Volgend jaar al kans op eüng overwinst Grote voorraden tijdens oliecrisis dankuwel Minister v.d. Stoel voert vierdaags beraad in Egypte Kabinetsberaad *af oplossing Zomertijd mogelijk al in 1976 Run op goedkope Duitse benzine GEEN VROUWEN BU POLITIE EINDHOVEN SUPERMEUBELSHOW* *ookop Hemelvaartsdag Bent u morgen (donderdag)ook vrij? DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune. per mm. Telefoontjes f 3.65 - Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.69. kwartaal f 34.76. jaar f 135.15 losse nummers 50 cent. Woensdag 7 mei 1975, 65e jaargang no. 20112 FC Twente FC Twente speelt in Dusseldorp de eerste finalewedstrijd om de UEFA-cup tegen Borussia. Theo Reitsma levert commentaar op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II, om 19.30 uur Kenmerk met Indianen in Mexico; om 20.21 uur de Italiaanse tv-film De zaak Don Mirizoni. Morgen op Ned. I om 20.16 uur Klaverweide (1) In het zuiden bewolking In het noorden en midden van het land droog en zonnig weer. In het zuiden van het land wol kenvelden en hier en daar een bui. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. Max. temp. van 13 graden op de Wadden tot 20 graden in het binnenland. Morgen zon: 4.5920.15. Maan: 3 3117.28. Schev. hoogw.: 1.1913.42. Laagw. 9.04—21.33. SaBSBE3SiZ5SHEE19HHH Minister Lubbers van Economische Zaken zit hier eenzaam en verlaten achter de regeringstafel, tijdens de zitting van de Tweede Kamer gistermiddag. Hij was toen nog steeds het middelpunt van een crisisach tige sfeer in het kabinet. (Van onze parlementaire redactie) Haag Opgelucht door het bereikte koord in de ministerraad gelooft minister ersma van Sociale Zaken, dat de werkne- volgend jaar reeds kunnen delen in vermogensaanwas. Hij zei hierover gis- avond, dat de vermogensaanwasdeling aandeel voor de werknemers in de waarschijnlijk spoedig van tit zal zijn; zo spoedig, dat de winsten 1975 er nog onder kunnen vallen, r. R Kruisinga van de CHU is nog niet re r als minister Boers ma. "Eerst moet tar eens vastgesteld worden, wat men >cies onder winst verstaat Bij het huidige npo van de geldontwaarding moet het nstbegrip worden herzien", meent de frac- leider van de CHU in de Tweede Kamer. Hij wees er gisteravond op, dat volgens hem de belangrijkste beslissing in deze kwestie nog genomen moet worden. "De zaken wor den geregeld bij de wet en niet bij nota", aldus dr. Kruisinga, daarmee doelend op de nota inkomensbeleid, die vrijdag aanstaande bij de Tweede Kamer komt. "Dit kabinet overlaadt ons wel met nota's, maar wetsont werpen komen er veel te weinig". Politici van de regeringspartijen en woord voerders van de vakbeweging zijn verheugd, dat de vermogensaanwasdeling niet tot een kabinetscrisis geleid heeft Fractieleider An- driessen van de KVP liet gisteravond op nieuw uitkomen, dat het de laatste dagen niet ging om het principe van deling in de overwinst, maar wel om problemen hiermee in moeilijke tijden, waartegen minister Lub bers gewaarschuwd had. De ministers heb ben elkaar thans kunnen vinden op een compromis, dat de hoogte van de deling in de overwinst kan schommelen, naarmate de economische situatie goed, minder goed, of slecht is. Maar zij kan niet opgeschort wor den, hoe mager de overwinst ook zou kun nen zijn. De AR-fractieleider in de Tweede Kamer mr. W. Aantjes toonde zich gisteravond nog wat geprikkeld over de crisisachtige sfeer rond deze kwestie. "Kennelijk vond het pro gressieve deel van het kabinet het noodzake lijk de indruk te wekken, dat aan de chris ten-democraten de VAD ontwrongen moest worden. Maar de christen-democraten heb ben eind vorige week al de basis gelegd voor een compromis", aldus mr. Aantjes. Onderzoek naar prijsgedrag maatschappijen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De invoering van de benzinedistri butie tijdens de oliecrisis was niet gerechtvaar digd op grond van de olievoorraden in ons land. Eind december "73, kort voordat tot invoering van de distributie werd besloten, waren de benzine voorraden zelfs 50.000 ton groter dan in augustus '73. „Vooral de Shell „zwom" in de olie", aldus de heer A. G. Hoegen Dijkhof namens de ABG, een grote handelsonderneming in aardolieproduk- ten. De heer Hoegen Dijkhof verklaarde dit gister avond tijdens de vijfde en laatste hoorzitting van de vaste commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer over de oliecrisis. Naar aanlei ding van klachten van de ABG gaat de Economi sche Controle Dienst een onderzoek instellen naar het prijsgedrag van aardoliemaatschappijen gedu rende de recente oliecrisis. Volgens de Aardolie Belangen Gemeenschap (ABG) hebben de maat schappijen zich tijdens de crisis schuldig gemaakt aan overtreding van de prijzenbeschikking van ministe Lubbers van Economische Zaken. Volgens de ABG had de regering tijdens de oliecri sis de voorraden in beslag moeten nemen. „Dan had men kunnen verdelen en elke maatschappij aan z'n trekken kunnen laten komen", aldus de ABG, die zelf tijdens de oliecrisis met een tekort kampte omdat de maatschappijen de ABG niet voldoende bevoorraadden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Deskundige kringen sluiten niet uit, dat reeds volgend jaar voor Neder land en vele andere Europese landen de zomertijd zal worden ingevoerd. Het zal van interna tionaal overleg, dat medio juni in Brussel plaats vindt, afhan gen of dit lukt. Anders wordt het voorjaar 1977. Invoering van zomertijd, dat wil zeggen het vooruitzetten van de klok met een uur waardoor men 's avonds langer daglicht heeft en minder energie verbruikt, be staat al in Engeland, Spanje, Italië en Griekenland en wordt door andere landen nagestreefd. Alleen West-Duitsland toont zich nog weinig geestdriftig, maar zal uiteindelijk wel mee doen. Bij algemene deelneming zal het gemakkelijker zijn nieu we dienstregelingen enz. door te Redding Politie agenten van het Amerikaanse stadje Dade County haasten zich om de 2-jarige Michael Smith naar een zie kenhuis te brengen. Het jongetje was in een nauwe waterput van 10 meier diep ge vallen en kon pas na vijf uren uit zijn be nauwde positie wor den gered. IGENT idanks het jaar van de vrouw wel in de sterkte meetellen. FORD DENKT KANDIDATUUR VE STELLEN WASHINGTON (AP) - Presi- ent Ford heeft gisteravond te temen gegeven dat hij van lan is om in 1976 opnieuw een I ooi naar het presidentschap te oen. Hij verklaarde dat een roep supporters onder leiding an de voormalige voorzitter in de republikeinse partij lean Burcb over enkele dagen lijeen zal komen om over een ezingscampagne te praten, achtte de tijd nog niet rijp zijn kandidatuur officieel kend te maken. Volgens de sident zal de huidige rege- in november 1976 een uit- nde kans maken. Koninklijke Shell De financië le resultaten van de maatschap pijen van de Koninklijke Shell- groep over het eerste kwartaal van 1975 zullen op 15* mei voor beurs bekend worden gemaakt. M.J. Bruin benoemd tot burgemeester van Arckel DEN HAAG/ZOETERMEER - Wethouder MJ. Bruin uit Zoe- tenneer is bij koninklijk besluit benoemd tot burgemeester van de gemeenten Arckel en Kedi- chem. De benoeming gaat in per 1 juni. Wethouder MJ. Bruin is veertig jaar oud en lid van de P.v.d.A In Zoetermeer beheert de heer Bruin de portefeuille van ruimtelijke ordening, wo ningbouw, samenlevingsopbouw en jeugdzaken. Bovendien is de heer Bruin loco-burgemeester van Zoetermeer. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul Lei WÊmm naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar. naam: adres:.. woonplaats:.. Protest Britse boeren hebben gisteren in de buurt van Plymouth een vrachtwagen met Franse eieren ge kaapt. De eieren wer den op de weg ge gooid. De actie was onderdeel van een protest tegen de im port van Franse eie ren. Britse boeren klagen al maanden dat zij door deze im port nauwelijks de produktiekosten van hun eieren op de vei ling halen. MAASTRICHT (ANP) Sinds de jongste prijsverhoging van de benzine gaan steeds meer Limburgers tanken in het Duitse grensgebied. Pompstationhouders in Aken en omgeving spreken van een ware run van Nederlanders op Duitse benzine, die aanmerkelijk lager in prijs is. Betaalt men in Nederland 99,8 cent per liter super, in Duitsland betaalt men daarvoor slechts 87,9 pfennig. Wie in Duitsland bij de witte pompen tankt is nog goedkoper uit Er worden prijsver schillen genoteerd van 24 cent voor super en 20 cent voor normale benziner per liter. EINDHOVEN (ANP) De politie van Eindhoven stelt geen prijs op vrouwelijke collega's. De voornaamste reden om vrouwen uit dit korps te weren is, dat se in sterkte volwaardig meetellen, maar niet in alle diensten inzetbaar «Ijn- Het Eindhovense politiekorps heeft hiertoe gisteravond besloten tijdens een bijeenkomst van de waarnemend hoofdcommissaris en de personeelsvertegenwoordiging. De beslissing werd unaniem ge nomen, hoewel de waarnemend korpschef aan de conclusie v zich tig het woordje „voorlopig" toevoegde. I ADVERTENTIE] in Bergsrfienhoek bij deMeubeloar 2500m2 voordeelhallen. Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uur, vrijdagavond tot 9uur Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848 Den Haag (ANP) Minister Van der Stoel is vandaag voor een officieel bezoek van vier dagen in Egypte aangekomen, het eerste Arabische land dat hij sinds de oktoberoorlog bezoekt Hij voert, volgens het voorlopige programma, be sprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot Ismail Fahmi, premier Salem, de secretaris-generaal van de Arabische liga Mahmoud Riad, de secretaris van de Arabische Socialistische Unie Hafiz Gha- nem en de voorzitter van de volksvergadering, Sajed Marei. Het is de bedoeling dat beide ministers een ver drag over economische en technische samenwerk ing tekenen, een soort kaderovereenkomst zoals Nederland met onder andere talrijke Oosteuropese landen heeft gesloten. Een gemengd Nederland s—Egyptische commissie zal van tijd tot tijd bij eenkomen om concrete projecten te bespreken. Tevens zal een protocol bij de bestaande, uit 1960 daterende Nederland-Egyptische culturele over eenkomst worden getekend, dat ten doel heeft de culturele betrekkingen te intensiveren. Aanvankelijk hoopte men in Den Haag, dat tijdens het bezoek van de minister ook nog een wegver- voersovereenkomst zou worden getekend, krach tens welke Nederlandse vrachtauto's in Egypte niet zwaarder zouden worden belast dan plaatselij-, ke vrachtauto's, maar deze overeenkomst zal waarschijnlijk niet op tijd gereedkomen. Mevrouw Van der Stoel zal 200.000 gulden van het Nederlandse Rode Kruis, via de vertegenwoordi ging van het Internationale Rode Kruis in Cairo, overdragen aan een Egyptische stichting die een dorp beheert voor revalidatie van gehandicapte «kinderen. Frank Sinatra ook in Brussel AMSTERDAM Aan de Euro pese tournee van Frank Sinatra, welke op 19 mei in Monte Carlo aanvangt, is nog een extra op treden toegevoegd en wel op 1 juli in de zaal Voorst Nationaal te Brussel, zo deelt impressario Lou van Rees mee. Plaatsen voor dit concert zullen ook in ons land verkrijgbaar zijn, o.m. bij alle vw-kantoren en bij de bekende verkoopadressen. Op 2 juli treedt Sinatra óp in het Amsterdamse Concertge-' bouw. Vera Volkova overleden KOPENHAGEN In de leef tijd van 71 jaar is dinsdag in de Deense hoofdstad overleden de balletdanseres Vera Volkova. Zij heeft in Londen onder meer Margot Fonteyn en Rudolf Noe- rejev als leerlingen gehad. Volkova is 25 jaar lang leidster geweest van het ballet van de Koninklijke Schouwburg in Ko penhagen. Zij verliet in 1929 de Sowjet-Unie en ontmoette in China de Britse schilder Hugh William, met wie zij later in het huwelijk trad. Granaat uit oorlog gevonden NOOTDORP Bij graafwerk zaamheden aan de Nootdorpse Kortelandseweg hebben bewo ners van die weg gisteren een niet ontplofte mortiergranaat uit de tweedewereldoorlog aan getroffen. De rijkspolitie heeft de granaat in een emmertje met zand naar het Nootdorpse bu reau van politie gebracht, waar de granaat vandaag door de mijnopruimingsdienst onklaar wordt gemaakt Parketpolitie (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vijfhonderd parketwachten die dienst doen bij de gerechtelijke instellin gen, zullen zich voortaan par ketpolitie mogen noemen. Minister Van Agt is akkoord gegaan met deze benaming, die al lang een wens is van de parketwachten die streven naar meer aanzien van hun beroep. Over uniform, rangindeling, sa lariëring en opleiding duurt het overleg nog voort. 'Wervelstormen Het oostelijk deel van de Amerikaanse staat Nebraska is gisteren getroffen door wervelstormen. Hierbij is een aantal mensen gewond ge raakt en werd voor miljoenen guldens schade aangericht De wervelstormen vernielden tien tallen huizen en gebouwen, blie zen voertuigen omver en rukten bomen en electriciteitsmasten uit de grond. Kom dan gezellig naar de meubelshow van mijnders GEOPEND van 11-5 uur U KIEST UIT DE GROOTSTE KOLLEKTIE VAN DE RANDSTAD: SOOOm' LEIDEN Lange Gracht 5 Parkeerplaats bi| molen Oe Valk. LISSE Kanaalstraat - Heereweg Eigen parkeerterrein

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1