernst Ongeveer vijf uur voordat FC Twente in Düsseldorf moest aan treden voor de wedstrijd tegen Borus sia Münchengladbach meldde zich in het hotel te Ratingen, waar de En- schedese ploeg verbleef, een gerechts deurwaarder, twee politieagenten en een advokaat Doel van hun bezoek was het loskloppen van een fiks aan tal marken, die Volkmar Gross, de Duitse doelman van FC Twente nog schuldig zou zijn aan twee voormali ge wederhelften. Gross zou zo werd beweerd, in gebreke zijn gebleven met het betalen van alimentatie. De verplichtingen zouden 65.000 mark bedragen. Of Gross maar even wilde betalen, anders zou het meegebrachte arrestatiebevel gehanteerd worden en FC Twente met een andere doelman- tegen Borussia moeten aantreden. Trainer Spitz Kohn wist niet wat hij met de situatie aan moest, temeer omdat Gross beweerde dat de proces sen rond de afwikkeling van z'n stuk gelopen huwelijk nog niet waren afge sloten. Kohn alarmeerde in allerijl het Twente bestuur, dat in Düsseldorf de lunch had gebruikt met de leiders van Borussia Münchengladbach, de Noorde UEFA-vertegenwoordiger Jo- hansen en het arbitrale trio. Een tele fonisch spoedoverleg met de advokaat van Gross' tegenpartij in West-Berlijn leverde geen resultaat op. Ook de breidheid van FC Twente om zwart op wit te garanderen, dat de club in ieder geval zorg zou dragen voor een correcte afwikkeling, stuitte op verzet „Wij willen geld zien. Wees blij, dat we nu gekomen zijn en dat we Gross ,niet tijdens de wedstrijd voor de ogen van duizenden toeschouwers en mil joenen tv-kijkers op het veld laten arresteren", was het enige, dat het Enschedese gezelschap als antwoord uit Berlijn te horen kreeg. Goede raad was duur. Inmiddels waren immers de banken in Nederland reeds gesloten, waardoor FC Twente niet meer in staat was telegrafisch geld te laten overmaken. Op dat moment boden Borussia Münchengladbach en de Ra- tingse hotelier Altenkamp spontaan hun hulp aan. Borussia wilde zich garant stellen voor het onmiddellijk te betalen bedrag naar verluidt 26.000 mark en de heer Altenkamp bleek bereid uit z'n privé-vermogen een che que van Borussia te dekken. Het enige probleem was toen nog, dat de banken in Ratingen inmiddels ook al waren gesloten. Dankzij de medewerking van een bankdirecteur konden de zaken echter toch nog geregeld worden. Verbolgen Jan Mas man, de voorzitter van FC Twente, belegde drie kwartier voor het begin van de wedstrijd tegen Borussia In de persruimte van het Rheinstadion een persconferentie, tij dens welke hij de gebeurtenissen schilderde. Hij toonde zich uiterst verbolgen over de gang van zaken. „Waarom", aldus Masman, .moest dit moment worden uitgekozen om Gross aan te pakken? Waarom zo kort voor de wedstrijd deze problemen veroor zaken? Volkmar verblijft al bijna een half jaar in Enschede. Hij is vorig jaar in Offenbach geweest om met Kickers te onderhandelen en heeft een deel van het wereldkampioenschap bijge woond. Nooit heeft die advocaat uit Berlijn toen iets van zich laten horen. Waarom moet dan uitgerekend nu dat arrestatiebevel worden aangedragen? Wij, als FC Twente, vinden dit een bijzonder onsportieve en onverkwik kelijke gang van zaken. De advocaat van de tegenpartij in Berlijn was on vermurwbaar. We wilden ons garant stellen, dat de zaak na de wedstrijd afgehandeld zou worden. Dat is bot weg geweigerd. Ik mag wel zeggen. dat wij Borussia en hotelier Alten kamp bijzondere dank verschuldigd zijn voor hun hulp. Daardoor kan Gross vanavond spelen. Voor de gang van zaken heb ik 'echter geen goed woord over. Die mensen hadden geen onsympatieker moment kunnen uitkie zen. Bovendien loopt het proces nog.- In Nederland is het hoogst ongebrui kelijk, dat je al moet betalen voordat je veroordeeld bent Ik zal dan ook onderzoeken of er correct is gehan deld. Blijkt dat niet het geval te zijn, dan zijn ze van ons nog niet af. Het is toch te gek als er een arrestatiebe vel wordt uitgevaardigd wanneer de civiele procedure nog aan de gang is?" Tegenover het bestuur van FC Twente heeft Gross niet ontkend, dat hij nog verplichtingen in West-Duitsland heeft Het probleem schijnt echter te liggen in de grootte van de te betalen bedragen. Een van Gross' voormalige echtgenotes zou onder ede verklarin gen hebben afgelegd welk de Twente doelman aanvecht De vastgestelde ali mentatie zou niet in verhouding staan tot hetgeen Gross in Zuid-Afrika heeft verdiend. Gross zou dat kunnen bewij zen aan de hand van door de Zuid- Afrikaanse belastingen afgegeven schriftelijke verklaringen. Masman: „Volkmar is een paar weken geleden nog in Berlijn bij zijn moeder geweest "Hij zou daar toch niet naar toe zijn gegaan als hij iets te vrezen had? Bovendien had hij wel een of ander smoesje kunnen bedenken om onder de reis naar Düsseldorf uit te komen, als hij had geweten, dat hem dit boven het hoofd hing. Uiteindelijk kon hij nagaan, dat de Duitse pers zich voor deze wedstrijd op hem zou richten." Juist die Duitse pers, het op sensatie beluste deel daarvan althans, lijkt de zaak aan het rollen te hebben ge bracht Het boulevardblad „Bild" dat zich tijdens het vorig Jaar gehouden WK-voetbal al onderscheidde door Voorzitter Jan Masman (r) In gesprek met „weldoener" hotelier Alten kamp, die er mede voor zorgde dat het benodigde geldbedrag op tafel kwam. voortdurend onrust te stoken in de In Duitse ogen „vijandelijke" kampen het Nederlands elftal van toen kan daar nog over meepraten zette Gross dinsdagochtend al in de schijn werper. Nadat een verslaggever van Bild had nagetrokken of Gross zich inderdaad in Ratingen ophield volgde woensdag een verhaal, waarin de ex-echtgenotes Astrid en Karin aan het woord wer den gelaten en de door de advocaat te ondernemen stappen werden aange kondigd. Bij Twente veroorzaakte dat artikel geen opschudding omdat men er van uitging dat „Bild" weer eens onrust wilde stoken. Later op de dag bleek er toch meer aan de hand te zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Masman: „Het is een nare zaak. De hele handelwijze stuit me tegen de borst Waarom een dergelijke omsym- pathieke maatregel zo vlak voor een belangrijke wedstrijd? Onze trainer heeft overwogen Gross niet op te stel len omdat hij bang was, dat de con centratie verstoord zou zijn. Gross heeft er echter zelf op aangedrongen wel te mogen spelen." Tijdens de wedstrijd bleek, dat de gebeurtenissen enkele uren eerder geen nadelige invloed hadden op zo wel FC Twente als Volkmar Gross, die naderhand mede op aandringen van het Twente-bestuur ieder commentaar weigerde. Masman tenslotte: „Ik wil nogmaals benadrukken, dat het be stuur van Borussia ons enorm heeft geholpen. Zonder die steun hadden wij niets voor Gross kunnen doen. Het geld is nu bij de deurwaarder gedepo neerd en het blijft daar, zelfs al zou het proces nog vijf jaar duren". TON VAN DALEN •USSELDORF De uit rukking op het gelaat an Hennes Weisweiler ertelde veel, zo niet al- ïs. De trainer van Bo- Ussia Mönchengladbach een uitermate teleur- iteld man nadat zijn loeg er niet in was ge- d FC Twente op de tnieën te krijgen in de Iers te van twee Duits- Hederlandse confronta- jles met de UEFA-cup als toet. Gedurende het tste halve uur van het iel in het Rheinstadion Düsseldorf had Weis- eiler voortdurend on- itig langs de zijlijn ge- •pen, maar al zijn aan- ijzingen en comman d's waren zonder resul- aat gebleven. De dubbel- llanke stand stond ook lan het einde nog op het Sektronische scorebord m dat betekende voor 'C Twente een fraai suc- les. dstrijd tegen de koploper ®n de Bundesliga. Herhaalde- Ijk hadden zij in de dagen voor- tfgaande aan het optreden in Kisseldorf verkondigd: „Als we iet meer dan een minimale ne erlaag behoeven toe te staan lunnen we in Enschede de be ier pakken". De 0—0 was der ive een resultaat, dat de rachtingen overtrof. Het »k een verdiend resultaat, fant FC Twente beheerste het Pelbeeld voortdurend. Dankzij en uitgekiend taktisch concept, lat in de eerste plaats was ge- ieht op het voorkomen van te- fentreffers, werd Borussia nim- •er de kans gegeven in het uiste ritme te komen en een Jassaal offensief te ontketenen, foente bleef steeds zichzelf in *n strijd, waarin de sterren ®n vedetten als Herbert Wim- fter. Dietmar Danner, Henning 'nsen, Rainer Bonhof, en in Ündere mate ook die van Berti fogts verbleekten. „Dit was het «ste Twente, dat ik ooit zag", e' Stefan Kovacs, de oud-trai- van Ajax en huidige bonds- j^ch van Frankrijk, die in Kisseldorf aanwezig was, om- at hij met collega Helmut chön en enkele andere deskun Theo Pahlplatz in actie. De verdediger van Borussia komt te laat. FA-voorschriften handelde, ach terwege kunnen laten omdat de sfeer binnen de lijnen geen aan leiding gaf tot rigoureus ingrij pen. Voor Thijssen zal de kaart overigens geen gevolgen heb ben. Het was nl. zijn eerste in dit seizoen en pas na de tweede komt de strafcommissie van de UEFA in aktie. Volledig - Hoe zal het aflopen. Verschrikt kijken v.l.n.r. v. d. Vall, Thijssen, Overweg, Wittkamp en Van lerssel de bal na. digen moest praten over de sa menstelling voor de selectie van het Europese elftal, dat op 18 juni in Rio de Janeiro tegen Zuid-Amerika in het veld zal komen. „Dit was typisch Twen te". merkte Georg Kessler, naar het Rheinstadion gekomen om Johan Zuidema nog eens in ak tie te zien, op. .Het valt me tegen dat Borussia zich zo heeft laten beetnemen. Ik had ge dacht, dat het slimmer zou zijn". Dovemansoren Borussia Het zich inderdaad beetnemen. Het gaf Twente alle kans het spel zo te spelen als bijv. In Turijn, waar Juventus twee weken eerder nog verne derd was. Hennes Weisweiler had naar aanleiding van zijn bezoek aan die wedstrijd z'n spelers herhaaldelijk gewaar schuwd voor de kwaliteiten van Twente, maar woensdag avond bleek, dat hij voor dove mansoren had gesproken. Borussia ondernam nl. nage-, noeg niets om de Enschedeërs het spelen op balbezit te belet ten. Het verzuimde er op het middenveld een slijtageslag van te maken; Frans TTtijssen, Kick van der Vall en Theo Pahlplatz konden elkaar vaak naar harte lust de bal toeschuiven zonder dat er een Duitser aanstalten maakte de jacht op die bal in te zetten. Ómdat Twente niet naar Düsseldorf was gekomen om aan te vallen het feit, dat de UEFA-cup finale uit twee wedstrijden bestaat, werkt het pure resultaat-voetbal nu een maal in de hand werd het duel geen onvergetelijke verto ning. Het is zelfs voor te stellen, dat de thuisblijvers zich door het ontbreken van de sfeer waarvoor vooral de ruim 10.000 Nederlandse toeschouwers toch nog zorgden, bij de beeldbuis stierlijk hebben zitten vervelen. Wat niet wegnam, dat Twente een erg knappe wedstrijd speel de. Het stal weliswaar niet de show, maar dwong wel ieders bewondering af. Avontuur In het tweede bedrijf verdiende de wedstrijd als kijkspel een wat hoger waarderingscijfer. Borussia zocht toen nl. wat meer het avontuur, maar het kon zich ook toen vrijwel nim mer losmaken uit de IJzeren greep van Twente. De Enschedeërs maakten in die periode eigenlijk alleen de fout de countermogelijkheden niet volledig uit te buiten. Hoewel de defensie van Borussia soms al leen nog uit Berti Vogts en doel man Wolfgang Kleff bestond gaf Twente het concept, waar mee het was begonnen, niet op. Dat was begrijpelijk omdat 0—0 een uitstekend uitgangspunt voor de tweede ontmoeting in Enschede (21 mei) zou beteke nen, maar een beetje jammer was het wel omdat er zelfs winstkansen voor de Kohn-bri- gade waren. Hoewel die niet werden benut verdient Twente toch een groot compliment Het rehabiliteerde zich volledig voor de afgang, die het twee seizoe nen eerder in Mönchengladbach had beleefd. Twente speelde ste vig, maar overschreed nimmer de grenzen van het geoorloofde. De Enschedeërs kregen in totaal 17 vrije trappen tegen, Borussia 11. Cijfers, die aantonen, dat het ondanks de belangen die op het 6pel stonden een sportief ge vecht was. De Hongaarse scheidsrechter Karoli Palotai, in twijfelgevallen steeds de kant van de thuisspelende club zoe kend en opvallend tolerant toen Berti Vogts in de 68e minuut Jan Jeuring binnen het straf schopgebied tegen het gras werkte, die Palotai haalde in de 60e minuut de gele kaart tevoor schijn toen Frans Thijssen de bal wegtrapte nadat er al was gefloten. Die maatregel had Pa lotai, hoewel hij volgens de UE- Twente kan derhalve In de re turn over z'n volledige selektie beschikken, vooropgesteld na tuurlijk dat ernstige blessures uitblijven in de komende wed strijden tegen Feyenoord en FC Den Haag (bekerfinale). Of ook Borussia dan volledig zal zijn moet nog worden afge wacht. Christian Kulik liep bij een botsing met Volkmar Gross een tamelijk ernstige voetbles sure op, waardoor hij morgen in de competitiewedstrijd tegen FC Köln verstek zal moeten la ten gaan. Hoeveel tijd de gene zing zal vergen was gisteren nog niet bekend. Bovendien moet nog worden afgewacht of Jupp Heynckes tijdig hersteld zal zijn van een dijbeenblessure. De af wezigheid van Heynckes was in Düsseldorf zonder twijfel een forse handicap voor Borussia. .Hij zou met z'n internationale ervaring Borussia misschien uit het moeras hebben kunnen sleu ren", meende Georg Kessler. Met Heynckes, 21 competitie- doelpunten en 9 UEF A-cup-tref fers, zal de ploeg uit" Mönchen gladbach in Enschede zeker meer waard zijn dan woensdag avond het geval was. Daarom houdt de 0—0 nog geen enkele garantie in voor FC Twente. De door Borussia in de uitwedstrij den tegen Olympique Lyon, Real Zaragoza, Banik Ostrava en FC Köln en in de Bundesliga 6 zeges, 5 gelijke spelen en slechts 3 nederlagen gelever de prestaties moeten voor de Enschedeërs een duidelijke waarschuwing inhouden. Borus sia is uit zeker zo gevaarlijk als thuis en ook in de finale-wed strijden van het toernooi om de UEFA-cup tellen elders gescoor de doelpunten dubbel wanneer doelsaldo en puntentotaal gelijk zijn. TON VAN DALEN Borussia Mönchengladbach: Kleff; Vogts, Surau, Wittkamp en Bonhof; Stielike, Wimmer, Danner; Simon sen. Jensen en Kulik. FC Twente: Gross; Van lerssel, Drost. Overweg, Oranen; Thijssen, v.d. Vall, Pahlplatz; Bos, Jeuring en Zuidema. (Van onze sportredaktie) Düsseldorf Scheidsrechter Karoli Palotai, de Hongaarse rechtspreker die Borussia Mün chengladbach en FC Twente in totaal 93 minuten liet spelen, kreeg na afloop van het zonder doelpunten beëindigende duel bepaald geen lovende kritiek van de Enschedese spelers te incaseren. Nelis Overweg bijv. die door hem zes keer bestraft werd en daarmee de ongewilde „topsco rer" van de avond werd, ver zuchtte: „Ik ben echt wel wat gewend en ik heb het in Neder land vaak genoeg meegemaakt, dat tegen mij gefloten werd,' maar dit sloeg alles. Een paar keer kreeg ik een vrije trap tegen terwijl er niets aan de hand was, werkelijk niet. Soms vroeg ik me af: man, waar fluit je nou weer voor? en wat te denken van dat gevalletje met Jan Jeuring, zo'n minuut of tien na de rust? Hij had de bal al iets van zich afgespeeld toen Vogts hem onderuit haalde en voor mij was dat een geheide strafschop. Palotai deed echter niets. Maar in de finale van het wereldkampioenschap gebeurde echt zo'n beetje hetzelfde, met Cruyff en Vogts, en toen mocht Nederland wel een strafschop nemen, waarom nou dan niet?" (Van onze sportredaktie) Düsseldorf Tot de vele pro minente toeschouwers in het Rheinstadion te Düsseldorf be hoorde ook Georg Knobel, de coach van het Nederlands elf tal. Hij was na afloop gul met loftuigipgen aan het adres van FC Twente. „Ik heb het nog nooit zo sterk op balbezit zien spelen als vanavond," aldus Knobel. „Ik moet de ploeg com plimenteren met dit resultaat tegen een tegenstander, die toch waarschijnlijk de aan staande Duitse kampioen is. Borussia is me overigens wel tegengevallen ik vind het onbe grijpelijk dat de ploeg zo weinig initiatief toonde terwijl er ge wonnen moest worden." Knobel achtte de mogelijkheden voor Twente om de steeds aan Feyenoord behorende UEFA- cup in Nederland te houden erg groot." „Maar", aldus waar schuwde hij, „het blijft natuur lijk een kwestie van oppassen. Ik heb deze week de video-opna-' men van de WK-finale Duits- land-Nederland nog eens beke ken. Die Duitsers zijn in de counter toch wel razend gevaar lijk. In totaal vind ik echter TVente de betere ploeg. Het be schikt over een paar spelers, die het geheel vreselijke compleet maken. Completer in ieder ge val dan Borussia." Als kijkspel had de eerste finale de bondscoach niet kunnen im poneren. „Ik geloof, dat de doorsnee-voetballiefhebber het avontuur toch wel erg heeft ge mist Van een finale van een belangrijk toernooi als de UE FA-cup had je meer mogen ver wachten. Twente kan echter nauwelijks iets worden verwe ten. Het hoefde het spel niet te maken. Als ik een elftal op een dergelijke wedstrijd had moeten voorbereiden zou ik precies zo hebben laten spelen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17