De HAAGSE BLUF VAN MANSVELD IS VOORBIJ „Club kan zich met beker presenteren Jeugdspelers FC Den Haag tekenden voor Vlaardingen Zwaar kampioenschap voor kunstzwemsters FC Den Haag past entreeprijzen aan VASTE SELECTIE FC DEN HAAG Dalende belangstelling Europees bekervoetbal VRIJDAG 9 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA IS DEN HAAG Aad Mansveld, de weer in vorm zijnde aanvoerder van FC Den Haag, is blij met de laatste wedstrijd van het seizoen, waarin PSV kampioen kan worden, als gene rale repetitie voor de belangrijke be kerfinale van de volgende week don derdag tegen FC Twente. „Beide wedstrijden spoken al wekenlang door ons hoofd. Bijna dagelijks pra ten de spelers er met elkaar over. Het is voor de jonge jongens in ons elftal een droomkans ervaring op te doen met de in Eindhoven natuurlijk aan wezige spektakelsfeer rondom het eventuele kampioenschap en voor de anderen kan PSV een uitdaging zijn moreel sterker aan de bekerfinale te beginnen". De Haagse bluf van Mansveld is voorbij. Ande re jaren schreeuwde de 30-jarige ausputzer voor een belangrijke wedstrijd altijd hoog van de daken: „Laten zij maar opkomen. FC Den Haag kan elke tegenstander inpakken". Maar dat wilde is er af. Zijn totale kijk op voetbal is bedeesder geworden door het drama vlak voor het begin van het wereldkampioenschap voetbal, toen op 15 maart 1974 de aanhechtin gen van zijn enkelbanden afknapten en een droom werd afgebroken. Mansveld zette daarna voor zichzelf enkele zaken op een rijtje. Om niet helemaal van voetbal afhankelijk te zijn, stichtte hij met twee compagnons een inmiddels goed lopend bouwbedrijf, met veertig man personeel in dienst. Daarbij leerde hij, als voetballer, langzaam leven met de realiteit dat het verminderde talent van FC Den Haag („collectief gezien, bedoel ik") de eerste seizoe nen moet worden opgevangen met een onvoor stelbare inzet. Zijn waarschuwing aan PSV wordt daarom niet meer in de bla-bla stijl verpakt, maar hij kiest zijn woordkeus omzich tig. Onveranderd Toch is Aad Mansveld als sportman niet ver anderd. De ambitie het voorbeeld te geven is wellicht nog groter dan vroeger en hij zal alles doen bij PSV te stunten. „Hoewel ik het PSV (en voor al Jan van Beveren) heus wel gun kampioen te worden moeten wij niet onderschat worden. Wij zullen zeker op de nul spelen als test voor donderdag. Ik heb de hele week in onze kleedkamer al de stemming geproefd, dat iedereen best wil vech ten voor een flinke opkikker tegen FC Twente. „Er komt nog iets bij. Toen PSV nu al weer drie weken geleden Ajax op zo'n weergaloze manier oprolde, werd FC Den Haag onrecht aangedaan. „De laatste wedstrijd tegen FC Den Haag winnen we wel", luidde de PSV-opinie, „maar met FC Amsterdam moeten we oppas- Deze opvatting is in Den Haag verkeerd geval len en vooral de spelers uit de achterhoede wezen kwaad op het aantal tegentreffers. De verdediging van FC Amsterdam werd zeven keer meer gepasseerd en logischerwijze moet FC Den Haag daarom gemakkelijker op een nul kunnen spelen. Mansveld: „Temeer, omdat we de eerste wedstrijd thuis tegen ook redelijk tegenstand hebben geboden. Wij hadden PSV lange tijd erg aardig in de greep en wanneer dat weer lukt weet je nooit hoe PSV dit maal reageert." sterk Aad Mansveld voelt zich sterk; voor het eerst sinds anderhalf jaar eigenlijk. De kwalificatie wedstrijden tegen België eind 1973 waren voor hem als ausputzer van het Nederlands jelftal geweldig verlopen toen alle ellende on verwachts begon met een lichte operatie aan een verwaarloosd wondje op zijn voet. Een paar dagen in bed en het euvel zou verholpen zijn, luidde de aanvankelijke diagno se. Maar het genezingsproces duurde met de revalidatie enkele maanden. En toen die tegenvaller achter de rug was en Mansveld zijn hoop toch weer vestigde op Oranje, dat zou deelnemen aan het WK voetbal in West-Duits- land, brak de zwarte avond van de 15e maart 1974 aan. De training liep tegen het einde, toen de aanvoerder een poging deed de bal te onderscheppen. Met niemand in zijn directe omgeving kwam Mansveld vreselijk ongelukkig ten val. Hij verzwikte" zich en daarbij braken met een duidelijk hoorbare krak de aanhechtingen van het linker-enkelgewricht af. Na de operatie was langdurige rust vereist. Daarna heeft Mansveld vooral tegen zichzelf moeten knokken. De teleurstelling was uite raard groot en in totaal kon hij nu al acht maanden niet trainen. Dat is lang voor een speler van zijn leeftijd. Hij kon het merken. Zijn terugkeer bij FC Den Haag verliep moeilij ker dan hij zelf verwacht had. Hij moest veel alleen trainen, in de Scheveningse duinen en op de trappen van het stadion vooral, en dat werkte erg deprimerend op hem. Daarbij bleef de pijn een hinderlijke factor. In die periode was Mansveld een mentale crisis nabij. „De ochtend na een training kon ik mijn bed haast niet uitkomen van de pijn. Ik leek wel een invalide, zo strompelde ik door het huis. Als ik een tijdje op was ging het wel weer. Ik heb in die tijd terdege overwogen met voetballen te stoppen". Sinds twee maanden is de pijn verdwenen. („Al moet ik op de training nog niet in een kuiltje trappen want dan verrek ik nog van de pijn") en de aanvoerder van FC Den Haag stapt daardoor met zichtbaar meer zelfvertrouwen door de wereld. Hij voelt zich weer de oude. De man, die in een wedstrijd durft uit te breken als dat kan en dat initiatief straalt enigszins En uiteindelijk was daar weer het eerste optreden. Vijf maanden en een dag na zijn noodlottige trainingsavond. i Mansveld. Gedwongen door een blessure op het hele elftal af. Alhoewel de voorhoede veel te weinig scoort, schikt Mansveld zich niet in dat lot De laatste vijf wedstrijden maakte hij, de ausputzer, de twee enige treffers van FC Den Haag, waarvan die in de halve bekerfi nale tegen Wageningen in Utrecht van beslis sende betekenis is voor een plaats in de eind strijd en waarvan die van de afgelopen zondag bij Ajax het predikaat „werelddoelpunt" opge plakt kreeg. Mansveld blij: „Wanneer ik het hele seizoen in de vorm van nu was geweest, had ik misschien weer acht of negen doelpun ten kunnen maken". hoofdzaak Hoe belangrijk de wedstrijd tegen PSV voor voetballend Nederland ook moge zijn, hoofd zaak voor FC Den Haag is de bekerfinale in het Feyenoordstadion (15 mei om acht uur). Mansveld weet dat in het bijzonder. Het winnen van de beker is vermoedelijk de laatste kans in zijn carrière om deel te nemen aan het Europacupspektakel. „Mijn belang is echter niet eens het belangrijkste", vindt hij beschei den. „De club kan zich met de beker presente ren aan het publiek. Dat heeft FC Den Haag erg nodig". Mansveld rekent tegen FC Twente daarom op een harde wedstrijd. „Wij zullen in het besef dat FC Twente meer kwaliteit in de ploeg heeft dan FC Den Haag, kei- en keihard moeten werken en spelen. Zoals destijds tegen Sparta. En misschien zelfs nog wel harder. Het publiek vindt een beetje catch-as catch-can best aardig". Ook voor de stichting Betaald Voetbal Den Haag zal een prima prestatie in de Kuip het werken veraangenamen. De initiatiefnemers van deze „actieclub" zullen dan op een gemak kelijker entree bij het Haagse zakenleven mo gen hopen. „Er komt dan misschien meer geld los, waarmee het elftal versterkt kan worden". De waardevolste verdediger van FC Den Haag denkt en praat bijna als clubman, een zeld zaamheid tegenwoordig in Nederland. Het geld, dat de laatste drie jaar van zijn carrière nog in knip komt, is niet alleen zaligmakend. Ook andere waarden tellen in zijn oordeel mee. Het typeert de .andere" Mansveld van tegenwoor dig. Hij beschuldigt zelfs de bij FC Den Haag doorgebroken jeugd en verwijt ze onvoldoende inzet. „Spelers als Ling en Jol willen zich duur verkopen. Dat is him goed recht en in principe heb ik er geen enkel bezwaar tegen. Maar ik stel daar tegenover: doe er wat voor. Werk je uit de naad. Laat ook zien wat je waard kan zijn. Dat deed ik vroeger ook. Maar dat is er niet meer bij en dat neem ik ze toch wel kwalijk". Hans de Bruyn (Van onze sportredactie) DEN HAAG Drie Jaar lang heeft het bestuur van FC Den Haag de entreeprijzen voor de competitiewedstrijden op het zelfde niveau kunnen houden. Maar met Ingang van het sei zoen 1975-76 zal een lichte ver hoging worden doorgevoerd. De prijzen worden 1,- (was 1,-), ƒ3,75 (was ƒ3,50), 5,50 (was 5,-), 7,- (was 6,-), 9,- (was 8,-> en 12,- (was 10). Deze lichte trendaanpassing, die in andere steden van ons land twee jaar eerder plaatsvond, is in overleg met de gemeente Den Haag tot stand gekomen. Her man Choufoer, voorzitter be taald voetbal FC Den Haag: „Wij hebben deze verhoging zo klein mogelijk kunnen houden, omdat de club in het nieuwe seizoen een klein voordeeltje heeft doordat de vermakelijk heidsbelasting komt te vervallen en een vermogensbelasting wordt ingevoerd. Dat voordeel is in de entreeverhoging doorbe rekend". De belangstelling voor de beker finale van aanstaande donder dag tegen FC Twente ontwik kelt zich overeenkomstig de ver wachtingen. De kaarten die FC Den Haag heeft ontvangen, zijn vrij vlot van de hand gegaan. De al eerder geconstateerde ver hoogde belangstelling voor FC Den Haag in thuiswedstrijden van dit seizoen blijkt, naar uit de laatste cijfers is komen vast te staan, ongeveer vijftien tot twintig procent van de animo van het vorige seizoen te zijn. Choufoer: „We zijn erg blij en hopen dat deze trend zich ook het volgende seizoen zal voort zetten". (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de eredivisie valt zondag het doek en kunnen de spelers aan een welverdiende vakantie beginnen. Op deze laatste competitiedag wordt beslist of PSV Feyenoord landskam pioen wordt. PSV moet per se winnen van FC Den Haag dat naar Eindhoven toe moet. Aangenomen dan dat Feyenoord zijn uitwedstrijd, tegen het vermoeide FC Twente, tot een goed einde brengt. Verspeelt PSV een punt en wint Feyenoord, dan zijn de Rotterdammers kampioen door een gunstiger doelsaldo. FC Den Haag reist af met de bekende selectie. Het C-elftal gaat morgen bij FC Utrecht het seizoen afsluiten. Al mania wil Wim Rijsbergen DEN HAAG De eerste divi sieclub FC Vlaardingen heeft voor het komende seizoen be slag gelegd op vier spelers uit het C-team van FC Den Haag, dat zaterdag kampioen van Ne derland werd. Het zijn de mid- Wim Berckenkamp, een van de spelers die bij Vlaardingen teken den. Portugese voetballers gaan staken LISSABON - De voetballers, die spelen in de Portugese eer ste divisie, hebben besloten op U mei, de laatste dag van de competitie, te staken. Daarmee willen zij de regering dwingen de transfervergoedingen, waar van de clubs in toenemende mate afhankelijk worden, af te schaffen. De staking is uitgeroepen door Artur Jorge, speler van lands kampioen Benfica en voorzitter van de spelersvakbond. Hij was ook - zonder succes kandi daat voor de M.D.P.(Portugese Democratische Beweging) bij de recente verkiezingen. De spelers zullen zondag wel een aantal onderlinge wedstrijden spelen waardoor zij geld hopen te ont vangen dat bestemd is voor Ol- hanense, de club die onderaan staat en al sinds februari van dit jaar de salarissen niet meer heeft kunnen uitbetalen. denvelders Hugo Lochtenbergh en Wim Berckenkamp (beiden 22 Jaar), Joop Quelhorst (21) en Piet van der Meer (21), de laat ste als reserve-doelman. Alle vier kregen een contract voor éën Jaar. Zowel Berckenkamp als Lochtenbergh hebben wed strijden gespeeld voor FC Den Haag I. FC Vlaardingen is verder in on derhandeling met de 22-jarige linkerspits Barend van Heij- koop, ook van FC Den Haag. Rechtsachter Johnny Jansen gaat daarentegen FC Vlaardin gen verlaten. Deze speler, voor wie verleden jaar Ajax belang stelling had, is verkocht aan Heerenveen. Teun Kist, de 24-jarige vrije ver dediger van de eerste-divisie club Heerenveen, heeft zich voor drie jaar verbonden aan Go Ahead Eagles. Met de over gang van Kist naar de Deventer eredivisievereniging is een be drag gemoeid van 100.000 gul den. Ook de 18-jarige UEFA- jeugdinternational Jan Korte van Veendam gaat voor drie jaar naar G. A. Eagles. De kans bestaat dat Heerenveen doel- Griever kan behou- W ingen De Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft een da- lende belangstelling van het publiek vastgesteld voor Euro pa-Cupwedstrijden. Volgens Hans Bangerter, de secretaris generaal van de UEFA, zijn de hoge toegangsprijzen, de slech te accommodaties, de invloed van de televisie, de misdragin gen van groepen supporters en het defensieve spel van vele clubs de oorzaken van de terug lopende belangstelling. Tijdens een persconferentie in Wangen verklaarde Bangerter dat het gemiddelde aantal toe schouwers bij de wedstrijden voor de drie Europese beker toernooien (landskampioenen, bekerwinnaars en UEFA-Cup) van 32.000 in het seizoen 1971- 1972 gezakt is tot 26.500 in de periode 1973-1974. De teruggang geldt echter alleen voor het toer nooi van de landskampioenen. Voor het toernooi van de beker winnaars en in de UEFA-Cup steeg het aantal bezoekers in dezelfde periode resp. met 1000 en 1500. Bangerter zag als mogelijk om deze tendens om te buigen een instelling van twee groepen van vier clubs vanaf de kwartfina les, die dan een competitie spe len. De winnaars van beide groepen zouden elkaar daarna ontmoeten in de eindstrijd. Vol gens Bangerter zou ook het aan tal televisie-uitzendingen moe ten worden beperkt. Bovendien zouden de clubs, die aanvallend spelen extra beloond moeten worden. Er zouden bonuspunten moeten komen voor de ploegen die meer dan drie doelpunten in één wedstrijd maken. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Morgen worden in het gloed nieuwe sportfondsen- bad van Noordwijk de Nederlandse kampioen schappen kunstzwem- men gehouden. Tegen de gewoonte in wordt de gehele titelstrijd (technische figuren plus uitvoeringen) op één dag afgewerkt. De re den daarvan is, dat in het zwembad van Noordwijk het komende weekeinde ook nog de zweminterland Neder land BBelgië A plaatsvindt. Nationaal kampioene Angeli- ka Honsbeek van het Haagse DSZ vindt het een nadeel dat de kunstzwemsters zich slechts op één dag waar kun nen maken. „Je wordt er doodmoe van", zegt ze. „Bo vendien is de overschakeling bij de uitvoeringen erg groot. Na het solonummer moet je meteen over op de duetten. Direkt daarna moeten we dan nogmaals het water in voor het groepsnummer". Goede hoop Angel i ka heeft goede hoop om haar nationale titel te prolon geren. Samen met clubgenote Helma Gluvers zal zij het duet „Festival" uitvoeren. De kansen om bij de duetten als eerste te eindigen worden zo mogelijk nog hoger aangesla gen dan die bij de soli. DSZ zal in Noordwijk twee groepsnummers uitvoeren. Het nummer van de A-groep heet „Farbenwellen". Dit wordt ge bracht door zeven meisjes. Dat ietwat vreemde aantal voor een dergelijke - uitvoering is ontstaan door het feit dat An- gelika Honsbeek een aantal maanden in de Verenigde Sta ten heeft getraind. Zes meisjes hadden het nummer al voorbe reid, maar met de toevoeging van Angelika was rekening ge houden. Naast Helma Gluvers en Angelika Honsbeek zullen Ellen Jansen, Brigitte Roos, Lida van Veen, Vera Verloop en Ety Zijdenbosch „Farben wellen" voor hun rekening ne men. Ook de B-groep van DSZ neemt met een groepsnummer deel. Hierbij zullen Petri En gels, Belinda Bosch, Joke Mooy en Laura Willemse hun beste kunstzWembeentje voor zetten. i Azing den. FC Groningen, die in Grie- ver was geïnteresseerd, heeft momenteel meer belangstelling voor Henny Ardesch (31), die van FC Twente geen nieuw con tract krijgt De Venlose eerste- divisieclub FC VW heeft be slag gelegd op de 27-jarige ver dediger van St Truiden (België, tweede divisie) Klingen, die in het seizoen 1972-1973 speelde voor MW, heeft een contract voor twee jaar. De Westduitse tweede-divisie club Almania Aken wil Wim Rijsbergen (23) overnemen van Feyenoord. De blonde verdedi ger heeft al twee gesprekken gevoerd met bestuursleden van de Duitse vereniging, maar tot onderhandelingen met Feye noord is het nog niet gekomen. Derks fluit bekerfinale (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de bekerfi nale tussen FC Den Haag en FC Twente, die donderdag in de Rotterdamse Kuip zal worden gespeeld, is door de scheids- rechterscommissie van de KNVB de leiding toegewezen aan Frans Derks.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15