PHONM PENH VERLATEN, IEDER WERKT OP HET LAND Sacharovs beginnen hongerstaking In 1990 een Europese munt £e4dAc6omo/tit COMMISSIE BUIGT ZICH OVER ONAFHANKELIJK HEID VAN SURINAME TWINTIG JAAR VOOR MOORD OP CAROLIENTJE Italiaanse rechter spoorloos Socioloog weigert prijs VRIJDAG 9 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 MOSKOU (Rtr) De dissidente So v je trass isc he kernfysicus An drei Sacharov en rijn vrouw Yelena zijn gisteren een hongersta king van drie dagen begonnen uit protest tegen de weigering van de Russische autoriteiten mevrouw Sacharov naar Italië te laten gaan voor behandeling van een oogkwaal die haar volgens haar zeggen spoedig blind kan makpn. Het echtpaar ziet in de weigering van het visum een wraakneming in verband met de campagne die Sacharov al lange tijd voert voor de erkenning van de mensenrechten in de Sovjet- Unie. De Sacharovs lieten weten dat zij het begin van hun hongerstaking opzettelijk hadden laten samenvallen met de herdenking van het einde van de tweede wereldoorlog. Mevrouw Sacharov is een oorlogsinvalide. Haar oogkwaal is een gevolg van het letsel dat zij opliep, toen een bom een treinwagon trof waarin zij in 1942 als verpleegster in het noorden van de Sovjet-Unie werkte. een verblijf acht jaar in het Suezkanaal op gen kracht n Port Said, woensdag de Bit termeren in het ka naal te hebben verlaten. Er zitten nog twaalf sche pen vast in het ka- moeten naar Port scheepvaart vrij te BANGKOK (Rtr) Nu de laatste groep van 550 buitenlanders uit Phnom Penh in Thailand is aangekomen, komen de verhalen los over het benauwde verblijf in de Franse ambassade en de zware tocht van de Cambodjaanse hoofdstad naar de Thailandse grens. De eerste groep van bijna 600 buitenlanders, die vorig weekend in Thailand 1 arriveerde, had afgesproken hun relaas pas te vertellen nadat alle buitenlanders uit Cambodja geëvacueerd zouden zijn, om de achterblijvers Diet in gevaar te brengen. j De verhalen van de evacuees geven het beeld van een leeg land. De bevolking van Phnom Penh en andere grote steden is naar het platteland overge-' bracht, kennelijk in het kader van het opvoeren van de voedselproduktie. Grote aantallen burgers worden ingeschakeld in rijstvelden om een drei gende hongersnood op het door oorlog verwoeste land af te wenden. Volgens een Amerikaanse journalist lag Phnom Penh vol puin en brokstrukken, maar waren er geen aanwijzingen dat ernstige schade was toege bracht Wel waren er tekenen dat er behoorlijk was geplunderd, naar hij veronderstelde door iten van de Rode Khmer. „Maar er lag geen - op straat". De evacuees hadden geen aanwijzingen dat er op grote schaal terechtstellingen plaatsvinden. Ze hadden wel onbevestigde berichten gehoord over executies in Battambang. Een journalist van de Zweedse omroep zei berichten uit het buitenland, dat 80 90 mensen terechtgesteld zouden zijn, niet te kunnen bevestigen. Wel waren er aanwijzingen dat de Rode Khmer in Phnom Penh enkele men sen had doodgeschoten die niet uit de stad wilden vertrekken, kennelijk om een voorbeeld te stellen voor de rest van de bevolking. Miljoenen Cam bod jan en zijn kennelijk aan het werk gezet in de rijstvelden. De reizigers zagen het ongebruikelijke beeld van monnikken in gele pijen, aan het werk in de rijstvelden. Een Brit uit het gezelschap schatte dat 90 procent van het land, dat zij tijdens hun vier dagen lange reis passeerden, nog niet was bewerkt en ingezaaid, en dat terwijl de natte moesson nadert. In de gebieden die al langer onder controle van de Rode Khmer stonden was het beeld gunstiger en was het land wel bewerkt Soldaten van de Rode Khmer hadden gezegd dat ze twee maanden nodig hadden om orde op zaken te stellen in Phnom Penh. Daarna zou de bevol- Leden van de staf van de Franse ambassade In Phnom Penh proberen hier de tegenstribbelende president king geleidelijk kunnen terugkeren en zouden ook van de Cambodjaanse nationale vergadering Ung Bun Hor van het ambassadeterrein te verwijderen. Hij de buitenlandse ambassades weer open kunnen had om asiel gevraagd bij de overgave van de stad aan de Rode Khmer, maar kreeg geen toestemming gaan. .op de ambassade te blijven. DEN BOSCH (ANP) De rechtbank In Den Bosch heeft woensdag de 20-jarige Edgar van der L. uit Eindhoven conform de eis veroordeeld tot twntig jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Hij kreeg deze straf voor doodslag Öp de 59-jarige winkelierster mevrouw P. van de Biggelaar-Vogels uit Best op 12 maart vorig jaar, en tiet onttrekken aan het ouderlijk gezag van de 5-jarige Carolientje Pessers uit Waalre, vrijheidsberoving en het vermoorden van het meisje. In deze straf waren ingecalculeerd een reeks inbraken, brandstich tingen en een poging tot verkrachting van een 13-jarig meisje. .Bescherming van de maatschappij heeft voorop gestaan bij de samenstelling van het vonnis", aldus een der overwegingen van de rechtbank. Chinese ambassadeur bij E.G. PEKING (AFP) - China heeft besloten een ambassadeur te be noemen bij de Europese Ge meenschap. Dat is in Peking bekendgemaakt door de vice- voorzitter van de Europese com missie, Christopher Soames, die een bezoek aan China brengt Peking is ook bereid met de EG te onderhandelen over een han delsverdrag. Achterstand bij PTT door feestdagen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De posterijen kampen door de feestdagen in deze weck met een flinke ach terstand in de verwerking van de poststukken. Momenteel beeft de PTT in Den Haag een achterstand van ongeveer 150.000 stuks. Extra-hulpkrach- ten zijn aangetrokken om de achterstand zo mogelijk nog voor het weekeinde weg te wer ken. ..We hebben deze week slechts drie werkdagen en de aanvoer van vijf werkdagen. De achter stand is ontstaan op woensdag avond, toen we een abnormaal pote hoeveelheid te verwerken kregen. De 150.000 stuks hopen morgen in de bestelling te kunnen brengen met de hulp van de extra-krachten," aldus ®en woordvoerder van de PTT, die de achterstand „gering" noemt in vergelijking met de dagelijkse verwerking in Den Jkag van een miljoen poststuk ken. Nederlandse kotters opgebracht HAMBURG (DPA) - Twee Ne- derlandse viskotters, afkomstig uit Katwijk en Texel, zijn giste ren in de monding van de Eider opgebracht wegens vissen in de Westduitse territoiale wateren. Zij moeten rekening houden met verbeurdverklaring van hun vangst en hun netten alsme de met een proces. Volgens de politie hebben zij tweeduizend kilo vis aan boord. Giscard: ophouden met herdenkingen PARUS (UPI) - President Gis- eard dTstaing van Frankrijk heeft gisteren bekend gemaakt, dat Frankrijk dit jaar voor het laatst de Duitse nederlaag in de Tweede Wereldoorlog heeft her dacht Giscard heeft deze be slissing ook meegedeeld aan de ankerde landen van de Europe se Gemeenschap. Volgens de Franse president heeft Europa „de bladzijde van de broederoorlogen in het verle den omgeslagen" en bouwt het nu aan zijn eenheid. Giscard nam dit initiatief aan de voor avond van de herdenking van de redevoering van Robert Schuman in 1950, die daarmee een aanzet gaf tot de Europese Gemeenschap. Schumans rede wordt vandaag in Parijs her dacht. De Duitse president Walter Scheel heeft zijn landgenoten voorgehouden dat Duitsland nog niet klaar is met zijn verle den. Tar herdenking van de Duitse nederlaag van dertig jaar geleden herinnerde Scheel eraan dat het einde van de ver woestende krachten van het na zisme niet van binnen uit Duits land maar van buitenaf is geko men. Door een staking bij de Japanse spoorwegen kregen de wegen rond Tokio een overvloed aan auto's te verwerken. Hier de entree van een tolweg naar het zuiden. Zonder het spreekwoordelijke oosterse geduld zou deze situatie allerlei moeilijkheden opleveren. DEN HAAG (ANP) - Uiterlijk in 1990 moet er een Europese munt bestaan. Dan moeten de nationale valuta's zijn afge schaft Dit is een van de be langrijkste stappen op weg naar een Europese Unie, aldus een advies van een commissie van deskundigen dat aan minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is uitgebracht Het ad vies is vanmorgen openbaar ge maakt De verwezenlijking van één Eu ropese munt die vanaf 1980 moet worden voorbereid, is no dig omdat het voortbestaan van de nationale munteenheden de lidstaten altijd de mogelijkheid biedt terug te vallen op een eigen monetair en economisch beleid met nationale doelstellin gen. De commissie (de commissie- Spierenburg genaamd) toont zich over de Europese eenwor ding wel bezorgd. „De EEG zal wel niet uiteenvallen, maar het gevaar van een voortschrijdend Overstromingen Bij overstro mingen in het westen en noord en van Iran zijn de afgelopen 24 uur 54 mensen om het leven gekomen, zo meldde een dag blad in Teheran. Veel mensen worden nog vermist verval is aanwezig. Men komt er niet met alleen maar algemene goedwillende intentieverklarin gen af te leggen". Daarom moet volgens de commissie de Neder landse regering haar Europees beleid richten op een spoedige totstandkoming van de Europe se Unie. Met de natte vinger IN AFWACHTING VAN DE REGERINGSNOTA over het recht vaardiger inkomensbeleid wagen we het de stelling te poneren dat een overheid die in de gegeven omstandigheden haar best doet onbillijkheden weg te nemen, in de praktijk nooit veel verder zal komen dan wat bijschaven. Werkelijk fundamentele veranderingen zijn niet mogelijk; voor de meeste mensen maakt de overheid zelfs de indruk dat ze met een natte vinger in de wind probeert de meest gunstige koers voor haar beleid te bepalen. Van hoog tot laag is er, spontaan of gepropageerd, een begrip over rechtvaardigheid gegroeid, dat het uiterlijk heeft van een heel onregelmatige kromme. Bij de een zijn pogingen om aan wettelijk geregelde belastingen te ontkomen, zo iets als een verkregen recht geworden. Anderen noemen fiscale consequenties voor overwerk en vakantietoeslagen een „schandaalbelasting", hoewel met de beste wil van de wereld niet aan te tonen valt, dat deze inkomsten van een andere rangorde zijn dan gewoon loon. TEGENOVER DE AANSPRAKEN op meer tegemoetkoming voor ongehuwden, werkende vrouwen en jongeren kunnen andere cate gorieën ook meer aandacht voor hun problemen vragen. Zo vinden wij bijvoorbeeld, dat de gehuwde, niet-werkende vrouw allengs reden tot klagen over discriminatie op het gebied van belasting en inkomensbescherming heeft Ergens maken we de merkwaardi ge ontwikkeling mee, dat we streven naar een optimale vorm van solidariteit maar die dan weer proberen uit te splitsen in bevoor rechting van groepen. Het is een waanidee, dat dit allemaal verholpen kan worden, als eenmaal een punt gezet wordt achter de maatschappij met sterke relaties tussen produktie en consump tie. Uit symptomenstreven met even grote kwalen behept zal zijn. EEN DUIDELIJKE GRENSvoor een sociaal toelaatbaar minimum- en maximuminkomen kan dan ook nooit meer dan een hulpmiddel zijn om tot rechtvaardiger verhoudingen te komen. Die grenzen zullen verder in de eerste plaats moeten gelden voor goed te controleren netto-inkomens, ten tweede nooit losgemaakt kunnen worden van een zekere mate van inspanning die iemand in het belang van zichzelf, de zijnen en de hele samenleving getroosten wil en in de derde plaats toegepast moeten worden in een situatie waarin ieder met zijn positie in die samenleving als gelijkwaardig wordt beschouwd. Wat een complicaties kan dat niet geven! Weeroverzlcht Een omvangrijk lagedrukge bied, waarvan verschillende de pressie-kernen aanwezig waren, gaf in het afgelopen etmaal in West- en Midden-Europa weer van uiteenlopende aard te zien. In West-Frankrijk was het zwaar bewolkt met regen en middagtemperaturen van tien tot dertien graden, aan de zuid kust was het warmer, maar daar kwam regen en onweer voor. In Noordoost-Frankrijk was het zonnig en steeg het kwik tot ongeveer twintig gra den. In België steeg de middag- temperatuur op veel plaatsen ook tot die hoogte. In ons land was het weer het zonnigst in het zuiden en zuidwesten met tem peraturen tot achttien graden. In het noordoosten drong in de loop van de ochtend en middag een regenfront het land binnen, waardoor het kwik er bij circa veertien graden bleef steken. In het komende etmaal zal vochti ge lucht naar onze omgeving stromen. Er kunnen daarbij plaatselijk enkele buien tot ont wikkeling komen. In het tempe- ratuurverloop komt niet veel verandering. De vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Plaatselijk buien en middagtemperaturen omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland, voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 7 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Amsterdam h. bew. 16 0 Frankfort Gcnèvc Helsinki Luxemburg Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York ROME (AP) Een rechter die de leiding heeft over de moder nisering van het Italiaanse ge vangeniswezen is sinds dinsdag- avond spoorloos verdwenen. Rechter Giuseppe di Gennaro vertrok dinsdagavond uit zijn kantoor in het Romeinse minis terie van justitie op weg naar huis, maar volgens zijn echtge note is hij daar niet aangeko men. De politie deelde mee dat men Gennaro's auto verlaten en met openstaande portieren heeft aangetroffen op een groot par keerterrein bij het Flaminio sta dion. PARAMARIBO (ANP) Een gemengde Nederlands-Suri naamse commissie zal zeer snel beginnen de problemen te in ventariseren, die kunnen rijzen en deels zijn gerezen rond de zogenaamde nationaliteitentoe- scheiding na de onafhankelijk heid van Suriname in novem ber van dit jaar. 1 Minister Van Agt van justitie en zijn Surinaamse ambtgenoot Hoost maakten dit gisteren in Paramaribo bekend na hun vijf daagse overleg. De commissie, die zal bestaan uit hoge ambte naren, is in feite de voorloper van de commissie, die na de onafhankelijkheid aan het werk gaat en die onderdeel is van de nationaliteitenregeling, zoals Nederland en Suriname al in een eerder stadium waren over eengekomen. De ruim 2000 Nederlanders - mannen, vrouwen en kinderen, in Suriname hebben in een brief aan de regeringen van Neder land, Suriname en de Neder landse Antillen aandacht ge vraagd voor de situatie waarin zij komen te verkeren, als Suri name in november onafhanke lijk is geworden. Deze Nederlan ders, verenigd in het "Comité artikel 12" willen dezelfde rech ten als Surinamers in Neder land, die na de onafhankelijk heid te allen tijde kunnen terug keren naar hun vaderland. Dat is bepaald in de door de drie regeringen aanvaarde "ontwerp overeenkomst inzake de toe scheiding van nationaliteiten". Veel Nederlanders in Suriname zijn met een "landskind" ge trouwd en hebben in Suriname geboren kinderen, zo blijkt uit de brief van het comité. Ook andere overzeese Nederlanders, die in Suriname willen blijven leven en werken, hebben zich bij het comité aangesloten. Een zwaan In de Zaanse kinder boerderij heeft "gezorgd voor een forse gezin suitbreiding. Ne gen jongen zijn dezer dagen uit het ei gekropen. Jongelui uit overstroomde tunnel gered JERUZALEM (Reuter) De brandweer heeft gisteren meer dan honderd jongelui gered uit een overstroomde tunnel onder Jeruzalem. De kinderen bevonden zich in de in 700 voor Christus door koning Hezekiah gebouwde tun nel toen water uit een onder grondse bron de gang binnen stroomde. Enkele jongens slaagden erin uit de tunnel te komen en alarm te slaan. De overigen moesten tot hun kin in het water staande wachten tot er hulp opdaagde. Drie meisjes, die bewusteloos waren geraak,t werden door an deren boven water gehouden. De 300 meter lange tunnel dien de om het oude Jeruzalem te voorzien van water uit de bron nen van Siloam. Hij wordt be schouwd als een wonder van historisch technisch vernuft. DEN HAAG (ANP) De socio loog dr. A. de Swaan uit Am sterdam heeft geweigerd de Ko ninklijke Shell-prijs 1975 van 25.000 gulden uit handen van een van de Shell-directeuren in het hoofdkantoor van deze olie maatschappij in ontvangst te nemen. De prijs was hem door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen toegekend voor zijn onderzoek naar coali tievorming bij kabinetsforma ties in een aanUI landen van Europa en in Israël. Een commissie van de Holland sche Maatschappij der Weten schappen bestaande uit zaken lieden en hoogleraren, kent deze prijs toe. Het geld komt uit een fonds beheerd door de „stich ting Koninklijke-Shell-Prijs". Dr. de Swaan zei desgevraagd erg blij te zijn met de toeken ning van de prijs. Hij vond al leen de uitreiking door een di rectielid van de Shell „onaan vaardbaar". Bomaanslag op filmfestival in Cannes CANNES In het festival-pa- leis in Cannes, waar vanavond het 28ste filmfestival zal worden geopend is vanmorgen een plas tic bom ontploft Het gebouw is aan de westelijke zijde ernstig beschadigd en twee televisieauto's voor het paleis zijn eveneens zwaar beschadigd. Van een gebouw tegenover het festivalpaleis zijn alle ruiten ge sprongen. De zaal waarin vanavond het filmfestival begint, heeft even wel geen grote schade opgelo pen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13