£cid&e Qowtami WM CONFLICT LÜBBERS- KABEVET GESUST? Bankovervaller zaait met zwaard en bom paniek Saigon eist meegenomen goud en goederen terug VROEGER PENSIOEN MOET MOGELIJK ZIJN Zware verliezen Labour SUPERMEUBELSHOW Munten van hoger waarde BUIT 25.000 GULDEN VERLOOFDE AAGE M. WEER VOOR GERECHT Geen brood op mei in Bergschenhoek bij deMeubelnar Vrijdag 2 mei 1915,65e jaargang no. 20108 Abonnementen Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune week 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135.15 losse nummers 50 cent. Levensbron Documentaire „Levensbron" over Hittlers fokkerij van edel- germanen op Ned. II om 21.15 De Mounties gaan op Ned I om 21.15 uur naar Italië. Een afle vering Kung Fu om 21.15 uur. Morgenmiddag, Ned. I om 14.45 uur Engelse Cup Final. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen van 13 graden in het noordwesten tot 17 graden in het zuidwesten van het land. Morgen zon: 5.08-20.07 Maan: 1.52-12.00. Schev. hoogw.: 8.18-20.54 Laag- w.: 3.50-16.22. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een ongeveer 20-ja- rige jongeman heeft gistermid dag met een kromzwaard in de hand Slavenburg's Bank aan de Leidse Breestraat overvallen en is er met ƒ25.000 vandoor ge gaan. Om zijn aftocht te dekken liet hij op de balie een pakketje' achter dat door de politie uren lang voor een gevaarlijke bom is gehouden maar later bedrie- gelijk echt lijkende "nep" bleek. De overvaller is te voet ontkomen. De politie heeft nog geen aanwijzingen omtrent zijn identiteit Gekleed in een donker regen jack en een zwarte pantalon, de handen in zwarte gladde hand schoenen, liep de man de bank rond kwart over drie binnen en vervoegde zich direct bij de kas sier. "Geld, geld!", zo maakte hij zijn bedoelingen kenbaar. In eerste instantie vergeefs. De kassier reageerde op zijn ver schijning met de ironische op merking: "Zo, zo, een overval zeker". Toen de overvaller daar op zijn, wat waarschijnlijk een klewang is geweest, liet blikke ren, koos de employé van Sla venburg's eieren voor zijn geld en liét een greep papiergeld in de uitnodigend voor hem gehou den plastic - zak glijden. hij beval de kassier dan ook Explosieven Opruimingsdienst, "meer, meer!" Deze voldeed aan Dit in Culemborg gevestigde on- de eis terwijl de overvaller on- derdeel van Ijet leger kon niet i een directe alarm- van het kistje, dat een omvang lijn met het politie-bureau had had van ongeveer 20 bij 10 bij ingedrukt, zochten snel dekking. 10 cm en was voorzien van een Kort daarna gearriveerde poli- transformator en een potentie- tie-mensen ontruimden het meter had gemaakt, besloot stituut van de rijksuniversiteit, Merenwijk. Pas toen men het stelden vast dat het apparaat op ding tot ontploffing had ge- de balie vermoedelijk een echte bracht kwam vast te staan dat bom zou zijn en alarmeerden de het een "nepbom" was geweest Twee mannen van de Explosieven Opruimingsdienst halen de "bom" uit het bankgebouw weg. DEN HAAG (ANP) Op donderdag 22 mei aanstaande houdt de Tweede-Ka- mercomfnissie voor het spreidingsbeleid een openbare hoor zitting over het be leid van de regering met betrekking tot de spreiding van rijksdiensten. Uiter lijk donderdag 15 mei zullen organisa ties en instellingen zich voor deze hoor zitting aangemeld moeten hebben. Over de datum waar- Donderdag 22 mei hoorzitting over spreidingsbeleid op de Kamer in een plenaire vergadering in het openbaar over het spreidingsbeleid zal debatteren be staat nog geen zeker heid. Het presidium van de Tweede Ka mer heeft dinsdag 3 juni en woensdag 4 juni voorgesteld, maar de kamercom missie zou het debat graag een week later, vastgesteld zien, dit met het oog op de noodzakelijke voor bereiding. DEN HAAG De voormalige Rijswijkse politie-agente Helma V., dietoen zij nog bij de politie werkte geruime tijd de Haagse gezochte inbreker Aage M. in haar woning onderdak gaf, moet op 26 mei in hoger beroep voorkomen. Begin dit jaar was zij door de rechtbank vrijgesproken. de officier van justitie mr. C. van Steenderen had toen vier maanden gevangenisstraf geëist. Mr. Van Steenderen tekende hoger beroep aan. Hij was van mening dat de rechtbank in gebreke was gebleven door de vrijspraak niet te motiveren. De zitting van het gerechtshof begint op 26 mei om elf uur. EE Minister Lubbers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het had er vanmorgen de schijn van, dat de crisis in het kabinet tussen minister Lubbers van Economische Zaken en de overige leden van het kabinet over de vermogensaanwasdeling enigszins .verminderd was. Minister Van Agt van Justitie, partijgenoot van drs. Lubbers tevens vice-premier liet ons vanmorgen namelijk weten, dat zijn voorge nomen reis vandaag naar Suriname gewoon door ging. Hij is omstreeks bet middaguur inderdaad vertrokken, om in Suriname te spreken over het toelatingsbeleid voor Surinamers na de onafhanke lijkheid in november aanstaande. De crisis tussen minister Lubbers en de overige leden van het kabinet ontstond deze week, toen de minister liet weten, dat hij niet stond achter de passages over de vermogensaanwasdeling in de volgende week te verwachten nota over het inkomensbeleid. De minis ter meent namelijk, dat deze vermogensaanwasdeling - in feite een uitkering in aandelen uit de overwinsten van een bedrijf aan de werknemers - niet kan worden doorgevoerd, zolang de lonen zo sterk blijven stijgen. Hij heeft daar een principe-kwestie van gemaakt. Als gevolg hiervan heeft het kabinet deze week enige keren vergaderd, terwijl gisteren de ministers Boers- ma en Lubbers, met als bemiddelaar minister Van Agt langdurig overleg over de kwestie gepleegd heb ben. Gisteren kwamen daarvoor ook de fractieleiders Andriessen van de KVP en Aantjes (ARP) bij premier Den Uyl. Andriessen sprak hierbij van een serieus conflict Minister Lubbers hield zich gisteren bij zijn stand punt, dat loonsverhogingen met daarbij de vermo gensaanwasdeling de arbeidskosten te hoog zouden maken, met alle gevolgen vandien voor het bedrijfsle ven. Hij wees daarbij ook op de analyse van dr. J. Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank,, in diens jaarverslag dezer dagen. P.v.dA.-fractieleider Van Thijn liet gisteravond op de 1-mei-bijeenkomst in Den Haag echter weten, dat zijn partij zal blijven vasthouden aan de vermogensaan wasdeling en dat „het uur van de waarheid nu maar moest slaan". De aanval van Lubbers moet volgens hem afgeslagen worden en hij eiste van premier Den Uyl, dat deze niet op de plannen van het kabinet zal terugkomen. Premier Den Uyl zei gisteravond in Leiden eveneens op een 1-mei-bijeenkomst, dat er inderdaad sprake was van een conflict binnen het kabinet MUNTEN De rijksmuntmeester vindt, dat nu het geld steeds minder waard wordt f NOU MOETEN PIE\ r \RUTOt-VATEfc W££R VJ6REGN S II VA OhVaSOUWO De gemiddelde Nederland heeft 35 gulden kleingeld op zak, maar 'n aanzienlijk deel zit in de spaarpot ten van kinderen. SAIGON (Reuter-UPI-AP) Het nieuwe regiem in Saigon, dat overigens, in tegenstelling tot eerdere berichten Saigon blijft heten, heeft de teruggave geëist van al het goud en goede ren, zoals oorlogsschepen en vliegtuigen, die door vluchte lingen naar het buitenland, zijn Thailand, Tailand, waarheen veel vluchtelingen en vliegtui gen zijn vertrokken, heeft al doen weten op de spullen geen prijs te stellen en eist van de Amerikanen, dat alles weer uit het land wordt gebracht. De regering van Zuid-Vietnam, die zich nu niet meer „voorlo pig" noemt heeft voorts aan spraken doen gelden op de ei gendommen van buitenlandse diplomatieke missies in Saigon en op die van de Zuidvietname- se missies in het buitenland. Al le diplomaten van het vroegere regiem is verzocht op hun post te blijven, de lopende zaken af te handelen, zorg te dragen voor de eigendommen en documen ten van de missies en verdere In een opvangkamp in de Amerikaanse stad San Clemente wachten Zuidvietnamese kinderen en hun moeders op het tijdstip dat ze een definitieve bestemming krijgen toegewezen. Veel kinderen blijken in het opvangcentrum een kou te hebben gevat. Ze kregen dan ook extra dekens van de kampleiding. instructies af te wachten. Wie gedraagt zal streng worden ge- zich goed gedraagt krijgt een straft Saigon heeft verder goede aantekening op zijn con- geëist dat de Amerikanen op- duitestaat en wie zich niet goed houden met de „gedwongen eva cuatie van Zuidvietnamese bur gers". Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een drin gend verzoek van president Ford afgewezen om 327 miljoen dollar ter beschikking te stellen- voor hulpverlening en evacuatie van Zuidvietnamese burgers. Er zijn, naar schatting, 80.000 Zuid- vietnamezen geëvacueerd. Het merendeel bevindt zich in Ame rikaanse opvangencentra in de Stille Oceaan. Die al in de VS zijn hebben nog niet veel van de Amerikaanse gastvrijheid on dervonden; de Amerikaanse be volking ziet hen liever gaan dan komen. „Het is hier kouder dan in Vietnam; misschien krijgen ze gauw longontsteking en ster ven dan", zo zei een huismoeder in 'Arkansas. Intussen heeft het regiem in Sai gon heropvoedingskampen inge richt voor gevangen Zuidvietna mese militairen. Velen zijn in middels alweer vrijgelaten, zoals de ruim 100.000 militairen die in en om Danang krijgsge vangen werden gemaakt Amerikaanse marineschepen voor de kust van Zuid-Vietnam pikken nog steeds vluchtelingen op die met kleine vaartuigen de wijk hebben genomen om de ineenstorting van het bewind in Saigon. Hier een vissersscheepje met Zuidvietnamese priesters die in de Zuidchinese zee werden opgepikt door het Amerikaanse schip Mobile. DEN HAAG (ANP) Op 5 mei zijn alle bakkerswinkels geslo ten. Ook wordt er op die dag geen brood aan huis bezorgd. Dit heeft het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties giste ren bekendgemaakt Het overleg zegt dat 5 mei een nationale feestdag is en dat daarom op grond van de cao geen arbeid mag worden ver richt Ook levering van brood aan supermarkten en grootwin kelbedrijven is op deze dag ver boden. Sovjetvloot Volgens het Rus sische persbureau Tass zijn de Sovjetvloot-manoeuvres die ze ventien dagen geleden begon nen, geëindigd. De vlootoefe- ning gold voor ruim 200 schepen op verschillende oceanen. Zij heeft aangetoond, aldus Tass, hoe groot de paraatheid van de Sovjetmarine is. Amerikaanse kringen verklaarden dat de ma noeuvres hebben plaatsgehad op de Middellandse Zee het noorden van de Atlantische oceaan, de Stille Oceaan en de Indische Oceaan. Onder de deel nemende eenheden waren de al lermodernste en zwaarbewa- pendste oppervlakte sschepen van de Sowjetrussische marine. (Van c e parlementaire redactie) Leiden De werknemers moeten straks op hun zestigste jaar zelf kunnen bepalen wan neer ze met pensioen willen gaan. Dat heeft minister-president den Uyl gisteravond op een 1 mei-bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Leiden gezegd. Hij noemde de vervroegde pensionering „de moeite waard om voor te vechten" „maar", aldus de premier, „wij moeten niet vergeten dat er premie betaald moet worden door degenen die werken om vervroegde pensionering moge lijk te maken". Hij riep gisteren voorts op tot solidariteit met de honderdduizenden die naar Nederlandse maatstaven nog niet eens toekomen aan het Ford President Ford van de teerd en zal dat elke maand van de horlogefirma Fred Lip Verenigde Staten zal zich geen doen ter gelegenheid van de 200- geveild. De 115 stukken, waar- buil vallen aan de eerste exem- ste verjaardag van de Ameri- onder zeer zeldzame zijn, om- plaren van nieuwe rijksspaar- brieven die hij heeft gekocht in de hoop door de andere Ameri- kaanse revolutie. Oude klokken Op 19 mei kanen te worden gevolgd. Hij wordt in Besancon de verzame- heeft voor 200 dollar ge'inves- ling oude en historische klokken spant de hele geschiedenis van het uurwerk, vanaf de midde leeuwen. Er is zelfs een „eroti sch" exemplaar bij. Londen De Britse Labour- partij heeft gisteren bij plaatse lijke verkiezingen zwaar verlo ren. De verkiezingen waren de eerste graadmeter voor de po pulariteit van de regerende so cialisten sinds de parlements verkiezingen van oktober vorig jaar. De conservatieve partij van me vrouw Margaret Thatcher heeft in 36 plaatselijké raden in de West-Midlands enNoord-Enge- land 199 zetels gewonnen. Zij werd de grootste partij in Leeds, het kiesdistrict van de socialistische minister van 3- nanciën, Denis Healey. Labour verloor 206 zetels. (ADVERTENTIE J 2500m2 voordeelhallen. Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uur, vrijdagavond tot 9 uur Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848 Geen deelname KWJ aan boycotactie UTRECHT De KWJ, bewering van werkende jongeren, heeft vandaag meegedeeld dat ze niet mee zal doen aan demonstraties en boycotacties tegen invoering van de tweedaagse leerplicht voor 16-jarigen ondanks de twijfels die ze heeft over de uitbreiding van de leerplicht, gezien de ervaringen met de tweedagen-programma's voor 15- jarigen. Een boycot op dit moment zou meer negatieve dan positieve consequenties hebben, vindt de KWJ. De werkgevers zullen er gretig van profiteren wanneer de jongeren een of wellicht bei de leerplichtige dagen zouden verzuimen. RIJKSMUNTMEESTER: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Rijksmuntmeester dr. M. van den Brand- hof, meent dat er binnenkort munten van grotere waarden ingevoerd moeten worden. Stuivers, dubbeltjes en kwartjes worden volgens hem steeds minder waard en wellicht zullen er daarom munten van vijftig cent, wellicht van 75 cent moeten komen. Dr. Van den Brandhof zei dit gisteren in Amsterdam, toen hij de tentoonstelling „Florijn 75" opende. Munten zijn niet meer weg te denken uit het betalingsverkeer, aldus de rijksmuntmeester, die liet weten, dat er thans in Nederland voor vier miljard gulden aan munten in omloop zijn: per Nederlander 300 munten, of 35 gulden. „Maar", aldus dr. Van den Brandhof, „een aanzienlijk deel daarvan zit in de spaarpot van de kinderen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1