ëeidóc Commit Bi Sfeer rond kabinet blijft nog gespannen het kan vriezen of dooien Grote kraakactie in Utrechtse binnenstad Dodenherdenking Coalitie in Bonn stabiel uit verkiezingen Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur J. W. C. Leune. Advertenties (excl B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.65 - Klachten bezorging telefoon 22244 (lf^OO tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76. jaar f 135.15 - losse nummers 50 cent. 'Maandag 5 mei 1975,65e jaargang no. 20110 Snip en Snap Hoogtepunten uit 40 jaar Snip en Snap revue op Ned. ÏI om 20.31 uur. Om 22.30 uur Gebroe ders Hammond. Ned. I Verkiezing van Miss Hol land in de Scheveningse Kur- zaal. KOUD Perioden met zon, maar in het zuiden van het land meer bewol king en kans op een bui. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot noord. Max. van 9 graden in het Waddengebied tot ongeveer 13 graden in het binnenland. Morgen zon: 5.02-20.12 Maan: 2.52-15.15 Schev. hoogw.: 11.54 Laagw.: 7.16-20.04 Dodenherdenking in Nederland. Het luiden van de klok op de Waalsdorper- vlakte in Den Haag. Kransleggingen bij de momumenten in ons land, een nationale herdenking op de Dam in Amsterdam. De Last Post en enkele minuten stilte. Een herdenkingsrede van kardinaal Alfrink, die constateert, dat „het werken aan de vrede in de wereld momenteel veel moeilijker is geworden dan dertig jaar geleden. De beweging als zodanig is niet verdwe nen, maar het algemeen élan is er misschien uit evenals de gedachte, dat we tot alle prijs oorlog moeten voor komen" Duizenden woonden de herdenkings plechtigheid bij de fusilladeplaats in de duinen van de Waalsdorpervlakte bij. De klok luidde, zoals een klok elders in de wereld ook luidde Overvaller eist een fles bier EINDHOVEN (ANP) Een Jongeman heeft zater dagmiddag kort na slui tingstijd een slijterij in Einhoven overvallen. Hij eiste, onder bedreiging van een geweer, één flesje bier. De overvaller verdween - zonder bier - toen de win kelier wegdook achter rek ken met flessen wijn en luid om hulp begon te roe- MAN GEDOOD OP SPOORLIJN Maastricht (ANP) Even ten noorden van Maastricht is zaterdagavond de Maa strichtenaar G. J. van der Zee onder de trein uit Val kenburg gekomen en ge dood. De man stond op de spoorbaan, omdat hij juist foto's en geluidsopnamen maakte van een stoomtrein, die vanuit tegengestelde richting een ritje maakte met spoorwegliefhebbers. Geen jaarlijkse verhoging yan omroepbijdrage HILVERSUM Mr. J. A. H. J. van der Dussen, die drie maanden geleden zijn tienjarige functie als Regeringscommissaris voor de Omroep neerlegde, verwacht niet dat het ooit zal komen tot een jaarlijkse trendmatige verhoging van de omroepbijdrage. De procedure tot verhoging is dermate lang, dat een nu ingediende aanvrage daarvoor niet eerder dan in 1977 zal kunnen worden gerealiseerd aldus de heer Van der Dussen zaterdagmiddag in het VARA-radioprogramma "De Rooie Haan". Maar, voegde hij er aan toe, de omroep heeft wel elk jaar meer geld nodig en het is logisch, dat vanomroepzijde om verhoging van de bijdrage wordt gevraagd. Het financieel gekrakeel binnen de omroep noemde de oud-regeringscommissaris een euvel dat mede wordt veroorzaakt door de gecompliceerdheid van het bestel, waarin bijna 40 zendgemachtigden toegang hebben tot de ether. Met allen, en dus niet alleen met de zeven omroepen, moet de NOS overleg plegen. Hierdoor komt de jaarlijkse begroting gewoon lijk veel te laat op tafel en moet men van voorschotten bestaan. Het is te hopen dat het lopende efficiency-onderzoek, uitgevoerd door het bureau Berenschot, zal leiden tot inderdaad meer efficien cy in het logge omroeplichaam, aldus mr. Van der Dussen. Gouden Roos voor Italië Montreux - De Italiaanse bijdra ge „Fatti e Fattacci" (daden en misdaden) heeft zaterdag de Gouden Roos van Montreux ge-, 'wonnen voor licht televisie-en- tertainment De film kreeg ook !de persprijs. „The Goodies" van de BBC kreeg de Zilveren Roos de Oostenrijkse televisie ORF ging met „Mad in Austria" met de Bronzen Roos slepen. Speciale vermeldingen kregen de Hongaarse televisie voor „Cirque Alfonso" en de Poolse voor „Les Biches". Er waren 26 inzendingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De sfeer binnen het kabi- "it over de kwestie van de invoering de vermogensaanwasdeling (VAD) •lijft gespannen. Premier Den Uyl voert gisteren overleg over de VAD- estie met de ministers Duisenberg 'inanciën), Lubbers (Economische Za- Boersma (Sociale Zaken) om tot 'ereenstemming te komen voordat •orgenochtend de extra ministerraads- ergadering over dit onderwerp wordt ouden. AR-leider Aantjes heeft int iddeis gezegd, dat hij het belachelijk vinden als de kwestie van de VAD tot een kabinetscrisis zou leiden. JVolgens de AR-fractieleider was er voor de ministerraadsvergadering van vrijdag een „inhoudelijke oplossing" gevonden. Het bereikte compromis tussen de con fessionele bewindslieden Boersma en Lubbers werd tijdens het beraad van vrijdag echter afgewezen. Mr. Aantjes. toonde zich dit weekeinde „bitter" ge stemd over deze gang van zaken. KVP- fractieleider Andriessen meende: „Het feit dat de minister? Lubbers en Boersma' het eens zijn over de vermogensaanwas deling, moet voor het kabinet beslissend zijn. Het betreft hier immers de bewind slieden, die grote verantwoordelijkheid hebben voor het werkgelegenheidsbe leid". Mr. Aantjes: „Het lijkt erop, dat een christendemocratische oplossing hoe dan ook niet door het kabinet wordt geaccepteerd". Haagse politieke kringen menen, dat de socialiscn de kwestie van de VAD opzet telijk hard spelen. Een van de redenen daarvoor zou zijn, dat de nota over het inkomensbeleid, waarvan de VAD deel uitmaakt, over het algemeen niet schok kend is. Als de PvdA op het punt van de VAD een succesje kan boeken zou dat •de vrijblijvendheid van de nota enigszins" kunnen verdoezelen, zo luidt de redene ring. De PvdA spekuleert er hierbij op, dat de KVP geen kabinetscrisis over de vermogensaanwasdeling zou willen riske ren. De KVP dient namelijk rekening te houden met de wensen van het NKV. Een crisis over een kwestie, waarover NKV en KVP verdeeld zijn, zou de KVP geen goed doen. De vice-voorzitter van het NW H. Drab- be maakte dit weekeinde duidelijk dat de vakbeweging een zware hypotheek legt op het overleg in het kabinet „Het gaat om de vraag of we in Nederland bereid zijn een ander beleid te voeren en dan moet je je uitgangspunten niet verkopen- voor een compromis, aldus de heer Drab- be. 'De ministerraad zet morgen de bespre- i kingen over de VAD voort. De kwestie over de vermogensaanwasdeling is een onderdeel van de regeringsnota over het, inkomensbeleid. Voor ddat de moeilijkhe den ontstonden was het de bedoeling deze nota op 1 mei te presenteren. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Dodelijk ongeval De 33-jarige heer J. Hikke van de dr. J.W. Paltelaan in Zoe term eer is gisteravond bij een verkeers ongeluk in Den Haag om het leven geko men. Het slachtoffer verloor rond negen uur op de Laan van NO.O.Indié de macht over het stuur van zijn auto en reed in volle vaart te gen een lan taarnpaal. EREDIVISIE Volgende week valt de beslissing of Feyenoord dan wel P.S.V. kam pioen wordt. Zouden beide ploegen gelijk in' punten eindigen, dan wordt dat Feyenoord door een beter doelsal- Onderaan is Wageningen nu defi nitief van de berg gevallen. Wie meegaat naar de eerste divisie is nog niet bekend. Explosie Tenminste 12 arbei ders zijn om het leven gekomen toen zich gisteren in een kolen mijn op ongeveer 100 km ten westen van Quetta, de hoofd stad van de provincie Baloetsjis- tan, een explosie voordeed. Der-' tien ernstig gewonde mijnwer kers zijn inmiddels in het zie kenhuis opgenomen. Storm op meer Genève Zwitserse stad Genève heeft te lijden onder bijzon der slecht len teweer. Storm- stoten van 100 kilometer per uur, deden het water van het meer in het af gelopen week einde beuken op de boule vards. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de afgelopen nacht beeft zich in Utrecht een grote kraak actie voorgedaan. Zo'n 150 jongeren, behorend tot twintig verschillende groeperingen, kraakten in de binnenstad tien panden. De politie is de hele nacht bezig geweest met de ontruiming. De actie was georganiseerd door de enkele maanden geleden opgerichte „kraakbond" Het doel van de actie was de aandacht te vestigen op het grote aantal leegstaande panden in Utrecht. Er werden ook enkele grote kantoorpanden ge kraakt, zoals dat van de Industriebond NKV. Om half zes vanmorgen kwam het tot een vechtpartij tussen de politie en de krakers en hun sympathi santen. Daarbij zou door de politie met een koe voet geslagen zijn, die gebruikt werd bij het openbreken van de panden. De krakers kregen het ook aan de stok met een groep late bezoekers van een dancing. De politie moest hierbij tussen beide komen. Na de vechtpartijen moest een politieman in het ziekenhuis behandeld worden', na een trap in zijn buik te hebben gekregen. Er zijn 25 krakers naar het politiebureau overgebracht Zes van de tien panden werden door de politie, ontruimd. Het vijf jaar geleden dat er voor het eerst gekraakt werd in Utrecht. DüSSELDORF/SAARBRüCKEN (DPA) De sociaal-liberale coa litie in Boon heeft zich gisteren door de uitslag van de regionalè verkiezingen in de beide Duitse deelstaten Noordrijn-Westfalen en Saarland gestabiliseerd. De christendemocraten (CDU) werden weliswaar aan Rijn en Roer evenals aan de Saar weer de sterkste partij, maar zij moesten in het tot nu toe door hen geregeerde Saarland tegenover SPD en FDP met een pat-stelling genoegen nemen en in het industriegebied Noordrijn-Westfalen weer in de oppositie gaan. De christendemocratische meerderheid van 21 tegen 20 zetels in de voor de wetgeving belangrijke Bondsraad in Bonn (Eerste Kamer) gaat op grond van de "onbesliste strijd" aan de Saar verloren. Prognoses voor de verkiezing voor het parlement in Bonn volgend jaar herfst blijven echter onzeker. Voor de Bondsrepubliek waren het de spannendste regionale verkiezingen sedert 1949. De CDU miste in Saarland met een haarbreedte van slechts 350 stemmen de regeringsmeerderheid, zo bleek uit het voorlopige eindresultaat De vrije democraten FDP keerden met drie zetels terug in de Landdag van Saarbrücken waaruit zij vijf jaar geleden wegens het niet bereiken van de kiesdrempel van vijf procent moesten verdwijen. In de Landdag van Saarbrücken staan nu in een onduidelijke situatie 25 CDU-afgevaardigden tegenover de 25 vertegenwoordi gers van het SPD-FDP-front nadat in de afgelopen vijf jaar 27 christendemocratische politici een meerderheid van vier zetels over de 23 sociaaldemocraten hadden. In Noordrijn-Westfalen zal de sociaal-liberale coalitie onder SPD- minister-president Heinz Kühn met een parlementaire meerderheid van 105 (SPD 91, FDP 14) tegen 95 CDU-zetels verder regeren. Vier uur in Oosterschelde (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Vier uur lang heeft de 24-jarige waterskiër Aad Kegel uit Zeist zaterdag avond, gedeeltelijk in het don ker in de Oosterschelde ge zwommen, voordat hij de kust van Schouwen-Duiveland kon bereiken. Hij was te water ge raakt, toen de motorboot die hem voorttrok, pech kreeg en de boot en hij snel uit elkaar dreven. Door zich te concentreren op de sterren en een vaag licht op de wal wist Aad zich in de goede richting te werken. Zijn geluk was, dat het hoogwater werd hij niet verder naar zee werd getrokken. Toen hij aan land kwam werd er al twee uur hem gezocht. De dobberende motorboot was al eerder opge merkt en de bestuurder daarvan had alarm gegeven. Terrorist in gevangenis overleden BONN De 23-jarige terrorist Siegfried Hausner, die vorige week heeft deelgenomen aan de overval op de Duitse ambassade in Stockholm, is aan zijn ernstige verwondingen bezweken. Hausner overleed in een speciaal ingerichte kliniek van de gevangenis in Stuttgart Stammheim, waar op 21 mei het proces tegen de harde kern van de Baader-Meinhof beweging begint. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1