Foutjes doelman Mellor noodlottig voor Fulham J GROTE SPANNING AAN KOP VAN DE EERSTE DIVISIE Titelkansen FC Köln werden stuk kleiner Dé Graafschap nam afscheid van De Vries Roda JC zorgde tegen FC Twente voor stunt LEIDSE COURANT/ LONDEN De cupfinal van de Londense „coc kneys" werd zaterdagmiddag op Wembley gewonnen door de favoriet West Ham United die Fulham, de tweede-divisieclub, versloeg met 20. West Ham's supporters gaven opgewonden uiting van hun vreug de door uit volle borst het lijflied van hun clnb „I am for ever blowing bubbles", te zingen. Beide doelpunten werden gemaakt door Alan Taylor. Er waren 100.000 toeschouwers. Alan Mullery en Bobby Moore hebben de nadagen van hun indrukwekkende voetbalcarrière niet kunnen bekronen met het winnen van de 94e Football Associationbeker. Hun club Fulham, De ongelukkigste man in het Wembley-stadion. Doelman Peter Mellor laat de bal dat in de tweede divisie uitkomt, moest voor West Ham United VOOr de eerste keer glippen, wijken. Het was de tweede maal deze eeuw dat twee Londense clubs de finale hadden bereikt. Eerder gebeurde dat in 1967 toen Tottenham Hotspur (met Mullery) Chelsea versloeg. Fulham kon de prestatie van Sunderland, dat twee jaar geleden het een divisie hoger spelende Leeds United versloeg, dus niet t Blijdschap bij de spelers van West Ham United. De Cup wordt in triomf vastgehouden door v.l.n.r. Billy Jennings, Frank Lampard en Bobby Gould. KEULEN - De kansen van FC Köln op het Nadat FC Köln in Bremen tegen Werder in de beha.,enI.^a?1 ?c Westduitse titel zijn zaterdag 18e minuut door Dieter Müller de leiding had aanzienlijk kleiner geworden. Na de onverwachte genomen ging de ploeg deze voorsprong verdedi- uit-nederlaag tegen degradatiekandidaat Werder geni maar deze taktiek speelde volledig in de kaart Bremen van 4—1 hebben de Keulenaren een ach- van de thuisclub, die wel wilde aanvallen. Reeds terstand van vier punten op Bonissil Monchen- in de 23e minuut maakte uitblinker Kamp gelijk gladbach met nog vijf wedstrijden te spelen. en tien minuten voor rust zette Weist Werder op Borussia maakte geen fout en zegevierde op eigen een voorsprong. In de tweede helft was het snel veld met 5—1 over het zwakke VFB Stuttgart, definitief gebeurd met FC Köln. In de 54e minuut Op de tweede plaats zetelt Hertha BSC met twee scoorde eerst Kamp en twee minuten later maakte punten achterstand na een knappe zege bij Ein- Röntved er 4-1 van. Kölntrainer Cajkovski zei na tracht Frankfurt (2—1) en derde is Kickers Offen- afloop teleurgesteld: „Bremen heeft goed gespeeld bach op drie punten. Onderaan de ranglijst viel en verdiend gewonnen. De ploeg toonde driemaal de eerste beslissing. Wuppertaler SV moet na een 20 veel inzet als Köln. Wij kunnen de hoop op driejarig verblijf in de Bundeshga degraderen, het landskampioenschap nu wel laten varen", ondanks een gelijkspel (1—1) tegen Eintracht Braunschweig. België Op de voorlaatste speeldag in de Belgische competitie is FC Diest gedegradeerd naar de tweede divisie. Eerder waren Olympic en Winterslag al zeker van het spelen in een lagere klasse. Aan de kop van de ran glijst vergrootte kampioen RWD Molenbeek de voorsprong op Anderlecht tot zeven punten en zag Club Brugge de kans op deelneming aan het toernooi om de UEFA-cup kleiner worden door een nederlaag tegen Beve- ren (0—1). Schotland Celtic heeft zaterdagmiddag voor 75.457 toeschouwers in Glasgow de Schotse Football Associationbeker gewonnen door in de finale met 31 Air drie te verslaan. Het was de 24e keer dat Celtic deze beker ver overde. Celtic nam al snel de leiding tegen de part-timevoet ballers door een treffer van Payl Wilson. Kort voor rust wist David McCann verrassend voor de gelijkmaker te zorgen, maar bijna onmiddellijk daarna üep LISSABON Benfica heeft Portugal tweede helft benutte McCluskey pioenschap behaald. De ploeg strafschop, toegekend nadat speelde tegen Sporting Lissabon Jonquin de langs hem snellende Lennox ten val had gebracht Celtic kreeg nog verscheidene met 1—1 gelijk. Benfica heeft met nog een wedstrijd te spelen, vier punten voorsprong op de maar deze bleven ongebruikt. e te verhogen voornaamste concurrent Spor- Vosmaer miste strafschop ALKMAAR Bobby Vosmaer had het gezicht van AZSparta ingrijpend kunnen veranderen. In de 26e minuut van het duel mocht hij wegens een overtre ding tegenover Nygaard een strafschop nemen. Trainer Steegman van Sparta nam op dat moment de gebles seerd geraakte doelman Does burg uit de strijd en zette Mom onder de lat Een weinig benij denswaardig moment om in te vallen maar de vertraging door de wissel miste zijn uitwerking niet. Vosmaer schoot de bal veel te zacht naar de hoek, zodat Mom het leer kon stoppen. Sparta heeft in het verdere ver loop van 4e wedstrijd onder druk gestaan, maar AZ speelde niet uitgelijnd genoeg om de beslissende manoeuvre te kun nen creëren en het Spartaverzet te breken. AZ-zpits Kees Kist werd door Visser volledig inge kapseld en ook Vosmaer kreeg van Meutstege maar weinig ruimte. Bovendien kon AZ van af -het middenveld geen beslis sende demarrage ontwikkelen. Het duel was -niet mooi, maar wel hard. Scheidsrechter Wellin- ga stond veel toe, waardoor de wedstrijd lange tijd meer leek op worstelen dan op voetbaL Wie de bal had kon rekenen op een stevige aanslag. De vraag wie het eerste neer zou gaan heeft de kijker meer bezig ge houden dan het voetbal, dat weer eens het kind van de reke ning is geworden. Toeschouwers: 3.500. Scheidsrechter: Wellinga. AZ '67: Vooys; De Vries, Suuren- donk. Mol, Vonk; Wildbret, Van Rijnsoever, Nygaard (Wokke); Vos maer. Kist en Miester. Sparta: Doesburg (Mom); Jansen, Visser. Balkenstein, Meutstege; Van der Veen, Michielsen, Salfischber- ger; Heyerman, Venneker en Van Staveren. DOETINCHEM Dt Graafschap en MVV, be vrijd van degradatiezor- gen, konden vrijuit spe len, maar geen van beide ploegen slaagde erin de wedstrijd te maken. De meeste inspiratie had nog De Graafschap, dat bovendien de slagvaar digste wapens bezat. De Doetinchemmers na men in deze laatste thuis wedstrijd afscheid van de 35-jarige Chris de Vries, die een streep onder zijn voetbalcarrière heeft ge zet. De scheidende Graaf schapper werd, nadat hij plaats had gemaakt voor Schoenaker op de schou ders van clubgenoten van het veld gedragen. Op dat moment leidde De Graafschap reeds met 10, want na vijf minu ten had Vergoor gretig geprofiteerd van een mis greep van Schrijnema- kers. Nauwelijks een mi nuut nadat hij De Vries had afgelost leidde Schoenaker het tweede doelpunt in. Opnieuw zorgde Overgoor voor de afronding. Verminderde concentratie bij De Graafschap bood MW de gelegenheid terug te komen. Kort voor rust sloegen de Maastrichtena ren die aanvallend weinig in hun mars hadden, toe, door middenvelder Co- lombain, nadat verdedi ger Braam een opening had geforceerd. De Graafschap had in de tweede helft aanvankelijk veel moeite om de voor sprong in tact te houden, maar toen Van Londen na een kwartier een vrije trap van Hiddink in een treffer omboog, was het pleit beslecht en konden de Doetinchemmers ont spannen het Limburgse tegenoffensief ontzenu wen. MW opereerde in de slotfase nog met vier spitsen maar ook voor stopper Dijkstra bleek niet in staat de aanvalsli- nie de benodigde impul sen te geven. De Graaf schap behield door deze Limburgse taktiek nog de beste kansen. Verder dan een door om dubieuze re denen afgekeurde treffer van Hazelhekke brachten de Achterhoekers het echter niet. Het was over het geheel genomen een niet erg imponerende wedstrijd. Fulham startte fel en bleek gedurende de gehele eerste helft zeker de gelijke van West Ham United. Erg veel kansen ontstonden er echter niet en bovendien bleken beide doelverdedi- gers, Marvyn Day (West Ham) en Peter Mellor, uitstekend op dreef. Na de pauze veranderde dat echter drastisch voor wat betreft Mellor. In de 60e minuut verspeelde Fulhamverdediger Cutbush de bal aan Holland, die de bal naar Jennings doorspeelde. Deze liet een hard schot los dat te machtig bleek voor Mellor. De doelverdediger liet de bal wegspringen en Alan Taylor een half jaar geleden nog spelend bij de vierde divisieclub Rochdale was er snel bij om de talrijke West Ham-supporters te laten jubelen (10). Nauwelijks vier minuten later was Mellor andermaal een diep bedroefd man. Nu liet hij een schot van Paddon glippen en opnieuw was Taylor er bij om de zaak van dichtbij af te maken (2-0). Hierna was het gebeurd met Fulham, dat het niet kon opbrengen massaal in de aanval te gaan. De overwinning van West Ham United kwam niet meer in gevaar, tot grote vreugde van zijn aanhangers, die na afloop van vreugde het veld oprenden. Het duurde minuten voordat de hertog van Kent de cup aan West Ham-aanvoerder Billy Bonds kon overhandigen. Na afloop zei Bobby Moore, die op hetzelfde veld in 1966 de wereldbeker omhoog mocht houden, erg teleurgesteld te zijn. „We lieten de tegenstanders na de rust het middenveld en dat was onze eigen schuld. Erg jammer na die goede eerste helft. Maar we hebben in dit toernooi in ieder geval goed gespeeld". Drukte in de straten van Londen. Tienduizenden juichten hun favorieten toe tijdens een demonstratieve rondtoer. Alan Taylor, die beide doelpunten maakte, wordt om helsd door ploeggenoot Kevin Lock. KERKRADE Het Limburgse Roda JC, dat de competitie zo sterk begon, maar de laatste weken een beetje in de versuk keling raakte, heeft in de laat ste thuiswedstrijd voor een knappe stunt gezorgd. UEFA- cup-finalist FC Twente werd met 21 verslagen en het was nog een dik verdiende zege ook, want als Nanninga, Bish en Koerver in de tweede helft wat zorgvuldiger met de kansen wa ren omgesprongen, was de winst nog groter uitgevallen. FC Twente ging er in deze wed strijd, drie dagen voor de eerste confrontatie met Borussia Mon- chengladbach, begrijpelijk niet voluit tegenaan. Toen doelman Volkmar Gross in de achtste minuut aan de hand geblesseerd raakte en moest uitvallen (men verwacht dat hij woensdag weer fit is) bewoog FC Twente zich nog voorzichtiger over het veld. Roda JC startte zeer gretig. Het Enschedese doel kwam onder druk te staan maar openingen vonden de Kerkradenaren aan vankelijk niet Het was zelfs FC Twente dat in de 32e minuut verrassend de leiding nam. Van der Vall schoot uit een vrije trap de bal langs Van de Mier den. Pas na deze treffer ging Roda met meer overleg te werk en de resultaten kwamen dan ook snel. Drie minuten voor rust scoorde Bish de gelijkmaker en onmiddellijk na de pauze ver raste Nanninga Ardesch met een fraaie omhaal: 2—1. Daar bleef het bij, al kreeg Rda nog een handvol gemakkelijke kan sen. Scheidsrechter Van Dijken gaf Achterberg een boeking. Scoreverloop: 32. Van der Vall 0—1. 42. Bish 11. 47. Nanninga 21. Scheidsrechter Van Dijken. Toe- 6.500. Roda JC: Van de Mierden; Broeks, Pfeiffer, Dijkstra, Blatter; Advocaat, Offermans, Meuser; Bish, Nanninga FC Twente: Gross (Ardesch); Van Ierssel, Drost Overweg, Zele; Ora- nen, Van der Vall, Pahlplatz; Thijs- sen (Mühren), Bos en Achterberg. Helmond plaatste zich voor beker DEN HAAG Helmond heeft zich gisteren geplaatst voor de eerste ronde vau het toernooi om de KNVB-beker. Helmond won de beslissingswedstrijd voor de bezetting van de twee de plaats van hoofdklasse C met 3—2. De ontmoeting EDOHermes DVS voor de bezetting van de tweede plaats in de hoofdklasse B eindigde in Leiden na verlen ging in 33. De wedstrijd zal opnieuw worden vastgesteld. Negen amateurteams, worden tot het grote toernooi toegelaten, tw. de kampioenen zaterdag voetbal in de klasse la en lb, alsmede de winnaar van het duel tussen de clubs die als tweede zijn geëindigd in beide klassen voorts de nummers een en twee van de drie hoofdklas sen van het zondagamateurvoet- baL Zeker van een plaats zijn al DOVO (kampioen 1B zaterdag- voetbal), Rood Wit, Emmen en RBC, de kampioenen van de hoofdklassen zondagamateur- voetbal, Rheden (2e in hoofd klasse B) en Helmond Sport. De negen clubs komen met de 19 teams uit de eerste divisie uit in de eerste ronde van de beker strijd. De veertien winnaars en de 18 eredivisieclubs ontmoeten elkaar in de tweede ronde. NEC won het duel tegen PEC met 30. Piet Kamps (I.) maakt het tweede doelpunt. Doelman Gerards kan de bal slechts nakijken. DEN HAAG Met nog één wedstrijd te gaan is de situatie aan de kop van de eerste divi sie buitengewoon spannend en gecompliceerd. Kansen op het kampioenschap hebben nog NEC (bovenaan op doelsaldo), FC Groningen en Vitesse. NEC, dat uit speelt tegen Vo- lendam, heeft evenals FC Gro ningen (uit tegen SC Amers foort) 47 punten, maar een doelsaldo dat vier punten be ter is: 27—23. Vitesse (uit tegen PEC/Zwolle) staat op 45 punten met een doelsaldo van 26 en is kam pioen (promoveert) bij winst, als beide kopploegen verlie- Voor een plaats in de nacom- petitie komt voorts nog de ploeg in aanmerking die dit seizoen nog niets heeft „gevan gen" (d.w.z. zonder periodetitel is gebleven) en het hoogst staat genoteerd op de ran glijst. Het gaat hier menselij kerwijs gesproken om PEC/- Zwolle en FC VW. Het overzicht van de wedstrij den die dit weekeinde zijn ge speeld in de eerste divisie: FC VVV—SVV 2—0 (1—0). 4. Van der Weide 10, 47. Ver- bong 20. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 4.000. Een boeking voor Jeup (VW) wegens het maken van aan merkingen op de leiding. SC CambuurSC Amersfoort 11 (00). 47. Kuzmanovic 1—0, 67. Van Pelt 1—1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 1.000. NEC—PEC/Zwolle 3-0 (0-0). 50. Meijers 10, 55. Kamps 20, 62. Gerdsen 30. Scheidsrechter Keizer. Toe schouwers: 14.000. Een» gele kaart voor Drost (PEC) we gens het onderuit halen van een tegenstander. Willem II—Veendam 5—1 (2—0). 38. J. van der Berg 1—0, 39. K. van der Berg 20, 60. J. van der Berg 3—0, 83. J. van der Berg 40, 86. Emmering 41, 87. K. van der Berg 51. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 1800. Doelman Ploeger van Veendam kreeg een gele kaart wegens het vloeren van een tegenstander. FC GroningenFC Dordrecht 41 (10). 44. Hovenkamp 1—0, 46. Dubbeld 1—1, 54. Schipper 21, 82. Schipper 31, 84. Jensen 41. Scheids rechter: DE Bruin. Toeschou wers: 6.000. Vitesse—FC Den Bosch 4—1 (21). 15. Bosveld 10, 40. Bursac 2—0, 43. Ouwens 2—1, 50. Bursac 3—1, 52. Bosveld 4—1. Fortuna SC—Heerenveen 0—1 (00). 60. Toonstra 01. Scheidsrechter: Beek Toe schouwers: 1.200. FC VlaardingenHelmond Sport 2—0 (1—0). 32. Roodbol 10, 75. Korver 20. Scheids rechter Booij. Toeschouwers: 1.000. HeraclesEindhoven 3—1 (20). 40. Mulderije 10, 42. Westerhof 2—0, 60. Kreekels 21, 85. Polko 31. Scheids rechter: Vervoort. Toeschou wers: 1.500.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16