Henk Kalf diende zich aan als opvolger Geert Jansen Manza en de zenuwen van Rieka Car an sa EuropaCup Hockey bij Amsterdam Snelle marathon Eckhard Lesse Ria Stalman weer verder met discus Hoog tijd AMSTERDAM De internationale marathon van Amsterdam heeft in zijn eerste editie onder een gelukkig gesternte gestaan. De wedstrijd op het parkoers dat voor zeer grote gedeelten over het traject voerde, waar de Olympische deelnemers van 1928 hun 42 kilometer en 195 meter moesten afleggen, leverde twee nationa le records op. In de eerste plaats een Deens voor winnaar Joergen Jensen (2.16.51) en een Nederlands voor Henk Kalf. De Groninger, die precies een jaar geleden in Maassluis Nederlands kampioen werd, kwam met zijn 2 uur 16 minuten en 53 seconden, royaal onder de 2.19.07, waarmee Aad Steylen sedert 12 mei 1968 (Husum) Nederlands recordhouder was. Henk Kalf, die achter Jensen tweede werd, heeft zich met zijn recordprestatie van Amsterdam nadrukkelijk aangediend als de opvolger van Geert Jansen en als kandidaat voor de Olympische i Spelen van Montreal. De 28-jarige sportartikelenverkoper uit Gro ningen, was één van de drie lopers die de wedstrijd beheerst hebben. In een voor de langste loop in de atletiek ideale tempera tuur maar een vooral op het laatste stuk zeer sterke tegenwind maakten Joergen Jensen, Henk Kalf en de Engelsman Colin Kirkham, de wedstrijd. Het drietal nam al direct na het vertrek uit het Olympisch Stadion met Cor Vriend (PSV) en een andere Brit, Bob Sercombe, afstand van het ruim 300 deelnemers tellende veld. Met een stormachtige wind in de rug ging het bijzonder snel, wat wel bleek uit de tussentijd op de 10 kilometer (30.26). Tien kilometer verderop bleek het tempo langs een met forse schuimkop pen bedekte Amstel nauwelijks gezakt (1.02.20). Illustratief voor het hoge tempo was ook de tussentijd op de tien Engelse mijlen (49.45), slechts veertig seconden langzamer dan het nationale re cord, dat Kalf begin april in Salzburg liep. Het eerste slachtoffer van het hoge tempo werd de gebrilde Engelsman Sercombe, die na 21 kilometer, precies halverwege, de kopgroep moest laten gaan. Henk Kalf en Cor Vriend, die zich vooral in het eerste gedeel te van de wedstrijd weinig met het werk aan de kop bemoeiden, volgden Jensen en Kirkham, in 1973 winnaar van de klassieke marathon in Athene, zonder zichtbare inspanning. Voor Vriend was dat echter gezichts bedrog. De Eindhovenaar, die zijn tweede marathon liep, moest na ruim 27 kilometer hij had de 25 kilometer in een persoonlijk recordtijd van 1.18.58 afgelegd de concur rentie laten gaan. Toen werd duidelijk dat de winnaar van de eerste Amsterdam marathon uit het leidende drietal moest ko men. Kalf schuwde toen ook het zware werk aan de kop niet meer en even leek het erop dat Jensen zou moeten afhaken. De 31-jarige Deense ingenieur uit Aarhuus herstelde zich echter goed. Met de harde wind tegen waagde geen van de drie koplo pers zich op het open vlakke land aan een uitlooppoging, die waarschijnlijk op niets zou zijn uitgelopen. Het drietal maakte zich dan ook op voor de beslissende slag, die leek te gaan vallen in de laatste twee kilometer door Amstelveen naar het Olym- Ipisch Stadion. Henk Kalf na afloop: „Het was onmogelijk om met die zware wind weg te komen. Ik wilde wachten tot het laatste stuk 1' naar het stadion. Ik heb het eenmaal geprobeerd, maar Jen sen en Kirkham reageerden on middellijk. Ik kreeg wel in de gaten dat Kirkham de meeste moeite had om te volgen en Marathon in cijfers Uitslag van de marathon te Amster dam is: 1. Jiergen Jensen (Den) 2.16.51; 2. Henk Kalf (GVAV) 2.16.53; 3. Colin Kirkham (Eng) 2.17.20; 4. Cor Vriend (PSV) 2.20.15; 5. Ronald Sercombe (Eng) 2.23.52; 6. Torbjoern Larsen (Noo) 2.24.59; 7. Joop Keizer (KNAU) 2.27.11; 8. Piet van Alphen (AAC) 2.27.14 (eerste veteraan); 9. Joop Smit (Trias) 2.27.27; 10. Rob ter Poorten (AV Haarlem) 2.28.04; 11. Ard Guikema (Ciko'66) 2.28.11; 12. Johan Brands (Attila) 2.29.32); 13. Ko v.d. Weijden (AV23) 2.29.49; 14. Fritz Kafer (Oos) 2.31.49; 15. Rob Strik (Tempo) 2.34.55; 16. Wim Hol (Hercu les) 2.36.17; 17. Wim v.d. Zon (PAC) 2.37 38; 18. Jan v.d. Waerdt (Alüs) 2.38.07; 19. Joop van Zanten (Tempo) 2.39.20; 20. Louis Vink (Veteranen Ned.) 2.39.31. De marathonmiss wordt geflankeerd door de lopers die als eerste en tweede eindigden: Jensen en Kalf. ri Tussentijden op marathon AMSTERDAM De tussentij den van Henk Kalf in de mara thon van Amsterdam, waar hij het Nederlandse record op 2 een triomf eindigde voor de Deen Jensen en v volledig op Jensen". Kalf bleek het goed gezien te hebben want Jensen was inder daad de sterkste. Bij het binnen komen van de marathonpoort die 47 jaar geleden als eerste werd gepasseerd door de Frans man El Ouafi, had Jensen een voorsprong van enkele meters op Kalf. Ondanks een verwoede eindsprint slaagde de Nederlan der er niet meer in zijn tegen stander te achterhalen. Met zijn tweede plaats en een nationaal record was Kalf dik tevreden. Henk Kalf wil dit jaar nog twee marathons lopen. Half ju ni in Brussel en op 30 augustus DEN HAAG Naast de marathon van Am sterdam, waarin Henk Kalf (GVAV) zaterdag het Nederlandse record verbeterde tot 2 uur 16 minuten en 53 seconden, werden er zaterdag in Duelmen (West Duitsland) en Karl Marx Stadt (Oost Duitsland) ook wedstrijxen over 42 kilometer en 195 meter gehouden. De snelste tijden wedstrijden gemaakt in Karl Marx Stadt. De lopers hadden daar echter het voordeel dat het parkoers over ronden van bijna zes kilometer voerde, wat de tijden altijd voordelig beïnvloedt. De marathon van Karl Marx Stadt werd gewonnen door de Oostduit ser Eckhard Lesse, die in september tijdens de Europese kampioenschappen in Rome als twee de eindigde achter de Engelsman Ian Thomp son. Lesse, die de wedstrijd in 1972 en 1973 ook won, noteerde een tijd van 2 uur 14 minuten en 49,6 seconden. Alleen de Engelsman Ron Hill, die onlangs vijlde werd in Boston was dit seizoen met 2.13.28 als Europeaan sneller. In Duelmen zegevierde Winfried Hellwig in zijn tweede marathon met 2.20.32.4. De show in Duelmen werd echter gestolen door de West- duitse Christa Vahlensieck, die met een tijd van 2.40.15.8 voor een nieuw officieus wereldrecord voor dames zorgde. Het oude officieuze record stond sedert enkele weken (Boston) op naam van haar landgenote Liane Winter met 2.42.33.0. De uitslagen van de marathons van Karl Marx Stadt en Duelmen zijn: Karl Marx Stadt: 1. Lesse (0—Dl.) 2.14.49.6; 2. Gross (Pol) 2.15.43.2 (record); 3. Truppel (O-Dl) 2.15.53.6; 4. Umbach (O-Dl) 2.15.53.8; 5. Kondo (Joe) 2.16.52.6. Duelmen: 1. Hellwig (W-Dl) 2.20.32.4; 2. Schneider- Strittmayer (W-Dl) 2.21.21.0; 3.Siefert (W-Dl) 2.21.40.0; 4. Eiermann (W-Dl) 2.22.01.0; 5. Bremm (W-Dl) 2.22.20.0; 74. Christa Vahlensieck (W-Dl) 2.40.15.8 (offi cieus wereldrecord dames). Cor Vriend, die in de laatste kilometers zijn tempo goed kon vasthouden, slaagde er net niet in onder de 2 uur en 20 minuten té blijven. De Eindhovenaar fi nishte na 2 uur 20 minuten en 15 seconden, een derde snelste tijd door een Nederlander gelo pen. Overigens betekende de 2.16.51 van Jensen de beste tijd ooit in ons land op een mara thon gemaakt. Indrukwekkend was de presta tie van de 44-jarige Piet van Alphen. De AAC'er kwam uur 27 minuten en 14 seconden als achtste en eerste veteraan binnen. Hij verspeelde op de laatste meters de zevende plaats aan Joop Keizer, die na Kalf en Vriend als derde Nederlander finishte. In totaal bleven dertien lopers binnen de tweeëneenhalf uur, van wie acht Nederlanders. Bij hen was ook de Tilburger Johan Brands in zijn eerste ma rathon. De eerste dame was de Beverwijkse Plonie Scheringa, die een tijd van 3.13.38 liet af drukken. DEN HAAG Ria Stalman van de Haagse atletiekvereni ging Sparta heeft gisteren, haar eigen Nederlands record discuswerpen verbeterd en ge bracht op 54 meter en 98 cen timeter. Het vorige record was 54.14 meter. Tijdens een trainingsstage in Italië wierp Ria Stalman eerder dit jaar al 54.92 meter. Elna Schalk (Sliedrecht Sport) won het kogelstoten met 15,15 meter. Lida Kuys (DEM) gooi de de speer 49,70 meter. Ron van Wilgen (Sparta) sprong 7.27 meter ver. WASSENAAR De gelukkigste vrouw op Duindigt was gistermiddag Rieka Caransa. Haar paard, Manza Buitenzorg, won de tweede supertrio-, koers in de kilometertijd van 1.19.7 Rieka Caransa was na deze draverij natuurlijk in volle actie. Links en rechts mocht de echtgenote van de Amsterdamse miljonair Maup Caran sa de gelukwensen in ontvangst ne men. Rieka Caransa zelf aan het woord, lang voor deze koers: „We zijn erg zuinig geweest met Manza. Hij heeft de hele winter niet behoeven te lopen. Wim Duivenvoorden vertelde vanmor gen nog: „Wees maar niet zenuwach tig, want Manza is voor 100 procent in vorm. Maar het paard komt weer voor het eerst uit Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan. Die paarden boeien mij zo. Geen moment ben ik met mijn gedachten bij ze weg. Maup is rustig naar een bridgetournooi en ik zit hier in de zenuwen. De dokter heeft me pillen mee gegeven". Terwijl de barman van de Duindigt- sociëteit een glaasje koel water aan Amsterdamse Rieka geeft om één van haar mee gebrachte pillen in te ne men, leeft Rieka al in gedachten de tweede supertriodraverij gewonnen te hebben. Aan de finish wacht voor de winnende combinatie tien mille. Dat laatste is leuk voor mevrouw Caransa, maar is zeker niet de hoofdzaak. Al is het wel een feit dat de succesvolle stal dravers haar de laatste tijd zeker geen geld kost Rond de klok van drie uur gingen er zestien combinaties van start in de Hotel 't Voorhuys Emmel oord prijs. Snel na de start nam Manza Buiten zorg de leiding en is niet meer te belopen. In de laatste bocht was het voor Man za al een gewonnen koers. Vanaf dat moment was er alleen nog maar strijd om de tweede en derde plaats in het supertrio. Maestro Cavaljos werd tweede met Giel van der Togt en voor de derde en vierde plaats kwamen Jade (Ad Suykerbuyk) en Lex Areta (Rees van der Lubbe) als deadheat over de eindstreep. Een half uur later zit mevrouw Caran sa aan de bar in de sociëteit onder het genot van een glas jus d' orange: „Dit is toch heerlijk om mee te maken. Zoiets kan ik moeilijk verwerken. Maar wat een draver is die Manza toch. Let op mijn woorden, dit is een hele grote. In augustus gaan we met het paard naar Duitsland om oo)c internationaal te kunnen mee tellen. Het supertrio heb ik geloof ik wel zestien maal. Manza voorop dat was voor mij een zekerheid. Proost! Op de gezondheid van Manza Buitenzorg. „Proost ook op de gezondheidvan Maups vrouw Rieka, die echt niet veel van zulke dagen moet meemaken als gisteren". In het Europees kampioenschap der amateurrijders waarvan gisteren de series werden gelopen en vandaag de finale en troostdraverij, kon Kees Ver- i baaslief kusjes krijgt van Mevrouw Rieka kerk (Piet de Bruyn) met een vierde plaats tot de finale doordringen. Chris Goes werd vijfde en komt in de troost draverij uit met Higgens. In de rensport leverde John Webb een uitzonderlijk goede prestatie. Hij zege vierde geheel onverwacht in de Kinc- semprijs met het paard Ophelie van trainer Tom McGarrity en Meity Dek kers. Zwaargewicht Orient Express werd tweede. BRUSSEL Amsterdam heeft gisteren op het veld van Ukkel Sport in Brussel de Europese hockeybeker voor landskam pioenen dames gewonnen door in de finale met 10 Eintracht Braunschweig te verslaan. Het beslissende doelpunt viel reeds de zesde minuut door Toos Bax. De pupillen van heren-interna tional Hans „Jopie" Jorritsma ;n technisch sterker en het een wonder dat de score niet hoger uitviel. De Westduitse internationale doelvrouwe Christel Lau weerde zich echter uitstekend en stopte in de 55e minuut ^elfs een strafbal van Toos Bax. Eintracht kreeg in dit duel slechts een reèle kans, maar Margit Mueller miste in de 60e minuut jammerlijk. Op de derde plaats eindigde Uk kel Sport, dat Harvesthuder THC uit Hamburg met 21 ver sloeg. Dany Cavenaile scoorde tweemaal voor Ukkel en Inez Giese redde de eer voor de Westduitse ploeg. Amsterdam plaatste zich zater dag voor de finale door tegen Ukkel Sport met 51 te winnen, na een ruststand van 30. Basketbalteam zege oefenduel HENGELO Het Nederlandse herenbasketbalteam heeft zaterdag avond in sporthal Veldwijk te Hengelo een oefenwedstrijd tegen het dit seizoen naar de eredivisie basketbal gepromoveerde Arke Stars gewonnen met 92-72. Bij de rust leidde de formatie van BUI Sheridan, die zich voorbereidt op het toernooi om het Europese b-kampioenschap (12—21 mei in Hagen) met 47—32. Topscorers van het Nederlandse team waren Walter Ombre (21), Danny Cramer en Pieter van Tuyll (beiden 15). Bij Arke Stars waren dat gastspelers Ed Strong (22), Graig Spitzer (20) en Gregory HiU (16). DEN BOSCH Het Nederlandse damesteam heeft zaterdagavond in sporthal De Vinkenkamp te Den Bosch ook de tweede basketbal wedstrijd tegen Polen verloren: 64—83. De ruststand was 41—26. AJleen in de beginfase kon Nederland de Poolse dames enigszins bijhouden. Het was een aantrekkelijke wedstrijd met als Neder landse topscorers Carla de Liefde (18) en Lia van Reemst (13). Voor Polen waren het produktiefst: Teresa Strumillo (18), Halina Wyka (13). Danuta Fromm (10), Lucyna Bek (10) en Danuta Biesiekierka (10). Vijfkampers op tiende plaats WARENDORF Rusland heeft zaterdag in Warendorf de strijd om de Europese beker moderne vijfkamp voor landenploegen gewonnen. De Russen behaal den 20.312 punten. Nederland eindigde op de tiende plaats met 15.936 punten. In de individuele eindstand is de Rus Lednev eerste geworden voor de Engelsman Parker. Dc eindstanden rijn: Teams: 1. Rusland 20.312 punten. 2. Hongarije 19.958, 3. Frankrijk 19.429, 10. Nederland 15.936. Individueel: 1. Lednev (Rus) 5.272 punten, 2. Parker (Eng) 5.131, 3. Mo- solov (Rus) 5.098. De plaatsingen van de Nederlanders in de eindstand wa ren: 23. Bcrgsma 4701 punten, 47. Van der Heyden 4693, 49. Derksen 3837,51. Mulder 3519. Vertrouwen Bondscoach George Knobel is met het Ne derlands elftal op de goede weg. Mededelin gen als zouden Cruyff en Neeskens geen vrij voor Oranje krijgen van FC Barcelona werden niet met paniek ontvan gen. Nuchter declameer de Knobel het roer dan maar om te gooien en de jeugd een kans te geven in een serie experimen ten, die in het kader van de voorbereiding op het toernooi om het Euro pees kampioenschap nuttig was. De interland tegen België heeft on danks de afloop van 10 het vertrouwen in het gedurfde beleid van de bondscoach ge handhaafd. Met een gro te bereidheid werd be wezen dat het Neder landse voetbal niet lou ter uit de WK-kern be staat. Ook andere, jon gere spelers hebben het in zich in de toekomst uit te groeien tot (gelijk) waardige opvolgers. Die indruk kan buitenge woon belangrijk zijn. De voorbereiding op het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argenti nië kan met nog meer vertrouwen tegemoet worden gezien. Terecht Na het bekend maken van de selectie voor Bel gië leek FC Den Haag terecht verontwaardigd. Doelman Thie, die aan zijn sterkste seizoen uit zijn carrière bezig is, on derging zijn zoveelste te leurstelling met Oranje. De maar matig spelende Ajacied Schrijvers kreeg als kandidaat nummer één de voor keur en Jan Jongbloed, vaak slecht op dreef bij FC Amsterdam, mocht als reserve mee. Maar waarom Thie niet? Zijn conduite-staat van de laatste tijd was veel in drukwekkender. Spelers uit Den Haag (neem Mansveld in het verle den) schijnen bij de keu zeheren van de KNVB moeilijk goed over te ko men. Dat is erg jammer voor het voetbal uit deze omgeving. Later Voor 1 mei moesten de besturen van de betaal de clubs uitmaken welke contracten aan de spe lers zouden worden aan geboden. Dit streven is van de zijde van de WCS natuurlijk erg nuttig, maar de clubs wordt er geen dienst mee bewezen. Het is in derdaad waar, dat ver enigingen voor wie nog het een en ander op spel staat in de moeilijkhe den komen omdat voor tijdig onrust in het elftal ontstaat. Het zou voor een volgend seizoen daarom wenselijk zijn het tijdstip waarop de clubs verplicht zijn con tracten aan te bieden met veertien dagen of een maand op te schui- ,ven. Hoe kwetsbaar de Ne derlandse tennistop is heeft Hongarije in het Davis Cupduel in Boe dapest aangetoond. Rolf Thung en Louk Sanders hebben tot dusver op snelle binnenbanen voor aardige succesjes kun nen zorgen. Maar hun spel komt op langzame gravelpistes (nog) min der tot hun recht. Zij werden door internatio naal toch niet illustere spelers als Baranyi en Taroczy nadrukkelijk op hun feilen gewezen. Maar meer dan uit deze pijnlijke nederlaag van de huidige Nederlandse top spelers zou de bond kunnen leren uit het sys teem dat men in Honga rije en andere Oosteuro- pese landen hanteert. Hoewel het potentieel tennissers in die landen soms aanzienlijk kleiner is dan bij ons slaagt men er door de goede aanpak in het weinige talent beter tot bloei te krijgen. Van die aanpak is in ons land niet in voldoende mate sprake. Wanneer zal de tennis- bond lering trekken uit de bestaande situatie en navenanta maatregelen treffen? Het wordt hoog tijd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15