Het verhaal van Zwarte Marie Inkrimping Europese glastuinbouw alleen kwestie van sanering Bloembollenvak staat voor ingrijpende structurele wijzigingen fBOUW IN EUROPA ROET $TERK INKRIMPEN Verdere ontsporingen tegengaan VERLENGING STEUN AAN GLASTUINBOUW EN VISSERIJ VALT IN GOEDE AARDE GOEDE PRIJSVORMING IN GROENTESECTOR SNIJBLOEMEN: REDELIJK TOT GOED BETAALD LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1975 jinbouw-'. In d* vtntriJtMtor iun dient «ind «(gember v»n dit ÜT t venten kiri-grhandliaifd bi"- vj»t'p- In de krant van vrijdag 25 april maakten wij melding van het voornemen van de Europese commissie om de Europese glastuinbouw in te krimpen. In bijgaand artikel wordt een en ander nader toegelicht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het bericht dat de Europese commissie de glastuinbouw in Europa sterk wil inkrimpen is in Nederland niet bepaald als een bom inge slagen. Immers Nederland kende allang de regeling via het ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw waarbij voor iedere vierkante meter glas die wordt afgebro ken een bepaalde vergoeding wordt verleend. Die vergeo- ding is in de loop der jaren opgetrokken van vijf naar twaalf gulden per vierkante meter. Nederland is in principe nooit tegen een saneringsregeling voor de glastuinbouw geweest. Maar om zo'n regeling buiten het E.E.G. verband in te voe ren heeft weinig nut. Alleen voor tuinders die er toch mee willen stoppen of die met een verouderd glasarsenaal zitten is de huidige regeling aantrek kelijk. Maar van het werkelij ke doel om de aanvoer terug te brengen om zo de prijzen van de producten weer wat op te drijven komt weinig tot niets terecht Het wad daarom dat minister Van der Stee bij de Europese commissie heeft aangedrongen op een sanering van deze be drijfstak in Europees verband. Het voorstel van de Europese commissie is afkomstig uit het actieprogram van ir. Lardi- nois. Over het voorstel van de commissie is nog niet gestemd en het is dan ook goed moge lijk dat er een aantal verande ringen in de opzet van het oorspronkelijke voorstel ko men. Zo is het redelijkerwijs te verwachten dat de voorge stelde vergoeding van 12,50 per vierkante meter afgebro ken glas nog verder wordt op getrokken. Mocht het voorstel van de Eu ropese commissie worden aangenomen dan betekent dat voor Nederland niet bepaald dat er een stroom van proble men op gang wordt gebracht. Voor de tuinders houdt de nieuwe regeling simpel in dat de vergoedingen voor het af gebroken glas hoger worden. Ook voor het Rijk is de nieu we regeling wel degelijk aan trekkelijk. Een deel van de uitkeringen aan de tuinders kan verhaald worden op het Europese Landbouwfonds. Dat deel dat gedeclareerd mag worden is 25 procent van de totale uitkeringen. Een ander voorstel van de Eu ropese commissie inzake sane ring van de glastuinbouw is dat er tot eind september 1976 geen steun mag worden ver leend die kan leiden tot een verdere uitwas van de glas tuinbouw. Zou zo'n subsidie toch worden verleend dan is het hele saneringsbeleid in éénmaal ontkracht. Het besluit van vorig jaar van de commis sie om de steun die dient om de verhoogde energieprijzen op te vangen per juni van dit jaar te laten aflopen heeft de commissie ingetrokken. Men vindt het nu redelijk deze steunregel voort te zetten tot 30 juni 1976. Overigens heeft de sanerings subsidie van de Europese com missie direct weinig effect op de voorgestane sanering. Het afbreken van kassen gebeurt op strikt vrijwillige basis. Te verwachten is dan dat alleen die tuinders van de regeling gebruik maken die dat ook nu doen via het ontwikkelings- en saneringsfonds. Bedrijven die rendabel zijn zullen waar schijnlijk op korte termijn niet over gaan tot het terugbren gen van het glasbestand. Het is dus maar nog de vraag of de nieuwe saneringsregeling binnen een kort tijdsbestek wel zoveel invloed op de prij zen van de goederen gaat uit oefenen. Het grootste pro bleem van die invloed hangt af van de houding van de overige E.E.G.-landen. Hun houding is doorslaggevend voor de totale sanering van de Europese glastuinbouw en het daarmee samenhangende prijzengebeu- ren op de internationale han delsmarkt Overigens staat het voorstel voor de sanering van de Euro pese glastuinbouw als voor beeld voor een plan van het landbouwschap om ook voor de slachtpluimveefokkerijen een afbraakpremie voor het aantal hokken te verlenen. (Van een medewerker) LISSE- De Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft een nieu we voorzitten jhr. mr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pan- nerden. Het moment waarop de stuurknuppel wordt over genomen, valt nu niet bepaald in een periode waarin het bol- lenvak de wind volop in de zeilen heeft. Als gevolg van een forse overproduktie zijn de prijzen op een bedroevend laag niveau beland. Vele, vooral kleinere kwekers, heb ben de pijp aan Maarten moe ten geven. In de laatste tien jaar is het aantal bloembol lenproducenten gedaald van 10.000 naar 6000 cn het ziet er naar uit, dat in de nog aan de gang zijnde schaalvergro tingsrace nog meer bedrijven zullen moeten afhaken. De bollenexport zit evenmin op fluweel. De concurrentie is groot en met name in Duits land moest men gevoelige klappen incasseren. De kleine broeierijbedrijven in het west en van de Bondsrepubliek konden de strijd tegen de steeds toenemende bolbloeme- nimport niet volhouden en schakelden over op andere bloemisterijprodukten. West- Duitsland, dat sinds het mid den van de vijftiger jaren voor de bollen vrijwel constant een groeimarkt is geweest, ging de laatste jaren met steeds kleine re schokjes vooruit om in 1972 tot stilstand te komen. Vorig jaar was er zelfs sprake van een belangrijk verlies. Hoe nu de gehele bedrijfstak op een hoger niveau te krij gen? Dat dit een uiterst moei lijke taak zal zijn en dat er ingrijpende besluiten genomen moeten worden, staat bijvoor baat vast. De nieuwe voorzitter is daar trouwens ook van overtuigd. Hij kent echter het bollenvak door en door. Om te beginnen werd hij destijds als burge meester van de bollengemeen- te Hillegom constant met het métier geconfronteerd en bo vendien werd hij vrij gauw na de tweede wereldoorlog be noemd tot voorzitter van de (toen nog niet Koninklijke) Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Hij bleef dat tot in 1964 zijn benoeming tot Commissaris van de Ko ningin in Overijssel volgde. Na elf jaar keert de heer Van Nispen dus weer op zijn oude post terug. In een boodschap aan het bloembollen vak zegt hij dat het vak in een der moeilijkste jaren in zijn be staan is geraakt. Op de harde storm van de vrijheid hadden velen zich onvoldoende inge steld *of zich onvoldoende sterk gemaakt, aldus de heer Van Nispen. En nu is de trein volledig ontspoord. De wagens staan schots en scheef buiten de rails. Punt één is nu de wagens weer in het goede spoor te tillen. Dit zal echter niet genoeg zijn. De constructie van het geheel zal verbeterd moeten worden om verdere ontsporin gen te voorkomen. Het struk- tuuronderzoek dat momenteel in de bloembollensector wordt verricht en nog dit jaar wordt afgesloten, kan bij dat alles een belangrijke hefboom zijn. Als onpartijdig en hoogst be kwaam voorzitter kan de heer Van Nispen bij dit proces een uiterst belangrijke rol spelen. Hij vraagt van de vakgenoten voor alles vertrouwen, bereid heid om leiding te aanvaarden en overleg in een goede sfeer. Hopelijk zal het bloembollen vak hiertoe bereid zijn, maa het kon wel eens een zwaa karwei worden om het zo te krijgen. De grote verdeeld heid die het vak tot nu toe heeft gekenmerkt, is immers al zo vaak het grote struikel blok geweest.... DEN HAAG Minister mr. A van der Stee van landbouw en visserij staat positief tegenover het besluit van de Europese Commissie om onder bepaalde voorwaarden een verlenging toe te staan van de nationale steun die sinds de energiecrisis aan de glastuinbouw en de vis serij is verleend. De commissie bepaalde vorig jaar, dat de steun, die ten hoog ste de helft van de stijging van de brandstofprijzen mocht be dragen, tot uiterlijk 30 juni 1975 mocht worden gegeven. Thans heeft de commissie ermee inge stemd, dat de vergoeding in de stijging van de brandstofprijzen in de glastuinbouw tot eind juni 1976 kan worden voortgezet on der meer onder voorwaarden, dat zij niet meer dan eenderde van de stijging zal bedragen en dat de prijs van het aardgas afgestemd moet zijn op die van zware stookolie, na aftrek van Begin april stonden er 4% minder tomaten aangeplant dan vorig jaar. Deze mindere aanplant is een gevolg van de sterk gestegen brandstofprijs (petroleum) bij de warme- luchtteelt. De aanvoer van tomaten is nu boven de aanvoer van vorig jaar uitge groeid. Er wordt nog steeds concurrentie ondervonden van tomaten uit Roemenië, Bulgarije en Marokko. Van deze drie is Bulgarije het belangrijkst, maar dit kan van week tot week veranderen. Marokko leverde 158 ton aan West-Duitsland, dit wil echter niet zeggen dat Marokko wat de tomaten betreft uitgeput is, want als de invoercijfers van Frankrijk bekeken worden, dan zien we dat daar 3.598 ton uit Marokko ingevoerd Er is gelukkig een behoorlijke vraag naar Nederlandse tomaten onder meer door de kleinere leveranties van de Canarische Ei landen aan Engeland, kan Nederland meer tomaten in dit land afzetten. Door de goede vraag is het mogelijk geworden dat de prij zen zich de afgelopen week goed hebben kunnen handhaven. Er is zelfs een gunstig verschil van ongeveer 5.- per 6 kg. ten opzichte van vorig jaar. Dit wil echter niet zeggen dat de tomatente- lers er nu in één klap bovenop zijn, want voor de maand mei blijft gelden dat elke dag dat de prijzen zich handhaven, de opge lopen achterstand iets kleiner wordt. Daar bij komt dat het een maand is waarin Hemelvaartsdag en Pinksteren vallen, de vrije dagen kunnen nogal eens een nadelige uitwerking op de prijzen hebben, onder meer door stagnering van de export. Uit de gegevens van het L.E.I. (Landbouw Economisch Instituut) blijkt dat er bij de vroege stooktomaten (plantdatum 21 decem ber tot en met 10 januari) tot 20 april een nadelig opbrengstverschil van 188.- per 100 m2 is, in vergelijking met vorig jaar. Paprika De paprika-prijzen hebben zich de laatste tijd tegen de verwachtingen in goed kunnen handhaven. Een belangrijke oorzaak is het achterblijven van de aanvoer in vergelijking met vorig jaar. Nu het weer iets beter geworden is, het is ook duidelijk aan de groei van de gewassen te zien, zal bij het toenemen van de aanvoer de prijs waar schijnlijk iets gaan dalen. Sla Begin april stond er nog 752 ha. glassla (vorig jaar 818 ha.) dit is dus 8% minder dan in 1974. Een groot gedeelte van deze oppervlakte is al geoogst. In de tweede helft van maart is er 128 ha. geplant hetgeen een uitbreiding van 4% betekent ten opzichte van vorig jaar. Er mag daarom half mei een toename van de aanvoer van glassla ver wacht worden. De sla-prijs zal de komende week waarschijnlijk weinig verandering on dergaan en prijzen van 30 tot 40 cent per stuk blijven mogelijk. Komkommers De uitbreiding van de komkommerteelt van 3%, vooral veroorzaakt door het vroeger planten in januari, heeft weinig invloed op de prijzen gehad. Daarnaast heeft het over schakelen op meer produktieve rassen ook geen nadelige gevolgen veroorzaakt. Er moet echter worden opgemerkt, dat het weer in het afgelopen voorjaar ervoor heeft gezorgd dat er geen pieken in de aanvoer waren, hetgeen voor een goede prijsvorming erg gunstig is. De afgelopen week zijn er op veel bedrijven veel komkommers geoogst en de verwachtingen waren, dat de prijzen geen stand konden houden. Dit is echter niet het gevolg geweest, want er worden nog steeds goede prijzen betaald nl. van 56 tot 80 cent per stuk voor de sorteringen van 36 tot en met 61. Toch wordt er op de Westduitse markt een grotere con currentie ondervonden van Bulgarije en Roemenië. Hier tegenover staat een (dit jaar) grotere export van ons land naar Frankrijk, Zweden, Denemarken en Zwitserland. Uit de gegevens van het L.E.I. blijkt de opbrengst van de stookkomkommers (plant datum 15 t/m 31 dec.) gunstig af te steken bij 1974 nl. per 100 m2 tot en met 19 april was dit 1335,- bij een gemiddelde prijs van 54 cent per stuk, voor 1975 is dit 1503,- bij een gemiddelde prijs van 61 cent per stuk. Een gunstig verschil dus van 168,- per 100 m2. De aanvoer van snijbloemen bleef tot hal verwege vorige week stabiel tegen redelijke tot goede prijzen. Bij de anjers is er een herstel in de prijsvorming te constateren, terwijl de trosanjers in incidentele gevalen tot boven 6,- per bos worden afgedrukt De gemiddelde prijs van de anthuriums is te laag voor de kwekers. Bij een normale aanvoer kunnen de jaarrondchrysanten zich in prijs goed handhaven. De verwachting is, dat de aanvoer geleidelijk groter gaat wor den. De geplozen chrysantenaanvoer breidt zich verder uit de prijzen zijn goed ondanks het feit dat de kwaliteit in vele gevallen nog niet optimaal is. Voor het snijgroen moeten de kooplieden hoge prijzen afdrukken, waarbij de langgetopte veren tot boven 3,- per bos reiken. De aanvoer dubbele violie ren breidt zich ook uit met noteringen voor de betere kwaliteiten tot boven 5,- per bos. De amarylliskelkenaanvoer neemt af met gemiddelde prijzen van ongeveer 0,25 per StahiVl kelk. Bij de freesia's zijn mede door de kwaliteitsvermindering de prijzen gedaald. De aanvoer zal na half mei afnemen. De gerbera is qua aanvoer groter geworden waardoor de gemiddelde prijs op sommige dagen tot onder 0,20 per stuk js gedaald. Deze daling heeft zich desondanks snel ont wikkeld. De gladiolen worden uiteraard goed betaald bij een geringe aanvoer op het ogenblik. De aanvoer van de gladiolen zal waarschijnlijk niet zo groot worden als de verwachting was. De prijzen van de irissen is herstellende na een paar slechte dagen. Alleen het sortiment „Purper Sensation" kon zich in deze dagen redelijk handhaven. De witte leliekelken worden tussen 0,20 en 0,30 per kelk genoteerd bij een regelmati ge aanvoer. De lelietakken zijn qua prijs en aanvoer stabiel gebleven ten opzichte van de laatste weken. De orchideeën- en tulpenaanvoer neemt af. De grote rozen noteren gemiddeld tussen 0,40 en 0,50 per stuk, waarbij de langste sorteringen tot boven 0,90 per stuk noteren. Het sortiment.Mercedes" wordt bij de kleine rozen het beste betaald, terwijl de „Garnette" de grootste aanvoerder is. De aanvoeruitbreiding van de perkplanten geschiedt in een snel tempo, wat begrijpelijk is met deze weersomstandigheden en in dit jaargetijde. De aanvoer zal in de komende werk zeer groot worden in de veiling. De consument zal naar alle waarschijnlijkheid om veel bloemen vragen (moederdag) waardoor de prijzen sullen stijgen. "Mam, allemaal poezepootjes op de vensterbank!" De toon waarop deze niet geheel hygiënische ver schijnselen door de kinderen gesignaleerd worden is eerder vertederd dan verontrust. Ook ik raak door dit soort dingen beslist niet van streek, en zelfs al was dat het geval dan zou ik mijn huis- vrouwelijke ergernis zorgvuldig verborgen hou den, want de kat is bij ons zoals bij de Egyptena- ren een heilig dier. Vandaar ook dat zij als enige het huis via het raam mag betreden, iets wat ik de kinderen nog steeds niet heb toegestaan. Maar Zwarte Marie trekt zich van een toestem ming niets aan, zozeer is zij overtuigd van haar eigen volmaaktheid. Zij duldt doodgewoon geen correcties en weet ons dat met een zeer majesteite lijke houding duidelijk te maken. de toeslag. De minister heeft in Brussel verklaard te willen be vorderen, dat de stookkosten van aardgasverbruikende tuin ders worden afgestemd op de gesubsidieerde oliepariteit. De energietoeslag voor de visserij sector mag tot 31 december 1975 worden gegeven. Genoemde dame deed haar in trede in ons gezin zo'n jaar of twee geleden in de herfstva kantie. Zwarte Marie, toen nog een Marietje, zagen we voor het eerst gekneld in de armen van een buurjongen die er dol gelukkig mee over straat liep. "Hoe kom jij aan die kat?" vroeg ons kroost afgunstig. "Gekregen van de pastoor. Daar zwierf 'ie al een paar dagen in de tuin, helemaal ver hongerd". Ik keek naar zijn verwachtingsvolle gezichtje, dacht aan zijn vader die wat katten betreft van het stand punt uitgaat: die kat eruit of ik er uit, en voorzag een dra ma. "Denk je dat je hem heb ben mag?" vroeg ik voorzich tig. "Ik hoop het" was het antwoord. "Nou, weet je wat" zei ik totaal onbaatzuchtig na tuurlijk, "als je hem niet mag hebben, willen wij er wel voor zorgen. Dan kun je er hier toch mee komen spelen". Het jong af en het geschiedde zoals wij verwachtten: een kwartier later lag Zwarte Ma rie glanzend en snorrend in mijn stoel die ze vanaf dat moment als haar troon be schouwde en nam schijnbaar onbewogen de hulde en aan hankelijkheidsbetuigingen van haar onderdanen in ontvangst. Het kroost was helemaal ge lukkig, maar dat geluk spatte als een zeepbel uit elkaar toen er een bedachtzaam opmerkte: "Als je zo'n lieve poes kwijt bent, dan ben je toch wel ver drietig". Deze opmerking maakte iedereen onrustig en er volgde een heftige discussie met uitspraken als: "We heb ben hem toch eerlijk gevon den" èn "Maar als het jouw poes nou was en je bent hem kwijt?". Een zware strijd werd gestreden en uiteindelijk kwam er uit de bus dat er een advertentie moest komen in het kerkblaadje: Aan komen lopen jonge poes, af te halen.... enzovoort. Dagenlang ging het goed en koesterden de kinde ren zich in het angstig bezit van het zachtglanzende dier tje. "Al vijf dagen mam, en ze zijn nóg niet geweest". Toen ging de bel. Op een avond. In de deur stond een grote, wat dommig uitziende jongen van een niet te schat ten leeftijd. "Mevrouw, is hier ook een poesje gevonden?". Toen zag ik het. De jongen was geestelijk niet helemaal volwaardig. "Ja", zei ik, ach ter me vier paar angstig luis terende oren wetend. "Is die zwart met een wit befje?" Het hart zonk me in de schoenen. "Ja", moest ik zeggen, "kom maar binnen". De kinderen zaten als ver steend. De jongen schoof schutterig de kamer binnen, keek naar onze poes en velde toen het vonnis: "Ja, dat is hem". Hij keek me hulpeloos aan. "Hij loopt altijd weg. En dan sluit ik hem op in de schuur en dan is 'ie toch weer telkens weg en hij mag van mijn moeder niet in de ka mer". Hij hurkte neer bij Ma rie's troon. "Hij heeft het hier wel goed. Dat kun je zo zien, ja, dat kun je zo wel zien". En toen deed ik iets dat ik mezelf nu nog niet helemaal vergeven kan. Voor ik het me bewust was had ik het al gezegd: "Zou je die kat niet bij ons willen laten, wij zullen er heel goed voor zorgen: de kinderen vin den het zo erg als hij weg gaat". "Ja, dat kan ik wel be grijpen", zei de jongen. "Hij heeft het wat goed hier, dat kun je zo wel zien", en nog eens nadenkend: "Dat kun je zo wel zien...." "Ik zal je er wat voor geven", probeerde ik nog maals. Hij reageerde niet en zei wat moeilijk: "Ja, hij heeft het wat goed hier. Hier mag hij in de kamer en bij ons in de schuur loopt hij steeds weg". Daarop keerde hij zich aarzelend om, verdween in de gang en stuntelde naar de voordeur. Daar duwde ik hem beschaamd een briefje van vijf in de hand, mompelde nogf zoiets van "koop daar maar iets moois van voor jezelf" en voelde me diep ellendig. Ik kon voor mezelf niet uitmaken of zelfs voor het plezier van de kinderen een dergelijke handelwijze was gerechtvaar digd. De volgende dag stond hij weer voor de deur. "Ik moest van mijn moeder nog bedan ken voor het geld". "Heb je er iets oois voor gekocht?" Zijn gezicht lichtte ineens op: "Ja, een konijntje, zo'n kleintje. Heel mooi, hartstikke mooi:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8