Feest was helemaal voor jarige vorstin V S-ambassade Saigon totaal leeggeplunderd £eidóe<2owarit PRAKTISCH VAN HLLSHOFF Bomaanslagen linkse terroristen in Bondsrepubliek MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-ViETNAM ROTTERDAMMER IN WONING VERMOORD Aspro Bruis bruisr als't ware uw hoofdpijn Allon: VS moeten vrienden meer helpen Kernwapens in souterrain DONDERDAG 1 MEI 1975- LEIDSE COURANT PAGINA 9 ONDANKS VERTEDERENDE PRINSJES (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Ruim 4.000 burgers van Nederland, va derlanders, gastarbeiders en inwoners van het verenigd ko ninkrijk hebben gisteren in een bont défilé hun vorstin weer geëerd en hun blijken van waardering in tal van geschenken en in een bloe menhulde uitgedrukt Studen ten uit verscheidene universi taire centra trokken aan de paleistrappen voorbij, maar evengoed de Deventer Land bouwersvereniging, de vrij willige gemeentebrandweer uit Wormerveer, de Prinses Ireneschool uit Almelo en een groep buitenlandse werkne mers uit Den Haag. Van heinde en verre waren ze weer gekomen om hun jaar lijkse hulde te brengen. Met een drie- tot viervoudig versterkte politiemacht, be dacht op alles wat maar op subversieve activiteiten, laat staan overval of gijzeling zou kunnen wijzen, leek het paleis een vesting. Goed gecamou fleerd, dat wel, want van die zeer sterke bewaking was maar bijzonder weinig te mer ken en de feestvreugde, vooral op het middenterrein voor het paleis, was er zeker niet min der om. De prinsjes zorgden weer voor de vertederende noot, spelend met stokken die ze van de brandweer kregen, wandelend met een lammetje, liggend aan de voeten van oma, bokkend, zoals Constantijn, omdat hij die grote mensenmenigte niet in wilde, uitgelaten op de glij baan, of hard naar binnen hol lend met een cadeautje. Ón danks die vertederende beel den was het toch niet de show van de prinsjes zoals in vorige jaren. Het was nu eens hele maal het feest van de konin gin, al werd Pieter van Vollen hoven dan ook een keer op De kleinkinderen van koningin Juliana amuseerden zich best óp oma's verjaardag. Prins Friso probeert hier een glijbaan, die gisteren op het gazon voor Paleis Soestdijk werd opgesteld. een spandoek gefeliciteerd en al mocht hij dan even op een piano spelen die hem werd aangeboden. Het was toch het feest van de koningin want de tranen die een paar vrouwen in het défilé huilden waren van ontroering, omdat ze de vorstin en niet Pieter van zo dichtbij mochten zien. Na anderhalf uur was ze moe, Juliana, doodmoe, zo zelfs dat ze aan het traditionele dank woord aan het eind maar voorbij ging en de microfoon op het bordes liet staan voor wat 'ie waard was. Nederland heeft zijn trouw be tuigd. Eén groep Nederlanders hebben we gemist Dié Zuid- Molukkers, die trouw bleven koste wat het kost aan konin gin en vaderland. Misschien volgend jaar weer. SAIGON (AP) „Dit is nu onze ambassade", zo riep een opgetogen Zuidvietnamese sol daat toen gisteren, even voor Saigon zou capituleren de Ame rikaanse ambassade een weer loze prooi was voor duizenden Vietnamese plunderaars, die al les van waarde naar buiten sleepten tot de gootstenen in de keukens toe. Een bronzen pla quette met de namen van de vijf soldaten, die in 1968 het gebouw sneuvelden, toen dit door een Vietkoncommando aangevallen werd, lag temidden van stapels dokumenten in de achtertuin. Nadat gisterochtend de evacua tie van de laatste Amerikanen voltooid was, werd het ambassa degebouw prijsgegeven door een. handjevol Amerikaanse ma riniers. Zij waren achtergeble ven om te beletten, dat de wach tende Zuidvietnamezen de voor laatste helikopter, met de Ame rikaanse ambassadeur Graham Martin aan boord, zouden be stormen. Als laatste daad wier pen de mariniers traangasgra naten in de liftkokers, maar de opdringende menigte stoorde zich daar niet aan. Ze baande zich een weg naar binnen en begon wand- en archiefkasten te plunderen. Enige uren later trokken tiental len Noordvietnamese tanks en gecamoufleerde vrachtwagens van Chinese makelij de stad binnen. Hier en daar werd er geschoten door Zuidvietnamese soldaten, die zich niet wilden neerleggen bij het voldongen feit. Hun vuur werd prompt beantwoord. Een Zuidvietnamese politiefunc tionaris schreed waardig naar het monument voor gevallenen Het partijbestuur van de PvdA heeft gistermorgen op het partijbureau in Amsterdam een delegatie van de voorlopige revolutionaire regering (WR) uit Vietnam ontvangen. V.l.n.r. Harry v.d. Bergh. internationaal secretaris van de PvdA. Nguyen Tri, Nguyen Han Canh en Pham Nu in Saigon, salueerde en schoot zich door het hoofd. Behoudens enkele verspreide vuurgevechten verliep de in tocht van de Vietkong- en Noordvietnamese soldaten rus tig en ordelijk. Aanvankelijk stonden kleine groepjes inwo ners van Saigon zwijgzaam toe te kijken; later werden deze groepen groter en werd er ge juicht en geapplaudisseerd. President Ford zal het Congres verzoeken fondsen ter beschik king te stellen voor misschien wel 70.000 vluchtelingen uit In dochina. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Kissinger gisteren bekendgemaakt. Hoe- veel geld de Amerikaanse rege ring zal vragpn, is niet bekend, maar er gaan geruchten dat het bedrag de 327 miljoen dollar verre zal overschrijden, waar over in het Congres reeds uit voerig is gedebatteerd. In de Amerikaanse universi teitsstad Berkeley, waar in de jaren zestig voor het eerst uit voerig geprotesteerd is tegen de oorlog in Indochina, hebben on geveer duizend mensen achter vlaggen van de VRR door de straten gemarcheerd. Zij wer den gevolgd door een aantal politiewagens, maar er werd niet ingegrepen en er werden ook geen arrestaties verricht. ROTTERDAM (ANP) In zijn huis in Rot terdam-West is de 60-jarige Gijsbertus Boel door messteken om het leven gebracht. Wan neer de moord precies is gepleegd is niet bekend, maar op grond van de eerste gege vens uit een buurtonderzoek neemt de Rot terdamse recherche aan dat het dinsdag in de loop van de dag is gebeurd. Het slachtoffer werd gedeeltelijk ontkleed en met een groot aantal steekwonden aangetrof fen in een kruipkelder onder de keuken van zijn woning. Een buurman heeft de politie gewaarschuwd nadat hij in het huis bloedspo ren had gevonden. De buurman had een sleutel en was een kijkje gaan nemen toen de heer Boel tegen zijn gewoonte in rond het middaguur niet op straat was verschenen. De dader, van wie tot nu toe ieder spoor ontbreekt, moet Boel in de slaapkamer heb ben vermoord. Daarna sleepte hij het ver minkte lichaam naar de keuken.en deponeer de het, via het luik in de vloer, in de kruipkel der. Het mes waarmee het misdrijf werd gepleegd, werd in de woning gevonden en de politie hoopt hierop bruikbare vingerafdrukken aan te treffen. Met deze moord is het aantal Hier wordt het stoffelijk overschot van de door messteken onopgeloste moordzaken in Rotterdam opge- om het leven gebrachte man op een brancard weggedra- lopen tot vier. gen. IJdele verwachtingen NIET ALLEEN KABINETSLEDEN begrijpen dat de economische ontwikkelingen in de wereld een aantal verwachtingen over het beleid van een als vooruitstrevend aangekondigde regering, ijdel gemaakt hebben. De regering zal deze zomer haar planning andermaal moeten herzien; per slot van rekening is topman Zijlstra wel een somber profeet, maar niemand kan bewijzen dat zijn waarschuwingen onzinning zijn/Zelfs uit de keuken van de Partij van de Arbeid lekken berichten uit, dat de deskundigen daar aandringen op wijziging van taktiek èn van strategie. HET MOEILIJKST WORDT DE ECONOMISCHE REALITEIT verwerkt door de vakbeweging. Aan een centraal akkoord voor 1976 wil men misschien wel denken, maar beslist niet in de Stichting van de Arbeid erover praten, al zou bijvoorbeeld minister Boersma dat graag willen. De meest strijdbare vakbondsleiders vrezen dat de werkgevers het er nog steeds slecht uit ziende economisch perspectief en de aanhoudende werkloosheid handig zullen benutten om zo'n akkoord helemaal in hun voordeel opge steld te krijgen In die omstandigheden begint het ernaar uit te zien, dat plannen van het kabinet om - bijvoorbeeld door de lang-besproken vermo- gens-aanwasdeling - tot een betere inkomensverdeling te komen, troostprijs gaan worden die nu niet meer gemist kan worden. De nota over het „samenhangend inkomensbeleid" kan binnenkort van stapel lopen, maar met name in het linkse kamp is de stemming zo pessimistisch, dat deze inkomensnota al bij voorbaat teleurstel lend wordt genoemd. Wat te begrijpen valt; want voor een regeling van de vermogensaanwasdeling (waarbij de vraag „hoe in en buiten het parlement beslist een omstreden zaak zal blijven is de gouden tijd eigenlijk al voorbij. Voor vele bedrijven zou er nu een vermogensvermindéringdeling kunnen komen HET KABINET, als instantie waarop de verwachtingen zich de laatste jaren in het bijzonder geconcentreerd hebben, zal deze zomer bij de begrotingssamenstelling voor 1976 moeilijke beslissin gen moeten nemen. Het is uitgesloten dat het de voorzieningen in de collectieve sfeer (of die nu op welvaart of welzijn gericht zijn), fors blijft uitbreiden. Het zal vaak moeten kiezen tussen ruimte voor collectieve voorzieningen en maatregelen om de per soonlijke consumptie op peil te houden. En met beiden houdt de werkgelegenheid verband. Daarbij krijgt het kabinet te maken met drie zeer kritische wederpartijen: het parlement, de vakbeweging en de economische deskundigen die los staan van beide eerstgenoemde instanties. Snelle afloop in Vietnam Op een onverwacht snelle wijze is in Indo-China een eind gekomen aan een periode van oorlog en leed, die zijn weerga in de geschiedenis niet gehad heeft Zelden zijn landen zo tot in de grond en voor een nog zo lange toekomst verwoest als Laos, Cambodja en Vietnam. Geen middel van technisch en moordadig vernuft is onbeproefd gelaten: ontbladeringsmiddelen, napalm, fragmentatie- bommen e.d. hebben sporen nagelaten die mogelijk nog een generatie lang zichtbaar zullen blijven. Wat nu, nu de oorlog op Laos na, waar nog geen overeenstem ming is bereikt voorbij is? Voor de laatste president van Zuid-Vietnam, Doeong Van Minh, die geen gelegenheid meer heeft gekregen tot een vergelijk te komen met de zegevierende revolutio nairen, lijkt niet veel meer dan een marionettenrol weggelegd, mogelijk vergelijkbaar met die van prins Norodom Sihanoek in Cambodja. De velen die actief met de Amerikanen en het oude regime hebben meegewerkt, krijgen waarschijnlijk een zware tol te betalen. Voor de grote massa, die nooit de kans heeft gekregen in vrijheid een eigen regering te kiezen, breekt er een tijd van rust aan, in elk geval van vrede. De grote verliezers zijn de Amerikanen die hun eerste nederlaag in de geschiedenis leden. Hun wonden zullen misschien niet snel genezen. Maar het zou een groter verlies worden als zij zouden besluiten tot een nieuwe periode van isolationisme. Nodig is wel een nieuwe periode van isolationisme. Nodig is wel een herbezin ning op de voorbije periode van 14 jaar inmenging in een oorlog, waarbij het land, om Kennedy te citeren „elke prijs zou betalen, elke last zou dragen voor het overleven en het succes van de vrijheid". Met hun steun aan corrupte regimes, die niet de steun hadden van het volk en niet het minste oog hadden voor het belang van dat volk, zijn de zware prijs die is betaald en alle gedragen last niet de vrijheid ten goede gekomen. Weeroverzicht DE BILT De barometers boven zuidwestelijk Europa zijn gelei delijk verder gestegen, terwijl in de omgeving van IJsland de luchtdruk laag blijft Tengevol ge van deze drukverdeling handhaaft zich over onze omge ving een krachtige zuidwestelij ke stroming. Fronten, in deze stroming aanwezig, trekken van tijd tot tijd over ons land en veroorzaken tijdelijk bewolking waaruit plaatselijk wat regen valt de regenhoeveelheden zul len echter over het algemeen niet groot zijn. De temperatu- Vooruitzichten voor zaterdag. Zonnige perioden overwegend droog en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent ADVERTENTIE] «o u,ufpn oo o0o;weg. 0o°o° o<Vo° OOr'°00°S£o°o °0°o^O°oVo''0&Oc0o r,° OC°o0po o o O o r,00 °o o °oOoPoOG o üO& rfc,?o r, O fV r.QOo oo o# - r' ^^^- .|C.eoOo Q Portugese vakbeweging in communistische handen LISSABON De Portugese communisten hebben de vakbe weging vandaag officieel in hun macht gekregen door de officiële erkenning door de mi litaire raad van de revolutie t de door communisten be heerste intérsindicale vak bondsfederatie, die nu het enige vertegenwoordigende lichaam van de arbeiders is geworden. De erkenning wijst erop dat de regerende beweging van de 'strijdkrachten zich niet gebon den voelt aan de uitslag van de onlangs gehouden verkiezingen, waarbij 64 procent der stemmen ging^ naar de socialisten en de centrumlinkse volksdemocraten. BERLIJN In drie Westduitse steden zijn bommen tot ontploffing gebracht nadat een Westberlijnse rechter de arrestatie had be volen van vier jonge mannen die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de ontvoering van de Westberlijnse politicus Peter Lorenz. De bommen vernielden een toilet in een Westberlijns politiebureau en muren en ramen van de gebouwen van de Kamer van Koophandel en industrie in Ludwigshafen en Mainz. Een groepering die zichzelf „Rode Cel" noemt heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de ontploffingen in de gebouwen van de kamer van koophandel. De arresta tiebevelen werden uitgevaardigd nadat de vier verdachten waren opgepakt tijdens een politieoverval in West Berlijn. In de Westduitse hoofdstad nemen de aan wijzingen toe dat de twee maanden geleden in ruil voor de ontvoerde CDU-leider in West-Berlijn, Peter Lorenz, vrijgelaten vijf De regering van Zuid-Jemen wil van het vijftal afkomen. Volgens berichten uit Aden zijn de vijf anarchisten vorige week weer opgespoord. Kort na hun aankomst in Zuid- Jemen waren zij namelijk uit hun hotel verdwenen. Ook zou het vijftal in het oog worden gehouden door leden van de West duitse veiligheidsdienst. Deze week heeft het MCNV voor 1,5 miljoen gulden aan hulpgoederen verzonden naar de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Vietnam. Per vliegtuig is 1000 kg kinine, 22000 blikken babyvoeding en een grote hoeveel heid antibiotica, anti TBC middelen en vitamineprepara ten verstuurd en per schip 120 ton melkpoeder. Het MCNV draagt hiermee bij aan de bestrijding van de direkte nood van de bevolking van Zuid-Vietnam. Voor nieuwe, dringend noodzakelijke hulpzendingen, is zeer veel geld nodig. Stort uw bijdrage op postgiro penningmeester MCNV-Amsterdam o.v.v. 'advertentie' PARIJS De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Yigal Allon hoopt dat de ineen storting van de Amerikaanse macht in Indochina de Ameri kanen er mede van zal overtui gen dat ze een beetje standvas tiger moeten zijn bij het bieden van hulp aan hun vrienden in de gehele wereld. sprekingen met de Franse lei ders waarschuwde Allon er ter tegen vergelijkingen te ken tussen de situatie in Z oost-Azie en die in het Midden- Oosten. Allon zei er vertrouwen in te hebben dat, zelfs na wat er in Indochina gebeurd is, de Ver enigde Staten Europa, Latijns Amerika en hun vrienden in het Midden Oosten nooit in de steek zullen laten. Zuid- WASHINGTON In Washington is een kritisch rapport versche nen over de opslag van Amerikaanse kernwapens in Europa. Het verslag betreft bevindingen van de gecombineerde congrescom missies voor kernenergie in 1973. Onder leiding van senator John Pastore had men ontdekt dat in een niet genoemde plaats in .Europa kernwapens werden bewaard in het souterrain van een administratief gebouw. Voorts had men opslagplaatsen bezocht in gebieden, die duidelijk kwetsbaar waren voor een aanval van terroristen. Ook was er kernmateriaal zodanig opgeslagen dat het gevaar opleverde voor de burgerbevolking. In een brief aan senator Pastore die tegelijk werd gepubliceerd, berichtte onderminister van defensie Cotter, dat de opslag van kernwapens sinds 1973 veiliger is geworden. Royale aanbouwwand met veel ekstra's. Afmeting 332 x 213 x 37/55 cm. Donker essen gebeitste uitvoering. Bijpassende eetkamer. TafelbladJeyer baar in diverse uitvoeringen. Stoelen met gestoffeerde zittingen per stuk -Jig. Den Haag: Spui (vrij parkeren achterzijde) Leiden: Nieuwe Rijn i Leidschendam: Winkelcentrum Leidsenhage' Rijswijk: Winkelcentrum 'In de Boogaard' Den Haag - Rijswijk Leiden - Leidschendam - Rolterdam - Eindhoven - Zwolle - Meppel

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9